Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-12, 17:27
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή Διακοπες και ενυδρειο.

Μετα απο διακοπες 7 ημερων γυρισα στο σπιτι μου και ειδα τα ενυδρεια ,,,περιμενα να δω θυματα της ζεστης και της πεινας ,ο λογος ,δεν εχω ανεμιστηρακια
Για την ζεστη και τα ενυδρεια περα απο την εξατμηση ειχανε και 31 βαθμους θερμοκρασια ,,αυτην που ειχε το δωματιο δηλαδη.
Ο αλλος λογος η πεινα ,,δεν εβαλα ταμπλετες γιατι ηταν να λειψω λιγες μερες και να γυρισω ,,τελικα δεν γυρισα γιατι περνουσα καλα και ετσι 8 μέρες χωρις φάει ,και αλλαγή νερου.
Περα απο την εξατμηση απωλειες ΜΗΔΕΝ σε κανενα ενυδρειο απο τα 3 μεγαλα,,ο μονος που βλεπω να εχει προβλημα ειναι ο μονομαχος,,,δεν πεθανε αλλα τον βλεπω δεν ανεβαίνει στην επιφανεια για φαγητο και ειναι ολο ξαπλα.

Αυτα εντελως πληροφοριακα για αυτους που φοβούνται να μην παθουν τιποτα τα ψαρακια τους απο θερμοκρασια και φαει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-12, 17:35
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

με το ποστ αυτο φιλε μου ειναι σαν να λες "μη σαν νοιαζει, πηγαινετε διακοπες και δεν θα παθουν τιποτα τα ψαρια σας" και ειναι λαθος.

1) 31 βαθμοι ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟΙ (παιρνω το ρισκο για το τι ψαρια εχεις αλλα δεν...) μπορει να μην πεθαναν αλλα σιγουρα καταπονηθηκαν και ειχε επιπτωσεις στην υγεια τους που θα δεις μελλοντικα

2) το φαι για 8 μερες δεν ειναι θεμα

3) μονος σου λες οτι ισως ο μονομαχος να εχει προβλημα. δεν ειναι λογος ανησυχιας αυτος δηλαδη?

Ειμαι σε διακοπες και κοιμαμαι και ξυπναω με την σκεψη του τι θα γινεται στο σπιτι. Τους εχω φαι, τους εχω ανεμιστηρες και ειμαι 90% βεβαιως οτι η εξατμιση δεν θα επιφερει απωλεια νερου κατω του μισου. Παρ'ολα αυτα ανησυχω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-12, 17:55
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
με το ποστ αυτο φιλε μου ειναι σαν να λες "μη σαν νοιαζει, πηγαινετε διακοπες και δεν θα παθουν τιποτα τα ψαρια σας" και ειναι λαθος.

1) 31 βαθμοι ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟΙ (παιρνω το ρισκο για το τι ψαρια εχεις αλλα δεν...) μπορει να μην πεθαναν αλλα σιγουρα καταπονηθηκαν και ειχε επιπτωσεις στην υγεια τους που θα δεις μελλοντικα

2) το φαι για 8 μερες δεν ειναι θεμα

3) μονος σου λες οτι ισως ο μονομαχος να εχει προβλημα. δεν ειναι λογος ανησυχιας αυτος δηλαδη?

Ειμαι σε διακοπες και κοιμαμαι και ξυπναω με την σκεψη του τι θα γινεται στο σπιτι. Τους εχω φαι, τους εχω ανεμιστηρες και ειμαι 90% βεβαιως οτι η εξατμιση δεν θα επιφερει απωλεια νερου κατω του μισου. Παρ'ολα αυτα ανησυχω.
Το ποστ αυτο το ανεβασα για εμπειρια ,για να το δουνε τα παιδια που ειναι νεοι στο χωρο .
Τωρα το αν ειναι σωστο ,,σε αλλους ειναι σε αλλους οχι.
Αμα θελεις να δης τη ψαρια εχω μπες στο προφιλ μου και δες τι εχω.
Εκανα και ενα βιοτοπικο πριν φυγω διακοπες θα το ανεβασω σε λιγες μερες.

Ο μονομαχος ειναι λογος ανησυχιας θα το κανω μια θεραπια.


Αυτο που κανεις εσυ φιλε μου δεν ειναι διακοπες,, βγαζεις αγχος και δεν ξεκουραζεσε καθολου.
Παλια και εγω ημουν ετσι αλλα το ξεπερασα.

Κοιτα να χαλαρωσεις και να περνας καλα και τα ψαρακια σου θα ειναι μια χαρα.

