Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-05-12, 18:17   #1
25 λιτρα μονομαχος θεσσαλονικη
anemos70
Junior Member
Εγγραφή: 18-05-2012
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 2

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
anemos70 Ο χρήστης anemos70 δεν είναι συνδεδεμένος 23-05-12, 18:17
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια χαρα σε ολους τους φιλους,

Ενας ακομη αρχαριος στην παρεα σας... Σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο στα 25 λιτρα με ενα μονομαχο....δεν μπορω μεγαλυτερο λογω χωρου.

Διαβαζω αρκετα για το στρωσιμο πριν προχωρησω στην αγορα... Πηγα λοιπον σε 2 μαγαζια ....ο ενας μου προτεινε να ριξω αμεσως το ψαρι αφου βαλω για μια ημερα ενα μαγικο υλικο...και ο αλλος μου εδειξε κατι γυαλες ....φυσικα τα ψαρακια μεσα σε ποτηρακια ειχανε τα χαλια τους...

Για να μην πολυλογω ηθελα να ρωτησω:

Για 25 λιτρα o θερμαντηρας πρεπει να ειναι στα 50watt?

Το φιλτρο μου πρεπει να ειναι μικρο για να μην κανει αναταραξεις...και ενοχλει το ψαρι...τι ροη πρεπει να εχει? θα προτιμουσα να ειναι κατι αξιοπιστο και καλο και με δυνατοτηα και των 3 τροπων φιλτρανσης...μηχανικος, βιολογικος και χημικος...καμι προταση? Eheim?

Και τελος κανενα μαγαζι στην θεσνικη με σημαντικηνποικιλια στα ενυδρεια η εαν δεν υπαρχει κατι διαδικτιακο?
Εμφανίσεις: 12966
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-12, 19:03
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς όρισες!

Για αρχή μπράβο σου που διάβασες πριν αγοράσεις!

Λοιπόν εδώ είναι ο ενδεικτικός πίνακας για την επιλογή θερμαντήρα. Εγώ 50watt θα έπαιρνα.

Ταυτόχρονα και οι τρεις τρόποι δεν είναι απαραίτητοι, δηλαδή δε χρειάζεσαι συνέχεια χημικό φιλτράρισμα. Σε ένα τέτοιο μικρό ενυδρείο που θα έχεις το μονομάχο άντε και κανένα σαλιγκαράκι ένα μικρό φίλτρο μόνο με σφουγγάρι είναι αρκετό. Θα πρότεινα κάτι τέτοιο και αν έβλεπα ότι η ροή ήταν πολύ μεγάλη θα τη μείωνα με πατέντα (π.χ. αυτοσχέδιο spraybar από σωλήνα, μπούκωμα της εισόδου). Τώρα αν θες να είσαι λίγο υπερβολικός δες αυτό, αλλά για μένα δεν είναι απαραίτητο.

Βάλε και μια αγγελία για μπόλι με την περιοχή σου και κάποιος θα βρεθεί να σου δώσει.


Μαγαζιά, εκτός από το παραπάνω, κοίτα και αυτά:

https://www.azores.gr/
http://www.nemoworld.gr/
http://www.zoo-zoo.gr/index.php?opti...d=1&Itemid=184
http://www.aquario.gr/
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-12, 19:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κατ αρχας κι απο μενα συγχαρητηρια που δεν εκανες "τα γνωστα".

25 λιτρα ειναι βασικα λιγα και θα εισαι και λιγο "πυροσβεστης" για να κρατας σωστες παραμετρους. καμια 40-50ρια δε μπορεις να βαλεις? (εστω και cube που εχει μικροτερο μηκος) αν το προβλημα ειναι η τιμες, μπορεις να βρεις στις ιδιες πανω κατω τιμες. Αν ησουν Αθηνα θα σε εστελνα σε μαγαζι που κατασκευαζει παμφθηνα ενυδρεια και βασεις, αλλα σιγουρα και στη Θεσσαλονικη θα βρεις.
Φιλτρα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μικρα, εγω βαζω ολοκληρα βαρελακια εξωτερικα. Αυτο που παιζει ρολο ειναι να μην εχεις μεγαλη ροη (κατι που με τα εξωτερικα μπορει να γινει πανευκολα με by-pass βανακι αναμεσα στην εισοδο και την εξοδο, ενω με εσωτερικα θελει πιο προχωρημενες πατεντες)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-12, 20:10
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

καλως ορισες φιλε .. μπραβο σου πολυ καλη αρχη και τυχερο το ψαρακι που θα "σωσεις" ...
το αγαπημενο μου φιλτρο ειναι αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1441... με ρυθμιστη ροης για τον μονομαχο και απλετο χωρο για να βαλεις οτι θες απο σφουγκαρια και βιολογικα.. θερμοστατη 50W και εισαι ετοιμος απο εξοπλισμο... τα βακτηρια εμποριου που σου προτινε ο τυπας αν ειναι SERA BIO NITRIVEC τα οποια τα εχω χρησιμοπποιησει προσωπικα ειναι πολυ καλα κ επιταχυνουν αρκετα το στρωσιμο αλλα καλο θα ηταν να βρεις μπολι. Σε κατατοπισαν και τα αλλα παιδια οποτε μια χαρα θα τα πας..
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-05-12, 20:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οσον αφορα το στρωσιμο, ο καλυτερος τροπος ειναι η αμμωνια (καθαρη η με την παραλλαγη της μεθοδου με τροφες. Προσωπικα εμπιστευομαι την πρωτη ως καθαροτερη) αλλα επειδη ολοι οι καινουργιοι βιαζονται να δουν το ενυδρειο με ψαρια ξερω πως υπαρχουν ελαχιστες πιθανοτητες να το κανεις.
Οποτε βρες μπολι και μην πεταξεις λεφτα για χυμους με υποτειθεμενα βακτηρια και αλλα χαζα.
Οι γνωστοι τροποι στρωσιματος ειναι οι εξεις:

1. ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΑΜΜΩΝΙΑ ειναι ο καθαροτερος τροπος να στρωσει ενα ενυδρειο. ριχνουμε καθε μερα αμμωνια μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος (περιπου εναμισι μηνα κραταει)

2. ΜΕ ΤΡΟΦΕΣ ειναι μια παραλλαγη του πρωτου τροπου παραγοντας την αμμωνια με το να ταιζεις καθε μερα με τροφες που σαπιζουν. Υπαρχουν υπερμαχοι της μεθοδου αλλα και επικριτες της για διαφορους λογους.

