Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-02-10, 14:28
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christosvn Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θερμοσυστελλομενο δεν φθειρεται και δεν χαλαει με τη θερμοτητα.Αντιθετα,οσο ζεστανει τοσο πιο πολυ σφιγγει γυρω απο την επιφανεια που το εχεις βαλει.Καποια στιγμη βεβαια,σταματαει να συστελλεται.Κοιτα απο το μαγαζι που θα παρεις να επιλεξεις το καταλληλο θερμοσυστελλομενο που να χωραει στη διαμετρο του η λαμπα φθορισμου.Την εχω κανει την πατεντα και εγω και δουλευει αριστα το συστημα εδω και 1μιση μηνα τωρα.

Υ.Γ: Αν φτιαξεις απο την αρχη τα ηλεκτρολογικα του ενυδρειου,παρε εξτρα καλωδιο για να αφαιρεσεις τα ballasts απο το καπακι..Ανεβαζουν πολυ τη θερμοκρασια του καπακιου και κατ'επεκταση του νερου και θα εχεις προβλημα το καλοκαιρι..

Αυτό που ετοιμάζομαι να κάνω αποτελεί συνέχεια αυτού
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37616

Το μπάλαστ είναι πολυυύ ελαφρύ και θα μείνει εκτός ενυδρείου.
Ευελπιστώ να δουλέψει με 2 λάμπες σε σειρά .
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-02-10, 14:40
Το avatar του χρήστη christosvn
christosvn Ο χρήστης christosvn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

αν δεν δουλεψει,κοιτα να βαλεις 2 Ballast για να αναψουν 2 λαμπες..Ειχα ανεβασει και σχεδιο για συνδεση τους..ετσι τα εχω συνδεδεμενα..Καλη τυχη!!
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....hlight=ballast

εδω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christosvn : 08-02-10 στις 14:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-02-10, 21:20
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christosvn Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν δουλεψει,κοιτα να βαλεις 2 Ballast για να αναψουν 2 λαμπες..Ειχα ανεβασει και σχεδιο για συνδεση τους..ετσι τα εχω συνδεδεμενα..Καλη τυχη!!
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....hlight=ballast

εδω...
Δούλεψε

Επειδή δεν μπορώ να βρω κάποιο καπάκι που να μου ταιριάζει, και η επιφάνεια που θέλω να καλύψω απο το ακροφύσι είναι μικρή μπορεί να γίνει η μόνωση μόνο με το μακαρόνι?Πχ 2πλη 3πλη περασιά?

Πρέπει να καλυφθεί οπωσδήποτε και όλη η μεταλλική επιφάνεια της λάμπας(εκεί που τελειώνει η λάμπα-ίδια διάμετρος 26mm)? Ή μόνο οι 2 υποδοχές τα 2 αρσενικά της λάμπας?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-02-10, 21:43
Το avatar του χρήστη christosvn
christosvn Ο χρήστης christosvn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Η μονωση μονο με το μακαρονι μπορει να γινει αρκει ομως να καλυψει και τη μεταλικη επιφανεια και οχι μονο το ακροφυσιο για να εχεις μεγαλυτερη σιγουρια οτι δεν θα ανεβουν αλατα και υγρασια με την εξατμιση.Επισης,οσο λειτουργει η λαμπα και υπαρχει μεγαλη θερμοκρασια στη λαμπα και στο μεταλικο ακρο,θα συστελλεται πιο πολυ το μακαρονι.Αρα,καλυτερη μονωση!Εγω ετσι το εχω κανει.Δεν νομιζω οτι χρειαζεται διπλη η τριπλη περασια.Φυσικα,οσο καλυτερη η μονωση,τοσο το καλυτερο για σενα και την ασφαλεια σου.Επσιης,κοιτα να κλεισει καλα το μακαρονι γυρω απο τη μεταλικη επιφανεια αλλα και απο την πλευρα που τελειωνει το ακροφυσιο.Το μακαρονι μπορεις να το κανεις να συσταλλει και με εναν πιστολακι των μαλλιων.Μην βαζεις αναπτηρα και ειναι τα καλωδια απο κατω.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-02-10, 21:47
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christosvn Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μονωση μονο με το μακαρονι μπορει να γινει αρκει ομως να καλυψει και τη μεταλικη επιφανεια και οχι μονο το ακροφυσιο για να εχεις μεγαλυτερη σιγουρια οτι δεν θα ανεβουν αλατα και υγρασια με την εξατμιση.Επισης,οσο λειτουργει η λαμπα και υπαρχει μεγαλη θερμοκρασια στη λαμπα και στο μεταλικο ακρο,θα συστελλεται πιο πολυ το μακαρονι.Αρα,καλυτερη μονωση!Εγω ετσι το εχω κανει.Δεν νομιζω οτι χρειαζεται διπλη η τριπλη περασια.Φυσικα,οσο καλυτερη η μονωση,τοσο το καλυτερο για σενα και την ασφαλεια σου.Επσιης,κοιτα να κλεισει καλα το μακαρονι γυρω απο τη μεταλικη επιφανεια αλλα και απο την πλευρα που τελειωνει το ακροφυσιο.Το μακαρονι μπορεις να το κανεις να συσταλλει και με εναν πιστολακι των μαλλιων.Μην βαζεις αναπτηρα και ειναι τα καλωδια απο κατω.
Thanks
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-02-10, 21:50
Το avatar του χρήστη christosvn
christosvn Ο χρήστης christosvn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παρακαλω!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-02-10, 22:16
Το avatar του χρήστη Thrillos
Thrillos Ο χρήστης Thrillos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Περιοχή: Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

