Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-02-14, 12:39
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παμε τωρα στα μελισσακια...

Brachygobius doriae
Bumblebee Goby

...

O μονος περιορισμος στην επιλογη φιλοξενιας του δειχνει να ειναι οτι αν εχουμε να κανουμε με αγρια πιασμενα ψαρια πρεπει να ξερουμε σε τι νερο ηταν πριν αιχμαλωστουν για να τους προσφερουμε το ιδιο.
Αν βρούμε κάποιο που έχει γεννηθεί σε ενυδρείο γλυκού νερού μπορούμε να είμαστε σίγουροι οτι θα μακροημερεύσει σε γλυκό νερό;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-02-14, 13:01
Το avatar του χρήστη Racikos
Racikos Ο χρήστης Racikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2013
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή

Μπραβο σου dimi μου αλλαξες την μερα . Καλη συνεχεια στο εργο σου ..
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-02-14, 14:08
Το avatar του χρήστη panos73
panos73 Ο χρήστης panos73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Το στησιμο υπεροχο, τα ψαρια αλλο πραμα, εχω παθει πλακα,
Θα με κανεις να φτιαξω κι εγω γοβιοενυδρειο (ελπιζω να μη με χωρισει η γυναικα μου οταν της το πω)
Μπραβο μπραβο και παλι μπραβο.
Απο γεννες σε συνθηκες αιχμαλωσιας πως τα πανε; Εχεις δει καθολου προσπαθειες ζευγαρωματος;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-02-14, 15:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ο dimis1978 αποδεικνύει για άλλη μια φορά πως είναι μαιτρ στο είδος του
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-02-14, 15:43
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

πανεμορφο ενυδρείο
ψαρια ψαγμένα ενα-ενα
εκμετάλλευση και του τελευταίου διαθέσιμου εκατοστού στο σπίτι.
η επιτομή του χομπίστα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-02-14, 17:38
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Πολυ ωραίο έγινε..
Το χαλικάκι μηπως ειναι βαμμένο? Σαν πολυ να γυαλίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-02-14, 20:05
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexandertm8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βρούμε κάποιο που έχει γεννηθεί σε ενυδρείο γλυκού νερού μπορούμε να είμαστε σίγουροι οτι θα μακροημερεύσει σε γλυκό νερό;
Αν εχει γεννηθεί σε γλυκο νερο,σημαινει οτι και οι γονεις για να καταφερουν κατι τετοιο θα ηταν γοβιοι γλυκου νερου,και ως εκ τουτου θεωρω οτι θα φτασει το μεγιστο προσδοκιμο ζωης του.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο γεννες σε συνθηκες αιχμαλωσιας πως τα πανε; Εχεις δει καθολου προσπαθειες ζευγαρωματος;
Γεννες σε αιχμαλωσια εχουν αναφερθει για ολα τα ειδη που εχω μεσα,εμενα ηδη σημαδια για αναπαραωγη δειχνουν τα rhinogobius και εχω δει και την θηλυκια να αφηνει αυγα (εξαιρετικα μεγαλα ως προς το μεγεθος της) πανω σε μια πετρα,ομως με τετοια πολυκοσμια εκει μεσα δεν μπορει να γινει επιτυχημένη αναπαραγωγη.
Πιστευω οτι αν μπορεσω καποια στιγμη να απομονώσω ψαρια θα επιτύχω γεννα.




Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραίο έγινε..
Το χαλικάκι μηπως ειναι βαμμένο? Σαν πολυ να γυαλίζει.