Στο ενα ενυδρειο φυτεμενο εχω ψαρια απο το 2007 και καθε καλοκαιρι αυτο τραβανε ,και ακομα ζουνε .
Δεν θελω δημιουργήσω θεμα και αναστάτωση,αν δεν αρεσει το ποστ ας το σβησουν η ΜΟΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-12, 18:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Θέλω να πιστεύω ότι έχουμε όλοι την ικανότητα να συνδιαλεχτούμε χωρίς να ξεκινάμε τις πολεμικές για το παραμικρό ζήτημα. Δεν ξέρω αν φταίει η περίοδος, ο καιρός, το ταμπεραμέντο ή απλά το χρώμα του τοίχου απέναντί μας, αλλά από τη στιγμή που δεν έχουμε τον άλλο μπροστά μας να μπορεί και ο ίδιος να καταλάβει το πώς ακριβώς του απευθυνόμαστε ας κρατιόμαστε λιγάκι γιατί είναι κρίμα να παρεξηγιόμαστε όλη μέρα.

Ευχαριστώ.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-12, 21:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ωραια ... τα εσβησα ολα και ηρθα και ισιωσα!!

Βρε παιδια ειναι αναδρομος ο Ερμης η μου φαίνεται?
Αφηστε τον καθενα να εχει τη γνωμη του ... τουλαχιστον σεβαστείτε οτι ολοι δικαιουνται να εχουν απο μια!
Μη "φοβαται" ο καθενας να την πει ... κριμα ειναι!
Ειτε συμφωνούμε ειτε οχι ο τροπος να πεισουμε καποιον ειναι μεσα απο εποικοδομητική συζήτηση και οχι ανουσια αντιπαραθεση!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-12, 21:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ρε παιδια, χαλαρωστε πια αυτες τις μερες...

Ειναι οντως γεγονος οτι την τελευταια εβδομαδα, που γυρισα απο διακοπες, οτι και να διαβαζω, μονο αντιπαρθεσεις και κραξιματα εχει. Αυτο το χομπυ και το φορουμ γενικοτερα ειναι για να αδειαζουμε οτι μ...κια εχουμε στο κεφαλι μας και να χαλαρωνουμε. Οχι να τα μεταφερουμε οτι ζορι εχουμε εδω.

Στην τελικη, οποιος ειναι θεσσαλονικη, ας ερθει στο eightball μετα να ακουσουμε κανενα Slayer και να αλληλοκλωτσηθουμε για να φυγει ενταση!

Θα σταθω σε κανα-δυο θεματα μονο, με ολο το θαρρος και πολυ καλη προθεση:

1. Δεν θα συμφωνησω με τη λογικη του snakepanos "ενταξει...δεν τα κακαρωσαν ολα τα ψαρια και τα φυτα τελικα", υπαρχουν και ανεμιστηρακια, και αυτοματες ταϊστρες και κανενας φιλος να παει να ρηξει λιγο νερακι για να μην στεγνωσουν τα φιλτρα. Δεν ειναι θεμα χρηματων νομιζω για κανεναν, γιατι ολοι δεν ξερουμε τι δινουμε οποτε μας καρφωθει να παρουμε κατι για τα ενυδρεια.

Ο καθενας, ομως, κανει οτι θελει. Δεν σημαινει οτι θα το κανουν και ολοι αυτο και θα το παρουν ως προτυπο. Οποτε το κραξιμο, μαλλον δεν βγαζει πουθενα.

2.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos
Αυτο που κανεις εσυ φιλε μου δεν ειναι διακοπες,, βγαζεις αγχος και δεν ξεκουραζεσε καθολου.
Παλια και εγω ημουν ετσι αλλα το ξεπερασα.
Κοιτα να χαλαρωσεις και να περνας καλα και τα ψαρακια σου θα ειναι μια χαρα.
Δεν θα διαφωνησω κατα βαση, γιατι οχι μονο στις διακοπες σκεφτομαι αν εγινε κατι στα ενυδρεια, ασχετα αν ειχαν ολα τακτοποιηθει στην εντελεια, αλλα και ολη την ημερα. Και αυτο ξεφευγει απο την εννοια του χομπυ, αγγιζει την εννοια του ψυχαναγκασμου.
Βεβαια, δεν ειμαι παλιος στο χομπυ και ισως χαλαρωσω με τον καιρο, οπως λεει και ο snakepanos. Αν, ομως, βρεθει η χρυση τομη μεταξυ της απολαυσης του χομπυ και των υποχρεωσεων που πρεπει να υπαρχουν, μιας και μιλαμε για ζωντανους οργανισμους, ειναι οτι καλυτερο.

Αυτα απο εμενα, καλο βραδυ σε ολους παιδια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-12, 21:48
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Γενικά στο προφίλ του μονομάχου οι θερμοκρασία που δίνει είναι μέχρι 30, και αν δείτε εδώ www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm , εκέι που λέει για τις μετρήσεις στον βιότοπο έχει μέχρι 31,5..
το μόνο σίγουρο λοιπόν είναι πως η θερμοκρασία δεν προκάλεσε το πρόβλημα, εκτός αν χτύπησε κανένα 35αρι όσο έλειπες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-08-12, 21:54
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν φταίει η περίοδος, ο καιρός, το ταμπεραμέντο ή απλά το χρώμα του τοίχου απέναντί μας
Κάθε καλοκαίρι τα ίδια έχουμε (φταίνε οι ζέστες μάλλον), θα το δεις το pattern με τον καιρό!

