Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-12, 15:08
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Exclamation SOS: Γκαπίνα ενός μηνός έγγυος μάτωσε και δε μπορεί να γεννήσει!

Καλησπέρα παιδία. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με γκάπι. Το ενυδρείο είναι με ξιφοφόρους και γκάπι, αρλεκίνους, cory και μερικά γλυφτάκια αγκίστρους.

Περίμενα όπου να 'ναι να γεννήσει η συγκεκριμένη γκαπίνα, ήταν πολύ πρησμένη και ξαφνικά σήμερα την βλέπω ματωμένη εσωτερικά (κόκκινο χρώμα) και ξαφνικά να αποσύρεται μόνη της σε μια σπηλιά και να βυθίζεται στο χαλίκι προσπαθώντας να γεννήσει και να μη μπορεί. Κάποιος να μου δώσει τα φώτα του για το συγκεκριμένο περιστατικό; Είναι ασθένεια; Είναι απλά δύσκολη γέννα;


*Πριν 2 βδομάδες πέθανε ένας μεγάλος γλύφτης pleco 20cm και σήμερα πέθανε ένας 12 cm gibbiceps.

* H Γκαπίνα αργοπεθαίνει.

* H γκαπίνα πέθανε την έβγαλα έξω και πίεσα λίγο τη κοιλιά της, για να δω αν όντως ήταν έγγυος και δεν ήταν πρησμένη από άλλο λόγο. Είχε πάρα πολλά αυγά μέσα της.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00933.jpg
Εμφανίσεις:  401
Μέγεθος:  27,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00934.jpg
Εμφανίσεις:  453
Μέγεθος:  32,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00938.jpg
Εμφανίσεις:  445
Μέγεθος:  55,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-12, 15:41
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

καλησπερα!!!ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου???και τι φιλτρανση εχεις????
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-05-12, 15:49
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Καλησπέρα 120 λίτρα, φυτεμμένο, εσωτερικό 600 λίτρα/ώρα και άλλο ένα μικρό 360 λίτρα/ώρα που το χω για διάχυση DIY CO2 περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-05-12, 15:54
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

εχεις βιολογικο υλικο????ποσα ψαρακια εχεις μεσα??μηπως εχεις υπερπλυθησμο???για την guppινα μου φαινεται περιεργο οτι ''ματωσε'' ...μηπως χτυπηθηκε απο καπποιο αλλο ψαρι????
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-05-12, 16:01
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TRYFONAS K. Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις βιολογικο υλικο????ποσα ψαρακια εχεις μεσα??μηπως εχεις υπερπλυθησμο???για την guppινα μου φαινεται περιεργο οτι ''ματωσε'' ...μηπως χτυπηθηκε απο καπποιο αλλο ψαρι????
Είναι πολύ λίγα τα ψάρια. 6 αρλεκίνοι, 2 ξιφοφορίνες, ένας ξιφοφόρος, 7 μικρά ξιφοφοράκια από γέννα, 6 κορυ, 2 αγκιστράκια ενήλικα, 4 μωρά από γέννα, δυο κουνουπόψαρα αρσενικά και πλέον ένας αρσενικός γκαπι και μια θυληκιά. Έχει πάρα πολύ βιολογικό υλικό το φίλτρο (σιποράξ). Πριν καμιά βδομάδα έκανα αλλαγή τα μισά λίτρα γιατί είχα αμμωνία στο 20 (το ενυδρείο στήθηκε πριν κανά δίμηνο και δεν είχα κάνει καμία αλλαγή νερού, μονο συμπληρώσεις). Έβαλα το μπόλι από το προηγούμενο ενυδρείο μου για να στρωθεί, όταν το 'στησα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-05-12, 16:04
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

δεν ξανακανεις αλλη μια μετρηση να δεις για αμμωνια????γτ κ γω ετσι εχανα ψαρακια και δεν ηξερα απο τι κ ειχα φιλτρο..κανε αλλη μια μετρηση..τωρα αν ξερει και καποιος καλυτερα ας σου πει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-05-12, 16:09
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TRYFONAS K. Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξανακανεις αλλη μια μετρηση να δεις για αμμωνια????γτ κ γω ετσι εχανα ψαρακια και δεν ηξερα απο τι κ ειχα φιλτρο..κανε αλλη μια μετρηση..τωρα αν ξερει και καποιος καλυτερα ας σου πει...
Να ' σαι καλά ρε Τρύφωνα, ευχαριστώ. θα περιμένω κι άλλες γνώμες γιατί κάτι δε πάει καλά...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-05-12, 16:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν αποκλειται να ειναι ετοιμογεννο ενα ψαρι και να ασθενησει ή να πεθανει απο αλλη αιτια.
Μαλλον πιο πιθανο ειναι να το παθει απο αλλη αιτια, παρα απο τη γεννα.

Το πηρες προφανως ετοιμογεννο?

Για να πεθαινουν ψαρια οπως τα πλεκο αυτα, κατι σοβαρο δεν παει καλα.
Εκτος οτι ειναι ακαταλληλο το ενυδρειο για αυτα τα ψαρια.
Οπως και oi αρλεκινοι και τα cory ειναι ασυμβατα με τα ζωοτοκα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-05-12, 16:18
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αποκλειται να ειναι ετοιμογεννο ενα ψαρι και να ασθενησει ή να πεθανει απο αλλη αιτια.
Μαλλον πιο πιθανο ειναι να το παθει απο αλλη αιτια, παρα απο τη γεννα.

