Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-15, 23:52
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή Διάσωση χρυσόψαρου

Λοιπόν σημερα ήμουν σε φιλικό σπιτι και καποια στιγμη ηρθε η συζήτηση στα χόμπι του καθενός και ετσι ανέφερα εγω και τα ενυδρεια να μην τα πολυλογώ γνωστός μου απο την παρέα εχει ενα χρυσοψαρο σε γυάλα 6χρονια ,υποθέτω 15-20 λιτρα ,αλλαγές νερου 1 φορα το μήνα. Επειδή ξερω την οικονομική κατασταση του η οποία δεν ειναι και πολυ καλή,αφου πρώτα τους έπεισα οτι το ψαρι βασανίζεται θα παω την Πέμπτη να βοηθήσω το ψαράκι.
Εχω ενα ενυδρειο σκέτη γυάλα 80 λιτρα ,και ενα εξωτερικο φιλτρο φλουβαλ δεν θυμαμαι ποιο,ειναι δεκαετίας αλλα το έβαλα τωρα πριν λιγο μπροστά και δούλευε.
Δεν εχω κατι συγκεκριμένο στο μυαλό μου απλά θα βαλω άμμο μια ρίζα και το φιλτρο με μπόλι απο το δικό μου, και θα το γεμίσω ολο ελαφροπετρα.
Το φιλτρο αν θυμαμαι καλά είχε τρια καλαθάκια αλλα τωρα υπαρχει μονο το ενα
Θα υπάρξει προβλημα αμα ρίξω ετσι χύμα την ελαφροπετρα;
Να του βάλω και θερμαντηρα;
Απο φυτα μόνο ανουμπια;
Ειναι κατι αλλο που πρεπει να προσέξω;θα του εκανε καλο του ψαριού κάποια θεραπεία; (Δεν το εχω δει το ψαρι αλλα φαντάζομαι δεν θα ειναι σε καλή κατασταση) εχω κατι σφουγγάρια απο αλλο φιλτρο να τα παραχωσω κι αυτα μεσα στο φιλτρο; Γενικα αν κάποιος εχει καποια συμβουλή ευχαρίστως να την ακούσω
Φωτογραφίες θα βαλω μετα την Πέμπτη αλλα μετα δύσκολο να ξαναπάω μιας και ειναι μακρυά απο μενα ,το ενυδρειο θα ειναι στην Ελευσίνα.
ΥΣ
Αν εχει κανεις λιγη άμμο περισια καλοδεχούμενη ,αλλιώς θα πρεπει να αγοράσω
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-11-15, 00:13
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Έχω καμία 5-7 κιλά χαλαζιακο χάλικακι μπεζ - άσπρο αν θες του το χαρίζω αλλά είμαι θεσσαλονικη.
κρίμα το ψαράκι. έχει σίγουρα νανισμο και καμμένα πνευμόνια από την αμμωνία.
αν κάνει αλλαγές κάθε μήνα κάνε ένα τεστ αμμωνίας έτσι για τα πρακτικά να δούμε τιμές.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-11-15, 00:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπράβο βρε johnpecn
Θερμαντήρα μη βάλεις, και αν το ενυδρείο παραμείνει μέσα στο σπίτι δεν θα το χρειαστείς
Από φυτά καμιά ανουμπια, μπορεί να αντέξει και κρυπτοκορίνα, βαλισνερια , java fern, εχινόδωρος
Καμιά φωτογραφία του ψαριού θα βοηθήσει για να δούμε αν χρειαστεί κάποια βοήθεια
Για το αν θα βάλεις χύμα την ελαφρόπετρα καλύτερα να δούμε πως είναι το φίλτρο, γιατί τα καλαθάκια ορίζουν του ροή του νερού μέσα στο φίλτρο, ίσως σακουλάκια από τούλι να ήταν καλύτερα
Τα σφουγγάρια θα χρειαστούν για μηχανική φίλτρανση
Αν θες μπορώ να σου γεμίσω το φίλτρο με έτοιμη ελαφρόπετρα από τα 3 ενυδρεία μου, ευκαιρία να αντικαταστήσω λίγη
¶μμο δυστυχώς δεν έχω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-15, 00:18
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Να σαι καλα αλλα ειμαςτε μακρυά αν δεν βρω άμμο απο κανα παιδι εδω κοντα θα πεταχτώ να παρω απο μάντρα με οικοδομικά. Φαντάζομαι, Με αυτα που τους είπα θα κανουν καθημερινές αλλαγές τωρα μεχρι την πεμπτη. Απο τροφη δεν ρώτησα τι του δίνουν;και καθε ποτε ταΐζουν,άσε που αν εχουν τροφη μπορει να την εχουν και χρονια
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-15, 00:18
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Θα το παρεις εσυ το ψαρι ή θα το εχει ο γνωστος στο 80ρι?
για φυτα δεν κανω καν συζητηση ακομα , αργοτερα βλεπεις πως παει..
η ελαφροπετρα θα στομωνει πιο ευκολα αν την ριξεις χυμα.. αλλα για την ωρα βαλτην ετσι και στην πορεια βλεπεις..
Δεν εχω να προσθεσω κατι , τα 80 λιτρα ειναι οκ , το ψαρι θα εχει νανισμο το πιο λογικο, αρα θα του φτανουν και για το υπολλοιπο της ζωης του.
Μονο προσεχε την προσαρμογη , αργα - αργα.... τραβηξε την καμια ωρα.
Την τροφη του την πετας και περνεις 2-3 νεες..
σιγα - σιγα και λιγο στην αρχη με μετρο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-11-15, 00:31
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα το παρεις εσυ το ψαρι ή θα το εχει ο γνωστος στο 80ρι?
για φυτα δεν κανω καν συζητηση ακομα , αργοτερα βλεπεις πως παει..
η ελαφροπετρα θα στομωνει πιο ευκολα αν την ριξεις χυμα.. αλλα για την ωρα βαλτην ετσι και στην πορεια βλεπεις..
Δεν εχω να προσθεσω κατι , τα 80 λιτρα ειναι οκ , το ψαρι θα εχει νανισμο το πιο λογικο, αρα θα του φτανουν και για το υπολλοιπο της ζωης του.
Μονο προσεχε την προσαρμογη , αργα - αργα.... τραβηξε την καμια ωρα.
Την τροφη του την πετας και περνεις 2-3 νεες..
σιγα - σιγα και λιγο στην αρχη με μετρο
Οχι το ψαρι θα μείνει εκει απλα θα τους χαρίσω γυάλα και φιλτρο.
Θα τους πω και πέντε πράγματα για τις αλλαγές κ ο θεός βοηθος
Την ελαφροπετρα ιςως την βαλω σε καλσόν τι λες;
Κοιτα λεφτά δεν εχω κι εγω αυτη την περίοδο θα τους πω να πάρουν μια τροφη
Αν μπορουν καλώς ηδη θα χαρίσω ενυδρειο φιλτρο και πρεπει να αγοραςω ελαφροπετρα και άμμο
Αν δεν λυπομουν το ψαρι ουτε θα ασχολιόμουν.
Θερμαντηρα να βαλω;
Οκ θα κανω προσαρμογή ,αλλα το νερο ιδιο δεν θα ειναι ;βρύσης θα βαλω.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-11-15, 00:36
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

