Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-08-10, 13:07   #1
Νέοι ένοικοι σε 20άρι!
pbarbalias
Junior Member
Εγγραφή: 17-08-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
pbarbalias Ο χρήστης pbarbalias δεν είναι συνδεδεμένος 17-08-10, 13:07
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα κ απο μένα.

Έχω ενα 20άρι ενυδρείο (ξέρω.. μικρό..) όμως αφενός μαθαίνεις να περπατάς πριν τρέξεις, αφετέρου προτιμάω να είμαι συνεπής σε καθάρισμα κ κόστος υλικών!

Είχα 4 χρόνια μέσα 5 χρυσόψαρα, κ καθώς υπολειτουργούσε το φίλτρο δεν το πήρα είδηση κ ένα ένα τα χασα. Μόνο το τελευταίο άντεξε λίγο παραπάνω καθώς πέταξα το φίλτρο κ του έβαλα ένα νέο για 40 λίτρα.

Τελικά, έκανα ένα 30% αλλαγή νερού, λίγο αλάτι κ τα αντιχλώρια κλπ, μέτρησα και βγήκε οκ, αν εξαιρέσω το Ph που είναι 7.5. Θερμοκρασία 26-30 (ανάλογα αν είμαι σπίτι κ ανάβω aircondition)

Έβαλα 8 guppy μέσα και δείχνουν οκ.

Ερώτηση: Σκέφτομαι να βάλω ψιλό χαλίκι γιατί τώρα έχω κάτι πλαστικά βοτσαλάκια. Επίσης, να αλλάξω τα ψεύτικα φυτά με αληθινά.

Τι να σε προσέξω, κ τι προτείνετε να βάλω πέρα από αυτά? Όπως καταλαβαίνετε είμαι εντελώς αρχάριος.. Ευχαριστώ!
Εμφανίσεις: 2717
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-08-10, 13:40
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς όρισες!

Για αρχή το φίλτρο σου είναι στρωμένο; Αυτό είναι το πιο σημαντικό για την υγεία των ψαριών σου. Το pH σου για guppy είναι μια χαρά (δεν υπάρχει καλό ή κακό για όλα τα ψάρια, αλλά για κάθε ένα είδος), μήπως έχεις και τις άλλες μετρήσεις σου; Ποιο είναι το φίλτρο σου;

Βασικά το ενυδρείο σου είναι πάρα πολύ μικρό από μόνο του και έβαλες και 8 guppy, που πραγματικά είναι μεγάλος αριθμός, και αν υπολογίσουμε και τις γέννες που θα κάνουν θα γίνει της κακομοίρας! Δε νομίζω ότι θα μπορέσεις να τα κρατήσεις. Αλήθεια σε τι αναλογία αρσενικών-θηλυκών τα έχεις;

Κάτσε να δούμε τα σημαντικά και θα λύσεις τις απορίες σου και για τη διακόσμηση!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-08-10, 13:54
pbarbalias Ο χρήστης pbarbalias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Γεια σου φίλε! Καλώς σας βρήκα.

Το φιλτράκι θα δω τι μάρκα είναι και θα το στείλω απόψε γιατί το κουτί είναι στο παλιό σπίτι.. Τι εννοείς στρωμένο όμως? Δουλεύει κάνα 6μηνο κανονικά.

Μισά μισά είναι, αν μου τα δώσανε σωστά στο μαγαζί.

¶λλες μετρήσεις ήταν τα νιτρικά που ήταν μηδενικά σχεδόν και αμμωνία επίσης χαμηλότατη.

Ξέρω ότι πήρα αρκετούτσικα, αλλά έτσι θα μπορέσω να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο σύντομα ελαττώνοντας την γκρίνια της συζύγου..!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-08-10, 14:12
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αχ αυτές οι γυναίκες! Κοίτα, το μέγεθος είναι πρόβλημα ακόμα και αν δεν το βλέπεις τώρα, για πολλούς λόγους. Ένα βασικό ζήτημα στα ζωοτόκα είναι να κρατιούνται σε χαρεμάκι (δηλαδή ανά 1 αρσενικό 3 θηλυκά), ώστε να μην τα ξεπατώνουν οι αρσενικοί στο κυνήγι για το ζευγάρωμα. Αυτή τη στιγμή έχεις ένα ενυδρείο που με το ζόρι μπορεί να φιλοξενήσει αξιοπρεπώς ένα ψαράκι και μάλιστα έχεις ψάρια που θα αρχίσουν να γεννοβολάνε και ο χώρος δε θα τους φτάνει για να αναπτυχθούν σωστά και πιθανόν να μην επαρκεί καν το φίλτρο σου. Αν μπορείς να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο π.χ. ένα 60λιτρο το λιγότερο άμεσα θα μπορέσεις να τα κρατήσεις, αλλιώς θα δυσκολευτείς και άμα έχεις απώλειες θα τρως τη στεναχώρια και θα χάνεις λεφτά για να διορθώνεις τα προβλήματα με λάθος κινήσεις που πιθανόν θα σου προτείνουν σε μαγαζιά.

