Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-07-11, 16:56
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή Συντήρηση Φίλτρου.

Γεια σας παιδια εχω ενα ενυδρειο(οπως αρκετοι ξερετε στα 100λιτρα) και εχω μεσα εσωτερικο οπως αυτο : http://www.reefonline.com.au/shop/pr...roducts_id=528 δηλαδή FLUVAL 3 PLUS INTERNAL FILTER -700LPH στην μια του μερια εχω μακαρονι χοντρούτσικο(μεσα σε τουλι) και στην αλλη μερια εχω το σφουγκαρακι(ιαλοβαμβακασ νομιζω ειναι χωρις να ειμαι σιγουρος) το ερωτημα μου ειναι να βγαλω το μακαρονι και να βαλω εναν καθαρο υαλοβαμβακα που τον είχα καβατζα απο τοτε που αγορασα το φιλτρο και να βγαλω το μακαρονι??? (σκεφτομαι να το καω ετσι γιατί το αλλο σφουγκαρι εχω να το αλλαξω 6 μηνες γιατι φοβαμαι μην χαλασω την βιολογια.....σκεφτομαι δηλαδη να βγαλω το τουλι με το μακαρονι και να δουλευει το φίλτρο με 2 σφουγκαρια ωσπου να στρωσει το καθαρο σφουγκαρι και να ξανα βαλω μακαρονι να απομακρυνω το παλιοσφουγκαρι μετα απο κανα μηνα.... για πειτε μου τι μπορω να κανω...
υγ εαν δνε εχει προβλημμα το σφουγκαρι το παλιο που δεν το εχω αλλαξει 6 μηνες δεν πειραζω τπτ... υγ2 τα μακαρονια τα αλλαζω καθε 1.5 μηνα.. ευχαριστω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-11, 17:10
savvas27 Ο χρήστης savvas27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

για ποιον λογο θελεις να απομακρυνεις το μακαρονι μεσα απο το φιλτρο σου???πιστευω οτι ειναι λαθος να απομακρυνεις το μακαρονι και να το αντικαταστησεις με υαλοβαμβακα..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-07-11, 17:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα μακαρονια για πιο λογο τα αλλαζεις καθε 1.5 μηνα?προσπαθεις να μην εχεις βιολογια στο φιλτρο?ρωταω γιατι οι περισσοτεροι προσπαθουνε να εχουνε οσο πιο πολυ βιολογια μπορουνε σταθερα...αν επρεπε να αλλαξεις κατι αυτο θα ητανε η ενυδρειακη βατα(υαλοβαμβακας).η αντε και βαρια κανα καθαρισμα στο σφουγγαρι με νερο του ενυδρειου.το μακαρονι δεν το πειραζουμε αν δε διαλυθει η βουλωσει παρα πολυ.και στη δευτερη περιπτωση μονο πλυσιμο και αν χρειαστει αλλαγη γινεται σταδιακα.μισο βγαζουμε μισο αφηνουμε και αφου στρωσει το καινουριο αλλαζουμε και το υπολοιπο.θα σου πουνε κιαλλοι γνωμες μηπως μου ξεφευγει κατι και κανω λαθος αλλα μου φαινεται πολυ λαθος αυτο που κανεις....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-07-11, 19:23
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Eιχα ανοιξει το φιλτρο πριν καμια βδομαδα που εκανα καθαρισμα και ειδα κατι σαν γλιτσα πανω στα υλικα για αυτο ρωταω...μηπως θελουν καθαρισμα ή τιποτα τετοιο...για αυτο ρωταω.... να την αφησω να υπαρχει αυτη η ¨γλιτσα" ειναι καλο να υπαρχει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-07-11, 02:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

διαβασε αυτο αν δεν τοχεις διαβασει για να καταλαβεις τι κανεις λαθος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συντήρηση chiller pani Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 20-08-13 16:54
Κατασκευή φίλτρου - προ φίλτρου για Αντλία λίμνης Yiannis59 Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 20 15-05-11 12:30
ΑΟ συντήρηση; msigouros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 30-03-07 06:47
Συντήρηση PHmeter nekcharis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 17-05-06 00:40
Συντήρηση Forum halvas69 Greek Aquarist's Boards 0 10-09-05 00:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03421 seconds with 13 queries