Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-06-10, 22:45
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Smile Πατεντα καλυτερου φωτισμου...αλλα!1

Καλησπερα σας φιλοι ενυδροφιλοι!! ειμαι κοματακι "ψαρακλας" ακομα με το αθλημα (4 μηνες) και επειδη ειχα κανει ασχημο ξεκινιμα με το ενυδρειο μου, διοτι ειχα αρκετες απωλειες ψαριων και φυτων και το νερο μου τωρα καπως στρωνει με την βοηθεια που προσφερετε με τις πληροφοριες σας σε αυτο το φορουμ, και μπραβο σας για αυτο!

Ενα απο τα θεματα που διαβασα,λοιπον, προσφατα ηταν ο φωτισμος του φυτεμενεου ενυδρειου. Οποτε μπηκα στο "τρυπακι" να φτιαχω μια πατεντα φωτισμου (θα επισημανω και φωτο συντωμος) διοτι με 25watt σε 120 lt γλυκου νερου δεν φυτευεις!! μετα το περας της κατασκευης δεν ειχα υπολογισει κατι, την αποσταση των λαπτηρων, με αποτελεσμα να τις τοποθετησω γυρω στους 40 cm απο το νερο και το αποτελεσμα ειναι να διαχετε σε ολο το δωματιο και στο νερο να μην φτανει το φως επαρκως. εχω τοποθετησει 2 x T8 των 30 watt.

Αν εβαζα ανακλαστηρες θα φωτιστει καλυτερα το ενυδρειο απο αυτην την αποσταση? Αν ναι, τι ανακλαστηρα να βαλω για καλυτερο αποτελεσμα? των petshop ή καποια αλλη "πατεντα" όπως καθρεφτη?

Υ.Γ οταν ρωτησα σε ενα petshop παλιοτερα τι κανει ενας ανακλαστηρας στο ενυδρειο, μου ειπαν οτι αποροφαει τον πολυ φωτισμο! εμεινα λιγο μα...ς!!! δεν πιστευω να ισχυει κατι τετοιο?

Σας ευχαριστω πολυ!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-06-10, 22:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
25 βατ σε 120 λιτρα ειναι και ο φωτισμος του καρφουρισιου...μια χαρα φυτευεις..προσφατα ηταν ετσι το ενυδρειο του αδερφου μου..μια πρασινη ζουγκλα με υγροφιλες..βελισνεριες..πτεροπους και κρυπτοκορινες...(ξεστηθηκε πριν λιγες μερες και ηταν ολα αυτα τα φυτα που εβγαλα αγγελια).
αυτο το λεω γιατι μπορεις να κανεις ενα πολυ χαμηλων απαιτησεων με αυτο το φωτισμο...
για περισσοτερα και πιο απαιτητικα ειδη φυτων σαφως και θελει αναβαθμιση...
φυσικα αυτο που σου ειπαν στο πετσοπ ειναι χαζο...ο ανακαλαστηρας κανει αυτο που λεει η λεξη...ανακλα το φως..και με το σχημα του κατευθυνει το ανακλουμενο φως προς τα κατω.
τι πατεντα εκανες και δε μπορεις να κατεβασεις πιο χαμηλα τους λαμπτηρες??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-06-10, 23:03
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πρωτα απο ολα που παντησες τοσο γρηγορα

Η πατεντα ειναι η παρακατω! εφτιαξα μια ξιλινα προεκταση προς τα πανω, σαν καπακι απο πιο ψιλα. ηθελα να αποφυγω την πατεντα μεσα στο καπακι που εχει αναφερθει στο φορουμ, κυριωσ για οικονομικουσ λογους. διοτι αυτη η πατεντα που εκανα κοστισε μολισ 45 ευρω. λοιπον οπωσ καταλαβενεις πρεπι να ξυλωσω το συστημα και να κοπσω λιγο τα πλαινα, κ θελω να αποφυγω την βαβουρα αυτη!!

Πιστευεις πωσ οι ανακλαστηρες θα κανουν δουλεια?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PIC100621003.jpg
Εμφανίσεις:  476
Μέγεθος:  42,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-06-10, 23:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σιγουρα πρεπει να κοψεις τα πλαινα και να το κοντυνεις...επισης να ξερεις οτι πολυ φως θα χανεις απο το πλεξι καπακι που εχεις κανει..γιατι και υγρασια θα μαζευει απο κατω..και με τον καιρο αλατα...αλλα και σε βαθος χρονου θα πολυμεριστει το πλεξι και θα χασει τη διαφανεια του.
οπως και να εχει....σιγουρα θα πρεπει να το κοντυνεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-06-10, 23:17
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Καταλαβα...μπηκα σε μπελαδες!!!

προς το παρον με ανακλαστηρα θα διορθωθει λιγο το προβλημα?
το υψος των λαμπων ειναι στους 32 ποντους. στουσ ποσους πιστευεις οτι πρεπει να κατεβει?