Κατά τα άλλα, το ποστ του Στέλιου (exelix) σαν να μην το διάβασε κανείς, ηρεμία παρακαλώ! Ας γίνει και μία συζήτηση χωρίς ένταση για αλλαγή...

ΥΓ: Οι μονομάχοι ειδικά είναι από τα ψάρια που στους 31 δεν αντιμετωπίζουν συνήθως προβλήματα (αν είναι υγιείς), χωρίς να υποστηρίζω ότι είναι η βέλτιστη θερμοκρασία διαβίωσης βέβαια. Οι εκτροφείς ανεβάζουν θερμοκρασίες 29-30 για αναπαραγωγή και ανάπτυξη των μικρών και επίσης στο φυσικό περιβάλλον, τα ενδιαιτήματα που ζουν και αναπαράγονται είναι πολύ ρηχά με αποτέλεσμα να αυξάνεται πολύ η θερμοκρασία κατά διαστήματα (ρίχτε μια ματιά εδώ http://www.aquatek.gr/vb/attachment....0&d=1321021735 στο εύρος θερμοκρασίας στα συστήματα που τους βρήκαν). Το πόσο κοντά είναι οι δικοί μας μονομάχοι με τους άγριους είναι άλλη ιστορία που θέλει πολλή συζήτηση
Εκτός από τα άμεσα προβλήματα στη φυσιολογία του ψαριού λόγω της υψηλής θερμοκρασίας, τα περισσότερα είδη αντιμετωπίζουν προβλήματα με την αναπνοή επειδή στις υψηλές θερμοκρασίες μειώνεται η διαλυτότητα του οξυγόνου στο νερό και επιπλέον μειώνεται η ικανότητα των βραγχίων να το απορροφήσουν (διπλό μείον δηλαδή). Αυτό οι μονομάχοι το αποφεύγουν με το να αναπνέουν απευθείας ατμοσφαιρικό αέρα, οπότε είναι ευαίσθητοι μόνο στο 1ο κομμάτι.
Προφανώς και δεν είναι σωστό να μένει το ψάρι σε τέτοιες θερμοκρασίες για παρατεταμένα διαστήματα γιατί είναι στο όριο, αλλά θα περίμενα να είναι το τελευταίο που θα έχει πρόβλημα, οπότε Πάνο κοίτα και για άλλα σημάδια (ασθένειας).
Το "αν πεθάνει θα πάρω άλλον" μάλλον δε διατυπώθηκε σωστά θέλω να πιστεύω..

EDIT: Mέχρι να απαντήσω τα έφαγε η μαρμάγκα τα ποστ
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-08-12, 22:15
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Καλα τα λες ,,ετσι τα ελεγε και στης βιοτοπικες καταδύσεις για τους μονομαχους, και οτι ζουνε σε λακουβες νερου μικρες, τοσο μικρες οπως μια χουφτα μας.
Δεν μπορω να καταλαβω τι εχει ,,θα το ψαξω καλυτερα αυριο,παντος δεν ειναι και ψαρια που κολυμπανε πολυ.
Οσο για αυτο που εγραψα τι να πω αν δεν μπορεσω να τον κανω καλα,, τι θα κανω,θα παρω αλλον πριν τον παρη χαμπαρι η κορη μου ,εσυ τι θα εκανες ,,αμα ακουγες γκρινια.
Οσο για τα ανεμιστηρακια δεν νομίζω να εχουν ολοι,εξαλου πριν φυγω με τον κλιματισμο στο σπιτι το θερμομετρο ηταν στους 27 μονίμως,.
Για 8 μερες που έλειπα δεν εγινε και τιποτα που ανεβηκε η θερμοκρασια, καύσωνα δεν εχουν στα μερη που ζουν αυτα τα ψαρια,δεν ανεβαίνει ποτε η θερμοκρασία εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-08-12, 22:25
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα τα λες ,,ετσι τα ελεγε και στης βιοτοπικες καταδύσεις για τους μονομαχους, και οτι ζουνε σε λακουβες νερου μικρες, τοσο μικρες οπως μια χουφτα μας.
Ζουν και σε τεράστιες εκτάσεις (ορυζώνες) και σε λιμνούλες που επικοινωνούν δημιουργώντας μεγάλα συστήματα, αλλά το βάθος γενικά είναι μικρό εκεί που φωλιάζουν και αυτό κάνει τη διαφορά στο θέμα της θερμοκρασίας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για αυτο που εγραψα τι να πω αν δεν μπορεσω να τον κανω καλα,, τι θα κανω,θα παρω αλλον πριν τον παρη χαμπαρι η κορη μου ,εσυ τι θα εκανες ,,αμα ακουγες γκρινια.
Απλά πριν δεν τονίστηκε το "αν δεν μπορέσω να τον κάνω καλά" και δημιουργήθηκαν λάθος εντυπώσεις (οτι δηλαδή δε θα έκανες καν προσπάθεια και απλά θα τον άλλαζες)... Καλή συνέχεια με τον μικρό..
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-08-12, 22:41
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Ευχαριστω ,,απο οτι ειδα πριν απο μια ωρα μετα απο μια αλλαγη νερου πηρε τα πανω του λιγο ,αυριο θα το δω καλυτερα .
Σε καμια περίπτωση δεν αφηνω ψαρι να πεθάνει χωρις να προσπαθήσω να το κανω καλα .
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-08-12, 23:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για 8 μερες που έλειπα δεν εγινε και τιποτα που ανεβηκε η θερμοκρασια, καύσωνα δεν εχουν στα μερη που ζουν αυτα τα ψαρια,δεν ανεβαίνει ποτε η θερμοκρασία εκει.
Δεν ειναι ετσι ακριβως.
Τα κλιματα στα διαφορα μερη της γης ειναι διαφορετικα.
Αν ηταν ιδια παντου, θα μπορουσες να δεις ολα τα ειδη ψαριων να υπαρχουν σε ολα σχεδον τα μερη της γης.