To σκουρο υποστρωμα ειναι αυτο εδω www.activflora.com (floracol black) και ειναι φυσικη λαβα θρυμματισμένη,ειχε τσουξει πολυ η αγορα του.
Τα γυαλιστερα κομματια που φαινονται ειναι λιωμένα ορυκτα απο οτι δειχνει και η χημικη αναλυση.
Τα βοτσαλα ειναι μαζεμενα ενα-ενα απο τους καταρακτες του Νεδα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-02-14, 21:56
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

ok , απλά επειδη ετυχε να πάρω καταλάθος χαλικι βαμένο, και γυαλιζει οπως το δικό σου γιαυτο στο είπα.
Δεν θελω να κατακρινω το aquascape , αλλα μπορει να βελτιωθει... απο την μερια των ρίζων.
Ο συνδυασμος χαλικι , πετρες και ριζες μου αρέσει πολυ, απλα θα το προτιμουσα πιο φυσικό.
Και τι εννοω με αυτο , ή θα στησεις το ενυδρειο κεντρικά οπως εχει βάλει στην μέση την ρίζα , η θα βάλεις τις ριζες να ξεκινανε απο αριστερά και να καταληγουν δεξια.
Μην με παρεξηγεις , δεν λέω οτι ειναι ασχημο , απλά σαν βελτιωση το βλέπω εγω, μιας και στηνεις βιοτοπικά ενυδρεία.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-02-14, 22:34
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Καταλαβαινω τι λες και εχεις δικιο ως προς το αισθητικο κομματι,απλα το ακουασπεηπ ερχεται σε δευτερη μοιρα σε σχεση με τις αναγκες αυτων των ψαριων.
Επρεπε να εχω κρυψωνες καθ'ολο το μηκος και γι αυτο προτιμησα να στησω κεντρικα και να δωσω και μια εξτρα συσταδα στα αριστερα οπως το βλεπεις.
Ετσι εχω πολλαπλες κρυψωνες στο κεντρο με το βαρυ στην βαση κεντρικο στησιμο (ολη η ριζα στην βαση της ειναι γεματη "τουνελ" απ ολες τις πλευρες) και εχω εξτρα το αριστερο κομματι με πολλες επιλογες για να φωλιασουν οι γοβιοι.
Αφησα μονο το δεξι κομματι σχετικα ελευθερο για να μην μπουκωσει τοσο πολυ και για να δωσω και λιγο χωρο για ελευθερο κολυμπι και φλερταρισμα...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-02-14, 22:48
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβαινω τι λες και εχεις δικιο ως προς το αισθητικο κομματι,απλα το ακουασπεηπ ερχεται σε δευτερη μοιρα σε σχεση με τις αναγκες αυτων των ψαριων.
Επρεπε να εχω κρυψωνες καθ'ολο το μηκος και γι αυτο προτιμησα να στησω κεντρικα και να δωσω και μια εξτρα συσταδα στα αριστερα οπως το βλεπεις.
Ετσι εχω πολλαπλες κρυψωνες στο κεντρο με το βαρυ στην βαση κεντρικο στησιμο (ολη η ριζα στην βαση της ειναι γεματη "τουνελ" απ ολες τις πλευρες) και εχω εξτρα το αριστερο κομματι με πολλες επιλογες για να φωλιασουν οι γοβιοι.
Αφησα μονο το δεξι κομματι σχετικα ελευθερο για να μην μπουκωσει τοσο πολυ και για να δωσω και λιγο χωρο για ελευθερο κολυμπι και φλερταρισμα...
ok, αυτο που αναφερα ηταν το αισθητικό οπως το ειπες σωστά και εσυ.
Τωρα δυστηχως για τα ψαρια που εχεις μεσα δεν εχω ιδέα, για τις απαιτησεις τους, και την συμπεριφορά τους, οποτε διαβάζοντας αυτά που λές ,δεν ειναι τυχαιο το στησιμο,ισως εγω να προσθετα περισσότερα.
Παρολα αυτα , οπως ειπα και παραπάνω μου αρέσει πολύ ο συνδιασμος, και το στήσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 18-02-14, 22:58
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
ok, αυτο που αναφερα ηταν το αισθητικό οπως το ειπες σωστά και εσυ.
Τωρα δυστηχως για τα ψαρια που εχεις μεσα δεν εχω ιδέα, για τις απαιτησεις τους, και την συμπεριφορά τους, οποτε διαβάζοντας αυτά που λές ,δεν ειναι τυχαιο το στησιμο,ισως εγω να προσθετα περισσότερα.
Παρολα αυτα , οπως ειπα και παραπάνω μου αρέσει πολύ ο συνδιασμος, και το στήσιμο.
Τι περισσοτερο θα προσεθετες,που,πως...
Για πε.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-02-14, 23:09
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