3. ΜΕ ΜΠΟΛΙ ο πιο γρηγορος τροπος και ο περισσοτερο χρησιμοποιουμενος.
Απλα βαζεις μεσα στα φιλτρα σου λιγη βρωμα απο ενα ηδη στρωμμενο φιλτρο απο ενυδρειο που δουλευει. Ο τροπος αυτος παντα εγκυμονει τον κινδυνο μεταφορας ασθενειων και παρασσιτων αν υπαρχουν απο το δοτη, οποτε προσεχουμνε να μην μπολιασουμε απο ενυδρειο που περασε προσφατα καποια ασθενεια. Επισεις αν επιλεξεις αυτο τον τροπο -που ειναι σχεδον σιγουρο- φροντισε να βαλεις το ψαρακι μεσα μερικες ωρες πριν βαλεις το μπολι για να μην παιθανουν τα βακτηρια απο ελειψη τροφης (αμμωνια)

4. ΜΕ ΨΑΡΙΑ ο πιο απανθρωπος τροπος. Βασανιζουμε τα ψαρια βαζοντας τα να ζησουν σε ενα περιβαλλον αμμωνιας που τα ιδια παραγουν μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος. Ακομα κι αν την παλαιψουν και επιβιωσουν ειναι σιγουρο πως θα εχουν προβληματα σε ολη τη συντομη ζωη τους

5. ΜΕ "ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΣΕ ΖΟΥΜΙ" οκ, πολλοι υποστηριζουν οτι τα "μαγικα παραμυθομπουκαλα" οντως περιεχουν ΖΩΝΤΑΝΑ βακτηρια -τα οποια αν δεν βρουν αμμωνια οπως ξερουμε ολοι πεθαινουν απο ασιτεια... τεσπα- κατα τη γνωμη μου βεβαια -οπως και παρα πολλων ανθρωπων που ασχολουνται με το χομπυ- αν επιλεξεις στρωσιμο με αυτο το "μαγικο" τροπο στην ουσια ριχνεις ενα placebo μεσα στο ενυδρειο σου και στρωνεις με τα ψαρια σου, αλλα χωρις να το γνωριζεις.
Οτι και να χουν μεσα τα μπουκαλακια απλα ΜΗΝ επιλεξεις αυτη τη μεθοδο μια και ειναι -τουλαχιστον- αμφιλεγομενη η επιτυχια της (το 99% των ανθρωπων που τα δοκιμασαν ετσι κι αλλιως λενε πως δεν κανουν τιποτα οποτε... )

6. ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ αυτο τον τροπο τον εχω διαβασει αλλα ουτε εγω εχω καταλαβει πως δουλευει και αν πραγματικα δουλευει... Και ουτε και με απασχολει οσο υπαρχουν οι σιγουρα καλυτεροι τροποι της αμμωνιας ή του μπολιαζματος που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ σιγουρα λειτουργουν.


Αυτοι ειναι οι γνωστοι τροποι, τωρα κατα τη γνωμη μου το επομενο που θα κανεις ειναι να βαλεις αγγελια με την περιοχη σου και να ζητησεις μπολι απο καποιο υγειες ενυδρειο (που κατα προτιμηση να εχει μια σχετικη ιχθυοφορτιση)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-05-12, 21:52
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anemos70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρα σε ολους τους φιλους,

Ενας ακομη αρχαριος στην παρεα σας... Σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο στα 25 λιτρα με ενα μονομαχο....δεν μπορω μεγαλυτερο λογω χωρου.
μια χαρα ειναι το 25λιτρο,και εγω σε ενα τετοιο το ειχα.Αρχοντα θα τον εχεις

Διαβαζω αρκετα για το στρωσιμο πριν προχωρησω στην αγορα... Πηγα λοιπον σε 2 μαγαζια ....ο ενας μου προτεινε να ριξω αμεσως το ψαρι αφου βαλω για μια ημερα ενα μαγικο υλικο...και ο αλλος μου εδειξε κατι γυαλες ....φυσικα τα ψαρακια μεσα σε ποτηρακια ειχανε τα χαλια τους...
Απο οτι καταλαβες,οι μαγαζατορες λενε οτι να'ναι
Για να μην πολυλογω ηθελα να ρωτησω:

Για 25 λιτρα o θερμαντηρας πρεπει να ειναι στα 50watt?

Το φιλτρο μου πρεπει να ειναι μικρο για να μην κανει αναταραξεις...και ενοχλει το ψαρι...τι ροη πρεπει να εχει? θα προτιμουσα να ειναι κατι αξιοπιστο και καλο και με δυνατοτηα και των 3 τροπων φιλτρανσης...μηχανικος, βιολογικος και χημικος...καμι προταση? Eheim?
Εγω ειχα το eheim pick up 2006 και ηταν μια χαρα...καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω παρα να παρεις κανενα φθηνιαρικο της πλακας,ασε που δεν θα εχουν και τρομερη διαφορα στην τιμη

Και τελος κανενα μαγαζι στην θεσνικη με σημαντικηνποικιλια στα ενυδρεια η εαν δεν υπαρχει κατι διαδικτιακο?
βρες και ενα μπολι και θα εισαι ετοιμος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-05-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα ειναι το 25λιτρο,και εγω σε ενα τετοιο το ειχα.Αρχοντα θα τον εχεις

