Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-09-14, 20:27
gabbi88 Ο χρήστης gabbi88 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Παρουσίαση DIY 30L γαριδάδικο

Ήθελα να στήσω ένα 30λιτρο για γαρίδες… Μετά από ψάξιμο αποφασίσαμε με το αγόρι μου (pyrovolimeno) να προχωρήσουμε στη κατασκευή δικού μας ενυδρείου… (Παρεμπιπτόντως είμαι κοπέλα! Το λέω γιατί στα μηνύματα με θεωρούν άντρα…)

Αρχίζει το ψάξιμο λοιπόν για τις πρώτες ύλες! Τα βασικά: τζάμια, σιλικόνη, υπόστρωμα, φωτισμός, πλάτη και φίλτρο.

• Τζάμια (πλαϊνά 4mm και το κάτω 5mm)= 13¤
• Σιλικόνη = 5¤
• Υπόστρωμα(seachem flourite black) = 17¤
• Φωτισμός (Fluval PCL 11Mini 11W) = 37¤
• Πλάτη (Ανάγλυφη πλάτη STR 300) = 11¤
• Φίλτρο (SunSun Κρεμαστό φίλτρο HBL-701) = 11¤
ΣΥΝΟΛΟ = 94¤

Και εδώ τα αντρικά χεράκια αναλαμβάνουν δράση!!!





DIY βάση για το κρεμαστό φίλτρο, ούτως ώστε να μην ακουμπάει το φίλτρο στα τζάμια για να μην ακούγεται..!


Κόλληση της πλάτης!




Η βάση του φίλτρου ξανά.




Και από εκεί και έπειτα τα γυναικεία χεράκια!!!




Τώρα ακόμα είναι στο στρώσιμο ο βυθός και φιλοξενεί προς το παρών τα boraras merah (ξαδερφάκια από τα mosquitos rasbora). Ανυπομονούμε να στρώσει ο βυθός και μπουν γαρίδες... Τα ψαράκια θα μεταφερθούν στο rio 180 που έχω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-09-14, 20:41
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

ομορφο αποτελεσμα! ωραια και η ριζα ταιριαζει με το σχημα της γυαλας.

τι γαριδες θα βαλεις?

τωρα θα πεσουν να με φανε που θα το πω αυτο αλλα αν βαλεις red cherry εγω προσωπικα ισως κρατουσα και ενα μικρο κοπαδακι 5-6 ατομα απο τα boraras που ειναι και πολυ ωραια ψαρακια.!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-09-14, 20:45
Το avatar του χρήστη Pyrovolimeno
Pyrovolimeno Ο χρήστης Pyrovolimeno δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2014
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

¶ντε να μπουν και οι γαριδούλες!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-09-14, 20:54
gabbi88 Ο χρήστης gabbi88 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
ομορφο αποτελεσμα! ωραια και η ριζα ταιριαζει με το σχημα της γυαλας.

τι γαριδες θα βαλεις?

τωρα θα πεσουν να με φανε που θα το πω αυτο αλλα αν βαλεις red cherry εγω προσωπικα ισως κρατουσα και ενα μικρο κοπαδακι 5-6 ατομα απο τα boraras που ειναι και πολυ ωραια ψαρακια.!
Ευχαριστώ!!! Είναι 3 ρίζες μπλεγμένες!

Red cherry θα μπουν!

Τα βλέπω τώρα τα boraras που είναι και μωρά ότι ψάχνονται συνεχώς... Φαντάσου έχω δει να τρώνε ένα πράσινο σκουλικάκι που ξεφύτρωσε στο ενυδρείο και 2 μυγάκια... Τα έκαναν μια χαψιά... Δε θέλω να φανταστώ τι θα γίνει σε γόνο που θα είναι εκτεθειμένος...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-09-14, 20:58
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Όμορφο αποτέλεσμα έβγαλε η συνεργασία των ανδρικών και γυναικείων χεριών
Καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-09-14, 00:32
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ομορφη κατασκευη, μπραβο σας.
Αλλα για μενα το σχημα του ειναι ακαταλληλο για ζωη..
το επιπλακι-βαση βλεπω πως σας επερνε για περισσοτερο μηκος και πλατος..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-09-14, 08:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ωραιο εγινε

