Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-12, 10:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή Το γραμμα του παπαγαλου στον ανθρωπο.

μιας και ανοιγονται ποτε ποτε σε αυτη την κατηγορια θεματα που αφορουν παπαγαλους...ειπα να υποβαλω και αυτο το κειμενο που βρηκα...



Τι πρέπει να ξέρετε πριν να με πάρετε στο σπίτι σας.

1. Δεν είμαι κατοικίδιο ζώο όπως οι γάτες και οι σκύλοι! Μέσα μου ακόμα ζει το πνεύμα της ζούγκλας. Έχω ιδιαίτερες ανάγκες που μπορεί να είναι δύσκολο για σας να τα καταλάβετε. Όσο πιο γρήγορα μπορείτε να μάθετε τι χρειάζομαι, τόσο καλύτερο θα περνάω μαζί σας. Και σας παρακαλώ πολύ, μην αγοράσετε τους άγριους παπαγάλους της ζούγκλας, Κινδυνεύει η ύπαρξή τους!!! Για εσάς δεν θα είναι καθόλου ευχάριστο να έχετε έναν άγριο συγγενή μου στο σπίτι σας.

2. Δώστε μου όσο μπορείτε πιο μεγάλο σπίτι. Είναι στο αίμα μου να πετάω στα δάση όμως αρνήθηκα αυτό το φυσικό χάρισμα να πετάω ψηλά για να σας κάνω χαρούμενους και ευτυχισμένους. Τουλάχιστον, δώστε μου ένα μεγάλο σπίτι, όπου θα μπορέσω να φτερουγίζω ελευθέρα και να κάνω γυμναστική σκαρφαλώνοντας. Επίσης χρειάζομαι διαφορετικά παιχνίδια για τη διασκέδασή μου και διάφορα κλαδάκια και φυσικά ξυλάκια για να κρατάω το ράμφος μου σε καλή κατάσταση - αλλιώς μπορεί να μπερδέψω το σπίτι σας με ένα άγριο δάσος με δένδρα και να σας χαλάσω κατά λάθος μερικά έπιπλα...

3. Δώστε μου πλήρη διατροφή. Χρειάζομαι πλούσια διατροφή με φρέσκα φρούτα και λαχανικά, ακόμα και αν χρειαστεί να αφιερώσετε λίγο χρόνο για την προετοιμασία τους. Δεν μπορώ να τρώω μόνο σποράκια, χρειάζομαι βιταμίνες, πρωτεΐνες και συμπληρώματα για σωστή δίαιτα. Κάντε μια μικρή έρευνα για της ανάγκες και προτιμήσεις μου.

4. Χρειάζομαι μια ζωή στην κοινωνία. Μου αρέσει να ζω σε ένα σμήνος, αλλά δεν είμαι ακόμα ένας από εσάς. Πρέπει να περάσω αρκετή ώρα μαζί σας πριν θα μπορέσω να μάθω πώς να συμπεριφέρομαι με τους ανθρώπους και τα άλλα ζώα. Χρειάζομαι πλήρη επικοινωνία μαζί σας κάθε μέρα, ανεξάρτητα από τη πρόγραμμα της ημέρας σας. Είμαι ζωντανός και αισθάνομαι τα πάντα. Πάνω απ 'όλα, πρέπει να κερδίζετε την εμπιστοσύνη μου για να είμαι βέβαιος ότι θα με αγαπάτε και θα με φροντίζετε κάθε μέρα.

5. Πρέπει να ζω σε ένα καθαρό περιβάλλον. Μπορώ να πετάω δεξιά-αριστερά τα κομμάτια των τροφίμων, ή ακόμη να τα ρίχνω εξεπίτηδες στο πάτωμα, αλλά για την υγεία μου αυτά θα πρέπει να καθαρίζονται κάθε μέρα. Χωρίς συχνή ενυδάτωση και μπανάκια το δέρμα μου θα αρχίζει να στεγνώσει, αυτό με τρώει πολύ και θα αρχίζω να ξύνομαι συνέχεια. Άμα τα φτερά μου θα είναι λιπαρά ή βρώμικα ή ακόμα κι αν το νερό ή φαγητό μου είναι βρόμικο μπορώ να αρρωσταίνω πολύ σοβαρά.

