Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-03-13, 22:25
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

καλη αρχη φιλε μου, δωστους καθαρο νερακι και ολα θα πανε καλα. για το θεμα της καρδιας, εγω ταιζω φουλ εδω και πολλα χρονια και δεν εχω δει καποιο προβλημα, ειναι η προσωπικη μου αποψη μην παρεξηγηθω γιατι οπου ακουγεται δισκος αναβουν λιγο τα αιματα!!! καλη αρχη και παλι!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-03-13, 22:47
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω φιλε μου, ανεβαζω σε λιγο βιντεακι να δειτε την προοδο και να τσεκαρετε λιγο αναπνοες γιατι χωρις να ξερω μου φαινονται γρηγορες η ανασες τους...ελπιζω να φαινεται. Μπα ειναι απο κινητο δεν φαινεται τιποτα.....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-03-13, 05:46
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

καρδια θα ταιζεις αλλα θα μου εχεις θερμοκρασια 29+ και θα ανεβασεις τις αλλαγες νερου σου
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-03-13, 11:14
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Δεν σε αμφισβητω χρηστο καθολου, αλλα εχω καταληξει πλεον στο να μην ταισω καρδια, θα ταισω γαριδες ΜΑΛΛΟΝ. Για την ωρα θα τους αφησω στην ησυχια τους. Καποια νεα απτο μετωπο, εχουν ηρεμησει ολοι σχεδον, οι περρισοτεροι εχουν χασει το pepering που ειχαν. Χτες το πρωι ειχα μια ενδειξη για head standing h τελωσπαντων προβλημα με την κυστη απο εναν. Ηταν 30 μοιρες κατω το κεφαλι και κολυμπουσε πολυ ενω δεν χρειαζοταν. Οι διπλανοι του δηλαδη ουτε που προσπαθουσαν, ισοροπουσαν. Το απογευμα ομως δεν μπορεσα να εντοπισω τετοια συμπεριφορα (δεν τους ξεχωριζω ακομα) απο κανεναν, και μεχρι το βραδυ ολα καλα....τι εγινε θεραπευτηκε μονος του?! Θα δειξει και τις επομενες μερες.

Α αλλαγες νερου να τις ανεβασα ηδη, 2 φορες τη βδομαδα στανταρ μπορει και παραπανω θα δειξει.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-03-13, 16:25
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Θα μας τρελανουν οι ανσιστρους...με την τροφη που πεφτει τωρα λογω δισκων....ιδου τα αποτελεσματα. ενιωσα μειονεκτηκα οταν φανταστηκα την συγκριση με τον ανθρωπο....



Γενικα παρατηρω ενα θεμα με την λευκη αμμο, κυριως απτους ανσιστρους, πολυ βρωμα που φαινεται μαζευει. Εσεις καθε ποτε κανετε σκουπα βυθου? Εγω για αισθητικους λογους με βλεπω μια φορα τη βδομαδα την αλλαγη να την κανω με τον σωληνα κοντα στο βυθο να μαζευει τα πολλα. Και τα δυο spray bar βαρανε την επιφανεια για οξυγωνωση και δουλευει και αεραντλια πλεον. Απλα λογω πολλης τροφης βλεπω οτι οι δισκοι ναι μεν τρεχουν οταν ερχεται η ωρα, αλλα προτιμουν την πολλη να την αφησουν να πεσει και να την φανε απτον βυθο παρα να κανουν αγωνα να την φανε καθως πεφτει. Οποτε αυτο σημενει ΠΟΛΛΗ τροφη για τους ανσιστρους.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-03-13, 17:20
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Αυτο ειναι το μονο μειονεκτηκα αυτων των ψαριων.Οτι παραγουν συνεχως ακαθαρσιες.Ειχα εναν πλεκο πριν ενα χρονο και τον εδωσα, 2 φορες την εβδομαδα εβαζα σκουπα και ο βυθος ηταν παλι χαλια.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 17-03-13, 17:26
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

το νερο που ξεπλενεις δε θα το ριχνεις στο ενυδρειο για κανενα λογο
-------------------------
ειναι καλυτερο ακαθαρσιες παρα σαπια τροφη που μενει
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 17-03-13 στις 17:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-03-13, 17:26
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ειναι το μονο μειονεκτηκα αυτων των ψαριων.Οτι παραγουν συνεχως ακαθαρσιες.Ειχα εναν πλεκο πριν ενα χρονο και τον εδωσα, 2 φορες την εβδομαδα εβαζα σκουπα και ο βυθος ηταν παλι χαλια.
Ναι ειδικα οι πλεκο ειναι αστα να πανε και εγω ειχα εναν, οι ανσιστρους μπροστα του δεν ειναι τιποτα. Αλλα και παλι ειναι πολυ μπιχλες....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-03-13, 18:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μας τρελανουν οι ανσιστρους...με την τροφη που πεφτει τωρα λογω δισκων....ιδου τα αποτελεσματα. ενιωσα μειονεκτηκα οταν φανταστηκα την συγκριση με τον ανθρωπο....
Μη τα ζηλευεις καθολου τα ψαρια σου.
Οι Ancistrus cf. cirrhosus ειναι ψαρια καθαρα φυτοφαγα, και αν τρεφονται με πρωτεινικη τροφη (οπως αυτη των δισκων), γινονται επιρρεπη σε στομαχικα προβληματα.
Οι θερμοκρασιες δε των δισκοενυδρειων, δεν ειναι επιθυμητες για αυτα τα ψαρια.


