Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-12-02, 04:36
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Περι βιολογικων φιλτρων

--------------------------------------------------------------------------------
Title: Φίλτρο
Post by: Takis on 12/22/01 at 15:02:56
--------------------------------------------------------------------------------
Για να ακούσω προτάσεις:
Το βιολογικό φίλτρο κάθε πότε πρέπει να το καθαρίζουμε; Η μια λογική λέει ότι βάζουμε ένα όριο, πχ κάθε 2 ή 3 εβδομάδες, ή και αργότερα και το καθαρίζουμε με τον σωστό τρόπο.
Η δεύτερη λογική λέει ότι το παρακολουθούμε και όταν κρίνουμε ότι είναι αρκετά βρώμικο πιάνουμε δουλειά. Και η τρίτη λογική επιβάλει να το καθαρίζουμε μόνο όταν διαπιστώνουμε ότι έχει ελαττωθεί η ροή του νερού.
Το τι εννοούμε βέβαια με τον όρο "καθαρίζουμε" είναι άλλο θέμα (το ίδιο σημαντικό!!!)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: fighterfish on 12/22/01 at 17:47:28
--------------------------------------------------------------------------------
Θα υποθεσω οτι οταν λες βιολογικο φιλτρο εννοεις σε εξωτερικη αντλια, τις οποιες δεν ειχα ποτε διοτι ειχα μικρα ενυδρεια

Το φιλτρο των εσωτερικων ομως που χρησιμοποιουσα (συνηθως σφουγγαρακι ειχαν) το καθαριζα σε τακτα χρονικα διαστηματα και επισης οταν εβλεπα οτι ειχε αρχισει να μπουκωνει. Οποτε δεν παρατηρουσα ποτε μειωση της ροης γιατι ηταν καθαρο.

Τωρα για καθαρισμα χρησιμοποιουσα το νερο του ενυδρειου αφου λενε οτι ειναι ο καλυτερος και πιο σωστος τροπος.

Παντως σε γενικες γραμμες δεν μπορω να πω οτι ειναι αποτελεσματικες αυτες οι αντλιες.
Τωρα χρησιμοποιω φιλτρο βυθου και αεραντλια (χωρις bubbles) το οποιο δουλευει γενικως καλα, αλλα με προβληματιζουν τα ορια του. Δηλαδη δεν ξερω ποσο μπορει να κρατησει κανεις ετσι το ενυδρειο ...