αληθεια Δημητρη γιατι δεν τον εχεις πια?
Υπαρχουν πολλες αποψεις σχετικα με το συγκεκριμενο ψαρι. Αυτοι που υποστηριζουν τα λιγα λιτρα -καμια φορα για να υποστηριξουν αυτο που εχουν κανει οι ιδιοι γιατι δε θελουν να παραδεχτουν πως ειναι λαθος, η οντως γιατι δεν ειχαν καποιο προβλημα- και οι "λιτραδες" -στους οποιους φυσικα και ανηκω- που θεωρουν πως τετοιες γυαλες λεγονται μεν κατ ονομα ενυδρεια αλλα δεν πρεπει να μπαινει ποτε κανενα ψαρι μονιμα εκει μεσα. (εκτος οτι το ψαρι δεν εχει το σωστο χωρο να κινηθει, και μονο ο λογος οτι οι παραμετροι δε μπορουν να κρατηθουν σταθερες εκει μεσα -και ειδικα απο αρχαριο αποκλειεται να κρατηθουν- νομιζω ειναι αρκετο)
Τεσπα αν ηταν "αρχοντας", "βασιλιας" ή φυλακισμενος κτλ μονο ο ιδιος το γνωριζει. Απο κει και περα επειδη εχουμε να κανουμε με ΖΩΝΤΑΝΑ πλασματα των οποιων η διαβιωση εξαρταται 100% απο εμας καλυτερα να παμε στις "πλυθοριστικες θεωριες" παρα στις "περιοριστικες", τουλαχιστο να εχουμε ησυχη τη συνηδειση μας πως αυτο που καναμε ηταν οντως το καλυτερο γνωστο, εξ αλλου περιορισ,μος λιτρων προς τα πανω δεν υπαρχει για κανενα ψαρι, ενω προς τα κατω παιζουν πολλες αντιφατικες αποψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-05-12, 23:30
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αληθεια Δημητρη γιατι δεν τον εχεις πια?Γιατι τον εχασα απο αρρωστια
Υπαρχουν πολλες αποψεις σχετικα με το συγκεκριμενο ψαρι. Αυτοι που υποστηριζουν τα λιγα λιτρα -καμια φορα για να υποστηριξουν αυτο που εχουν κανει οι ιδιοι γιατι δε θελουν να παραδεχτουν πως ειναι λαθος, η οντως γιατι δεν ειχαν καποιο προβλημα- και οι "λιτραδες" -στους οποιους φυσικα και ανηκω- που θεωρουν πως τετοιες γυαλες λεγονται μεν κατ ονομα ενυδρεια αλλα δεν πρεπει να μπαινει ποτε κανενα ψαρι μονιμα εκει μεσα. (εκτος οτι το ψαρι δεν εχει το σωστο χωρο να κινηθει, και μονο ο λογος οτι οι παραμετροι δε μπορουν να κρατηθουν σταθερες εκει μεσα -και ειδικα απο αρχαριο αποκλειεται να κρατηθουν- νομιζω ειναι αρκετο)
Τεσπα αν ηταν "αρχοντας", "βασιλιας" ή φυλακισμενος κτλ μονο ο ιδιος το γνωριζει. Απο κει και περα επειδη εχουμε να κανουμε με ΖΩΝΤΑΝΑ πλασματα των οποιων η διαβιωση εξαρταται 100% απο εμας καλυτερα να παμε στις "πλυθοριστικες θεωριες" παρα στις "περιοριστικες", τουλαχιστο να εχουμε ησυχη τη συνηδειση μας πως αυτο που καναμε ηταν οντως το καλυτερο γνωστο, εξ αλλου περιορισ,μος λιτρων προς τα πανω δεν υπαρχει για κανενα ψαρι, ενω προς τα κατω παιζουν πολλες αντιφατικες αποψεις.
οσο για τα λιτρα ειμαι και εγω ενας απο αυτους που τηρω εβλαβικα τις αναγκες των ψαριων σε λιτρα..Το θεμα ομως ειναι και ποσο εχεις διαβασει για αυτα τα ψαρια..
Πραγματα που ισως δεν ξερεις για τον μονομαχο μου ειναι οτι τον κρατουσα σε νερο Α/Ο.οπως και χρειαζεται(αν και μπορει οποισδηποτε να κρατησει το ph χαμηλο με τυρφη)..
Οταν οι μονομαχοι στην αγρια μορφη του ζουν σε περιοχες που οι φωλιες τους μπορει να φτασουν μεχρι και τα 30cm σε υψος,και οι μεταξυ τους περιοχες να βρισκονται κατα 27cm μηκος,τοτε πιστευω οτι ενα 30 λιτρο ενυδρειο με μπολικα φυτα ειναι μια χαρα...
Προσωπικα θεωρω πιο σημαντικο τις παραμετρους νερου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-05-12, 01:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ε ναι, αυτο λεμε, το θεμα ειναι ποσο εχεις ασχοληθει με τους βιοτοπους τους.
Και 5 cm μπορει να ειναι το βαθος στη φυση, αλλα η εκταση που καταλαμβανει ειναι το λιγοτερο μερικες εκατονταδες μετρα.
Οι δε μεταξυ τους περιοχες μπορει να απεχουν και 20cm αλλα ΑΛΛΗΛΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ!
Αυτο που διεκδικει ο αγριος betta splender στη φυση ειναι μισο τετραγωνικο μετρο επιφανειας και μαλιστα μετακινειται αρκετα συχνα αλλαζοντας τοποθεσιες.
Και στην τελικη το κουτακι που αναφερεις ως σωστο ενυδρειο δεν εχει σχεση με τον ορυζονα, πως μπορεις να τηρησεις εκει μεσα τετοιες τρελες ρουτινες ωστε να εχεις σταθερες συνθηκες? Αυτο θελει εξειδικευμενο εργαστηριο.
Αν δεις στη fishbase.org -οπως ολες οι μεγαλες πηγες πληροφορησης εχει βεβαια κι αυτη τις ανακριβειες της αλλα ειναι η καλυτερη πηγη πληροφοριων που εχουμε- προτεινουν το ΕΛΑΧΙΣΤΟ 60 λιτρα, και βασικα δε βλεπω πια τιποτα το κακο να τηρειται ενας τετοιος κανονας.
Εχεις δει μονομαχο πως λουφαζει σε μια γωνια στα μικρα ενυδρεια ? (φυσικα κι εχεις δει) και εχεις δει πως ειναι σε 60ρι η σε 100ρι? (μαλλον οχι αλλα σου προτεινω ανεπιφυλακτα να το δοκιμασεις για να δεις πως δεν εχει σχεση με το ψαρι που γνωριζεις)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα ομως ειναι και ποσο εχεις διαβασει για αυτα τα ψαρια..
lol σε λαθος ανθρωπο το εκανες αυτο το σχολιο. Φιλε μου εχω ασχοληθει πολυ περισσοτερο απ το να διαβασω απλα πεντε πραγματα και εχω οργωσει παμπολλες φορες προσωπικα τους βιοτοπους τους. Δε νομιζω να εχουν ασχοληθει τοσο πολλοι ανθρωποι με αυτο το αδικημενο ψαρακι. Αλλη ερωτηση?