χαχα, σε εψησα....
Δοκίμασε καπως ετσι οπως στην φωτο ...
Ετσι θα εχει περισοτερες κρυψώνες στην μέση , και περισότρο χωρο για κολυμπι γυρω απο τις ρίζες.
Ενοειται πως στην μέση θα το γεμισεις φυτά.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  cc5a5462-668d-48ee-a9fb-e10af50997ad.jpg
Εμφανίσεις:  492
Μέγεθος:  47,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-02-14, 23:29
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Aυτο ακριβως που μου δειχνεις ειναι το επομενο ακουασκεηπ (θα εχει βεβαια καποιες φυσικες πινελιες) οταν βρω χωρο να στησω ενα ενυδρειο 1χ1χ0,40...

Αλλα στους 18 ποντους πλατος που εχω τωρα αυτο δεν μπορουσε να γινει αν δεν κολλουσα τα ξυλα πανω στα τζαμια,κι αυτο θα εδειχνε και ασχημο αλλα και θα δυσκόλευε δραματικα την συντηρηση του ενυδρειου οσον αφορα καθαρισμο οθονης κ.α.
Μπορει να ερθει λιγακι προς τα μετρα σου οταν καταφερω και βρω μερικες λεπτες redmoor,αλλα ακομα τις ψαχνω...

Να σαι καλα παντως για τις παρατηρησεις σου και για την π.μ. προσφορα σου!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-02-14, 01:44
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ας συνεχισουμε και να πουμε μερικα λογια για τους:

Rhinogobius rubromaculatus

Eιναι ενας μικρος γοβιος που δεν θα ξεπερασει τους 6 ποντους.
Τα αρσενικα εχουν το χρωμα του παγου με κοκκινες κουκιδες,λευκες απολήξεις πτερυγιων και γαλαζιο πρωτο ραχιαιο πτερυγιο.
Τα θυληκα εχουν πιο στρογγυλη κοιλια,ελαχιστο πιο σκουρο αχνο χρωμα και μικροτερα πτερυγια.

Ζουν στην Ταιβαν και τα βρίσκουμε σε μεγαλες ομαδες σε παραποταμους και λιμνουλες που σχηματιζουν οι ποταμοι με βυθο απο βοτσαλα διαφορων μεγεθων.
Το νερο ειναι πεντακαθαρο και πλουσιο σε οξυγονο,αλκαλικο,με εποχικες θερμοκρασιες απο 14 εως και 27 βαθμους κελσιου.

Τρεφεται με οτιδήποτε ζωντανο χωραει το μεγαλο του στομα και στην αναγκη καταφευγει στην νεκροφαγια.

Στην αιχμαλωσια πρεπει να τους παρεχουμε τα παραπανω,καθαρο και καλα οξυγονομενο νερο,υποστρωμα απο βοτσαλα διαφορων μεγεθων για να κανουν τις φωλιες τους,σκιερα μερη και τροφη που να αποτελειτε κατα βαση με ζωντανα η κατεξυγμενα (bloodworm,artemia,mysis,mosquito larvae,κ.α.),θα δεχτουν ομως και φυλλαρακια οπως και κοκκους πλουσια σε πρωτεινη που θα πεσουν στο βυθο.

Ειναι νευρικα ψαρια και θα δυσφορησουν πολλες φορες με τους συμβιους τους,αυτο θα το δειξουν με τεντωμα του "λαιμου" τους και ανοιγμα του στοματος τους επιδεικνυοντας το μεγεθος τους και μετα ο ενας απο τους 2 συνηθως θα αποχωρησει χωρις περαιτέρω συνεπειες.
Πολυ σπανια θα χτυπησει το ενα το αλλο αν εχουν χωρο να διαφυγουν.
Παρολα αυτα παντα επιθυμουν να βρισκονται παντα σχετικα κοντα το ενα στο αλλο γιατι προφανως αισθανονται ασφαλεια με το ειδος τους.

