Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-11-21, 22:06
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή Ποσο διαρκεί το Co2 σας?

Θα ηθελα να ρωτησω ποσο χρονικο διαστημα σας κραταει μια μπουκαλα 2κιλη Co2 και με ποσες φυσαλοδες το λεπτο και σε ποσα λιτρα?

Εγω σε 600 λιτρα με 90φυσαλιδες το λεπτο μου κρατουσε 30 μερες,με πολυ καλη διαχυση.

Σε ενα 30λιτρο ποσο θα μου κρατουσε 2κιλη μπουκαλα?3 μηνες?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-21, 22:53
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΤΙΣΜΟ, ΤΑ ΦΥΤΑ, ΤΙΣ ΩΡΕΣ... ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙς ΕΝΑ pH ΚΟΝΤΟΛΛΕΡ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΒΕΛΤΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΚΡΙΒΟΙ...
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΜΕ 30 ΛΙΤΡΑ ΦΥΤΕΜΕΝΟ, ΚΆΝΩ ΣΧΕΔΟΝ ΧΡΟΝΟ... ΜΕ ΔΙΚΙΛΗ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-11-21, 22:59
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dearangelo Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΤΙΣΜΟ, ΤΑ ΦΥΤΑ, ΤΙΣ ΩΡΕΣ... ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙς ΕΝΑ pH ΚΟΝΤΟΛΛΕΡ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΒΕΛΤΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΚΡΙΒΟΙ...
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΜΕ 30 ΛΙΤΡΑ ΦΥΤΕΜΕΝΟ, ΚΆΝΩ ΣΧΕΔΟΝ ΧΡΟΝΟ... ΜΕ ΔΙΚΙΛΗ
Ποσες φυσαλιδες το λεπτο εχεις ρυθμισει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-21, 08:19
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Κι εγώ έχω ήδη βγάλει 7μηνο από όταν έβαλα το Co2 με 90 φυσαλίδες σε 130 λίτρα, με 8ωρη καθημερινή διάχυση κι η μπουκάλα δείχνει να αντέχει ακόμα. Απορώ αν χρειαζόταν τελικά η δεύτερη 2κιλη που πήρα φοβούμενος μην ξεμείνω..

Μου φαίνεται πολύ λίγο το διάστημα που αναφέρεις πάντως, 30 ημέρες με 90 φυσαλίδες δεν μου ακούγεται καθόλου φυσιολογικό. Με ποιο τρόπο επιτυγχάνεις τόση διάχυση σε 600 λίτρα; Έχεις reactor ή κυκλοφορητές που το διαχέουν παντού;

Περισσότερη εντύπωση μου κάνει το πόσο λίγο σου κρατάει βασικά, όταν έχουμε δύο συστήματα που δίνουν 90 φυσαλίδες το λεπτό, ποια η διαφορά τους αν το ένα το διαχέει σε 130 λίτρα ενώ το άλλο στα 600;;
Ήταν η πρώτη φορά που έβαλες τη συγκεκριμένη μπουκαλα; Ήταν σίγουρα γεμάτη; Είναι βέβαιο ότι δεν υπάρχει κάπου διαρροή;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-11-21, 09:47
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ έχω ήδη βγάλει 7μηνο από όταν έβαλα το Co2 με 90 φυσαλίδες σε 130 λίτρα, με 8ωρη καθημερινή διάχυση κι η μπουκάλα δείχνει να αντέχει ακόμα. Απορώ αν χρειαζόταν τελικά η δεύτερη 2κιλη που πήρα φοβούμενος μην ξεμείνω..

Μου φαίνεται πολύ λίγο το διάστημα που αναφέρεις πάντως, 30 ημέρες με 90 φυσαλίδες δεν μου ακούγεται καθόλου φυσιολογικό. Με ποιο τρόπο επιτυγχάνεις τόση διάχυση σε 600 λίτρα; Έχεις reactor ή κυκλοφορητές που το διαχέουν παντού;

Περισσότερη εντύπωση μου κάνει το πόσο λίγο σου κρατάει βασικά, όταν έχουμε δύο συστήματα που δίνουν 90 φυσαλίδες το λεπτό, ποια η διαφορά τους αν το ένα το διαχέει σε 130 λίτρα ενώ το άλλο στα 600;;
Ήταν η πρώτη φορά που έβαλες τη συγκεκριμένη μπουκαλα; Ήταν σίγουρα γεμάτη; Είναι βέβαιο ότι δεν υπάρχει κάπου διαρροή;
Καλημερα,ακριβως αυτο που λες...σημασια εχει ποσεσ φυσαλιδες βαζεις και οχι τα λιτρα.
Διορροη δεν ειχα πουθενα απο καπου οχι.
Δεν ξερω τι να πω,8 ωρες δουλευε με χρονοδιακοπτη μαζι με τα φωτα.
Διαχυση εκανα με defuser και απο πανω του ακριβως μικτο κυκλφοριτη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-11-21, 10:37
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Δύο τα τινά λοιπόν, ή που είχες καινούργια μπουκάλα με λιγοστό Co2 μέσα της, ή που στο τελευταίο γέμισμα δεν στη γέμισαν σωστά (μπορεί να συμβεί).. εκτός κι αν το παρατηρείς συνεχώς στη συγκεκριμένη μπουκάλα (μετά από αρκετά γεμίσματα και αδειάσματα δηλαδή), υποτίθεται ότι όμως ότι την ελέγχουν σε κάθε γέμισμα και τη φτιάχνουν αν χρειαστεί ώστε να μην έχει διαρροή από κάπου. Εκτός κι αν έχεις διαρροή στο υπόλοιπο σύστημα βέβαια, πράγμα που όπως λες δεν ισχύει. Δεν στέκει πάντως με τόσο λίγη παροχή να μη σου κρατάει παραπάνω η 2κιλη μπουκάλα..

