Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-14, 12:38
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή Μου ανάβει το δοκιμαστικό στο νερό του ενυδρείου: έχει ρεύμα;

Αφορμή για αυτό το νήμα είναι η, φυσιολογική, αντίδραση των περισσοτέρων ανθρώπων όταν τύχει και δοκιμάσουν το νερό του ενυδρείου με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι (ηλεκτρολόγου) και με έκπληξη διαπιστώσουν ότι το δοκιμαστικό ανάβει, συνεπώς το ενυδρείο έχει ρεύμα και είναι επικίνδυνο για τον άνθρωπο και τα ζωντανά.
Το παρόν post είναι σε μορφή ερωτο-απαντήσεων (FAQ) για να είναι εύκολα κατανοητό από το απλό άνθρωπο. Ακολουθεί αναλυτικότερο και πιο τεχνικό τμήμα για τους πιο σχετικούς.
Καλώ όποιον θέλει να συνεισφέρει με κάθε επιπλέον συμβουλή, σχόλια και παρατηρήσεις που θεωρεί αναγκαία!

1. Έσπασε ο θερμαντήρας / κόπηκε ηλεκτρικό καλώδιο / έπεσε το ντουί της λάμπας μέσα στο νερό. Το δοκιμαστικό ανάβει στο νερό του ενυδρείου. Τί να κάνω;
Όταν συμβεί μια ηλεκτρική βλάβη ΔΕΝ χάνουμε χρόνο να δοκιμάσουμε με δοκιμαστικό κατσαβίδι το νερό, αλλά αμέσως (και πριν βάλουμε χέρια μέσα) κόβουμε το ρεύμα βγάζοντας ΟΛΕΣ τις πρίζες. Μετά, αφού βεβαιωθούμε ότι όλες οι πρίζες είναι εκτός και ότι το δοκιμαστικό πράγματι δεν ανάβει, απομακρύνουμε την χαλασμένη συσκευή από το νερό του ενυδρείου.

2. Όλες οι συσκευές στο ενυδρείο μου λειτουργούν μια χαρά, αλλά το δοκιμαστικό ηλεκτρολογικό κατσαβίδι ανάβει όταν δοκιμάσω την ύπαρξη ρεύματος στην στήλη του νερού. Υπάρχει κίνδυνος;
Κατά πάσα πιθανότητα όχι. Το ρεύμα που ανάβει το κατσαβίδι είναι επαγωγικό και ακίνδυνο για τον άνθρωπο και τα ζωντανά.

3. Το δοκιμαστικό ηλεκτρολογικό κατσαβίδι ανάβει στο νερό του ενυδρείου. Κατάλαβα ότι κατά πάσα πιθανότητα είμαι ασφαλής, αλλά ανησυχώ. Τι είναι αυτό που διασφαλίζει την σωματική μου ακεραιότητα από ηλεκτρικά σφάλματα στο ενυδρείο;
Το ενυδρείο αποτελεί τμήμα του εσωτερικού ηλεκτρικού δικτύου του σπιτιού σου. Η προστασία έναντι ηλεκτρικού ατυχήματος παρέχεται από το αντι-ηλεκτροπληξιακό ρελέ (Διακόπτης Διαφυγής Έντασης), από τη γείωση της ηλεκτρικής εγκατάστασης (οικίας ή δικτύου ΔΕΗ) και από την ποιότητα της μόνωσης των ηλεκτρικών συσκευών.
Επειδή οι γειώσεις σε μεγάλο αριθμό εγκαταστάσεων δεν είναι πάντα λειτουργικές (είναι κοινό μυστικό ότι, ιδιαίτερα στις παλιές πολυκατοικίες της Αθήνας, οι περισσότερες γειώσεις είναι άχρηστες πια), και οι μονώσεις των συσκευών φθείρονται με το χρόνο, η πρώτη και καλύτερη προστασία παρέχεται από το αντι-ηλεκτροπληξιακό ρελέ. Για να επιβεβαιώσεις την ορθή λειτουργία του απλά πάτησε το διακόπτη (μπουτόν) ελέγχου του. Αν το αντι-ηλεκτροπληξιακό ρελέ πέσει διακόπτοντας το ρεύμα στο σπίτι τότε λειτουργεί σωστά και σε προστατεύει.

