Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > ¶λλα λαβυρινθόψαρα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-03-10, 23:27
Το avatar του χρήστη vassilis23
vassilis23 Ο χρήστης vassilis23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vassilis23
Unhappy Ζόρικο dwarf flame gourami...:(

Εχω ένα 100στάρι ενυδρείο με έναν dwarf flame gourami και ένα γλύφτη, ενώ σήμερα (πριν 2 ώρες) πρόσθεσα 2 νανοκιχλίδες mikrogeophagus altispinosus (bolivian ram)...με το που τα είδε ο γκουράμι τρελλάθηκε και τα πήρε στο κυνήγι...σε μέγεθος είναι περίπου ίδια (3-4 cm)

Eδω και δύο ώρες οι νανοκιχλίδες είναι εντελώς ακίνητες και τα έχουν παίξει...ύστερα απο 6-7 επιθέσεις του, είμαι από πάνω και τον προσέχω να μην ξαναεπιτεθεί...Διάβασα σε forum ότι αν και territorial μπορούν να συγκατοικήσουν τα 2 είδη...έχω βάλει κρυψώνες αλλα τις κυνηγάει σαν τρελλός και αυτές δεν αμύνονται...

Μήπως θα έπρεπε να πάρω 3-4 κοπαδόψαρα να του αποσπάσω την προσοχή?

Να κλείσω το φώς μπας και τις συνηθήσει το βράδυ στο σκοτάδι?

PS:Xτές και προχτές έφτιαχνε φωλιές στην επιφάνεια με φυσαλίδες..μήπως είναι περίοδος αναπαραγωγής και είναι πολύ επιθετικός?η θερμοκρασία του νερού είναι στους 25 βαθμούς...

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-03-10, 21:13
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Εχω κι εγώ πικρές εμπειρίες με αυτά τα dwarf gourami. Αν αποφασίσουν να κυνηγούν κάποιο ψάρι, δεν τους αλλάζεις εύκολα γνώμη, είναι ξεροκέφαλα.
Αν μπορέσεις να το μεταφέρεις σε άλλο ενυδρείο για 1-2 εβδομάδες, τότε υπάρχει σοβαρή πιθανότητα, όταν επιστρέψει, να είναι όλα μέλι-γάλα.
Οτιδήποτε άλλο κι αν δοκιμάσεις, φοβάμαι ότι θα είναι χαμένος κόπος, φυσικά εύχομαι να με βγάλεις ψεύτη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-10, 16:12
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Τώρα διάβασα το post αυτό και είπα να πω και εγώ τον πόνο μου.
Έχω ένα dwarf gourami σε ένα ενυδρείο 50Lt φυτεμένο το οποίο μέχρι πρόσφατα ζούσε εκεί μέσα μόνο του (έφαγα τον τόπο να βρώ θυληκό στην Θεσσαλονίκη, αλλά τίποτα).
Την Μεγάλη τετάρτη, σε ένα μεγαλύτερο (100Λτ) ενυδρείο έβαλα 2 Pearl Gourami τα οποία φαινόντουσαν να είναι ζευγάρι. Δύο ημέρες μετά έφυγα για ένα τριήμερο. Τα gourami ήταν ακόμη άχρωμα και κολυμπούσαν παρέα παίζοντας. Μόλις επέστρεψα διαπίστωσα τεράστια αλλαγή. Το ένα από τα δύο είχε φουντώσει, αποκτώντας τα υπέροχα χρώματα που έβλεπα σε φωτογραφίες. Παράλληλα, είχε κάνει μία φωλιά με φυσαλίδες σε κάποιο από τα φυτά επιφανείας (δεν είχαν αυγά μέσα, το τσέκαρα).Το άλλο ...είχε μείνει άχρωμο και είχε λουφάξει ανάμεσα στα φυτά αφού κάθε φορά που ξεμυτούσε δεχότανε έντονες επιθέσεις από το πρώτο gourami. Αφού, μετά από κανά δυό ώρες διαπίστωσα οτι αυτό δεν αλλάζει, αποφάσισα να μεταφέρω το αδύναμο ψάρι στο μικρό ενυδρείο να κάνει παρέα στο dwarf. Εκεί έγινε ο πανικός. Το dwarf άρχισε αμέσως ακόμη πιό λυσσασμένες επιθέσεις έτσι αναγκάστηκα να το μεταφέρω πάλι στο πρώτο ενυδρείο με σκοπό την άλλη μέρα να το δώσω ίσως κάπου. Δεν πρόλαβα...το πρωί το βρήκα να έχει παραδώσει πνεύμα. Είναι το πρώτο ψάρι που χάνω και πραγματικά το συναίσθημα είναι απαίσιο.
Κάτι μου λέει πως πιθανόν να ήταν και τα δύο αρσενικά για αυτό συνέβει αυτό που συνέβει. Νομίζω οτι είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις το φύλλο όταν ακόμη είναι μικρά.
Αυτό που διαπίστωσα είναι οτι το dwarf, παρά το μικρό μέγεθος του, είναι πολύ πιό τσαμπουκάς, ακόμη και με μεγαλύτερα από αυτό ψάρια.
Μερικές μέρες πρίν πρόσθεσα και ένα κοπαδάκι νέον (8 άτομα). Φαίνεται οτι τα πηγαίνει καλά, παρόλο που κάπου-κάπου κάνει καμμιά κίνηση εναντίον τους, ειδικά αν κάποιο neon ξεκόβει για λίγο από το κοπάδι, χωρίς ιδιαίτερη ένταση είναι αλήθεια.
Ξεκίνησα την ενασχόληση μου με τα gourami γιατί μου αρέσουν πολύ. Διαπίστώνω βέβαια οτι έχουν τις δυσκολίες τους αφού είναι ιδιαίτερα επιθετικά προς τα θυληκά μετά την γονιμοποίηση των αυγών(όπως έχω διαβάσει) αλλά και απέναντι στα αρσενικά του ίδιου είδους. Φαντάζομαι οτι η λύση είναι ένα μεγάλο ενυδρείο (και αυτό θα ετοιμάσω σιγά-σιγά, περίπου 300Lt).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LeeHook : 13-04-10 στις 16:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-10, 18:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LeeHook Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάζομαι οτι η λύση είναι ένα μεγάλο ενυδρείο (και αυτό θα ετοιμάσω σιγά-σιγά, περίπου 300Lt).
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Dwarf Gourami discofied ¶λλα λαβυρινθόψαρα 28 08-06-16 19:48
Dwarf Gourami II lion Αρχάριοι γλυκού νερού 6 04-05-08 12:02
Dwarf Gourami lion Αρχάριοι γλυκού νερού 14 21-03-08 13:38
dwarf gourami άρρωστο CASPER Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 25-01-06 18:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03843 seconds with 13 queries