Για την ωρα ειναι ο 4ος μηνας και ειναι οκ. θα δουμε...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: Tolis on 12/22/01 at 20:56:32
--------------------------------------------------------------------------------
Ολα τα φιλτρα ειναι εν δυναμει βιολογικα, απ'τη στιγμη που διαθετουν καποια ροη νερου και επιφανειες για να εγκατασταθουν τα καλα μας βακτηριδια.
Συνηθως ενα βιολογικο φιλτρο εχει ενα πρωτο θαλαμο οπου μαζευονται τα "χοντρα", ενα δευτερο για το λιγοτερο χοντρα, και υστερα τον αφιερωμενο στο βιολογικο καθαρισμα χωρο, με τις καταλληλες επιφανειες (με χιλιαδες παραλλαγες ολα αυτα). Τα μερη οπου μαζευονται οι πολλες βρωμιες τα καθαριζουμε οποτε νομιζουμε οτι ειναι αρκετα βρωμικα. Το "βιολογικο" μερος θεωρητικα πολυ πιο αραιοτερα, κατι σαν καθε 6-8 μηνες (αναλογως του φορτιου ψαριων,του αριθμου φυτων κλπ) και ποτε ολο μαζι, μισο καθε φορα για να μην χασουμε ολα τα βακτηριδια. Στο να μην τα χασουμε βασιζεται και το οτι συνηθως τα καθαριζουμε μεσα σε νερο που μολις εχουμε παρει απο το ενυδρειο. Το τελευταιο ειναι ακομα πιο σημαντικο για τα μικρα εσωτερικα που συνηθως εχουν ενα μονο σφουγγαρακι.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: Takis on 12/23/01 at 13:08:46
--------------------------------------------------------------------------------
Το κίνητρο μου για την ερώτηση που έκανα ήταν να ακούσω απόψεις, αλλά και σαν μια ευκαιρία για να πουν τα υπόλοιπα μέλη τι τύπο φίλτρου χρησιμοποιούν και πως το συντηρούν. Αυτό σαν θέμα πρέπει να έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους νέους χομπίστες, γιατί συχνά ακούν για εσωτερικά, εξωτερικά, βιολογικά κλπ και δεν είναι αυτονόητο ότι καταλαβαίνουν όλοι το ίδιο πράγμα με αυτούς τους όρους.
Τώρα, λέγοντας βιολογικό, εννοώ το φίλτρο που στο μεγαλύτερο μέρος του έχει υλικά για να εγκατασταθούν βακτηρίδια, και βέβαια στην είσοδο του, μπορεί να έχει υαλοβάμβακα για να πιάνει την χοντρή βρωμιά, ώστε να μην επιβαρύνονται με αυτή τα υπόλοιπα υλικά. Τον υαλοβάμβακα αυτόν τον αλλάζουμε συχνά, αλλά αυτό δεν θεωρώ ότι είναι το ουσιαστικό καθάρισμα του φίλτρου. Το ζήτημα είναι κάθε πότε πρέπει να καθαρίζουμε τα βασικά υλικά, και αν χρειάζονται γενικώς καθάρισμα.
Πρέπει να πω ότι η τοποθέτηση του Τόλη είναι πολύ σωστή (κατά την γνώμη μου!). Οι υπόλοιποι συμφωνούν σε όλα;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: ASCCO1 on 12/23/01 at 14:58:51
--------------------------------------------------------------------------------
Θα συμφωνησω και εγω με την αποψη του ΤΟΛΗ, αν και στην δικη μου περιπτωση που στο ενα ενυδρειο μου ( 100 λτ) εχω ενα φιλτρο βυθου συνδεδεμενο με ενα κυκλοφορητη, και μια fluval 203 η οποια ειναι γεματη βιοσφαιρες ( aq.pharm) και μακαρονι αναγκαστικα καθαριζω το σφουγγαρι που εχει μια φορα το μηνα με αποτελεσμα τα βακτηριδια που υπαρχουν εκει να μην ειναι και τοσο ασφαλης???
Αλλα το οτι το συγκεκριμενο ενυδρειο ειναι γεματο φυτα βοηθαει την κατασταση μαζι με το φιλτρο βυθου???
Στο αλλο βεβαια ( 100λτ) υπαρχει και εκει φιτλρο βυθου που ειναι συνδεδεμενο με μια εσ, περιστοφικη αντλια γεματη απο τις ιδιες βιοσφαιρες ο καθαρισμος τους γινεται καθε 6 μηνες, ενω υπαρχει και μια eheim εσωτερικη μονο με σφουγγαρι το οποιο καθαριζεται μια φορα το μηνα, εδω δεν υπαρχουν φυτα μονο 3 malawi .
Στο τριτο (80Χ40Χ40) υπηρχε ενα εσωτ. βιολογικο αλλα αναγκαστικα να το βγαλλω ( αφου τα μωρα περναγαν απο τις τρυπες και δεν μπορουσαν να ταιστουν)και το αντικατεστησα με μια EHEIM 2013 ( παλι με βιοσφαιρες) η οποια τροφοδοτηται απο το φιλτρο βυθου ( για μην εχω το φοβο οτι θα ρουφηξει κανενα μωρο )
ΑΥΤΑ!!!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: zincfree on 12/28/01 at 12:49:55
--------------------------------------------------------------------------------
I would ask you a favor. When you describe a filter try not to use the trade name only (for instance Fluval 403) but the turn over too (liters/hour) so we all understand what are we talking about.
Thanks
Statement: I decided to write in both english and greek language from now on to make things easier.

