Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-08-05, 17:20
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Post Ready Aquarium

Καλησπέρα σε όλους

Μετά από ώριμη σκέψη αποφάσισα να αγοράσω ένα έτοιμο ενυδρειο από 80 μέχρι 100 λίτρων. Έκανα την έρευνα αγοράς μου αλλά μπερδεύτηκα στο εξής: σε κάθε μαγαζί που πήγα βρήκα και διαφορετική μάρκα ενυδρείων... μπορείτε να μου πείτε κάποιες καλές που είναι εγγυημένες;

Για να μην απορήσετε θα βάλω και εξωτερικό φιλτράκι οπότε με ενδιαφέρει περισσότερο η ποιοτητα στην κατασκευή του ενυδρείου και όχι τα επιπλέον που προσφέρει...

Και αν γνωρίζετε σε τιμές κυμαίνονται...

Ευχαριστώ
Κωνσταντίνα
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-08-05, 10:36
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

δεν μας βοηθας.. αφου πηγες στα μαγαζια και ειδες μοντελα, γραψε μας τι βρηκες, και αυτοι που ηδη τα εχουν θα σου πουν την γνωμη τους.

βεβαια μερικα πραγματα φαινονται καλυτερα απο κοντα.
το φινιρισμα, τα καπακια, η ποιοτητα της βασης..
αν ειναι φτηνιαρικα αναλογα πραγματα θα συμβαινουν και στο υπολοιπο ενυδρειο..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-08-05, 15:12
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Post

Είδα ενυδρεία της Juwel και της SERA, τα τελευταία με τα βιολογικά της φίλτρα που είναι ένα εσωτερικό μαύρο κουτί και περιέχει και θερμοστάτη. Την SERA ξέρω ότι πολύ στο φόρουμ δεν την εκτιμούν ως εταιρεία κυρίως στα τεστ της και τις τροφές- τα ενυδρεία της όμως; Ή σόι πάει το βασίλειο;...

Και μια άλλης που λεγόταν aquaκάτι (δεν θυμάμαι ακριβώς) τα οποία ήταν πιο ακριβά!... Δεν ξέρω αν σας λέει κατι.

Όπως και να χει, για τα δυο παραπάνω ποια είναι η γνώμη σας; Και αυτοί που έχουν έτοιμο ενυδρείο ποιο έχουν προτιμήσει;

Τελευταίο: σε όλα τα έτοιμα ενυδρεία παρατήρησα ότι αναμέσα στην λάμπα και το νερό δεν υπάρχει επιπλέον τζάμι- είναι ασφαλές αυτο; Το παλιό ενυδρείο που είχαμε στο σπίτι είχε αλλά ήταν DIY. Μήπως η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο πολύ που δεν χρειάζεται πια;
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-08-05, 15:17
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Celda
Τελευταίο: σε όλα τα έτοιμα ενυδρεία παρατήρησα ότι αναμέσα στην λάμπα και το νερό δεν υπάρχει επιπλέον τζάμι- είναι ασφαλές αυτο; Το παλιό ενυδρείο που είχαμε στο σπίτι είχε αλλά ήταν DIY. Μήπως η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο πολύ που δεν χρειάζεται πια;
Αν τα ακροφύσια είναι καλά μονωμένα τότε δε χρειάζεται το τζάμι. Πολλοί το προτιμούν έτσι ώστε να μην έχουν καθόλου απώλειες στο φώς που φτάνει τελικά στα φυτά τους, λόγω του τζαμιού.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-08-05, 18:55
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Εγώ έχω ενυδρείο της Juwel και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το καλό είναι ότι έχει και εγγύηση το ενυδρείο 2 χρόνια που καλύπτει και το φίλτρο και όλα τα ηλεκτρικά του μέρη. Ρώτα τιμή, και αν θες, πες να ρωτήσουμε και εμείς σε γνωστά μας μαγαζιά και να συγκρίνουμε. Και φυσικά τα ακροφύσια στο juwel είναι με εσωτερικό λάστιχο από καοτσούκ ώστε και σε πλήρη επαφή με το νερό να έρθει δεν παθαίνει τίποτα κανείς. Αυτό σε κάθε περίπτωση δεν αναιρεί το ότι για κάθε "επίσκεψη" με τα χέρια μας στο ενυδρείο βγάζουμε την πρίζα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-08-05, 12:46
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

