Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-04-10, 20:26
Το avatar του χρήστη Cornellius
Cornellius Ο χρήστης Cornellius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: ekali
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

ειναι υπεροχο παιδια! μπραβο..

το νερακι πως ανακυκλώνεται? εχει μπει φιλτρακι ή κυκλοφορητης σκετος? υπάρχει θερμοστατης ή όχι?
__________________
Η ζωή είναι το ομορφότερο ταξίδι.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-04-10, 20:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από water_turtle_lover Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτισω κατι??Τα βιβαριουμ χρειαζονται απαραιτητα καποια μηχανικη υποστηριξη??
Οχι ... ενα ψεκασμα με νερακι ανα 1-2 ημερες ... αρκει!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλειοοοοοο!!! Θέλω κι εγώ.
Εχω 120 λ άδεια, έχω καφέδες, έχω ουίσκι, έχω τσίπουρα, μπύρες, ούζα και άλλα πολλά για να σας κεράσω άν περάσετε να φτιαξετε και το δικό μου. Με τον Αντώνη μένουμε και κοντά.

ΥΓ. Αν πιούμε βέβαια όλα τα παραπάνω, ένας θεός ξέρει τί θα φτιάξουμε...
ΑΑΑ έχω και γαϊδουρότριχα κατάλληλη για τις φωτό που θα βγάλω μετά...
Φτιαξτο στο μυαλο σου πως το θελεις .... και κανενα προβλημα!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cornellius Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι υπεροχο παιδια! μπραβο..

το νερακι πως ανακυκλώνεται? εχει μπει φιλτρακι ή κυκλοφορητης σκετος? υπάρχει θερμοστατης ή όχι?
Δεν υπαρχουν ζωντανα οποτε δε χρειαζεται ουτε φιλτρο ουτε θερμοστατης ουτε καν κυκλοφορητης ... ουτε αλλαγες νερου!! Ειναι οτι πιο ξεκουραστο!!!
Ο κυκλοφορηρης ειναι μονο για το καταρραχτακι ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-04-10, 21:18
Το avatar του χρήστη Cornellius
Cornellius Ο χρήστης Cornellius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: ekali
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

αν ομως δεν κυκλοφορει το νερο.. φοβαμαι οτι θα γίνει βούρκος και θα μυριζει..
μηπως κανω λάθος?
παραλληλα απο φωτισμό τι πρεπει να εχουμε?

ειναι καλυτερα να το βλεπει ο ήλιος?
__________________
Η ζωή είναι το ομορφότερο ταξίδι.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-04-10, 21:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cornellius Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ομως δεν κυκλοφορει το νερο.. φοβαμαι οτι θα γίνει βούρκος και θα μυριζει..
μηπως κανω λάθος?
παραλληλα απο φωτισμό τι πρεπει να εχουμε?

ειναι καλυτερα να το βλεπει ο ήλιος?
Δεν υπαρχει θεμα να μυριζει ουτε να βρωμισει το νερο και ας ειναι ακινητο!

Ξεχασα να αναφερω οτι σφραγιζουμε απο πανω ολο το ενυδρειο με διαφανη μεμβρανη (αυτη που εχουμε για τα τροφιμα) ωστε να μη χανεται η υγρασια!

Απο λαμπες εγω εχω κρατησει αυτην την εργοστασιακη (15 watt) αν και με τη cuba καλο θα εκανε αλλη μια! Οπως και να εχει με moss και μη απαιτητικα φυτα ... δεν ειναι αναγκη να εχουμε ιδιαιτερα ισχυρο φωτισμο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-04-10, 21:51
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων

Απο λαμπες εγω εχω κρατησει αυτην την εργοστασιακη (15 watt) αν και με τη cuba καλο θα εκανε αλλη μια! Οπως και να εχει με moss και μη απαιτητικα φυτα ... δεν ειναι αναγκη να εχουμε ιδιαιτερα ισχυρο φωτισμο!
Κι ομως Γιωργο...απ οτι παρακολουθω στα ξενα sites σχετικα με τα Vivarium, οι moss οταν ειναι emmersed λεγεται οτι απαιτουν καλο φωτισμο- οχι για να επιβιωσουν, αλλα για να αναπτυχθουν σωστα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-04-10, 21:53
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεχασα να αναφερω οτι σφραγιζουμε απο πανω ολο το ενυδρειο με διαφανη μεμβρανη (αυτη που εχουμε για τα τροφιμα) ωστε να μη χανεται η υγρασια!