6. Χρειάζομαι προσωπικό γιατρό. Τη φυσιολογία μου είναι δύσκολο να καταλάβει ένας άνθρωπος και καμία φορά δεν μπορείτε να δείτε τη ασθένεια μου σε πρώτο στάδιο! Και αν θα καταλάβετε ότι είμαι άρρωστος μπορεί να είναι ήδη πολύ αργά. Εγώ έχω συνηθίσει να κρύβω τη αρρώστια (θυμάστε σας είπα ότι είμαι ένα άγριο πουλί της ζούγκλας που είναι γεμάτα σαρκοφάγους. Άμα φαίνεσαι άρρωστος - θα σε φάνε.) Χρειάζομαι ένα πτηνίατρο - έναν έμπειρο στα πουλιά (παρακαλώ ΟΧΙ κτηνίατρος!) Εάν δεν μπορείτε να πληρώνετε για τις υπηρεσίες του έμπειρου γιατρού μάλλον δεν πρέπει να με πάρετε στο σπίτι σας.

7. Σας παρακαλώ μη με τιμωρήσετε! Δεν μπορώ πάντα να καταλάβω ιδιαιτερότητες σας, και εσείς συχνά δεν μπορείτε να καταλάβετε της δικές μου. Εγώ δεν προσπαθώ επίτηδες να βρω περιπέτειες για την ουρά μου. Το σπίτι σας δυστυχώς δεν είναι μια ζούγκλα. Αν θα κάνω κάτι κακό παρακαλώ μη μου φωνάξετε και ποτέ μη με χτυπάτε! Έχω πολύ ευαίσθητα αυτιά. Αν με χτυπήσετε μια φορά μπορεί πλέον να μην έχετε τη εμπιστοσύνη μου ποτέ. Τα χέρια σας μερικές φορές μας τρομάζουν πολύ. Σημαντικό είναι επίσης ότι με τη τιμωρία δεν θα κερδίσετε την εμπιστοσύνη μου. Είμαι πολύ απαλό και τρυφερό πλασματάκι που δαγκώνω μόνο για άμυνά μου, για να προστατεύω τον εαυτό μου. Συγχωρέστε με. Και θυμηθείτε ότι μπορώ να εξημερωθώ μόνο με υπομονή και την αγάπη σας.

8. Προσπαθήστε να με καταλάβετε. Ξέρω ότι είστε θυμωμένοι, όταν χτυπάω το μπολάκι φαγητού μου, πετάω το τρόφιμα, φωνάζω δυνατά ή μαδάω τα φτερά μου. Δεν το κάνω επίτηδες για να σας ενοχλήσω. Μ αυτό το τρόπο προσπαθώ να σας πω κάτι (ίσως πονάω ή είμαι μόνος μου ή θέλω κάτι). Προσπαθήστε να καταλάβετε τη γλώσσα του σώματός μου.. Στο τέλος, μην ξεχνάτε ότι είμαι το μόνο ζώο σε αυτόν τον πλανήτη που μπορεί να μιλήσει στη γλώσσα σας!

9. Να μου φέρεστε σαν να είμαι άνθρωπος. Είμαι ένα μοναδικό δημιούργημα και μπορώ να αισθάνομαι όπως κι εσείς Κάθε ένας από εμάς είναι μοναδικός! Παρακαλώ μην απογοητευθείτε αν μιλώ αλλιώς κι όχι έτσι πως το θέλετε ή αν δεν κάνω διαφορετικά κόλπα όπως τα κάνουν οι άλλοι παπαγάλοι στους φίλους σας. Αν μου δώσετε όλη τη προσοχή σας (αυτό που ζητάω πάντα), Θα σας χαρίσω τη μοναδική χαρά η οποία είναι κάτι περισσότερα από τα απλά παιχνίδια και συζητήσεις.
Εγώ δεν είμαι διακοσμητικό για το σπίτι! Εγώ δεν είμαι ένα σύμβολο που δείχνει ότι έχετε πολλά λεφτά για να πάρετε έναν ακριβό παπαγάλο!! Εάν θα με χρησιμοποιείτε με αυτό το σκοπό θα σας τσιμπήσω την υψηλή μύτη σας!