οκ, νομιζα θα το παρεις εσυ.. οκ , αν ειναι ιδιο το νερο ναι, απλα φερτο σε θερμοκρασια δωματιου πρωτα.
ναι, καλτσον δυκτυωτο βαλε και ειναι μια χαρα..
ναι , πες τους να παρουν μια-δυο τροφες και να τις αλλαζουν μια φορα το εξαμηνο.
θερμανση δεν χρειαζεται.
μπραβο σου που βοηθας το ψαρακι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-11-15, 00:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ελαφρόπετρα μη παρεις, θα σου δώσω έτοιμη στρωμένη
Ουτε ο θερμαντήρας είναι απαραίτητος
Το ψάρι είναι funcy ή common/comet ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-15, 00:57
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ, νομιζα θα το παρεις εσυ.. οκ , αν ειναι ιδιο το νερο ναι, απλα φερτο σε θερμοκρασια δωματιου πρωτα.
ναι, καλτσον δυκτυωτο βαλε και ειναι μια χαρα..
ναι , πες τους να παρουν μια-δυο τροφες και να τις αλλαζουν μια φορα το εξαμηνο.
θερμανση δεν χρειαζεται.
μπραβο σου που βοηθας το ψαρακι.
Ωραια ετσι θα το κάνω απο τροφη θα τους παω λιγη απ τη δική μου για αρχή και θα τους πω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελαφρόπετρα μη παρεις, θα σου δώσω έτοιμη στρωμένη
Ουτε ο θερμαντήρας είναι απαραίτητος
Το ψάρι είναι funcy ή common/comet ;
Τάκη να σαι καλά φιλε ευχαριστώ θερμαντηρες εχω 2-3 θα τους παω έναν ετσι να υπαρχει.
Το ψαρι μου είπαν ειναι με μονή ουρά πορτοκαλί και στην ουρά λιγο γκρίζο
Τωρα δεν ξερω αν αυτο ειναι το χρωμα του η καμια ασθένεια.