Τα ψαρια βρισκονται σε ορισμενους μονο βιοτοπους, γιατι ενας απο τους παραγοντες που επιβιωνουν εκει, ειναι και το κλιμα.
Τα ψαρια αυτα (μονομαχοι) ζουν σε τροπικο κλιμα 2 εποχων και οχι ευκρατο μεσογειακου τυπου οπως στην Ελλαδα με 4 εποχες κλπ
http://en.wikipedia.org/wiki/Climate
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%...AF%CE%BC%CE%B1

Αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να υπαρξουν εξαιρεσεις* και να ξεφυγουν απο τα συνηθη ορια οι θερμοκρασιες κλπ.
Πχ στο πινακακι που εδωσε στο λινκ ο μαβερικ, δινει θερμοκρασιες μεχρι 31.5 στους βιοτοπους του μονομαχου.
Καποιες χρονιες μπορει να ειναι πιο ζεστες και να ανεβει περισσοτερο η θερμοκρασια.
Καποια (γερα) ψαρια θα αντεξουν, καποια (αδυναμα) οχι.
Στο τελος ομως τις περισσοτερες η φυση, θα βρει τροπο να "σωσει" το ειδος απο την εξαφανιση.
Καποιες φορες φυσικα οχι (αλλιως θα ζουσαν ακομα στη γη οι δεινοσαυροι )

Στο ενυδρειο ομως, τα πραγματα ειναι καπως διαφορετικα.
Το ρολο της φυσης καλουμαστε να τον παιξουμε εμεις.
Οσο και μελετημενοι και ευσυνειδητοι και να ειμαστε, δεν μπορουμε να τα καταφερουμε στη χημεια του νερου (οσο και να θελουμε, οσες και γνωσεις και να εχουμε, παντα κατι θα λειπει), ομως εχουμε ενα μεγαλο πλεονεκτημα.
Δεν χρειαζεται να αφηνουμε οπως η φυση, να συμβαινουν φυσικες καταστροφες και μετα να περιμενουμε το ειδος μονο του, να καλυψει με τις αναπαραγωγες τις απωλειες.
Δεν χρειαζεται να ειμαστε τοσο αμείλικτοι οπως η φυση.
-------------------------
* ή να αλλαξει το κλιμα της Ελλαδας σταδιακα σε τροπικο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 18-08-12 στις 23:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-08-12, 00:00
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Να πώ και εγώ με τη σειρά μου σαν νεος στο χομπι κάτι?
Εφυγα για διακοπές 15 ολόκληρες μέρες και ηταν η πρωτη φορά που ανησυχουσα τι θα βρω γυρνωντας πίσω.
Από το Μαιο που εστησα το ενυδρειο μου, το πιό μεγάλο διάστημα που ειχα αφησει μονα τους τα ψαρια, ηταν 4-5 μέρες και τα κατάφεραν.
Το ίδιο εγινε και τωρα αλλά οπως να το κάνεις το αγχος ειναι μεγάλο.
Δεν λέω πώς δεν εκλεινα μάτι το βράδυ, ούτε πώς δεν διασκέδασα, αλλά οπως και να το κάνεις μια σκέψη στο τι γινεται πίσω στο σπίτι, πάντα υπάρχει στο μυαλό.
Γιατι πολύ απλά αν δεν νοιαζομαστε για αυτο που αφηνουμε πίσω τότε πολύ απλά αυτο που κάνουμε, το χόμπυ μας δηλαδή, το κάνουμε ειτε για να γεμιζουμε το χρονο μας ή για να λέμε οτι εχουμε ενα χομπι.Οχι από αγαπη πάντως για τα ιδια τα ζωντανά.
Θα ηθελα επίσης να πώ στο φιλο που λέει ότι σιγά δεν παθαινουν και τιποτα 8 μερες χωρις τροφή, του προτεινω αφου φαει καλά, πολύ καλά όμως, να κάτσει χωρις τροφή όχι για 8 αλλά για 4 μέρες και να πίνει μόνο νερό.
Δεν προκειται να πεθανει κάποιος ανθρωπος με 4 μερες χωρις τροφη αλλά ο οργανισμός του εξασθενει με αποτέλεσμα να ειναι πιο επιρρεπής σε διαφορες ασθένειες.
Φιλικά πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-08-12, 00:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα επίσης να πώ στο φιλο που λέει ότι σιγά δεν παθαινουν και τιποτα 8 μερες χωρις τροφή, του προτεινω αφου φαει καλά, πολύ καλά όμως, να κάτσει χωρις τροφή όχι για 8 αλλά για 4 μέρες και να πίνει μόνο νερό.
Δεν προκειται να πεθανει κάποιος ανθρωπος με 4 μερες χωρις τροφη αλλά ο οργανισμός του εξασθενει με αποτέλεσμα να ειναι πιο επιρρεπής σε διαφορες ασθένειες.
Φιλικά πάντα.
Και παλι συγχεονται διαφορετικα πραγματα.
Τα ψαρια δεν λειτουργουν οπως οι ανθρωποι.
Ειναι διαφορετικος ο οργανισμος τους σε πολλα πραγματα.
Πως εξηγεις οτι τα χρυσοψαρα τους χειμερινους μηνες στις λιμνες, οσο και να τα ταιζεις, δεν τρωνε τιποτα?
Τα ψαρια εχουν διαφορετικο μεταβολισμο απο τους ανθρωπους.