Και κατι ακομα!! προ 1 εβδομαδας εωαλα δοκιμαστικα μια Anubia bartaris και το το ανθος τησ χθεσ μαυρισε και επεσε! μετα απο ψαξημο επειδη για αλλη μια φορα ο petshopaw δεν μου τα ειπε σωστα, διαπιστοσα οτι μπορει να οφειλετε στο οτι το φυτεψα ολο μεχρι μεσα, να φτασει δηλαδη στο χωματινο υποστρωμα που εχω βαλει, κ στο οτι τοε εωαλα με το γιαλοβαμβακα. αν το φυτεπσω με τισ ριζεσ εξω απο το χαλικι και ωγαλο το γιαλοβαμβακα θα το γλιτωσω το φυτω? τα φυλλα ειναι μια χαρα προσ το παρον
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-10, 01:27
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβα...μπηκα σε μπελαδες!!!

προς το παρον με ανακλαστηρα θα διορθωθει λιγο το προβλημα?
το υψος των λαμπων ειναι στους 32 ποντους. στουσ ποσους πιστευεις οτι πρεπει να κατεβει?

Και κατι ακομα!! προ 1 εβδομαδας εωαλα δοκιμαστικα μια Anubia bartaris και το το ανθος τησ χθεσ μαυρισε και επεσε! μετα απο ψαξημο επειδη για αλλη μια φορα ο petshopaw δεν μου τα ειπε σωστα, διαπιστοσα οτι μπορει να οφειλετε στο οτι το φυτεψα ολο μεχρι μεσα, να φτασει δηλαδη στο χωματινο υποστρωμα που εχω βαλει, κ στο οτι τοε εωαλα με το γιαλοβαμβακα. αν το φυτεπσω με τισ ριζεσ εξω απο το χαλικι και ωγαλο το γιαλοβαμβακα θα το γλιτωσω το φυτω? τα φυλλα ειναι μια χαρα προσ το παρον
Πρέπει πάντα να βγάζεις τον υαλοβάμβακα από τα γλαστράκια και να ξεπλένεις προσεκτικά τις ρίζες. Εγώ το είχα κάνει με νερό του ενυδρείου, (δεν ξέρω αν πειράζει να ναι της βρύσης ας απαντήσουν οι πιο έμπειροι). Από αυτά που έχω διαβάσει και παρατηρώντας και την ανάπτυξη των δικών μου anubias δεν πρέπει να φυτεύονται και καλύτερα να στερεώνονται πάνω σε πέτρες ή σε ρίζα ξύλου. Με τον καιρό γατζώνονται. ¶λλωστε οι ρίζες τους γι αυτό το λόγο είναι, δεν παίρνουν από εκεί θρεπτικά στοιχεία αλλά από το φύλλωμα. Έχουν αργή ανάπτυξη και είναι πολύ σκληρα φυτά. Αν βγάλεις τον υαλοβάμβακα και τα στερεώσεις κάπου δεν θα έχεις πρόβλημα.

Και αργότερα με το κλάδεμα θα πρέπει να προσέξεις επειδή βγάζουν επιβλαβείς ουσίες στο νερό αν τις κόψεις αλλά είναι νωρίς ακόμα για να ανησυχείς γι αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-06-10, 01:56
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω απλά στα παραπάνω ότι υπάρχει πιθανότητα να χαλάσει μετά από κάποιο καιρό αν έχεις όλο το ρίζωμα φυτεμένο. Οι ανούμπιες λαμβάνουν θρεπτικά και από τις ρίζες τους (σχετικά πρόσφατη γνώση για μένα!), απλά σε μικρότερο βαθμό από ότι από τα φύλλα τους. Όσο για την τοξικότητα δε νομίζω ότι πρέπει να σε ανησυχεί καθόλου. Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει αφορά μόνο τις γαρίδες και επί της ουσίας μιλάμε για την περίπτωση που αποφασίσεις να τη χωρίσεις σε περισσότερα φυτά κόβοντας το ρίζωμά της (από όπου και τρέχει ένα τοξικό υγρό), οπότε σε αυτή την περίπτωση το κάνεις εκτός ενυδρείου και την αφήνεις για λίγο σε νερό μόνη της, αλλά όντως κάτι τέτοιο δε σε καίει αυτή τη στιγμή!

Οι ανακλαστήρες θα βοηθήσουν πολύ στην αύξηση του φωτισμού προς το ενυδρείο και καλό (κατά τη γνώμη μου) είναι να μην μπλέξεις με πατέντες με καθρέπτες κλπ για κάτι που μπορείς να πετύχεις πολύ καλύτερα με τα ίδια λεφτά. Εγώ προσωπικά έχω μεταλλικό από pet shop (σχετικά ακριβό δηλαδή) που νομίζω ότι έχει καλύτερη αντοχή στο χρόνο, αλλά από αυτά που διαβάζω αν το έστηνα τώρα θα έδινα την ευκαιρία σε ένα πλαστικό από ηλεκτρολογικά είδη που έχει κανένα πεντάευρο.


