Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-04-11, 22:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Question Ποιο δρόμο θα διαλέξουμε?

Για άλλη μια φορά θα προσπαθήσω να καταγράψω τη σκέψη μου και γιατί όχι τις ανησυχίες μου. Βλέπω σε σελίδες στο ίντερνετ πολύ συχνά διαγωνισμούς με ψάρια (φυσικά δίσκους) και πραγματικά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.

Πρώτα από όλα θα πρέπει να δηλώσω ότι μου αρέσουν πάρα πολύ οι διαγωνισμοί, μάλιστα έχω πάρει μέρος σε πολλούς όπως τον AGA και τον IAPLC, ακόμα και σαν κριτής στο διαγωνισμό του Gab μου άρεσε πολύ να βλέπω ενυδρεία που καθρεφτίζουν την δημιουργικότητα, την καλή αισθητική και τον χαρακτήρα των δημιουργών τους είτε αν επρόκειτο για ενυδρεία που προσπαθούσαν να αναπαραστήσουν κάποιο βιότοπο είτε αν επρόκειτο για ενυδρεία που είχαν στηθεί με τρόπο τέτοιο ώστε να αναδεικνύουν την αρμονία και γιατί όχι μια μορφής τέχνης.

Βλέποντας φωτογραφίες από τα πρωταθλήματα δίσκων ακόμα βασανίζουν το μυαλό μου σκέψεις και ερωτηματικά που δεν βρίσκω εύκολα απαντήσεις! Μια και ο τρόπος σκέψης μου θα είναι κουραστικός για πολλούς θα προσπαθήσω να μη τα μπλέξω τα θέματα (όσο μπορώ).

Στα πρωταθλήματα αυτά οι δίσκοι <κρίνονται> από τα χαρακτηριστικά του σώματος τους όπως το μέγεθος των ματιών, το χρώμα (strain), σχήμα, <μέτωπο>, σχήμα στόματος κτλ. Στο πρώτο βιβλίο του Σωχ είδα μερικά από αυτά.
Αναρωτιέμαι ... ποιος έχει καθιερώσει αυτά τα κριτήρια? Πρόκειται για χαρακτηριστικά που απαντώνται σε <υψηλής ποιότητας> ψάρια που βρίσκονται στη φύση? Πάντα έχω σαν πεποίθηση ότι το <τέλειο> μπορεί να βρεθεί στη φύση και με αυτή τη λογική η όποια αξιολόγηση θα πρέπει να γίνεται με σύγκριση κάποιου ψαριού που είναι ζει στη φύση και έχει τις ιδανικές αναλογίες. Υποθέτω ένας διαγωνισμός κάποιου άλλου είδους ψαριού πχ ραμιρέζι η ελεφαντόψαρου με αυτά τα κριτήρια θα κρίνονταν. Δηλώνω άγνοια στο θέμα αυτό!! Ποιος <θέσπισε> ότι το ιδανικό μάτι σε κάποιο δίσκο εκτροφής θα πρέπει να είναι μικρό ενώ όλοι οι άγριοι συνήθως έχουν μεγαλύτερα? Προσπαθώ να δω το μέλλον σε όλο αυτό και αναρωτιέμαι --> μήπως κάποτε αυτές που θεωρούνται δυσμορφίες στη φύση φτάσουμε σε σημείο να τις θεωρούμε δείκτες ποιότητας? Θεωρούμε ότι ένα ballon μόλλυ είναι πιο <σωστό> από ένα που έχει την <άγρια> μορφή? Βλέπω στο ίντερνετ δίσκους που τους ονομάζουν <bulldog> να διαδίδονται όλο και πιο πολύ και να παρουσιάζονται από εκτροφείς η χομπίστες φουσκωμένους από περηφάνια ως ποιοτικά ψάρια και από κάτω όλους να χειροκροτούν. Εδώ θα πρέπει να παραδεχτώ τον Bleher που κάθε φορά που βλέπει τέτοια φαινόμενα ενίσταται κατευθείαν! Πρόκειται για την ματαιοδοξία του ανθρώπου να <δημιουργήσει> κάτι διαφορετικό από τη φύση βαφτίζοντας το ποιότητα? Ποια θα είναι η δική μας στάση μιας που στην Ελλάδα έχει αρχίσει η συζήτηση για την ποιότητα νομίζω ότι όλοι κάποια στιγμή θα αναρωτηθούμε! (?)

