Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-13, 18:11
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Φυτεμενο 120lt "medium" end :P αποριες και βοηθεια.

Χαιρετω την παρεα. Νομιζω οτι ειναι ωρα να παρουσιασω το φυτεμενο οπως εχει γινει μεχρι τωρα, με σκοπο να παρω γνωμες για την καλυτερευση του, καθοτι βλεπω οτι κατι του λειπει, αλλα δεν θελω να προβω σε κατι πριν να ειμαι σιγουρος.

Η γνωμη μου ειναι οτι ο φωτισμος δεν ειναι αρκετος, και σιγουρα οχι καταλληλος με τις grolux μονες τους. Επισης απο λιπανση πρεπει να παιξω με τις ρουτινες σιγουρα και τις ποσοτητες.

Αποριες. Εχω limnophilla sesiflora μεσα, το ειδατε? Σιγα μην το ειδατε. Τερμα πισω δεξια. Πιο καχεκτικος πεθαινεις. Το πιο ευκολο φυτο και για καποιο λογο ΔΕΝ! Ταμπλετα τουβαλα...τιποτα, φως εχει μετριο δε λεω, αλλα το ειχα και πριν το φυτο με λιγοτερο φως (0,2w/l) και πηγαινε καλυτερα. Τι να φταιει αραγε? Επισης η christmass, μεγαλωνει ομορφα, απαλαχτηκε απο την πολυ τριχοειδη που ειχε και παει σφαιρα απο οταν μπηκε το co2 (δεν υπαρχει ιχνος αλγης πλεον) , αλλα δεν εχει αυτο το εντονο πρασινο που θελω να εχει(ουτε πριν τοχε). Φως?

Θα ηθελα να συζητησουμε την εκδοχη να βαλω flourite και αν αυτο θα βοηθησει να το κανω, στην ουσια αποτι καταλαβαινω το μονο που κανει ειναι να δεσμευει το εξτρα λιπασμα που ριχνω και το αποδεσμευει σταδιακα? Σωστα?

Με τον νεο χρονο (αν δεν μου υποδειξετε να κανω κατι αλλο), λεω τα βηματα μου να ειναι τα εξης. 1. Μιας και το ενυδρειο ειχε στηθει αρχικα για γεννηστρα-καραντινα δισκων, ειναι αρκετα ψηλο. Λεω να κατεβασω τη σταθμη 5 ποντους, να παω και το φωτιστικο πιο κατω με κατασκευη καινουργια και καινουργιους ανακλαστηρες στενης δεσμης (sakis ακους???? ), που αυτη τη στιγμη καθεται πανω απο ενα plexy glass γιατι οι amano την ειδανε πηδηχτουληδες οταν μπηκανε και τις εψαχνα στο σαλονι. 2. Να μπουν αλλες 2 λαμπες που θα αναψουν σταδιακα για να μειωθει το σοκ και να μην εχουμε εξαρσεις αλγης, daylight 6000k ισως και παραπανω 10 πχ. 3. Να φυγει η πλατη γιατι εχω την εντυπωση οτι μπερδευει το ματι, ισως γιατι δεν εχουν παρει τα πανω τους τα φυτα ομως, θα το δω αυτο. 4. Να φυγουν τα cory γιατι ειναι 2, θαπρεπε ναναι κοπαδι, εκτος αυτου μου χαλανε το aquascape τοχα κανει με μεγαλη κλιση και αυτα την εχουν δει μπετατζηδες, αλφαδι μου το κανανε (nazgul ειχες δικιο ). Η blyxa japonica ο bloskas θα κλαιει οταν δει πως καταντησε, οταν μου την εδωσε δεν ειχε καμια σχεση το χρωμα της.