Απο λαμπες εγω εχω κρατησει αυτην την εργοστασιακη (15 watt) αν και με τη cuba καλο θα εκανε αλλη μια! Οπως και να εχει με moss και μη απαιτητικα φυτα ... δεν ειναι αναγκη να εχουμε ιδιαιτερα ισχυρο φωτισμο!
Μπορουμε αντι για λαμπα(αν εχουμε ευκολα φυτα)να τοποθετησουμε το ενυδρειο καπου που να εχει προσβαση σε φως(π.χ. κοντα σε παραθυρο)??
Και τι ειναι προτιμοτερο,η διαφανη μεμβρανη ή το καπακι που εχει το ενυδρειο(ειτε γυαλινο ειτε πλαστικο)???
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 27-04-10, 22:51
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Έλενα αυτές τις μέρες θα ετοιμάσω 2 καινούρια vivarium 50 λίτρων και τα 2 θα βγουν στο μπαλκόνι για να εκμεταλλευτώ το φυσικό φώς που είναι ότι καλύτερο για τα φυτά. Το σημείο πρέπει να είναι απλά φωτεινό και να μην το βλέπει ο ήλιος….για να αποφύγουμε τις υψηλες θερμοκρασίες και να δημιουργείτε-διατηρείτε η υγρασία…το vivarium όπως το σκέφτομαι θα γίνει με ενυδρειακά φυτά τα οποία είναι κατάλληλα για emersed….Το καλύτερο είναι ένα καπάκι από γυαλί ή πλεξιγκλας λίγων χιλιοστών στα μέτρα του ενυδρείου το οποίο δεν παθαίνει τίποτα, ούτε θέλει συχνό άλλαγμα (όπως οι μεμβράνες)…και είναι και πιο εύκολο στην χρήση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 27-04-10, 23:28
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Κι εγώ για το μπαλκόνι το φαντάζομαι -άν το κάνω-, σε σημείο που να μην το χτυπά πολυ ο ήλιος. Το Χειμώνα όμως με χαμηλές θερμοκρασίες πώς διατηρούνται τα φυτά?
Επίσης, στις Καλοκαιρινές διακοπές πώς λύνεται το πρόβλημα του καθημερινού ψεκασμού? (άντε να λειπεις και να'χει καύσωνα ας πούμε... )
Αν λύσω τα ερωτηματα αυτά με βλέπω να τρέχω για βραχια-ξύλα, και στα φυτώρια για φτέρες.

Ευχαριστώ και το Γιώργο για την προθυμία του στη βοήθεια. Τί ποτά πίνετε παιδιά???? και τί μουσικούλα ακούμε??
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-04-10, 23:34
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι ομως Γιωργο...απ οτι παρακολουθω στα ξενα sites σχετικα με τα Vivarium, οι moss οταν ειναι emmersed λεγεται οτι απαιτουν καλο φωτισμο- οχι για να επιβιωσουν, αλλα για να αναπτυχθουν σωστα
Μου ελεγε ο Αντωνης οτι ειναι πιο δυσκολες οι moss σε vivarium ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ και το Γιώργο για την προθυμία του στη βοήθεια. Τί ποτά πίνετε παιδιά???? και τί μουσικούλα ακούμε??
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα εγω τρελαινομαι για ursus με redbull ... πινω ολοκληρο μπουκαλι!!
Βαλε μια Βανδη για αρχη "Λυπαμαι για λογαριασμο σου" μετα βαλε οτι θελεις
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-04-10, 23:36
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Το ποτό κανονίστηκε!!! Στη Βανδή μου το χάλασες, αλλά χαλάλι σου θα στο κάνω το χατήρι....
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 27-04-10, 23:40
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ για το μπαλκόνι το φαντάζομαι -άν το κάνω-, σε σημείο που να μην το χτυπά πολυ ο ήλιος. Το Χειμώνα όμως με χαμηλές θερμοκρασίες πώς διατηρούνται τα φυτά?
Επίσης, στις Καλοκαιρινές διακοπές πώς λύνεται το πρόβλημα του καθημερινού ψεκασμού? (άντε να λειπεις και να'χει καύσωνα ας πούμε... )
Αν λύσω τα ερωτηματα αυτά με βλέπω να τρέχω για βραχια-ξύλα, και στα φυτώρια για φτέρες.

Ευχαριστώ και το Γιώργο για την προθυμία του στη βοήθεια. Τί ποτά πίνετε παιδιά???? και τί μουσικούλα ακούμε??
Φίλε και γείτονα Χριστόφορε…έχω εδώ και 1.5 χρόνο ένα 120ρι εξάγωνο ενυδρείο emersed με glosso στο μπαλκόνι χωρίς κανένα πρόβλημα αν διατηρείτε η υγρασία…είναι όλα οκ αλλά υπάρχουν και άλλες λύσεις…ο χειμώνας είναι πρόβλημα όντως και πρέπει να το βάλεις μέσα η να το προστατέψεις με κάποια μόνωση.. υπάρχουν λύσεις πάντως ...μην ανησυχείς για τίποτα...