Επειδή μου έχει μείνει η απορία και θέλω να σε ρωτήσω... όταν λες ότι οι λόγοι που έκανες την κατασκευή ήταν οικονομικοί τι εννοείς; Τι περισσότερο από 45 ευρώ θα έδινες αν έβαζες τις επιπλέον λάμπες στο καπάκι; Το αισθητικό κομμάτι το καταλαβαίνω, αυτό που λες μου φαίνεται περίεργο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-06-10, 17:10
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Smile

Φίλε μου exelix οι λόγοι που δεν έκανα πατέντα στο καπάκι είναι πρώτον καλαισθησιας, ασφαλείας (τα φοβαμε λίγο τα καλοδια κοντά στο νερό), οικονομικοί(επρεπε να βάλω στεγανά ακροφισια τα οποία κάτω 15 ευρώ δεν βρήκα οπότε θα μου πηγενε 30 ευρώ μόνο για ακροφυσια), εργονομικα είναι καλύτερα(κάνω ότι δηποτε χωρίς να έχω τις λάμπες μες τα χέρια μου)
μπορεί να έκανα βλακεία, απλα επειδή ξυλουργος κ πλεξιγκλας είναι γνωστοί μου το εκμεταλευτικα κ εκανα μια πιο λίγο οικονομική και ασφαλής πατέντα (πιστεύω)!!


Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την βοήθεια σας, γιατί δεν περίμενα ότι το σπορ είναι τόσο δύσκολο κ επειδή μου αρέσει ο υδάτινο κόσμος και τα δύσκολα έχω κολλήσει άσχημα!! Αλλά το αποτέλεσμα πιστεύω θα με ανταμοιψει κάποια στιγμή όσο και αν κουραστω και ξοδευτω!!
-------------------------
Λοιπόν έχουμε και λεμε!!
τοποθετησα εναν ανακλαστηρα στην μια λαμπα απο οπου εφευγε το περισσοτερο φως, αλλα θεαματικη βελτιωση δεν ειδα! προς το παρον δεν με απασχολει γιατι αλλωστε εχω μονο Anubia, αλλα την λυση την βρηκα και μολις μπορεσω θα το διορθωσω.

όσο για την Anubia το ανθος επεσε σημερα και εκοψα το κοτσανι της για να μην προχωρησει το σαπισμα. την αφερεσα απο το χαλικι αλλα επειδη δεν εχω καπιο βραχακι η ξυλο τωρα προσ το παρον φυτεψα μεσα στο χαλικι ελαχιστα τα ριζιδια ισα ισα να κρατιεται και το υπολοιπο ελευθερο. Αφαιρεσα και τον γυαλοβαμβακα που ηταν οι ριζες, αλλα μερικα υπολοίματα εμειναν αναμεσα στις μικρεσ ριζες και δεν το πεδεπσα περισσοτερο για να μην τις πληγωσω.(αν ξερετε καποιο αποτελεσματικο τροπο να αφαιρεθει ολος ο γυαλοβαμβακας απο τις ρίζες πειτε μου)

Θελω να ρωτησω κατι τελευταιο (προς το παρον, γιατι ως νεοι πριζουμε τους παλιους με ερωτησεις!!

οταν αναταρασω λιγο το χαλικι ή οταν το καθαριζω σηκωνετε μια σκονη σαν ασπρο χιονι το οποιο ουτε η αποχη δεν μπορει να το μαζεψει! είναι φυσιολογικο αν οχι τι φτεει και τι μπορω να κανω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Geovai : 23-06-10 στις 17:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-06-10, 18:01
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το είχες ξεπλύνει το χαλίκι σου καλά πριν το βάλεις στο ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-06-10, 18:46
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

ne to eixa xeplynei poly kala! koita otan kathete ayto to xioni einai san aspra poli mikra kommatakia. den to eixa to proto kairo poy to estisa. meta apo kana mina emfanistike. ipopteyome mipos einai aposinthemenes akatharsies.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-06-10, 18:54
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Έχεις καθαρίσει ποτέ με σκούπα βυθού;


(Γράφε με Ελληνικά, μας βγαίνουν τα μάτια!)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-06-10, 19:04
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Συγνωμη για την γραφη μου. ξεχαστικα!! καθε αλλαγη την κανο με σκουπα βυθου και το διωχνει μεχρι να αφερεσω την ποσοτητα νερου. αλλα δεν το εξαφανιζει. εχω παρει και την ηλεκτρικη σκουπα της eheim αλλα ειναι τοσο ψιλη η σκονη που περναει το διχτυ συγκρατισης. Η αμμωνια μου παντως ειναι κατω απο 0,02 ppm.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
ανακλαστηρες, πατεντα, φωτισμος


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποιος ειναι ο καλυτερος θερμοστατης - φιλτρο ? achisael Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 23-01-10 02:45
Για αλλα πηγα αλλα πηρα! Γιώργος Κ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 62 25-09-09 15:29
πατεντα γιωργος χανια Γλυκό νερό - Γενικά 10 05-01-09 17:59
πατεντα g-pavl Γλυκό νερό - Γενικά 13 22-11-08 13:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07955 seconds with 16 queries