Πληροφορίες


Διαστάσεις: 85x32x45
Όγκος:120lt
Κατηγορία: Φυτεμενο
Φυτά: Εgeria Densa, Blyxa japonica, Ludwigia repens, willow moss, christmass moss, amazon sword, limnophilla sesiflora.
Ψάρια / ¶λλα είδη: 3 dwarf gurami, 1 betta splendens, 3 amano shrimp, 1 ancistrus cirrhosus, 2 cory paleatus
Διακοσμητικά υλικά: Ριζες, πετρες λαβας. αναμεμιγμενη ασπρη με μαυρη αμμος.
Φόντο: Απομιμηση βραχου
Φωτισμός: 2x28w grolux
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες
Φιλτράρισμα: Fluval 203
Θερμοστάτης: 150w
Λίπανση: seachem flourish, AV aquavitro propel (σιδηρος), AV envy
Παροχή CO2: DIY

Παράμετροι:

pH: 6,8
Γενική σκληρότητα (GH): 6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0-10
Αλλαγές νερού: 40% / 10 μερες
Θερμοκρασία: 25
¶λλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4248.jpg
Εμφανίσεις:  699
Μέγεθος:  86,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4249.jpg
Εμφανίσεις:  558
Μέγεθος:  89,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4250.jpg
Εμφανίσεις:  521
Μέγεθος:  122,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4251.jpg
Εμφανίσεις:  610
Μέγεθος:  105,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4253.jpg
Εμφανίσεις:  507
Μέγεθος:  106,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4254.jpg
Εμφανίσεις:  494
Μέγεθος:  110,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4252.jpg
Εμφανίσεις:  495
Μέγεθος:  132,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4255.jpg
Εμφανίσεις:  479
Μέγεθος:  63,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4256.jpg
Εμφανίσεις:  615
Μέγεθος:  49,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-13, 18:18
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή




κατι μου θυμιζει το συστημα με το διοξειδιο!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-12-13, 18:41
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Σπυρο μηπως νιτρικα σου δε φτανουν? Βλεπω οτι η egeria εχει μεγαλα διαστηματα αναμεσα στα φυλλα κατι που διαπιστωσα και σε εμενα οταν δεν ειχε αρκετα νιτρικα.
Επισης flourish και envy ειναι πανω κατω ιδια σκευασματα. Σιδηρο δε νομιζω να χρειαζεσαι επισης εκτος και αν εχεις δει ελλειψη.

Κανε μικροτερες αλλαγες για λιγο να δεις πως θα παει. Δε νομιζω οτι εχει και καμια μεγαλη ιχθυοφορτιση για τα λιτρα σου.

Οι ελλειψεις φαινονται αμεσα στα φυτα γρηγορης αναπτυξης οπως ειναι η egeria και η angustifolia.


Δες και εδω.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-12-13, 20:54
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Σπυρο η αμμος σου ειναι σαν παγωτο μπισκοτο oreo!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-12-13, 22:12
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

ωραια πραγματα μπραβο!!το φιλτρακι κανει καλη διαχυση;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-12-13, 23:12
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

ωραιο ειναι! και τα γκουραμι ωραια και κατι διαφορετικο απ'οτι βλεπω εγω τουλαχιστον συνηθως.!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-12-13, 15:30
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Σακη ναι χαχαχα ειναι πολυ βολικο!!!

Βloskas εισαι και γλυκατζης παναθεμα σε

Στεφανε οντως για τα νιτρικα πρεπει να εχεις δικιο, τοχαμε πει και απο κοντα θυμαμαι. Θα τις αραιωσω ναι. Πολυ ωραιο το σχεδιαγραμμα βοηθαει!!

Για τη moss καμια ιδεα? Λετε να φταιει το φως?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-12-13, 15:40
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

κουραμπιε το ιδιο ακριβως φως εχω 2χ28 με μια γκρολουξ και μια day στα ιδια λιτρα και το ιδιο υψος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-12-13, 15:48
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Λες να φταινε οι δυο grolux? Θαλεγες να εβαζα αλλη μια day η μια μια οπως εσυ? Εμενα οι grolux ειναι 56 (νομιζω εκατοστα) το μηκος ενυδρειου 85, τις εχω βαλει τη μια πισω και πιο δεξια, την αλλη μπροστα και πιο αριστερα. Βεβαια εκει που ειναι η μοss βαρανε και οι δυο ειναι κεντρο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-12-13, 16:23
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

59 εκατοστα ειναι. δε νομιζω να φταινε οι γκρολουξ.

μηπως καθεσε μπροστα στο ενυδρειο και τα κοιτας πολυ ωρα και τρομαζουν τα φυτα ρε?! δε ξερω..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-12-13, 16:31
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Λες να γυαλιζει η καραφλα μου και να ανακλαει πολυ φως?