Το πηρες προφανως ετοιμογεννο?

Για να πεθαινουν ψαρια οπως τα πλεκο αυτα, κατι σοβαρο δεν παει καλα.
Εκτος οτι ειναι ακαταλληλο το ενυδρειο για αυτα τα ψαρια.
Οπως και oi αρλεκινοι και τα cory ειναι ασυμβατα με τα ζωοτοκα.
Καλησπέρα, όχι στο ενυδρείο μου γκαστρώθηκε. Οι πλέκο από τότε τοποθέτησα τα νέα ψάρια μέσα (πριν ήταν μόνοι τους), άρχισαν να μην κρύβονται και φαίνονται στρεσαρισμένοι. Και τελικά πέθαναν κι οι δυό. Ελπίζω να μην είναι κάποια ασθένεια και απλά να ήταν τα λίγα λίτρα και το στρες.

Είχα yoyo και τα έδιωξα, ήταν υγιέστατα και δραστήρια, αλλά μου τρώγανε το γόνο των ζωοτόκων αμέσως, γι'αυτό τα άλλαξα με κορυ που είναι λιγότερο εώς καθόλου επιθετικά. Τί άλλα βενθονικά ψάρια μπορώ να βάλω εκτός από κοριντορας; Νομίζω χρειάζεται να έχω ψάρια στο βυθό.

Οι αρλεκίνοι μου είπε ο πετσοπάς ότι ταιριάζουν, είναι μικρά κοπαδόψαρα και δεν έχουν θέμα. Ήθελα και νεον αλλα μου είπε καλύτερα όχι. Γιατί δε ταιριάζουν αλήθεια;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-05-12, 17:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τελικά πέθαναν κι οι δυό. Ελπίζω να μην είναι κάποια ασθένεια και απλά να ήταν τα λίγα λίτρα και το στρες.

Τί άλλα βενθονικά ψάρια μπορώ να βάλω εκτός από κοριντορας; Νομίζω χρειάζεται να έχω ψάρια στο βυθό.

Οι αρλεκίνοι μου είπε ο πετσοπάς ότι ταιριάζουν, είναι μικρά κοπαδόψαρα και δεν έχουν θέμα. Ήθελα και νεον αλλα μου είπε καλύτερα όχι. Γιατί δε ταιριάζουν αλήθεια;
Eγω θα ελπιζα να ηταν αλλος ο λογος που θα εχανα ψαρια και που δεν θα μπορουσα να κανω κατι για αυτο, και οχι τα λιγα λιτρα που θα μπορουσα να το αποτρεψω.

Δεν ειναι αναγκη να υπαρχουν ψαρια παντου.
Μπορει να μπουν amano γαριδες, καποιο aplesnail.

Συγνωμη αλλα την κλασικη δικαιολογια "μου το ειπε ο πετσοπας" θα χρησιμοποιουμε ακομα?
Εισαι μελος του φορουμ εδω κι ενα χρονο σχεδον.
Δεν τα εχεις ξαναδιαβασει αυτα?
Επιτελους καποτε πρεπει να σταματησει αυτο.
Ή θα κανουνε οτι μας λενε οι πετσοπαδες και μετα θα τρεχουμε σε αυτους να μας λυσουν τα προβληματα, ή θα διαβαζουμε μονοι μας τις αναγκες των ψαριων που θελουμε να βαλουμε στο ενυδρειο μας ΠΡΙΝ τα βαλουμε.

Συμβατοτητα σε παραμετρους νερου (pH GH θερμοκρασια), συμβατοτητα σε κοινη ειρηνικη διαβιωση, συμβατοτητα στο στησιμο ενυδρειου ως προς την διακοσμηση, ροη νερου, διατροφη, φωτισμο, ειναι πραγμτα που μελεταμε πριν την αγορα ενος ψαριου.
-------------------------
Συγνωμη για την "εκρηξη" αλλα εχασα προσωρινα την υπομονη μου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 22-05-12 στις 17:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-05-12, 17:23
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή θα κανουνε οτι μας λενε οι πετσοπαδες και μετα θα τρεχουμε σε αυτους να μας λυσουν τα προβληματα, ή θα διαβαζουμε μονοι μας τις αναγκες των ψαριων που θελουμε να βαλουμε στο ενυδρειο μας ΠΡΙΝ τα βαλουμε.