Να βαλω την ρίζα η καμια πετρα λαβα η ειναι περιττό;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-11-15, 01:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αφου με μονή ουρά μη του βάλεις τίποτα άλλο μέσα. χωρο θα πιάνει, αργοτερα βλέπεις.
Αν το σπιτι τους δεν είναι κρύο μη τους δώσεις θερμαντήρα, πιο πολύ φοβάμαι πως θα το βράσουν παρα να παγώσει απο το κρύο, ή αν τους τον δώσεις δείχτους πως ρυθμίζεται και να τον βάλουν αν υπάρξει αναγκη, που δεν νομιζω πως θα χρειαστεί
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-11-15, 01:22
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου με μονή ουρά μη του βάλεις τίποτα άλλο μέσα. χωρο θα πιάνει, αργοτερα βλέπεις.
Αν το σπιτι τους δεν είναι κρύο μη τους δώσεις θερμαντήρα, πιο πολύ φοβάμαι πως θα το βράσουν παρα να παγώσει απο το κρύο, ή αν τους τον δώσεις δείχτους πως ρυθμίζεται και να τον βάλουν αν υπάρξει αναγκη, που δεν νομιζω πως θα χρειαστεί
Οκ ,λογικά θα παω Πέμπτη ιςως και Τρίτη,απλα μετα δύσκολα να ξαναπάω σύντομα, οποτε το ενυδρειο θα το τρέξουν μόνοι τους,οσο να ναι απο το μαρτύριο που περνάει το ψαρι τωρα καλυτερα θα ναι.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-11-15, 01:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν πας απο Βυρωνα Ελευσινα περνώντας να σου δώσω την ελαφροπετρα, τι ώρα λες να πας ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-11-15, 01:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω θα πηγαινα ομαλα.
Θα εριχνα ολο το νερο της γυαλας στο 80λιτρο μαζι με το ψαρι και θα προσθετα πολυ πολυ αργα και αλλο τοσο νερο ιδιας θερμοκρασιας και με αντιχλωριο και μετα θα του εβαζα το φιλτρο μπολιασμενο και ρυθμισμενο σε ροη να μη το κανει πλυντηριο.
Την αλλη μερα θα συμπληρωνα κι αλλο νερο και την επομενη κι αλλο, μεχρι να γεμισει.

Μετα θα κοιταγα και για τη διακοσμηση (χοντρη αμμο, καμια πετρα, κανενα ξυλο, καμια ανουμπια)

Θερμαντηρας δεν χρειαζεται στο ενυδρειο.
Ψυξη θα χρειαστει το καλοκαιρι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-11-15, 01:30
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Εχω

10 κιλα αμμο μπεζ χαλαζιακη. Νομιζω. Δεν ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει ακομα, μολις γυρισω σπιτι θα σου στειλω να σου πω σιγουρα. Ειναι ομως αμμος αμμος - οχι ψιλοκοκο χαλικι.

Ελαφροπετρα μπορω να βγαλω το ενα καλαθακι απο το sun sun 302.

Κλαδια απο κληματαρια. Κανουν, τα χρησιμοποιω 2 - 3 χρονια τωρα.

Πετρες μη ασβεστολιθικες. Μαυρο γκρι ειναι, σε διαφορα μεγεθη και σχηματα

Ενα κομματι - μη φανταστεις κατι σπουδαιο - λαβα κοκκινη.


