Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Αμαζόνιος και περίχωρα

Αμαζόνιος και περίχωρα Γενική συζήτηση, παράμετροι νερού, κοινά είδη

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-10-14, 15:06
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Νέος σε Αμερική

Καλησπέρα σας , εδώ και μερικές εβδομάδες σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά ενός ενυδρείου για να το κάνω Φυσικά Βιοτοπικό Νοτιας Αμερικής .... Οι γνώσεις μου με αυτή την περιοχή , μηδαμινές.

Κάπου εδώ λοιπόν θα ήθελα τις γνώμες σας!
Το ενυδρείο που θα αγοράσω λόγω και οικονομικών αλλά και περισσότερο χώρου δεν θα ήθελα να υπερβαίνει τα 100-120 λίτρα και φυσικά θα προσπαθήσω να είναι τουλάχιστον πάνω απο 60 λίτρα ... σίγουρα όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο αλλα είναι και το θέμα χώρου ...

Σκεφτόμουν Λοιπόν για ένα λιτό ενυδρείο με άμμο(τι αμμο ? ) και κάποια ξύλα red moor ή μοπάνι(δεν ειμαι σιγουρος για μοπανι γιατι δεν μου αρεσει το black water ) και ίσως και κάποια φύτα (τι φυτά?) σε μία μόνο μεριά του ενυδρείου
.

Απο ψάρια όσα είδα και μου έκαναν εντύπωση είναι τα ramirezi , τα corydoras και φυσικά οι pleco .

Θα ήθελα ένα ενυδρείο με πολύ πολύ κίνηση και εφόσον είναι φυσικά δυνατό σε όλες τις ζώνες του ενυδρείου οπότε κάπου εδώ νομίζω τελείωσα εγώ εάν γίνεται θα ήθελα καποια ολοκληρωμένη πρόταση απο ψαροσύνθεση ( εάν γίνεται και με βάση τα παραπάνω ψάρια που ανέφερα ) καθώς και με συμβουλές στο τι να προσέξω !!

Ευχαριστώ !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-10-14, 15:43
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Καλησπέρα!
Αφού δε θες black water μπορείς να βάλεις πολλά Φυτα ανάλογα με τον φωτισμό που θα έχεις...αλλά δε θα είναι βιοτοπικο Ν.Αμερικης χώρος σκούρο νερό.
Εγώ σε τόσα λίτρα θα έβαζε ένα κοπάδι καρδιναλιους(αφού θες κ κίνηση),ένα κοπάδι sterbai cory κ ίσως κ ένα ζευγάρι rammirezi.
Θα χρειαστείς κ αντίστροφη οσμωση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-10-14, 15:59
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ολα αυτα σε 100 λιτρα? με κοπαδι καρδιναλιων-κοπαδι κορυ-ραμιρεζι θα πρεπει να εχει πανω απο 20 ψαρια.
καλη η νοτια αμερικη, αλλα αμα δεν μπορεις να φτιαξεις το νερο ετσι οπως το θελουν τα ψαρια σου καλυτερα να ασχοληθεις με αλλη ηπειρο.
τα λιτρα σου ειναι οτι πρεπει για spieces tank, αν εισαι διατεθιμενος να κανεις επεξεργασια νερου και θες σωνει και καλα νοτια αμερικη θα σου προτεινα να βαλεις μονο ραμιρεζι (βιοτοπικο στησιμο εννοειται). και κινηση θα εχεις και θα γνωρισεις τα ψαρια σου καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-10-14, 16:25
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση , το νερό δεν με ενοχλεί να έχει μία κάποια απόχρωση αλλά να μην είναι εντελώς ...

Απο ψάρια τωρα , ramirezi ζευγάρι είναι εύκολο να βρώ ? δηλαδή γίνεται να το ξεχωρίσω το αρσενικό απο το θηλυκό?
Αντίστροφη όσμωση έχω αλλα σκεφτόμουν να έβαζα εμφιαλωμένο νερό στην αλλαγή περισσότερο και για να πέρνουν τα συστατικά που χρειάζονται .... είναι λάθος το σκεπτικό μου ?

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα θα μπορούσα να βάλλω κοπαδάκι rami όπως πάνε και οι γεωφάγοι? και αν ναι πόσα ?
Υπάρχει κάποιο γατόψαρο-πλέκο-νανοκιχλίδα που με τις κατάλληλες συνθήκες θα ήταν εύκολο να πετύχω αναπαραγωγή ?