ααα ξέχασα ...
Black Label Και “δημιουργώ” καλύτερα με dance μουσική…
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-04-10, 23:53
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Wink

ΟΚ, το εξετάζουμε λοιπόν. Μου λείπουν τα υλικά για την ώρα και από φυτά δεν ξέρω τί να αγοράσω. Μέχρι να φανταστώ πώς και τί ...η Βανδή μπορεί να μπεί έτσι κι αλλιώς και η βότκα επίσης, να δούμε και το χώρο και να σχεδιάσουμε την κατάσταση....
-------------------------
ααα ξέχασα ...Black Label Και “δημιουργώ” καλύτερα με dance μουσική…[/QUOTE]

Σόρυ, τώρα το είδα. Παίρνω λοιπόν και την ουισκάρα και η μουσική έγινε...
Σε έξοδα με βάζετε....χα χα!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χριστόφορος Μίχας : 27-04-10 στις 23:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-04-10, 01:00
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο λαμπες εγω εχω κρατησει αυτην την εργοστασιακη (15 watt) αν και με τη cuba καλο θα εκανε αλλη μια! Οπως και να εχει με moss και μη απαιτητικα φυτα ... δεν ειναι αναγκη να εχουμε ιδιαιτερα ισχυρο φωτισμο!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι ομως Γιωργο...απ οτι παρακολουθω στα ξενα sites σχετικα με τα Vivarium, οι moss οταν ειναι emmersed λεγεται οτι απαιτουν καλο φωτισμο- οχι για να επιβιωσουν, αλλα για να αναπτυχθουν σωστα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου ελεγε ο Αντωνης οτι ειναι πιο δυσκολες οι moss σε vivarium ...

Είπα του Γιώργακη να δώσουμε βάση στην cuba σε αυτό το viv. και όχι στα moss αφού η cuba είναι το κυρίως φυτό του vivarium. Οπότε του πρότεινα να μην βάλουμε πολλά moss γιατι μπορεί να χαλάσουν δεν είναι και η εποχή τους… και αν χρειαστεί και δούμε ότι κάτι δεν πάει καλά με τον φωτισμό και την cuba παίρνει και άλλη λάμπα και θα κάνει το φυτό να τρέχει…αλλα μπορεί να τα παίξουν οι moss (με το πολύ φως).
Τώρα στο θέμα moss και φωτισμός πιστεύω πως ο λόγος που χρησιμοποιούν τον υψηλό φωτισμό για τις moss είναι πιθανόν για να αναπτύξουν πιο γρήγορα τις moss (για διαγωνισμούς , παρουσιάσεις ποιος ξέρει..) διότι όπως γνωρίζεις και εσυ Αλεξ έχουν και αυτά τον κύκλο ζωής τους σε emersed μορφή …Αλλά αν το καλοσκεφτούμε οι φίλτατοι του εξωτερικου έχουν και τον ανάλογο τεχνικό εξοπλισμό για να δημιουργούν υγρασία και να ισορροπούν το όλο σύστημα χωρίς να καίγονται η να χαλάνε οι moss .
Σε συστήματα όπως τα δικά μας τα οποία δεν είναι πλήρες εξοπλισμένα με τεχνητές βροχές, mist maker, μετρητές υγρασίας κλπ. δηλαδή η υγρασία δεν είναι αρκετή και δεν μπορούμε να την κρατήσουμε σταθερή, πιστεύω ότι δεν είναι κατάλληλες οι moss σε υψηλό φωτισμό. Από προσωπική εμπειρία πιστεύω πως το πολύ φως μπορεί να τα κάψει π.χ. εχασα ένα κομμάτι plagiomnium trich. ξεχνώντας απλά το φώς αναμμένο παραπάνω ώρες από την συνηθισμένη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-04-10, 14:20
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλενα αυτές τις μέρες θα ετοιμάσω 2 καινούρια vivarium 50 λίτρων και τα 2 θα βγουν στο μπαλκόνι για να εκμεταλλευτώ το φυσικό φώς που είναι ότι καλύτερο για τα φυτά. Το σημείο πρέπει να είναι απλά φωτεινό και να μην το βλέπει ο ήλιος….για να αποφύγουμε τις υψηλες θερμοκρασίες και να δημιουργείτε-διατηρείτε η υγρασία…το vivarium όπως το σκέφτομαι θα γίνει με ενυδρειακά φυτά τα οποία είναι κατάλληλα για emersed….Το καλύτερο είναι ένα καπάκι από γυαλί ή πλεξιγκλας λίγων χιλιοστών στα μέτρα του ενυδρείου το οποίο δεν παθαίνει τίποτα, ούτε θέλει συχνό άλλαγμα (όπως οι μεμβράνες)…και είναι και πιο εύκολο στην χρήση.

Eυχαριστω πολυ για την απαντηση!! Οποτε αν καταλαβα καλα δεν χρειαζεται να εχει λαμπα το ενυδρειο,απλα να το τοποθετησω σε ενα φωτεινο μερος....Βολικο αυτο!!!..Οπως διαβασα σε ενα αλλο αρθρο σου για emersed καλλιεργειες,τα vivarium δεν χρειαζονται απαραιτητα λιπανση.Το ιδιο ομως συμβαινει με την cuba??Το λεω διοτι εχω καταλαβει πως ειναι ενα σχετικα δυσκολο φυτο αν δεν παρεχεις λιπανση...