Το μονο κακο ειναι οτι γυρναω σπιτι Δευτερα. Αν δεν ειναι προβλημα στειλε μου πμ να κανονισουμε, να σου στειλω και καμμια φωτογραφια απο πετρες κλαδια, αμμο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-11-15, 01:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο φιλτρο βαλε σφουγγαρι στο πρωτο (που περναει το νερο) καλαθι και στα αλλα ξεπλυμενη με νερο ελαφροπετρα.
Αν περισσευει χωρος στο καλαθι με το σφουγγαρι, βαλε κι αλλη ελαφροπετρα μετα το σφουγγαρι. Μη τα στουμπωσεις ομως. Να εχει λιγο "αερα" αναμεσα στα καλαθια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-11-15, 13:14
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πας απο Βυρωνα Ελευσινα περνώντας να σου δώσω την ελαφροπετρα, τι ώρα λες να πας ;
Τακη θα παω 90% τριτη πρωι,αλλα τωρα που κοιταζα τις τιμες 3 ευρω τα 12 λιτρα ελαφροπετρα λεω να τα κερασω κι αυτά,μην σε ταλαιπωρω και τζαμπα ευχαριστω πολυ πάντως

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα πηγαινα ομαλα.
Θα εριχνα ολο το νερο της γυαλας στο 80λιτρο μαζι με το ψαρι και θα προσθετα πολυ πολυ αργα και αλλο τοσο νερο ιδιας θερμοκρασιας και με αντιχλωριο και μετα θα του εβαζα το φιλτρο μπολιασμενο και ρυθμισμενο σε ροη να μη το κανει πλυντηριο.
Την αλλη μερα θα συμπληρωνα κι αλλο νερο και την επομενη κι αλλο, μεχρι να γεμισει.

Μετα θα κοιταγα και για τη διακοσμηση (χοντρη αμμο, καμια πετρα, κανενα ξυλο, καμια ανουμπια)

Θερμαντηρας δεν χρειαζεται στο ενυδρειο.
Ψυξη θα χρειαστει το καλοκαιρι.
Σπυρο θα παω μονο μια μερα πολυ λιγες ωρες οποτε απλα σκεφτομουν να μπει το φιλτρο μπολιασμενο ,νερο ιδιας θερμοκρασιας ,η αμμος, μια ριζα και το ψάρι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω

10 κιλα αμμο μπεζ χαλαζιακη. Νομιζω. Δεν ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει ακομα, μολις γυρισω σπιτι θα σου στειλω να σου πω σιγουρα. Ειναι ομως αμμος αμμος - οχι ψιλοκοκο χαλικι.

Ελαφροπετρα μπορω να βγαλω το ενα καλαθακι απο το sun sun 302.

Κλαδια απο κληματαρια. Κανουν, τα χρησιμοποιω 2 - 3 χρονια τωρα.

Πετρες μη ασβεστολιθικες. Μαυρο γκρι ειναι, σε διαφορα μεγεθη και σχηματα

Ενα κομματι - μη φανταστεις κατι σπουδαιο - λαβα κοκκινη.


Το μονο κακο ειναι οτι γυρναω σπιτι Δευτερα. Αν δεν ειναι προβλημα στειλε μου πμ να κανονισουμε, να σου στειλω και καμμια φωτογραφια απο πετρες κλαδια, αμμο.
Αρχηγέ μου καταρχας να σου δωσω συγχαρητηρια για το θεμα με το χρυσοψαρο με την φαγωμενη ουρά,αυτη ηταν διασωση πραγματική,ριζες πετρες κλπ εχω κι εγω οποτε ολα καλά
Ισως μονο την αμμο να πεταχτω την δευτερα απογευματακι οτι ωρα μπορείς,κανει για χρυσοψαρα αυτη;αλλιως το πολυ πολυ να παρω και αμμο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο φιλτρο βαλε σφουγγαρι στο πρωτο (που περναει το νερο) καλαθι και στα αλλα ξεπλυμενη με νερο ελαφροπετρα.
Αν περισσευει χωρος στο καλαθι με το σφουγγαρι, βαλε κι αλλη ελαφροπετρα μετα το σφουγγαρι. Μη τα στουμπωσεις ομως. Να εχει λιγο "αερα" αναμεσα στα καλαθια.
Σπυρο το φιλτρο κανονικά ειχε τρια καλαθάκια αλλα τωρα λειπει το ενα το πανω πανω
Τα καλαθακια ειναι μισοφέγγαρα και λογικα ειναι ετσι επειδη στο πλαι εμπαινε σφουγγάρι.
Οποτε σκεφτομαι να βαλω στον πατο ελαφροπετρα χυμα απο πανω τα 2 καλαθακια με ελαφροπετρα και εκει που εμπαινε το σφουγγαρι στο πλαι να βαλω καποια σφουγγαρια jbl που εχω ,και τελος πανω πανω βαμβακι ενυδρειακο,τι λες γι αυτο;
Επίσης θα χρειαστει η ριζα και καμιά πέτρα η απλά θα φανε χώρο;
Απο διακοσμηση θα τους πω πεντε πραγματα για ανουμπιες βαλισνεριες κλπ αλλά εγω απο φυτά εχω μονο μέτρια προς δύσκολα