Συμβατοτητα σε παραμετρους νερου (pH GH θερμοκρασια), συμβατοτητα σε κοινη ειρηνικη διαβιωση, συμβατοτητα στο στησιμο ενυδρειου ως προς την διακοσμηση, ροη νερου, διατροφη, φωτισμο, ειναι πραγμτα που μελεταμε πριν την αγορα ενος ψαριου.
.
αυτο πιστευω πρεπει να γινεται απο ολους μας πριν αποφασησουμε να παρουμε ψαρακια... οπως και οπως ειπε ο delta ολα τα αλλα παιζουν ρολο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-05-12, 20:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Συγνωμη αλλα απο τα "λιγα ψαρακια" που λες πως εχεις το μονο που λειπει ειναι κι ενας φαλαινοκαρχαριας για να εισαι κομπλε.
Ολα ασυμβατα μεταξυ τους οτι να ναι... Τις γεννες τι τις θες? για να εχουν ζωντανη τροφη τα υπολοιπα?
Κατ αρχας πρεπει να καταλαβεις πως τα εκατον-τοσα λιτρα ειναι ενα ΜΙΚΡΟ ενυδρειο. (οποτε οι πλεκο απορριπτονται μια και ειναι πολυ μεγαλα ψαρια) Δευτερον πρεπει να ξεκαθαρισεις τι ακριβως θελεις να στησεις: ζωοτοκα και υψηλες παραμετρους? ή ωοτοκα και χαμηλες? Και τα δυο ΔΕ γινεται.
Η γνωμη μου ειναι να κρατησεις τα ψαρακια που θες και τα αλλα να τα δωσεις ΑΜΕΣΑ γιατι δε θα σου μεινει κανενα, κι αν τελικα την παλαιψουν θα εχεις ολο αρρωστιες και ξαφνικους θανατους
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-05-12, 21:29
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

κατσε λιγο,να τα δουμε απο την αρχη:

ειχες αμμωνια στο 20;
μηπως κανεις λαθος;

οπως και να εχει αν εχεις αμμωνια στο νερο ειναι Ο κινδυνος!

μας λες οτι δεν κανεις αλλαγες;
νιτρικα μετρας;
θα ειναι ΣΤΑ υψη!!!


μετα απο τοσες "συμπληρωσεις" νερου που εχεις κανει,οι σκληροτητες θα ειναι στον ουρανο!!!

επισης μας λες οτι μετα απο ενα μεγαλο διαστημα χωρις καθολου αλλαγες νερου,εκανες αλλαγη 50%;;;
αυτο πρεπει να γινει σταδικα και οχι μια και εξω!!


ολα τα παραπανω ειναι προβλημα,χωρις να υπολογιζουμε το τι ψαρια εχεις!

βλεποντας τα ψαρια που εχεις μεσα,βλεπω,οπως ειπαν και τα παιδια απο πανω,οτι:

1) ειναι πολλα και οχι λιγα,οπως λανθασμενα πιστευεις.

2) ειναι ολα ασυμβατα!!
πλεκο δεν βαζουμε σε τοσα ελαχιστα λιτρα!

το γκαπυ δεν ξερω αν εχει καποια συγκεκριμενη ασθενεια (ετσι φαινεται),αλλα ολα τα παραπανω λαθη,θα φερουν σιγουρα προβληματα σε ολο το ενυδρειο!

πρεπει να αλλαξεις αμεσως την συνθεση των ψαριων!
καλο θα ειναι να διαβασεις τα υπομνηματα του σαιτ και φυσικα να μελετας το προφιλ των ψαριων που σε ενδιαφερουν!

οι σκληροτητες ειναι διαφορετικες απο ειδος σε ειδος!

καλη συνεχεια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-05-12, 15:11
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Καλησπέρα.

Παίδες είδα τη γκαπίνα μου ξαφνικά σε αυτή τη κατάσταση και επειδή δεν αντιμετώπισα ποτέ κάτι τέτοιο γι'αυτό ανέτρεξα εδώ, μπας κ δώσετε τα φώτα σας..

@Janickrules Η αμμωνία ήταν στο 0,2 ppm. Μετά την αλλαγή που έγινε πολύ πριν το θάνατο της γκαπίνας, η αμμωνία ήταν και παραμένει στο μηδέν. Νιτρικά δεν υπάρχουν, μόνο στην αρχή, όταν συνέβη απότομη ιχθυοφόρτιση.

Τα ψάρια γιατί είναι ασύμβατα, κανείς δεν απάντησε ούτε σε αυτό!
Πριν τα βάλω μέσα τσέκαρα τις ανάγκες τους και είδα ότι σε 25-26 C, με Gh στο 15, pH στο 7,5, ζουνε μια χαρά τα ψάρια όλα. Apple snail υπάρχουν μέσα, καθώς και κάτι γαρίδες. Όσον αφορά τους πλέκο τους είχα βάλει να τους δώσω, γτ δεν ήθελα να τους πετάξω. Τους είχε ο πατέρας μου σε ένα 30λιτρο και τους μετέφερα πριν 2 μήνες σε αυτό, γνωρίζοντας ότι δεν κάνουν για τα λίτρα μου. Εντάξει ψώφισαν δυστυχώς. Όσον αφορά τους ancistrus, αυτούς τους έβαλα διότι δε μεγαλωνουν πολύ, 15 πόντους δλδ το πολύ και γεννάνε και εύκολα, γι'αυτό τους έβαλα.

Πληροφοριακά η γκαπίνα απλά είχε επιπλοκή με την εγγυμοσύνη της και πέθανε γι'αυτό το λόγο. Ίσως έφταιγε και η γεννήστρα που την είχα μέσα, που παρεπιπτόντως δε τη ξαναχρησιμοποιώ για κανένα ψαράκι μου. Θα τα αφήνω να γεννάνε χύμα και όσα επιζήσουν. ¶λλωστε είναι γεμάτο καμπόμπες το ενυδρείο και μπορούν να κρύβονται τα νεογνά εύκολα.