γιατι βρε (tsala) ακατάλληλο?
γαριδες θα βαλει.τοσοι γαριδοκυβοι στηνονται.
απο στησιμο μου φαινεται μια χαρα και απο φιλτρανση τα ιδιο.
για τα ψαρια θα συμφωνησω ομως.δεν θα τα εβαζα με τις γαριδες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-09-14, 15:14
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιο εγινε

γιατι βρε (tsala) ακατάλληλο?
γαριδες θα βαλει.τοσοι γαριδοκυβοι στηνονται.
Γαριδοκυβοι στηνονται... αλλα αυτο δεν ειναι κυβος...
Εγω βλεπω μεγαλη διαφορα στο υψος σε σχεση με το μηκος και το πλατος...
Επισης αναφερεται οτι ειναι 30 λιτρο..
Επομενως χωρις να αναφερονται οι διαστασεις... (ας μας τις πει και η συγγραφεας αν θελει) προβλεπω πως ειναι μικρο το μηκος και το πλατος, γι αυτο και η γνωμη μου ειναι πως ειναι ακαταλληλο...
Προσωπικη μου αποψη ειναι πως αν το μηκος του ενυδρειου ειναι κατω απο 30cm ,δεν κανει ουτε για γαριδες, παραμονο για σαλιγκαρακια..
Αν ειναι 30cm, λαθος μου, αλλα δυσκολο το κοβω να βγαινει 30cm σε αυτο το σχημα και με αυτα τα λιτρα.
Φιλικα παντα.. και ειναι η γνωμη μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-09-14, 16:57
Το avatar του χρήστη Pyrovolimeno
Pyrovolimeno Ο χρήστης Pyrovolimeno δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2014
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Γαριδοκυβοι στηνονται... αλλα αυτο δεν ειναι κυβος...
Εγω βλεπω μεγαλη διαφορα στο υψος σε σχεση με το μηκος και το πλατος...
Επισης αναφερεται οτι ειναι 30 λιτρο..
Επομενως χωρις να αναφερονται οι διαστασεις... (ας μας τις πει και η συγγραφεας αν θελει) προβλεπω πως ειναι μικρο το μηκος και το πλατος, γι αυτο και η γνωμη μου ειναι πως ειναι ακαταλληλο...
Προσωπικη μου αποψη ειναι πως αν το μηκος του ενυδρειου ειναι κατω απο 30cm ,δεν κανει ουτε για γαριδες, παραμονο για σαλιγκαρακια..
Αν ειναι 30cm, λαθος μου, αλλα δυσκολο το κοβω να βγαινει 30cm σε αυτο το σχημα και με αυτα τα λιτρα.
Φιλικα παντα.. και ειναι η γνωμη μου
Tsala, το ενυδρείο για την ακρίβεια είναι 34 λίτρα. Οι διαστάσεις είναι 28x28x44(cm). Χοντρικά το γράφουμε 30 λίτρα... Από που συμπεραίνεις ότι είναι ακατάλληλο για ζωή? Στα 30cm οι γαρίδες θα είχαν πιο πολύ χώρο να σπριντάρουν? Φιλικά πάντα..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-09-14, 19:11
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Απορια μου γιατι δεν το εκανες το μηκος να είναι 44 εκ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-09-14, 21:02
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

ομορφο αποτελεσμα και οι ριζες ολα τα λεφτα!μπραβο!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-09-14, 22:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anna10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απορια μου γιατι δεν το εκανες το μηκος να είναι 44 εκ.
αν ητανε 44χ28χ44 θα ητανε 54 λιτρα.
αν το εκανε 44χ44χ44 θα ητανε 85 λιτρα.