Τι βλακας εισαι ρε χααχαχαχαχαχχαχ

Τωρα το σκεφτηκα....η grolux γενικα "κοβει" οπτικα το πρασινο. Το ειδα στο malawi που ειχα την 6000k ανοιχτη μονο, και το γυρισα σε grolux ετσι για να δω πως θα αλλαξει το τοπιο, η anubies με το που αναψε η grolux φανηκαν πολυ πιο σκουρες. Θα παω απτο νεο χρονο να παρω μια philips 6000k απο ηλεκτρομαγαζο η απτον ιγνατιο αν εχει τετοιες απλες, να δουμε πως θα δειξει διαφορα.

Τελος λυσε μου λιγο την απορια με το flourite που ειδα εχεις και εσυ. Πρακτικα πως σε βοηθαει, δεν εχει θρεπτικα απο μονο του, αποροφαει αυτα που ριχνουμε?
-------------------------
http://www.seachem.com/Products/prod.../Flourite.html μολις το τσεκαρα, ειδα οτι εχει τελικα, απλα αποροφαει εξτρα και τα υγρα? Λες να το βαλω ενα σακι να το αναμιξω με τα oreo?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 19-12-13 στις 16:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-12-13, 20:22
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Νομιζω επιβαλετε να βαλεις μια λαμπα στα 6500Κ...πρεπει να μεγαλωσεις δλδ το ευρος του φασματος που παρεχεις στα φυτα σου.
Τα μεγαλα μεσογονατια διαστηματα προκυπτουν οχι τοσο απο καποια ελειψη σε καποιο στοιχειο, οσο σε κακο-συνηθως χαμηλο- φωτισμο ,ο οποιος κανει το φυτο να αγκωμαχαει να φτασει ψηλα να βρει φως.
Τα μπουκαλια για παραγωγη CO2 που εχεις πιο ψηλα απο το ενυδρειο σου ,ειναι σαν να εχεις μια λαιμητομο να κρεμετε απο πανω σου μονιμα....κατεβασε τα πιο χαμηλα απο το ενυδρειο αν δε θες καποια στιγμη να μιλας για ξαφνικους - αναιτιους θανατους
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-12-13, 20:48
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για το ινφο. Η φωτο με τα μπουκαλια ηταν παλιοτερη πλεον ειναι στο ιδιο υψος με το ενυδρειο. Αν και εν γενει εχεις απολυτο δικιο, ειμαι πολυ προσεκτικος με τα μπουκαλια, αργες κινησεις και δεν τα παταω ποτε, εκει ειναι που μπορει να σιφωναρει για πλακα. Οποτε συγκλινουμε προς την προσθηκη μια day η (πιο πιθανων) την αντικατασταση μιας γκρολουξ με daylight.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-12-13, 00:07
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Φiλε κουραμπιε!!!!

θελω να σου πω μερικες παρατήρησης για το ενυδρειο

1ο η πλατη ειναι ωραια αλλα θα ελεγα να βαλεις φοντο απλο και να μεσα στο νερο ριζες και πετρες! κερδιζεις αρκετα λιτρα!
2ο Στα μπουκαλια να βαλεις βανακια στο καθενα ξεχοριστα ή ενα τριπλο πιο πολλι για την αλλαγη και να βαλεις βαλβιδα αντεπιστροφεις!
3ο Εχεις αμα ειδα καλα και green spot κατι με φοσφορικα ή διοξηδιο.
4ο τα λιπασματα για το ενυδρειο σου και της αλλαγες που κανεις ειναι υπερβολη και ίσως ο λογος που εχεις τροιχοειδη και οποια αλλη αλγη μπορεις να διακρηνεις....
5ο με τους ανακλαστηρες που βρηκα και τους εφερε ενα παιδι χομπιστας ο stephos. θα εχεις πολι καλυτερο φωτισμο ακομα και απο αυτο που φανταζεσε!
με αποτελεσμα καλυτερη υγεια στα φυτα!
6ο προβλημα πρεπει να εχεις και με την ροη του νερου στο ενυδρειο αμα δεν κανω λαθος!
7ο μην βαλεις FLOURISH αν δεν ανεβεις πολι τα φωτα.αμα θα κανονισεις να βαλεις καλυτερα μονο φλουραεις να μπορεις να κανεις και παπαδες! με αυτο που εχεις αν και δεν ειναι υποστρωμα για φυτα μπορεις να κανεις αρκετα και ειδικα με τα φυτα που εχεις!
για τωρα βαλε της τετρα ενα που ειναι μεγαλη ποσοτητα οχι το crypto και αργοτερα κανε diy ταμπλετες. αμα δεν μπορεσεις θα κανουμε μαζι οταν ερθω με αδεια!
8 αμα δεν κανω λαθος δεν εχεις καθολου αναταραξη! κανονισε να εχεις τωρα που θα παρεις το φιλτρο βοηθαει
στης αλλαγεσ δεν λες ποσοτητα νερο βρυσης με οσμοση!!!


