Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-03-12, 16:13
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή Ενυδρειο με χρυσοψαρα

kalhspera exw ena enydreio 60 litrwn amerikaniko kai eimai se adieksodo.. exw 6 xrysopsara exw 2 oranta me thc diples oures einai mikra , duo me moni oura ta kitrina, alla exw kai duo xrysa ta apia den einai kai poly megala ta exw 5-6 xronia alla den einai kai poly megala. telos pantos to 8ema m einaina sas rotiso ama mporo na valo ki alla mesa sto enydreio ginete...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 09-06-13 στις 08:49
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-13, 08:48
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Γεια σου φιλε μου ...
Μετεφερα το θεμα σου ωστε να μπορουν να το δουν ολοι ...
Πρωτα απο ολα γραφουμε με Ελληνικους χαρακτηρες!

Η απαντηση στο ερωτημα σου ειναι απλη ... οχι δε μπορεις να βαλεις αλλο! Αντιθετα πρεπει να αφαιρεσεις ψαρια ... ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο σου!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-13, 08:53
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα!
ισχύει η ημερομηνία δημοσίευσης? ή έγινε κάτι κατά την μεταφορά? γιατί αν ισχύει δεν νομίζω πως έχει λόγο ν απαντήσουμε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-13, 09:01
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ειχε κανει report post και ειχε εμφανιστει μονο στους μοδερατορες αρα ισχυει η ημερομηνια ... Μιλαμε μεσω πμ (με ρωτησε περι της αναπαραγωγης των χρυσοψαρων του) οποτε τον ενημερωσα και για τη μεταφορα του θεματος του!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-13, 09:23
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Εντάξει, ευχαριστώ Γιώργο Κ, οπότε απαντάμε στον φίλος μας
---------------------------------------------------------------------

Καλώς ήρθες !!!
Αφού έχει περάσει κάποιο διάστημα από την αρχική σου δημοσίευση κάπως θα έχει εξελιχθεί η κατάσταση στο ενυδρείο σου.
Αν μπορείς κάνε μας μια μικρή νέα ενημέρωση και επίσης βάλε μας μια φωτογραφία από το ενυδρείο και από τα ψαράκια που φιλοξενεί τώρα.

Τα ψαράκια που είχες τότε, όπως σου είπε και ο Γιώργος Κ ήταν ήδη πάρα πολλά για τα λίτρα σου.(ιδιαίτερα που δύο τουλάχιστον είναι κόμον αν κατάλαβα καλά)
Ενας γενικός "μπούσουλας" για την διαμονή των χρυσόψαρων είναι 30-40 λίτρα ανά άτομο για τα λεγόμενα φάνσυ και 50-60 λίτρα ανά άτομο για τα κόμον και τα κόμετ.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως μπορείς να έχεις ένα χρυσόψαρο σε 30 λίτρα και είναι ικανοποιητικό.
Αν δεν το έχεις κάνει ήδη διάβασε εδώ
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../goldfish2.htm και εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24
τα γενικά περί χρυσόψαρων και τα ξαναλέμε αφού μας κάνεις την ενημέρωση για όσα ισχύουν αυτή την στιγμή στο ενυδρείο σου.
Καλή περιήγηση στο φόρουμ και να σου ζήσουν τα ψαράκια σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-13, 09:44
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

καλημέρα φίλε μου και καλώς ήρθες.νομίζω σε κάλυψαν οι προηγούμενοι.είναι λίγα τα λίτρα σου για τόσα χρυσόψαρα...πάντως μιας και πέρασε και καιρός απ την πρώτη ανάρτηση σου κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου για να πάρεις πιο σαφής απαντήσεις και συμβουλές...καλή τύχη με ότι κάνεις...
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-13, 22:12
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

Γεια σας παιδια δυστυχώς απο την πρώτη αναρτήσει μου δεν ειχα μπει κα8ολου γτ δεν 8ιμομουνα κωδικούς αυτη την στιγμοι μέσα στο ενυδρείο εχω 12 ψαρια μου ειπε ενας πετ σοπ πας οτι ειναι μια χαρα και οτι δεν 8α μεγαλοσουν γρηγορα ειναι αληθεια διάβασα τα αθρα σας και θελω μια μικρη βοηθεια στο τη μπορώ να κάνω....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-13, 22:16
Γιώργος N. Ο χρήστης Γιώργος N. δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-06-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eliccaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδια δυστυχώς απο την πρώτη αναρτήσει μου δεν ειχα μπει κα8ολου γτ δεν 8ιμομουνα κωδικούς αυτη την στιγμοι μέσα στο ενυδρείο εχω 12 ψαρια μου ειπε ενας πετ σοπ πας οτι ειναι μια χαρα και οτι δεν 8α μεγαλοσουν γρηγορα ειναι αληθεια διάβασα τα αθρα σας και θελω μια μικρη βοηθεια στο τη μπορώ να κάνω....
Κανόνας no.1