4. Μόλις γείωσα τη στήλη του νερού του ενυδρείου το δοκιμαστικό έπαψε να ανάβει. Ουφ, είμαι ασφαλής πια και τα ψαράκια μου δεν κινδυνεύουν!
Όχι ακριβώς! Πριν τοποθετήσεις τη γείωση στο ενυδρείο το ρεύμα που υπήρχε δεν ήταν πραγματικό αλλά επαγωγικό (υπήρχε μόνο τάση χωρίς να διαρρέεται η στήλη του νερού από κάποιο ρεύμα). Η γείωση που τοποθέτησες στο ενυδρείο δημιουργεί ένα, πολύ μικρό, αλλά πραγματικό ρεύμα. Για τα ζωντανά του ενυδρείου αυτό δεν είναι πολύ καλό. Επίσης, επειδή στις περισσότερες ενυδρειακές συσκευές το περίβλημα έχει προδιαγραφές διπλής μόνωσης δεν απαιτείται γείωση στο ενυδρείο.
Απ’ όσο γνωρίζω, η μόνη ενυδρειακή συσκευή που απαιτεί και πράγματι μονώνει το νερό του ενυδρείου είναι τα ψυκτικά (chiller).

5. Καταλαβαίνω ότι είμαι ασφαλής, αλλά τί μπορώ να κάνω για να μην ανάβει αυτό το διαολεμένο λαμπάκι στο δοκιμαστικό; Με ανησυχεί!
Υπάρχει ένας απλός και ανέξοδος τρόπος με τον οποίο πιθανά να καταφέρεις να σβήσεις το λαμπάκι του δοκιμαστικού. Αλλάζοντας την φορά της πρίζας της εν λόγω συσκευής. Συγκεκριμένα:
Αρχικά, σβήσε όλες τις συσκευές που μπορείς χωρίς να τις βγάλεις από την πρίζα (κλείσε και τον χρονοδιακόπτη ημέρας – νύχτας, αλλάζοντάς του την ώρα, χωρίς να τον βγάλεις από την πρίζα ). Το λαμπάκι ανάβει πάλι;

Αν ναι, δοκίμασε να αλλάξεις την φορά της πρίζας του χρονοδιακόπτη (τοποθέτησέ τον ανάποδα). Το λαμπάκι ανάβει πάλι;

Αν ναι βγάλε την πρίζα μίας μίας από τις υπόλοιπες συσκευές (αυτές που δεν διακόπτονται από τον χρονοδιακόπτη) και δες πότε θα σβήσει το λαμπάκι. Προφανώς όποια συσκευή αποσυνδέσεις και σβήσει το λαμπάκι αυτή είναι η αιτία που στο ανάβει.

Αυτό δεν σημαίνει ότι η συσκευή είναι χαλασμένη. Για καλό και για κακό εξέτασε προσεκτικά τη συσκευή για τυχόν φθορές στη μόνωση, στο καλώδιο κλπ. Αν όλα είναι εντάξει, η συσκευή λειτουργεί κανονικά και είναι σε καλή κατάσταση, τότε, όπως είπαμε, το ρεύμα είναι επαγωγικό και ακίνδυνο.
Δοκίμασε να βάλεις την πρίζα της ανάποδα (το φις στην πρίζα αντίστροφα).

Έπειτα άναψε το χρονοδιακόπτη ημέρας – νύχτας και δες αν ανάβει το λαμπάκι του δοκιμαστικού. Αν ναι, δοκίμασε να βάλεις μία μία την πρίζα των συσκευών ανάποδα και δες αν κάποια σβήνει ή μειώνει την ένταση της αναλαμπής.