Επειδή καταλαβαίνω ότι δεν ξέρεις αυτή τη στιγμή το πώς λειτουργεί ένα ενυδρείο άρχισε να διαβάζεις το υπομνήματα των αρχαρίων για να μπεις στο κλίμα. Ίσως ενημερώσεις και τον κουμπάρο σου, γιατί οι γνώσεις που είναι μαζεμένες εδώ μέσα αρκούν για να κάνεις το καλύτερο δυνατό, χωρίς να ψάχνεσαι έτσι γενικά και αόριστα!

Τα πιο βασικά που πρέπει να ξέρεις απέξω κι ανακατωτά είναι αυτά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41148

Αλλά να τα διαβάσεις όλα τα υπομνήματα! Ακόμα και το στρώσιμο χωρίς ψάρια, για να καταλάβεις καλύτερα τον κύκλο του αζώτου, κι ας μη σε αφορά πια, μια και έχεις ψάρια ήδη.

Εάν απλά έβαλες ψάρια και άνοιξες το φίλτρο τότε δεν έχεις στρωμένο φίλτρο και τα επίπεδα αμμωνίας θα ανέβουν επικίνδυνα στο ενυδρείο σου και θα αρχίσεις γρήγορα να χάνεις ψάρια. Σε αυτή την περίπτωση βάλε γρήγορα μια αγγελία για μπόλι (και διάβασε και τι είναι!).

Εγώ στη θέση σου (και καταχρηστικά) θα έδινα πίσω τα περισσότερα ψαράκια και θα κρατούσα το πολύ ένα χαρεμάκι. Και πάλι συμβιβασμός είναι σε αυτά τα λίτρα, αλλά δε θέλω να σε απογοητεύσω πολύ! Δηλαδή άμα σου γράψουν να τα δώσεις όλα πίσω μην το θεωρήσεις υπερβολή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-08-10, 14:21
pbarbalias Ο χρήστης pbarbalias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Μάλλον θα πρέπει να κινηθώ γρήγορα για ένα 60άρι-100άρι. (Δεν με χαλάει!) Ελπίζω να έχω τον χρόνο να το καθαρίζω τακτικά.

Θα διαβάσω αυτά που προτείνεις ευχαριστώ! Το φίλτρο δεν είχε κλείσει ποτέ, το είχα αφήσει σε λειτουργία, κ απλώς πρόσθεσα τα υγρά κ λίγο αλάτι που μου έδωσαν στο μαγαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-10, 14:34
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μπορείς να βρεις πολύ φθηνά ενυδρεία που δε θα χρειαστεί να ξεπαραδιαστείς. Κοίτα και στις αγγελίες εδώ, παίζουν κατά καιρούς πολύ συμφέρουσες προσφορές (βέβαια ελέγχεις πόσο έχει και καινούργιο πρώτα). Πάντως πριν κάνεις κάποια αγορά ρώτα, γιατί μπορεί ας πούμε να πεις τώρα έχω 100άρι ενυδρείο, είναι μεγάλο, ας πετάξουμε μέσα ό,τι ψάρι βρούμε! Σωστές κινήσεις για να το χαίρεσαι με ελαχιστοποίηση των εξόδων και του πόνου!

Υγρά εκτός του αντιχλωρίου δε νομίζω να χρειαστείς και το αλάτι πρόσεχε μη βάλεις πολύ. Αν δεν ξέρεις πόσο μη ρίχνεις καθόλου, δεν είναι και απαραίτητο και αν σου ξεφύγει θα κάνεις κακό και στα ψάρια και πρώτα στα φυτά που θα βάλεις. Το φίλτρο εάν είχε μείνει πολλές μέρες χωρίς να έχεις μέσα ψάρι είναι πολύ πιθανό να έχει χάσει τη βιολογία του και να χρειαστείς μπόλι έτσι κι αλλιώς (εκτός εάν έριχνες λίγη τροφή κάθε μέρα στο άδειο σου ενυδρείο). Αν έχεις αμφιβολία, μια και δεν έχεις τεστ νερού, βάλε μια αγγελία για μπόλι, μόνο καλό θα κάνεις!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-10, 14:42
pbarbalias Ο χρήστης pbarbalias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ναι δεν θα είχα πρόβλημα για μεταχειρισμένο. Φανταζομαι 60-100 λίτρα όλο κ κάτι θα βρω!

Αλάτι έριξα ελάχιστο, σε σχέση με τις οδηγίες πάντα.