εχω και αλλα να σου πω αλλα κλεινουν τα ματια μου...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-12-13, 14:57
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φiλε κουραμπιε!!!!

θελω να σου πω μερικες παρατήρησης για το ενυδρειο

1ο η πλατη ειναι ωραια αλλα θα ελεγα να βαλεις φοντο απλο και να μεσα στο νερο ριζες και πετρες! κερδιζεις αρκετα λιτρα!

Oντως αυτο ειναι στο προγραμμα να γινει.
2ο Στα μπουκαλια να βαλεις βανακια στο καθενα ξεχοριστα ή ενα τριπλο πιο πολλι για την αλλαγη και να βαλεις βαλβιδα αντεπιστροφεις!
3ο Εχεις αμα ειδα καλα και green spot κατι με φοσφορικα ή διοξηδιο.
Δεν εχει, ισως να ξεγελαει καποια φωτο.
4ο τα λιπασματα για το ενυδρειο σου και της αλλαγες που κανεις ειναι υπερβολη και ίσως ο λογος που εχεις τροιχοειδη και οποια αλλη αλγη μπορεις να διακρηνεις....
Γενικα απο οταν μπηκε το διοξειδιο η αλγες εξαφανιστηκαν δεν υπαρχει ιχνος.
5ο με τους ανακλαστηρες που βρηκα και τους εφερε ενα παιδι χομπιστας ο stephos. θα εχεις πολι καλυτερο φωτισμο ακομα και απο αυτο που φανταζεσε!
με αποτελεσμα καλυτερη υγεια στα φυτα!
Καλα αυτο εννοειται, εβαλα κατι arcadia που ειχα, θα κανω καινουργιο φωτιστικο ομως μια και καλη οταν ερθουν.
6ο προβλημα πρεπει να εχεις και με την ροη του νερου στο ενυδρειο αμα δεν κανω λαθος!
Ειμαι στα 500l/h αλλα δεν μαρεσει και μενα νιωθω οτι θελει κιαλλο.

7ο μην βαλεις FLOURISH αν δεν ανεβεις πολι τα φωτα.αμα θα κανονισεις να βαλεις καλυτερα μονο φλουραεις να μπορεις να κανεις και παπαδες! με αυτο που εχεις αν και δεν ειναι υποστρωμα για φυτα μπορεις να κανεις αρκετα και ειδικα με τα φυτα που εχεις!
για τωρα βαλε της τετρα ενα που ειναι μεγαλη ποσοτητα οχι το crypto και αργοτερα κανε diy ταμπλετες. αμα δεν μπορεσεις θα κανουμε μαζι οταν ερθω με αδεια!
Εχω βαλει καπου καπου flourish ταμπλετες, βοηθησαν οντως, πιστευω το μεγαλο θεμα ειναι το φασμα του φωτος. Ελα ελα να κανουμε κουραμπιεδες και ταμπλετες.

8 αμα δεν κανω λαθος δεν εχεις καθολου αναταραξη! κανονισε να εχεις τωρα που θα παρεις το φιλτρο βοηθαει
στης αλλαγεσ δεν λες ποσοτητα νερο βρυσης με οσμοση!!!

50-50% ΑΟ με βρυση βαζω. Αναταραξη εχει μια χαρα, αλλα θα καλυτερεψει με το φιλτρο βεβαια.


εχω και αλλα να σου πω αλλα κλεινουν τα ματια μου...
.....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-12-13, 18:30
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

φυλος δες φωτο απο αυτες που εβαλες(3,4,6)

εκει στο φυλλο εχει αλγη!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι θεωρειται "φυτεμενο"? Nick74 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 26-09-12 22:27
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06608 seconds with 14 queries