Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-12, 16:38
dimfak Ο χρήστης dimfak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή ΔΩΣΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΕ ΑΡΧΑΡΙΟ!!!!

καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα
κατ αρχας ενα μεγαλο ευχαριστω για ολα τα χρησιμα (και απαραιτητα οπως καταλαβα στην πορεια) που εμαθα απο τις σελιδες του φορουμ
πλεον εχω μια μικρη ιδεα και δεν ειναι ολα κινεζικα!!
αυτη ειναι η ιστορια:

πριν 2 μηνες μας εκανε δωρο ο κουμπαρος (κατοπιν απαιτησης μας!!!) το 1ο μας ενυδρειο.
ο μαγαζατορας ηρθε και το εστησε,οπως το βλεπετε στην φωτο,χρησιμοποιωντας λευκη αμμο,μπολι δικο του,και βάζοντας 2 labidos λεγοντας μας οτι ειναι ανθεκτικα και καλα για αρχη μεχρι να στρωσει το ενυδρειο
δυστυχως μετα απο 20 ημερες το μικροτερο μας αφησε για αλλους τοπους,αφηνοντας μας με πολλες τυψεις,με φαγωμενη ουρα.πλεον υποθετω οτι εγινε γιατι δεν ειχε κρυψώνες να κρυφτει,με το προχειρο αρχικο στησιμο του ενυδρειου
το ενυδρειο πλεον λειτουργει 2 μηνες και ηρθε η ωρα να το γεμισουμε.να και οι πληροφοριες (οι μετρησεις εγιναν με sticks,γι αυτο μαλλον δεν ειναι απολυτα ακριβεις,συντομα θα αγοραστουν υγρα τεστ):

Διαστάσεις: 80ΠΧ40ΥΧ38Β
Όγκος: 120λιτρα μικτα
Κατηγορία: κοινωνικο (συντομά)
Φυτά:-

Ψάρια : 1 labidochromis caeruleus
Διακοσμητικά υλικά: λευκό χαλικι
2 Πετρες

Φόντο: μπλε απο petshop
Φωτισμός: 1 λαμπα F24T5 Aquael (24w υποθετω αφου δεν γραφει κατι αλλο)
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες
Φιλτράρισμα: Aquael fan2plus 450lt/hr (μονο σφουγγαρι μεσα)
Θερμοστάτης:100w

Παράμετροι:

pH :7
Γενική σκληρότητα (GH):>7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6 με 7
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):<10 ισως και 0
Αλλαγές νερού: 30% ανα 2 εβδομαδες
Θερμοκρασία:26
Οι μετρησεις εγιναν με sticks

παμε στις ερωτησεις λοιπον

1)ισως η πιο χαζη....το φοντο κολληθηκε με σελοτειπ στο πισω μερος.ομως περναει νερο απο την υγρασια που μαζευεται στο καπακι με αποτελεσμα αυτο που φαινεται στην φωτο...υπαρχει καποιο κολπο να κολληθει χωρις προβλημα?

2)μετα απο 2 μηνες λειτουργειας,και 5 αλλαγες νερου,εξακολουθουν να αιωρουνται σωματιδια στο νερο (ΦΩΤΟ 2).τι φταιει? σκεφτομαι:
α)κακος καθαρισμος του χαλικιου στην αρχη απο τον πετσοπα?
β)μεγαλη αναταραξη του νερου απο το φιλτρο (ισως να μειωσω την ροη?)
γ)αναγκη για αγορα 2ου φιλτρου με ανθρακα?
παντως το ενυδρειο απεχει πολυ απο το διαυγες που εχω δει σε αλλα ενυδρεια
μου προταθηκε απο εμπειρο (?) να βαλω λιγο ανθρακα σε καλσον, αλλα μου ακουστηκε λιγο καπως αυτο.
βεβαια καθε λυση που δεν περιεχει εξτρα εξοδα για αγορα νεου φιλτρου ευπροσδεκτη (ειναι και αυτη η κριση στη μεση!!!)


3)απο φυτα σκεφτομαι βαλισνερια και ανουμπια.ειναι οκ το χαλικι γι αυτα?
δεν εχει τοποθετηθει καποιο υποστρωμα κατω απο το χαλικι.
καμμια αλλη προταση σε ευκολα φυτα για αρχαριο?

4)τι διακοσμητικα θα προτεινατε λαμβανοντας υπ οψη και τα ψαρακια που σκοπευουμε να βαλουμε?

5)η συνθεση των ψαριων σκεφτομαστε να ειναι η παρακατω (παντοτε με την σκεψη να ζουν καλα και αρμονικα)

α.ενα κοπαδι neon η cardinal tetra (περιπου 10)

β.ενα ζευγαρι kribensis

γ.ενα απο τα παρακατω

bariancistrus xantheus
ή
chromobotia macracanthus (clown)
ή
plecostomus

δ. μια η δυο γαριδες

περα απο αυτα φαινονται πολυ ενδιαφεροντα και τα:
guppys
celestial pearl danio
rasbora hetemorpha
αλλα δεν ξερω αν τα λιτρα αρκουν και για κατι απο αυτα
πως σας φαινονται ως συνθεση?εχω καταλαβει καλα οτι ταιριαζουν ή τσαμπα τοσο διαβασμα????

6)μπορει καποιος να μου δωσει και μια ιδεα για τις τιμες των φυτων και ψαριων που σκεφτομαι?ισως και συμβουλη που να παω για την αγορα ολων αυτων?

Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο και τις οποιες συμβουλες
Δωρεες ευπροσδεκτες φυσικα!!!!!

Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-12, 16:44
dimfak Ο χρήστης dimfak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