Παράθεση:
Πραγματα που ισως δεν ξερεις για τον μονομαχο μου ειναι οτι τον κρατουσα σε νερο Α/Ο.οπως και χρειαζεται(αν και μπορει οποισδηποτε να κρατησει το ph χαμηλο με τυρφη)..
Γιατι η ΑΟ νομιζεις οτι αντικαθιστα την τυρφη?

Παράθεση:
Προσωπικα θεωρω πιο σημαντικο τις παραμετρους νερου
ολα σημαντικα ειναι, απο τις παραμετρους μεχρι τις λαμπες που φωτιζουμε.

τελος η συζητηση εχει ξαναγινει http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59704

Τελος κριμα για το μονομαχο σου, ξερω πως ειδικα το συγκεκριμενο ειδος ψαριου ειναι απιστευτα λυπηρο οταν το χανεις, και γινεται ακομα χειροτερο οταν δεν εχει ζησει το προσδοκημο της ζωης του.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-05-12, 13:45
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

παιδια να τοποθετηθω κι εγω ..... αυτα τα "μαγικα υγρα" που κατ' ονομαζετε δεν ειναι τοσο τραγικα και δεν κανουν κακο σε τιποτα...
1.βαζεις την δοση..
2.ριχνεις και τροφη να τρωνε τα βακτηρια..
3.κανεις μετρησεις και αν ειναι ολα οκ .. (σε μενα ηταν ολα οκ ) βαζεις το ψαρακι σου..
4. αν δεν εχει στρωσει ριχνεις τροφη και περιμενεις να στρωσει..
μην τραγικοποιειτε την τεχνολογια .. δεν ξερω για τα αλλα αλλα το συγκεκριμενο ειναι φοβερο.. εχουν γινει και αναλογες κουβεντες μεσα στο forum και τα ιδια με μενα λενε χομπυστες με πειρα χρονων.. οταν δεν εχετε δοκιμασει κατι δεν μπορειται να το καταδικασετε.. σε μενα δουλεψε σε 5 ενυδρεια που εχω.. ετσι τα εστρωσα γιατι δεν ειχα μπολι.. ψαρι δεν εχασα.. οι μετρησεις ηταν κομπλε.. (η καλυτερη λυση ειναι το "μπολι" αλλα αν δεν υπαρχει τοτε αυτη ειναι η καλυτερη κ γρηγοροτερη λυση)
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-05-12, 14:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια να τοποθετηθω κι εγω ..... αυτα τα "μαγικα υγρα" που κατ' ονομαζετε δεν ειναι τοσο τραγικα και δεν κανουν κακο σε τιποτα...
1.βαζεις την δοση..
2.ριχνεις και τροφη να τρωνε τα βακτηρια..
3.κανεις μετρησεις και αν ειναι ολα οκ .. (σε μενα ηταν ολα οκ ) βαζεις το ψαρακι σου..
4. αν δεν εχει στρωσει ριχνεις τροφη και περιμενεις να στρωσει..
μην τραγικοποιειτε την τεχνολογια .. δεν ξερω για τα αλλα αλλα το συγκεκριμενο ειναι φοβερο.. εχουν γινει και αναλογες κουβεντες μεσα στο forum και τα ιδια με μενα λενε χομπυστες με πειρα χρονων.. οταν δεν εχετε δοκιμασει κατι δεν μπορειται να το καταδικασετε.. σε μενα δουλεψε σε 5 ενυδρεια που εχω.. ετσι τα εστρωσα γιατι δεν ειχα μπολι.. ψαρι δεν εχασα.. οι μετρησεις ηταν κομπλε.. (η καλυτερη λυση ειναι το "μπολι" αλλα αν δεν υπαρχει τοτε αυτη ειναι η καλυτερη κ γρηγοροτερη λυση)


Σωστοοοος.
Με ολες το μεθοδους μπορει να στρωσει το φιλτρο.
Και με βακτηρια εμποριου www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=658403#post658403
Απλα αυτη κοστιζει ενω οι αλλες ειναι σχεδον τσαμπα.
Η μονη που δεν αποδεχομαι ειναι στρωσιμο με ψαρι.
Σημασια εχει να εχουν μηδενισει η αμμωνια και τα νιτρωδη στο νερο που μπαινει το ψαρι.
Πρεπει να τσεκαρουμε μονο ποια βακτηρια ειναι, γιατι καποια που δεν γραφουν να βαλουμε ψαρι αμεσως (αντ'αυτου βαζουμε τροφη ή αμμωνια), υποψιαζομαι οτι εχουν δικια τους πηγη ρυπων για να αναπτυχθει η βιολογια.
Οποτε θα ειναι πλεονασμος να ριχνει καποιος τροφη ή αμμωνια για να τα "θρεψει".