Τέλος βλέπω πως αρσενικά γκάπι κυνηγάνε ξιφοφορίνες, κουνουπόψαρα αρσενικά κυνηγάνε γκαπίνες και φοβάμαι για ιβριδισμούς. Επίσης βλεπω τους αρλεκίνους να κολανε ο ένας στον άλλον σα να κάνουν σεξ. Θα ήθελα τη γνώμη σας γι'αυτό!

@Nick74 Όσον αφορά τις γέννες, είναι χαρά για μένα να γεννάνε. Το ερώτημα "τι να τις κάνεις τις γέννες" και το ειρωνικό υφάκι, να λείπει. Φαλενοκαρχαρία βάλε εσύ στο ενυδρείο σου.

Αυτά, ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-05-12, 15:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια γιατί είναι ασύμβατα, κανείς δεν απάντησε ούτε σε αυτό!
Πριν τα βάλω μέσα τσέκαρα τις ανάγκες τους και είδα ότι σε 25-26 C, με Gh στο 15, pH στο 7,5, ζουνε μια χαρά τα ψάρια όλα.
Mια χαρα τοτε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-05-12, 15:43
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mια χαρα τοτε.
Thx Delta
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-05-12, 16:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποσο ηταν οι τιμες pH, GH, Θερμοκρασια που ζει καθε ψαρι του ενυδρειου?

Τα κουνουποψαρα ειδες αν ειναι συμβατα με τα αλλα ζωοτοκα?

Εισαι σιγουρος οτι ειναι σεξ και οχι τσαμπουκαδες αυτο που κανουν οι αρλεκινοι? γιατι ειχα τετοια ψαρια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-05-12, 16:18
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

xiphophorus heleri
θ C: 20-26
pH: 7-8
dGH: 10-20

Guppies
θ C: 18 - 28
pH: 5,5 - 8,5
dGH: 5 - 25

Corydoras

θ C: 18 - 30
pH: ~ 7
dGH: 5 - 10

Αρλεκίνοι
θ C: 21 - 28
pH: 6 - 7,8
dGH: 0 - 15

Ancistrus

θ C: 23 - 27
pH: 6 - 7,8
dGH: ~ 30

Ίσως έχουν θεματάκι τα corydoras, γιατί προτιμούν όξινο περιβάλλον. Αν και διάβασα προσαρμόζονται και σε ουδέτερο εώς ελαφρώς βασικό. Εγώ είμαι στο pH 7,4. Θερμοκρασία 26 C, dGH 13. Δε φαίνεται να τσακώνονται απλά να κολάει το ένα πάνω στο άλλο παράλληλα. Επίσης ο αρσενικός guppie έχει χάσει την ουρά του οι θηλυκές όμως όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-05-12, 16:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Σε ποια σαιτ τις βρηκες αυτες τις τιμες?

2. Corydoras υπαρχουν σε παρα πολλους βιοτοπους και ζουν υπο διαφορετικες συνθηκες.
Για ποια μιλας?

3. Πιστευεις οτι ενα ψαρι που δινεται να ζει πχ σε pH 5.5 - 7.5 αν το βαλουμε σε νερο με 7.6 θα παθει κατι διαφορετικο απο το 7.5?

4. τι σημαινει "προσαρμοζονται"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-05-12, 00:55
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

1. Wikpedia και tsamisaquarium

2. Corydoras Peleatus, Corydoras Aeneus, έχω (4+2 αντίστοιχα)

3. Αν ένα ψάρι ζει απο 5,5 - 7,5, αν το 7,5 δλδ είναι το άνω όριο του, τα ίδια αποτέλεσματα θα έχει στο 7,4 στο 7,5 στο 7,6. (Αρνητικά προφανώς)

4. Αυτές οι συνθήκες που περιγράφουν, νομίζω είναι οι συνθήκες που ζουνε στη φύση, οπότε για να είναι υγειή, θα πρέπει να αντιγράψεις αυτές τις συνθήκες. Το προσαρμόζονται έγγειται ακριβώς στο γεγονός ότι μπορούν να ζήσουν (δε ξέρω και να αναπαρχθούν ίσως) στην αιχμαλωσία ακόμα και σε συνθήκες που είναι ξένες προς το φυσικό τους περιβάλλον.

Η αλήθεια είναι ότι δε θέλω να βασανίζω τα ψάρια μου. Όσον αφορά τα corydoras, επειδή παλιότερα όταν πρωτάρχισα, είχα πάρει, μου ψωφούσαν πάντοτε. Τώρα δε ξέρω. Γι'αυτό είμαι εδώ για να μαθαίνω απο τους πιο έμπειρους.