Τέλος άναψε μία μία τις υπόλοιπες συσκευές και αν χρειαστεί, αντέστρεψε και σε αυτές τη φορά της πρίζας τους.
Τεχνικό κομμάτι:
Εδώ εξηγούνται οι αιτίες που συμβαίνουν τα παραπάνω. Θα χρησιμοποιήσω αντιστάσεις και όχι αγωγιμότητες για να γίνω ευκολότερα κατανοητός.
Η πλειονότητα των ηλεκτρικών ενυδρειακών συσκευών είναι διπλά απομονωμένες (>3,5KV τάση αντοχής) και δεν χρησιμοποιούν τη γείωση για να διασφαλίσουν τον χρήστη. Εξαίρεση αποτελούν μόνο τα ψυκτικά όπου γειώνεται το μεταλλικό τμήμα (συνήθως από τιτάνιο) στον εναλλάκτη.
Όταν μια ηλεκτρική συσκευή έχει μονωμένο περίβλημα αυτό σημαίνει ότι η αντίστασή του είναι πάρα πολύ μεγάλη (αλλά όχι άπειρη). Επειδή η γυάλα είναι εξαιρετικός μονωτής και οι βάση του ενυδρείου είναι, συνήθως, ξύλινη (πολύ καλός μονωτής, επίσης) καταλαβαίνουμε ότι όποια απειροελάχιστη διαρροή (χωρητική ή ωμική) υπάρχει από τις ενυδρειακές συσκευές θα δημιουργήσει ικανή στάθμη τάσης στην στήλη του ενυδρείου. Σημειώνεται ότι η τάση αυτή είναι εξαιρετικά υψηλής εσωτερικής αντίστασης, οπότε ακίνδυνη και εκμηδενίζεται άμεσα με την επαφή οποιουδήποτε γειωμένου σώματος.
Στο συνημμένο σχήμα (που το αντέγραψα πρόχειρα και είναι για άλλη δουλειά, π.χ. έχει DC πηγή, αλλά μας κάνει) η πηγή είναι τα 230V του δικτύου, η αντίσταση R είναι η αντίσταση μόνωσης της συσκευής, και η αντίσταση RL είναι η αντίσταση της γυαλας του ενυδρείου και της βάσης του. Επειδή και οι δύο αντιστάσεις R και RL είναι πολύ μεγάλες το ρεύμα IL είναι πρακτικά μηδέν.
Στο κάτω σημείο B η τάση είναι μηδέν (γείωση). Στο σημείο Α η τάση δεν είναι μηδέν, αλλά εξαρτάται από το λόγο των αντιστάσεων. Η τάση μπορεί να είναι συγκρίσιμη με τα 230V αλλά είναι το ρεύμα IL αυτό που προκαλεί τυχόν βιολογικές συνέπειες και όχι η τάση, όπως επιδεικνύεται συνέχεια από τα πουλιά που κάθονται να ξεκουραστούν στα γυμνά σύρματα της ΔΕΗ. Αν γειώσω τη στήλη του νερού, εκμηδενίσω την αντίσταση RL δηλαδή, το ρεύμα IL θα αυξηθεί. Αντί να καλυτερέψω, χειροτέρεψα τις συνθήκες για τα ζωντανά μου!
Αν επιχειρήσω να μετρήσω την τάση στο σημείο Α με ένα βολτόμετρο αυτή θα ‘γειωθεί’ μέσω της σχετικά χαμηλής εσωτερικής αντίστασης του πολύμετρου (της τάξης των ΜΩ).
Όταν, όμως, συνδέσω ένα δοκιμαστικό, αυτό θα ανάψει γιατί μπορεί και ανάβει με το πολύ μικρό ρεύμα IL (το δοκιμαστικό ανάβει με ρεύμα της τάξης των εκατοντάδων μΑ). Θυμίζω ότι ρεύμα κάτω των 50mA θεωρείται ακίνδυνο για τον άνθρωπο.


Το κόλπο με την αντιστροφή της πρίζας βασίζεται στο γεγονός ότι οι περισσότεροι διακόπτες είναι μονοπολικοί και ιδανικά πρέπει να κόβουν την φάση και όχι τον ουδέτερο.
Να σημειώσω ότι το κόλπο αυτό ακολουθείται από κάποια 'χρυσά αυτιά' της υπερ-υψηλής ηχητικής πιστότητας με ακουστά, κατ' αυτούς, αποτελέσματα. Δεν είναι τυχαίο ότι κάποιες high end συσκευές ήχου (κάποιοι ενισχυτές luxman π.χ.) διαθέτουν διακόπτη και λαμπάκι για τον έλεγχο αυτό! Εκεί, βέβαια, τα ρεύματα, επειδή ενισχύονται, δεν είναι αμελητέα. Επίσης, επειδή το φαινόμενο είναι κυρίως χωρητικό (και όχι όπως, εσφαλμένα, έχει επικρατήσει να ονομάζεται επαγωγικό), αυξάνεται το επίπεδο του υψήσυχνου θορύβου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Resist.png
Εμφανίσεις:  327
Μέγεθος:  6,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-14, 16:42
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