θα παρακαλούσα πολύ όταν αναφερόμαστε σε κάποιο φίλτρο να αναφέρουμε εκτός του ονόματός του σαν εμπορεύματος (πχ Fluval 403) και την δυνατότητα κυκλοφορίας (λίτρα/ώρα), ώστε όλοι να καταλαβαίνουμε για ποιο πράγμα μιλάμε.
Eυχαριστώ
Ανακοίνωση: Αποφάσισα να γράφω και στα αγγλικά και στα ελληνικά για να διευκολύνω τα πράγματα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: Takis on 12/28/01 at 15:17:28
--------------------------------------------------------------------------------
Μπορώ να καταλάβω ότι εκφράζεσαι πιο εύκολα στα αγγλικά πάνω σε αυτό το θέμα, αλλά δεν βλέπω τον λόγο να τα γράφεις στα ελληνικά ΚΑΙ στα αγγλικά, αφού δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που δεν τα καταφέρνει να διαβάζει στα ελληνικά!!!
Γράφε λεβέντη μου με τον τρόπο που σε βολεύει!!!!



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: zincfree on 12/29/01 at 01:12:11
--------------------------------------------------------------------------------
Thanks for the encourangement Takis, but I shall keep writing in both languages just in case. I do not want this list to loose any visitors either from the homeland or foreigners due to the language.

Ευχαριστώ Τάκη για το κουράγιο που μου δίνεις αλλά θα συνεχίσω την δίγλωσση αλληλογραφία. Δεν θέλω σε καμμία περίπτωση αυτή η λίστα να χάσει έναν έλληνα ή ξένο επισκέπτη λόγω της γλώσσας.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: ThanMos on 12/29/01 at 02:31:52
--------------------------------------------------------------------------------
Χαρα στο κουραγιο σου, Ανδρεα!
Τελικα, η ερωτηση σου Τακη ειναι πολυ πιο σημαντικη
απ'οτι δειχνει με την πρωτη ματια.
Αυτο που καταλαβαινω (και εφαρμοζω)
εγω ειναι οτι πρεπει να κραταμε
-οσο γινεται- ανεξαρτητες τις διαφορες μορφες
φιλτραρισματος (βιολογικο, μηχανικο κλπ)
για να ελεγχουμε καλυτερα την κατασταση.
Τοτε θα μπορουμε να καθαριζουμε τα μηχανικα
μας φιλτρα οσο συχνοτερα θελουμε (η γινεται)
και τα βιολογικα (σχεδον) καθολου.
Και με την ευκαιρια, να τονισουμε κατι που
πολυ συχνα αναφερεται στην βιβλιογραφια
αλλα αλλο να το διαβαζεις και αλλο να το ζεις:
Αν δεν ειναι ευκολο το καθαρισμα και η προσβαση
σε ενα φιλτρο, αυτο δεν θα συντηρειται συχνα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: Maria on 12/29/01 at 03:16:45
--------------------------------------------------------------------------------
Κοιτάζοντας αυτό το "ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΟΜΠΙ" που χρησιμοποιεί ο Τάκης ως "σημαία" του, το πρώτο πράγμα που μου ερχόταν μέχρι χτες στο μυαλό ήταν ενυδρεία, ψάρια, παράμετροι νερού, εξοπλισμός, και τα πάντα που θα μπορούσε να κάνει κανείς για να γίνει σωστός και ευσυνείδητος χομπίστας. Αν προσθέσω την βοήθεια και τις γνώσεις που όλοι εσείς οι πραγματικοί γνώστες του χόμπι προσφέρετε απλόχερα σε όλους εμάς τους νεοφώτιστους, τότε το "ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΟΜΠΙ" αποκτά μία άλλη δυναμική.

Φτάνοντας στην δήλωση σου Ανδρέα- η οποία γίνεται και πρακτική μέσα από τις "δίγλωσσες" απαντήσεις σου- και σκέφτομαι το "think fish" που χρησιμοποιείς ως δική σου "σημαία", μπορώ να πω ότι αν με ρωτήσει κανείς πως θα πρεπε να σκέφτεται κανείς όταν ακούει αυτό το "ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΟΜΠΙ" δεν θα έλεγα "think fish" ... θα έλεγα "Σκέψου... σαν τον Ανδρέα!!!"
Φίλε Ανδρέα, έχεις να μας μάθεις πολλά!

Μαρία

ΥΓ. Και φυσικά δεν ξεχνάω κανέναν από τα υπόλοιπα μέλη, μιας και όλοι μαζί -και ο καθένας με τον δικό του ξεχωριστό τρόπο- κάνουν ότι μπορούν για το χόμπι και για αυτή τη λίστα.