Τεστ νερού τι εννοείς? Έχει κι άλλα πέραν των 3 τεστ που μου δωσε ο κουμπάρος? Νόμιζα ότι αυτά είναι τα βασικά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-10, 14:57
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Θα βρεις, θα βρεις

Μωρέ τεστ υπάρχουν πολλά! Δεν ξέρω τι σου έδωσε εκτός από pH, αλλά τα τρία πιο βασικά είναι για αμμωνία (NH3/NH4), νιτρώδη (NO2) και νιτρικά (NO3). Με αυτά ξέρεις πότε το νερό του ενυδρείου σου έχει αυτές τις ουσίες (οι οποίες είναι οι πρώτες που θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα) σε τοξικά επίπεδα για τα ψάρια σου. Σε ένα ενυδρείο που τρέχει καιρό και μια φορά τη βδομάδα (πριν από κάθε αλλαγή νερού) να μετράς είναι υπέρ αρκετό. Σε νέα συστήματα όμως πρέπει να προσέχεις περισσότερο μέχρι να σταθεροποιηθούν οι συνθήκες, αλλά δεν είναι κάτι να τρελαίνεσαι.

Τώρα υπάρχουν και τεστ για γενική σκληρότητα (GH), ανθρακική σκληρότητα (KH), οξύτητα (pH), τα οποία κατά κύριο λόγο τα χρησιμοποιείς για να ξέρεις τι νερό έχει η βρύση σου και κατά συνέπεια ποια ψαράκια δεν κάνουν για το νερό σου (εκτός αν θέλεις να το επεξεργαστείς βέβαια). Στην Ελλάδα σχεδόν παντού το νερό είναι σκληρό (GH>10) και αλκαλικό (δηλαδή pH μεγαλύτερο από 7) κάνοντάς το ιδανικό για τα guppy που θες να έχεις.

Κοίτα και εδώ:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-08-10, 15:04
Το avatar του χρήστη george82
george82 Ο χρήστης george82 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2009
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pbarbalias Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φίλτρο δεν είχε κλείσει ποτέ, το είχα αφήσει σε λειτουργία, κ απλώς πρόσθεσα τα υγρά κ λίγο αλάτι που μου έδωσαν στο μαγαζί.

το φιλτρο φιλε μου για να κρατησει την βιολογια του (αν δεν εχεις ψαρια) χρειαζεται να ριχνεις στο νερο λιγη τροφη, οπως ακριβως θα εκανες αν ειχες μεσα κατοικους, για αυτο το λογο εχεις ελαχιστη αμμωνια οπως ειπες και οχι μηδενικη οπως πρεπει

επισης να ξερεις οτι οσο πιο μεγαλο ειναι ενα ενυδρειο τοσο πιο ευκολο ειναι στην συντηρηση του καθως οι διαφορες αλλαγες (περιβαλλοντος και οχι μονο) που γινονται εκει μεσα θα γινουν με πολυ μικροτερο ρυθμο απ οτι σε ενα μικρο ενυδρειο οπου ο ρυθμος αλλαγης και εξαπλωσης καποιων πραγματων ειναι πραγματικα πολυ γρηγορος.(το λεω επειδη ετοιμαζεσαι να παρεισ καινουργιο ενυδρειο)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 17-08-10 στις 21:50
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-08-10, 20:33
pbarbalias Ο χρήστης pbarbalias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Δεν το γνώριζα, αλλιώς θα έριχνα λίγη τροφή καθημερινά. Ελπίζω να μην ξεμείνω απο ψάρια τώρα!

Πάντως μετά από 3 μέρες είναι ολα οκ, μην τα ματιάσω..

Το φίλτρο που έχω είναι Magi 700 (http://www.gardencentreworld.com/pro...ium_filter.asp)

Τα τεστ που έκανα είναι NH4 (Salifert), PH (Sera) & NO2 (Sera).

Θα κάνω μια αλλαγή ακόμη το Σάββατο, κ ελπίζω να έχουν μειωθεί κι άλλο. Τώρα αν καταφέρω κ πάρο σύντομα νέο, ακόμη καλύτερα. Για τον Αύγουστο πάντως το ταμείο έχει κλείσει!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέοι πλακάτ...! Maverick Bettas 12 10-02-11 17:27
Anatome helena οι νέοι κάτοικοι alkis13 Σαλιγκάρια 5 01-03-10 21:02
Ψάχνω πατέντα για προσθήκη φωτισμού σε 20άρι ενυδρείο Αστέριος Μπαζάνης Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 7 11-04-09 07:51
Νέοι στο σπορ -συμβουλές? Fleur Αρχάριοι γλυκού νερού 2 01-02-08 23:42
Νέοι κάτοικοι ενυδρείου; Vasilizzz Γλυκό νερό - Γενικά 38 15-09-07 00:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10827 seconds with 15 queries