Προτάσεις λοιπόν! Τί να αλλάξω και γιατί! Είμαι ανοιχτός!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-05-12, 14:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Kοιταξε, υπαρχουν προφιλαδικα και προφιλαδικα.
Για αρχη υπαρχει ενα επιστημονικο σαιτ που γινονται μετρησεις νερου στους βιοτοπους που ζουν τα ψαρια και απο εκει βασιζονται τα περισσοτερα προφιλαδικα για να βγαζουν τιμες.
Κι αυτο ομως δεν ειναι τοσο λεπτομερες.
Πχ διαφορα ειδη corydoras και αλλα γατοψαρα ζουν σε εκτασεις τεραστιες (πχ Αμαζονία) που μπορει απο το ενα μερος στο αλλο οι τιμες να διαφερουν αρκετα.
Bαζουν λοιπον σε πολλα παρομοια ειδη (ιδιως cory) τις ιδιες τιμες περιπου.
Εκει ερχονται πιο εξειδικευμενα χομπιστικα σαιτ και αναλυουν το καθε ειδος ξεχωριστα, βαση δικων τους μελετων στους βιοτοπους αλλα και λαμβανοντας υποψιν και τις παρατηρησεις τους στο ενυδρειο.
Μετα υπαρχουν και εξειδικευμενες μελετες απο πανεπιστημια (πχ scielo.br), οπως και περαματισμοι σε εργαστηριακο επιπεδο.

Τσεκαρε σε πιο εξειδικευμενα προφιλαδικα
πχ Knowledge Base - Seriously Fish
το επιστημονικο Fish: Search FishBase
για τα γατοψαρα PlanetCatfish • Search Page
Κανε διασταυρωση πληροφοριων και βγαλε πιο σωστα συμπερασματα.

3. Φυσικα και δεν θα υπαρχουν επιπτωσεις στο ψαρι, για 0.1 διαφορα στην τιμη της παραμετρου, οταν το οριο αυτο που δινεται δεν ειναι στο ακρο των αντοχων του ψαριου.
Και φυσικα ενα σωστο προφιλαδικο δεν δινει τα ακρα ακρα.
Αν ηταν ετσι, εσυ που εχει ενα ψαρι σε 7.5 και το οριο που δινεται ειναι 7.5, τοτε μολις θα πηγαινε στο 7.6 το ψαρι θα τουμπαρε.
Και δεν υπαρχει περιπτωση να μπορουσες να το κραταγες σταθερα μεχρι το 7.5.
Καποια στιγμη θα πηγαινε και 7.6 και παραπανω.
Αυτο το ξερουν τα σωστα προφιλαδικα, γιαυτο και οταν δινουν οριο τιμων, δεν ειναι στα ακρα ακρα, αλλα μεσα σε καποια συμβατικα ορια που μπορει να επιβιωσει το ψαρι.

Η επιβιωση ομως απο την καλη και ιδανικη διαβιωση εχει διαφορα.
Στη φυση καταρχην, υπαρχουν ευνοικες περιοδοι, που ολα ειναι ευνοικα για ενα ψαρι (πχ περιοδος βροχοπτωσεων), οπου το ψαρι βρισκεται σε καθαρο νερο, σωστες παραμετρους και πλουσια τροφη.
Και υπαρχουν και δυσκολοι περιοδοι (πχ ξηρασια) οπου το ψαρι προσπαθει να επιβιωσει σε ρηχα και βρωμικα νερα που εχουν αλλαξει και τα πεχα και ολα.
Φυσικα δεν επιβιωνουν ολα τα ψαρια στη φυση.
Οσα επιβιωσουν θα περιμενουν την ευνοικη περιοδο να συνεχιζουν τη διαιωνιση του ειδους τους.
Ακομα κι αν δεν ερθει ομως η πολυ ευνοικη περιοδος, αυτα θα προσπαθησουν να το διαιωνισουν, γιατι ειναι ενστικτο αυτο.
Φυσικα καποια στιγμη, αν οι ευνοικες περιοδοι δεν ερχονται και πολυ ... "ευνοικες", το προσδοκιμο ζωης τους θα μειωνεται (πχ ψαρι που ζουσε κανονικα 10 χρονια, τωρα θα μπορει να ζει μονο 2-3 χρονια) και ως αποτελεσμα θα εχουμε τη σταδιακη μειωση του πληθυσμου τους ειδους, και τελικα ισως και την εξαφανιση του.
Απλη λογικη.

Εμεις λοιπον, αν δεν θελουμε να εχουμε τις απωλειες που εχει η φυση και στο ενυδρειο μας, και προσεχουμε ως σωστοι χομπιστες να εχουμε παντα ευνοικες συνθηκες, ή οταν δεν ειναι ευνοικες να μην ειναι για πολυ καιρο και σε μεγαλο βαθμο, μη ευνοικες.
Πχ καλο ομως ειναι να αλλαζουμε (σταδικα παντα), καπως αυτες τις συνθηκες (αναλογα το ειδος που διατηρουμε) για να ξυπναμε και τα ενστικτα των ψαριων.
Πχ να τους δινουμε μια ελαφρα περιοδο ξηρασιας και μετα βροχοπτωσεων κλπ. Τα ψαρια ετσι οδηγουνται σε διαφορες διαδικασιες ενστικτωδως.

Τα προφιλ λοιπον σου δινουν τα ορια επιβιωσης και εσυ μεσα σε αυτα δημιουργεις περιοδους πολυ ευνοικες και λιγο ευνοικες (για να μη περασεις στο σταδιο της μειωσης του προσδοκιμου ζωης, ή/και της "εξαφανισης" του ειδους).