Αποτυχιες στις μεθοδους οφειλονται κυριως σε λαθη στην εφαρμογη αυτων των μεθοδων.
Ακομα και σε μπολιασμα, που ειναι η ευκολοτερη και ταχυτερη μεθοδος εχουν αποτυχει πολλοι. Τι να λεμε τωρα.

Καλο ειναι να αφησουμε να τρεξει μερικες μερες με ανθρακα το φιλτρο στο ενυδρειο και στρωνουμε, πριν βαλουμε το ψαρι.
Αν μπολιαζουμε, το αφηνουμε να τρεξει με τον ανθρακα και μετα μπολιαζουμε καλα και βαζουμε αμεσως το πρωτο ψαρι.


Κρεμαστο φιλτρο δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε σε μονομαχο.
Πως μπορει να εφαρμοστει σε ενυδρειο με καπακι? (αφου οι μονομαχοι θελουν καπακι για να μη πηδηξουν εξω)
Κοβουμε το καπακι ακριβως?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-05-12, 14:59
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων


Σωστοοοος.
Με ολες το μεθοδους μπορει να στρωσει το φιλτρο.
Και με βακτηρια εμποριου www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=658403#post658403
Απλα αυτη κοστιζει ενω οι αλλες ειναι σχεδον τσαμπα.
Η μονη που δεν αποδεχομαι ειναι στρωσιμο με ψαρι.
Σημασια εχει να εχουν μηδενισει η αμμωνια και τα νιτρωδη στο νερο που μπαινει το ψαρι.
Πρεπει να τσεκαρουμε μονο ποια βακτηρια ειναι, γιατι καποια που δεν γραφουν να βαλουμε ψαρι αμεσως (αντ'αυτου βαζουμε τροφη ή αμμωνια), υποψιαζομαι οτι εχουν δικια τους πηγη ρυπων για να αναπτυχθει η βιολογια.
Οποτε θα ειναι πλεονασμος να ριχνει καποιος τροφη ή αμμωνια για να τα "θρεψει".

Αποτυχιες στις μεθοδους οφειλονται κυριως σε λαθη στην εφαρμογη αυτων των μεθοδων.
Ακομα και σε μπολιασμα, που ειναι η ευκολοτερη και ταχυτερη μεθοδος εχουν αποτυχει πολλοι. Τι να λεμε τωρα.

Καλο ειναι να αφησουμε να τρεξει μερικες μερες με ανθρακα το φιλτρο στο ενυδρειο και στρωνουμε, πριν βαλουμε το ψαρι.
Αν μπολιαζουμε, το αφηνουμε να τρεξει με τον ανθρακα και μετα μπολιαζουμε καλα και βαζουμε αμεσως το πρωτο ψαρι.


Κρεμαστο φιλτρο δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε σε μονομαχο.
Πως μπορει να εφαρμοστει σε ενυδρειο με καπακι? (αφου οι μονομαχοι θελουν καπακι για να μη πηδηξουν εξω)
Κοβουμε το καπακι ακριβως?
αν ειναι χειροποιητο ενυδρειο θα εχεις και χειροποιητο καπακι... ετσι το εχω κανει κι εγω με το εν λογω φιλτρο.
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-05-12, 15:18
anemos70 Ο χρήστης anemos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-05-2012
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Πρωτα απο ολα ευχαριστω ολους που βοηθανε με τις απαντησεις τους.

Χωρις στρωσιμο ψαρακι δεν αγοραζω, δυστηχω η ευτυχως....

Με προβληματισε η γνωμη του φιλου που προτεινει τουλαχιστον 60 λιτρα...πιστευα οτι με τα 25 30 θα ημουν πολυ καλα....


Οκ με τα φιλτρα σιγουρα θα παρω κατι καλο εστω και εαν ειναι υπερβολικο.

Θελω να ρωτηαω για τα φυτα που θα ταιριαζουν κατα την γνωμη σας με ενα μονομαχο....φανταζομαι καποια ευκολα, χωρις ιδιαιτερες αναγκες για CO2 εξοπλισμο....δεν ξερω εαν απαιτουν και ειδικο υποστρωμα...

Και απο λαμπες ....οι led εχουν τι μικροτερη καταναλωση?εαν υπαρχει καποια προταση ειναι ευπροσδεκτη....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-05-12, 15:39
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anemos70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτα απο ολα ευχαριστω ολους που βοηθανε με τις απαντησεις τους.

Χωρις στρωσιμο ψαρακι δεν αγοραζω, δυστηχω η ευτυχως....

Με προβληματισε η γνωμη του φιλου που προτεινει τουλαχιστον 60 λιτρα...πιστευα οτι με τα 25 30 θα ημουν πολυ καλα....


Οκ με τα φιλτρα σιγουρα θα παρω κατι καλο εστω και εαν ειναι υπερβολικο.

Θελω να ρωτηαω για τα φυτα που θα ταιριαζουν κατα την γνωμη σας με ενα μονομαχο....φανταζομαι καποια ευκολα, χωρις ιδιαιτερες αναγκες για CO2 εξοπλισμο....δεν ξερω εαν απαιτουν και ειδικο υποστρωμα...

Και απο λαμπες ....οι led εχουν τι μικροτερη καταναλωση?εαν υπαρχει καποια προταση ειναι ευπροσδεκτη....
εγω θα σου πω για τα λιτρα μονο... κατα την γνωμη μου 30 λιτρα ειναι αρκετα.. ο μονομαχος δεν χρησιμοποιει ολο το ενυδρειο.. πιανει την αγαπημενη του θεση και αραζει εκει.... σε 30 λιτρα μπορεις να βαλεις και μπολικα φυτακια.. το πιο ευκολο ειναι κερατοφυλλο και δεν θελει φυτεμα... κατα την γνωμη μου καλυτερα να ειναι ΚΥΒΟΣ το ενυδρειο οποτε τα φυτα θα πανε ψηλα και θα ειναι μουρλια .. το 60αρι παλι ειναι πολυ καλη επιλογη αλλα οχι απαραιτητη.. απο κει κι επειτα ειναι γουστα..
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-05-12, 15:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φυτα ευκολα μπορεις να εδεις εδω (οπου λεει "Απαιτησεις: "μικρες" ή"ελαχιστες")
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411
Δεν θελουν τιποτα, μονο να ειναι μεσα σε νερο.
Θα προσεξεις και το τελικο τους υψος ομως, να μη παρεις φυτα ευκολα μεν, που φτανουν στο ταβανι δε.