Με τα αλλα ψαρια τους μεγεθους τους ζουν ειρηνικα αν και ειναι διεκδικητικά στο φαγητο.






















__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-02-14, 02:55
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Για τους Rexi δεν μας έγραψες και το περιμένω πως και πως......επίτηδες το κάνεις?

Ίσως κρατάς το καλό για το τέλος.....(δεν ξέρω τι έχω πάθει αλλά μολις τα δα μου τη βάρεσε)

Ωραίος παρ όλα αυτά.....συνέχισε έτσι....
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 19-02-14, 10:14
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Θα ερθουν και οι Rexi...
Οταν βρω λιγο χρονο θα ειναι οι επομενοι.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-02-14, 21:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πολυ ευχαριστη εκπληξη η παρουσιαση του ενυδρειου σου! --- ειναι υπεροχο και τα ψαρια πολυ ιδιαιτερα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-02-14, 21:47
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Δημητρακη το κσνες το θαυματακι σου παλι.Εξαιρετικο και ομορφοι γοβιοι.Βαζεις καθολου αλατακι?
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-02-14, 22:55
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αλατακι νο...
Εκτος απο τα brachygobius που θα το δεχονταν καλα ολα τα αλλα τα βρισκουμε σε γλυκο και μονο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-02-14, 23:25
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο και "διαφορετικό" ενυδρείο!
Φωτιές ανάβεις να ξέρεις...
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 22-02-14, 02:03
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Kαι ηρθε η ωρα να παρουσιασω και τους "αγριους" του ενυδρειου...

Mugilogobius Rexi

Ειναι ενας μικρος χρυσοκιτρινος "free swimming" γοβιος που δεν ξεπερναει τους 5 ποντους.
Τα αρσενικα του ειδους εχουν ενα εντονο χρυσο χρωμα με μαυρες ιριδες και τα πτερυγια τους ειναι χρυσα με μαυρες γραμμες.
Τα θυληκα εχουν απαλοτερα χρωματα με σχεδον διαφανα πτερυγια και ειναι ελαφρως μικροτερα.

Ζουν στην νησο Sulawesi της Ινδονησιας και εκει τα συνανταμε μονο σε 2 λιμνες,την Towuti και την Mahalona.
Σε αυτες τις 2 λιμνες το νερο ειναι θερμο 24-29c και αλκαλικο 7.5-7.9 ph.
Το νερο ειναι τελειως διαφανο και ο βυθος λασπωδες.
Τα συνανταμε σε βαθος περιπου ενος μετρου να καθοντε στο μεσο μεταξυ πυθμενα και επιφανειας του νερου κοντα ή αναμεσα σε συσταδες φυτων ή ριζων απο δεντρα.
Η σταση τους ειναι σε μια γωνια 45 μοιρων περιπου και την περισσοτερη ωρα τους μενουν ετσι ακινητα σαν να στηνουν "καρτερι".
Ειναι αρκετα καλοι κολυμβητες για γοβιοι και το δειχνουν οταν προκειται ωνα "μονομαχησουν" με καποιον ανταγωνιστη των εδαφων τους.
Απο αυτο καταλαβαινεται οτι ειναι εντονα εδαφικοι χαρακτηρες και προστατευουν την επικρατεια τους.

Στην αιχμαλωσια πρεπει να προσφερουμε περιπου 60 λιτρα για μια ομαδα απο 3-4 ψαρια για να εχουν χωρο να ειναι μακρυα το ενα με το αλλο,ακομα και τα θηλυκα δεν ειναι επιθυμητα στον χωρο του αρσενικου,αρκετες κρυψωνες απο φυτα και ριζες ειναι απαραιτητες.Οταν βρουν τα εδαφη τους οι τσακωμοι θα περιοριστουν στο ελαχιστο,εως τοτε ομως ειναι πιθανον να δειτε σκισμενα πτερυγια και μικροεκδορες στο σωμα τους.
Με αλλα ψαρια εκτος τους ειδους του ειναι επισης κυριαρχικα στην ζωνη ελεγχου τους αλλα περιοριζοντε να τα απομακρυνουν χωρις να τα χτυπησουν.
Στο ενυδρειο μου μηκους 125 εκατοστων βλεπεις ενα αρσενικο ψαρακι ανα 25 περιπου ποντους,αυστηρα τα ιδια ψαρια στην ιδια περιοχη,κατα την διαρκεια του ταισματος σπανε λιγο τα συνορα αλλα οι ισορροπίες επανέρχονται αμεσως μετα με τους "ιδιοκτητες" της περιοχης να απομακρυνουν τους εισβολεις.

