Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-10, 18:09
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή Τι θα κανατε αν.....(ψαρο-αινιγμα)

Θα ηθελα να μου πειτε τι θα κανατε αν βρισκοσασταν στη θεση μου:

Εχετε ενα ψαρι το οποιο:

1)Ειναι αρρωστο
2)Δεν μπορειτε να βρειτε απο τι πασχει γιατι δεν υπαρχουνε εμφανη σημαδια και τιποτα υποπτο
3)Οτι βρεθει μαζι του πεθαινει σε μικρο διαστημα
4)Το ιδιο φενεται οτι εχει αναπτυξει καποιου ειδους ''ανοσια'' σε αυτο που εχει και ετσι δεν παθαινει τιποτα
5)Γινεται μεγαλο σαν ειδος ψαριου, αλλα αυτη τη στιγμη ειναι 10εκ.
6)Δεν σας παει η καρδια να του κανετε ευθανασια με τιποτα
7)Δεν μπορειτε ουτε να το ταισετε σε αλλο ψαρι μην νοσησει ο θηρευτης

Αυτα ειναι τα στοιχεια και τα γεγονοτα και αυτη τη στιγμη βρισκομαι εγκλοβισμενος.
Δεν μπορω να αποφασισω τι θα κανω και ανεβαζω αυτο το θεμα μηπως καποια γνωμη με βοηθησει η μου δωσει καποια επιλογη που δεν εχω σκεφτει.

Μεταξη της πλακας και της γκαζουρας που σιγουρα θα πεσει (tsoum), θα ηθελα να μου πειτε εσεις τι θα κανατε στη θεση μου γιατι για μενα ειναι ενα σοβαρο προβλημα αυτη τη στιγμη το συγκεκριμενο ζωντανο....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-10, 18:12
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Προσωπικα θα το εβαζα σε καραντινα..μονο του..
με φαρμακα και τετοια .. και αν δεν γινοταν καλα θα του εκανα μια κηδεια μουρλια..
το λεω ''χαβαλετζιδικα'' μην με παρεξηγησεις...
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-12-10, 18:16
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Ένα μικρό ενυδρειάκι για πάρτυ του, και κάθομαι και το χαζεύω να μεγαλώνει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-12-10, 18:17
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Αφού δεν υπάρχουν εμφανή σημάδια και τίποτα ύποπτο, εσύ πως κατάλαβες ότι είναι άρρωστο?
Συμπλήρωσε την κατάλληλη φόρμα γιατί αλλιώς γυάλινη σφαίρα διαβάζουμε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-12-10, 18:21
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Θα εκανα το παν να το κανω αναπραγωγη με το αντιστοιχχο φυλο...Πλακα κανω τι εχει?Ισως ειναι το πρωτο ψαρι σαμανος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-12-10, 18:22
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα θα το εβαζα σε καραντινα..μονο του..
με φαρμακα και τετοια .. και αν δεν γινοταν καλα θα του εκανα μια κηδεια μουρλια..
το λεω ''χαβαλετζιδικα'' μην με παρεξηγησεις...
Εκ των πραγματων ειμαι αναγκασμενος να διατηρω το ψαρι σε καραντινα μονο του φυσικα.
Τωρα για τα φαρμακα....να παρω οτι υπαρχει στην αγορα και να το πεταξω μεσα?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα μικρό ενυδρειάκι για πάρτυ του, και κάθομαι και το χαζεύω να μεγαλώνει.
Ωραιο θα ητανε, αλλα με ενα αλλο ειδος ψαριου.
Οπως ειπα μεγαλωνει πολυ και αγοραστηκε με την προοπτικη μια μερα να μπει με αλλα του ειδους του...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού δεν υπάρχουν εμφανή σημάδια και τίποτα ύποπτο, εσύ πως κατάλαβες ότι είναι άρρωστο?
Συμπλήρωσε την κατάλληλη φόρμα γιατί αλλιώς γυάλινη σφαίρα διαβάζουμε
Ποια φορμα Κλεοβουλε?
Δεν εμπιστευεσαι την διαγνωση μου?
Ειναι αρρωστο το ψαρι σιγουρα.
Και υπαρχουνε πολλοι παραγοντες που με μια φορμα δεν μπορω να στους δωσω να τους καταλαβεις...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-12-10, 18:23
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Θα δοκίμαζα θεραπεία με συνδυασμό 2 ισχυρών αντιβιοτικών ευρείας δράσης για να καλύψω μεγάλη γκάμα ασθενειών.
Πχ Furan2 + General Cure της API.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
7)Δεν μπορειτε ουτε να το ταισετε σε αλλο ψαρι μην νοσησει ο θηρευτης
Σίγουρα δεν θα το τάϊζα σε θηρευτή, ακόμη κι αν ήταν υγιέστατο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-12-10, 18:25
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα εκανα το παν να το κανω αναπραγωγη με το αντιστοιχχο φυλο...Πλακα κανω τι εχει?Ισως ειναι το πρωτο ψαρι σαμανος!!!
Εχετε ξανα ακουσει για καποιου ειδους ανοσια γενικοτερα???
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα δοκίμαζα θεραπεία με συνδυασμό 2 ισχυρών αντιβιοτικών ευρείας δράσης για να καλύψω μεγάλη γκάμα ασθενειών.