Κλείνοντας, θα ήθελα να στείλω σε όλους σας τις ευχές μου για το 2002 λέγοντας απλά: "ΥΓΕΙΑ, ΕΥΤΥΧΙΑ και... ΕΝΥΔΡΕΙΑ!!!"




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: Takis on 12/29/01 at 05:55:49
--------------------------------------------------------------------------------
Το σημαντικότερο (απ' ότι έχω διαπιστώσει) είναι να υπάρχει ευκολία στον καθαρισμό του μηχανικού φίλτρου, αν διαθέτουμε κάτι τέτοιο. Είναι το φίλτρο που βρομίζει πολύ γρήγορα, και πρέπει να μπορούμε να το καθαρίζουμε με μια κίνηση. Εγώ είχα χρησιμοποιήσει αρχικά τις αντλίες power head της AquaClear για να διευκολύνω το μηχανικό καθάρισμα του νερού, αλλά όταν κάποια στιγμή έβαλα σφουγγάρι στην θέση του υλικού που είχε αρχικά, διαπίστωσα ότι γινόταν ένα φανταστικό βιολογικό φίλτρο. Είναι τεράστια η συγκέντρωση αποικιών βακτηριδίων που γίνεται, και αυτός ήταν ο λόγος που χρησιμοποιήθηκε και στο ενυδρείο της Μαρίας σαν αποκλειστικό φίλτρο με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα.
Εκεί που έχω τις επιφυλάξεις μου είναι με τα εξωτερικά φίλτρα. Αφ' ενός είναι σχετική φασαρία το καθάρισμα τους, όσο και αν τα νεώτερα μοντέλα γίνονται όλο και πιο εύχρηστα, αλλά και η βασική δουλειά που κάνουν έχω την αίσθηση ότι είναι μάλλον μηχανικό φιλτράρισμα. Δεν έχω δει ποτέ σε εξωτερικό φίλτρο την ανάλογη συγκέντρωση βακτηριδίων. Είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι το νερό δεν περνά από μεγάλη επιφάνεια υλικού. Από ότι ξέρω, το σημαντικό βιολογικό φιλτράρισμα γίνεται στα πρώτα λίγα εκατοστά, ιδιαίτερα αν μιλάμε για σφουγγάρι, γιατί σε αυτή την περιοχή υπάρχει στο νερό αρκετό οξυγόνο που είναι απαραίτητο για τα βακτηρίδια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: ASCCO1 on 12/29/01 at 15:20:19
--------------------------------------------------------------------------------
Παραλειψη μου Ανδρεα να μην αναφερω τα στοιχεια αυτα , απο τις αντλιες που χρησιμοποιω λοιπον¨:
LIVEBEARERES TANK ( 100 L)
1 FLUVAL 203- εξωτερικη- (490L/H max)
1 AGUACLEAR POWERHEAD 301 (570L/ H max) συνδεδεμενος με το φιλτρο βυθου.
MALAWI TANK (100 L)
1 EHEIM 2010 -εσωτερικη -(390 L /H max) μονο με σφουγγαρι
1 ΑΤΜΑΝ -εσωτερικη, περιστροφικη-( 800 L / H max) συνδεδεμενη με το φιλτρο βυθου,( γεματη βιολογικο υλικο).
BABIES TANK (100L)
1 EHEIM 2013 -εξωτερικη- (390 L / h max) συνδεδεμενη με το φιλτρο βυθου.
*** και οι 2 εξωτερικες δουλευουν με βιολογικα υλικα, και φυσικα σφουγγαρι***
Θα συμφωνησω με την αποψη του Τακη για τα εσωτερικα φιλτρα αν και τα καινουργια μοντελα ειναι αρκετα ευχριστα οσο αφορα τον καθαρισμο τους το μονο υλικο που μπορουμε να βαλουμε χωρις προβλημα ( τοποθετησης)ειναι το σφουγγαρι , ισως και καποιο σφουγγαρι εμποτισμενο με ανθρακα σε ειδικες περιπτωσεις??, δεν μπορουμε να περιμενουμε σε τοσο μικρη επιφανεια αποικηση βακτηριδιων.
Στην δικη μου περιπτωση η ATMAN που ειναι εσωτερικη εχει υποδοχη που συνδεεται με το φιλτρο βυθου και αυτο ειναι που κανει την δουλεια η αντλια απλως βοηθαει την κατασταση και τροφοδοτει το νερο με οξυγονο.
Αυτα για την ωρα, και ευχομαι σε ολους ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ'