Παρεμπιπτόντως, το ενυδρείο σου είναι φουλ φυτεμένο; Αρκούν μόνο 90 φυσαλίδες στο λεπτό σε τόσο μεγάλο ενυδρείο; Εμένα στα 130 λίτρα είναι οριακά θεωρώ, εκτός βέβαια κι αν έχεις λίγα φυτά και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. Χαμηλό φωτισμό κλπ κλπ..

Σίγουρα θα επέλεγα 5λιτρη για 600 λίτρα αλλά εσύ ξέρεις. 30 μέρες πάντως είναι λίγο, κοίτα το..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-11-21, 11:06
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Το παρουσιασε σε 3 γεμισματα και 2 διαφορετικες μπουκαλες και τωρα που το σκεφτομαι ειχα κατι σκαμπανεβασματα στις φυσαλιδες και οταν αρχησε να πεφτει η πιεση και σταματουσε να βγαζει διοξιδιο ανεβαζα την δευτερη πιεση (αυτη που παει στην μικρεμετρικη βαλβιδα) και συνεχιζε μεχρι να αδειασει,μηπως κατι δεν ειχα ρυθμισει εκει??? το ειχα στα 3 bar περιπου.

Στα 600 λιτρα ειχα λιγα φυτα οντος και το εκανα δοκιμαστικα για το καλοκαιρι να δω ποσο θα μου κρατησει,με σωστη διαχυση ειναι μια χαρα αν ειχα 5κιλη θα κρατουσα 3-4 μηνες ομως εδω που μενω δ υπαρχει δυνατοτηα να γεμιζω μπουκαλες,γι αυτο εχω 2χ2kg και 1χ5kg και Co2 βαζω μονο στο 35λιτρο και με διαχυση με κυκλοφοριτη,θα την στησω τον αλλο μηνα να δω και πρεπει η 2kg να με βγαζει 3 μηνες για να μην χρειαστω αλλες μπουκαλες και στο τελος καταντησω ανοιξω μαγαζι με πυρεσβεστηκα ειδη

παλαιοτερα ειχα 2κιλη σε 240 λιτρα με ~60φυσ/λεπτο και με εβγαζε 3 μηνες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-11-21, 11:19
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω, αν δεν υπάρχει διαρροή και αν οι μπουκάλες είναι σίγουρα γεμάτες τότε αλήθεια, προσωπικά σηκώνω τα χέρια ψηλά. Μήπως παρατηρείς νερό στο σωληνάκι που καταλήγει στον diffuser όταν το Co2 είναι κλειστό;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-11-21, 11:19
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Θεωρω πως εχεις καποιο θεμα με διαρροη αποκλειεται με 90 φυσ. να τελειωνει σε 1 μηνα..Κι εμενα η 2κιλη με 90-100 φυσ.λεπτο 9 ωρες τη μερα μου κρατα κοντα 9 μηνες!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-11-21, 11:25
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Themis_aqua Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρω πως εχεις καποιο θεμα με διαρροη αποκλειεται με 90 φυσ. να τελειωνει σε 1 μηνα..Κι εμενα η 2κιλη με 90-100 φυσ.λεπτο 9 ωρες τη μερα μου κρατα κοντα 9 μηνες!!
χμμμμ...κατι παιζει...
Να σε ρωτησω,την φλαντζα εχεις στο σπιρωμα που βιδωνεις τα μανομετρα με την μπουκαλα? λαστιχακι ή τεφλον ασπρο? το αλλαζεις σε καθε αναγωμηση ή οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-11-21, 11:38
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Οχι δεν την αλλαζω την φλαντζα,αλλα καθε φορα βαζω τεφλον ασπρο στο σπειρωμα και το τσεκαρω με σαπουναδα!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-11-21, 20:43
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akvariym Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσες φυσαλιδες το λεπτο εχεις ρυθμισει?
είπα, ειμαι με κοντρολλερ, pH 7
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-11-21, 07:25
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Πόσο περίπου στοιχίζει ένας αξιόπιστος και οικονομικός controller ρε παιδιά; Γιατί κάτι τιμές που έχω δει είναι εντελώς απαγορευτικες..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-11-21, 00:09
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

θέλεις κοντρόλερ, pH ηλεκτρόδιο και ηλεκτροβάνα, θα έλεγα οικονομικά γύρω στα 50 με 70... απο Κίνα... υπάρχει ενας στο marketplace του ΦΒ, τώρα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποσο ανθρακα και ποσο αντιφοσφορο πρεπει να βαζουμε! Sakisdraminos Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 5 27-03-14 01:00
ποσο κανει???? mageiras293 Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 17-05-10 22:28
ποσο καιει? dim orestiada Αρχάριοι γλυκού νερού 18 18-01-10 17:14
Ποσο φως?? tonisgr Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-02-09 12:22
ποσο Ca ? tzimakos Γλυκό νερό - Γενικά 9 26-01-07 14:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05597 seconds with 15 queries