ΠΟΤΕ δεν ακους τους πετσοπαδες. Το μονο που θελουν να κανουν ειναι να πουλησουν και (οι περισσοτεροι, γιατι ξερω και ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ πετσοπαδες που τους αξιζουν συγχαρητηρια) δεν νοιαζονται αν το ψαρι πεθανει ή αν χαλασει το ενυδρειο. Αντιθετως χερονται γιατι θα βγαλουν κι αλλα λεφτα!!

60 λιτρα ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ για χρυσοψαρα. Χρειαζεσαι 150 λιτρα και πανω. Αλλα ακομα και σε τοσα λιτρα 12 χρυσοψαρα ειναι πολλα... διαβασα και ψαξε στο φορουμ. Αυτο το 60λιτρο θα μπορουσες να το κανεις ενα πολυ ωραιο φυτεμενο με guppy, red cherry, ramshorn snails κλπ. Αλλα, βεβαια, αφου "μαθεις" και διαβασεις γι'αυτα τα ειδη..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-06-13, 22:32
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

και με τα χρυσοψαρα εγς τη μπορο να κανω τρ??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-06-13, 22:37
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

να τα χαρισεις ή να τα πουλησεις.ή να πας σε περισσοτερα λιτρα ενυδρειο αλλα θελει λεφτα και παλι πρεπει να δωσεις μερικα ψαρια γιατι ειναι πολλα...
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-06-13, 22:39
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πόσο διάστημα έχεις μέσα στα 60λ 12 χρυσόψαρα?
είναι όλα χρυσόψαρα?
ζούν όλα από την αρχή? είχες θανάτους, ασθένειες? τώρα σε τι κατάσταση είναι η υγεία τους?
μας βάζεις μια φωτογραφία να έχεις την καλοσύνη?
δεν μπορούν να ζήσουν φυσικά σ αυτά τα λίτρα.
υπάρχει περίπτωση να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο?
πες μας τι περιορισμούς έχεις για να σου πει ο καθένας μας τι νομίζει οτι είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.
ναι δυστυχώς οι συμβουλές των καταστημάτων είναι ολέθριες τις πιο πολλές φορές.
-------------------------
υπάρχει φίλτρο στο ενυδρείο? δώσε μας πληροφορίες
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 09-06-13 στις 22:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-06-13, 22:41
Γιώργος N. Ο χρήστης Γιώργος N. δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-06-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Να βαλεις αγγελια εδω στο φορουμ (να τα πουλησεις ή να τα χαρισεις οπως πιστευεις εσυ), μεχρι να τα δωσεις ολα. Μετα κανε μια μεγαλη αλλαγη νερο κλπ.κλπ. (ελπιζω να την ξερεις την διαδικασια)!.. Ή αν εχεις καποιο φιλαρακι που θελει χρυσοψαρα (και εχει ενυδρειο που μπορει να τα "υποστητιξει"), δωστα σε αυτον..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
πόσο διάστημα έχεις μέσα στα 60λ 12 χρυσόψαρα?
είναι όλα χρυσόψαρα?
ζούν όλα από την αρχή? είχες θανάτους, ασθένειες? τώρα σε τι κατάσταση είναι η υγεία τους?
μας βάζεις μια φωτογραφία να έχεις την καλοσύνη?
δεν μπορούν να ζήσουν φυσικά σ αυτά τα λίτρα.
υπάρχει περίπτωση να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο?
πες μας τι περιορισμούς έχεις για να σου πει ο καθένας μας τι νομίζει οτι είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.
ναι δυστυχώς οι συμβουλές των καταστημάτων είναι ολέθριες τις πιο πολλές φορές.
-------------------------
υπάρχει φίλτρο στο ενυδρείο? δώσε μας πληροφορίες
+1000

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος N. : 09-06-13 στις 22:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-06-13, 22:45
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

Λοιπον ειναι απο περση τα πσαρια δεν ειχα θανατους φιλτρο υπαρχει εχω και κικλοφοριτη αλλα τον ειχα παρει για να φτιαξο εγω δικο μ φιλτρο.... εχω μια δουλια πεδια αλλα δεν αξιζει τα λεφτα περνο 300 ευρο και τα περισοτερα πανε στο ρευμα κτλπ... αλλα θα δο τη μπορο να κανο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-06-13, 22:48
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