ξεχασα τις φωτο.......καλη αρχη!!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_000022.jpg
Εμφανίσεις:  496
Μέγεθος:  33,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_000023.jpg
Εμφανίσεις:  385
Μέγεθος:  42,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-05-12, 19:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Λοιπον, κατ αρχας καλως ηρθες στον κοσμο του ενυδρειου.
Τα στικακια δε μετρανε αμμωνια, πως ξερεις οτι εχεις μηδενικη τιμη?
Αν επισεις τα no3 ειναι μηδενικα τοτε η πιο μεγαλη πιθανοτητα ειναι το ενυδρειο να ειναι αστρωτο.
Ο μαγαζατορας σιγουρα εβαλε μπολι ή μηπως τιποτα θαυματουργα ζουμια που υποτειθεται πως εχει βακτηρια? (βασικα και μπολι να εβαλε ακομα χειροτερο ακουγεται γιατι μπολι απο pet-shop ακουγεται καπως...)
Τα Αφρικανακια βασικα θελουν απ οσο εχω διαβασει -χωρις να ειχα ποτε, αλλα θα σου πουν οι Αφρικανοι περισσοτερα- υψηλοτερες σκληροτητες και ph. (ph τουλαχιστον 7,8 με ιδανικο το 8,2 οποτε τα ψαρακια σου ζουν σε λαθος περιβαλλον)
Επισεις σιγουρα οπως ολες οι κιχλιδες θελουν κρυψωνες.
Αυτο με το σελοτειπ και το background δεν το πολυκαταλαβα, εχεις βαλει το bg ΜΕΣΑ στο ενυδρειο? Αυτο το κολλαμε συνηθως ειτε με κολλα ειτε με λαδι ή βαζελινη απ εξω.
Τα αιωρουμενα σωματιοδια συνηθως παραπεμπουν σε κακη μηχανικη φιλτρανση. Αν θες αναφερε τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα.
Οσον αφορα τον ανθρακα, στα φυτεμενα δε χρησιμοποιουμε ποτε, οπως και στα ενυδρεια που δεν ειναι μεν φυτεμενα αλλα εχουν καποια φυτα. Τωρα τα νταμαρια ειναι αλλο θεμα και δεν ξερω αν πρεπει να γινεται χρηση του η οχι (υποθετω -χωρις να εχω στησει ποτε τετοιο ενυδρειο και με επιφυλαξη- πως αν δεν υπαρχουν φυτα θα πρεπει να γινεται χρηση ανθρακα αλλα καλυτερα να περιμενουμε να απαντησουν ανθρωποι που εχουν τετοια ενυδρεια ).
Σχετικα μετα φυτα, δεν ξερω αν ταιριαζουν με τα ψαρια σου -παλι θα στο πουν οσοι εχουν γνωση με τετοια ενυδρεια- ομως ταιριαζουν σιγουρα με το ενυδρειο σου, και γενικα με καθε ενυδρειο σχεδον μια και ειναι ανθεκτικοτατα.
Ενεργο υποστρωμα εννωειται πως ΔΕΝ χρειαζεσαι για να φυτεψεις οποιοδηποτε ενυδρειο. Το ενεργο υποστρωμα πιο πολυ προβλημα μπορει να ειναι παρα θετικο.
Φυσικα ιδανικα ειναι και μερικα φυτα επιφανειας για καθε ενυδρειο, και ειδικοτερα για νεοσυστατα, αλλα δεν ξερω αν οι κιχλιδες θα τα δουν ως φρεσκια πρασσινη σαλατα.
Επισεις τα ψαρακια που περιγραφεις δεν ταιριαζουν με το ενυδρειο σου.
Ειναι ολα για μαλακο οξινο νερο ενω το ενυδρειο σου ειναι φτιαγμενο για το ακριβως αντιθετο. (υποθετω -η μαλλον ελπιζω - πως εχεις ασβεστολιθικο υποστρωμα, αν και το 7ρι που λες για ph με ψιλοπροβληματιζει αλλα με τα στικακια μπορει απλα να λενε βλακειες τα τεστ)
Αφου αποφασισες να πας σε κιχλιδες μονο κιχλιδες θα εχεις. (δεν ειναι κακη επιλογη και εχουν φανατικους οπαδους, και δε θα εχεις και μεγαλο προβλημα για προετοιμασια νεροπυ, αφου το να ανεβασεις τις σκληροτητες και το ph με μερικα ιχνοστοιχεια ειναι πανευκολο, ενω το να φτιαχνεις οξινες καταστασεις ειναι δυσκολο, δαπανηρο και απαιτει και πολυ μεγαλη προσηλωση και προσοχη)
Τελος δεν καταλαβα αυτο που σου ειπε ο petshop-ας οτι βαζεις τις κιχλιδες για αρχη επειδη ειναι ανθεκτικες (τι πα να πει αυτο? ) και με αυτο δε νομιζω να σου εβαλε οντως μπολι, αλλα μαλλον δυστυχως στρωνεις με τα ψαρια σου. Οταν μπολιαζουμε ενα ενυδρειο μπορουμε να βαλουμε μεσα οτι ψαρι γουσταρουμε, απλως προσεχουμε την ιχθυοφορτιση να μην ειναι υψηλη, και δεν ψαχνουμε για ψαρια με τα γονιδια του Σουπερμαν.
Θεωρω επιβεβλημενο να παρεις υγρα τεστ και να κανεις κανονικες μετρησεις ωστε να δουμε σε τι κατασταση ειναι το νερο γιατι με αυτα που διαβαζω εχω την υποψια πως το ενυδρειο ειναι αστρωτο. Αν συμβαινει κατι τετοιο πρεπει να βρεις αμεσα μπολι (απο συγχομπυστα, οχι απο μαγαζι)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-05-12, 21:31
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimfak Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα
κατ αρχας ενα μεγαλο ευχαριστω για ολα τα χρησιμα (και απαραιτητα οπως καταλαβα στην πορεια) που εμαθα απο τις σελιδες του φορουμ
πλεον εχω μια μικρη ιδεα και δεν ειναι ολα κινεζικα!!
αυτη ειναι η ιστορια:

πριν 2 μηνες μας εκανε δωρο ο κουμπαρος (κατοπιν απαιτησης μας!!!) το 1ο μας ενυδρειο.
ο μαγαζατορας ηρθε και το εστησε,οπως το βλεπετε στην φωτο,χρησιμοποιωντας λευκη αμμο,μπολι δικο του,και βάζοντας 2 labidos λεγοντας μας οτι ειναι ανθεκτικα και καλα για αρχη μεχρι να στρωσει το ενυδρειο απο αυτο,μαλλον το εστρωσε με τα ψαρακια το ενυδρειο,οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω
δυστυχως μετα απο 20 ημερες το μικροτερο μας αφησε για αλλους τοπους,αφηνοντας μας με πολλες τυψεις,με φαγωμενη ουρα.πλεον υποθετω οτι εγινε γιατι δεν ειχε κρυψώνες να κρυφτει,με το προχειρο αρχικο στησιμο του ενυδρειου
το ενυδρειο πλεον λειτουργει 2 μηνες και ηρθε η ωρα να το γεμισουμε.να και οι πληροφοριες (οι μετρησεις εγιναν με sticks,γι αυτο μαλλον δεν ειναι απολυτα ακριβεις,συντομα θα αγοραστουν υγρα τεστ):

Διαστάσεις: 80ΠΧ40ΥΧ38Β
Όγκος: 120λιτρα μικτα
Κατηγορία: κοινωνικο (συντομά)
Φυτά:-

Ψάρια : 1 labidochromis caeruleus
Διακοσμητικά υλικά: λευκό χαλικι
2 Πετρες

Φόντο: μπλε απο petshop
Φωτισμός: 1 λαμπα F24T5 Aquael (24w υποθετω αφου δεν γραφει κατι αλλο)
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες
Φιλτράρισμα: Aquael fan2plus 450lt/hr (μονο σφουγγαρι μεσα)
Θερμοστάτης:100w

Παράμετροι:

pH :7
Γενική σκληρότητα (GH):>7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6 με 7
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):<10 ισως και 0
Αλλαγές νερού: 30% ανα 2 εβδομαδες
Θερμοκρασία:26
Οι μετρησεις εγιναν με sticks

παμε στις ερωτησεις λοιπον

1)ισως η πιο χαζη....το φοντο κολληθηκε με σελοτειπ στο πισω μερος.ομως περναει νερο απο την υγρασια που μαζευεται στο καπακι με αποτελεσμα αυτο που φαινεται στην φωτο...υπαρχει καποιο κολπο να κολληθει χωρις προβλημα? αυτο μαλλον θα το εχεις μονιμα,οπως και εγω.Προσπαθησε να το εχεις τερμα κολλημενο στο τζαμι ωστε να μην φαινεται πολυ

2)μετα απο 2 μηνες λειτουργειας,και 5 αλλαγες νερου,εξακολουθουν να αιωρουνται σωματιδια στο νερο (ΦΩΤΟ 2).τι φταιει? σκεφτομαι:
α)κακος καθαρισμος του χαλικιου στην αρχη απο τον πετσοπα?
β)μεγαλη αναταραξη του νερου απο το φιλτρο (ισως να μειωσω την ροη?)
γ)αναγκη για αγορα 2ου φιλτρου με ανθρακα?
παντως το ενυδρειο απεχει πολυ απο το διαυγες που εχω δει σε αλλα ενυδρεια
μου προταθηκε απο εμπειρο (?) να βαλω λιγο ανθρακα σε καλσον, αλλα μου ακουστηκε λιγο καπως αυτο.
βεβαια καθε λυση που δεν περιεχει εξτρα εξοδα για αγορα νεου φιλτρου ευπροσδεκτη (ειναι και αυτη η κριση στη μεση!!!)