και στις δυο περιπτωσεις δεν ξερω αν θα τα σηκωνε το τραπεζακι που το εχει, και τωρα μπορει ακομα να ακουμπησει πραγματα γυρω γυρω

παντως η γνωμη μου ειναι πως δεν ειναι τραγικες οι διαστασεις.για γαριδες μιλαμε που στεκονται παντου.και το στησιμο που εχει κανει στα ξυλα δινει δυνατοτητα στις γαριδες να κατσουνε και ψηλοτερα απτο βυθο,οπως και στην πλατη.

φυσικα οσο περισοτερα λιτρα τοσο καλυτερα-αυτο ισχυει για οτιδηποτε- αλλα εμενα μου φαινεται μια χαρα για γαριδοενυδρειο.
εχουμε δει και πολυ χειροτερα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-09-14, 23:32
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

φυσικα εχουμε δει και πολυ χειροτερα...
απλα το σχημα δεν ειναι σωστο (για μενα)..
δεν λεω οτι θα εχεις θεμα..
καλα τι 28 , τι 30.. δεν ειπα οτι θα σπρινταρουν περισσοτερο σε 2 cm..
καλουτσικα ειναι τα 28cm..περιμενα πολυ λιγοτερα..
Δεν ειπα οτι θα εχεις προβλημα με τις γαριδες..
απλα επειδη ειναι diy το ενυδρειο και το επιπλακι σε επερνε, δεν καταλαβαινω γιατι εκανες τετοιες διαστασεις..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-09-14, 01:05
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ητανε 44χ28χ44 θα ητανε 54 λιτρα.
αν το εκανε 44χ44χ44 θα ητανε 85 λιτρα.

και στις δυο περιπτωσεις δεν ξερω αν θα τα σηκωνε το τραπεζακι που το εχει, και τωρα μπορει ακομα να ακουμπησει πραγματα γυρω γυρω

παντως η γνωμη μου ειναι πως δεν ειναι τραγικες οι διαστασεις.για γαριδες μιλαμε που στεκονται παντου.και το στησιμο που εχει κανει στα ξυλα δινει δυνατοτητα στις γαριδες να κατσουνε και ψηλοτερα απτο βυθο,οπως και στην πλατη.

φυσικα οσο περισοτερα λιτρα τοσο καλυτερα-αυτο ισχυει για οτιδηποτε- αλλα εμενα μου φαινεται μια χαρα για γαριδοενυδρειο.
εχουμε δει και πολυ χειροτερα
Όχι εννοουσα τις ιδιες διαστασεις που εχει αλλα το μηκος του να ηταν η πλευρα 44 εκατοστών, αλλα δεν προσεξα ότι ισως το τραπεζακι δεν ηταν τοσο φαρδυ.
Παντως ωραιο αποτέλεσμα αλλα θα συμφωνήσω κι εγω ότι είναι στενο για γαριδες. ¶λλη η χαρη τους όταν τις βλέπεις να κολυμπάνε που τις περισσοτερες φορες είναι παραλληλα και όχι καθετα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-09-14, 08:48
gabbi88 Ο χρήστης gabbi88 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Έχω κι ένα 200 λιτρο φουλ φυτεμένο, μόνο με γαρίδες και χωρίς ψάρια να τις τρομάζουν... Πίστεψε με στο ένα μέτρο τις έχω δει απειροελάχιστες φορές να βολτάρουν και δεν υπάρχει ο οποιοσδήποτε κίνδυνος γι αυτές. Επίσης την περισσότερη ώρα βρίσκονται στα ψηλά φυτά και ξύλα...δεν ξέρω αν οι δικές μου είναι περίεργες γαρίδες και δεν προτιμούν καθόλου τον βυθό!Οπότε το σχήμα φτιάχτηκε πρώτον λόγω έλλειψης χώρου και δεύτερον η προσωπική εμπειρία που είχα μέχρι τώρα με τις γαρίδες μου έδειξε ότι δεν προτιμούν ιδιαίτερα να βολτάρουν. ¶ρα μπορεί να είναι το ενυδρείο ψηλό αλλά με τα ξύλα και την πλάτη θεωρώ ότι έχω εκμεταλλευτεί το ύψος του ενυδρείου. Επίσης δεν έπεσα στην παγίδα που πέφτουν πολλοί να συνδυάζουν γαρίδες με ψάρια...στο 200 λιτρο θα μπορούσα άνετα να κάνω αυτόν τον συνδυασμό αλλά γνωρίζω πολύ καλά ότι οι γαρίδες δεν θα ήταν καθόλου καλά και σχεδόν πάντα κρυμμένες, όσο για τον γόνο δεν θέλω να το συζητήσω καν.Θα έλεγα να μην μένουμε τόσο στις διαστάσεις,δεν είναι τόσο τραγικές εφόσον έχω εκμεταλλευτεί και το ύψος αλλά στο ότι στήθηκε ένα ενυδρείο αποκλειστικά για γαρίδες. Ωστόσο δεν αμφιβάλλω ότι όσο περισσότερα λίτρα τόσο το καλύτερο... Ξεκίνησα από ένα 15 λίτρο με μονομάχο,πέρασα στα 60 λίτρα,στα 125 λίτρα για να καταλήξω στα 200 με μόνο σκοπό να βελτιώσω τις συνθήκες ζωής των ζωντανών που διατηρούσα. Αλλά μην υπερβάλουμε ότι το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι ακατάλληλο για ένα μικρό αριθμό από γαρίδες...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-09-14, 09:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και εγω νομιζω οτι μπορει ανετα να φιλοξενησει Red Cherries (οχι και ψαρακια φυσικα). Φιλτρο επαρκες υπαρχει, ενα συστημα ψυξης με ανεμιστηρακια μπαινει ευκολα για το καλοκαιρι, μια χαρα το βλεπω.