οκ φιλε μου.βαλε και φωτο
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-06-13, 22:49
Γιώργος N. Ο χρήστης Γιώργος N. δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-06-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eliccaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον ειναι απο περση τα πσαρια δεν ειχα θανατους φιλτρο υπαρχει εχω και κικλοφοριτη αλλα τον ειχα παρει για να φτιαξο εγω δικο μ φιλτρο.... εχω μια δουλια πεδια αλλα δεν αξιζει τα λεφτα περνο 300 ευρο και τα περισοτερα πανε στο ρευμα κτλπ... αλλα θα δο τη μπορο να κανο
DIY φιλτρο θελει..ΠΟΛΥ δουλεια.. επισης ενα σωστο φιλτρο πρεπει να φιλτραρει 5 φορε τα λιτρα του ενυδρειο. Εσυ τι φιλτρο εχεις και ποσα λιτρα φιλτραρει/ανα ωρα..? Φωτισμο εχεις? Ανεμιστιρακια για το καλοκαιρι? Θερμοστατη? Τι φυτα εχεις μεσα (αν εχεις).. συμπληρωσε μια φορμα (δεν μπορω να βρω το λινκ για να σου στηλω.. μισο λεπτακι).. για να ξερουμε κι εμεις τι γινεται!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-06-13, 22:56
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eliccaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον ειναι απο περση τα πσαρια δεν ειχα θανατους φιλτρο υπαρχει εχω και κικλοφοριτη αλλα τον ειχα παρει για να φτιαξο εγω δικο μ φιλτρο.... εχω μια δουλια πεδια αλλα δεν αξιζει τα λεφτα περνο 300 ευρο και τα περισοτερα πανε στο ρευμα κτλπ... αλλα θα δο τη μπορο να κανο
καταλαβαίνουμε, τα οικονομικά θέματα προβληματίζουν τον περισσότερο κόσμο δυστυχώς.
αν μας βάλεις μια φωτογραφία να δούμε το είδος των χρυσόψαρων που έχεις, θα μπορέσουμε να σου προτείνουμε μια οικονομική λύση να κρατήσεις κάποια και πιθανόν να χαρίσεις κάποια άλλα.
η κατανάλωση του ρεύματος από το φίλτρο δεν είναι μεγάλη για να παίζει ρόλο στην απόφασή σου.
αν ζητάς απάντηση για κάτι συγκεκριμένο, ρώτησέ το. δεν θέλεις να τα κρατήσεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-06-13, 23:10
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

οχι θελω να τα κρατησο και σκεφτομαι για ενυδρειο αλλα που χορος εχω βγαλει φωτογραφειες αλλα δεν ανεβαζει στο pc
-------------------------
παιδια τα λεω γραπτα μεχρι να βρω κατι να της ανεβασο εχω ενα χρυσοπσαρο κοινο ενα χρυσοπσαρο κοινο με μακρια ουρα εχω δυο κιτρινα χρυσοπσαρα εχω δυο5 οραντα το ενα ειναι lyon δυο γκογκολεζους και ενα γλιφτη..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eliccaios : 09-06-13 στις 23:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-06-13, 23:13
Γιώργος N. Ο χρήστης Γιώργος N. δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-06-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eliccaios Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι θελω να τα κρατησο και σκεφτομαι για ενυδρειο αλλα που χορος εχω βγαλει φωτογραφειες αλλα δεν ανεβαζει στο pc
-------------------------
παιδια τα λεω γραπτα μεχρι να βρω κατι να της ανεβασο εχω ενα χρυσοπσαρο κοινο ενα χρυσοπσαρο κοινο με μακρια ουρα εχω δυο κιτρινα χρυσοπσαρα εχω δυο5 οραντα το ενα ειναι lyon δυο γκογκολεζους και ενα γλιφτη..
Και pleco (γλυφτη)?? Και ζουν????????????????? Ακομα????????? Πρεπει να τα δωσεις σιγα σιγα φιλε. ΕΙΔΙΚΑ τον πλέκο.. κρατα κανα 2-4 χρυσοψαρα αν θες μεχρι να παρεις το μεγαλυτερο ενυδρειο (συντομα ομως & καλο φιλτρο).. το ενυδρειο να ειναι τουλαχιστον 120-150 λιτρα!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-06-13, 23:15
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