Σίγουρα δεν θα το τάϊζα σε θηρευτή, ακόμη κι αν ήταν υγιέστατο.
Για πες αντιβιωτικα....
Και εφοσων δεν υπαρχουνε σημαδια, πρεπει να γινει δοκιμη με ζωντανο και να δω αν επιασε η θεραπεια και παλι θα σκοτωσει κατι ο συγκατοικος???

Ενα υγιεστατο ψαρι γιατι να το ταισεις?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-12-10, 18:31
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Εγω οχι.Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο.Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ευκολο να αποκτησει σε καποια ασθενεια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-12-10, 18:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-12-10, 18:42
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Ρε Κωστα γιατι μας τρελλαινης μηπως το ψαρι σου το λεν Κουασιμοδο? γιατι δεν βγαζης 1-2-3 φωτο να δουμε τι σοι πραμα ειναι? Εκτος αν εχει ψυχολογικα προβλημματα οποτε θα ειναι δυσκολη η διαγνωση.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-12-10, 18:48
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω οχι.Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο.Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ευκολο να αποκτησει σε καποια ασθενεια.
Εμενα μου φενεται σαν την πιο λογικη εξηγηση στο προβλημα μου αλλα και εφικτο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεοβουλε δεν συμπληρωνω τη φορμα οχι επειδη βαριεμαι, αλλα μιλαμε για 3 διαφορετικα ενυδρεια και μια περιοδο 3ων βδομαδων περιπου.Μετρησεις δεν κανω....τι να γραψω?
Και εγω δεν ειμαι η Πηθεια...για καποιο λογο καταληγω σε αυτα που λεω.
Βλεπω οτι προσπαθεις να με βοηθησεις ομως και σε ευχαριστω.
Τα γεγονοτα ομως ειναι ολα στο 1ο ποστ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Κωστα γιατι μας τρελλαινης μηπως το ψαρι σου το λεν Κουασιμοδο? γιατι δεν βγαζης 1-2-3 φωτο να δουμε τι σοι πραμα ειναι? Εκτος αν εχει ψυχολογικα προβλημματα οποτε θα ειναι δυσκολη η διαγνωση.
Δεν θα καταλαβεις τιποτα.
Ειναι ενα νορμαλ ψαρι εξωτερικα.
Τρωει κανονικα, χ..ει κανονικα, κολυμπαει κανονικα...κ.τ.λ.π.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-12-10, 18:58
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Εν τω μεταξυ γιατι ψαρι μιλαμε?Αν μιλαμε για καποια κιχλιδα ας πουμε ισως ναι ειναι εφικτο.Ισως να εχει κατι μεταδοτικο το οποιο το συγκεκριμενο ψαρι να το αντεχει και τ αλλα οχι.Ας πουμε εγω οταν τα εχασα απο ich δεν ψοφησαν ολα μαζι αλλα φουρνιες.Τα τελευταια εζησαν μεχρι που τα εδωσα.Μακαρι να βρεις τι παιζει γιατι πραγματικα αυτο ειναι απ τα αγραφα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-12-10, 19:01
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εν τω μεταξυ γιατι ψαρι μιλαμε?Αν μιλαμε για καποια κιχλιδα ας πουμε ισως ναι ειναι εφικτο.Ισως να εχει κατι μεταδοτικο το οποιο το συγκεκριμενο ψαρι να το αντεχει και τ αλλα οχι.Ας πουμε εγω οταν τα εχασα απο ich δεν ψοφησαν ολα μαζι αλλα φουρνιες.Τα τελευταια εζησαν μεχρι που τα εδωσα.Μακαρι να βρεις τι παιζει γιατι πραγματικα αυτο ειναι απ τα αγραφα...
