Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-11, 17:29
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή λίτρα σε δίσκους?????

επειδή θέλω να στήσω δισκοενυδρειο και θα το ξεκινήσω το Πάσχα .....
έχω ακούσει πολλά για τα λίτρα και θέλω να ρωτήσω και την άποψη σας.....
βεβαία εχω ρίξει πολύ διάβασμα και και παραθέτω δυο άρθρα που λένε για λύτρα
Παράθεση:
Η πανάρχαια και πιο κλασική ερώτηση.

ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΔΙΣΚΟΣ;

Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας γι΅ αυτό. Όσο περισσότερο χώρο τους παρέχουμε τόσο το καλύτερο. Μπορούμε να διατηρήσουμε ενήλικους Δίσκους χωρίς προβλήματα παρέχοντας από 15-20 λίτρα ανά Δίσκο. Έχω δει να διατηρούνται ενήλικοι Δίσκοι παρέχοντας τους 5 λίτρα ανά Δίσκο. Όλα αυτά όμως έχουν να κάνουν με το φιλτράρισμα , τον τύπο φίλτρου , τα είδη και την συχνότητα ταΐσματος και φυσικά στις αλλαγές νερού.

Για να το πετύχουμε αυτό πρέπει να τηρήσουμε κάποιους κανόνες.

(1) Τα είδη να είναι ίδια σε μέγεθος.
(2) Να εισαχθούν ταυτόχρονα στο ενυδρείο.
(3) Να κάνουμε συχνές αλλαγές νερού.
(4) Το φιλτράρισμα μας να είναι ικανοποιητικό.
(5) Εάν ταΐζουμε καρδιά πάντα να συνοδεύεται από αλλαγή νερού.
(6) Εάν ταΐζουμε καρδιά να καθαρίζουμε τα φίλτρα μας μια φορά την εβδομάδα.
(7) Να ταΐζονται με το χέρι ( κάτι που δοκιμάζω πάντα σε νεοφερμένους μικρούς Δίσκους για να είμαι σίγουρος ότι όλα τα ψάρια του ενυδρείου τρέφονται κανονικά)

Όλα αυτά γίνονται σε κενά ενυδρεία , χωρίς φυτά και άλλα ψάρια.

¶λλες προτάσεις από γνωστούς συγγραφείς και breeders είναι από 25 – 57 λίτρα ανά Δίσκο.

Κάποιος θα ρώταγε , για πόσο διάστημα τους διατηρούμε σε αυτά τα λίτρα;

Από την προσωπική μου εμπειρία μπορώ να πω ότι με ασφάλεια μπορούν να διατηρηθούν για χρόνια ενήλικοι Δίσκοι με μέγεθος 12-15 cm SL παρέχοντας τους 25 λίτρα ανά Δίσκο. Φιλτράρισμα περίπου 5 φορές τον όγκο του ενυδρείου σε μια ώρα , 500 περίπου γραμμάρια Siporax και αλλαγές νερού 20 % δυο φορές την εβδομάδα.

Έχω δει και πιο ακραίες καταστάσεις από πιο έμπειρους χομπίστες που εφαρμόζουν όλα αυτά ακόμα και σε άγριους Δίσκους.

Ένας χομπίστας νέος με τους Δίσκους που δεν έχει αρκετό χρόνο για καθημερινές αλλαγές μπορεί σε ένα ενυδρείο 200 λίτρων να βάλει 5 Δίσκους με μέγεθος 12-15 cm SL και να τους διατηρήσει για χρόνια κάνοντας αλλαγές νερού 30% την εβδομάδα.

Νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιος κανόνας , είναι όπως ταιριάζει στον κάθε ένα.
αυτό είναι απο το www.discus.gr

Παράθεση:
There are many things to keep in mind with discus that are different from other cichlids.

They like warmer water, mid-80s Fahrenheit.

They like lots of clean fresh, water and lots of water changes. I do 50% a day, some do 30% three times a week.

They like to be in groups of about 6 or 8 (a 50 gallon is a good size tank).

They don't do well with other fish in the tank (there are a few exceptions).

It is easier to keep the tank clean if it has no gravel.

Don't use carbon in the filter (this can lead to disease in discus).

Never put new discus in with old discus without keeping them separated (quarantined) for a while to make sure they are not sick and affect the other fish.

One of the most important things is to get from a reliable source. A good breeder will have healthy fish and good customer service (answer all questions, help with problems, even after the purchase).

A variety of food is good. I use flakes, live blackworms (from a good source, i.e. clean worms), some safe frozen foods like Hikari (sterilized) blood worms, some pellets (soak before using to prevent swelling up in the stomach), and frozen beef heart.

Keeping things stable is important. Don't add chemicals except to remove chlorine/chloramine. Messing with pH is usually not necessary.