30 λιτρα ειναι καλα για μονομαχο αν μπορεις να κρατας σταθερες συνθηκες (pH θερμοκρασια) και καθαρο το νερο.
Bεβαια οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο για να εχει χωρο και το ψαρι και να ειναι πιο ευκολη η σταθεροτητα και να χωραει να του βαλεις και διακοσμηση (φυτα, κανενα ξυλο, κανενα ξερο φυλο) να γινει στολιδι.

Φιλτρακι και το φτηνο της susnsun μια χαρα ειναι για μονομαχοενυδρειο.
Γυριζεις και το spraybar να χτυπαει στο τζαμι.

Λεντοταινια μια χαρα ειναι για ευκολα φυτα και μονομαχο που δεν γουσταρει το δυνατο φως.
Αν μπορεις να βαλεις δυο σειρες μια θερμη και μια ψυχρη ΟΚ.
Αλλιως βρες μια που να ειναι και θερμου και ψυχρου φωτισμου (να μην ειναι μονο ψυχρου και γινει σαν κουρειο το φως, ουτε και μονο θερμη και κιτρινιζει πολυ).
Σε τελικη επιλογη αν δεν μπορεις τιποτα απο τα παραπανω, επελεξε θερμη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-05-12, 19:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
ο μονομαχος δεν χρησιμοποιει ολο το ενυδρειο.. πιανει την αγαπημενη του θεση και αραζει εκει.... =
Στα 30 λιτρα οντως, ποιανει μια γωνια και περιμενει να πεθανει... (δυστυχως ειναι η αληθεια)
Αν τον δεις πως ειναι σε 50ρι και πανω θα δεις ενα ζωντανοτατο ψαρακι που οργωνει κυριολεκτικα ολο το ενυδρειο, και ουσιαστικα αυτο που παιζει ρολο στο συγκεκριμενο ψαρι δεν ειναι τοσο τα λιτρα (το υψος ειναι εντελως αδιαφορο) οσο η επιφανεια του ενυδρειου.
Η fishbase.org προτεινει ως ελαχιστα τα 60 cm /60lt. Τι εχουμε να χασουμε να τηρησουμε τουλαχιστο τα ελαχιστα?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-05-12, 19:17
Το avatar του χρήστη Αλεξανδρος.
Αλεξανδρος. Ο χρήστης Αλεξανδρος. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

εγω δεν εχω να πω πολλα γιατι δεν κατεχω πολλα!εχω διαβασει οπως
κ εσυ απο το forum!ειμαι ασχετος!ενα θα σου πω απο προσωπικη
εμπειρια!εχω 30λτρ μικτα κ μου πηρε σχεδον χρονο να καταλαβω αυτο
που σου λενε με τις τιμες κ πως να τις ελενχω!τρελενομουν δε που
εβλεπα αλλους με 200-300λτρ κ τα παραταν κανα 6μηνο-χρονο κ ολα ειναι μια χαρα κ εγω με την κουτσουλια μπροστα τους να ταλαιπορουμε τοσο!ακου οτι
σου λενε κ καλη τυχη!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-05-12, 20:33
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα 30 λιτρα οντως, ποιανει μια γωνια και περιμενει να πεθανει... (δυστυχως ειναι η αληθεια)
Αν τον δεις πως ειναι σε 50ρι και πανω θα δεις ενα ζωντανοτατο ψαρακι που οργωνει κυριολεκτικα ολο το ενυδρειο, και ουσιαστικα αυτο που παιζει ρολο στο συγκεκριμενο ψαρι δεν ειναι τοσο τα λιτρα (το υψος ειναι εντελως αδιαφορο) οσο η επιφανεια του ενυδρειου.
Η fishbase.org προτεινει ως ελαχιστα τα 60 cm /60lt. Τι εχουμε να χασουμε να τηρησουμε τουλαχιστο τα ελαχιστα?
φιλε Νιck επειδη κι εμεις αγαπαμε τα ψαρια δεν θελουμε το κακο τους.. και επειδη δεν μιλαω με υποθεσεις. απο το 30αρι μου που σου φαινεται λιγο εβγαλα αναπαραγωγη και μεγαλωσαν 20 μονομαχοι + 30 μονομαχινες.. δεν εχω χασει ουτε ενα ψαρι.. οσο για τις παραμετρους αν κανεις τις αλλαγες σου καθε εβδομαδα δεν χανεις τιποτα.. δεν ξερω γιατι τραγικοποιειτε τοσο πολυ τα πραγματα.. εξαλου ειπαμε το 60αρι ειναι καλυτερο αλλα και το 30αρι ειναι μεσα στα ορια για εναν μονομαχο.. (αν περιμενει να πεθανει το ψαρι τοτε αυτο γινεται σε καθε ενυδρειο.. γιατι ακομα και το καλυτερο ενυδρειο δεν ειναι η ΦΥΣΗ)
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-05-12, 21:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

40-60 λιτρα ειναι σουπερ
30 ειναι πολυ καλα
20 δεν ειναι κι ασχημα για πιο εμπειρο χομπιστα (αντε γιατι εχω ενα αδειο 20λιτρο που ειχα τις γαριδες και τις μετεφερα στο 50αρι .... μη του βαλω κανενα μονομαχο )

Στα 30 λιτρα πρεπει να ειναι πιο λιτη η διακοσμηση, και στα 20 ακομα πιο πολυ λιτη.
Εχω φιλους που ειχαν μονομαχους που εζησαν ολο το προσδοκιμο ζωης τους δραστηρια και υγειως ακομα και σε 10λιτρα, μη το παρακανουμε.