3)απο φυτα σκεφτομαι βαλισνερια και ανουμπια.ειναι οκ το χαλικι γι αυτα?απο φυτα,διαλεξε αναλογα με το τι ψαρακια θα βαλεις τελικα,αν βαλεις πχ κυχλιδες μην βαλεις φυτα,παρα μονο πετρες (δες παρουσιασεις ενυδρειων)
δεν εχει τοποθετηθει καποιο υποστρωμα κατω απο το χαλικι.
καμμια αλλη προταση σε ευκολα φυτα για αρχαριο?

4)τι διακοσμητικα θα προτεινατε λαμβανοντας υπ οψη και τα ψαρακια που σκοπευουμε να βαλουμε? καθολου διακοσμιτικα,αν εννοεις τα ψευτικα

5)η συνθεση των ψαριων σκεφτομαστε να ειναι η παρακατω (παντοτε με την σκεψη να ζουν καλα και αρμονικα)

α.ενα κοπαδι neon η cardinal tetra (περιπου 10)

β.ενα ζευγαρι kribensis

γ.ενα απο τα παρακατω

bariancistrus xantheus
ή
chromobotia macracanthus (clown)
ή
plecostomus

δ. μια η δυο γαριδες μια ή δυο γαριδες τι να τις κανεις?ή θα βαλεις μπολικες ή καθολου...ΠΡΕΠΕΙ να δεις ομως αν τα ψαρακια που τελικα θα βαλεις να μην τρωνε γαριδες.

περα απο αυτα φαινονται πολυ ενδιαφεροντα και τα:
guppys
celestial pearl danio
rasbora hetemorpha
αλλα δεν ξερω αν τα λιτρα αρκουν και για κατι απο αυτα
πως σας φαινονται ως συνθεση?εχω καταλαβει καλα οτι ταιριαζουν ή τσαμπα τοσο διαβασμα????

6)μπορει καποιος να μου δωσει και μια ιδεα για τις τιμες των φυτων και ψαριων που σκεφτομαι?ισως και συμβουλη που να παω για την αγορα ολων αυτων?

Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο και τις οποιες συμβουλες
Δωρεες ευπροσδεκτες φυσικα!!!!!

Δημητρης
Λοιπον θα σου πρωτεινα να διαβασεις και να αποφασισεις τελικα τι ψαρια θα ηθελες να βαλεις..Γιατι οι κιχλιδες πχ,θελουν διαφορετικο νερο απο τα rasbora .Oπως επισεις και διαφορετικο set up ...
Επισης θα αναφερω ξανα οτι χρειαζεσαι υγρα τεστ για να δεις τι πραγματικα παιζει
οποτε καλο διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-05-12, 22:05
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Μιας και είσαι νέος θα σου πω και εγω τις παρατηρήσεις μου μιας και ειμαι νταμαράς αρκετά χρόνια.
1) Αιωρούμενα σωματίδια είναι κατα 99% κακό φιλτράρισμα, για αρχή θα βάλεις στο φίλτρο σου υαλοβάμβακα (βρίσκεις σε pet-shop) τον οποιο θα αλλάζεις οταν γεμίσει (θα γίνει σκούρο καφέ). αυτό κρατάει τα περισσότερα σωματίδια που βρίσκονται στο νερό. Το σφουγγάρι μονο του δεν κάνει δουλειά
2) ¶νθρακα βάζεις για να απομακρύνεις χημικά, οχι στερεά, το κοβω απίθανο να χρειάζεται ΚΑΙ καλτσον! εκτος αυτού, απο το καλτσόν δεν θα περνάνε τα σωματίδια οποτε δεν θα φτάνουν στον ανθρακα...
3) Για να σου τεζαρε το lab υποψιάζομαι οτι είχες 2 αρσενικά, ΔΕΝ εχεις πολλές (καμια δηλαδη) κρυψωνα οποτε αντι να γίνει κυρίαρχος σε ενα τομέα έγινε σε όλο το ενυδρειο και επεσε ξύλο!ισως τις τελευταίες μέρες να τα εβλεπες και τα 2 μαζί να κάνουν κύκλους.
4) Εαν θές labidos τοτε θα κάνεις νταμάρι, χρειάζονται πολλές κρυψώνες(και λίτρα!). 120 για labs είναι λίγα, εγω θα έβαζα μέσα οριακά 1 αρσενικό και 1-2 θηλυκά γνωρίζοντας οτι θα γεννήσουν και θα γίνει χαμός (οταν ξεκινανε δεν σταματάνε με την καμια).Σε καμια περίπτωση δεν θα κρατούσα πάνω απο 4-5 μεγάλα και άλλα τόσα μικρά!). Παρόλα αυτά, εαν όντως βάλεις τετοια να ξέρεις οτι δεν τεζάρουν εύκολα, δεν μασάνε, εγω κάνω αλλαγή στο 700άρι και απο τους 24 (δεν χρειάζεται παραπάνω) το νερό κατεβαίνει στους 17, μια χαρα ειναι τα ψάρια...
5) ο βυθος έχει άμμο ή χαλικάκι?τα labs θέλουν άμμο γιατι σκάβουν (συνεχεια....την μια μέρα η άμμος είναι δεξιά, την άλλη αριστερά)
6) Φυτά μπορεις να τους βάλεις valisneria (μαλλον μονο gigantea, spiralis δεν μου πιανει ευκολα αλλά δεν εχω και τις ιδανικές συνθήκες...) και anubias, γενικά θέλουν φυτά με σκληρό φυλλο γιατι τα υπόλοιπα δεν θα την παλέψουν. υποψιν, εαν βάλεις ανουμπιες ΔΕΝ τις φυτεύεις, τις δένεις σε ξύλο-πέτρα (πετρα βασικά, ούτε ξύλο μπαινει μέσα)
7) labs ταιριάζουν απόλυτα με τις γαρίδες, όπως ακριβως και οι γάτες με τα ποντίκια...τα labs τρώνε αστακούς, τις γαρίδες τις έχουν για πλάκα.
οι μηδενικές μετρήσεις σε νιτρικά δεν είναι απαραίτητα προβλημα στο φίλτρο, εγω μέτραγα μηδέν αμμωνία ενώ έριχνα χύμα αμμωνία μέσα...τα τέστ ήταν της πλάκας (επώνυμο και σφραγισμένο......) εφόσον υπάρχει ψάρι 2 μήνες μέσα α) θα μέτραγε σίγουρα αμμωνία β) αν δεν μετραγε αμμωνία τότε σίγουρα θα είχε στηθεί το φίλτρο και θα μέτραγε νιτρικά. Προφανώς κάνεις πολλές αλλαγές για τα λίτρα και ψάρια σου οποτε τα νιτρικά σου δεν ανεβαίνουν.