εχθες ελεγες οτι εβλεπες διαροη στο αλλο θεμα σημερα βλεπω αλλα.. τελικα καταληγουμε καπου? http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77791
γειωση να βαλουμε τελικα η οχι?
και πως πιστευεις οτι θα αντιδραση μια τυπικη οικιακη εγκατασταση στο σπασιμο μιας αντιστασης?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-14, 20:44
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχθες ελεγες οτι εβλεπες διαροη στο αλλο θεμα σημερα βλεπω αλλα.. τελικα καταληγουμε καπου? http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77791
γειωση να βαλουμε τελικα η οχι?
και πως πιστευεις οτι θα αντιδραση μια τυπικη οικιακη εγκατασταση στο σπασιμο μιας αντιστασης?
Αν πρόσεξες, έλεγα ότι ήταν διαρροή όταν ο νηματοθέτης ακόμα δεν είχε ξεκαθαρίσει ότι βγάζοντας την πρίζα από όλες τις συσκευές το λαμπάκι δεν άναβε.
Αν εννοείς στο σπάσιμο - ράγισμα ενός θερμαντήρα, η τυπική εγκατάσταση, σε αγείωτο ενυδρείο, δεν θα καταλάβει τίποτε, καμμία ασφάλεια, ούτε ο διαρροής, δεν θα πέσει. Μόλις πάς να βάλεις τα χέρια σου μέσα (αν δεν έχεις αποσυνδέσει την πρίζα στον θερμαντήρα) τότε θα πέσει ο διαρροής (και θα πιθανά να φας και ένα σοκ ). Ο θερμαντήρας, βέβαια, θα έχει γίνει χάλια, και ίσως να έχει μολύνει κάπως το νερό του ενυδρείου.
Αν είχαμε γείωση στο ενυδρείο θα έπεφτε ο διαρροής και θα προστάτευε το ενυδρείο από την πιθανή επιμόλυνση του νερού, αλλά θα έμενε το ενυδρείο χωρίς φίλτρο εν λειτουργία.
Προσωπικά δεν θεωρώ ότι η γείωση στο ενυδρείο είναι ωφέλιμη, αρκεί να λειτουργεί ορθά ο ΔΔΕ.
Θεωρείς σωστότερο να μπει γείωση στο ενυδρείο; Αν ναι, γιατί;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-14, 20:52
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Απο τα θεματα που απασχολουν πολυ κοσμο..Πολυ χρησιμο,μπραβο.Για συνεχιστε και για τη γειωση,εχω δει πολυ αντικρουομενες αποψεις...
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-14, 21:09
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πρόσεξες, έλεγα ότι ήταν διαρροή όταν ο νηματοθέτης ακόμα δεν είχε ξεκαθαρίσει ότι βγάζοντας την πρίζα από όλες τις συσκευές το λαμπάκι δεν άναβε.
Αν εννοείς στο σπάσιμο - ράγισμα ενός θερμαντήρα, η τυπική εγκατάσταση, σε αγείωτο ενυδρείο, δεν θα καταλάβει τίποτε, καμμία ασφάλεια, ούτε ο διαρροής, δεν θα πέσει. Μόλις πάς να βάλεις τα χέρια σου μέσα (αν δεν έχεις αποσυνδέσει την πρίζα στον θερμαντήρα) τότε θα πέσει ο διαρροής (και θα πιθανά να φας και ένα σοκ ). Ο θερμαντήρας, βέβαια, θα έχει γίνει χάλια, και ίσως να έχει μολύνει κάπως το νερό του ενυδρείου.
Αν είχαμε γείωση στο ενυδρείο θα έπεφτε ο διαρροής και θα προστάτευε το ενυδρείο από την πιθανή επιμόλυνση του νερού, αλλά θα έμενε το ενυδρείο χωρίς φίλτρο εν λειτουργία.
Προσωπικά δεν θεωρώ ότι η γείωση στο ενυδρείο είναι ωφέλιμη, αρκεί να λειτουργεί ορθά ο ΔΔΕ.
Θεωρείς σωστότερο να μπει γείωση στο ενυδρείο; Αν ναι, γιατί;

εξηγησε μας γιατι ομως δεν θεωρεις σωστη τη χρηση γειωσης ?
εγω ειπα την αποψη μου στο προηγουμενο θεμα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τα θεματα που απασχολουν πολυ κοσμο..Πολυ χρησιμο,μπραβο.Για συνεχιστε και για τη γειωση,εχω δει πολυ αντικρουομενες αποψεις...
ενα και ενα κανουν δυο βασιλη ειπαμε γειωσης στο ενυδρειο μακρυα.
πολυσυζητημενα πραγματα παλαιοτερα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios816 : 10-02-14 στις 21:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-14, 22:02
Το avatar του χρήστη Sotkon
Sotkon Ο χρήστης Sotkon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2013
Περιοχή: Βαρκιζα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Σωτηρης