Αυτο θα στο πω γιατι πιστευω και εγω πως παιζει καποιο ρολο...
Ειναι ενα γατοψαρο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-12-10, 19:10
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Αυτη την στιγμη ειναι με ψαρια και ψοφανε σωρηδον η μονο του?Περασε καποι ασθενεια προσφατα?Ποια ηταν η τελευταια που περασε?Τι μεγεθος εχει?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-12-10, 19:16
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Το ότι είναι άρρωστο το συμπεραίνεις απλά επειδή ψοφούν τα άλλα που βάζεις μαζί του??
Θέλω να πω, αποκλείεται να να έχει κάτι το νερό και αυτό να συνήθισε ή να είναι πιο ανθεκτικό??
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-12-10, 19:23
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτη την στιγμη ειναι με ψαρια και ψοφανε σωρηδον η μονο του?Περασε καποι ασθενεια προσφατα?Ποια ηταν η τελευταια που περασε?Τι μεγεθος εχει?
Τωρα ειναι μονο του.
Οχι.
Ειπα ειναι περιπου 10 εκ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι είναι άρρωστο το συμπεραίνεις απλά επειδή ψοφούν τα άλλα που βάζεις μαζί του??
Θέλω να πω, αποκλείεται να να έχει κάτι το νερό και αυτό να συνήθισε ή να είναι πιο ανθεκτικό??
Εχασα 15 ψαρια μεσα σε 2 βδομαδες.
Ολα εζησαν μαζι του και μονο αυτο γλυτωσε.
Τι να εχει το νερο δηλαδη?
και αφου ειναι τοσο τοξικο το νερο μου και εχανα ενα ενα τα ψαρια αυτο γιατι δεν καταλαβε τιποτα?
Και ολα ξαφνικα μολις μπηκε αυτο το ψαρι μεσα???
Ολα τοσο τυχαια??
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-12-10, 19:25
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Κατα την ταπεινη μου γνωμη εαν εχει αποκτησει ανοσια τοτε τα αντιβιωτικα ισως να μην δρασουν και υπαρχει κυνδινος να καταστραφουν τα μη παθογονα βακτηρια του ψαριιου και να το χασεις και αυτο. Δευτερον υποψιαζομαι οτι για να νοσουν ετσι γρηγορα και τα αλλα ψαρια η μεταδοση της ασθενειας του πρεπει να γινεται απο το απεκριτικο του συστημα. Δηλαδη καποιο βακτηριο στο πεπτικο ή ουροποιητηκο του συστημα μολύνει το νερο και τα αλλα ψαρια, το οποίο βακτηριο στο ιδιο ψαρι να μην δρα ως παθογονο!
Δεν ειμαι γνωστης καλος στις ασθενειες των ψαριων απλα το συγκρινω με τον ανθρωπινο οργανισμο οπου ειμαι γνώστης!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-12-10, 19:31
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχασα 15 ψαρια μεσα σε 2 βδομαδες.
Ολα εζησαν μαζι του και μονο αυτο γλυτωσε.
Τι να εχει το νερο δηλαδη?
και αφου ειναι τοσο τοξικο το νερο μου και εχανα ενα ενα τα ψαρια αυτο γιατι δεν καταλαβε τιποτα?
Και ολα ξαφνικα μολις μπηκε αυτο το ψαρι μεσα???
Ολα τοσο τυχαια??
Συγνώμη για το άσχετο κι ελπίζω να μην γίνει καμμιά παρεξήγηση, αλλά μου θύμισε το παρακάτω ανέκδοτο...