Ένα άλλο θέμα που με κάνει να απορώ πραγματικά είναι το πως τα διαγωνιζόμενα ψάρια συνήθως μετά από μεγάλο ταξίδι είναι τόσο <ήρεμα> σε μικρά ενυδρειάκια χωρίς ούτε μια κρυψώνα, με έντονο φωτισμό, με κόσμο να περνάει από μπροστά τους. Έχω ακούσει πολλές εκδοχές όπως ότι τα <εκπαιδεύουν> σε κακουχίες η ότι τα <ναρκώνουν> με κάποιο τρόπο και δεν καταλαβαίνουν και πολλά. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι αδιαμφισβήτητα η ταλαιπωρία για τα ψάρια είναι μεγάλη και αν είσαι εκτροφέας η έμπορος μπορώ να καταλάβω τους λόγους (προφανώς για διαφήμιση για τα ψάρια που θα πάρουν καλές θέσεις) αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω το κίνητρο ενός χομπίστα για να υποβάλλει το ψάρι του σε αυτή τη ταλαιπωρία! Αν αφαιρέσουμε ότι έχει σχέση με χρήμα (μπορεί με μια καλή θέση του ψαριού να πουληθεί σε υψηλότερη τιμή) αλλά πέρα αυτών ποιο είναι το κίνητρο? Η ματαιοδοξία της πρώτης θέσης? Με ποιο τίμημα? Στηρίζω όπως προείπα οποιοδήποτε διαγωνισμό αλλά δεν θα τσάκωνα ποτέ ένα ψάρι από το ενυδρείο μου να το πάω στην Ιταλία (πχ) (ακόμα και στην Ελλάδα να γινόταν το πρωτάθλημα). Παραδέχομαι ότι μου φαίνεται και αστείο!! Να το φωτογραφίσω και να έστελνα τις φωτογραφίες σε κάποιο διαγωνισμό θα το έκανα ευχαρίστως!

Το οικονομικό του θέματος προσπάθησα να το αφήσω έξω όσο γινόταν. Προφανώς τα οικονομικά οφέλη για τους εκτροφείς και τους επαγγελματίες του χώρου είναι σημαντικά είτε πουλώντας απευθείας ψάρια είτε από τη διαφήμιση και τον ντόρο που στροβιλίζεται γύρω από το όνομα τους! Σαν χομπίστας είναι κάτι που με αφήνει παγερά αδιάφορο (αν ήμουν επαγγελματίας στο χώρο ίσως τα σκεφτόμουν διαφορετικά). Σκέφτομαι τι θα κερδίσω από όλο αυτό ... Τι διαφορά θα είχε αν γινόταν κάποιο σεμινάριο η κάποιο event χωρίς να υπάρχει ο διαγωνισμός? Τι θα κερδίσω αν πάρει το ψάρι μου τη πρώτη θέση ενώ ταυτόχρονα το ταλαιπωρώ? Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο ... πραγματικά!

Θα μπορούσα να γράψω και άλλους προβληματισμούς μου και απορίες αλλά νομίζω ήδη σας κούρασα με τις παραπάνω ... ίσως κατά τη ροή της συζήτησης!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-11, 23:14
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΟΛΑ για το χρήμα.-
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-04-11, 16:43
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Πάντως τα δισκάκια αυτά που πάνε στους διαγωνισμούς τρώνε ,σίγουρα ,λιγότερη φρίκη και θα περάσουν ασυγκρίτως λιγότερη ταλαιπωρία από τα αντίστοιχα που έρχονται από τον Αμαζόνιο (και εμπορεύεται και ο ευαίσθητος κύριος Bleher-γιατί η μελέτη τελείωσε ότι ήταν να μάθουμε το μάθαμε για τους άγριους ).
Για τα υπόλοιπα ο καθένας με τα γούστα του ,τα θέλω του και τα μπορώ του.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-04-11, 19:23
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