Και με το καλο τα καινουρια βιβαριουμ!!!!
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-04-10, 14:24
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από water_turtle_lover Εμφάνιση μηνυμάτων
Eυχαριστω πολυ για την απαντηση!! Οποτε αν καταλαβα καλα δεν χρειαζεται να εχει λαμπα το ενυδρειο,απλα να το τοποθετησω σε ενα φωτεινο μερος....Βολικο αυτο!!!..Οπως διαβασα σε ενα αλλο αρθρο σου για emersed καλλιεργειες,τα vivarium δεν χρειαζονται απαραιτητα λιπανση.Το ιδιο ομως συμβαινει με την cuba??Το λεω διοτι εχω καταλαβει πως ειναι ενα σχετικα δυσκολο φυτο αν δεν παρεχεις λιπανση...

Και με το καλο τα καινουρια βιβαριουμ!!!!
Στη cuba εχει κανει μειξη 3 διαφορετικων χωματων που τις προσφερει οτι χρειαζεται ... αυτα καποια στιγμη εξαντλουνται ... και θα πρεπει να αλλαχτει το χωμα!
Την ιδια ερωτηση εκανα και εγω: "Λες να ψεκαζω με λιπασματα ωστε να επανατροφοδοτειται το χωμα με θρεπτικα?"
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-04-10, 14:25
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από water_turtle_lover Εμφάνιση μηνυμάτων
Eυχαριστω πολυ για την απαντηση!! Οποτε αν καταλαβα καλα δεν χρειαζεται να εχει λαμπα το ενυδρειο,απλα να το τοποθετησω σε ενα φωτεινο μερος....Βολικο αυτο!!!..Οπως διαβασα σε ενα αλλο αρθρο σου για emersed καλλιεργειες,τα vivarium δεν χρειαζονται απαραιτητα λιπανση.Το ιδιο ομως συμβαινει με την cuba??Το λεω διοτι εχω καταλαβει πως ειναι ενα σχετικα δυσκολο φυτο αν δεν παρεχεις λιπανση...
Εξω απο το νερο, τα φυτα παιρνουν ολη την απαραιτητη λιπανση απο το χωμα και το co2 απο την ατμοσφαιρα. Το μονο που ισως χρειαστει ειναι λιγα ιχνοστοιχεια στο νερο που τα ψεκαζουμε. Καλυτερα το νερο στο ψεκαστηρακι να ειναι βροχινο, απιονισμενο ή απο Α/Ο.
Αν παλι η καλλιεργεια κρατησει για καιρο καλο θα ειναι καθε 6 μηνες να λιπαινουμε ωστε να εμπλουτιζεται το χωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-04-10, 14:28
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη cuba εχει κανει μειξη 3 διαφορετικων χωματων που τις προσφερει οτι χρειαζεται ... αυτα καποια στιγμη εξαντλουνται ... και θα πρεπει να αλλαχτει το χωμα!
Την ιδια ερωτηση εκανα και εγω: "Λες να ψεκαζω με λιπασματα ωστε να επανατροφοδοτειται το χωμα με θρεπτικα?"

.....Αααααα...Και πως ξερεις ποτε πρεπει να αλλαξεις το χωμα???


ΥΓ:Σορρυ που σας εχω μουρλανει στις ερωτησεις!!!
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 28-04-10, 14:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Βασικά όταν λες λιπαίνουμε... με τι εννοείς; Με κανονικό λίπασμα που ρίχνουμε στον κήπο ή με υγρό όπως στα ενυδρεία;
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 28-04-10, 14:34
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Raven τωρα ειδα την απαντηση...Ευχαριστω!!!
Τι ταχυτητα εχει αυτο το φορουμ!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά όταν λες λιπαίνουμε... με τι εννοείς; Με κανονικό λίπασμα που ρίχνουμε στον κήπο ή με υγρό όπως στα ενυδρεία;
Εννοω οποιαδηποτε μορφη λιπανσης.
__________________
'Ελενα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη water_turtle_lover : 28-04-10 στις 14:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 28-04-10, 14:35
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Όχι, τον Raven ρωτάω για να μάθω!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 28-04-10, 14:38
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, τον Raven ρωτάω για να μάθω!

α,σορρυ
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-04-10, 15:07
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Σημαντικά σημεία στησίματος του vivarium που απαιτούν προσοχή..


Επειδή έλαβα αρκετά πμ με ερωτήσεις για τα vivarium και τα emersed ...κάποιοι φαίνεται πως ντρέπονται να ρωτήσουν … (μεχρι και
Πρωτομάστορα με είπαν ) ας απαντήσουμε στο σχετικό θέμα με λεπτομέρειες με τα πιο σημαντικά σημεία του στησίματος…για να μάθουν και οι υπόλοιποι ενδιαφερόμενοι αφού αυτός είναι ο σκοπός μας…