Θα το εκανα λιγο μεγαλυτερο να πω την αληθεια, εφοσον ειναι DIY, αλλα με ελεγχο του πληθυσμου των γαριδων, μπορει να γινει ενα ωραιο σπιτακι για τις Red Cherries.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-09-14, 16:40
Το avatar του χρήστη Pyrovolimeno
Pyrovolimeno Ο χρήστης Pyrovolimeno δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2014
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

tsala να ρωτήσω, τι διαστάσεις έχει το 25λιτρο ενυδρείο που γράφεις στο προφίλ σου ότι έχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-09-14, 19:18
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Οντως το ενυδρειακι ειναι λιγο περίεργο απο θεμα διαστάσεων , αλλα μια χαρά ειναι για τις συγκεκριμένες γαριδες .
Αν μπορεσεις επειδη δεν έχει πολύ βυθο , οπου συνήθως εκει βολταρουν οι γαρίδες, προσθεσε ξυλα και μπόλικη μος για να μεγαλωσεις την επιφανεια οπου θα τσιμπολογανε.
Σε αυτο υπολόγισε να χωρέσουν γυρω στις 150-200 γαρίδες, μετά θα σταματησουν να γεννάνε, οπότε και πρεπει να τις αραιωνεις.
Διατηρω γαρίδες σε 10 λιτρα , ενυδρειακι απο τα τζαμπο, αλλα τις αραιωνω συνέχεια.
Καλό στρώσιμο...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-09-14, 20:50
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gabbi88 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω κι ένα 200 λιτρο φουλ φυτεμένο, μόνο με γαρίδες και χωρίς ψάρια να τις τρομάζουν... Πίστεψε με στο ένα μέτρο τις έχω δει απειροελάχιστες φορές να βολτάρουν και δεν υπάρχει ο οποιοσδήποτε κίνδυνος γι αυτές. Επίσης την περισσότερη ώρα βρίσκονται στα ψηλά φυτά και ξύλα...δεν ξέρω αν οι δικές μου είναι περίεργες γαρίδες και δεν προτιμούν καθόλου τον βυθό!Οπότε το σχήμα φτιάχτηκε πρώτον λόγω έλλειψης χώρου και δεύτερον η προσωπική εμπειρία που είχα μέχρι τώρα με τις γαρίδες μου έδειξε ότι δεν προτιμούν ιδιαίτερα να βολτάρουν. ¶ρα μπορεί να είναι το ενυδρείο ψηλό αλλά με τα ξύλα και την πλάτη θεωρώ ότι έχω εκμεταλλευτεί το ύψος του ενυδρείου. Επίσης δεν έπεσα στην παγίδα που πέφτουν πολλοί να συνδυάζουν γαρίδες με ψάρια...στο 200 λιτρο θα μπορούσα άνετα να κάνω αυτόν τον συνδυασμό αλλά γνωρίζω πολύ καλά ότι οι γαρίδες δεν θα ήταν καθόλου καλά και σχεδόν πάντα κρυμμένες, όσο για τον γόνο δεν θέλω να το συζητήσω καν.