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: zincfree on 12/31/01 at 00:12:08
--------------------------------------------------------------------------------
Sorry I have no time right now to say some things about filters. I'll prepare a brief with what I have in mind, what i have already practiced and send it on the list A.S.A.P. next year (LOL)
Τhanks Ascco1 for your filtering details.

Συγγνώμη αλλά αυτήν την στιγμή δεν έχω αρκετό χρόνο να διατυπώσω το σκεπτικό μου περί φίλτρων, αλλά θα κάνω μία περίληψη όσων έχω στο μυαλό μου και όσων έχω δοκιμάσει και θα την στείλω το γρηγορότερο στη λίστα (του χρόνου όμως).
Ascco1 ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες.

Also I'd like to thank Thanos for the encouraging and Maria for her good words. I think that it is important to try to look through our animals' eyes because we'll understand more about their needs and we'll comprehend with their behavior.

Θα ήθελα ακόμη να ευχαριστήσω το Θάνο για το κουράγιο και τη Μαρία για τα καλά της λόγια. θεωρώ σημαντικό να προσπαθούμαι να βλέπουμε μέσα από τα μάτια των ζώων που φιλοξενούμε, ώστε να καταλαβαίνουμε περισσότερα σε σχέση με τις ανάγκες τους και να κατανοούμε την συμπεριφορά τους.

Happy and Wet New Year to THE Board
Ευτυχισμένη και Υγρή Νέα Χρονιά σε όλους.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: polleni on 12/31/01 at 20:34:05
--------------------------------------------------------------------------------
Τα πράγματα είναι σχετικά απλά. Σε ένα πολυδιαμερισματικό φίλτρο (compartment filters) στο οποίο ο βιολογικός καθαρισμός έπεται του μηχανικού, το μόνο το οποίο πρέπει να συντηρείται είναι το προ-φίλτρο και το φίλτρο (σφουγγάρι, υαλοβάμβακας κ.λ.π.). Το βιολογικό (βιοσφαίρες, μακαρόνι, κεραμικά κ.λ.π.) ΔΕΝ υπάρχει λόγος να καθαρίζεται ποτέ. Ενα καθαρό και σωστά συντηρημένο μηχανικό φίλτρο επιτρέπει την συνεχή λειτουργία του βιολογικού και την παροχή οξυγόνου και νερού.

Σε συστήματα εξωτερικών φίλτρων υπό πίεση (Canister external filters) ισχύουν ακριβώς τα ίδια αφού πρόκειται πάλι για ένα πολυδιαμερισματικό φίλτρο.

Το πρόβλημα των φίλτρων τύπου σφουγγαριού, στα οποία το μηχανικό και βιολογικό φίλτρο συμπίπτουν λύνεται μόνον με την χρήση διπλών φίλτρων οπότε τα μισά καθαρίζονται τη μία φορά και τα υπόλοιπα την άλλη - με γνώμονα το μόνο που έχουμε να ελέγξουμε, δηλαδή την ροή τους.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: polleni on 12/31/01 at 21:07:11
--------------------------------------------------------------------------------
I think that I should share with your some more facts about biological filtration (in short).

The two species of bacteria we need (Nitrosomonas and Nitrobacter) are present everywhere and have been there for billions of years. They are NOT some fragile, cute little bacteria, they are equally harmful to other organisms but for us, fish keepers, they come in handy since they resolve the main issue of removing the urea which is a byproduct of protein consumption as well as the respiration of the fish. Urea is broken to ammonia and carbon dioxide (simplified !!).

Those microorganisms are very robust and you CAN'T eliminate them from your tank even if you want to, just by cleaning filters. Think of them as any other bacterial disease : can you stop the disease by just cleaning the filters ? Of course not. Only using medications (or chlorinated water) you can kill your biological filter.