Aπο ψαροσύνθεση γίνεται να συνδυασω ramirezi-ancistrus-corydoras και κάτι ακόμα όπως neon ή cardinal ή είναι πολλά ? και αν μπορώ σε τί αριθμους ??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα αυτα σε 100 λιτρα? με κοπαδι καρδιναλιων-κοπαδι κορυ-ραμιρεζι θα πρεπει να εχει πανω απο 20 ψαρια.
καλη η νοτια αμερικη, αλλα αμα δεν μπορεις να φτιαξεις το νερο ετσι οπως το θελουν τα ψαρια σου καλυτερα να ασχοληθεις με αλλη ηπειρο.
τα λιτρα σου ειναι οτι πρεπει για spieces tank, αν εισαι διατεθιμενος να κανεις επεξεργασια νερου και θες σωνει και καλα νοτια αμερικη θα σου προτεινα να βαλεις μονο ραμιρεζι (βιοτοπικο στησιμο εννοειται). και κινηση θα εχεις και θα γνωρισεις τα ψαρια σου καλυτερα.

Τωρα είδα την απάντηση σου ... ramirezi ποσα ? μόνο αυτά ή να βάλλω και κάποιο ancistrus


Nα ξεκαθαρίσω ότι δεν ξέρω απο Αμερική τίποτα οπότε εάν μιλάω για παράλογους αριθμούς ψαριών με βάση τα λίτρα μου να με διορθώνεται !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ : 25-10-14 στις 16:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-10-14, 16:36
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

δεν ειναι μονο τα λιτρα που θα πρεπει να λαβεις υποψην αλλα και το μηκος του ενυδρειου.για να γινει σωστη επιλογη ψαριων ας ξεκινησουμε απο το ποσο χωρο διαθετεις.
εγω θα σου ελεγα να μην κοιταξεις κατω απο ενα μετρο ενυδρειο..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-10-14, 16:39
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Καλησπέρα φίλε μου και από μένα!!!
¶γρια ομορφιά τα νερά του Αμαζονίου αλλά "δύσκολες"παραμέτρους νερού.....
Δύσκολες στο ότι χρειάζεται όσμωση για άμεσα και αξιόπιστα αποτελέσματα μιας και το πχ σ εκείνα τα νερά είναι όξυνα έως πολύ όξυνα και με ελάχιστες σκληρότητες.....
Τώρα στα λίτρα που προανέφερες θα συμφωνήσω με τον Χρήστος Ζ για spieces tank ένα κοπάδι cory ή με ραμιρέζι ή με ένα ζευγάρι απιστόγραμα(πανέμορφο ψάρι)https://www.google.gr/search?q=apist...ved=0CB0QsAQμε πολλές redmoor μπεζ χαλαζιακή άμμο(η οποία δεν επηρεάζει καθόλου τις τιμές του νερού)και ελάχιστα φυτάκια(ehinodorus,campompa)τα οποία ανήκουν σ εκείνο το βιότοπο και δεν έχουν και πολλές απαιτήσεις.
Αν ακολουθήσεις αυτό το στυλ πίστεψέ με πως αν κάνεις black water όχι κατάμαυρο νερό αλλά ελαφρύ χρώμα θα ξετρελαθείς!!!!

Μία εναλλακτική θα ήταν και η Ασία σ αυτά τα λίτρα που μπορείς πάλι να παίξεις μ ελαφρύ φυτεμένο ενυδρείο......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-14, 17:27
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε μου και από μένα!!!
¶γρια ομορφιά τα νερά του Αμαζονίου αλλά "δύσκολες"παραμέτρους νερού.....
Δύσκολες στο ότι χρειάζεται όσμωση για άμεσα και αξιόπιστα αποτελέσματα μιας και το πχ σ εκείνα τα νερά είναι όξυνα έως πολύ όξυνα και με ελάχιστες σκληρότητες.....
Τώρα στα λίτρα που προανέφερες θα συμφωνήσω με τον Χρήστος Ζ για spieces tank ένα κοπάδι cory ή με ραμιρέζι ή με ένα ζευγάρι απιστόγραμα(πανέμορφο ψάρι)https://www.google.gr/search?απιστόγ...ved=0CB0QsAQμε πολλές redmoor μπεζ χαλαζιακή άμμο(η οποία δεν επηρεάζει καθόλου τις τιμές του νερού)και ελάχιστα φυτάκια(ehinodorus,campompa)τα οποία ανήκουν σ εκείνο το βιότοπο και δεν έχουν και πολλές απαιτήσεις.
Αν ακολουθήσεις αυτό το στυλ πίστεψέ με πως αν κάνεις black water όχι κατάμαυρο νερό αλλά ελαφρύ χρώμα θα ξετρελαθείς!!!!

Μία εναλλακτική θα ήταν και η Ασία σ αυτά τα λίτρα που μπορείς πάλι να παίξεις μ ελαφρύ φυτεμένο ενυδρείο......
Ευχαριστώ πολυ , η προτάσεις είναι για 60λιτρα ή για 100 ? ή και για τα δύο ??