kalaxan καλησπέρα! Αναβαθμίζω και εγώ το φωτισμό μου όπως σου είπα στη συνάντηση. Ακριβώς στην ίδια διάσταση με τις Τ8 είναι τα σωληνάκια από τις καραμέλες Lysopaine για το λαιμό. Είχα 3-4 κρατημένα και τα δουλεύω τώρα. Κόβεις από την βάση περίπου 2,5 cm και ανοίγεις τρύπα στο κέντρο για να περάσει το καλώδιο. Στη συνέχεια θα βάλω και σιλικόνι για να γεμίσουν τυχών κενά. Το θερμομακαρόνι θα πιάσει και στο καπάκι και στη λάμπα. Περιμένω να τελειώσω με όλο το σύστημα και θα ανεβάσω αναλυτικές φωτογραφίες.



Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-02-10, 23:01
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Την κλέμα δεν έπρεπε να την κόψεις.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-02-10, 14:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Και άμα δεν έφτανε ακριβώς για να μπουν οι ακροδέκτες της λάμπας τι να έκανε; Κι εγώ το ίδιο έχω κάνει, παρόλο που είχα πάρει μαζί μου τη λάμπα για να βρω ποια κλέμα ταιριάζει, αφού δε βρήκα. Δε δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-04-10, 09:53
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christosvn Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης,οσο λειτουργει η λαμπα και υπαρχει μεγαλη θερμοκρασια στη λαμπα και στο μεταλικο ακρο,θα συστελλεται πιο πολυ το μακαρονι.Αρα,καλυτερη μονωση!
Όλα τα μακαρόνια χαρακτηρίζονται από:
  • την θερμοκρασία στην οποία ξεκινάνε να συστέλλονται, πχ 70C
  • την θερμοκρασία που συστέλλονται πλήρως πχ 115C
  • όρια θερμοκρασίας λειτουργίας πχ -55C έως +125C
  • και shrink ratio που συνήθως είναι 2:1 (υπάρχει και 3:1 αλλά έχει τριπλάσια τιμή)

Παρατήρησε ότι η θερμοκρασία πλήρους συστολλής είναι πολύ κοντά στην ανώτατη θερμοκρασία ανοχής του υλικού.

Αυτό σημαίνει ότι αν η λάμπα σου το συρικνώνει και άλλο, το μακαρόνι είναι στα οριά του και δεν θα αντέξει για πολύ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christosvn Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θερμοσυστελλομενο δεν φθειρεται και δεν χαλαει με τη θερμοτητα.Αντιθετα,οσο ζεστανει τοσο πιο πολυ σφιγγει γυρω απο την επιφανεια που το εχεις βαλει.Καποια στιγμη βεβαια,σταματαει να συστελλεται.
Χαλάει όταν περάσει τα όρια λειτουργίας του που είναι πολύ κοντά στη θερμοκρασία της μέγιστης συρίκνωσης.