George και torm
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

George, το ενυδρείο που είδα είναι 80 λίτρων της Juwel με ενσωματωμένο το φίλτρο και 2 λάμπες, διότι το θέλω και φυτεμένο, και με θερμόμετρο(!) Η τιμή του ήταν στα 183 ευρώ. Πώς σου φαίνεται; Είναι ακριβό; Και τα φίλτρα αυτά είναι βιολογικά σωστά;
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-08-05, 13:06
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Μήπως εννοείς και με θερμοστάτη; Το θερμόμετρο το αγοράζεις απο ενα πετ σοπ στο τρομερό κόστος των 2 ευρώ.. LOL
Το φίλτρο λογικά είναι το κλασσικό βιολογικό φίλτρο με το σφουγγαράκι.
Εμένα μου φαίνονται πολλά τα 183 ευρώ για 80 lt.. Έχεις επιβεβαιώσει την τιμή και με άλλα μαγαζιά ή πήρες προσφορά μόνο απο ένα;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-08-05, 13:09
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Έχει τα πάντα υποτίθεται για το φίλτρο, άνθρακα, υαλοβάμβακα βιολογικό κλπ αλλά όλα σε σφουγγάρι, όχι siporax ή κάποιο άλλο υλικό. Για τα ψάρια πάντως που έλεγες να βάλεις, αν δεν έχεις αλλάξει γνώμη, το φίλτρο είναι πολύ καλό. Η τιμή είναι σε λογικά πλάισια, και μπορείς να την πεις και καλη! ¶ντε και με το καλό!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-08-05, 13:49
shadow Ο χρήστης shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

καπου εχει γινει λαθος,
η Juwel δεν εχει 80αρι ενυδρειο,
μαλλον μιλας για το Record 110 γιατι απο κει και πανω εχουν 2 λαμπες.
Σε λιγοτερα λιτρα εχουν ολα 1 λαμπα (96,70, και 60).Προσεξε λιγο μην το μπερδεψεις με το 96 που εχει το ιδιο μηκος (80εκ) αλλα ειναι πιο πλατυ κ εχει 2 λαμπες (το 110) και περρισσοτερα λιτρα φυσικα.
Μαλλον μπερδεψες το μηκος με τα λιτρα.
Αν οντως ειναι το 110 παντως η τιμη ειναι πολυ καλη νομιζω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-08-05, 14:12
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

torm, όχι δεν έκανα λάθος δεν είχε θερμοστάτη αλλα θερμόμετρο! απιστευτο ε; τον θερμοστάτη τον αγοράζεις εσύ...

George, ευχαριστώ για τις ευχές σου. Θα δω ωστόσο. Όπως είδες σε μερικούς φάνηκε ακριβό, να πω την αληθεια και σε μένα γιατί σε ένα κοντινό μου βρηκα 100λιτρο στην τιμή των 150 ευρω αν και η εταιρεια δεν μου ήταν καθόλου γνωστη. το κακο είναι ότι δεν συγκρατησα όλες τις μάρκες. βεβαια έχω παει σε 3 μαγαζια, δεν θα τελειωσει εδώ η ερευνα!

shadow, να σου πω την αληθεια αυτος μου είπε οτι ήταν της Juwel. Και έχεις δικιο γιατί όλα τα αλλα που είχε ήταν μεχρι 100 λιτρα και είχαν 1 λάμπα εκτός από αυτο. διαστάσεις δεν μου έδωσε γιατι ήταν σε ράφι! απλως ήταν πιο "τετραγωνισμένο" από τα άλλα.

Παιδια πήγα και σε αυτό που είναι στην Λεωφ Αλεξάντρας κοντά στο πεδιο του ¶ρεως (μετά από θετικά σχόλια του φόρουμ) και μου εδινε κάτι τιμες 250 ή 330 για 100λιτρο! Όπως καταλαβαίνετε δεν πήγα στον κόπο να ρωτησω μάρκα ή οτιδήποτε άλλο. Με μόνο το φιλτρακι! Και εξάλλου δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου η εξυπηρέτηση. Ισως φταίει η εμφάνιση μου που μοιαζω με 20χρονο και δεν μου δίνουν την απαιτούμενη προσοχή Τελος παντων αυτοί χάνουν!

Αν έχετε άλλες προτάσεις, δεκτές!

ΥΓ. Τα ψάρια έχουν μειωθεί και αλλάξει. Σκέφτομαι για 7-8 γκάπι, 2-3 kissgurami(helostoma temminckii), 1-2 apple snail και ίσως 5-6 black molly. Έχω ήδη ένα 9λίτρο με ένα μονομάχο μέσα.
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-08-05, 14:33
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ισως φταίει η εμφάνιση μου που μοιαζω με 20χρονο και δεν μου δίνουν την απαιτούμενη προσοχή Τελος παντων αυτοί χάνουν!
lol... και ξανα lol..

Να βαλω στα υποψιν σου και το ενυδρειο απο το carrefour?? Το ειδα σημερα ξανα απο κοντά. 99 ευρω και παιρνεις θερμοστατη hydor, πλαστικο χωρισμα για υλικα, power head, ξυλινη βαση, 1 λαμπα με χωρο για δευτερη... Συμπαθητικο ηταν.
Αν προσθεσεις κανα δικτακι με substrat pro πιστευω οτι το φιλτρο του θα ειναι ενταξει για τα ψαρια που θες. Ακομα καλυτερα, προσθετεις ενα εξωτερικο μικρο eheim για να μην χασεις χωρο απο μεσα και εισαι η καλυτερη του χωριου.