γιωργο απαντησες μονος σου στα ερωτηματα σου, ολα γινονται ειτε απο εγωισμο ειτε για το χρημα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-04-11, 19:41
Το avatar του χρήστη HLIASKR
HLIASKR Ο χρήστης HLIASKR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2010
Περιοχή: ΛΗΜΝΟΣ
Μηνύματα: 607
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
γιωργο απαντησες μονος σου στα ερωτηματα σου, ολα γινονται ειτε απο εγωισμο ειτε για το χρημα.
+1
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-04-11, 21:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως τα δισκάκια αυτά που πάνε στους διαγωνισμούς τρώνε ,σίγουρα ,λιγότερη φρίκη και θα περάσουν ασυγκρίτως λιγότερη ταλαιπωρία από τα αντίστοιχα που έρχονται από τον Αμαζόνιο (και εμπορεύεται και ο ευαίσθητος κύριος Bleher-γιατί η μελέτη τελείωσε ότι ήταν να μάθουμε το μάθαμε για τους άγριους ).
Για τα υπόλοιπα ο καθένας με τα γούστα του ,τα θέλω του και τα μπορώ του.
Θα πρεπει να πιστεψω οτι αληθεια υποστηριζεις τα παραπανω περι ταλαιπωριας? Αν ναι δε θα πρεπει να εχεις ψαρια η απλα το αναφερεις για να με πεισεις οτι η ταλαιπωρια που ηδη εχουν υποστει δεν ειναι "τιποτα" στην ταλαιπωρια που περνανε σε τετοια πρωταθληματα που παιρνουν μερος και αγριοι δισκοι!!!
Αν θα πρεπει να διαλεξω απο το κακο και απο το λιγοτερο κακο φυσικα διαλεγω το λιγοτερο κακο!

Θα το εκανες σε καποιο ψαρι σου ο ιδιος? Με ποιο κινητρο? Αυτο ρωταω και δεν μου απαντησες!!

Ο Bleher και ολοι οι επαγγελματιες κανουν τη δουλεια τους! Και εμεις τη δικη μας ... μονο που το κινητρο μας δεν ειναι το χρημα αλλα .... (?)
αγαπη? εγωισμος? ματαιδοξια? οτιδηποτε ο καθενας μπορει να σκεφτει!
Η απλα πολλες φορες οι επαγγελματιες μας "χρησιμοποιουν" (??) το εχω δει να γινεται σε τετοιες περιπτωσεις σε πρωταθληματα!
Προσωπικα εχω το σθενος να διαφωνησω σε κατι με καποιον "μεγαλο" αλλα και να τον χειροκροτησω οταν υποστηριζει κατι σωστο! Τουλαχιστον με τη δικη μου λογικη! Δεν θεοποιω κανενα αλλα ουτε δαιμονοποιω αντιστοιχα!

Ας υποθεσουμε ειναι πρωταθλημα ομορφιας ...
Οι πιο πολλοι πρωταθλητες πωλουνται αμεσως μετα την διακριση!!
Ειναι σαν να βγει Miss World μια Ελληνιδα και αμεσως μετα να τη πουλησουμε!!
Αυτο και μονο μου λεει πολλα για τους διαγωνιζομενους -τουλαχιστον αυτους που ακολουθουν αυτη τη τακτικη αυξησης τιμης του ψαριου τους!
Η μονη εξελιξη ειναι στη τσεπη τους!! Και που οδηγει η εξελιξη στο εξωτερικο? Σε δισκους bulldog!! (Εξ ου και ο τιτλος του θεματος ...)
Που ειναι το χομπι σε αυτο? Τι διαφορετικο θα ειχε ενα event η ενα σεμιναριο ... χωρις το πρωταθλημα?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 21-04-11 στις 21:54
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-04-11, 21:33
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Μπορεις να παρεις το θεμα απο τους δισκους για να γραψω και εγω?!

Περα απο την πλακα δεν αφορα μονο τα συγκεκριμενα ψαρια αυτο αλλα και οχι μονο τα ψαρια ως ζωα.
Τα ΚΟΙ για παραδειγμα δεν τα πηγαινουν σε παρομοιους διαγωνισμους?
Η τους σκυλους απο την αλλη μερια...