10. Μοιραστείτε τη ζωή σας μαζί μου. Μην ξεχνάτε ότι για μένα είστε ξεχωριστός άνθρωπος. Η ζωή μου είναι στα χέρια σας. Εμείς οι παπαγάλοι έχουμε συνηθίσει τη μονογαμία (δεν πηγαίνουμε στα μπαράκια και τα club) γι' αυτό σας παρακαλώ μην με αφήνετε για πολύ καιρό - μπορεί να μην αντέξω τέτοιο χωρισμό. Αν οι απαιτήσεις αυτές σας φαίνονται δύσκολες και αδύνατες τότε σκεφθείτε αν όντος με θέλετε στο σπίτι σας. Πρέπει να μάθετε για τις ανάγκες μου πολύ πριν από τη ημέρα που θα με πάρετε στο σπίτι σας. Ακόμα και η γέννηση του παιδιού σας ή μια νέα θέση εργασίας δεν είναι δικαιολογία για μένα! Πρώτα έχετε κάνει συμφωνία μαζί μου και μετά με τον εργοδότη ή με το σύζυγο. Μπορώ να ζω πάρα πολλά χρόνια αλλά δεν μπορώ να προσέχω τον εαυτό μου μόνος μου. Μη ξεχνάτε: Ζω σε ένα κλουβί μεταξύ των ανθρώπων και όχι στη ζούγκλα μεταξύ των παπαγάλων.

11. Τα δικαιώματά σας. Εσείς έχετε πολλά δικαιώματα αλλά εγώ μπορώ να επιβεβαιώσω μόνο ένα: αν μου έχετε φερθεί όπως περιγράφεται παραπάνω τότε θα σας προσφέρω ασυμβίβαστη αγάπη, το χιούμορ, τη γνώση και τη εξυπνάδα μου, Θα σας χαρίσω τνη ομορφιά μου, την αφοσίωση και τη αίσθηση ότι γυρίσατε στην παιδική σας ηλικία. Όταν με πήρατε στο σπίτι σας γίνατε κορυφή του σμήνος μου. Είστε το σύμπαν μου για πάντα. Και αν θα μπορούσα θα ήθελα να σας χαρίσω το φως της σελήνης και των τη λάμψη των άστρων στον ουρανό. Είμαστε ενωμένοι με την καρδιά και την ψυχή.

[ πηγη: http://www.greekbirdclub.com/showthr...υ-στον-άνθρωπο ]
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-04-12, 13:17
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

τελειο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-04-12, 13:21
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-04-12, 13:38
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