Φυσικα το καλοκαιρι δεν προσφερεται για νηστεια αφου με την αυξηση της θερμοκρασιας ο μεταβολισμος αυξανεται και θελουν φαι.
Με μια περιοδο παχυνσης* ομως πριν την αναχωρηση μας, δεν εχουν κανενα προβλημα.
Μετα την επιστροφη μας θελει σταδιακη αυξηση του ταισματος (και για λογους μειωμενης βιολογιας στο φιλτρο)
Μη ξεχναμε οτι τα μικρα ψαρια ολο και κατι βρισκουν και τρωνε στο ενυδρειο, ενω τα μεγαλα εχουν συνηθηως (αν ειμαστε κουβαρνταδες στο ταισμα με καλη φιλτρανση και αλλαγες νερου) πολυ λιπος επανω τους για να κρατηθουν για μεγαλο διαστημα με νηστεια.

* στη περιοδο παχυνσης, εννοειται οτι πρεπει να γινονται πιο συχνες αλλαγες αφου πεφτει περισσοτερη τροφη, και η φιλτρανση (ποσοτητα και ποιοτητα υλικων) να ειναι ικανη να ανταπεξερθει (αμμωνια νιτρωδη) στην περισσοτερη τροφη, η οποια πρεπει να αυξανεται σταδιακα (και παλι για λογους αναπτυξης βιολογιας)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-08-12, 00:13
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Δηλαδή για να καταλάβω, μπορω να αφήσω την επόμενη φορά για 8 περιπου μέρες 6 γκάπυ, 2 ξιφοφόρους, 8 αρλεκινους, 3 κλοουν και ενα γατόψαρο(γλείφτης) χωρις τροφή?
Δεν κάνω τον εξυπνο απλά ρωτάω για να ξερω και να μην αγχωνομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-08-12, 00:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν και περιλαμβανομαι μαλλον στους κακους που ριξαν κραξιμο αφου σβηστηκαν εξ αλλου οσα ειχα γραψει στο θεμα (δε με πειραξαν τα οσα υπωθηκαν περι συνθηκων αλλα ο χαλαρος τροπος που υπωθηκαν καποια πραγματα απο το θεματοθετη για τη σημασια της ζωης... τεσπα, ο γραπτος λογος καμια φορα παρεξηγειται ) μπορω να βεβαιωσω το φιλο constantinos πως ΚΑΝΕΝΑ ψαρι δεν πεθανε απο ασιτεια, και ουτε η φυση τους ειναι να τρωνε τελικα καθημερινα και οσο τα ταιζουμε, αντιθετως αρκετα πεθαναν λογο υπερβολικης τροφης.
Επισεις αν ψαξεις λιγο ΟΥΤΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ και οι ανθρωποειδεις προγονοι του ειχαν την πολυτελεια της καθημερινης τροφης.
Ισως αν καναμε κι εμεις μια μερα τη βδομαδα νηστεια να ηταν καλυτερα για τον οργανισμο μας (ας μην ξεχναμε οτι προσπαθησαν -προφανως καποιοι γνωστες- να επιβαλουν διαφορες νηστειες μεσω των θρησκειων, αφου προφανως δε θα ηταν ευκολο να επιβληθουν με αλλο τροπο. Δεν αποκλειεται να ηταν αυτος ο λογος)


btw αυτο που περιεγραψες ειναι η ψαροσυνθεση σου?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-08-12, 00:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κατι που θα ηθελα να προσθεσω στο θεμα ειναι οτι απο τη στιγμη που απουσιαζουμε και αλλαζουμε τη ρουτινα αλλαγων πρεπει να αλλαξουμε και τη ρουτινα των ταισματων.