Επειδη τυχαινει και ειμαι μαρτυρας σε εναν σπασμενο θερμαντηρα πριν πολλα χρονια , γυρω στα 6 με 7 θα σας πω αυτο που ετυχε σε εμενα. Ειχα τοτε ενα μικρο ενυδρειο γυρω στα 40 λυτρα, θυμαμαι οτι ειχα κολημα με τον θερμαντηρα και τον εσπρωχνα με το ζορι να βυθιστει η μουρη του μεσα στο χαλικι .. μαλλον το προβλημα που δημιουργηθηκε ηταν απο το καπακι που προφανος εκλεισα καποια στιγμη αποτομα και ζορισε προς τα κατω τον θερμαντηρα με αποτελεσμα να τον σπασει..

Η ΕΙΡΩΝΙΑ ηταν οτι την επομενη μερα δεν ειχα παρει χαμπαρι τιποτα... εκεινη την στιγμη μαλιστα ειχα τα χερια μου ΜΕΣΑ στο νερο και εφτιαχνα κατι στα φυτα... ξαφνικα αντικρυζω τον θερμαντηρα σπασμενο απο το σημειο των αντισταεων και οχι του πανω λαιμου, εμεινα μ@^#^@^ς! Σοκ με τα χερια μεσα στο νερο ... τα βγαζω επι τοπου εβγαλα πριζες κτλ και υστερα αναρωτηθηκα πως ? Γιατι ?
Ημουν πολυ τυχερος η απλα ο θερμαντηρας χρησιμοποιει καποιο ειδους μετασχηματιστη σαν κοφτη.

παντος ουτε το ρελε επεσε ουτε το νερο ειχε κατι. Who knows..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-02-14, 22:17
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotkon Εμφάνιση μηνυμάτων
...........................
Η ΕΙΡΩΝΙΑ ηταν οτι την επομενη μερα δεν ειχα παρει χαμπαρι τιποτα... εκεινη την στιγμη μαλιστα ειχα τα χερια μου ΜΕΣΑ στο νερο και εφτιαχνα κατι στα φυτα... ξαφνικα αντικρυζω τον θερμαντηρα σπασμενο απο το σημειο των αντισταεων και οχι του πανω λαιμου, εμεινα μ@^#^@^ς! Σοκ με τα χερια μεσα στο νερο ... τα βγαζω επι τοπου εβγαλα πριζες κτλ και υστερα αναρωτηθηκα πως ? Γιατι ?
Ημουν πολυ τυχερος η απλα ο θερμαντηρας χρησιμοποιει καποιο ειδους μετασχηματιστη σαν κοφτη.
παντος ουτε το ρελε επεσε ουτε το νερο ειχε κατι. Who knows..
Ποιος ξερει....Εχεις κανενα φιλο μακρυμαλλη,εργενη 33 ετων?
μου εχει σπασει και μενα σε αλλαγη ενας elite που ξενερησε με τα χερια μεσα!!
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-02-14, 23:02
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotkon Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη τυχαινει και ειμαι μαρτυρας σε εναν σπασμενο θερμαντηρα πριν πολλα χρονια , γυρω στα 6 με 7 θα σας πω αυτο που ετυχε σε εμενα. Ειχα τοτε ενα μικρο ενυδρειο γυρω στα 40 λυτρα, θυμαμαι οτι ειχα κολημα με τον θερμαντηρα και τον εσπρωχνα με το ζορι να βυθιστει η μουρη του μεσα στο χαλικι .. μαλλον το προβλημα που δημιουργηθηκε ηταν απο το καπακι που προφανος εκλεισα καποια στιγμη αποτομα και ζορισε προς τα κατω τον θερμαντηρα με αποτελεσμα να τον σπασει..

