Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες ποταμών Αφρικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-05-12, 22:18
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή Γεννα Κριμπενσις! Βοηθεια!!

παιδια μολις ειδα ξαφνικα μωρακια κριμπενσις και δεν το περιμενα καν! τι να κανω!!! χρειαζονται κατι?

εβαλα μεσα στο προστατευτικο πλαστικο του φιλτρου μπλε σφουγγαρι ωστε να μην τα τραβηξει γιατι δεν εχω τουλι. καλα εκανα η οχι? αν οχι τι μπορω να κανω? κατι αλλο? φωτο σε λιγο!!
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 06-05-12 στις 22:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-12, 22:45
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

μπραβο ρε , να σου ζησουν!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-12, 22:50
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ευχαριστω! το θεμα ειναι τι (αν ) κανουμε κατι απο δω και περα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-05-12, 22:59
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

δεν κανεις τιποτα. οι γονεις τους τα προστατευουν και αμα εχεις κρυψωνες μη φοβασαι...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-05-12, 23:49
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή



-------------------------
ρε παιδια να ρωτησω? τωρα που εβαλα μπλε σφουγγαρι να κλεισει την εισοδο του φιλτρου να μην μου παρει κανενα, η φιλτρανση θα ειναι 100% οκ η οχι? απλα σκεφτομαι οτι μιας και το σφουγγαρι φιλτραρει στην αρχη οι ακαθαρσιες μενουν μεσα στο νερο
-------------------------
πολυ προχειρα μετραω 30-40 μικρα!
-------------------------
ελα ρεεεεεε, ρε παιδια κριμα, αλλα ο πατερας (μαλλον) εχει φαει 2-3 μωρακια. απο τη μια προστατευει την περιοχη κι απο την αλλη τρωει.. ρε γαμωτο....
-------------------------
ΤΩΡΑ οι γονεις κυνηγιουνται, κανουν κυκλους και "κλειδωνουν" και σαγονια σαν να φιλιουνται. τι γινεται?
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=BREam...ature=youtu.be

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 06-05-12 στις 23:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-05-12, 00:06
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μην ανησυχεις, εχω και εγω τωρα γεννα κριμπενσις, και ειναι πολυ καλοι γονεις. το αρσενικο δεν σου εχει φαει μικρα, απλα τα βαζει στο στομα και τα μεταφερει αλλου.
για να μην μου ρουφιξει μικρα το φιλτρο εγω εβαλα καλσον στην εισαγωγη και το εδεσα με λαστιχακι. απο τροφη μπορεις να κανεις σκονη τα φυλαρακια η οτι αλλη τροφη εχεις και οι γονεις θα οδηγουν στο σημειο που πεφτει η τροφη το κοπαδακι για να φανε.
να προσεχεις με την ποιοτητα του νερου γιατι λερωνει ευκολα, κανε αλλαγη το 30% καθε 2-3 μερες για να μην εχεις απωλειες και να ταιζεις τουλαχιστον 3 φορες τη μερα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-05-12, 00:12
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Κατσε φιλε μου γιατι οι πληροφοριες σου ειναι σημαντικες!!


1) σοβαρα απλα τα μεταφερει αλλου; Εγω τον κοιταζα για 2-3 λεπτα και δεν εβγαλε τιποτα....

2) ταισα φυλλαρακια πρωτεινης ομεγκα ονε. Δεν εχω κατι αλλο μιας και ειναι κυριακη. Τι να παρω αυριο; Ποσα να ριχνω καθε φορα;

3) τοσες πολλες αλλαγες ε; Το νερο που θα βαζω με προετοιμασια σε κουβα κτλ αντι κατευθειαν οπως συνηθιζα;

4) με το σφουγγαρι που εβαλα στο στομιο του φιλτρου θα εχω προβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-05-12, 00:27
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