These bacteria are present everywhere and have the additional advantage of multiplying every (approximately) 2 hours. Which means, that even if you clean ALL your sponges today, one single bacteria will become 2.000.000 bacteria in ONE day. Please take into account that no matter how well you clean your sponges a) there will be millions of bacteria still on them and b) there are billions of bacteria on your rocks, your sand, your glass, the air pump outlet etc..

In short, if you don't feed for one day, the bacterial population will be able to support a normal fish load (light feeding) the day after - without any ammonia spikes. I have tried that and works a treat.

It should be every hobbyist's task to demystify the terms and reactions that go on in his / her tank and learn the "reasoning" that governs them. Only then he will be in a position to master those reactions and make them work to his benefit.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: zincfree on 01/03/02 at 06:53:24
--------------------------------------------------------------------------------
I must thank polleni for the details he posted. Once again I was late but with polleni this is inescapable. I won't add something on these details as I found them very accurate and juicy too. Thank's George.

Θα πρέπει να ευχαριστήσω τον polleni γιατί προλαβαίνοντάς με με απάλλαξε από την υποχρέωση να αναφέρω κάτι για τα φίλτρα (με τον polleni όμως το να προφτάσεις είναι έως και αδύνατο. Είναι γρήγορος).
Δεν νομίζω ότι έχω να προσθέσω κάτι - προς το παρόν - μιάς και το e-mail του ήταν και ζουμερό και ακριβές.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Φίλτρο
Post by: pokou on 01/13/02 at 14:17:40
--------------------------------------------------------------------------------
??? Ποια η διαφορα μηχανικου και βιολογικου φιλτρου?
Το μηχανικο φιλτρο δεν ειναι και βιολογικο?

Σε εξωτερικο φιλτρο (Canister external filter) ποια ειναι τα συστατικα που παιζουν τον ρολο του μηχανικου και ποια του βιολογικου?

Με την προσθηκη σφουγγαριου ή βιοσφαιρων ή και των δυο μαζι δεν εχω ενα βιολογικο φιλτρο ?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: ari on 01/13/02 at 18:01:40
--------------------------------------------------------------------------------
...ίσως τελικά να ήταν σκόπιμο να μιλάμε κάθε φορά για μηχανικό η βιολογικό φιλτράρισμα παρά για μηχανικό η βιολογικό φίλτρο.
σε ένα φίλτρο λοιπόν μπορούν να συμβαίνουν και τα δύο πράγματα. να αφαιρούνται οι 'μακροσκοπικές' βρωμιες (μηχανικό φιλτράρισμα, με το σφουγκαράκι κτλ) και να μεταβάλονται απόβλητα των ψαριων σε μη τοξικές μορφές (νιτρικά αντί για αμμωνία) που είναι το βιολογικό φιλτράρισμα. Το βιολογικό φιλτράρισμα γίνεται απο αποικείες βακτρηριδίων αερόβιων για αυτό είναι απαραίτητη η καλή οξυγόνωση.
βιολογικό φιλτράρισμα δεν γίνεται μόνο μέσα σε ένα φύλτρο...γίνεται παντού όπου υπάρχει χώρος, απόβλητα ψαριών και οξυγώνο μέσα στο ενυδρείο. με τα υλικά φιλτραρίσματο -βιολογικού- όπως βιομπάλες εκμεταλευόμαστε τις μεγάλες επιφάνειας που διαθέτουν -εσωτερικά με τους πόρους κτλ-.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: ari on 01/13/02 at 18:05:58
--------------------------------------------------------------------------------
αμαν αμαν!! συγνώμη για τα ορθογραφικά!! Βγάζουν μάτι :-X :-X :-X