Για να μιλησουμε πρακτικα, για τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα του μικρου ενυδρειου.
Πχ σε ενα 20λιτρο.
Χωραει παντου.
Μικρο μεν κοστος αγορας ενυδρειου διακοσμησης και εξοπλισμου, οχι ομως πολυ μικροτερο ομως απο ενα 60αλιτρο. Παιζει ρολο η γνωση της αγορας και των τιμων, οπως και να ξερεις τι πρεπει να παρεις και τι σου φορτωνουν τσαμπα.
Το πρωτο μου ενυδρειο, 50 λιτρα ψαροσαλατα με εσωτερικο φιλτρακι και ψευτικα διακοσμητικα, μου κοστισε τα 2/3, ειλικρινα, απο το δευτερο 200 λιτρα με eheim εξωτερικο και φουλ φυτα αληθινα.
Αν ξερεις να κολλησεις και μονος σου το ενυδρειο, ειναι σχεδον τα ιδια λεφτα. Μικρες οι διαφορες.

Αλλαγες νερου ανετες. Γεμιζεις δυο 4λιτρα μπετονακια νερο βαζεις και αντιχλωριο και τα αφηνεις μερικες ωρες να ερθει σε θερμοκρασια χωρου.
Τα βαζεις καπου ψηλα με ενα λαστιχακι μεσα απο αεραντλια και γεμιζει αργα το ενυδρειο.
Στο 60 λιτρο, το βαρελακι σου το 20-25λιτρο το θες, για προετοιμασια νερου, και μια αντλια να ανεβαζει το νερο.
Για να μη μπλεκεις με κουβαδες

Ομως με το παραμικρο κρυο ή ζεστη, στο μκρο ενυδρειο το νερο αλλαζει ευκολα θερμοκρασια και θελει καλο και αξιοπιστο θερμαντηρα και ψυξη το καλοκαιρι.
Το καλοκαιρι αν θελεις να φυγεις διακοπες καμια βδομαδα, θα αδειασει απο την εξατμιση το ενυδρειο.
Αν του εχεις και ψυξη? ουτε τριημερο δεν πας.
Η μονη λυση ειναι η αυτοματη αναπληρωση. Με ψυξη, ενα 20λιτρο θα χανει απο 0.5-1 λιτρο την ημερα, αναλογα την ζεστη καοι την ανωτερη θερμοκρασια που ρυθμιζουμε στα ανεμιστηρακια (ααα θελουμε και controller θερμοκρασιας, δεν αφηνουμε ετσι μικρο ενυδρειο ... αλλα 15 ευρω ο controller)
Αν πεσει λιγο παραπανω τροφη μπορει να δημιουργηθει πιο ευκολα προβλημα.

Στο τελος θα δουμε οτι τα περιφερειακα που χρειαζεται ενα μικρο ενυδρειο για γινει αξιοπιστο, θα ειναι ιδια ή και περισσοτερα απο ενα μεγαλυτερο.
Τα ειπε και ο Αλεξανδρος πιο πανω.

Μετα ομως εχουμε το δειλημαααααα.
60 λιτρα και να βαλω μονομαχο μονο????
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-05-12, 21:23
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
40-60 λιτρα ειναι σουπερ
30 ειναι πολυ καλα
20 δεν ειναι κι ασχημα για πιο εμπειρο χομπιστα (αντε γιατι εχω ενα αδειο 20λιτρο που ειχα τις γαριδες και τις μετεφερα στο 50αρι .... μη του βαλω κανενα μονομαχο )

Στα 30 λιτρα πρεπει να ειναι πιο λιτη η διακοσμηση, και στα 20 ακομα πιο πολυ λιτη.
Εχω φιλους που ειχαν μονομαχους που εζησαν ολο το προσδοκιμο ζωης τους δραστηρια και υγειως ακομα και σε 10λιτρα, μη το παρακανουμε.

Για να μιλησουμε πρακτικα, για τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα του μικτου ενυδρειου.
Πχ σε ενα 20λιτρο.
Χωραει παντου.
Μικρο μεν κοστος αγορας ενυδρειου διακοσμησης και εξοπλισμου, οχι ομως πολυ μικροτερο ομως απο ενα 60αλιτρο. Παιζει ρολο η γνωση της αγορας και των τιμων, οπως και να ξερεις τι πρεπει να παρεις και τι σου φορτωνουν τσαμπα.
Το πρωτο μου ενυδρειο, 50 λιτρα ψαροσαλατα με εσωτερικο φιλτρακι και ψευτικα διακοσμητικα, μου κοστισε τα 2/3, ειλικρινα, απο το δευτερο 200 λιτρα με eheim εξωτερικο και φουλ φυτα αληθινα.
Αν ξερεις να κολλησεις και μονος σου το ενυδρειο, ειναι σχεδον τα ιδια λεφτα. Μικρες οι διαφορες.