-Μια μέρα σε ένα ζωολογικό κήπο φέρνουν μια καινούρια μαϊμού , όπως είναι φυσικό , την βάζουν στο κλουβί με τις άλλες μαϊμούδες την ίδια νύχτα όμως τις... γαμ**ει όλες και ψοφάνε από το πολύ γαμ**σι !
-Έκπληκτοι οι υπεύθυνοι του ζωολογικού κήπου , μόλις καταλαβαίνουν τι συνέβη , την μεταφέρουν στο κλουβί με τους γορίλες , πιστεύοντας ότι εκεί θα ηρεμίσει .Ωστόσο το βράδυ γίνονται τα ίδια και οι γορίλες πεθαίνουν όλοι.
Τις επόμενες μέρες η μαϊμού μεταφέρεται στο κλουβί με τους ελέφαντες, τους κροκόδειλους τους βόες , όμως το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο.
-Στο τέλος την βάζουν μαζί με την ζέβρα. Η άμοιρη ζέβρα μαζεύτηκε φοβισμένη σε μια γωνία, ωστόσο η μαϊμού κάθισε σκεφτική στην άλλη μεριά του κλουβιού χωρίς να πλησιάσει περισσότερο.
-Πέρασαν κάποιες μέρες και η κατάσταση παρέμενε η ίδια. Οι επιστήμονες όμως ήθελαν να μάθουν τι συμβαίνει έτσι έφεραν ένα ειδικό μηχάνημα για να διαβάσουν τη σκέψη της μαϊμούς.
-Τι λοιπόν σκεφτόταν η ζωηρή μαϊμού;
"Α , ρε πο***η γάιδαρε , δεν θα βγάλεις τις πυτζάμες ; θα σε γα**σω , δεν θα σε γα**σω

Πηγή: http://stin-kontra.blogspot.com/2010...#ixzz19WTqgNjN
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-12-10, 19:37
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα την ταπεινη μου γνωμη εαν εχει αποκτησει ανοσια τοτε τα αντιβιωτικα ισως να μην δρασουν και υπαρχει κυνδινος να καταστραφουν τα μη παθογονα βακτηρια του ψαριιου και να το χασεις και αυτο. Δευτερον υποψιαζομαι οτι για να νοσουν ετσι γρηγορα και τα αλλα ψαρια η μεταδοση της ασθενειας του πρεπει να γινεται απο το απεκριτικο του συστημα. Δηλαδη καποιο βακτηριο στο πεπτικο ή ουροποιητηκο του συστημα μολύνει το νερο και τα αλλα ψαρια, το οποίο βακτηριο στο ιδιο ψαρι να μην δρα ως παθογονο!
Δεν ειμαι γνωστης καλος στις ασθενειες των ψαριων απλα το συγκρινω με τον ανθρωπινο οργανισμο οπου ειμαι γνώστης!!
Οτι πιο λογικο διαβασα!
Και εγω τι θεωρεις οτι πρεπει να κανω αν ειναι ετσι τα πραγματα??
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-12-10, 20:18
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Οτι πιο λογικο διαβασα!
Και εγω τι θεωρεις οτι πρεπει να κανω αν ειναι ετσι τα πραγματα??
Φιλε μου δεν γνωριζω καλα τι ασθενεια μπορει ειναι. ισως πρεπει να ψαξεις για το συγκεκριμενο ψαρι τις ασθενειες που προσβαλεται και να εππικεντρωθεις σε ασθενεις αππεκριτικου συστηματος. Ψαξε και για παρασιτα-ξενιστες γιατι υπαρχει περιπτωση να φιλοξενει παρασιτο το οποιο εκκρινει τοξικες ουσιες προς τα αλλα ψαρια οπως νευροπραλυτικες τοξινες, απο τις οποιες τα αλλα ψαρια δεν νοσουν αλλα παραλυουν και "πνιγονται". Εινα τραβηγμενο αλλα με τοσα δησεκατομυρια βακτηρια και παρασιτα με διαφορετικα συμπτωμα το καθενα ποτε δεν ξερεις.