Θα έλεγα να μην μένουμε τόσο στις διαστάσεις,δεν είναι τόσο τραγικές εφόσον έχω εκμεταλλευτεί και το ύψος αλλά στο ότι στήθηκε ένα ενυδρείο αποκλειστικά για γαρίδες. Ωστόσο δεν αμφιβάλλω ότι όσο περισσότερα λίτρα τόσο το καλύτερο... Ξεκίνησα από ένα 15 λίτρο με μονομάχο,πέρασα στα 60 λίτρα,στα 125 λίτρα για να καταλήξω στα 200 με μόνο σκοπό να βελτιώσω τις συνθήκες ζωής των ζωντανών που διατηρούσα. Αλλά μην υπερβάλουμε ότι το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι ακατάλληλο για ένα μικρό αριθμό από γαρίδες...!!!
Καταρχην δεν επιθυμω να ερθω σε αντιπαραθεση ουτε με σενα , ουτε με τον πυροβολυμενο
Δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.. απλα ειπα την γνωμη μου..
Τωρα στα εντονα
1. Δεν βλεπω να εχει ελλειψη χωρου το επιπλακι , γι αυτο το ειπα..
Δεν μου πεφτει λογος φυσικα.. ο καθενας φτιαχνει τις διαστασεις που νομιζει οτι θα τον διευκολυνουν..
απλα ειπα την γνωμη μου, πως δεν θα εκανα τετοιες διαστασεις,απο την στιγμη που θα εφτιαχνα εγω το ενυδρειο.
2. Μπορουν να συγκατοικισουν ανετα με iriatherina werneri και οτο , οι γαριδες , χωρις να υπαρχει καν προβλημα ουτε για τους γοννους..
Επισεις και τα pseudomugil gertrudae ειναι shrimp safe.
3. Το θεωρησα ακαταλληλο καθως πιστεψα πως θα ειχε μικροτερο μηκος απο το 28..
Δεν ειπα οτι θα εχουν προβλημα οι γαριδες.. απλα θα ηταν καλυτερα σε ενα μεγαλυτερο μηκος..
και απο την στιγμη που ειδα οτι υπηρχε ο χωρος , εγω θα το ειχα κανει μεγαλυτερο..
αυτο μονο, και ειναι η γνωμη μου..
καλα στρωσσιματα και με το καλο να μπουν οι γαριδες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pyrovolimeno Εμφάνιση μηνυμάτων
tsala να ρωτήσω, τι διαστάσεις έχει το 25λιτρο ενυδρείο που γράφεις στο προφίλ σου ότι έχεις?
47 χ 27 x 21

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsala : 12-09-14 στις 20:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-09-14, 21:22
Το avatar του χρήστη Pyrovolimeno
Pyrovolimeno Ο χρήστης Pyrovolimeno δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2014
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Μπορουν να συγκατοικισουν ανετα με iriatherina werneri και οτο , οι γαριδες , χωρις να υπαρχει καν προβλημα ουτε για τους γοννους..
Επισεις και τα pseudomugil gertrudae ειναι shrimp safe.