Γενικά δεν έχω θέμα με το ελαφρυ blackwater επίσης και με κάποια πολυ πολυ εύκολα φυτά.
Απο ψάρια πάνω απο όλα θέλω να βλέπω φυσιολογικές συμπεριφορές και γιατι όχι καποια φλερτ η ακομα και αναπαραγωγη ( θα το ήθελα πολυ το τελευταίο ) , αυτο φυσικά σημαίνει οτι και με λίγα ψάρια θα ήμουν ικανοποιημενος .... αλλα η αλήθειαα είναι ότι δεν θα ήθελα μόνο ένα ζευγάρι...

Υπάρχουν καποια ancistrus που είναι ευκολα για αναπαραγωγή που θα μπορουσα να τα συνδυσω με μερικα rami ??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-10-14, 17:45
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Στα 60 λίτρα φίλε μου δύσκολα να κάνεις συνδυασμούς και αμι τι άλλο γέννες φλερτ......είναι οριακά τα λίτρα για ένα ζευγάρι ραμιρέζι....στα 100-150 λίτρα κάτι κάνεις....
Ένα 100-150άρι είναι λίγο μεγαλύτερο από το 60άρι κ δεν πιστεύω πως θα σ φάει τόσο πολύ χώρο οπότε αν θέλεις να κάνεις κάτι για να το χαρείς εσύ αλλά και τα ψαράκια σου κοίτα για 100+ λίτρα....κι αν είναι το οικονομικό πρόβλημα κοίτα κ στις αγγελίες του φόρουμ για μεταχειρισμένο(τα περισότερα είναι σε άριστη κατάσταση με φουλ εξοπλισμό στην τιμή που θ αγόραζες μόνο μια γυάλα 60 λίτρων καινούρια)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-10-14, 18:31
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Θα το σκεφτώ η αλήθεια είναι ότι αν και καλύτερα είναι τα πολλά λίτρα , το ενυδρείο δεν είναι το μοναδικό και εξαρχής ξεκίνησα με άλλα δεδομένα ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-10-14, 18:46
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