νομιζω πως και παλι χρειαζονται φωτογραφιες.να δουμε μεγεθη,να τα δουμε μεσα στο ενυδρειο,να δουμε τυχον φυτα που εχεις κτλ...ειναι αλλιως η εικονα
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-06-13, 23:18
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος N. Εμφάνιση μηνυμάτων
DIY φιλτρο θελει..ΠΟΛΥ δουλεια.. επισης ενα σωστο φιλτρο πρεπει να φιλτραρει 5 φορε τα λιτρα του ενυδρειο. Εσυ τι φιλτρο εχεις και ποσα λιτρα φιλτραρει/ανα ωρα..? Φωτισμο εχεις? Ανεμιστιρακια για το καλοκαιρι? Θερμοστατη? Τι φυτα εχεις μεσα (αν εχεις).. συμπληρωσε μια φορμα (δεν μπορω να βρω το λινκ για να σου στηλω.. μισο λεπτακι).. για να ξερουμε κι εμεις τι γινεται!
το φιλτρο λεγετε hailea internal filters model 400 flow 200 400 h.
θερμοστατης (ναι )
φυτα πλαστικα (ναι)
ανεμιστιρα κανει του καμπινκ? (εχω)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-06-13, 23:25
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αν έχεις 4 κοινά χρυσόψαρα και 7 φάνσυ (τον πλέκο τον δίνεις) και θέλεις να τα κρατήσεις, θες το λιγότερο 350λ.
για οικονομική λύση, θα σου έλεγα να πάρεις μια πλαστική λιμνούλα αν υπάρχει χώρος σε μπαλκόνι ή αυλή κήπο. υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο?
για ενυδρείο μπορείς να δεις στις αγγελίες του φόρουμ για κάποιο μεταχειρισμένο ή σε κάποια εφημερίδα. φυσικά θα χρειαστείς και το ανάλογο φίλτρο.
-------------------------
τα πλαστικά φυτά ποτέ δεν κάνουν καλό σε ένα ενυδρείο πόσο μάλλον όταν υπάρχει στενότης χώρου και υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού των ψαριών.
προς το παρόν, βγάλε κάθε διακοσμητικό να κερδίσεις χώρο μέχρι να αποφασίσεις πως θα προχωρήσεις
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 09-06-13 στις 23:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-06-13, 23:30
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

παιδια που πάω να βρω αγγελίες για ενυδρεία ?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-06-13, 23:32
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=26
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-06-13, 06:29
Γιώργος N. Ο χρήστης Γιώργος N. δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-06-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Να σου πω τι προτινω εγω:

1) Κρατας το 60λιτρο ενυδρειο που εχεις
2) Δινεις ΟΛΑ τα ψαρια σου σε αγγελιες κλπ. (τα ειπαμε αυτα)
3) Καλο θα ηταν να μαζεψεις χρήματα για βιολογικο, εξωτερικο φιλτρο (recommented). Ενα Tetra Ex 700 ειναι ΟΤΙ καλυτερο γι'αυτα τα λιτρα (αθορυβο, τεχνικα καλοσχεδιασμενο, βρισκεις ανταλλακτικα και αντιθετα με τα EHEIM.. ειναι φθηνο [κανα 80αρι]. Μην με παρετε με τις πετρες ΔΕΝ προσβάλω τα eheim. Ξερω πως ειναι τα no.1 φιλτρα για ενυδρεια. Απλα.. ειναι ΟΝΤΩΣ λιγο τσιμπιμενα, αλλα οκ η ποιότητά τους δεν παίζεται )
4) Κανεις μια ΜΕΓΑΛΗ αλλαγη νερο (κανεις την "χημεια" του νερο σωστη, αντιχλωρια κλπ.κλπ., ελπιζω τα ξερεις αυτα). Καλο θα ηταν να αγορασεις (οταν μπορεσεις) υγρα τεστ για αμμωνια και στικακια για pH, kH, Gh, NO3, NO2 κλπ. (αυτα πανε ολα σε ενα πακετο)
5) Να βαλεις κανα ευκολο φυτο (αληθινο), οπως κερατόφυλλο, anubies, valisneria κλπ., καμια πετρα, κανα ξυλαρακι και βγαλε ολα τα πλαστικα απο μεσα για τα το κάνεις "φυσικο"!
6) Περιμενεις 4-6 εβδομαδες (κανοντας μια φορα/ ανα 3 μερες αλλαγες νερου 30%) και κατα τια αλλαγες βαζεις και τα κατάλληλα/απαιτουμενα (αντιχλωριο κλπ.), ωστε να ολοκληρωθει "ο κυκλος του αζωτου" και να δημιουργησεις ενα περιβαλλον φυσικο προς τα ψαρια σου.
7) Αφου περασει αυτο χρονικο διάστημα των (πανω - κατω) 5-6 εβδομαδων βαζεις (πρότασή μου) guppy, red cherry και (αν θελεις) κανα ramshorn snail (Το ανεφερα και σε παραπανω μηνυμα μου). Και το ενυδρειο σου θα γινει μουρλια..

