Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-02-04, 01:33
Το avatar του χρήστη gemara
gemara Ο χρήστης gemara δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Ζημιές από την ΕΥΔΑΠ

Μετά από μία αλλαγή 20% νερού (2 μέρες μετά τον παγετό ) σε ενυδρείο 120 λίτρων το οποίο λειτουργούσε ομαλά για ένα χρόνο διαπιστώνω σταδιακά στις επόμενες 3 μέρες την απώλεια σχεδόν όλων των mollies (4 από τα 5) και 2 από τα 4 silver gouramies, κάτι πρωτοφανές στα 3 χρόνια που ασχολούμαι με το ενδιαφέρον αυτό hobby. Αγοράζω ένα “Master Test Kit” της Aquarium Pharmaceutics, Inc. όπου εξάγω τις εξής μετρήσεις: pH=7,6 / Nitrite=0 / Ammonia=0 / General Hardness=13dKH / Carbonate Hardness=5dKH.

Αποφασίζω (εσφαλμένως από ότι αποδείχθηκε) να αντικαταστήσω το 40% εκ νέου του νερού και το αποτέλεσμα ήταν την επόμενη μέρα να χάσω επίσης τα 6 από τα 10 μικρούλια tetra neon . Ξανακάνω τα tests πάλι με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα πλην του pH που ανέβηκε στο 7,8.

Τελικώς σήμερα έβαλα τύρφη αντί άνθρακα στο φίλτρο για να κατέβει το pH κατόπιν συμβουλής του καταστήματος που προμηθεύομαι τα σχετικά είδη και ο φίλος υπάλληλος που με εξυπηρετεί, μου ανέφερε ότι άκουσε πολλά παρόμοια περιστατικά αυτές τις μέρες από άλλους πελάτες. Κατά την άποψη του καταστήματος το πρόβλημα οφείλεται κατά κύριο λόγο στην σημαντική αλλαγή στην ποιότητα του νερού της ΕΥΠΑΔ και στο stress αφετέρου που προκάλεσε στα ψαράκια η μεγάλη αλλαγή της ποσότητας του νερού εκ μέρους μου.

Το φαινόμενο του "βρώμικου" νερού οφείλεται μάλλον στην δυσλειτουργία του δικτύου ύδρευσης του λεκανοπεδίου μετά τις καταστροφές του παγετού και πιθανόν της αδιαφορίας και αδυναμίας των υπευθύνων να αντιληφθούν εγκαίρως την μεγάλη μείωση της στάθμης των ταμιευτήρων που οδήγησε τα «κατακάθια» στην κατανάλωση.

Σας μεταφέρω τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη μήπως προφυλάξω κάποιον άλλο φίλο αυτού του πολύ ενδιαφέροντος forum από παρόμοιο περιστατικό.

Γιώργος
__________________
Only dead fish swim with the stream.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-02-04, 01:49
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Kαλα φιλε gemara αυτη την αλλαγη την εκανες πριν να βγουν στις ειδησεις και να κανουν ολο αυτο τον ντορο?αν το εκανες πριν εισαι ενας απο τους παθοντες αλλα αν το ακουσες και δεν εδωσες σημασια φερθηκες πολυ επιπολαια!Κριμα...πολλες απωλειες.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02991 seconds with 12 queries