Εγω θα σου πρότεινα το εξής, δώσε το ψάρι πίσω στο πετ-σοπ, πάρε αμμωνία απο φαρμακείο, ρίξε λίγες σταγόνες και μέτρα. Ασε το 2-3 μέρες και μέτρα, πρέπει να εχει φύγει η αμμωνία, νερο δεν θα γίνει, οποτε νιτρικά θα παρουσιαστούν αρα είσαι οκ. εαν αυτό ισχύει τοτε θα συνέχιζα 2-3 φορές ακόμα για να ξεκινήσει καλα το φίλτρο μιας και το έχεις στην "διαιτα" με 1 μονο ψαρί. Αφού παίξει, βάζεις μέσα καμια 10αρια guppies και platies και μέσα σε λίγο καιρό θα βαρεθείς να βλέπεις γέννες. είναι πολύ ευπαθή αλλά γεννάνε διαρκώς! προσοχή, τα μικρά θέλουν κρυψώνες οποτε βάζεις φυτά μέσα. Εκεί μπορεις να βάλεις οτι θές οποτε παίζεις αναλογα τον φωτισμό και τα σχετικά...βάλε και 3-4 γαρίδες να σου καθαρίζουν, κατα προτίμηση cherry που τα κάνουν λαμπικο, οι amano κανουν δουλειά αλλά οχι τοσο πολύ. μην βάλεις κανενα πλεκο, εκτος του οτι θα σου παίρνει κυνήγι τα φυτά, ΔΕΝ κανει δουλειά και οταν μεγαλώσει κάνει μονο για σούπα, δεν χωράει ουτε σε τηγάνι ( http://www.youtube.com/watch?v=P_ui-nmEmrE 19" ψάρι......)
ξεκινα, παίξε μπάλα σιγα σιγα (το παν, μην βιάζεσαι) και εδω είμαστε!
γενικά, οταν πηγαίνεις σε πετ-σοπ να τσεκάρεις οτι σου λέει, δεν είναι γκουρού, όλοι κανουν λάθη, ενώ αρκετές φορές σου πουλάνε διαφορα που είτε δεν χρειάζεσαι ειτε δεν κάνουν
οτι χρειαστείς είτε εδώ είτε pm
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-05-12, 22:41
dimfak Ο χρήστης dimfak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για το αμεσο ενδιαφερον
ενα ενα τα θεματα

1)το φοντο το κολλησα απ εξω(φυσικα!) στερεωνοντας το με σελοτειπ στα πλαγια.απλα περναει υγρασια απο το καπακι και τρεχει απο την εξω μερια του τζαμιου,αναμεσα στο τζαμι και το φοντο.με λαδι (η βαζελινή που διάβασα και καπου αλλου) πως ακριβως γινεται?απλωμα λαδιου σε ολη την επιφανεια του τζαμιου και μετα απλα το φοντο στέκεται?

2)Λαθος μου, που δεν ανεφερα οτι το λαβιδο που εχει μεινει, θα το δωσω ειτε σε καποιον απο το φορουμ που να το θελει,ειτε πισω στο πετ σοπ,πριν βαλω αλλα ψαρια μεσα.
αρα μετα απο αυτη τη διευκρινηση η συνθεση που σκεφτομαι δεν ειναι σωστη?γιατι διαβασα σε αρκετα διαφορετικα site οτι κριμπενσις με νεον ειναι μια χαρα(οπως επισης και με τα υπολοιπα που αναφερω)

3)τα στικακια εχουν μια μετρηση CI2 που στο φυλλαδιο τους αναφερεται ως αμμωνια

4.ο πετσοπας χρησιμοποιησε 30 λιτρα νερου απο δικο του ενυδρειο (αρα μπολι)

θα επανελθω με ακριβεις μετρησεις(προταση για καποιο αξιοπιστο και σχετικαοικονομικο υγρο τεστ?)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-05-12, 22:49
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimfak Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ για το αμεσο ενδιαφερον
ενα ενα τα θεματα

1)το φοντο το κολλησα απ εξω(φυσικα!) στερεωνοντας το με σελοτειπ στα πλαγια.απλα περναει υγρασια απο το καπακι και τρεχει απο την εξω μερια του τζαμιου,αναμεσα στο τζαμι και το φοντο.με λαδι (η βαζελινή που διάβασα και καπου αλλου) πως ακριβως γινεται?απλωμα λαδιου σε ολη την επιφανεια του τζαμιου και μετα απλα το φοντο στέκεται?

2)Λαθος μου, που δεν ανεφερα οτι το λαβιδο που εχει μεινει, θα το δωσω ειτε σε καποιον απο το φορουμ που να το θελει,ειτε πισω στο πετ σοπ,πριν βαλω αλλα ψαρια μεσα.
αρα μετα απο αυτη τη διευκρινηση η συνθεση που σκεφτομαι δεν ειναι σωστη?γιατι διαβασα σε αρκετα διαφορετικα site οτι κριμπενσις με νεον ειναι μια χαρα(οπως επισης και με τα υπολοιπα που αναφερω)Αρα θελεις μαλακο νερο το οποιο θα το μαλακωνεις ή με τυρφη ή με Α/Ο ή με Co2 .......

3)τα στικακια εχουν μια μετρηση CI2 που στο φυλλαδιο τους αναφερεται ως αμμωνια

4.ο πετσοπας χρησιμοποιησε 30 λιτρα νερου απο δικο του ενυδρειο (αρα μπολι) Μπολι ειναι τα υλικα απο το στρομενο φιλτρο να μεταφερθουν στο δικο σου φιλτρο

θα επανελθω με ακριβεις μετρησεις(προταση για καποιο αξιοπιστο και σχετικαοικονομικο υγρο τεστ?)

Περιμενε να σε βοηθησουν και αλλοι πιο εμπειροι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-05-12, 23:14
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimfak Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ για το αμεσο ενδιαφερον
ενα ενα τα θεματα

1)το φοντο το κολλησα απ εξω(φυσικα!) στερεωνοντας το με σελοτειπ στα πλαγια.απλα περναει υγρασια απο το καπακι και τρεχει απο την εξω μερια του τζαμιου,αναμεσα στο τζαμι και το φοντο.με λαδι (η βαζελινή που διάβασα και καπου αλλου) πως ακριβως γινεται?απλωμα λαδιου σε ολη την επιφανεια του τζαμιου και μετα απλα το φοντο στέκεται?

2)Λαθος μου, που δεν ανεφερα οτι το λαβιδο που εχει μεινει, θα το δωσω ειτε σε καποιον απο το φορουμ που να το θελει,ειτε πισω στο πετ σοπ,πριν βαλω αλλα ψαρια μεσα.
αρα μετα απο αυτη τη διευκρινηση η συνθεση που σκεφτομαι δεν ειναι σωστη?γιατι διαβασα σε αρκετα διαφορετικα site οτι κριμπενσις με νεον ειναι μια χαρα(οπως επισης και με τα υπολοιπα που αναφερω)

3)τα στικακια εχουν μια μετρηση CI2 που στο φυλλαδιο τους αναφερεται ως αμμωνια

4.ο πετσοπας χρησιμοποιησε 30 λιτρα νερου απο δικο του ενυδρειο (αρα μπολι)

θα επανελθω με ακριβεις μετρησεις(προταση για καποιο αξιοπιστο και σχετικαοικονομικο υγρο τεστ?)
δεν ειναι μπολι αυτο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-05-12, 23:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimfak Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ για το αμεσο ενδιαφερον
ενα ενα τα θεματα

1)το φοντο το κολλησα απ εξω(φυσικα!) στερεωνοντας το με σελοτειπ στα πλαγια.απλα περναει υγρασια απο το καπακι και τρεχει απο την εξω μερια του τζαμιου,αναμεσα στο τζαμι και το φοντο.με λαδι (η βαζελινή που διάβασα και καπου αλλου) πως ακριβως γινεται?απλωμα λαδιου σε ολη την επιφανεια του τζαμιου και μετα απλα το φοντο στέκεται?

χαχα αλλο καταλαβα
εμενα με λαδι δεν κολλαγε σωστα και χρησιμοποιω βαζελινη, αλλοι εχουν καταφερει και με λαδι.