Age water, that is, put the water that you want to use for the aquarium in a barrel a day before you want to use it for water changes. Use good aeration and set a heater at the tank temperature in the barrel. This is done if the pH of the tap water is not stable (if you check pH out of the tap, then let the water sit overnight and check the pH again and its different).

One other note. If you see a picture of a discus that you would like to have, show that picture or send an email with that picture to the breeder so they can do their best to give you what you want. You have to remember little fish may grow up to look different, especially if it comes from cross-breeding two or more kinds of discus. It could look like the male, or the female, or a combination, or even like one of the fish farther back in the breeding sequence (like the grandparents may be a different type). Ask the breeder what the possibilities are, or buy grown fish.
και αυτό είναι απο το www.simplydiscus.com
παραθέτω και την μετάφραση που βγάζει το google chhrome
Παράθεση:
Υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να θυμάστε με δίσκους που είναι διαφορετική από τις άλλες κιχλίδες.

Τους αρέσει ζεστά νερά, στα μέσα του '80 Φαρενάιτ.

Τους αρέσει πολλή καθαρό φρέσκο, το νερό και πολλές αλλαγές νερού. Κάνω 50% την ημέρα, μερικοί κάνουν το 30% τρεις φορές την εβδομάδα.

Θα ήθελα να είναι σε ομάδες των περίπου 6 ή 8 (το 50 γαλόνι είναι μια καλή δεξαμενή μέγεθος).

Δεν κάνουν καλά με άλλα ψάρια στη δεξαμενή (υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις).

Είναι πιο εύκολο να κρατήσει το δοχείο καθαρό εφόσον δεν έχει χαλίκι.

Μην χρησιμοποιείτε άνθρακα στο φίλτρο (αυτό μπορεί να οδηγήσει σε ασθένειες στη δισκοβολία).

Ποτέ μην τοποθετείτε νέες συζητήσεις με την παλιά δισκοβολία χωρίς τη διατήρησή τους χωρίζονται (καραντίνα), για μια στιγμή για να βεβαιωθείτε ότι δεν είναι άρρωστοι και να επηρεάσει τα άλλα ψάρια.

Ένα από τα πιο σημαντικά πράγματα είναι να πάρει από αξιόπιστη πηγή. Ένας καλός κτηνοτρόφος θα έχουν υγιή ψάρια και καλή εξυπηρέτηση των πελατών (απάντηση σε όλες τις ερωτήσεις, να βοηθήσει με τα προβλήματα, ακόμη και μετά την αγορά).

Μια ποικιλία των τροφίμων είναι καλή. Χρησιμοποιώ νιφάδες, ζωντανά blackworms (από μια καλή πηγή, δηλαδή καθαρό σκουλήκια), ορισμένα ασφαλή κατεψυγμένα τρόφιμα όπως το Hikari (αποστειρωμένο) σκουλήκια αίματος, μερικά σφαιρίδια (εμποτισμού πριν από τη χρήση για την πρόληψη της διόγκωσης επάνω στο στομάχι), και κατεψυγμένο βόειο κρέας καρδιά.

Κρατώντας τα πράγματα σταθερή είναι σημαντική. Μην προσθέτετε τα χημικά προϊόντα, εκτός από την αφαίρεση του χλωρίου / χλωραμίνης. Messing με pH συνήθως δεν είναι απαραίτητη.

Εποχή του νερού, που είναι, βάλτε το νερό που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για το ενυδρείο μέσα σε ένα βαρέλι μια μέρα πριν θέλετε να το χρησιμοποιήσετε για αλλαγές νερού. Χρησιμοποιήστε το καλό αερισμό και να ορίσετε μια θερμάστρα στη θερμοκρασία της δεξαμενής στο βαρέλι. Αυτό γίνεται όταν το pH του νερού της βρύσης δεν είναι σταθερή (εάν ελέγχετε το pH από τη βρύση, τότε αφήστε το νερό να καθίσει μια μέρα στην άλλη και το pH ελέγχεται ξανά και διαφορετικές του).