Αν θες δοκιμασε αντιβιοση ευρεος φασματος αλλα για ελαχιστο χρονικο διαστημα. Θα ελεγα για 3 μερες η 4 μερες. δεν γνωριζω τις δοσολογιες ακομα για ψαρια και ισως πρεπει να σου πει καποιος ποιο ειδικος για αυτο. Αλλα μετα την θεραπεια θα ελεγα μια πληρη ανανεωση νερου κ φιλτρου. Δηλαδη βαλε το ψαρι σε ενα ενυδρειο που ισωσ δεν χρησιμοποεις και αδεισαε το νερο του ενυδρειου ολο, καθαρισε καλα τα φιλτρα ολα. πλυνε τα τζαμια με ξυδακι. αστο στεγνο το ενυδρειο και τα υλικα του φιλτρου για μια μερα διοτι οτι βακτηριο και να ειναι σιγουρα δεν ειναι θα ειναι εναεροβιο βακτηριο οποτε θα πεθανει αν ειναι ολα στεγνα. υστερα ξαναστηστο αλλα θα εχεις χασει την βιολογια του φιλτρου οοτε αν εχεις και αλλο φιλτρο το μπολιαζεις. Ξερω οτι ειναι βαναυση και χρονοβορα διδιακασια και ισως να μην καταφερεις και κατι. Μονο αν εντοπισεις την ασθενεια θα βγαλεις ακρη. θα βοηθουσε πιστευω ενα βιντεο του ψαριου με οσο καλυτερη αναλυση. ισωσ καποιο δουν κατι που εσυ δεν το βλεπεις!! Σορρυ που δεν μπορω να βοηθησω περισσοτερο!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-12-10, 20:27
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα δοκίμαζα θεραπεία με συνδυασμό 2 ισχυρών αντιβιοτικών ευρείας δράσης για να καλύψω μεγάλη γκάμα ασθενειών.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
...τα αντιβιωτικα ισως να μην δρασουν και υπαρχει κυνδινος να καταστραφουν τα μη παθογονα βακτηρια του ψαριιου....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
...Αν θες δοκιμασε αντιβιοση ευρεος φασματος αλλα για ελαχιστο χρονικο διαστημα.
Στα λόγια μου έρχεσαι. Τι άλλο να κάνει??
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-12-10, 20:41
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα λόγια μου έρχεσαι. Τι άλλο να κάνει??
φιλε δεν το αποκλειω την αντιβιωση απλως θεωρω πως πρεπει να εξαντλησει αλλες ολες τισ πιθανοτητες πριν φτασει σε αυτη την λυση. Απλα προσωπικα πιστευω πως η αντιβιωση μπορει να μη σου δωσει αποτελεσμα η και να κανει μεγαλυτερο κακο! γιατι αν εινα παρασιτο στην ουσια με την αντιβιωση θα κανει μια τρυπα στο νερο! πρεπει να ελενξει τα παντα. το χρωμα και την υψη των περιτωμματων, ταχυτητα αναπνοης, τροπος κολυμπιου κτλ. Αν τα εχει παρατηρησει ολα προσεχτικα και ειναι ενταξει τοτε πιστευω οτι οφειλεται σε παρασιτο για το οποιο δεν ξερω τι θεραπεια πρεπει να κανει και αναλογα το παρασιτο. δλδ ψιλοι στα αχυρα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-12-10, 20:44
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Χεραιτα μου τον πλατανο δηλαδη...
Πιστευεις οτι ειναι εφικτο να εχει ο οργανισμος του ανοσια σε αυτο που κουβαλαει ειτε λεγεται βακτιριο ειτε οτιδηποτε, αλλα οποιοσδηποτε οργανισμος ζησει μαζι του να το κολλαει και να μην μπορει να το καταπολεμησει?