Παράθεση:
2)Λαθος μου, που δεν ανεφερα οτι το λαβιδο που εχει μεινει, θα το δωσω ειτε σε καποιον απο το φορουμ που να το θελει,ειτε πισω στο πετ σοπ,πριν βαλω αλλα ψαρια μεσα.
αρα μετα απο αυτη τη διευκρινηση η συνθεση που σκεφτομαι δεν ειναι σωστη?γιατι διαβασα σε αρκετα διαφορετικα site οτι κριμπενσις με νεον ειναι μια χαρα(οπως επισης και με τα υπολοιπα που αναφερω)
μισο για να καταλαβω, ξεκινησες για κιχλιδες και τωρα αλλαξες γνωμη η απο την αρχη ηθελες ψαρια μαλακου νερου, και αν ισχυει το δευτερο γιατι εβαλες κιχλιδες?

Παράθεση:
3)τα στικακια εχουν μια μετρηση CI2 που στο φυλλαδιο τους αναφερεται ως αμμωνια
τα στικακια ΔΕ μετρανε απολυτως τιποτα και ειναι απλως πεταμενα λεφτα.
Ειναι ο πλεον αναξιοπιστος τροπος μετρησεων.

Παράθεση:
4.ο πετσοπας χρησιμοποιησε 30 λιτρα νερου απο δικο του ενυδρειο (αρα μπολι)
Αρα βρωμονερο αλλαγης οχι μπολι! μπολι ειναι αλλο πραγμα, διαβασε σχετικα υπομνυματα

Παράθεση:
θα επανελθω με ακριβεις μετρησεις(προταση για καποιο αξιοπιστο και σχετικαοικονομικο υγρο τεστ?)
API



Γενικα αφου θες να αλλαξεις ψαροσυνθεση πας για εντελως διαφορετικο στησιμο, πετας την αμμο και τις πετρες, βαζεις χαλικι και φυτα και ενα σωρω αλλα πραγματα... και φυσικα ξαναστρωνεις (η μπολιαζεις) μια και δε θα εχει μεινει τιποτα απο αυτα που εχεις τωρα.
Μελετα περι μαλακου νερου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-05-12, 23:25
dimfak Ο χρήστης dimfak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

η κιχλιδες μπηκαν απο τον πετσοπα,δεν ηταν επιλογη μου....
μετα απο αρκετο διαβασμα κατεληξα στην συνθεση που αναφερω και θελω να φτιαξω (αληθεια τελικα ειναι σωστη επιλογη,ή ειναι ασυμβατα?)

δεν εχω αμμο,αλλα ψιλοκοκκο λευκο χαλικι(αρα ειμαι οκ?)

οσ για το φοντο οπως τα ειπα?απλωμα σε ολη την επιφανεια λαδιου η βαζελινης και κολλαει?(το καταλαβα οτι αλλο καταλαβες!!χαχα)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-05-12, 23:37
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

στην πλάτη δοκίμασε να βάλεις ταινια σε ολο το πλατος του ενυδρείου και κόλλησε το τζάμι και το φοντο μαζί, ετσι το νερό δεν θα μπαίνει αναμεσα αλλά θα περνάει απο πίσω (ετσι το εχω στο 60αρι)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-05-12, 23:45
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Εγω λεω να το δωσεις το ψαρακι πισω και να ξεκινησεις απο την αρχη σωστα και με την βοηθεια ολων εδω μεσα...

Αφου θα τα αλλαξεις ολα,καντο απο την αρχη σωστα για να το ευχαριστηθεις
-------------------------
Οσο για το αν ταιριαζουν τα κριμπενσις με τα νεον εγω λεω οχι,διοτι τα κριμπς ειναι κιχλιδες και τα νεον μπορουν να γινουν φαγητακι...Αν και εχω διαβασει οτι τα κριμπενσις ειναι πολυ ειρινικα....δεν ξερω....

Γιατι δεν βαζεις μονο νεον?Θα ειναι πανεμορφο

Το θεμα ειναι τι θελεις εσυ? ενυδρειο με φυτα ή μονο με πετρες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δημητρης89 : 22-05-12 στις 23:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-05-12, 00:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Μισο γιατι ολα αυτα ειναι για υπογλωσια... Δε λεω πως φταις εσυ αλλα ο καραγκιοζης ο πετσοπας που εδωσε τετοιες "συμβουλες"...
Τα ενυδρεια στρωνουν Η με καθαρη αμμωνια (η καλυτερη επιλογη κατα τη γνωμη μου) ειτε με κατι που να παραγει αμμωνια οπως οι τροφες,(προσωπικα δε τη γουσταρω αλλα πολλοι στρωνουν ετσι και τη θεωρουν πιο σωστη... τεσπα ειναι μια αποδεκτη μεθοδος) ειτε με μπολι (η πιο ευκολη και γρηγορη επιλογη αλλα εχει καποιους κινδυνους μεταφορας ασθενειας, παρασσιτων κτλ αν δε μπολιαζεις απο ενυδρειο που το γνωριζεις).
Το να βαλεις τα ψαρια να παραγουν αμμωνια για να στρωσει ειναι ο πιο βαναυσος τροπος (και στην τελικη αν ντε και καλα εστρωνες με ψαρια, τοτε ας αφηνες το πεθαμενο να στο στρωσει κι οχι ζωντανο! )
Αρα επιβεβαιωνεται πως το ενυδρειο ειναι αστρωτο.
Επισεις ολα ειναι λαθος... δεν πρεπει να ακους τους ανεγκεφαλους τους πετσοπαδες, αλλα να διαβασεις για να καταλαβεις τις αναγγες των ψαριων που θες να φιλοξενησεις γιατι σε αντιθεση με οποιοδηποτε αλλο pet η διαβιωση του ψαριου εξαρταται 100% απο τον ιδιοκτητη του.
Επισεις πρεπει να κατανοησεις πως τα ψαρακια δεν ειναι διακοσμητικα για να ομορφηνουν το σαλονι αλλα ζωντανα πλασματα αρκετα εξυπνα, το καθε ενα με δικο του χαρακτηρα (αυτο στο λεω και τα διευκρινιζω επειδη αποδεχτηκες τα περι "ανθεκτικων ψαριων" ...τι παει να πει ανθεκτικα ψαρια? )
Το χαλικι παντως αφου ηταν για κιχλιδες λογικα θα ειναι ασβεστολιθικο αλλα ενας θεος ξερει τιο εχει βαλει ο ..."πετσοπας με ειδικες αναγγες" που εμπλεξες... Μπορει να πηρε κι απο καμια οικοδομη...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-05-12, 00:20
dimfak Ο χρήστης dimfak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