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: Takis on 01/14/02 at 11:35:00
--------------------------------------------------------------------------------
Στο εξωτερικό φίλτρο, που συνήθως έχει 3 διαμερίσματα, μπορούμε να βάλουμε στο πρώτο (όπως μπαίνει το νερό) υαλοβάμβακα για να λειτουργεί σαν μηχανικό φίλτρο, και να τον αλλάζουμε συχνά, και στα άλλα δυο βάζουμε υλικά κατάλληλα για εγκατάσταση βακτηριδίων (βιόσφαιρες, σφουγγάρι, λάβα κλπ), για να παίξουν τον ρόλο του βιολογικού φίλτρου. Αυτά τα δυο δεν τα καθαρίζουμε πολύ συχνά, και όταν τα καθαρίζουμε θέλουν ειδική μεταχείριση για να μην καταστρέφουμε τις αποικίες των βακτηριδίων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: zincfree on 01/16/02 at 12:50:47
--------------------------------------------------------------------------------
Στο εξωτερικό φίλτρο, που συνήθως έχει 3 διαμερίσματα, μπορούμε να βάλουμε στο πρώτο (όπως μπαίνει το νερό) υαλοβάμβακα για να λειτουργεί σαν μηχανικό φίλτρο, και να τον αλλάζουμε συχνά.

Κρατάμε ένα μικρό κομμάτι από τον "βρώμικο" για να εμβολιάσουμε τον καθαρό με νιτροφάγα βακτηρίδια. Τοποθετούμε αυτό το κομμάτι πάνω από τον φρέσκο, ώστε το νερό να περνάει πρώτα από αυτό και μετά να πηγαίνει στον καθαρό.

και στα άλλα δυο βάζουμε υλικά κατάλληλα για εγκατάσταση βακτηριδίων (βιόσφαιρες, σφουγγάρι, λάβα κλπ), για να παίξουν τον ρόλο του βιολογικού φίλτρου.

Διαφωνώ ως προς το ΛΑΒΑ. Ενοχοποιείται για προβλήματα στα βραγχια, γιατί θρυμματίζεται σε πολύ λεπτούς και με άγρια επιφάνεια κόκκους που μπορούν όντως να ερεθίσουν τα βράγχια.

Αυτά τα δυο δεν τα καθαρίζουμε πολύ συχνά, και όταν τα καθαρίζουμε θέλουν ειδική μεταχείριση για να μην καταστρέφουμε τις αποικίες των βακτηριδίων.

Τα ξεπλένουμε με νερό από το ενυδρείο για να μην ελαττώσουμε τον αριθμό των χρήσιμων βακτηρίων που κάνουν τις αποικίες τους πάνω στο βιολογικό υπόστρωμα. Τα καθαρίζουμε μάλιστα μόνο εάν το φίλτρο έχει ελαττώσει αισθητά την ροή του και όντως ένα ελαφρό ξέπλυμα θα το ξεμπλοκάρει.
Αυτή είναι η "συμβολή" μου στο μύνημα του φίλου μου του Τάκη




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: Takis on 01/16/02 at 13:46:04
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτό με την λαβα δεν το έχω αντιμετωπίσει, αλλά το θεωρώ πιθανό να συμβεί.
Όσο για το πλύσιμο των υλικών, με την εμπειρία που έχω με το Fluval 203 χρειάζεται (δυστυχώς) σχετικά συχνά, λόγω της μικρής επιφάνειας που έχει το υλικό στην πρώτη επαφή του με το νερό. Γι' αυτό και δεν συγκρίνεται με τους άλλους τύπους βιολογικών φίλτρων (εσωτερικά)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: Tolis on 01/16/02 at 14:05:29
--------------------------------------------------------------------------------
Θεωρησα καλο να ρωτησω εδω, ποιο και τι ειναι αυτο το σφουγγαρι για το οποιο γινεται συζητηση σε καποια αλλα posts?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: Takis on 01/16/02 at 14:12:11
--------------------------------------------------------------------------------
Πρόκειται για ένα (συνήθως) μπλε σφουγγάρι, που όμως είναι επεξεργασμένο έτσι ώστε οι φυσαλίδες του να είναι διαμπερείς, και όχι σαν τα κοινά σφουγγάρια.
Υπάρχει σε διάφορα νούμερα (μάλλον 3) σε σχέση με το μέγεθος της φυσαλίδας και κυκλοφορούν σε διαφορετικά πάχη 3, 5, 10 cm και σε διαστάσεις 50 χ 50 cm και 1.00 χ 1.00 cm.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο
Post by: Takis on 01/21/02 at 12:04:46
--------------------------------------------------------------------------------
Καποια στοιχεια για αυτο εχω στο αρθρο:
www.geocities.com/ttsamis/filters4.htm
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07107 seconds with 12 queries