Ξαναευχαριστω ολους για τις προσφορες και τις συμβουλες
Φωτο απο το εγχείρημα μετα την τριτη
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-11-15, 13:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο το φιλτρο κανονικά ειχε τρια καλαθάκια αλλα τωρα λειπει το ενα το πανω πανω
Τα καλαθακια ειναι μισοφέγγαρα και λογικα ειναι ετσι επειδη στο πλαι εμπαινε σφουγγάρι.
Οποτε σκεφτομαι να βαλω στον πατο ελαφροπετρα χυμα απο πανω τα 2 καλαθακια με ελαφροπετρα και εκει που εμπαινε το σφουγγαρι στο πλαι να βαλω καποια σφουγγαρια jbl που εχω ,και τελος πανω πανω βαμβακι ενυδρειακο,τι λες γι αυτο;
Επίσης θα χρειαστει η ριζα και καμιά πέτρα η απλά θα φανε χώρο;
Απο διακοσμηση θα τους πω πεντε πραγματα για ανουμπιες βαλισνεριες κλπ αλλά εγω απο φυτά εχω μονο μέτρια προς δύσκολα
Δεν γραφει πανω ποιο μοντελο ειναι? Ή βρες το με αναζητηση στο Google.
Μπορει να χρειαζεται το καλαθακι κατω κατω να δημιουργει καποιο "καναλι" σωστης διοδου του νερου.
Μπορεις ισως να βαλεις κατω τα δυο καλαθια και να χρησιμοποιησεις δυχτι για τα υλικα που θα εμπαιναν στο τριτο πανω πανω, ακουμπωντας απλα πανω στο δευτερο καλαθι.

Ναι ενα διακοσμητικο πιστευω οτι ειναι χρησιμο στο ενυδρειο, για να το χρησιμοποιει ως απαγγειο το ψαρι, οποτε αισθανθει καποια ανασφαλεια.
Ουσιαστικα μια κρυψωνα πρεπει να φτιαξεις. Οι ανουμπιες (δεμενες πανω σε καποιο ξυλο ή πετρα) βοηθανε να γινει λιγο ογκωδης αυτη η κρυψωνα, χωρις να πιανει λιτρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-11-15, 13:49
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Την ειχα χρησιμοποιησει στο χρυσοψαραδικο και ειδα δυο βασικα θεματα.

Ολες οι ακαθαρσιες φαινονται περισσοτερο απ οτι σε αμμοχαλικο.
Εβρισκα διαρκως παγιδευμενο αερα.

Και τα δυο προβληματα τα ελυσα με την προσθηκη mts, οποτε βαζουμε και 10 - 20 απο δαυτα (εχω μπολικα) και ειναι κομπλε.

Την αλλαξα γιατι το αμμοχαλικο μου αρεσε περισσοτερο.

Οπως και να εχει αν δεν βρεις κατι καλυτερο, στειλε να συναντηθουμε καμμια Ηλιουπολη η οπου αλλου βολευει, την Δευτερα.


Ευχαριστω ευχαριστω για την διασωση αλλα ημουν και τυχερος εγω ηταν και γερο το κοριτσι. Ολα συμμετειχαν.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-11-15, 14:34
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γραφει πανω ποιο μοντελο ειναι? Ή βρες το με αναζητηση στο Google.
Μπορει να χρειαζεται το καλαθακι κατω κατω να δημιουργει καποιο "καναλι" σωστης διοδου του νερου.
Μπορεις ισως να βαλεις κατω τα δυο καλαθια και να χρησιμοποιησεις δυχτι για τα υλικα που θα εμπαιναν στο τριτο πανω πανω, ακουμπωντας απλα πανω στο δευτερο καλαθι.