Η ΕΙΡΩΝΙΑ ηταν οτι την επομενη μερα δεν ειχα παρει χαμπαρι τιποτα... εκεινη την στιγμη μαλιστα ειχα τα χερια μου ΜΕΣΑ στο νερο και εφτιαχνα κατι στα φυτα... ξαφνικα αντικρυζω τον θερμαντηρα σπασμενο απο το σημειο των αντισταεων και οχι του πανω λαιμου, εμεινα μ@^#^@^ς! Σοκ με τα χερια μεσα στο νερο ... τα βγαζω επι τοπου εβγαλα πριζες κτλ και υστερα αναρωτηθηκα πως ? Γιατι ?
Ημουν πολυ τυχερος η απλα ο θερμαντηρας χρησιμοποιει καποιο ειδους μετασχηματιστη σαν κοφτη.

παντος ουτε το ρελε επεσε ουτε το νερο ειχε κατι. Who knows..
Πιθανά το νερό να έφτασε μόνο μέχρι το άκρο του ουδετέρου της αντίστασης ή και να μην είχε εισχωρήσει καθόλου μέσα. Όπως και να είναι ήσουν τυχερός!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
εξηγησε μας γιατι ομως δεν θεωρεις σωστη τη χρηση γειωσης ?
εγω ειπα την αποψη μου στο προηγουμενο θεμα.
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...0&postcount=19

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 10-02-14 στις 23:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-02-14, 15:17
Το avatar του χρήστη Sotkon
Sotkon Ο χρήστης Sotkon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2013
Περιοχή: Βαρκιζα
Μηνύματα: 11
Talking σ

Οπως ειπε ο παραπανω φιλος ειχ φιλο τον 33ρη με τα μαλλια..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-02-14, 15:30
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος ξερει....Εχεις κανενα φιλο μακρυμαλλη,εργενη 33 ετων?
μου εχει σπασει και μενα σε αλλαγη ενας elite που ξενερησε με τα χερια μεσα!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-02-14, 15:32
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

παιδια εγω το εκανα στο δικο μου ενυδρειο και δεν εχει ρευμα ...

ΑΑ σορρυ τορα τα διαβασα τα μηνηματα ολλα δυστοιχος ενα σχεδον παρωμιο ειχα ενα 20 λιτρο με ενα φιλτρο μικρο και ειχε ξεφλουδισει το καλοδιο και δεν το ειδα και οταν εβαλα τα χερια μου μεσα ενιωσα ενα τελειοτατο τηναγμα εφτηχως δεν ειχα ψαρια μεσα ....
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-02-14, 15:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eliccaios Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια εγω το εκανα στο δικο μου ενυδρειο και δεν εχει ρευμα ...
άρα είσαι μια χαρά, δεν είναι υποχρεωτικό να έχει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-02-14, 15:42
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

αυτο το εγραψα και λαθος μου δεν ειχα διαβασει πρωτα τα μηνιματο για να δω τον λογο που αναβε και μετα να γραψω μηνημα βιαστικος ειμαι μετα οταν διαβασα καταλαβα που οφειλοταναι το ρευμα στο νερο απο τον θερμαντηρα του φιλου..

Εγω ενιωσσα καταπληκτικα οταν εβαλα τα χερια μου σε ενα 20 λιτρο που ειχα παλια με ενα φιλτρο που ειχε ξεφλουδισει το καλοδιο ...
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-02-14, 15:51
Το avatar του χρήστη Sotkon
Sotkon Ο χρήστης Sotkon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2013
Περιοχή: Βαρκιζα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή σωτ

Εγω το εκανα εχθες μετα το διαβασμα του ποστ. Τσεκαρα μπαλαντεζα και εβγαλα ως σειρα :
η πριζα του φωτισμου δεν ηταν η αιτια οποτε την ξαναεβαλα
Η ηκεκτροβανα του co2 επισης οχι
Ο θερμοστατης ουτε και περιμενα αυτον ...
τελος ολη την δουλεια την εκανε το φιλτρο. Ετσι γυρισα αναποδα την πριζα αλλα παλι τα ιδια..... οποτε το συνδεσα σε αλλη γραμμη του σπιτιου σε διαφορερικο ρελε και ολα καλος το φωτακι του ενδυκτικου εσβυσε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-02-14, 15:54
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

εμενα δεν αναβει καθολου με ολλα ανοιχτα που τα εχω για ριξε μια προσοχη στο φιλτρο μην εχει ξεφλουδισει το καλοδιο πουθενα η απο μεσα απο το πλαστικο που ενονεται το φιλτρο με το καλοδιο ...
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-02-14, 16:10
Το avatar του χρήστη Sotkon
Sotkon Ο χρήστης Sotkon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2013
Περιοχή: Βαρκιζα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή σωτ