Στο ενυδρειο σου λοιπον, κατα την αποψη μου εχεις ψαρια σε μη ευνοικες συνθηκες, σε συνεχη κατασταση.
Το ψαρι σου που ζει σε 5.5 - 7.5 δεν θα παθει τιποτα διαφορετικο αν παει απο 7.5 σε 7.6, απλα θα επιβιωνει για οσο επιβιωσει.
Η ευνοικες συνθηκες μπορει ειναι στο 6.0 - 6.5.
Για να "δυσκολεψεις" λιγο το ψαρι, θα το αφησεις για λιγο στο 7.5 και μετα πολυ σταδιακα θα το πας και στο 5.5.
Παρομοια πραγματα μπορουν να γινουν για τη θερμοκρασια.
Αυτο ολα ομως, θελουν μελετη για καθε ειδος ξεχωριστα.
Δεν ανταποκρινεται καθε ειδος με τον ιδιο τροπο.
Οταν καποιος δεν ξερει αυτα τα ορια, το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να εχει σταθερες ιδανικες συνθηκες.
Πχ 6.0 - 6.5 για το ψαρι του παραπανω παραδειγματος


---------------------------------------------------------------------------
Εγω λοιπον με βαση τα προφιλαδικα που ανεφερα, θα προσφερα για ιδανικες συνθηκες στα παραπανω ψαρια

xiphophorus heleri
θερμοκρασια: 23C - 25C (19 - 29)
pH: 7.4 - 7.8 (7.0 - 8.2)
dGH: 14 - 17 (10 - 27)

Guppies
θερμοκρασια: 23C - 26C (20C - 29C)
pH: 7.2 - 8.0 (6.8 - 8.5)
dGH: 10 - 20 (7 - 30)

Corydoras aeneus
θερμοκρασια: : 22C - 25C (20 - 27)
pH: 6.8 - 7.2 (6.0-8.0)
dGH: 5 - 10 (up to 16)

Corydoras paleatus
θερμοκρασια: 20C - 23C (15 - 26)
pH: 6.5 - 7.0 (5.5 - 7.5)
dGH: 5 - 7 (up to 12)

Harlequin rasbora
θερμοκρασια: 24C - 25C (21 - 28 )
pH: 6.0 - 6.5 (5.0 - 7.5)
dGH: 2 - 6 (0 - 15)

Ancistrus cf. cirrhosus (φανταζομαι θα εχεις, το πρωην Sp. 3, common bristlenose)
θερμοκρασια: 23C - 26C (21 - 28 )
pH: 6.0 - 7.0 (5.0 - 7.5)
dGH: 4 - 8 (2 - 15)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-05-12, 15:27
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Kοιταξε, υπαρχουν προφιλαδικα και προφιλαδικα.
Για αρχη υπαρχει ενα επιστημονικο σαιτ που γινονται μετρησεις νερου στους βιοτοπους που ζουν τα ψαρια και απο εκει βασιζονται τα περισσοτερα προφιλαδικα για να βγαζουν τιμες.
Κι αυτο ομως δεν ειναι τοσο λεπτομερες.
Πχ διαφορα ειδη corydoras και αλλα γατοψαρα ζουν σε εκτασεις τεραστιες (πχ Αμαζονία) που μπορει απο το ενα μερος στο αλλο οι τιμες να διαφερουν αρκετα.
Bαζουν λοιπον σε πολλα παρομοια ειδη (ιδιως cory) τις ιδιες τιμες περιπου.
Εκει ερχονται πιο εξειδικευμενα χομπιστικα σαιτ και αναλυουν το καθε ειδος ξεχωριστα, βαση δικων τους μελετων στους βιοτοπους αλλα και λαμβανοντας υποψιν και τις παρατηρησεις τους στο ενυδρειο.
Μετα υπαρχουν και εξειδικευμενες μελετες απο πανεπιστημια (πχ scielo.br), οπως και περαματισμοι σε εργαστηριακο επιπεδο.

Τσεκαρε σε πιο εξειδικευμενα προφιλαδικα
πχ Knowledge Base - Seriously Fish
το επιστημονικο Fish: Search FishBase
για τα γατοψαρα PlanetCatfish • Search Page
Κανε διασταυρωση πληροφοριων και βγαλε πιο σωστα συμπερασματα.

3. Φυσικα και δεν θα υπαρχουν επιπτωσεις στο ψαρι, για 0.1 διαφορα στην τιμη της παραμετρου, οταν το οριο αυτο που δινεται δεν ειναι στο ακρο των αντοχων του ψαριου.
Και φυσικα ενα σωστο προφιλαδικο δεν δινει τα ακρα ακρα.
Αν ηταν ετσι, εσυ που εχει ενα ψαρι σε 7.5 και το οριο που δινεται ειναι 7.5, τοτε μολις θα πηγαινε στο 7.6 το ψαρι θα τουμπαρε.
Και δεν υπαρχει περιπτωση να μπορουσες να το κραταγες σταθερα μεχρι το 7.5.
Καποια στιγμη θα πηγαινε και 7.6 και παραπανω.
Αυτο το ξερουν τα σωστα προφιλαδικα, γιαυτο και οταν δινουν οριο τιμων, δεν ειναι στα ακρα ακρα, αλλα μεσα σε καποια συμβατικα ορια που μπορει να επιβιωσει το ψαρι.