λοιπον

κατ αρχας να διευκρινησω οτι κατανοω πληρως οτι τα ψαρια δεν ειναι διακοσμητικα......και θελω να ζησουν καλα στο ενυδρειο που θα φτιαξω.τον ορο ανθεκτικα τον δεχτηκα με την λογικη οτι δεν ειναι παρα πολυ ευαισθητα ψαρια,αρα υπηρχαν μικροτερες πιθανοτητες να παθουν κατι απο δικο μου λαθος.......σιγουρα δεν ανηκω στην κατηγορια ασυνειδητων που δεν τους ενδιαφερει.....
αυριο θα παρω και υγρο τεστ για αμμωνια και για ΝΟ2,ωστε να καταληξουμε (ολοι εμεις που το συζηταμε) αν ειναι αστρωτο.σε αυτη την περιπτωση θα βοηθησει καποιος με μπολι?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-05-12, 00:38
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Κανε την μετρηση αυριο,και ολο και καποιος απο Αθηνα θα βρεθει να σου δωσει μπολι..
Αν θες δες εδω για ψαρια,διαβασε καλα και οταν καποφασισεις εδω ειμαστε εμεις
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-05-12, 00:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Εννωειται πως δεν το ειπα για να σε θιξω, αρχαριος εισαι στην τελικη αλλα ηταν εντελως ανεγκεφαλος ο μαγαζατορας και τωρα εσυ εισαι που την πληρωνεις,
Το θεμα ειναι πως ακομα κι αν εχει στρωσει το ενυδρειο -που αμφιβαλλω- ειναι καταλληλο για την ψαροσυνθεση που θες?
Τα ψαρακια μαλακου νερου ειναι μεγαλη ιστορια και δε θελουν τιποτα το ασβεστολιθικο μεσα στο ενυδρειο, οποτε οι πετρες απορριπτονται. Το χαλικι θελει τεστ να δουμε μηπως και ειναι ασβεστολιθικο. μια περιγραφη στο φιλτρο σου δεν εχεις κανει να δουμε αν ειναι οκ η οχι (εννοω τι υλικα εχει μεσα) και γενικα το προβλημα ξεκιναει απο το οτι δεν εστησες εσυ ο ιδιος το ενυδρειο για να ξερεις τι εχεις κανει αλλα στο εστησε ενας ασυνηδειτος εμπορας. (Κοινως στην εφερε κι εσενα και στον κουμπαρο σου που τον πληρωσε.)
Η γνωμη μου ειναι κανε μια καλη περιγραφη του φιλτρου να δουμε περι τινος προκειται (γιατι με ολα αυτα που ειπες βαζω στοιχημα πως θα εχει μονο κανα σφουγκαρι εκει μεσα), αποφασισε τι ψαρακια θα βαλεις, αν καταληξεις σε μαλακο νερο τεσταρησε το χαλικι μην ειναι ασβεστολιθικο, και μετα τα συζηταμε τα υπολοιπα.
Οσο για μπολι ολο και καποιος θα εχει σκοπο να καθαρισει φιλτρα, ειναι το τελευταιο προβλημα επι του παροντος
ετσι για την ιστορια ΔΕΝ υπαρχουν ανθεκτικα και μη ανθεκτικα ψαρια, υπαρχουν σωστες και λαθος συνθηκες διαβιωσης, τιποτε αλλο. Για καποια ψαρια το νερο της βρυσης ειναι μια χαρα (η και αρκετα μαλακο και θελει εμπλουτισμο με ιχνοστοιχεια και αλατα) ενω για καποια αλλα ειναι πολυ σκληρο, και θελει μαλακωμα και ριξιμο του ph αλλα κανενα δε ζει σε αμμωνιες και δηλητηρια ΄΄η τουλαχιστο κι αν επιβιωσει ειναι σιγουρο οτι θα εχει μικρη ζωη και θα εχει προβληματα υγειας μια και σιγουρα εκαψε τα οργανα του.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-05-12, 00:53
dimfak Ο χρήστης dimfak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

καλα καταλαβες το φιλτρο εχει μονο σφουγγαρι γραφω αναλυτικα στην περιγραφη πανω πανω (450λτ/ωρα)

τεστ για χαλικι ειναι αυτο που διαβασα?(ακουαφορτε κ αν αφριζει ειναι ασβεστολιθικο?)

οι πετρες θα μπουν σε καμια γλαστρα στο μπαλκονι μου φαινεται.......
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-05-12, 00:59
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimfak Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα καταλαβες το φιλτρο εχει μονο σφουγγαρι γραφω αναλυτικα στην περιγραφη πανω πανω (450λτ/ωρα)

τεστ για χαλικι ειναι αυτο που διαβασα?(ακουαφορτε κ αν αφριζει ειναι ασβεστολιθικο?) Ναι αυτο ειναι

οι πετρες θα μπουν σε καμια γλαστρα στο μπαλκονι μου φαινεται
Καλο διαβασμα παντως και ολα τα αλλα θα πανε καλα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-05-12, 02:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
καλα καταλαβες το φιλτρο εχει μονο σφουγγαρι γραφω αναλυτικα στην περιγραφη πανω πανω (450λτ/ωρα)
αρα ουτε το φιλτρο ειναι για πολλα πολλα.
Θες βιολογικο υλικο (πχ siporax η κατι αναλογο) το οποιο ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙΣ (εκει θα αναπτυχθει η βιολογια οχι στο σφουγκαρι). Τουλαχιστο το σφουγκαρι ειναι μπλε ή ειναι μαυρο? Αν ειναι μαυρο πιθανων να μην κανει ουτε για μηχανικο φιλτρο και να θελει κι αυτο πεταμα αν ειναι ανθρακα, αλλα πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση πρεπει να δουμε μπας και εχει στρωσει (που δε νομιζω)


Παράθεση:
τεστ για χαλικι ειναι αυτο που διαβασα?(ακουαφορτε κ αν αφριζει ειναι ασβεστολιθικο?)
σωστα


Η αληθεια ειναι πως ξεκινησες καπως προβληματικα το χομπυ ομως με διαβασμα και σωστα βηματα θα μπορεις να φτιαξεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο και να το χαιρεσαι κι εσυ και τα ψαρακια που θα βαλεις μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-05-12, 12:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το τεστ με το ακουαφορτε δεν ειναι 100% σιγουρο.
Υπαρχουν ασβεστολιθικα υλικα που δεν αντιδρουν με το ακουαφορτε.

Αν αφρισει, θα ειναι ασβεστολιθικο.
Αν δεν αφρισει, μπορει να ειναι, μπορει και οχι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-05-12, 16:11
dimfak Ο χρήστης dimfak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

η αγορα των υγρων τεστ θα γινει αυριο τελικα
αφου ομως θα παω στο πετ σοπ,εχω αλλη μια ερωτησ
επειδη εχω και το προβλημα με τα σωματιδια στο νερο λεω να κανω και κατι με την φιλτρανση....
το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο και μεσα εχει μονο μαυρο σφουγγαρι....
να αγορασω μπλε σφουγγαρι ,λιγο μινι σιποραξ και υαλοβαμβακα και να τα τοποθετησω με αυτη τη σειρα (απο κατω προς τα πανω στο φιλτρο?)
σημειωτεον δεν εχει χωρισματα αλλα ενα μεγαλο θαλαμο με ενα μονοκομματο μαυρο σφουγγαρι

σε περιπτωση που αποδειχθει οτι δεν εχει στρωσει (με τα υγρα τεστ),πως θα παρω μπολι?
καποιος καλος χριστιανος θα μου δωσει χρησιμοποιημενο σιποραξ?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-05-12, 17:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