Παλαιοτερα στην ιδια τιμη εδινε ενα μακρυτερο και μαλλον πιο κοντο.
Αυτο ηταν πιο συμμαζεμενο. Ιταλικη κατασκευη. Διαστασεις 80 μηκος Χ 30 βαθος.
Για το υψος δεν μπορεσα να το μετρησω αλλα με το κουτι ελεγε 50 , αρα 40 θα ειναι. Οποτε μιλαμε για 96 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-08-05, 14:41
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Netblues

το ειδες ξανα ε? και οταν λες χωρο για δευτερη τι εννοεις; ετοιμο χωρο ή κανω πατέντα εγώ; θα πάω να δω, δεν ήξερα ότι το έχουν ακόμα! και με ένα eheim 2217 είμαι καλυμένη πιστεύεις; και έχει και πάγκο ε; χχχμμμμ κάτι έγραψες για δικτακι, τι είναι αυτο;

ευχαριστώ και πάλι!...
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-08-05, 18:14
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Celda
και οταν λες χωρο για δευτερη τι εννοεις; ετοιμο χωρο ή κανω πατέντα εγώ; θα πάω να δω, δεν ήξερα ότι το έχουν ακόμα! και με ένα eheim 2217 είμαι καλυμένη πιστεύεις; και έχει και πάγκο ε; χχχμμμμ κάτι έγραψες για δικτακι, τι είναι αυτο;
Το διχτάκι είναι υλικό φιλτραρίσματος και για δεύτερη λάμπα πάντα για πατέντα μιλάμε! Αν είχε υποδομή για 2 λάμπες θα στην είχαν βάλει ήδη.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-08-05, 18:16
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Υγ: για το φίλτρο καλύτερα πάρε ένα πιο καλό εξωτερικό (πχ eheim 2222) και πέτα το εσωτερικό να ανοίξει ο χώρος και να μη φαίνεται τίποτα πλην του θερμαντήρα!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-08-05, 18:45
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Το διχτάκι είναι υλικό φιλτραρίσματος και για δεύτερη λάμπα πάντα για πατέντα μιλάμε! Αν είχε υποδομή για 2 λάμπες θα στην είχαν βάλει ήδη.
Όχι δε χρειάζεται πατέντα. Έχει χώρο για δεύτερη λάμπα (έχει τις βάσεις ήδη τοποθετημένες). Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα δεύτερο μπάλαστ για τη λάμπα που θα βάλεις. Αυτό είναι η μόνη 'πατέντα' που θα χρειαστεί. Ο λόγος που δεν έχει κατευθείαν μπάλαστ για 2 λάμπες είναι προφανής... Μείωση κόστους. Ο χώρος πάντος υπάρχει.

Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλή η ιδεά του netblues. Με 100 ευρώ παίρνεις ένα ενυδρείο με τα πάντα. Είναι καλή και οικονομική λύση για πρώτο ενυδρείο. Κάνεις με αυτό μια καλή αρχή και στη συνέχεια αν δε σε καλύπτει και έχει μπεί το μικρόβιο γερά μέσα σου πας για κάτι μεγαλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-08-05, 18:47
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Smile

Α και ναι... Το ενυδρείο του carrefur δεν έχει θερμόμετρο (πάντως θερμοστάτη έχει της Hydor αν θυμάμαι καλά). Υπολόγισε +2 ευρώ στην τιμή.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-08-05, 19:33
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από torm
Έχει χώρο για δεύτερη λάμπα (έχει τις βάσεις ήδη τοποθετημένες)
Μεγάλη χλιδή! Τότε ούτε να το σκέφτεσαι Κωνσταντίνα! Τρέξε να προλάβεις, έτοιμο, όπως το θες με πολύ λιγότερα!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-08-05, 10:24
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Τα jewel προσωπικα με έχουν αφήσει πολύ ικανοποιήμενο .
Εχω το RIO400 με καστομια απο την εταιρια 2ο σετ λαμπες (συνολο 4) και το Record 70 για τα γκαπακια μου.
Εννοείται ότι στο Record η λαμπα αλαχθηκε αμεσως με μια που να υποστιρίζει φυτα.
Και δεν ξέρω για έσας αλλα τοσο το Rio όσο και το Record ήρθαν με θερμαντικο σώμα στο φίλτρο.

Επισις πολυ καλα είναι τα mp (θυγατρική της EHEIM όποτε η ποιοτητα είναι εγγυήμενη αλλα η τιμή ανεβαίνει αντοιστιχα)
Απο ελληνικα έχουν ξεκινήσει τα τελευταία χρόνια κατασκευστες όπως η M&A να βγάζουν κομπλε σύστηματα της τάξης των 50+ λιτρων. Αλλα θα πρεπει να απευθυνθεις σε ένα μαγαζί .
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-08-05, 13:54
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά,

Μάλλον με αυτό με βλέπω για αρχή! Φεύγω αύριο για 5 μέρες αλλα στην επιστροφή από το λιμάνι κατευθείαν στο μαγαζί για την αγορά! Να'στε καλα...αντε και αν μπει για τα καλά το μικρόβιο και υπάρχει το κεφάλαιο πάμε και για θαλασσινό!

Καλα να περάσετε!
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06023 seconds with 12 queries