και πλυ ωραιο φόρουμ πάνο σε ευχαριστώ!!!δεν το ειχα βρει!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-08-12, 00:47
TinTin Ο χρήστης TinTin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Μιας και έπεσα σ' αυτό το θέμα, και σαν πολύ παλιό και ενεργό μέλος του φόρουμ για πτηνά που αναφέρεται παραπάνω, να προσθέσω και εγώ την εμπειρία μου!
Έχω δυο παπαγάλους κοκατίλ, αρσενικούς. Δε θα άλλαζα αυτά τα φιλαράκια μου με τίποτα!!
Τους πήρα μωρά (περίπου 3 μηνών) και ήδη εξημερωμένα, το ένα ταϊσμένο στο χέρι από εκτροφέα, το άλλο ταϊσμένο από τους γονείς του αλλά με συνεχή τρυφερή επαφή με ανθρώπους από νεογέννητο... Το καθένα έχει τον ολόδικό του χαρακτήρα και τη δική του μοναδική προσωπικότητα!
Μιας και ανήκουν στους... "μικρομεσαίους" παπαγάλους, δεν μιλάνε και πολύ καλά ούτε μαθαίνουν τεράστιο αριθμό λέξεων όπως τα μεγαλύτερα είδη. Όμως σφυρίζουν καταπληκτικά, μιμούνται ήχους όπως το τηλέφωνό μου (κινητό και σταθερό παρακαλώ!), σειρήνες και συναγερμούς αυτοκινήτων, το "ψιψιψιψι" που κάνω για να φωνάξω τη γάτα, το σάουντρακ του Kill Bill και των Laurell και Hardy (Χοντρός και Λιγνός) απλώς επειδή τα άκουσαν κάποιες φορές στο youtube... Δίνουν φιλάκια "σμακ" πλησιάζοντας στο μάγουλό σου ταυτόχρονα με τον ήχο, σκύβουν το κεφάλι απαιτητικά για να τους ξύσεις το σβέρκο (και αν σταματήσεις το ανεβοκατεβάζουν ανυπόμονα για να συνεχίσεις), ζηλεύουν ο ένας τον άλλο αλλά και εμένα όταν τρώω κάτι τραγανό, ερωτεύονται λούτρινα παιχνίδια και ζευγαρώνουν μαζί τους...
Είναι τα πιο γλυκά πλάσματα, τα πιο έξυπνα και χαριτωμένα που είχα την τύχη να γνωρίσω! Είναι μόλις 2 ετών ο ένας και 8 μηνών ο άλλος, και εύχομαι να ζήσουν πολύ περισσότερο από τον μέσο όρο για το είδος τους, που είναι περίπου τα 15 χρόνια... γιατί είναι σαν μικροί κλόουν, αναντικατάστατοι, αστείοι, σα να βλέπεις ντοκιμαντερ.
Γι' αυτό και το παραπάνω άρθρο και η τήρηση των όσων λέει, είναι κάτι που πρέπει να αποδεχτείς και να ακολουθήσεις 100% πριν βάλεις στη ζωή σου έναν παπαγάλο, οποιουδήποτε είδους! Απαγορεύεται η αλυσίδα στο πόδι (έχουν κοπεί πολλά ποδια έτσι), απαγορεύεται το ξύλο, ο εκφοβισμός και η εγκατάλειψη γιατί το πουλί παθαίνει κατάθλιψη, μαδάει μόνο του τα φτερά με το ράμφος του και μπορεί να αρνηθεί τη λήψη τροφής, και είναι απαραίτητο να γίνει προσπάθεια για την εξημέρωσή του αν δεν είναι ήδη ήμερο. Χρειάζεται επαφή με άτομα του είδους του μιας και είναι εξαιρετικά κοινωνικό πτηνό, και αν δεν του πάρετε φιλο ή σύντροφο, έχετέ τον τουλάχιστον σαν δικό σας κολλητό για να σας νιώθει "σμήνος του". Χρειάζεται ώρες ελεύθερος εκτός κλουβιού σε ασφαλές δωμάτιο, για να γυμνάσει τα φτερά του, να εξερευνήσει, να παίξει, να αλλάξει παραστάσεις. Σιχαίνεται τα άδεια κλουβιά χωρίς παιχνίδια, διατηρούν το μυαλό του στάσιμο (και είναι κρίμα, γιατί είναι ευφυέστατος).

Είναι απόφαση ζωής, που όμως δε θα τη μετανιώσει ούτε ο σωστός ιδιοκτήτης ούτε ο τυχερός παπαγάλος!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-08-12, 19:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες....ετσι οπως τα λες...και πολλα ακομη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-12, 19:30
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

απλα τελειο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παπαγαλος Raven Φωτογραφίες μελών 8 25-11-10 14:30
παπαγαλος Δανης Άλλα ζώα 2 24-05-10 22:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05913 seconds with 13 queries