τι αλλα ψαρια εχεις μεσα? εφοσον εχεις βαλει σφουγγαρι στην εισαγωγη του φιλτρου πιστευω εισαι οκ. οι γονεις μπορει να φανε τα μικρα τους μονο αν στρεσαρονται πολυ απο τους αλλους κατοικους του ενυδρειου και στο λεω απο προσωπικη εμπειρια γιατι εχασα μια γεννα ετσι, μεχρι που αφησα μεσα μονο τα κριμπ και ενα ζευγαρι γκουραμι. να ταιζεις συχνα και να παρακολουθεις αν ειναι γεματες οι κοιλιες των μικρων, απο τροφη οπως σου ειπα, παρε φυλαρακια και τριψτα μεχρι να γινουν σκονη και ταισε τα (λιγη ποσοτητα καθε φορα). εγω εχω κανει ενα μειγμα απο 3 διαφορετικες τροφες. αν θες υπαρχει και ετοιμη τροφη για μωρα σε σκονη, αλλα αφου μπορεις να τη φτιαξεις και μονος σου δεν υπαρχει προβλημα.
οι συχνες αλλαγες του νερου ειναι απαραιτητες και να κανεις οπωσδηποτε προετοιμασια σε βαρελι, γιατι τα μικρα ειναι πολυ ευαισθητα και με το παραμικρο μπορει να τα χασεις ολα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-05-12, 00:49
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Φυλλαρακια μονο ομεγκα ονε εχω με αρκετη ζωικη πρωτεινη. Κανει; Μονο κριμπενσις εχω μεσα. Αλλα 3 μικροτερα απο τους γονεις.

Οταν λες να ειναι γεματες οι κοιλιες των μικρων; Εννοεις να μην πεινανε; Ε πως να το ξερω!

Προετοιμασια στο βαρελι απλα κανουμε ωστε να εχουμε την ιδια θερμοκρασια και αντιχλωριο ετσι;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-05-12, 01:27
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αν εχεις μεσα και αλλα κριμπ τοτε πρεπει να τα βγαλεις γιατι πολυ πιθανον να τη χασεις τη γεννα, στη δικη μου περιπτωση οταν εχασα γεννα, ειχα μεσα και αλλα 4 κριμπ με αποτελεσμα να στρεσαριστουν οι γονεις και να φανε ολα τα μικρα.
οι κοιλιες τους φαινονται γεματες οταν τρωνε γιατι φουσκωνει το πισω μερος των μικρων, μπορεις να το καταλαβεις και απο το χρωμα, δηλαδη αν η τροφη σου εχει κοκκινο χρωμα, τοτε τα μικρα στο πισω μερος, αφου φανε, θα κοκκινιζουν.
το νερο της προετοιμασιας οπωσδηποτε με αντιχλωριο και ιδια θερμοκρασια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-05-12, 19:41
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Δυστυχως δεν μπορω να βγαλω τα αλλα ψαρακια. Το ενυδρειο εζει πετρες και ειναι φουλ φυτεμενο κι αυτα ειναι τοσο γρηγορα που ειναι αδυνατον....
-------------------------
παιδια περιεργως δεν βλεπω ΚΑΝΕΝΑ ψαρι σημερα το πρωι. ουτε τα μικρα, ουτε τους γονεις ουτε τα αλλα 3!
-------------------------
μερικες ακομα φωτογραφιες. σημερα το περιεργο ειναι οτι αφενος δεν βλεπω και τους δυο γονεις, αφετερου μου φαινονται πολυ λιγοτερα τα μικρα...







Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 07-05-12 στις 19:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-05-12, 20:34
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δεν θα ζησουν ολα τα μικρα, ειδικα αν ειναι και η πρωτη τους γεννα μπορει να μη ζησει και κανενα. ακομα και πιο εμπειρα κριμπ δεν καταφερνουν παντα να μεγαλωσουν ολα τα μικρα τους.
παντως τα βλεπω ταισμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-05-12, 20:43
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

πως τα βλεπεις ταισμενα? ξερει καποιος ποσων ημερων μπορει να ειναι αυτα? και ποτε μπορει να εχουν κανει τα αυγα τους οι γονεις? ποτε θα μεγαλωσουν περιπου και δε θα χρειαζονται πια προστασια?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-05-12, 00:41
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