Τσεκαρε τα ειδη που σου λεω (μπορεις να βρει πολλες αποχρωσεις guppy, εγω σου διχνω κατι σαν τα δικα μου - που ειχα)

Guppy (αρσενικά) & Guppy (θηλυκά) - Red Cherry - Ramshorn Snails

Αυταα.. και αν αποφασισεις να κανεις αυτο.. μεχρι τοτε.. ριξτο στο διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-06-13, 09:04
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

Να προσθεσω πως αν εισαι ανυπομονος μπορεις να μπολιασεις το φιλτρο ωστε να ειναι ετοιμο πιο γρηγορα το ενυδρειο να φιλοξενισει ψαρια.(αν τελικα αποφασισεις να δωσεις ολα τα χρυσοψαρα)
επισης διαβασε τι αλλο θα μπορουσες να βαλεις σε 60 λιτρα(ειναι υπομνημα του γιωργου που σου μετεφερε το θεμα εδω)http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
και κατι ακομα.για να βαλεις γαριδες που ειπε ο γιωργος πιο πανω θα πρεπει να εχεις στρωμενο βυθο...(προτεινω να μπουν πρωτα τα ψαρακια και μετα απο λιγο καιρο γαριδουλες)
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-06-13, 09:08
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα,
δεν θέλει να τα δώσει τα ψάρια, οπότε ας επικεντρωθούμε στις φθηνές προτάσεις για τουλάχιστον 300λ.
εγώ ή μεταχειρισμένο αν βρει κάποια ευκαιρία, ή πλαστικό δοχείο να μετατραπεί σε λίμνη βλέπω. και αν στο μέλλον αλλάξουν τα πράγματα βλέπει.
προς το παρόν προέχει η επιβίωση των υπαρχόντων ζωντανών.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-06-13, 09:18
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα,
δεν θέλει να τα δώσει τα ψάρια, οπότε ας επικεντρωθούμε στις φθηνές προτάσεις για τουλάχιστον 300λ.
εγώ ή μεταχειρισμένο αν βρει κάποια ευκαιρία, ή πλαστικό δοχείο να μετατραπεί σε λίμνη βλέπω. και αν στο μέλλον αλλάξουν τα πράγματα βλέπει.
προς το παρόν προέχει η επιβίωση των υπαρχόντων ζωντανών.
απλα συμπληρωσα καποια πραγματα στο ποστ του Γιωργου.αυτο για την λιμνουλα (αν εχει χωρο)ειναι πολυ ωραια ιδεα
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-06-13, 09:21
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Billy T Εμφάνιση μηνυμάτων
απλα συμπληρωσα καποια πραγματα στο ποστ του Γιωργου.αυτο για την λιμνουλα (αν εχει χωρο)ειναι πολυ ωραια ιδεα
ή μεγαλύτερο ενυδρείο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-06-13, 09:27
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
ή μεγαλύτερο ενυδρείο
ναι το ειδα κι αυτο απλα με ενθουσιασε πιο πολυ η λιμνουλα
αλλα και το μεγαλυτερο ενυδρειο καλο ειναι...(η λιμνη ισως του ερθει πιο οικονομικα)
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-06-13, 10:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αν μενεις ισογειο και εχεις καποιο κηπο ειναι ευκολο και σχεδον ανεξοδο να φτιαξεις μια μικρη λιμνη (οι πισινες των jumbo ειναι 3-4 χιλιαδες λιτρα και εχουν κανα κατοσταρικο)
Τωρα για ενυδρειο για 12 χρυσοψαρα θελει πολυ μεγαλο μεγεθος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ CHRISTOS13 Ενυδρεία με χρυσόψαρα 14 21-12-12 16:37
Ενυδρειο με fancy χρυσοψαρα evina Ενυδρεία με χρυσόψαρα 15 21-02-12 04:43
Κρεμαστο ενυδρειο με χρυσοψαρα sifnos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 05-03-10 09:44
ενυδρειο χρυσοψαρα Dionysia Ενυδρεία με χρυσόψαρα 40 15-05-09 20:29
ΦΥΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ..... GVCHQ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 15-01-08 22:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08595 seconds with 13 queries