και να χει στρωσει -που αποκλειεται- εισαι σιγουρος πως θες να κρατησεις ενα βυθο που ειναι αμφιβολης προελευσης?
Επι πλεον ποιος ξερει με τα 30 λιτρα νερου απο το πετ-σοπ τι αρρωστιες μεταφερθηκαν?
Προσωπικα θα εκανα τα παρακατω:
1. Θα εδινα πισω το ψαρακι στον ηλιθιο που μου το φορτωσε (εκτος αν εχεις δεθει μαζι του οποτε πας για κιχλιδοενυδρειο και ησυχαζεις, αλλα απο αυτα που λες δε νομιζω) και θα του εριχνα κι ενα χ...σιμο για ολες τις ηλιθιοτητες που ειπε.
2. θα πεταγα οτι υπαρχει μεσα στο φιλτρο -ειναι δεν ειναι στρωμενο- και θα αγοραζα νεα υλικα που τα γνωριζω (υαλοβαμβακα, μπλε σφουγκαρι, siporax η subs. pro)
3. Θα πεταγα το αγνωστου ταυτοτητος χαλικι και θα αγοραζα το αναλογο για το ενυδρειο που θα ηθελα να στησω, αν ηθελα ζωοτοκα η κιχλιδες θα εβαζα ελαφρως ασβεστολιθικο, αν ηθελα μαλακο νερο θα εβαζα μη ασβεστολιθικο
4. Αν ηθελα σκληρο νερο θα κρατουσα τις πετρες, αν ηθελα μαλακο θα εβαζα ξυλα και ριζες
5. θα εβαζα τα αναλογα φυτα αναλογα με τα ψαρια που επελεξα και αναλογα το πως θελω το ενυδρειο
6. Αν δεν ειχα δικο μου μπολι θα προχωρουσα σε στρωσιμο με αμμωνια (προσωπικη προτιμιση) το οποιο κραταει εναμισι μηνα πανω κατω.
6β. Επειδη δε θα το κανεις μια και ολοι οι αρχαριοι ειναι βιαστικοι και θελουν να δουν οσο γινεται πιο γρηγορα το ενυδρειο τους με ψαρια, θα βαλεις αγγελια για μπολι και μερικες ωρες πριν μπολιασεις θα βαλεις μια ΕΛΑΧΙΣΤΗ ποσοτητα ψαριων.
7. Πριν βαλω ψαρια θα εφτιαχνα το νερο μου. Αν ηθελα σκληρο νερο με τυχον αλατα, αν ηθελα μαλακο με θα το μαλακωνα με Reverse osmosis ή ριτινες και μετα με τυρφη να δουλευει δυο-τρεις μερες σε βαρελακι πριν το βαλω σε ενυδρειο (οκ για πρωτη φορα γινεται να το φτιαξεις και μεσα στο ενυδρειο, αλλα μετα πως θα κανεις αλλαγες? Το σκληρο νερο βεβαια ειναι πολυ πιο ευκολο απο το μαλακο αφου δε χρειαζεται τιποτα εκτος ισως απο μερικα αλατα)

Τα παραπανω ειναι προσωπικη εκτιμηση και μαλλον ολοι θα συμφωνισουν πανω κατω πως αυτη ειναι η διαδικασια που πρεπει να γινει. Αν επιλεξεις να μην κανεις κατι απο τα παραπανω θα εισαι για αρκετο καιρο σαν πυροσβεστης σε ετοιμοτητα και πολυ πιθανων να ταλαιπωρησεις η να χασεις οτι ψαρια βαλεις.

Τωρα για να βοηθησω λιγο στην επιλογης σου για σκληρο η μαλακο νερακι θα σου πω περιλιπτικα δυο τρια πραγματα σχετικα με τα ψαρακια που σου αρεσουν:

α. neon
ψαρακια Αμαζονιου που θελουν πολυ μαλακο νερο και πολυ χαμηλα ph και ιδανικα και blackwater.
Μπορουν βεβαια να επιβιωσουν και σε διαφορετικες συνθηκες ομως οι σωστες συνθηκες ειναι αυτες που ενα ψαρι μπορει να αναπαραχθει. (και απ οσο γνωριζουμε το 90% των προσπαθειων αναπαραγωγης εχει καταλληξει σε αποτυχια, πραγμα που παραπεμπει πως προκειται για ψαρι που αναζητα τις συνθηκες του βιοτοπου του ασχετο με το τι φαινεται)


cardinal tetra ακριβως μια απο τα ιδια

kribensis αν και θεωρειται καπως ακακο ειναι κιχλιδα, και ως τετοια πρεπει να αντιμετωπιστει.
Το περιεργο που παρουσιαζει το συγκεκριμενο ψαρι ειναι πως αναλογα με τη σκληροτητα του νερου διαμορφωνεται και το φυλο του νεογεννητου.
Το βλεπω παντως ευκολη επιλογη



bariancistrus xantheus δε γνωριζω τιποτα αλλα προφανως θα θελει οπως τα υπολοιπα του ειδους του μαλακο χρωματιστο νερακι, κρυψωνες, και πολυ πιθανων να ειναι και μεγαλου τελικου μεγεθους (διασταυρωσε το)

chromobotia macracanthus (clown) Μαλακο νερο, κρυψωνες κοπαδακι

plecostomus απαγορευτικο μεγεθος για το ενυδρειο σου, το ξεχνας.

guppys ιδανικοτατη επιλογη για αρχαριο. Δε χρειαζεται καμια ιδιεταιρη προετοιμασια νερου (το πολυ πολυ αν ειναι μαλακο να ριχνεις λιγα ιχνοστοιχεια και ελαχιστο αλατακι οταν μαθεις πως γινεται που θα το εκτιμησουν ιδιεταιρα).
Απαιτουν σκληρο νερο, μπορεις να φυτεψεις ανετα οτι θες, και γενναναι σαν κουνελια... ενα προβλημα που θα δημιουργηθει ειναι πως πρεπει να βρεις τροπο να χαριζεις τακτικα για να κρατας τον πλυθισμο τους σε σωστα επιπεδα διαφορετικα σε μερικους μηνες θα δεις 600-700 ψαρια στην επιφανεια αναποδα.

celestial pearl danio Επισεις πολυ καλη επιλογη. Αν και Ασιατικα, ζουν σε διαφανη νερα ελαφρως αλκαλικα οποτε δεν απαιτουν καμια προετοιμασια νερου (Εκτος βεβαια απο τη θερμοκρασια).
Επισεις θα εκτιμησουν ιδιεταιρα αν κανεις "ζουγκλιτσα" το ενυδρειο σου στα φυτα.

rasbora hetemorpha εγω τα εχω σε 300ρι κοινωνικο Ασιας. Ειναι πανεμορφα ψαρακια και θελουν φυσικα μαλακο νερο και τις γνωστες συνθηκες προετοιμασιας τετοιωυ νερου.

Επισεις για γαριδες που λες, οι red cherry ειναι ιδανικες για αρκετα ενυδρεια αλλα οχι για ολα. Απο συνθηκες στο μαλακο που τις εχω (στο 300ρι) δειχνουν μια χαρα και αναπαραγονται σαν τρελες. Σε ελαφρα σκληρο παλι που τις εχω (20ρακι γαριδαδικο) παλι δειχνουν μια χαρα και αναπαραγονται σαν τρελες (ειχα παρει 11 πριν 3-4 μηνες και εχω πανω απο 200, αφου μεχρι αγγελια εβαλα για να ξεφορτωθω μερικες μη μου χαλασουν τις συνθηκες λογο υπερπλυθισμου). Επειδη συναντωνται και στη φυση σε διαφορες συνθηκες -εκτος απο extreme σκληρο η μαλακο νερο- ειναι οκ αλλα τις βαζεις αφου ωριμασει ο βυθος βεβαια (το ενυδρειο να εχει δουλεψει 5-6 μηνακια) και φυσικα να ειναι αρκετα φυτεμενο με κρυψωνες.