Παράθεση:
Temperature: 21.5-26.5°C
Feeding: It is thought that elements in bogwood, particularly lignin, may form an essential part of Bristlenose diet. Certainly they have the immensely long guts common to vegetarians, and although they fall avidly on the occasional meal of live food or prawns, the bulk of their diet must be composed of vegetable matter. If a high protein diet is fed constantly, then they will become prone to stomach disorders. Vegetable roughage keeps the gut in working order, and bogwood is a valuable addition to this.
Fry will feed from free-swimming on the same diet as parents. It may help to blanch vegetables when feeding young fry, as it helps them rasp off the food stuff.
http://www.planetcatfish.com/catelog...?species_id=49
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-03-13, 19:25
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Το αγγουρι ειναι μονιμα μεσα οπως και αλλα λαχανικα και το τιμουνε και αυτο ομως και οτι πεφτει κατω δεν παει χαμενο. Μαλλον θα προσεχω λιγο παρανω στο ποση τροφη και θα τους ταιζω λιγοτερο καθε φορα αλλα και πιο συχνα. Οσον αφορα τη θερμοκρασια θεωρητικα αν το παμε ουτε αγγελοψαρα και καρδιναλιοι ταιριαζουν. Μονο αν τους εχεις στο μαξ του ενος και στο κιν του αλλου. 28-28,5 κραταω και οι καρδιναλιοι θα φυγουν με τον καιρο. Το σκεφτομαι για τους ανσιστρους καθοτι ουτως η αλλως δεν βλεπω αλγες και ουτε προβλεπεται να βοηθησει σε τιποτα και προκοπη με τα κακα δεν νομιζω επισης να δω
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 17-03-13, 19:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα τη θερμοκρασια θεωρητικα αν το παμε ουτε αγγελοψαρα και καρδιναλιοι ταιριαζουν.
Δεν νομιζω.
Καρδιναλιοι και Αγγελοψαρα ζουν σε 25-26 κανονικα.
Εκει τα εχω κι εγω. Και ειναι πολυ καλα και για ancistrus. (εγω βεβαια εχω τον dolichopterus που φτανει ανετα πιο ψηλα σε θερμοκρασιες)
To καλοκαιρι φτανει 28 για καποιες μερες, αλλά αν δεν ειναι μονιμα αυτες οι θερμοκρασεις, ειναι μια χαρα για ολα τα ψαρια αυτα. (το λεω γιατι παλιοτερα ειχα και cirrhosus)
Οι μονιμοι 29-30 (και περιστασιακα 35, που ευχομαι να μη βρεθεις στην αναγκη να φτασεις, οπως οι περισσοτεροι στα δισκοενυδρεια λογω θεραπειων) δεν ειναι το ιδιο.
Στους 29 πχ ξεκινανε οι δικαιολογημενες (αποδεδειγμενα πειραματικα στο εργαστηριο) απωλειες των καρδιναλιων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 17-03-13, 19:48
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομιζω.
Καρδιναλιοι και Αγγελοψαρα ζουν σε 25-26 κανονικα.
Εκει τα εχω κι εγω. Και ειναι πολυ καλα και για ancistrus. (εγω βεβαια εχω τον dolichopterus που φτανει ανετα πιο ψηλα σε θερμοκρασιες)
To καλοκαιρι φτανει 28 για καποιες μερες, αλλά αν δεν ειναι μονιμα αυτες οι θερμοκρασεις, ειναι μια χαρα για ολα τα ψαρια αυτα.
Οι 29-30 (και 35 που ευχομαι να μη βρεθεις στην αναγκη να φτασεις, οπως οι περισσοτεροι στα δισκοενυδρεια λογω θεραπειων) δεν ειναι το ιδιο.
Συμφωνοι απλα 25-26 ειναι το κατωτατο για αγγελοψαρα και αν παμε σε αλτουμ η αγρια παμε πιο πανω. Η οχι; Συμφωνοι παντως και εμενα μου το ευχομαι να μην παω στους 35 για κανενα λογο .
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 17-03-13, 19:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνοι απλα 25-26 ειναι το κατωτατο για αγγελοψαρα και αν παμε σε αλτουμ η αγρια παμε πιο πανω. Η οχι; Συμφωνοι παντως και εμενα μου το ευχομαι να μην παω στους 35 για κανενα λογο .
23-24 μινιμουμ για Σκαλαρια (οχι μονιμα φυσικα). Αλτουμ ΟΚ πιο ψηλα, αλλα μη θεωρεις οτι οταν ακους "αγριο" ψαρι, θελει και πιο ψηλα.
Συνηθως το αντιθετο συμβαινει στη φυση. Στα ενυδρεια βαζουν πιο ψηλες θερμοκρασιες για αλλους λογους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ο υφαλος πλεον σε 400. Πάνος Reef 49 21-04-11 23:16
η κατασκευη του ενυδρειου που φιλοξενει τον τροπικο υφαλο μου. Πάνος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 36 09-11-10 23:48
Νεο 450αρι..... DiscusBoy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 02-08-07 14:56
Το ενυδρειο μου πλεον ειναι φυτεμενο και αρχισαν οι αποριες! mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 21-09-03 23:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05686 seconds with 13 queries