Η ταιστρα δεν μπορει να ταιζει χωρις να τηρουμε τη ρουτινα μας, οσο και οταν δεν την τηρουμε.
Αν πχ κανουμε 2 ταισματα, Α ποσοτητας τροφης την ημερα και κανουμε αλλαγη καθε εβδομαδα (κι ετσι κραταμε σε σωστες τιμες νιτρικα, φωσφορικα, οργανικα, redox) και προκειται να λειψουμε για 15 μερες (τις διπλες μερες της ρουτινας μας), τοτε το ταισμα πρεπει να κοπει στη μεση.
Μια φορα την ημερα και λιγοτερο, για ασφαλεια.

Η σταθεροτητα των παραμετρων (pH θερμοκρασιας) και η εξατμιση, ειναι αυτα που πρεπει να μας ανησυχουν περισσοτερο κατα την απουσιας μας.
Η τηρηση των παραμετρων εντος ασφαλων οριων, αν οχι ιδανικων (οπως οταν ειμαστε παροντες και συντηρουμε) εξυπακουεται

Για μεχρι 7-10 ημερες κανενα ψαρι δεν χρειαζεται ταιστρα.
Για περισσοτερες μερες τα μικροψαρα ισως χρειαστουν.
Τα μεγαλυτερα οχι, αλλα μπορουμε να βαλουμε την ταιστρα για μερικα αραια ταισματα, να μην μας αδυνατισουν τα ψαρια.

Το θεμα γιατι ειναι στα "επι παντος"?
Δεν ειναι χρησιμο για τα "γενικα"?
Μεταφερθηκε για τις παρεξηγησεις που δεν παρακολουθησα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 19-08-12 στις 01:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-08-12, 00:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα γιατι ειναι στα "επι παντος"?
Δεν ειναι χρησιμο για τα "γενικα"?
Μεταφερθηκε για τις παρεξηγησεις που δεν παρακολουθησα?

νομιζω εδω ηταν εξ αρχης...
δεν εχασες και τιποτα, τα νευρα σου θα σπαγες μονο...



btw επειδη λες παλι για το θεμα redox, τι σχεση εχει η τροφη και η ποσοτητες? μπορει να επηρρεαστει?
Διαβασα εκεινο το λινκ που μου εδωσες, δε μπορω να πω οτι καταλαβα και πολυ βαθια το ολο θεμα αλλα αν δεν κανω λαθος αυτο που καταλαβα πως μπορει να το επηρρεασει ειναι τα ιχνοστοιχεια και το ελευθερο οξυγονο.


Παράθεση:
Τώρα όσο για τις νηστειες, τον ανθρωπο των σπηλαιων και τη θρησκεια, δεν νομιζω ότι ειναι για το παρόν θέμα
ισως και να ειναι... και στη μια και στην αλλη περιπτωση μιλαμε για οντα με ενα χ μεταβολισμο και τις αναγκες τους σε αποθεματα ενεργειας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 19-08-12 στις 01:29
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-08-12, 00:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σπυρο μαλλον ο Πανος το ανοιξε στο παντως επιστητού ... μολις το μετεφερα στο γενικα!!

Κωνσταντινε αν περιμενεις απο την κυβερνηση ... τοτε αστο ... το θεμα ειναι οτι αν δε την διορθωσεις τη ψαροσυνθεση σου τοτε θα διορθωθει απο "μονη" της και ειναι κριμα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-08-12, 01:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
btw επειδη λες παλι για το θεμα redox, τι σχεση εχει η τροφη και η ποσοτητες? μπορει να επηρρεαστει?
Διαβασα εκεινο το λινκ που μου εδωσες, δε μπορω να πω οτι καταλαβα και πολυ βαθια το ολο θεμα αλλα αν δεν κανω λαθος αυτο που καταλαβα πως μπορει να το επηρρεασει ειναι τα ιχνοστοιχεια και το ελευθερο οξυγονο.
Μιλησα καταρχην για ελλειψη αλλαγης νερου. Αυτο φτανει για πτωση του redox.
Και τα νιτρικα ιοντα ομως που προερχονται απο το κυκλο του αζωτου που προερχεται απο το ταισμα (κι απο την περισσια συγκεντρωση τους λογω ελλειψης αλλαγων) οξεα ειναι κι αυτα και οξειδωνουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-08-12, 01:31
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μετεφερα εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread....244#post685244 το θεμα του Κωνσταντινου που προέκυψε και εκανα edit σε μερικα ποστ για να βγαινει νοημα ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-08-12, 10:05
john33 Ο χρήστης john33 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2011
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