Καλό είναι πριν ξεκινήσουμε να φτιάχνουμε οτιδήποτε να φανταστούμε στο περίπου αυτό που θέλουμε να δημιουργήσουμε μπορούμε πραγματικά να κάνουμε αυτά που θέλουμε πολύ εύκολα αρκεί να υπάρχουν τα κατάλληλα υλικά. Το συγκεκριμένο στήσιμο του vivarium το είχα στο μυαλό μου εδώ και καιρό. Βοηθάει πάρα πολύ μια βόλτα στην φύση και να αποτυπώσουμε κάποια εικόνα στο μυαλό μας…ή αλλιώς να χρησιμοποιήσουμε απλά την φαντασία μας.
Ξεκινάμε λοιπών…
Έβγαλα στο χαρτί το Ηardscape για να δει ο Γιώργος στο περίπου τι είχα στο μυαλό μου…αφού έδωσε το ΟΚ ! ξεκινήσαμε την δουλειά…το καλό είναι ότι δεν μας δυσκόλεψε καθόλου να βρεθεί βυθός και γενικά τα υλικά αφου είχα φέρει μαζί την προίκα μου και ο Γιώργος είχε από το προηγούμενο ενυδρείο του άμμο καθως είχε βρει και πετρουλες. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε οποιοδήποτε είδος χαλικιού η άμμου της αρεσκείας μας αρκεί να έχουμε αποφασίσει αν θα μπει κάποιος ζωντανός οργανισμός και να είναι κατάλληλος ο βυθός προς αυτόν, το ίδιο ισχύει και για τις πέτρες αφού οι συγκεκριμένες είναι από την φύση (πχ ασβεστολιθικό η μη, μέταλλα κλπ).
Εξαρχής είχα στο μυαλό μου το θέμα ενός νησιού, στην μία άκρη με την cuba και των πετρών που θα έμπαιναν περιμετρικά για να καλύψουν τα κενά και τα πόδια του καφασιού. Ο Γιωργάκης όπως είπαμε φρόντισε να βρει πολύ όμορφες πέτρες. Φροντίσαμε να γίνει όσο πιο φυσικό το στήσιμο των πετρών με σκοπό το αποτέλεσμα να είναι όμορφο και μέσα και έξω από το νερό. Περισσότερο μας ενδιέφερε να καλυφτούν οι ατέλειες από την σήτα στην επιφάνια και να έχουν όμορφο αποτέλεσμα οπότε έβαλα τα μυτερά σημεία προς τα πάνω.. Τοποθετήθηκε ένα λεπτό σφουγγάρι για να αποφύγουμε την επαφή της πέτρας με τον πάτο του ενυδρείου. Μην έχουμε ατυχήματα. Σε όλα τα υλικά πρέπει να υπάρχει μία αρμονία (χρώματα, σχηματα, μεγέθη) οπότε καλό είναι ότι συλλέγουμε να το κάνουμε επιλεκτικά.
Το τυρφόχωμα τώρα…η Cuba και τα περισσότερα φυτά τα οποία προορίζονται για emersed προτιμούν χαμηλό Ph οπότε έφτιαξα ένα χώμα με 3 διαφορετικές τύρφες για να δημιουργηθεί όξινο περιβάλλον αναμιγμένες καλά και με διάφορα άλλα θρεπτικά συστατικά καθώς και καθαρό χώμα . Η cuba ήταν από μία emersed καλλιέργεια μου και δεν έχει έρθει ποτέ σε επαφή με νερό πχ. ενυδρείο ( με το να χρησιμοποιήσουμε emersed φυτά έχουμε 2 πλεονεκτήματα αποφεύγουμε την σχετικά χρονοβόρα διαδικασία προσαρμογής του φυτού καθώς και αλλάζοντας του περιβάλλων σε καινούριο χώμα ανανεώνουμε το φυτό βρίσκοντας ξανά θρεπτικά συστατικά που είχε απορροφήσει από την παλιά καλλιέργεια.). Χωρίσα σε μικρές ποσότητες την cuba ώστε να έχει άνεση να εξαπλωθεί και τοποθετήθηκε βαθιά στο χώμα σε μικρές αποστάσεις αυτό βοηθάει το φυτό να πυκνώσει πιο γρήγορα.
Παρόλη την υγρασία που παράγει το νερό που βρίσκετε γύρο από το νησάκι δεν είναι αρκετό.. οπότε αναγκαστικά καταφεύγουμε στο ψεκαστήρι. Λίγοι ψεκασμοί ανά 1-2 μέρες είναι αρκετά. Αργότερα αφού θα μπει το mist maker δεν θα είναι και τόσο απαραίτητοι. Στo mist maker είναι καλό να χρησιμοποιούμε απιονισμένο νερό η Α/Ο για να μην χαλάσει η μεμβράνη από τα άλατα. Ο καταρράκτης δεν είναι μόνο εφέ χρησιμεύει πάρα πολύ στην δημιουργία περισσότερης υγρασίας λόγο της ανατάραξης που δημιουργεί. Σε περιπτώσεις που ο όγκος του vivarium δεν μας επιτρέπει την χρήση του χρησιμοποιούμε μια αεραντλία. (Raven)

Αυτά τα ολίγα μέχρι στιγμής ….για οποιάδηποτε απορία καλό είναι να συζητηθεί εδω...