Ένα άλλο σημείωμα. Αν δείτε μια εικόνα ενός δίσκος που θα θέλατε να έχετε, δείχνουν ότι η εικόνα ή να στείλετε ένα email με αυτήν την εικόνα για το δημιουργό, ώστε να μπορούν να κάνουν τους καλύτερα να σας δώσω ό, τι θέλετε. Θα πρέπει να θυμόμαστε μικρό ψάρι μπορεί να αυξηθεί έως και φαίνονται διαφορετικά, ειδικά εάν προέρχεται από διασταύρωση δύο ή περισσότερα είδη δισκοβολία. Θα μπορούσε να μοιάζει με το αρσενικό ή το θηλυκό, ή σε συνδυασμό, ή ακόμα και σαν ένα από τα ψάρια πιο πίσω στην ακολουθία αναπαραγωγής (όπως οι παππούδες και γιαγιάδες μπορεί να είναι διαφορετικού τύπου). Ρωτήστε τον δημιουργό ποιες είναι οι δυνατότητες είναι, ή να αγοράσετε καλλιεργούνται τα ψάρια.
είχα βρει και ένα άρθρο από το greekdiscus και αλλά δεν μπορώ να το βρω πάλι... αλλά έλεγε γύρω στα 30-40 λίτρα ανά δίσκο. αν θυμάμαι καλά..
περιμένω την γνώμη σας και θα θελα κυρίως την γνώμη των εμπείρων πάνω στο συγκεκριμένο είδος...
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-11, 19:26
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Κύριε Γιώργο καλησπέρα και καλή Χρονιά,

έχω διαβάσει αρκετά θέματα για δίσκους (είναι ωραίοι ψάρηδες) και από ότι θυμάμαι θέλουν 60 λίτρα ο ένας μαζί με 1 λίτρο siporax ή άλλο βιολογικό υλικό για την πάρτη του (από θέμα του harris samos ή georgarask).
Επίσης πρέπει να αναλογιστείτε την εμπειρία σας στο χόμπι. Οι δίσκοι ως γνωστόν είναι ζόρικοι.


Τέλος πάντων πιστεύω πως με πείσμα, υπομονή και αγάπη για τα ψάρια όλα γίνονται. Καλή επιτυχία στο νέο project!!!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-11, 01:39
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

το ενυδρείο που θα φτιάξω θα είναι γύρω στα 1000 λίτρα + το σαμπ
και θα έχει μέσα 15-20 ψάρια...
τώρα για να είμαι ειλικρινής
τα πρώτα τρία ψαριά τα έχω ήδη πάρει.....
και θα μπουν στο 120λιτρο που εχω
για τα λίτρα δεν νομίζω να είναι λίγα μιας και είναι μικρά ακόμα, αλλά έτσι και αλλιώς θα μπουν στο μεγάλο οταν τελειώσει.......
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-11, 01:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Διαβασε το παραπανω ... ειναι κατατοπιστικοτατο και αληθες!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6981giwrgos Εμφάνιση μηνυμάτων
τα πρώτα τρία ψαριά τα έχω ήδη πάρει.....
Εισαι και ανυπομονος!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-11, 02:08
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Red face

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασε το παραπανω ... ειναι κατατοπιστικοτατο και αληθες!

Εισαι και ανυπομονος!!!
το αρθρο το εχω διαβασει και ειναι πολυ καλο....
όσο για το ανυπόμονος μπορώ να παραδεχτώ ότι έχεις δίκιο αλλά δεν νομίζω ότι θα τα πειράξει και πόλη το ¨μικρό¨ ενυδρείο μιας και οι γεννίστρες δεν ειναι κια μεγαλύτερες..... βεβαία θα μου πεις ότι δεν είναι τόσο τα λίτρα αλλά και ότι τα άτομα είναι λίγα και δεν θα αισθάνονται άνετα τα ψάρια..
αλλά δεν μπορώ να βάλω παραπάνω αλλά και αυτά δεν θέλω να τα δώσω...
για να πω και την αλήθεια στην αρχή δεν μου άρεσαν σαν ψάρια αλλά διάβασα και όσο τα παρατηρούσα σε βίντεο και σε ενυδρεία όλο και μου άρεσαν περισσότερο.....και πλέων θέλω να ασχοληθώ μόνο με αυτό το είδος.....
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-11, 04:08
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

πρωχορα γιωργο με 1000 λιτρα κανεις απλα παπαδες ο δισκος ειναι το ποιο ευκολο ψαρι αρκι να μη συμβηβαστεις σε τιποτα ουτε σε θεμα τροφη ουτε σε θεμα νερο ουτε σε θεμα λιτρα

εγω φωναζω και ολοι εδω μεσα με λετε κακο
αλλα ειδα το ψαρι αυτο τη συμπεριφορα εχει στο 50 λιτρο στο 200 στο 360 και τωρα στο 700 ρι και θα σου πω απλα 4 διαφωρετηκα ψαρια με καθε φορα καλυτερο αποτελεσμα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-01-11, 02:16
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την τιμή ... αυτούς που θεωρούν σημαντικό το κείμενο μου.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο look 620 lit με Δίσκους Χαραμάδας Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 3 03-03-09 11:35
Βιοτοπικό με δίσκους poseidonbc Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 27 02-12-08 22:44
Ενυδρείο με Δίσκους ilios Δίσκοι 11 03-01-07 09:40
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04
140 λίτρα για δίσκους;;; george140 Δίσκοι 13 05-04-06 21:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05482 seconds with 13 queries