Είχαμε δοκιμάσει στο παρελθόν τις γαρίδες στο rio180 και με iriatherina werneri και με pseudomugil gertrudae... Το ενυδρείο ζούγκλα με πολλά φυτά και πολύ java moss... Τα ψαράκια χτύπαγαν τις γαριδούλες σε μεσαίο μέγεθος, πόσο μάλλον τους γόνους... Τώρα δε ξέρω τι εμπειρία μπορείς να έχεις εσύ φίλε tsala με το συνδυασμό αυτών των ψαριών με γαρίδες τύπου neocaridina. Η γνώμη μου είναι οι γαρίδες για να είναι ήσυχες και να τις παρατηρείς (χωρίς να τις βλέπεις να κατασπαράζονται) τις βάζεις χωρίς ψάρια... Εξαιρούνται αλγοφάγα ψαράκια τύπου otos, pleco κλπ... Λέω τι έχω δει με τα μάτια μου...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-09-14, 21:30
gabbi88 Ο χρήστης gabbi88 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην δεν επιθυμω να ερθω σε αντιπαραθεση ουτε με σενα , ουτε με τον πυροβολυμενο
Δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.. απλα ειπα την γνωμη μου..
Τωρα στα εντονα
1. Δεν βλεπω να εχει ελλειψη χωρου το επιπλακι , γι αυτο το ειπα..
Δεν μου πεφτει λογος φυσικα.. ο καθενας φτιαχνει τις διαστασεις που νομιζει οτι θα τον διευκολυνουν..
απλα ειπα την γνωμη μου, πως δεν θα εκανα τετοιες διαστασεις εφοσων θα εφτιαχνα εγω το ενυδρειο.
2. Μπορουν να συγκατοικισουν ανετα με iriatherina werneri και οτο , οι γαριδες , χωρις να υπαρχει καν προβλημα ουτε για τους γοννους..
Επισεις και τα pseudomugil gertrudae ειναι shrimp safe.
3. Το θεωρησα ακαταλληλο καθως πιστεψα πως θα ειχε μικροτερο μηκος απο το 28..
Δεν ειπα οτι θα εχουν προβλημα οι γαριδες.. απλα θα ηταν καλυτερα σε ενα μεγαλυτερο μηκος..
και απο την στιγμη που ειδα οτι υπηρχε ο χωρος , εγω θα το ειχα κανει μεγαλυτερο..
αυτο μονο, και ειναι η γνωμη μου..
καλα στρωσσιματα και με το καλο να μπουν οι γαριδες
-------------------------


47 χ 27 x 21

Ούτε κι εγώ επιθυμώ να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, στο forum ο καθένας μπορεί να εκφράζει την γνώμη του, άλλωστε γι αυτό έγινε και η παρουσίαση του ενυδρείου. Τώρα σχετικα με τα ψαρια που θεωρουνται shrimp safe έχω να σου πω πως στο 200 λιτρο που διατηρώ πριν μπουν μόνο red cherry διατηρούσα ένα μικρό κοπάδι από pseudomugil gertudae και ενα κοπάδι από iriatherina werneri. Διαβάζοντας τα σχόλια ότι τα συγκεκριμένα ψάρια είναι ασφαλή για τις γαρίδες αποφάσισα να προσθέσω λίγες red cherry... Ο συνδυασμός αυτός τουλάχιστον σε έμενα δεν δούλεψε καθόλου αφού είχα και επίθεση σε μια γαρίδα, πέρα από το γεγονός ότι δεν τις άφηναν σε ησυχία. Επίσης θέλω να τονίσω ότι το ενυδρείο ήταν φουλ φυτεμένο όποτε υπήρχαν κρυψώνες για τις γαρίδες. Κατάφερα να διατηρήσω τα ψάρια με τις γαρίδες λιγότερο από μια εβδομάδα μετά αναγκάστηκα να χαρίσω τα ψάρια στο forum.Σε εμένα ο συνδυασμός ψάρια με γαρίδες δεν δούλεψε καθόλου και δεν θα επιχειρούσα να τα συνδυάσω μαζί ποτέ ξανά. Βέβαια δεν αμφιβάλλω ότι αυτός ο συνδυασμός μπορεί να είναι εντάξει σε άλλους ωστόσο σίγουρα θα υπάρχει κάποια απώλεια στον γόνο από τις γαρίδες. Εσύ προτείνεις αυτά τα ψάρια από προσωπική πείρα? Είχες αυτόν τον συνδυασμό χωρίς πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-09-14, 21:56
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Για να μην απαντω και στους 2 χωριστα, τα γραφω σε ενα ποστ.
Δεν εχω σχεδον καθολου εμπειρια με neocaridina για να δινω συμβουλες.. παραμονο 2,5 χρονια..
και καθολου με caridina.
τις ειχα με ps. gertrudae αρκετο καιρο , χωρις προβλημα.. οπως και πολλοι αλλοι.
iriatherina δεν ειχα ποτε..
τωρα μπορει σε εσας να μην επιασε,το καταννοω..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-09-14, 22:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παντως για τα iriatherina κλπ,κιεγω εχω ακουσει απειρες φορες πως δεν δημιουργουνε προβλημα στις γαριδες και αυτη ειναι η πρωτη φορα που ακουω το αντιθετο.(δεν ειχα ποτε,οποτε δεν εχω προσωπικη εμπειρια)