__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 28-04-10, 15:32
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Eυχαριστω,με καλυψες!!
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 28-04-10, 15:35
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
….για οποιάδηποτε απορία καλό είναι να συζητηθεί εδω...
Μπα ... θα σου στειλω π.μ.
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 28-04-10, 23:04
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Σαν στήσιμο μου άρεσε.
Μπράβο πολύ όμορφο το οπτικό αποτέλεσμα.

Στο κατασκευαστικό κομμάτι βλέπω περιορισμούς και προχειρότητες για μένα καλά κάνατε εν μέρη μιας και είναι το πρώτο που στήνει ο Γιώργος.
Μπορεί πλέων να δει αν του αρέσει και αν θέλει να κρατήσει ένα τέτοιο ενυδρείο, στο μελλών να το φτιάξει καλύτερο

1 Να σχολιάσω ότι δεν μου άρεσε που η κατασκευή δεν πατάει σωστά.
2 Έκανε είδη κοιλιά από το λίγο χώμα που μπήκε.
3 Δεν μπορείς να βάλεις μέσα στο χώμα μερικές πέτρες αν θέλησης να αλλάξεις το AquaScaping λογού του ότι η βάση έχει αδυναμίες.
4 Η σακούλα κάποια στιγμή θα φανεί αργά η γρήγορα μια και κάποια χώματα θα υποχωρήσουν μέσα στο νερό.


Αν κάποιος είναι σίγουρος ότι θέλει να κάνει ένα τέτοιο ενυδρείο .
Καλό θα ήταν να το κάνει την βάση με χοντρό plexus glass.
Είναι φτηνό υλικό κόβετε και κολάι εύκολα
Και πάνω από όλα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.


Οι emersed καλλιέργειες καλό θα ήταν να γίνονται μονό για γρήγορο μεγάλωμα των φυτών.
Στο αισθητικό κομμάτι τα περισσότερα φυτά έχουν κίτρινο πράσινο χρώμα και φυλά μεταλλαγμένα σε σχέση με το αν ήταν μέσα στο νερό. Αν κάποιων του αρέσουν τα φυτά σε τέτοια όψη τότε πάω πασο .

Όλα τα φυτά που φυτεύονται θέλουν χώμα και λίπασμα.
Οπότε ανάλογα με είδος του φυτού που έχουμε, προσθέτουμε τα απαραίτητα λιπάσματα.

Γενικά αυτό που αποκαλούμε emersed που για μένα σημαίνει απομίμηση λογικής θερμοκηπίου έχει πολλούς περιορισμούς στο να απολαύσεις πραγματικά το πώς ,θα έπρεπε να είναι ένα φυτό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 28-04-10, 23:31
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Βασικά νομίζω ότι κάνεις λάθος για την τιμή του plexi glass (αν μιλάμε για το ίδιο γιατί λες plexus glass), γιατί όταν έψαχνα για μία δουλειά που ήθελα έφυγα τρέχοντας από όπου κι αν ρώτησα. Είναι πολλαπλάσια του τζαμιού, εκτός αν έχεις κάποια "άκρη" την οποία και πρέπει να μοιραστείς!

Από εκεί και πέρα, δεν είναι καλύτερα παίρνει αέρα-υγρασία από κάτω το χώμα με πλαστικό με τρύπες σαν αυτό που έβαλαν τα παιδιά, αλλά πιο σκληρό-ανθεκτικό, μετά clay pellets κλπ από πάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 28-04-10, 23:43
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά νομίζω ότι κάνεις λάθος για την τιμή του plexi glass (αν μιλάμε για το ίδιο γιατί λες plexus glass), γιατί όταν έψαχνα για μία δουλειά που ήθελα έφυγα τρέχοντας από όπου κι αν ρώτησα. Είναι πολλαπλάσια του τζαμιού, εκτός αν έχεις κάποια "άκρη" την οποία και πρέπει να μοιραστείς!

Από εκεί και πέρα, δεν είναι καλύτερα παίρνει αέρα-υγρασία από κάτω το χώμα με πλαστικό με τρύπες σαν αυτό που έβαλαν τα παιδιά, αλλά πιο σκληρό-ανθεκτικό, μετά clay pellets κλπ από πάνω;
Να σου πω την αλήθεια έχει Κανά χρόνο το πολύ που είχα δει τιμές σε διαφορά μεγέθη και πάχος στο Leroy merlin και μου φανήκαν καλές η τιμές.
(μια και ενδιαφέρομε για αρκετά κομμάτια για μια κατασκευή που κάνω)

Τώρα για κάποιον που θα κάνει μια μικρή βάση ένα μικρό φύλλο plexus δεν θα του βγει ακριβά. Όταν θελήσει κάποιος να έχει μόνιμα ένα βιβαριουμ ένα κόστος θα κανει που θα το κανει. Ας είναι για κάτι γερό τουλάχιστον.