Αλλαγες νερου ανετες. Γεμιζεις δυο 4λιτρα μπετονακια νερο βαζεις και αντιχλωριο και τα αφηνεις μερικες ωρες να ερθει σε θερμοκρασια χωρου.
Τα βαζεις καπου ψηλα με ενα λαστιχακι μεσα απο αεραντλια και γεμιζει αργα το ενυδρειο.
Στο 60 λιτρο, το βαρελακι σου το 20-25λιτρο το θες, για προετοιμασια νερου, και μια αντλια να ανεβαζει το νερο.
Για να μη μπλεκεις με κουβαδες

Ομως με το παραμικρο κρυο ή ζεστη, στο μκρο ενυδρειο το νερο αλλαζει ευκολα θερμοκρασια και θελει καλο και αξιοπιστο θερμαντηρα και ψυξη το καλοκαιρι.
Το καλοκαιρι αν θελεις να φυγεις διακοπες καμια βδομαδα, θα αδειασει απο την εξατμιση το ενυδρειο.
Αν του εχεις και ψυξη? ουτε τριημερο δεν πας.
Η μονη λυση ειναι η αυτοματη αναπληρωση. Με ψυξη, ενα 20λιτρο θα χανει απο 0.5-1 λιτρο την ηεμρα αναλογα την ζεστη καο τη ανβτερη θερμοκρασια που ρυθμιζουμε στα ανεμιστρακια (ααα θελουμε και controller θερμοκρασιας, δεν αφηνουμε ετσι μικρο ενυδρειο αλλα 15 ευρω ο controller)
Αν πεσει λιγο παραπανω τροφη μπορει να δημιουργηθει πιο ευκολα προβλημα.

Στο τελος θα δουμε οτι τα περιφερειακα που χρειαζεται ενα μικρο ενυδρειο για γινει αξιοπιστο, θα ειναι ιδια ή και περισσοτερα απο ενα μεγαλυτερο.
Τα ειπε και ο Αλεξανδρος πιο πανω.

Μετα ομως εχουμε το δειλημαααααα.
60 λιτρα και να βαλω μονομαχο μονο????
Μας καλυψες πληρως μπορω να πω
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-05-12, 21:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ετσι.
Και επειδη ο μονομαχος δεν τα παει καλα ουτε με την σκια του, καλυτερα 20-30 και ολα δικα του, παρα 60 και μοιρασμενα.
Εγω παντως σε 50 λιτρο τον ειχα αρχοντα (αφου διορθωσα την ψαροσαλατα, το κρατησε μονος του το ενυδρειο το πρωτο μου), με μπολικα φυτακια, του εβαλα και ψυξη, και ηταν μια χαρα κι αυτος κι εγω (γιατι πηρα και το μεγαλυτερο κι εβλεπα και τα αλλα ψαρια).
Αν δεν μπορουσα να το παρω, θα κρατιομουν με ενα ψαρι στα 50 λιτρα???
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-05-12, 00:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οκ ο καθε ενας λεει τη γνωμη του, εγω τη δικη μου την ειπα, και την εχω τεκμηριωσει αρκετες φορες. Απο κει και περα ο καθε ενας ειναι ελευθερος να επιλεξει οτι νομιζει, αλλα εχω μια απορια: Γραφτηκε "πως να διαθεσει καποιος 50 λιτρα για ενα ΜΟΝΟ ψαρι" δηλαδη ενα ενυδρειο 50 λιτρων θεωρειται ΜΕΓΑΛΟ? (απο αυτα που μπορεις να βαλεις και μπολικα ψαρια? )
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-05-12, 01:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι δεν θεωρειται μεγαλο αλλα μπορεις να βαλεις ψαριΑ.
Μικρα κι αυτα.
πχ CPD
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-05-12, 01:13
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Χωρίς να γνωρίζω για τις απαιτήσεις των μονομάχων, τα 20/30 λίτρα δε θα τα πρότεινα σε νέο χομπιστα για κανένα λόγο.

Ακόμα προσπαθώ να βρω το μπούσουλα στα 50(30κατι μικτά) με αρκετά χαμηλή ιχθυοφορτιση και εύχομαι να είχα τη δυνατότητα να πάω σε κάτι μεγαλύτερο για να έχω το κεφάλι μου...λίγο ποιο ήσυχο.

Λίγο ανέβηκε η θερμοκρασία, 30 λεπτά σταμάτησα το φίλτρο και σκότωσα 4 ψαράκια πάνω που είχαν αρχίσει να παίρνουν τα πάνω τους
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-05-12, 15:29
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να γνωρίζω για τις απαιτήσεις των μονομάχων, τα 20/30 λίτρα δε θα τα πρότεινα σε νέο χομπιστα για κανένα λόγο.

Ακόμα προσπαθώ να βρω το μπούσουλα στα 50(30κατι μικτά) με αρκετά χαμηλή ιχθυοφορτιση και εύχομαι να είχα τη δυνατότητα να πάω σε κάτι μεγαλύτερο για να έχω το κεφάλι μου...λίγο ποιο ήσυχο.

Λίγο ανέβηκε η θερμοκρασία, 30 λεπτά σταμάτησα το φίλτρο και σκότωσα 4 ψαράκια πάνω που είχαν αρχίσει να παίρνουν τα πάνω τους
ειχες θανατο για μιση ωρα χωρις φιλτρο? μυστηριο γιατι μου ακουγεται πολυ ακραιο.. εχω μεινει 12 ωρες χωρις φιλτρο σε 30 λιτρα καθαρα κ δεν ειχα προβλημα..και με μωρακια ψαρακια μεσα που ειναι υπερευαισθητα . ισως δεν ειχες καθολου βιολογια στο ενυδρειο αλλα μονο στο φιλτρο..


Λοιπον 2 μερες το εξαντλησαμε το θεμα .. φιλε anemos70 παρε ενα 60αρι αν μπορεις και θα νιωθεις κι εσυ πιο σιγουρος κι ο μονομαχος θα γουσταρει καλυτερα..
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-05-12, 21:16
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
40-60 λιτρα ειναι σουπερ
30 ειναι πολυ καλα
20 δεν ειναι κι ασχημα για πιο εμπειρο χομπιστα
συμφωνω κι εγω απολυτα στα παραπανω!
απλα να μην φευγουμε και πιο κατω,οπως κανουν πολλοι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μονομαχος και 180 λιτρα PUF Bettas 26 17-06-08 17:45
Μονομαχος 20 λιτρα... imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 12 17-05-08 18:59
Μονομαχος 20 λιτρα...B imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 9 07-05-08 18:40
30 λιτρα με μονομαχους. Isidoros Bettas 3 12-01-06 19:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12000 seconds with 15 queries