Η επιβιωση ομως απο την καλη και ιδανικη διαβιωση εχει διαφορα.
Στη φυση καταρχην, υπαρχουν ευνοικες περιοδοι, που ολα ειναι ευνοικα για ενα ψαρι (πχ περιοδος βροχοπτωσεων), οπου το ψαρι βρισκεται σε καθαρο νερο, σωστες παραμετρους και πλουσια τροφη.
Και υπαρχουν και δυσκολοι περιοδοι (πχ ξηρασια) οπου το ψαρι προσπαθει να επιβιωσει σε ρηχα και βρωμικα νερα που εχουν αλλαξει και τα πεχα και ολα.
Φυσικα δεν επιβιωνουν ολα τα ψαρια στη φυση.
Οσα επιβιωσουν θα περιμενουν την ευνοικη περιοδο να συνεχιζουν τη διαιωνιση του ειδους τους.
Ακομα κι αν δεν ερθει ομως η πολυ ευνοικη περιοδος, αυτα θα προσπαθησουν να το διαιωνισουν, γιατι ειναι ενστικτο αυτο.
Φυσικα καποια στιγμη, αν οι ευνοικες περιοδοι δεν ερχονται και πολυ ... "ευνοικες", το προσδοκιμο ζωης τους θα μειωνεται (πχ ψαρι που ζουσε κανονικα 10 χρονια, τωρα θα μπορει να ζει μονο 2-3 χρονια) και ως αποτελεσμα θα εχουμε τη σταδιακη μειωση του πληθυσμου τους ειδους, και τελικα ισως και την εξαφανιση του.
Απλη λογικη.

Εμεις λοιπον, αν δεν θελουμε να εχουμε τις απωλειες που εχει η φυση και στο ενυδρειο μας, και προσεχουμε ως σωστοι χομπιστες να εχουμε παντα ευνοικες συνθηκες, ή οταν δεν ειναι ευνοικες να μην ειναι για πολυ καιρο και σε μεγαλο βαθμο, μη ευνοικες.
Πχ καλο ομως ειναι να αλλαζουμε (σταδικα παντα), καπως αυτες τις συνθηκες (αναλογα το ειδος που διατηρουμε) για να ξυπναμε και τα ενστικτα των ψαριων.
Πχ να τους δινουμε μια ελαφρα περιοδο ξηρασιας και μετα βροχοπτωσεων κλπ. Τα ψαρια ετσι οδηγουνται σε διαφορες διαδικασιες ενστικτωδως.

Τα προφιλ λοιπον σου δινουν τα ορια επιβιωσης και εσυ μεσα σε αυτα δημιουργεις περιοδους πολυ ευνοικες και λιγο ευνοικες (για να μη περασεις στο σταδιο της μειωσης του προσδοκιμου ζωης, ή/και της "εξαφανισης" του ειδους).

Στο ενυδρειο σου λοιπον, κατα την αποψη μου εχεις ψαρια σε μη ευνοικες συνθηκες, σε συνεχη κατασταση.
Το ψαρι σου που ζει σε 5.5 - 7.5 δεν θα παθει τιποτα διαφορετικο αν παει απο 7.5 σε 7.6, απλα θα επιβιωνει για οσο επιβιωσει.
Η ευνοικες συνθηκες μπορει ειναι στο 6.0 - 6.5.
Για να "δυσκολεψεις" λιγο το ψαρι, θα το αφησεις για λιγο στο 7.5 και μετα πολυ σταδιακα θα το πας και στο 5.5.
Παρομοια πραγματα μπορουν να γινουν για τη θερμοκρασια.
Αυτο ολα ομως, θελουν μελετη για καθε ειδος ξεχωριστα.
Δεν ανταποκρινεται καθε ειδος με τον ιδιο τροπο.
Οταν καποιος δεν ξερει αυτα τα ορια, το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να εχει σταθερες ιδανικες συνθηκες.
Πχ 6.0 - 6.5 για το ψαρι του παραπανω παραδειγματος


---------------------------------------------------------------------------
Εγω λοιπον με βαση τα προφιλαδικα που ανεφερα, θα προσφερα για ιδανικες συνθηκες στα παραπανω ψαρια

xiphophorus heleri
θερμοκρασια: 23C - 25C (19 - 29)
pH: 7.4 - 7.8 (7.0 - 8.2)
dGH: 14 - 17 (10 - 27)

Guppies
θερμοκρασια: 23C - 26C (20C - 29C)
pH: 7.2 - 8.0 (6.8 - 8.5)
dGH: 10 - 20 (7 - 30)

Corydoras aeneus
θερμοκρασια: : 22C - 25C (20 - 27)
pH: 6.8 - 7.2 (6.0-8.0)
dGH: 5 - 10 (up to 16)

Corydoras paleatus
θερμοκρασια: 20C - 23C (15 - 26)
pH: 6.5 - 7.0 (5.5 - 7.5)
dGH: 5 - 7 (up to 12)

Harlequin rasbora
θερμοκρασια: 24C - 25C (21 - 28 )
pH: 6.0 - 6.5 (5.0 - 7.5)
dGH: 2 - 6 (0 - 15)

Ancistrus cf. cirrhosus (φανταζομαι θα εχεις, το πρωην Sp. 3, common bristlenose)
θερμοκρασια: 23C - 26C (21 - 28 )
pH: 6.0 - 7.0 (5.0 - 7.5)
dGH: 4 - 8 (2 - 15)

Καλησπέρα Delta.