Τα γράμματα που έχει επάνω του το μακαρόνι, περιγράφουν κάποια ή όλα τα χαρακτηριστικά που ανέπτυξα πιο πάνω.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη almost : 28-04-10 στις 09:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-05-11, 14:29
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

εμεις ουτε το ετοιμο δεν μπορουμε να τοποθετησουμε

εχει δυο τρυπες ετοιμες το καπακι σε αυτες περασμενα κατι πλαστικα μικρα "μανταλακια" εκει τοποθετουμε τα ακροφυσια?...ή τα ξηλωνουμε και κανουμε πατεντα ή βαζουμε καρφια; τιγ ινεται ρε παιδες δωστε τα φωτα σας...πως τοποθετειτε τα ακροφυσια στο καπακι.πειτε
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-05-11, 14:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε diy κατασκευη δεν "πιανεις" τα ακροφυσια στο καπακι αλλα τη λαμπα.
Και αυτο γινεται με Ωμεγα clips (απο καταστημα με ηλεκτρολογικο υλικο). Αναλογα το παχος της λαμπας clips για Τ5 ή Τ8.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-05-11, 15:03
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ελα που εγω δεν εχω DIY κατασκευη

θα με τρελανουν οι της aquael...
-------------------------
με εχει βαρεσει η απελπισια..ειμαι στο τσαφ να κανω πατεντα...αλλα εχω την αισθηση πως κατι παιζει που δεν το βλεπω

κυκλοφορουν καρφακια ή παξιμαδια για ακροφυσια;για να τα στερεωσω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 11-05-11 στις 15:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-05-11, 15:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάζαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
ελα που εγω δεν εχω DIY κατασκευη

θα με τρελανουν οι της aquael...
Λαζαρε ....



Αν δεν ειναι diy τα βαζεις εκει που ηταν.
Αν κανεις οποιαδηποτε επεμβαση και αλλαξεις ακροφυσια που δεν μπαινουν στις παλιες υποδοχες, βαζεις Ωμεγα στις λαμπες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-05-11, 15:10
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

βασικα αυτη η λαμπα που προσπαθω να βαλω ειναι προσθετη..δεν ειναι η μητρικη..οι υποδοχες ειναι οι ιδιες της μητρικης...
δεν καταλαβαινω ομως πως στερεωσε τα ακροφυσια της στις υποδοχες...και σιγουρα δεν θα το ξηλωσω για να δω μη τυχον και μεινω χωρις φως,ασε που δεν γινεται ειναι σφηνωμενο..
εγω αυτο που βλεπω ειναι δυο τρυπες στο καπακι...και δυο σφηνωμενα πλαστικα μανταλακια! τα οποια ομως δεν μπαινουν σε καμια απ τις υποδοχες που εχουν τα ακροφυσια..
και το ερωτημα παραμενει..πως θα τοποθετησω μια ετοιμη λαμπα με ακροφυσια(ιδια με της μητρικης) σε ενα καπακι

να κανω καμια πατεντα; τι στην ευχη να κανω;
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 08-09-13, 07:47
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Καλημερα,επαναφερω το θεμα καθοτι θελω να βαλω δευτερη λαμπα στο Juwel Rekord 600 χωρις να κανω τρυπες και λοιπες μετατροπες.
Μπορω τα ωμεγα clips να τα κολησω με σιλικονη η καποιο αλλο υλικο στο καπακι,η δεν θα κρατησει και θα πεσει μεσα στο νερο?Δεν θελω να κανω τρυπες,κτλ..
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 08-09-13, 23:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δυσκολο (ειναι μεγαλο το βαρος) να εισαι σιγουρος χωρις βιδωμα.
Και μαλιστα με ανοξειδωτες βιδες και παξιμαδακια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 10-09-15, 00:43
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

δηλαδη οταν ετοιμασω τα καλοδια με τις λαμπες μου, μετα που τα συνδεω? κατευθειαν στο ρευμα?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 10-09-15, 01:47
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη οταν ετοιμασω τα καλοδια με τις λαμπες μου, μετα που τα συνδεω? κατευθειαν στο ρευμα?
δεν παιζουμε με το ρευμα αν δεν ξερεις τι να κανεις, σκοτωνουν τα 220V, ζητα απο καποιον που να γνωριζει απο αυτα να στο κανει για σενα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 10-09-15, 13:53
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν παιζουμε με το ρευμα αν δεν ξερεις τι να κανεις, σκοτωνουν τα 220V, ζητα απο καποιον που να γνωριζει απο αυτα να στο κανει για σενα.
για να μην παιξω ρωταω. απο οτι με ενημερωσαν χρειαζομαι ηλεκτονικο μπαλαστ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ακροφύσια για λάμπες φθορισμού silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 27-10-05 15:32
Στεγανά ακροφύσια. Που & Ποιά??? yiobi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 01-02-04 03:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06817 seconds with 14 queries