Σίγουρα δεν είναι μονόδρομος το plexi αλλά είναι μια καλή κατασκευή

Όσο αφορά την υγρασία μια σωστή κατασκευή από plexi δεν υστερεί σε τίποτα σε θέματα υγρασίας.

Αν βρω χρόνο θα προσπαθήσω κάποιες από αυτές της μέρες να φτιάξω μια κατασκευή σε 3D. Ώστε να δεις και εσύ και όλοι μας ότι όλα γίνονται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 29-04-10, 02:59
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν στήσιμο μου άρεσε.
Μπράβο πολύ όμορφο το οπτικό αποτέλεσμα.

Στο κατασκευαστικό κομμάτι βλέπω περιορισμούς και προχειρότητες για μένα καλά κάνατε εν μέρη μιας και είναι το πρώτο που στήνει ο Γιώργος.
Μπορεί πλέων να δει αν του αρέσει και αν θέλει να κρατήσει ένα τέτοιο ενυδρείο, στο μελλών να το φτιάξει καλύτερο

1 Να σχολιάσω ότι δεν μου άρεσε που η κατασκευή δεν πατάει σωστά.
2 Έκανε είδη κοιλιά από το λίγο χώμα που μπήκε.
3 Δεν μπορείς να βάλεις μέσα στο χώμα μερικές πέτρες αν θέλησης να αλλάξεις το AquaScaping λογού του ότι η βάση έχει αδυναμίες.
4 Η σακούλα κάποια στιγμή θα φανεί αργά η γρήγορα μια και κάποια χώματα θα υποχωρήσουν μέσα στο νερό.


Αν κάποιος είναι σίγουρος ότι θέλει να κάνει ένα τέτοιο ενυδρείο .
Καλό θα ήταν να το κάνει την βάση με χοντρό plexus glass.
Είναι φτηνό υλικό κόβετε και κολάι εύκολα
Και πάνω από όλα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.


Οι emersed καλλιέργειες καλό θα ήταν να γίνονται μονό για γρήγορο μεγάλωμα των φυτών.
Στο αισθητικό κομμάτι τα περισσότερα φυτά έχουν κίτρινο πράσινο χρώμα και φυλά μεταλλαγμένα σε σχέση με το αν ήταν μέσα στο νερό. Αν κάποιων του αρέσουν τα φυτά σε τέτοια όψη τότε πάω πασο .

Όλα τα φυτά που φυτεύονται θέλουν χώμα και λίπασμα.
Οπότε ανάλογα με είδος του φυτού που έχουμε, προσθέτουμε τα απαραίτητα λιπάσματα.

Γενικά αυτό που αποκαλούμε emersed που για μένα σημαίνει απομίμηση λογικής θερμοκηπίου έχει πολλούς περιορισμούς στο να απολαύσεις πραγματικά το πώς ,θα έπρεπε να είναι ένα φυτό.
Να σαι καλά φίλε μου, Έχεις απόλυτο δίκιο για το κατασκευαστικό κομμάτι αλλα για τις απαιτήσεις αυτού του vivarium δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Αν κάποιος θέλει να φτιάξει ένα original vivarium/terrarium εννοείτε πως θα χρησιμοποιούσε άλλο εξοπλισμό τεχνικό-κατασκευαστικό καθώς και άλλα υλικά και θα το έψαχνε πιο σχολαστικά το όλο θέμα Vivarium. Το συγκεκριμένο το θεωρώ απόλυτα ασφαλές αλλιώς δεν θα άφηνα τον Γιώργο να τρέμει πότε θα πέσει το τελάρο … ούτε θα δείχναμε πως φτιάχτηκε . Το viv. δεν έχει τελειώσει ακόμα, έχουμε και άλλα να προσθέσουμε και να διορθώσουμε…τα οποία θα γραφτούν αργότερα σε αυτό το σημείο που είναι τώρα είναι απολύτως ασφαλές πάντως.(ούτε χώματα θα πέσουν, ούτε σακούλες θα φανούν κλπ.)
Τα plexi δεν πολυχρησιμοποιούνται διότι είναι δύσκολο στην κοπή και στην κόλληση κοινός δεν είναι εύχρηστο υλικό…εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να μπλέξω καν με χλωροφόρμιο για την κόλληση. υπάρχουν πάρα πολύ τρόποι να κάνεις βάση η επιλογή της βάσης τελάρο ήταν απλά μία εύκολη και γρήγορη και οικονομική λύση όπου χρησιμοποιείτε από πολύ κόσμο…και θεωρείτε ασφαλής…