να εχεις υποψη σου οτι οι νανοκιχλιδες και οι κιχλιδες γενικοτερα οταν εχουν γεννα γινονται πολυ επιθετικες, οτιδηποτε κινειται στο ενυδρειο αποτελει απειλη για τα μικρα και τοτε αρχιζουν τα δραματα.
εγω επιμενω να στησεις ενα βιοτοπικο 120+λιτρο μονο με ενα ζευγαρι ραμ για να το ευχαριστηθεις και να μην βαλεις τιποτα αλλο μεσα. θα γλιτωσεις εσυ απο μελλοντικα τρεχαματα και τα ψαρια απο τις εκτελεσεις. βυθοψαρα και ψαρια που κολυμπουν στη μεσαια ζωνη νερου ειναι νουμερο 1 στοχος.
δεν εχω ασχοληθει με ραμ αλλα πιστευω οτι σαν κιχλιδα που ειναι δεν θα διαφερει σε συμπεριφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-10-14, 21:56
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
να εχεις υποψη σου οτι οι νανοκιχλιδες και οι κιχλιδες γενικοτερα οταν εχουν γεννα γινονται πολυ επιθετικες, οτιδηποτε κινειται στο ενυδρειο αποτελει απειλη για τα μικρα και τοτε αρχιζουν τα δραματα.
εγω επιμενω να στησεις ενα βιοτοπικο 120+λιτρο μονο με ενα ζευγαρι ραμ για να το ευχαριστηθεις και να μην βαλεις τιποτα αλλο μεσα. θα γλιτωσεις εσυ απο μελλοντικα τρεχαματα και τα ψαρια απο τις εκτελεσεις. βυθοψαρα και ψαρια που κολυμπουν στη μεσαια ζωνη νερου ειναι νουμερο 1 στοχος.
δεν εχω ασχοληθει με ραμ αλλα πιστευω οτι σαν κιχλιδα που ειναι δεν θα διαφερει σε συμπεριφορα.
Ετσι ακριβός είναι έχεις απόλυτο δίκιο και οι ραμιρεζι τέτοια συμπεριφορά έχουν.........
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-10-14, 22:44
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Καλησπερα.Σε αυτα τα λιτρα ενα ζευγαρακι νανοκιχλιδες ή ενα κοπαδακι κορις.Ειναι λιγα τα λιτρα για συνδιασμους....λευκη η μπεζ ουδετερη αμμος και ξυλα red moor(οχι mopani λογο μεγεθους κυριως).Εμφιαλωμενο δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να το χρησημοποιησεις.Μια μικρη α/ο εχει ενα 50ρικο,αλλιως μπορεις να μαλακωνεις το νερο σε βαρελι με χρηση τυρφης.αν μπορεσεις να πας στα 120 λιτρα ειναι το ιδανικο για ενα μικρο βιοτοπο οπου μπορεις να προσθεσεις και ενα μικρο κοπαδι απο καποιο σμηνοψαρο και να κανεις παπαδες.πρωτα πρεπει να αποφασισεις τα λιτρα που θα πας και τα υπολοιπα τα βλεπουμε στην πορεια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-10-14, 22:53
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
να εχεις υποψη σου οτι οι νανοκιχλιδες και οι κιχλιδες γενικοτερα οταν εχουν γεννα γινονται πολυ επιθετικες, οτιδηποτε κινειται στο ενυδρειο αποτελει απειλη για τα μικρα και τοτε αρχιζουν τα δραματα.
εγω επιμενω να στησεις ενα βιοτοπικο 120+λιτρο μονο με ενα ζευγαρι ραμ για να το ευχαριστηθεις και να μην βαλεις τιποτα αλλο μεσα. θα γλιτωσεις εσυ απο μελλοντικα τρεχαματα και τα ψαρια απο τις εκτελεσεις. βυθοψαρα και ψαρια που κολυμπουν στη μεσαια ζωνη νερου ειναι νουμερο 1 στοχος.
δεν εχω ασχοληθει με ραμ αλλα πιστευω οτι σαν κιχλιδα που ειναι δεν θα διαφερει σε συμπεριφορα.
Οι νανοκιχλιδες αμαζονιου ειναι επιθετηκες μονο στη γεννα.δεν χτυπανε τα αλλα ψαρια του ενυδρειου απλα τα κρατανε σε αποσταση οριοθετοντας τον χωρο που χρειαζονται κανοντας ενα ''ντου'' κατα καποιο τροπο προς το μερος τους.εχω διατηρησει παρα πολλες νανοκιχλιδες και ποτε δεν τις ειδα να χτυπανε τα αλλα ψαρια.Ειναι κιχλιδες μεν αλλα οχι σαν τις αφρικανεςΟλα αυτα βεβαια ισχυουν οταν εχουμε και καποια λιτρα ''ασφαλειας''....σε 60 λιτρα σιγουρα θα πεσει τρελο ξυλο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-10-14, 00:23
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Θα τα σκεφτώ όλα αυτά παιδιά και θα καταλήξω τελικά σε πόσα λίτρα θα πάω οπότε θα επανέλθω τότε!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-02-15, 01:59
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά μετα απο καιρό επανέρχομαι ... τελικά το ενυδρείο έγινε diy 80x40x40 128 λίτρα , με καθαρά γύρω στα 90 λόγω πλάτης diy και εσωτερικού σαμπ οπου με αυτό έχω γύρω στα 12 λίτρα για υλικά φίλτρανσης.
Αντλία 1500λτ/ω
2 θερμοστάτες 75 watt θα μπεί και controller stc-1000

άμμος χαλαζιακή πούδρα , ξύλα ,επεξεργασία νερού μέχρι στιγμής μόνο με όσμωση και απο βδομάδα θα ξεκινήσω με τύρφη.
Ψάρια ακόμα δεν εχουν μπεί γιατι είναι λίγο δυσκολα τα πραγματα εδώ στην Κρήτη απο ποικιλία σε είδη ... την Δευτέρα θα μπούν 10 corydoras aeneus
και για άλλα ψάρια βλέπουμε .. !




αρκετά σύντομη μέχρι στιγμής περιγραφή ! αυριο περισσότερα ανεβάζω και σε λίγο 2 φωτογραφίες του ενυδρείου όπως είναι αυτη τη στιγμή
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-02-15, 02:04
ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Μερικές φώτο όπως ειναι μεχρι στιγμής το ενυδρείο αν και δεν εχω τελειώσει ακόμα απο φυτα μιας και θελω 4-5 anubias nana
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20150212_203616.jpg
Εμφανίσεις:  275
Μέγεθος:  61,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20150211_200708.jpg
Εμφανίσεις:  268
Μέγεθος:  39,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
despot (κοινωνικό) νότιος αμερική despot Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 3 28-08-12 21:18
(Ν. Αμερική) Βιοτοπικό Αpistogramma sp2- Η μετακόμιση chris7 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 38 14-10-10 21:56
(Ν. Αμερική) Βιότοπος Red Bellied Piranhas Moutralewn Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 12 17-01-09 02:10
50 Λιτρα, Νοτια αμερική! gregoryn Αρχάριοι γλυκού νερού 5 29-10-08 22:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07209 seconds with 14 queries