Η διατροφη τους πρεπει να εχει βαση κατεψυγμενες ή ζωντανες τροφες,θα δεχτουν χωρις ιδιαιτερο ενθουσιασμο και φυλλαρακι-κοκκο πλουσια σε πρωτεινη.

Απο οτι καταλαβαινετε ειναι ενα ιδιαιτερο ψαρακι που θελει το καταλληλο στησιμο ενυδρειου και την καταλληλη επιλογη συγκατοικων.



Εδω βλεπουμε την τυπικη σταση του (45 μοιρες)



Και εδω οταν αρχιζει την επιδειξη επειδη ο γειτονας του αρχιζει να πλησιαζει...






Και εδω ειναι ο "γειτονας" που δειχνει και αυτος το αναστημα του...




Και εδω ειναι το κοριτσι μας...




Αυτος εδω ειναι ο μεγαλος "τσαμπουκας" του ενυδρειου,ελεγχει την μεγαλυτερη περιοχη και την καλυτερη διοτι εκει ειναι ενα απο τα 2 μερη που ταιζω.
Μπορειτε να δειτε την σκισμενη ουρα του και τα φαγωμενα πλευρικα πτερυγια,σημαδια της μαχης που εδωσε για να κερδισει αυτη την περιοχη,πλεον η κοσμητικη του κατασταση εχει αποκατασταθει.




Και εδω μπορειτε να δειτε τα υπεροχα ματια τους...



__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 22-02-14, 02:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπραβο ρε Δημητρη.
Παντα βλεπουμε και κατι ιδιαιτερο απο σενα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 22-02-14, 11:52
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Μπράβο Δημήτρη πολύ όμορφες παρουσιάσεις ψαριών!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 22-02-14, 12:21
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Μπράβο και από μένα ! Πολύ ιδιαίτερα και όμορφα ψάρια , να τα χαίρεσαι και να δεις και τους απογόνους τους
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 22-02-14, 13:23
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τα θετικα σας σχολια...
Χαιρομαι που αρεσει σε τοσους πολλους ενα ενυδρειο με τοσο ασυνήθιστους κατοικους.

Ελπιζω να αποτελεσει απαρχη να δουμε κι αλλα τετοια.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimis : 22-02-14 στις 13:56
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 22-02-14, 15:41
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για τα θετικα σας σχολια...
Χαιρομαι που αρεσει σε τοσους πολλους ενα ενυδρειο με τοσο ασυνήθιστους κατοικους.

Ελπιζω να αποτελεσει απαρχη να δουμε κι αλλα τετοια.
Για αυτό ακριβώς μου αρέσει,επειδή έχει ασυνήθιστους και όμορφους κατοίκους!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 23-02-14, 22:47
panosdiver Ο χρήστης panosdiver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2013
Περιοχή: Μαρκοπουλο Μεσογαιας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Πραγματικά επαγγελματική δουλειά. Φαίνεται η αγάπη και το μεράκι για αυτό που κάνεις.. Τρομερή ποιότητα και στις φωτό.. Καλή διατήρηση..
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 24-02-14, 21:23
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Φοβερο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 24-02-14, 21:31
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο!

Μαρεσει το στησιμο που εχεις κανει και παντα βγαζεις φανταστικες φωτογραφιες.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 24-02-14, 21:52
Το avatar του χρήστη Βούκακας
Βούκακας Ο χρήστης Βούκακας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Έξαίρετο ενυδρείο και τρομερά μούτρα αυτά τα ψαράκια...δε τα γνώριζα και χαίρομαι που με έβαλες στην τσίτα να τα μάθωμπράβο μάγκα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09197 seconds with 13 queries