Στο θεμα emersed επέτρεψε μου να σου πω ότι έχεις κάνει κάποια λαθάκια… και θα σου αλλάξω γνώμη γιατί τα έχεις παρεξηγήσει... ασχολούμαι με τα emersed αρκετά χρόνια και δεν έχω δει κάτι από αυτά που γράφεις.. Απλα εσύ έχεις στο μυαλό σου τα φυτά όπως μεγαλώνουν εντός νερού τα οποία είναι εξίσου όμορφα αλλα στην πραγματικότητα γίνεται το αντίθετο ,ένα ποσοστό από τα ενυδρειακά φυτά που βλέπεις και μπορεί να χρησιμοποιείς στα ενυδρεία σου αναπτύσσονται σε χερσαίο έδαφος (χώμα) δλδ emersed στην φύση. Οπότε αν το καλοσκεφτείς το αποτέλεσμα είναι απόλυτος φυσικό και αυτή είναι η πραγματική τους εμφάνιση (emersed) . Ο σκοπός των vivarium είναι να δημιουργείς ένα κομμάτι της φύσης όπως είναι πραγματικά στην φύση και να το διατηρείς-αναπτύσσεις.. οπότε γιατί να μην μπουν και τα emersed φυτά ?. Οσο για τα emersed αν περιποιείσαι τα φυτά και τα προσέχεις δεν θα δεις κιτρινοπράσινο ή μεταλλαγμένη εμφάνηση …απλα θα έχουν την φυσική τους εμφάνιση. Χρώματος πράσινου.
Όσων αφορά την αναφορά σου στο χώμα και στο λίπασμα τώρα….Εξαρτάτε τι εννοείς λίπασμα... λιπάσματα υπάρχουν πολλά τα οποία δεν κάνουν καν για emersed φυτά ….γιατί μπορεί να τα κάψουν. Στα emersed δεν χρησιμοποιουμε αναλογα με το είδος του φυτού λίπανση αλλά χώμα για τα θρεπτικα συστατικά του και περισσότερο για το
Ph.

Ευχαριστώ,
φιλικά Αντώνης


__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 29-04-10, 09:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι emersed καλλιέργειες καλό θα ήταν να γίνονται μονό για γρήγορο μεγάλωμα των φυτών.
Στο αισθητικό κομμάτι τα περισσότερα φυτά έχουν κίτρινο πράσινο χρώμα και φυλά μεταλλαγμένα σε σχέση με το αν ήταν μέσα στο νερό. Αν κάποιων του αρέσουν τα φυτά σε τέτοια όψη τότε πάω πασο .
Γενικά αυτό που αποκαλούμε emersed που για μένα σημαίνει απομίμηση λογικής θερμοκηπίου έχει πολλούς περιορισμούς στο να απολαύσεις πραγματικά το πώς ,θα έπρεπε να είναι ένα φυτό.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα εσύ έχεις στο μυαλό σου τα φυτά όπως μεγαλώνουν εντός νερού τα οποία είναι εξίσου όμορφα αλλα στην πραγματικότητα γίνεται το αντίθετο ,ένα ποσοστό από τα ενυδρειακά φυτά που βλέπεις και μπορεί να χρησιμοποιείς στα ενυδρεία σου αναπτύσσονται σε χερσαίο έδαφος (χώμα) δλδ emersed στην φύση. Οπότε αν το καλοσκεφτείς το αποτέλεσμα είναι απόλυτος φυσικό και αυτή είναι η πραγματική τους εμφάνιση (emersed) . Οσο για τα emersed αν περιποιείσαι τα φυτά και τα προσέχεις δεν θα δεις κιτρινοπράσινο ή μεταλλαγμένη εμφάνηση …απλα θα έχουν την φυσική τους εμφάνιση. Χρώματος πράσινου.
ειναι οντως γεγονος πως πολλα (ισως τα περισσοτερα) φυτα στα ενυδρεια μας...στη φυση εχουν emersed μορφη.απλα επιβιωνουν και μονιμα βυθισμενα και αυτο το πραγμα εκμετταλευομαστε και τα εχουμε στα ενυδρεια μας. πτεροπους π.χ. και διαφορες μοςς αναπτυσσονται και στους γκρεμους σε καταρρακτες και απλα βρεχονται διαρκως ή βρισκονται σε περιβαλλον υγρασιας οπως σε ενα vivarium. το vivarium δηλαδη μπορει να ειναι πιο κοντα στη φυση απο ενα ενυδρειο οσον αφορα τα φυτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 29-04-10, 09:48
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

παιδια πολυ ωραιο και πολυ καλη η περιγραφή Γιωργο, για μας που μαθαίνουμε μας βάζει στην μπριζα μιας και το κάνετε να φαίνεται απλο και εύκολο σχετικά!

περιμενω με αγωνια να δω την εξελιξη του!

(Γιωργο με τοσα ενυδρεια και vivarium,σε λιγο θα ζητας να σε φιλοξενησουν!! )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η Λιμνούλα μου (βήμα-βήμα) POURITANOS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 110 03-12-13 01:28
Ωραίο στήσιμο φυτεμένου βήμα βήμα mafia Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 28-04-09 09:19
Το νέο μου ενυδρείο βήμα-βήμα... Shark Αρχάριοι γλυκού νερού 23 12-07-08 08:25
Βήμα-Βήμα Παρουσίαση Φυτεμένου melli Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 49 24-03-08 09:50
Το επόμενο βήμα; Παρακαλω τη βοήθειά σας. manoussos Malawi 4 03-11-06 22:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12200 seconds with 13 queries