Εμενα παντως μεσα στο κεφαλι μου στεκει σαν θεωρια γι'αυτο και εχω καταλληξει σε αυτην την εξηγηση.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-12-10, 20:48
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

φιλε μου kwstas δεν ξερω αν το δοκιμασες αυτο αν οχι καντο. Βαλε αλλο ενα ιδιο ψαρι (δεν ξερω τι εχεις) και δεν αν θα επιβιωσει η οχι. αν επιβιωσει κατι συμβαιενι στο ανοσολογικο συστημα αυτου του ειδους που να ειναι φυσιολογικο για το συγκεκριμενο. οποτε ισως ετσι βρεθει πιο ευκολα το τι μπορει να ειναι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-12-10, 20:51
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

(Furan2 + General Cure) της API ή (Furan2 + Erythromycin), εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο.
Τα έχει όλα εδώ: http://www.osmosisaquariums.gr/index...art=20&lang=el
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-12-10, 20:55
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

ΟΚ, θενξ...αλλα...
Πως θα δω αν οντως η θεραπεια επιασε σε ενα ψαρι που δεν εχει κανενα συμπτωμα?
Αυτο αμα το λυσω χωρις να χρειαστει να θυσιασω κατι...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-12-10, 20:55
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...θα γραψω και γω τη δικη μου εμπειρια που μπορει να εχει αλλα και να μην εχει σχεση...
Δεν γραφω ολοκληρο κατεβατο με λεπτομερειες αλλα με λιγα λογια μονο την ουσια γιατι ισως μονο αυτη να εχει σημασια...λιγο καιρο μετα το στησιμο του ενυδρειου μου υπηρχαν ειδη 2 ραμιρεζι μεσα..καποια στιγμη αποφασισα να βαλω και τους καρδιναλιους ανα 4αδες (ωστε να ενισχυεται και σταδιακα η βιολογια) μεχρι να φτασω τουσ 12 που ηθελα.
Αγορασα λοιπον 4 τους εβαλα / ψοφησαν σε συντομο διαστημα. Μιλησα με 1-2 παιδια που ειχα γνωρισει απο εδω...
Εβαλα αλλους 4 λιγες μερες μετα, ΤΑ ΙΔΙΑ!!!.
Το επικρατεστερο ηταν οτι υπηρχε καποια ουσια μεσα στο ενυδρειο μου οποτε εβαλα ανθρακα για αρκετες μερες...
Στη διαρκεια αυτων των ημερων σκεφτηκα πολυ και κατεληξα σε ΔΥΟ πιθανοτητες απο καποια περιστατικα να υπηρχε οντως καποιο χημικο η απορρυπαντικο (σε καποια ιχνη βεβαια)...
Το γιατι δεν εχασα και τα ραμιρεζι που υπηρχαν ειδη μεσα και δεν ειναι και το...πιο ανθεκτικο ψαρι που υπαρχει, δεν το εμαθα ποτε...
Παντως μετα τον ανθρακα δεν ξαναπεθανε κανεις...
Και βεβαια οι καρδιναλιοι που τα "τιναζαν" δεν ειχαν κανενα εξωτερικο συμπτωμα...
Οπως δεν ειχαν βεβαια κανενα συμπτωμα και τα ραμιρεζι που επιβιωσαν...
Και ολα τα ψαρια αγορασμενα απο τον ιδιο προμηθευτη εμπιστοσυνης, και πριν και μετα....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-12-10, 20:59
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
...θα γραψω και γω τη δικη μου εμπειρια που μπορει να εχει αλλα και να μην εχει σχεση...
Δεν γραφω ολοκληρο κατεβατο με λεπτομερειες αλλα με λιγα λογια μονο την ουσια γιατι ισως μονο αυτη να εχει σημασια...λιγο καιρο μετα το στησιμο του ενυδρειου μου υπηρχαν ειδη 2 ραμιρεζι μεσα..καποια στιγμη αποφασισα να βαλω και τους καρδιναλιους ανα 4αδες (ωστε να ενισχυεται και σταδιακα η βιολογια) μεχρι να φτασω τουσ 12 που ηθελα.
Αγορασα λοιπον 4 τους εβαλα / ψοφησαν σε συντομο διαστημα. Μιλησα με 1-2 παιδια που ειχα γνωρισει απο εδω...
Εβαλα αλλους 4 λιγες μερες μετα, ΤΑ ΙΔΙΑ!!!.
Το επικρατεστερο ηταν οτι υπηρχε καποια ουσια μεσα στο ενυδρειο μου οποτε εβαλα ανθρακα για αρκετες μερες...
Στη διαρκεια αυτων των ημερων σκεφτηκα πολυ και κατεληξα σε ΔΥΟ πιθανοτητες απο καποια περιστατικα να υπηρχε οντως καποιο χημικο η απορρυπαντικο (σε καποια ιχνη βεβαια)...
Το γιατι δεν εχασα και τα ραμιρεζι που υπηρχαν ειδη μεσα και δεν ειναι και το...πιο ανθεκτικο ψαρι που υπαρχει, δεν το εμαθα ποτε...
Παντως μετα τον ανθρακα δεν ξαναπεθανε κανεις...
Και βεβαια οι καρδιναλιοι που τα "τιναζαν" δεν ειχαν κανενα εξωτερικο συμπτωμα...
Οπως δεν ειχαν βεβαια κανενα συμπτωμα και τα ραμιρεζι που επιβιωσαν...
Και ολα τα ψαρια αγορασμενα απο τον ιδιο προμηθευτη εμπιστοσυνης, και πριν και μετα....
Τα δικα μου ψαρια που μας χαιρετησαν πρωτα, τα ειχα απο το καλοκαιρι (Ιουνιο).
Και αρχισαν να πεθαινουν ενα ενα μολις μπηκε το γατοψαρο, μερικες μερες μετα.
Και για να στο καταριψω εντελως ειχα και ανθρακα μεσα...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-12-10, 21:02
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

τα ψαρια τα αλλα πως πεθαινουν ? τι συμπτωματα εχουν ?

ο συνδιασμος του general cure + furan 2 εχει και αντιπαρασιτικό και το εχουμε για μεγαλο γιατρικό στους δισκους
ειδικά αν δεν ξερουμε τι εχουν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ιδέες για ψαρο σύνθεση Noel Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 2 10-08-10 04:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09366 seconds with 13 queries