Ναι ενα διακοσμητικο πιστευω οτι ειναι χρησιμο στο ενυδρειο, για να το χρησιμοποιει ως απαγγειο το ψαρι, οποτε αισθανθει καποια ανασφαλεια.
Ουσιαστικα μια κρυψωνα πρεπει να φτιαξεις. Οι ανουμπιες (δεμενες πανω σε καποιο ξυλο ή πετρα) βοηθανε να γινει λιγο ογκωδης αυτη η κρυψωνα, χωρις να πιανει λιτρα.
Θα ψαξω ξανα για το καλαθακι μηπως το βρω αλλιως θα το κανω με καλσον πανω πανω.
Κρυψωνες θα του φτιαξω με κατι ξυλα που εχω αλλα βαλισνερια ανουμπια δεν εχω

Το φιλτρο ειναι το φλουβαλ 204
εχει σωληνα σαν σπιραλ πλαστικο το ξερεις καθολου αυτο το φιλτρο;μπορω να βαλω αλφαδολαστιχο;εκανα βλακεια για να μην το κουβαλαω εγω τους το εδωσα να το παρουν μαζι ενω επρεπε να το κρατησω να κατσω να το φτιαξω με την ησυχία μου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ειχα χρησιμοποιησει στο χρυσοψαραδικο και ειδα δυο βασικα θεματα.

Ολες οι ακαθαρσιες φαινονται περισσοτερο απ οτι σε αμμοχαλικο.
Εβρισκα διαρκως παγιδευμενο αερα.

Και τα δυο προβληματα τα ελυσα με την προσθηκη mts, οποτε βαζουμε και 10 - 20 απο δαυτα (εχω μπολικα) και ειναι κομπλε.

Την αλλαξα γιατι το αμμοχαλικο μου αρεσε περισσοτερο.

Οπως και να εχει αν δεν βρεις κατι καλυτερο, στειλε να συναντηθουμε καμμια Ηλιουπολη η οπου αλλου βολευει, την Δευτερα.


Ευχαριστω ευχαριστω για την διασωση αλλα ημουν και τυχερος εγω ηταν και γερο το κοριτσι. Ολα συμμετειχαν.
Μιχαλη θα παω τη δευτερα πρωι στο πρακτικερ για ελαφροπετρα στον αλιμο,αν θες μου λες και περναω απο που θες με την μηχανη και την περνω την αμμο ,αλλιως αμα δεν βολευει πρωι,πιστευω οτι κατι θα βρω φτηνο και καταλληλο στα πρακτικερ.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-11-15, 14:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

https://www.google.gr/search?q=fluva...IVxg0sCh1K-w2m

Από ότι βλέπω σε φωτογραφίες , πολύ φοβάμαι πως χρειάζονται όλα τα καλαθακια , και είδικα το πάνω πάνω με το καπακι με τη τρύπα, γιατι έτσι υπάρχει ροή σε όλο το φίλτρο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-11-15, 14:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι καλσον σμιχτο.
Πρεπει να εχει τοσο μεγαλη τρυπα ετσι ωστε να περναει το νερο ευκολα απο μεσα, να μη βουλωνει αλλα και να μη φευγουν τα υλικα απο μεσα.

Στη μεση, αναμεσα στα δυο καλαθια, δεν μπαινει το διχτυ τοτε?
Αυτο το πλαστικο καπακι (με την τρυπα) του πανω καλαθιου, το εχεις?
https://www.google.gr/search?q=fluva...tEnGlgqLxoM%3A
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-11-15, 15:34
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι καλσον σμιχτο.
Πρεπει να εχει τοσο μεγαλη τρυπα ετσι ωστε να περναει το νερο ευκολα απο μεσα, να μη βουλωνει αλλα και να μη φευγουν τα υλικα απο μεσα.

Στη μεση, αναμεσα στα δυο καλαθια, δεν μπαινει το διχτυ τοτε?
Αυτο το πλαστικο καπακι (με την τρυπα) του πανω καλαθιου, το εχεις?
https://www.google.gr/search?q=fluva...tEnGlgqLxoM%3A
Καλσον θα βαλω δίχτυ χοντρό (εχουμε μαγαζι με πυτζαμες καλσον κλπ )
Οχι αυτο το καπακι δεν το εχω ουτε την θηκη για τα σφουγγαρια.
θα βαλω διχτακι με ελαφροπετρα αναμεσα στα δυο καλαθια και διχτακι ελαφροπετρα στο πάνω πανω, και εκει που μπαινουν τα σφουγγαρια θα βαλω σφουγγαρι jbl χαλαρα και τελος βαμβακι ενυδρειακο. Χθες πριν το δωσω το γεμισα νερο χωρις υλικα και δουλευε μια χαρά πάντως.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
https://www.google.gr/search?q=fluva...IVxg0sCh1K-w2m