καλημερα. να πω και εγω σαν αρχαριος τι κανω οταν λειπω σε διακοπες.
Πρωτα απο ολα να πω οτι αλλαγες νερου κανω καθε 3 εβδομαδες το 1/3. Συνηθως μια εβδομαδα πριν φυγω για διακοπες (1-2 εβδομαδες αναλογα) κανω αλλαγη νερου. Απο εκει και περα οταν φευγω εχω τους χρονοδιακοπτες και τις αυτοματες ταϊστρες σε λειτουργια και τα καπακια μισανοιχτα. Ανεμιστηρακια δεν εχω και η θερμοκρασια φτανει μεχρι 31 βαθμους (οταν βεβαια λειπω επειδη το σπιτι ειναι ολο κλειστο και λογω της περιοχης που μενω πιστευω οτι η θερμοκρασια φτανει μεχρι τους 29. το λεω αυτο γιατι προχτες που γυρισα ειχε δροσια μεσα στο σπιτι και η θερμοκρασια στα ενυδρεια ηταν 28.
Τα ψαρια που εχω σε ολα τα ενυδρεια ειναι ζευγαρι μονομαχων, γκαπι, πλατυ, glow light tetra, black emperor tetra, blue emperor tetra, αρλεκινοι, σκαλαρια, δισκοι, διαφορα ειδη γατοψαρα, πλεκοστομους και αγκιστρακια, σαλιγκαρια και γαριδες amano.
Πιο πολυ αγχος οταν λειπω εχω για τα φυτα (τους βαζω εβδομαδιαια σχεδον ολη τη σειρα seachem). Οταν γυρναω ειδικα αν λειπω πανω απο 10 μερες τοτε βλεπω καποια αλλαγη προς το χειροτερο.
Μια φορα πριν φυγω ενω ειχα τοποθετησει τις ταϊστρες ειχα ξεχασει να ρυθμισω τι ωρες θα γυρναει ο καδος. Το αποτελεσμα ηταν να μεινουν για 2 εβδομαδες ολα τα ψαρια χωρις τροφη αλλα χωρις καμια απωλεια.
Αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-08-12, 12:28
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

να προσθέσω και εγώ ότι με θερμοκρασίες 28-29 το τελευταίο δίμηνο και γύρω στους 30-31 για 2 βδομάδες που έλειπα έχασα 3 ενήλικα πλάτυ. τα μικρά δεν φάινεται να κατάλαβαν κάτι αν και λόγω του αριθμού τους δεν μπορώ να καταλάβω αν έχασα και από αυτά.
Συμπερασμα: του χρόνου ψύξη
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-08-12, 14:10
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Απο οτι διαβασα υπαρχουν και αλλες εμπειρίες,και αποψης για το ολο θεμα.
Υπαρχουν διαφωνίες ,αλλα σε γενικες γραμμές τα ψαρια δεν πεθάινουν απο έλλειψη τροφης.
Οπως λεει και ο Σπυρος το κυριοτερο ειναι η εξατμίσει του νερου και λιγοτερο το φαι.
Πυστευω οτι παιζη καποιο ρολο και η ψαροσυνθεση του ενυδρειου για τους θανατους ψαριον το καλοκαιρι .
Πχ παλαιοτερα ειχα βαλει σε ενα ενυδρειο 25 νεον ,τον χειμωνα ολα καλα την ανοιξη το ιδιο ,,το καλοκαιρι ομως αρχησανε τα προβληματα και η θάνατοι λογο ζεστης.
Τα νεον δεν αντεχουν την ζεστη.
Τα ροδοστομα ομως τα κορυ τα γκαμπυ,τα ξοιφη αντεχουν [μιλαω για μικρα ψαρια] .
Τωρα αν καποιος δεν θελει να βαλει ανεμιστηρακια οπως εγω ,[για λογους εξατμησεις] κανει κακο στα ψαρια??
Αν δεν βαλεις ταιστρα παλι κανεις κακο στα ψαρια????
Επειδη ο μονομαχος αρρωστησε εγινε ολόκληρο θεμα .
Σημαδια αρρώστιας δεν εχει ,τον κανω θεραπεία εδω και 3 μερες και ειδη ειναι καπως καλυτερα ,λεω εγω τωρα μηπως δεν αρωστησε απο την ζεστη τελικα.

Πυστευω οτι η εμπειριες του καθενα μας ειναι να για της λεμε και οχι για να της κραταμε για μας.
Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-08-12, 14:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα αν καποιος δεν θελει να βαλει ανεμιστηρακια οπως εγω ,[για λογους εξατμησεις] κανει κακο στα ψαρια??
Ναι.
Γαιυτο υπαρχουν οι προτεινομενες τιμες παραμετρων.
Δεν σημαινει οτι οταν επιβιωνει ενα ψαρι εκτος οριων, οτι ολα πανε καλα.

Οταν ξεπεραστει το οριο θερμοκρασιας, ανεβαινει υπερβολικα και ο μεταβολισμος τους και ζουν τη ζωη τους σε fast motion.
Live fast - Die young.