Δεν υπαρχει λογος εφοσον εκλεισε σε διαφορετικο ρελε..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-02-14, 18:42
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotkon Εμφάνιση μηνυμάτων
τελος ολη την δουλεια την εκανε το φιλτρο. Ετσι γυρισα αναποδα την πριζα αλλα παλι τα ιδια..... οποτε το συνδεσα σε αλλη γραμμη του σπιτιου σε διαφορερικο ρελε και ολα καλος το φωτακι του ενδυκτικου εσβυσε
Εντυπωσιακό! Οι δυο γραμμές ήταν από το ίδιο πίνακα αλλά από άλλο ρελέ;
Μάλλον, όμως, ήταν άλλη η αιτία που έσβησε το λαμπάκι.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-02-14, 18:47
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

Τη να πω δεν ξερω δεν το εχω πιασει ακομα αφτο με το 2 ρελεδες το μονο που ξερω ειναι να ανοιγο την ασφαλεια αμα πεσει γενικα στον πινακα δεν εχω ασχοληθει για να σου πω με σιγουρια... παντως σε εμενα οταν ειχα στην μπριζα το φιλτρο και επαθα σοκ δεν επεσε καθολου ο ρελες...
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-02-14, 19:57
Το avatar του χρήστη Sotkon
Sotkon Ο χρήστης Sotkon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2013
Περιοχή: Βαρκιζα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή σωτ

Ουτε εγω ξερω πως εγινε δεν ειμαι ειδικος. Απλα μου ειχε τυχει παλια καπως το ιδιο σκηνικο μ το στουντιο που εφτιαχνα στο δωματιο μου βαζοντας στην πριζα δυο καινουργια monitors (ηχεια) και κανανε εναν ψιλο ηχο βοης... στην ιδια μπαλαντεζα ηταν ο υπολογιστης κτλ οταν τα εβαλα σε αλλη γραμμη εφυγε και ο ενοχλητικος ηχος. Ακριβως για αυτο αλλαξα γραμμη στο φιλτρο σχετιζοντας αυτο. Και τελικα επιασε . Λογος αιτια οπως ειπα αγνωστο αλλα επιασε .
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-02-14, 20:02
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντυπωσιακό! Οι δυο γραμμές ήταν από το ίδιο πίνακα αλλά από άλλο ρελέ;
Μάλλον, όμως, ήταν άλλη η αιτία που έσβησε το λαμπάκι.
κοιτα σε τι τρυπακι μπηκανε ολοι με ενα δοκιμαστικο στο χερι λες και ανακαλυψαν τον αρη
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-02-14, 20:18
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

Σκεφτομε να βγαλουμε και μια φωτο το πως ειμασταν οταν ειδαμε το θεμα αφτο και μετα μια φωτο στο πως ειμασταν στο ενυδρειο χαχαχα!!!!!
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-02-14, 20:20
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

χαχαχαχαχ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-02-14, 20:24
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα σε τι τρυπακι μπηκανε ολοι με ενα δοκιμαστικο στο χερι λες και ανακαλυψαν τον αρη
ισχυει αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-02-14, 20:26
Το avatar του χρήστη Sotkon
Sotkon Ο χρήστης Sotkon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2013
Περιοχή: Βαρκιζα
Μηνύματα: 11
Cool stelis

Stelios816 καλο που υπαρχει αυτο το ποστ. Αν δεν το ηξερες και εβλεπες.το φωτακι στο κατσαβιδι θα εβαζες το χερι σου μεσα εστω για να ταισεις τα ψαρακια σου ?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-02-14, 20:36
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotkon Εμφάνιση μηνυμάτων
Stelios816 καλο που υπαρχει αυτο το ποστ. Αν δεν το ηξερες και εβλεπες.το φωτακι στο κατσαβιδι θα εβαζες το χερι σου μεσα εστω για να ταισεις τα ψαρακια σου ?
εγω σε καταλαβαινω αλλα αν δεν τα ηξερες αυτα δεν θα εμπαινες σε διαδικασιες χωρις λογο

δεν πεθανε κανενας απο ενυδρειο ποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-02-14, 20:47
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εντυπωσιακό! Οι δυο γραμμές ήταν από το ίδιο πίνακα αλλά από άλλο ρελέ;
και εγώ την ίδια απορία έχω plin. Στον ίδιο πίνακα 2 ρελέ !??
Εκτός από κουφό είναι και λάθος.
Μήπως ο φίλος εννοούσε από άλλη ασφάλεια?