Από ότι βλέπω σε φωτογραφίες , πολύ φοβάμαι πως χρειάζονται όλα τα καλαθακια , και είδικα το πάνω πάνω με το καπακι με τη τρύπα, γιατι έτσι υπάρχει ροή σε όλο το φίλτρο
Ωπα τακη τωρα το είδα,δυλαδη λες οτι η τρυπα κατευθηνει το νερο να περασει απο τα καλάθια αλλιως δεν γίνεται δουλεια,τι να πω θα κοιταξω αυριο μηπως βρω τιποτα απο αυτα που λειπουν αν κι εγω νομιζω οτι θα γίνει δουλειά και έτσι, μην δημιουργηθουν και περιοχες με χαμηλή ροη και τους φτιαξω και φιλτρο απονιτρικοποιησησ σαν το δικο σου 2 σε 1
Παντως σ ολες τις περιπτώσεις το ψαρακι θα ειναι σαφως καλυτερα ισως κολλησουν και το μικρόβιο του ενυδρειου και του φτιαξουν κατι ακόμα ποιο καλό ( γνωρίζω ηδη οτι ειναι φιλοζωη εχτες μ αυτα που ελεγα καταστεναχωρηθηκαν ,το λενε το ψαρι μητσο και το χουν εξι χρόνια αλλα δεν ειχαν ιδέα, κι εγω αμα δεν εμπαινα εδω κατα λάθος πριν χρόνια,θα ειχα σκαλαρια με χρυσοψαρα σε 30 λιτρα ) .
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 08-11-15 στις 15:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-11-15, 15:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Από οτι καταλαβα, απο αυτη τη τρυπα τραβάει νερό και αναγκάζει το νερό να περάσει πρώτα απο το πλαι που έχει τα σφουγγάρια, μετά απο κάτω προς τα πανω θα περάσει μεσα στα καλαθακια και απο τη τρυπα θα το τραβηξει έξω, φοβαμαι πως αν δεν γίνει έτσι η διαταξη το νερό απο την εισαγωγη θα πάει στη εξαγωγη χωρις να περάσει μεσα απο τα υλικα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-11-15, 15:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε καμια αγγελια, μπορει να εχει κανεις τιποτα περισσεματα απο το ιδιο φιλτρο
Ισως βρεις και ανταλλακτικό σε κανενα μαγαζι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-11-15, 16:06
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε καμια αγγελια, μπορει να εχει κανεις τιποτα περισσεματα απο το ιδιο φιλτρο
Ισως βρεις και ανταλλακτικό σε κανενα μαγαζι.
Θα ψάξω μηπως και βρω τιποτα αλλα στην αγγελία ρε παιδια τι θα γράψω; Ζητηται καλαθάκι οκ ,αλλα το αλλο;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-11-15, 16:10
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Έχω ένα fluval που δεν δουλεύει, αλλά νομίζω είναι το 104...οταν γυρίσω σπίτι το βράδυ θα το δω και θα σου στείλω
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-11-15, 16:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βάλε αγγελία πως θες το καλαθακι με το καπακι του Fluval 204 και απο το google βρες μια φωτογραφία , μπορεί να γίνει κάτι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-11-15, 16:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...FQuOLAod-IEDjQ
Συγκεκριμένα τo ανταλλακτικο ειναι το Hagen #A20042
http://www.petdiscounters.com/Hagen-...2_p_18149.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-11-15, 09:48
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Τελικά όντως είναι 104 αυτό που έχω και σαπίζει στο μπαλκόνι μου.
Κρίμα.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-11-15, 10:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά όντως είναι 104 αυτό που έχω και σαπίζει στο μπαλκόνι μου.
Κρίμα.
Μήπως κάνει ;
εδω λέει πως είναι το ίδιο
http://www.aquariumspareparts.com.au...-basket-cover/
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιχείρηση "Διάσωση μπόμπιρα" Τάκης Αναπαραγωγή 52 14-10-14 16:39
Ατύχημα χρυσόψαρου-βοηθειααα! lionor Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 31 08-11-12 23:17
θάνατος χρυσόψαρου emiako Αρχάριοι γλυκού νερού 9 17-01-12 22:58
Αναγνώριση χρυσόψαρου lucy Χρυσόψαρα 11 20-03-07 21:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10451 seconds with 13 queries