θα το εχω υποψη μου...

για τους οτοκυκλους συμφωνω εν μερει,αν και δεν ξερω κατα ποσο ταιριαζουνε σε παραμετρους με τις γαριδες.
απτην κατασκευη τους τα ψαρια δεν μπορουνε να χτυπησουνε γαριδες οπως τα αλλα ψαρια,αλλα δεν ξερω τι γινεται οταν μεγαλωσουνε...εχω δει κατι οτοκυκλακια "τερατακια"

ασε καλυτερα,μακρια...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-09-14, 01:59
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Εγω προσωπικα ειχα ένα 200λιτρο φυτεμενο με περιπου 30 ψαρακια γερτρουδια και ιριαθερινες. Μαζι τα ειχα με περιπου 40 γαριδες στο ξεκινημα neocaridina και caridina. Τα ψαρια δεν πειραζαν καθολου τις γαριδες με αποτέλεσμα όταν μετα από 6 μηνες που αναγκαστηκα να το ξεστησω να βγαλω από το ενυδρειο πανω από 700 γαριδες από ενηλικες μεχρι νεογέννητα.
Το δε τωρινο μου παλι γερτρουδια με γαριδες red cherry και tiger το εχω. Και φυσικα παλι τα ψαρια δεν πειραζουν καθολου τις γαριδες.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-09-14, 09:41
gabbi88 Ο χρήστης gabbi88 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ναι δεν διαφωνώ με όσους δούλεψε αυτός ο συνδυασμός απλά ήθελα να γράψω τι συνέβη στο δικό μου ενυδρείο...ίσως τελικά πιο πολύ ρόλο παίζει και ο χαρακτήρας του κάθε ψαριού.Και εμένα μου έκανε τρελή εντύπωση καλοταϊσμένα ψάρια σε φουλ φυτεμένο ενυδρείο να ασχολούνται με τις γαρίδες. Απλά μετά από αυτό που είδα εγώ δεν θα το ξαναδοκίμαζα ποτέ .Για μένα καλύτερα τελικά οι γαρίδες να μπαίνουν σε ξεχωριστά ενυδρεία και να είναι μόνες τους γιατί έτσι και ένα μόνο ψάρι χτυπήσει γαρίδα δεν νομίζω να σταματήσει μετά.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-09-14, 11:00
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω απολυτα ότι αν θες να χαρεις τις γαριδες σου βαλτες μονες τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
30l, γαριδάδικο, diy


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο Γαριδάδικο.... nicpapa Ενυδρεία με ασπόνδυλα 319 23-06-22 21:01
Φυτεμένο Γαριδάδικο Παρουσίαση aquadann Ενυδρεία με ασπόνδυλα 20 24-03-16 18:51
Νέο γαριδάδικο... 30 λιτρα κύβο; Βασίλης Κ Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 10 17-08-13 19:46
Το γαριδάδικο μου posidwnas Ενυδρεία με ασπόνδυλα 3 25-08-10 01:30
Το γαριδάδικο μου posidwnas Ενυδρεία με ασπόνδυλα 10 06-06-10 06:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09530 seconds with 13 queries