Αυτό με τον θερμοστάτη το έχω πάθει και εγώ, μου έσπασε το γυαλί χωρίς να το πάρω χαμπάρι. Το κατάλαβα μετά από καιρό όταν άκουγα κάτι σαν μπουρμπουλήθρες, σαν να βράζει κάτι. Όταν τον έβγαλα, τον έσπασα τελείως επίτηδες για να δω γιατί δεν με "χτύπαγε" όταν έβαζα τα χέρια μου μέσα και διαπίστωσα ότι τα ενεργά του μέρη ήταν πολύ καλά στεγανοποιημένα κοντά στην κορυφή του εκεί που είναι ο ρυθμιστής. Το υπόλοιπο είναι μια απλή αντίσταση (όπως και του οικιακού θερμοσίφωνα) που ακόμα και αν σπάσει το γυαλί μπορεί να είναι συνεχώς εμβαπτισμένη στο νερό χωρίς πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-02-14, 21:16
Το avatar του χρήστη Sotkon
Sotkon Ο χρήστης Sotkon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2013
Περιοχή: Βαρκιζα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή sotiris

Φιλε stehos συνχωρεσε με ναι εννοουσα ασφαλεια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-02-14, 21:22
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stephos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό με τον θερμοστάτη το έχω πάθει και εγώ, μου έσπασε το γυαλί χωρίς να το πάρω χαμπάρι. Το κατάλαβα μετά από καιρό όταν άκουγα κάτι σαν μπουρμπουλήθρες, σαν να βράζει κάτι. Όταν τον έβγαλα, τον έσπασα τελείως επίτηδες για να δω γιατί δεν με "χτύπαγε" όταν έβαζα τα χέρια μου μέσα και διαπίστωσα ότι τα ενεργά του μέρη ήταν πολύ καλά στεγανοποιημένα κοντά στην κορυφή του εκεί που είναι ο ρυθμιστής. Το υπόλοιπο είναι μια απλή αντίσταση (όπως και του οικιακού θερμοσίφωνα) που ακόμα και αν σπάσει το γυαλί μπορεί να είναι συνεχώς εμβαπτισμένη στο νερό χωρίς πρόβλημα.
Άρα λάθος θεωρούσα ότι ένας σπασμένος θεμοστάτης (θερμαντήρας, σωστότερα) μπορεί να σε χτυπήσει ή να βρωμίσει το νερό. Άλλο ένα επειχείρημα υπέρ του αγείωτου ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-02-14, 21:51
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα λάθος θεωρούσα ότι ένας σπασμένος θεμοστάτης (θερμαντήρας, σωστότερα) μπορεί να σε χτυπήσει ή να βρωμίσει το νερό. Άλλο ένα επειχείρημα υπέρ του αγείωτου ενυδρείου.
περιμενω να ακουσω το πιο κυριο επιχειρημα στην περιπτωση της γειωσεως που εχει να κανει με το νομο του μερφι αλλα δεν..πεστε λοιπον οτι βαλατε τη γειωση που αναλυουμε τοσες μερες σκεφτηκατε τι θα γινει σε μια περιπτωση μικροδιαροης που ευκολα συμβαινει κυριως σε θαλασσινα ενυδρεια βασικα αλλα και σε γλυκο ..και οπως ξερουμε ολα γινονται συνηθως οταν λυπουμε απο το σπιτι.

αυτος ηταν και ο λογος που ολοι οσοι παλαιοτερα εβαλαν γειωσης

περιμενω να το πεις plin για να τελειωνει το θεμα γειωση..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-02-14, 22:16
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα σε τι τρυπακι μπηκανε ολοι με ενα δοκιμαστικο στο χερι λες και ανακαλυψαν τον αρη
Εγω μια ερωτηση εκανα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ρεύμα και Ενυδρεία !!! gkontos Αρχάριοι γλυκού νερού 19 24-02-13 09:47
Πρόβλημα με το ρεύμα! accnt DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 07-11-06 13:06
Ρεύμα για ανεμιστηράκια neon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 07-03-05 22:49
ξαφνική αλλαγή στο νερό του ενυδρείου pani Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 08-12-03 12:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10355 seconds with 14 queries