Επισεις ιδανικα για τα περισσοτερα ενυδρεια ειναι και μερικα σαλιγκαρακια, κυριως τα zebra snails που κι αυτα δεν εχουν προβλημα να ζησουν σε μεγαλο ευρος συνθηκων.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-05-12, 17:20
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

[QUOTE=Nick74;670505]αρα ουτε το φιλτρο ειναι για πολλα πολλα.
Θες βιολογικο υλικο (πχ siporax η κατι αναλογο) το οποιο ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙΣ (εκει θα αναπτυχθει η βιολογια οχι στο σφουγκαρι). Τουλαχιστο το σφουγκαρι ειναι μπλε ή ειναι μαυρο? Αν ειναι μαυρο πιθανων να μην κανει ουτε για μηχανικο φιλτρο και να θελει κι αυτο πεταμα αν ειναι ανθρακα, αλλα πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση πρεπει να δουμε μπας και εχει στρωσει (που δε νομιζω)

Το σφουγγαρι ειναι μαυρο αλλα δεν ειναι ανθρακας.Το φιλτρο ειναι μια
χαρα για σωστη ιχθυοφορτωση.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-05-12, 17:41
dimfak Ο χρήστης dimfak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

nick ησουν απολυτα κατατοπιστικος
αυτα τα βηματα λεω να ακολουθησω, γιατι ειναι προφανες οτι ειναι και τα σωστα

οσο για την υπομονη.....περιμενω ηδη 2 μηνες,οποτε αλλος 1,5 οντως ειναι πολυ (δεν νομιζω να ειμαι τοσο ανυπομονος πια!),αρα παω για μπολι!

και μετα....μαλον guppy με celectial pearl danio και γαριδες

αλλα πρωτα μετρηση αυρι και βλεπουμε
τεστ της ΑΡΙ λεω να παρω,για αμμωνια και ΝΟ2 Ν)3
για το ΡΗ προς το παρον στικς

ευχαριστω ξανα για την βοηθεια και τον χρονο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-05-12, 18:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimfak Εμφάνιση μηνυμάτων
η αγορα των υγρων τεστ θα γινει αυριο τελικα
αφου ομως θα παω στο πετ σοπ,εχω αλλη μια ερωτησ
επειδη εχω και το προβλημα με τα σωματιδια στο νερο λεω να κανω και κατι με την φιλτρανση....
το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο και μεσα εχει μονο μαυρο σφουγγαρι....
να αγορασω μπλε σφουγγαρι ,λιγο μινι σιποραξ και υαλοβαμβακα και να τα τοποθετησω με αυτη τη σειρα (απο κατω προς τα πανω στο φιλτρο?)
σημειωτεον δεν εχει χωρισματα αλλα ενα μεγαλο θαλαμο με ενα μονοκομματο μαυρο σφουγγαρι

σε περιπτωση που αποδειχθει οτι δεν εχει στρωσει (με τα υγρα τεστ),πως θα παρω μπολι?
καποιος καλος χριστιανος θα μου δωσει χρησιμοποιημενο σιποραξ?
Γραψε το μοντελο του φιλτρου
Σε ποια περιοχη εισαι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-05-12, 18:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Προσωπικη προταση ειναι να επιλεξεις Η γκαπακια Ή cpd και οχι και τα δυο.
Βεβαια ισως ειμαι λιγο αυστηρος και απολυτος (τελειομανης) σε καποια πραγματα, αλλα μιλαμε για δυο ψαρια που προερχονται απο διαφορετικους βιοτοπους, και απο την αλλη με τις συνεχομενες γεννες των guppy τα cpd δε θα τα βλεπεις καν.
Απο εντελως προσωπικο γουστο (και εχοντας ηδη υποφερει μια φορα απο τις συνεχομενες γεννες των ζωοτοκων) θα προτιμουσα τα cpd -δεν ειχα ποτε αλλα δειχνουν πιο ενδιαφεροντα και εχουν μπει μολις προσφατα στο χομπυ- αλλα βεβαια καθε σου επιλογη ειναι σεβαστη.
Τα sticks που πουλανε στα πετσοπαδικα ειναι χαλια, και το ph ειναι μια πολυ κρισιμη παραμετρος. Αν τουλαχιστο εχεις κανενα συγγενη η φιλο ναυτικο ζητα του να σου δωσει μερικα στικακια της unitor απο τη μηχανη τα οποια ειναι τελεια με διαβαθμησεις ανα 0.2 (αλλα πανακριβα και ασυμφορα αφου με τα λεφτα τους παιρνεις ηλεκτρονικο phμετρο)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-05-12, 20:27
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο εντελως προσωπικο γουστο (και εχοντας ηδη υποφερει μια φορα απο τις συνεχομενες γεννες των ζωοτοκων) θα προτιμουσα τα cpd -δεν ειχα ποτε αλλα δειχνουν πιο ενδιαφεροντα και εχουν μπει μολις προσφατα στο χομπυ- αλλα βεβαια καθε σου επιλογη ειναι σεβαστη.
Αν μπορεσεις να βρεις cpd θα τα λατρεψεις,εξαχνα παντου πριν καιρο και δεν καταφερα να βρω
Ειναι πολυ ενδιαφεροντα και πανεμορφα ψαρακια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-05-12, 21:10
dimfak Ο χρήστης dimfak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

προς delta 66

Φιλτράρισμα: Aquael fan2plus 450lt/hr (μονο σφουγγαρι μεσα
μενω στο ηρακλειο (αττικης)
εισαι υποψηφιος δοτης μπολιού???
αν χρειαστει (που θα χρειαστει,παω οπουδηποτε στην αθηνα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-05-12, 23:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimfak Εμφάνιση μηνυμάτων
προς delta 66

Φιλτράρισμα: Aquael fan2plus 450lt/hr (μονο σφουγγαρι μεσα
μενω στο ηρακλειο (αττικης)
εισαι υποψηφιος δοτης μπολιού???
αν χρειαστει (που θα χρειαστει,παω οπουδηποτε στην αθηνα
Ναι, μπορω κι εγω να σου δωσω, αλλα θα ερθεις Ανω Καλαμακι.
Αλλιως πας στον Γιωργο που ειναι στο Πεδιο του Αρεως
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56373
(με ΠΜ αυτα)

Το φιλτρο εχει την εισοδο του νερου απο κατω με κατι σχισμες οπως βλεπω σε ενα βιντεο που κανει επιδειξη ενας τροχονομος (!!!) στο Youtube
http://www.youtube.com/watch?v=8im471yIJEY

Το φιλτρο ειναι μικρο για 120 λιτρα.
Μπορει ομως να αναβαθμιστει, για να κανει κατι καλυτερο, μεχρι να παρεις σωστο φιλτρο για το ενυδρειο.
Εγω θα ανοιγα τον καδο του. θα εβγαζα το πλαστικο ματζαφαλρι μεσα απο το σφουγγαρι, θα εκοβα το σφουγγαρι στο υψος που τελειωνουν οι σχισμες (για να καλυπτει μονο την εισοδο του νερου και να κραταει τα χοντρα σκουπιδια προστατευοντας το βιολογικο υλικο) και μετα θα εβαζα βιολογικο υλικο μεχρι πανω.
Καλυτερα substrat pro για να χωρεσει πιο πολυ απο οτι θα χωραγε με siporax που εχει τρυπες σε μορφη μακαρονιου και χανει ογκο.

Η ροη του επισης ειναι μικρη. Αυτο δεν φτιαχνεται.
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να καθαριζεις συχνα το σφουγγαρι (σε νερο που εχεις βγαλει απο το ενυδρειο) για να ξεβουλωνει και να αποκαθισταται η ροη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-05-12, 22:31
dimfak Ο χρήστης dimfak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

μετρησεις με υγρα τεστ της tropic marin

αμμωνια : 0
ΝΟ2 : 0
ΝΟ3 : <1 mg/l

συμπερασμα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δωστε μου τα φωτα σας.... tazkorinthos Αρχάριοι γλυκού νερού 53 21-02-09 00:11
παρακαλω δωστε τα φωτα σας N.fidiara Φωτισμός 5 26-01-08 20:11
Δωστε τα φώτα σας παιδια.. spdm Malawi 16 24-03-07 21:22
συμβουλες σε αρχαριο-α Giwrgos23 Bettas 2 03-04-06 15:52
δωστε μου λυση pls ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 10-05-05 19:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13544 seconds with 16 queries