Πχ λεμε στους καρδιναλιους (που εχω μελετησει) ανωτατη θερμοκρασια τους 28C
Γιατι?
Αφου δεν πεθαινουν και πιο πανω να ανεβει η θερμοκρασια, Εδω τους εχουν με δισκους στους 30C..

Σε επιστημονικα πειραματα (δλδ κατω απο διαφορες συνθηκες και με δικλειδες ασφαλειας για την αξιοπιστια των αποτελεσματων) εχουν "δοκιμαστει" με crash test θερμοκρασιας οι καρδιναλιοι.
Στους 29C αρχισαν οι απωλειες 2-3%
Μικρο το ποσοστο.
Σε ενα ενυδρειο μπορει και να μην τυχαιναν αυτοι οι 2-3 που πεθαναν και να μη καταλαβει καποιος οτι εδω ξεκιναει το προβλημα.

Στους 31C ανεβαινει το ποσοστο στα 25% (ενας στους τεσσερεις - εχει καποιος 10 ατομα τους ψοφανε τα 2 και λεει "ετυχε")
Στους 33C ειχαν 63% απωλειες (2 στους 3, ψοφιοι - ε εδω σου λεει "εχουμε προβλημα")
Στους 35C εχουν ψοφησει ολοι.

Αυτο που μας λεει το πειραμα ειναι οτι πανω απο 28C δεν ειναι ιδανικες οι συνθηκες (αφου αρχιζουν οι απωλειες και σημαινει οτι και ο μεταβολισμος τους ειναι στα υψη)
Οποιος θελει να εχει ιδανικες συνθηκες στα ψαρια του, οφειλει να κραταει τα ορια ασφαλειας και να δημιουργει τεχνητα και εποχες με τροπικο κλιμα και με σωστη διαρκεια, με χαμηλες μετριες και ψηλες θερμοκρασιες μεσα στο ετος, και παντα μεσα στα μινιμουμ και μαξιμουμ ορια.
Δεν ειναι δυσκολο.
Θερμανση, ψυξη και να προσεχει την εξατμιση.
Μπορει να επιλεξει ως dry season με τις υψηλοτερες θερμοκρασιες, τις ημερες που θα λειπει διακοπες. Ετσι θα εχει λιγοτερη εξατμιση εκεινες τις μερες, ρυθμιζοντας την ψυξη στην ψηλοτερη ασφαλη θερμοκρσια.
Και στη πιο κρυα περιδοδο του χειμωνα μπορει να ρυθμισει στην πιο χαμηλη ασφακη θερμοκρασια. Ετσι θα κανει οικονομια στο ρευμα απο την περιττη παραπανισια θερμανση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-08-12, 14:46
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Ουτε για 10 μερες δεν μπορει να ανεβη η θερμοκρασια ?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-08-12, 15:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν ειναι για ενα βαθμο ΟΚ (κατα την δικη μου οπτικη πλευρα).
Αλλα τι 28C, τι 29C? (30C θα δικαιολογουνται 15% απωλειες - για μενα δεν ειναι αποδεκτο)
Αν πιασει καυσωνας και δεν εχω ψυξη φτανω και 33C (63% απωλειες - δεν το συζηταμε).
H ψυξη κατω απο αυτες τις συνθηκες, λειτουργει ετσι κι αλλιως.
-------------------------
Να μη ξεχασω να πω οτι τα πειραματα εγιναν σε ψαρια που "ψαρευτηκαν" σε 29-31C, μαθημενα δλδ να ταλαιπωρουνται (και να πεθαινουν ενιοτε) απο τις ψηλες θερμοκρασιες, και οχι ψαρια εκτροφης, καλομαθημενα σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες
(αν και πολλα cardinal στο εμποριο ειναι αγρια πιασμενα)

Η ψηλη θερμοκρασια στο ενυδρειο κρυβει κι αλλους πιο σοβαρους κινδυνους.
Η αμμωνια γινεται πιο τοξικη σε ψηλη θερμοκρασια.
Αν δεν ειναι και οξινο το νερο στο ενυδρειο (οπως ειναι στη φυση) τοτε η τοξικοτητα ανεβαινει ακομα περισσοτερο.

Αν υπαρχει λοιπον ταυτοχρονα, ταιστρα και οριακη φιλτρανση, ο συνδυασμος με την ψηλη θερμοκρασια βγαζει στανταρακι στο στοιχημα και για οσα επιζησουν απο την ψηλη θερμοκρασια, συνυπολογιζομενης και της επιπλεον αμμωνιας απο αυτα που ψοφησαν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 21-08-12 στις 15:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διακοπες sakura-chan Χρυσόψαρα 14 02-06-12 03:39
διακοπες redman88 Διατροφή 23 20-04-11 00:48
Στις διακοπες...τι? cherry Γλυκό νερό - Γενικά 37 22-08-09 18:55
διακοπες co2 jimagas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 01-05-09 12:50
διακοπες marios400 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 28-04-06 16:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11561 seconds with 15 queries