για το πρωτο ερωτημα σου εχω εξηγησει πιο πανω. τα μικρα εχθες βγηκαν απο τη φωλια, οποτε τα αυγα υπολογισε να εκκολαφθηκαν πριν απο 5-6 μερες περιπου. σε κανα μηνα η και λιγο παραπανω πρεπει να τα ξεχωρισεις απο τους γονεις, γιατι αν ο αρσενικος θελει να ζευγαρωσει παλι (πολυ πιθανο) μπορει να σου σκοτωσει αρκετα. οποτε θα πρεπει να εχεις ενα μικρο ενυδρειο γυρω στα 50 λιτρα ετοιμο στρωμενο που θα φιλοξενησει τα μικρα σου μεχρι να τα δωσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-05-12, 13:03
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Αφου καπου διαβασα οτι αυτο δεν ειναι αναγκη. Αλλο ενυδρειο δεν μπορω να παρω δυστυχως
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-05-12, 22:37
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ρε παιδια απο την δευτερη ημερα της γεννας δεν εχω δει τον ενα γονιο. λετε να εχει γινει τιποτα? αφαντος ο γονιος μιλαμε ανω ο αλλος ολη την ωρα με τα μικρα)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-05-12, 23:03
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δεν πιστευω να εχει πεθανει, καπου θα ειναι κρυμμενος γιατι θα εχει φαει ξυλο με το τσουβαλι, απο τη θυληκια. και τα δικα μου ετσι ειναι, δεν μιλιουνται, επειδη ο αρσενικος ηθελε να ξαναζευγαρωσει και εφαγε μερικα μικρα. ειναι κρυμμενος συνεχεια μεσα σε μια καρυδα και βγαινει εξω μονο για μασα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-05-12, 23:17
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

μου περασει απο το μυαλο αλλα μιλαμε δεν εχω δειν τον ενα ουτε για ενα δευτερολεπτο. και το θεμα ειναι οτι ψαχνω παντου (με τις δυσκολιες που εχει το φουλ φυτεμενο) και δεν ειναι πουθενα!!!!
-------------------------
ρε παιδες, βλεπω τωρα κατι γραμμες στους βραχους πανω σαν απο σαλλιγκαρια και διπλα ενα σαλιγγαρακι μικρουλι. ειναι λαθρεπιβατες αυτοι? κανουν κακο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 12-05-12 στις 23:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-05-12, 01:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
4) με το σφουγγαρι που εβαλα στο στομιο του φιλτρου θα εχω προβλημα;
Το πιθανοτερο, ναι.
Οπως γρηγορο μπουκωμα και πτωση ροης.
Αν ειναι και πολυ ψιλοτρυπο μπορει να δεις κι αλλα περιεργα φαινομενα, οπως γλιτσα (σαν βλεννη) στους σωληνες και τραγικη πτωση ροης συντομα.

Το προφιλτρο καλο ειναι να ειναι καπως χοντροτρυπο και να αγκαλιαζει το ποτηρακι της εισοδου του φιλτρου.
Οταν ειναι ετσι, η επιφανεια του σφουγγαριου ειναι μεγαλυτερη και το σκουπιδι μοιραζεται σε περισσοτερο σφουγγαρι. Μεχρι να φτασει βουλωσει, θα εχει γινει και η μερικη αποσυνθεση του σκουπιδιου.

Αν θελεις απλα να μη ρουφηξει γονο, μπορεις να τυλιξεις προχειρα το ποτηρακι, με καλσον ψιλο. (με ενα χαλαρο κομπο για να βγαινει ευκολα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γεννα κριμπενσις Χρηστος Ζ. Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 4 16-04-12 20:12
Αρρωστο κριμπενσις- μια βοηθεια παρακαλώ poppy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 19-01-12 21:23
Βοηθεια με γεννα?? mikeruless Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 16 03-12-10 19:12
την βοηθεια σας γεννα...... panoscorfu Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 25 14-05-09 18:24
βοηθεια με γεννα afrodite ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 5 24-10-06 12:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06064 seconds with 13 queries