Ναι κατά πάσα πιθανότητα αυτοί είναι οι γλύφτες.

Συμφωνώ μαζί σου, πως το ιδανικό θα ήτανε να αλλάζουν οι συνθήκες στα ψάρια, όπως πχ να μιμείσαι την εποχή πλυμμηρών, βροχών, ξηρασίας, αναπαραγωγής κλπ. Αλλά δε μπαίνω στην διαδικασία αυτή προς το παρόν!!

Θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζεις, μιας και το ανέφερες.. Πώς μπορώ να επεμβαίνω και να ρίχνω το pH, με οικειακά υλικα, δίχως να επηρεάζω τα ψάρια μου; πχ σταγόνες λεμονιού θα το έριχναν, αλλά δε ξέρω αν θα έχω ενυδρείο η κακαβιά μετά

Ευχαριστώ για τα site και για το προσωπικό κόπο που έκανες να βρεις τις συνθήκες, για να μου δείξεις, πως όντως διαφέρουν.

¶ρα εν τέλει, για το συγκεκριμένο ενυδρείο θα πρότινες να βγούνε οι αρλεκίνοι και τα κορύντορας, αν θέλω να συνεχίσω με ζωοτόκα;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-05-12, 16:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Συμφωνώ μαζί σου, πως το ιδανικό θα ήτανε να αλλάζουν οι συνθήκες στα ψάρια, όπως πχ να μιμείσαι την εποχή πλυμμηρών, βροχών, ξηρασίας, αναπαραγωγής κλπ. Αλλά δε μπαίνω στην διαδικασία αυτή προς το παρόν!!

2. Θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζεις, μιας και το ανέφερες.. Πώς μπορώ να επεμβαίνω και να ρίχνω το pH, με οικειακά υλικα, δίχως να επηρεάζω τα ψάρια μου; πχ σταγόνες λεμονιού θα το έριχναν, αλλά δε ξέρω αν θα έχω ενυδρείο η κακαβιά μετά

3. Ευχαριστώ για τα site και για το προσωπικό κόπο που έκανες να βρεις τις συνθήκες, για να μου δείξεις, πως όντως διαφέρουν.
¶ρα εν τέλει, για το συγκεκριμένο ενυδρείο θα πρότινες να βγούνε οι αρλεκίνοι και τα κορύντορας, αν θέλω να συνεχίσω με ζωοτόκα;
1. Αν δεν μπαινεις στη διαδικασια, κρατα λοιπον ιδανικες συνθηκες για οποιο ειδος μπορεις απο αυτα και τα υπολοιπα δωστα σε αγγελια, σε ενυδρειο που μπορουν να ζησουν ιδανικες συνθηκες (αλλιως κρατα τα κι εσυ).
2.Αυτα (λεμονια ξυδια buffers κλπ) φερνουν μονο προσωρινες αλλαγες,
Στην ουσια κανεις κατι χειροτερο απο τις μη ιδανικες παραμετρους που ζουν τωρα.
Ανεβοκατεβαζεις αποτομα τις παραμετρους.
3. Θα εδινα και τα ancistrus. Θα κραταγα τα ζωοτοκα και θα εβαζα γαριδες amano στη θεση των ancistrus, ιδια δουλεια κανουν και καλυτερημε τις αλγες (εκτος τζαμιων - γιαυτα χερακι, ετσι κι αλλιως ουτε τα γατοψαρα τα κανουν λαμπικο), και θα τις βλεπεις και την ημερα.
(ή/και 1-2 applesnail αν δεν ειχα φυτα με πολυ μαλακο φυλλο που μπορει να μασουλαγαν).
Τα κουνουπόψαρα (για Gambusia affinis μιλας προφανως) θα τα εβγαζα, γιατι πρωτα απο ολα δεν θα εμενε τποτα αλλο ζωντανο στο τελος εκει μεσα.
Ή θα εκανα το ενυδρειο species tank για Gambusia affinis.

Αν μπορουσα να φτιαξω το νερο για τα ωοτοκα θα κραταγα μονο τα ωοτοκα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Black Convict έγγυος?? velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 33 26-10-09 23:42
Καθε πότε μπορεί να γεννάει θηλυκή γκαπίνα; - Και τα Guppy έχουν Εμμηνόπαυση... cpapakon Ζωοτόκα 1 16-10-09 16:20
Ποτε θα γεννήσει? GIAN_NIKOLA Ζωοτόκα 2 19-01-09 18:58
Πότε θα γεννήσει? petran Ζωοτόκα 6 19-04-06 11:07
Labidochromis yellow έγγυος !!! tropheus Malawi 11 25-10-04 00:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10814 seconds with 14 queries