Να σε ρωτησω κατι?
Θα επερνες ενα ψαρι που εχει κερδισει εναν τετοιο διαγωνισμο?
Αιτιολογησε την απαντηση σου και λαβε τα παντα υπ'οψιν σου ομως και οχι υπο προυποθεσεις...
(Ασε απ'εξω το οικονομικο αν επηρεαζει την αποψη σου)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-04-11, 21:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Θα απαντησω ειληκρινα!
Οσο και να προσπαθω να φτιαξω ενα display ενυδρειο παντα εχω στο μυαλο μου την αναπαραγωγη! Αν αγοραζα ψαρια θα το εκανα με αυτα τα κριτηρια!
Θεωρω οτι αν και υπαρχουν πολυ καλα χαρακτηριστικα στα διαγωνιζομενα ψαρια που θα ηταν πολυ καλο να περασουν και στους απογονους τους αλλα:
δεν υπαρχει καποιος να με πεισει οτι δεν εχουν φαει ορμονες για καλυτερο χρωματισμο και παχυνση κοκ! Πολλες απο αυτες ειναι καταστρεπτικες στο αναπαραγωγικο τους συστημα ... αν το συνδιασεις με το γεγονος οτι αυτο το ψαρι πηγαινει απο χωρα σε χωρα με το αφεντικο του ... πραγμα που το στρεσαρει παρα πολυ (δεν ειναι ζωη αυτη για ενα δισκο κατα την αποψη μου) και τα χημικα που τρωει ωστε να ειναι καλο και ηρεμο και να μη πηδηξει απο το ενυδρειακι του τοτε
οχι δεν θα αγοραζα καποιο τετοιο ψαρι!
Ακομα και αν δεν ειχα κριτηριο την αναπαραγωγη θεωρω οτι η ζωη του με ολες αυτες τις ταλαιπωριες εχει μειωθει κατα πολυ ... αρα και παλι δεν θα το αγοραζα για ενα display ενυδρειο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-04-11, 23:46
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρεπει να πιστεψω οτι αληθεια υποστηριζεις τα παραπανω περι ταλαιπωριας? Αν ναι δε θα πρεπει να εχεις ψαρια η απλα το αναφερεις για να με πεισεις οτι η ταλαιπωρια που ηδη εχουν υποστει δεν ειναι "τιποτα" στην ταλαιπωρια που περνανε σε τετοια πρωταθληματα που παιρνουν μερος και αγριοι δισκοι!!!
Αν θα πρεπει να διαλεξω απο το κακο και απο το λιγοτερο κακο φυσικα διαλεγω το λιγοτερο κακο!

Θα το εκανες σε καποιο ψαρι σου ο ιδιος? Με ποιο κινητρο? Αυτο ρωταω και δεν μου απαντησες!!

Ο Bleher και ολοι οι επαγγελματιες κανουν τη δουλεια τους! Και εμεις τη δικη μας ... μονο που το κινητρο μας δεν ειναι το χρημα αλλα .... (?)
αγαπη? εγωισμος? ματαιδοξια? οτιδηποτε ο καθενας μπορει να σκεφτει!
Η απλα πολλες φορες οι επαγγελματιες μας "χρησιμοποιουν" (??) το εχω δει να γινεται σε τετοιες περιπτωσεις σε πρωταθληματα!
Προσωπικα εχω το σθενος να διαφωνησω σε κατι με καποιον "μεγαλο" αλλα και να τον χειροκροτησω οταν υποστηριζει κατι σωστο! Τουλαχιστον με τη δικη μου λογικη! Δεν θεοποιω κανενα αλλα ουτε δαιμονοποιω αντιστοιχα!

Ας υποθεσουμε ειναι πρωταθλημα ομορφιας ...
Οι πιο πολλοι πρωταθλητες πωλουνται αμεσως μετα την διακριση!!
Ειναι σαν να βγει Miss World μια Ελληνιδα και αμεσως μετα να τη πουλησουμε!!
Αυτο και μονο μου λεει πολλα για τους διαγωνιζομενους -τουλαχιστον αυτους που ακολουθουν αυτη τη τακτικη αυξησης τιμης του ψαριου τους!
Η μονη εξελιξη ειναι στη τσεπη τους!! Και που οδηγει η εξελιξη στο εξωτερικο? Σε δισκους bulldog!! (Εξ ου και ο τιτλος του θεματος ...)
Που ειναι το χομπι σε αυτο? Τι διαφορετικο θα ειχε ενα event η ενα σεμιναριο ... χωρις το πρωταθλημα?
Αν είχα το ψάρι ,τη γνώση - ικανότητα να το πάω και να το διατηρήσω σε καλή κατάσταση, και τα λεφτά (αφήνω το ΟΚ από την αρχηγό) βεβαίως και θα το κανα και κάποτε ελπίζω να το κάνω.Για τον ίδιο λόγο ίσως που εσύ θέλεις ντε και καλά άγριους για να ολοκληρωθείς.Και αν έσπαγε ο διάολος το ποδάρι του και έπερνε μια καλή θέση και μου δίνανε καλά λεφτά ,ναι θα το πούλαγα για να πάρω άλλα 10 (και να τους κάνω 40 για να λύσω και την απορία σου αν έχω ) να ξαναπροσπαθήσω, να κάνω τη τρέλα μου και να πληρώσω τους λογαριασμούς μου .Και αυτό θα γίνεται ,και θα γίνεται, και θα γίνεται... συνέχεια (εκτός και αν γινόμουν κι εγώ κακός επαγγελματίας,πράγμα που μάλλον δεν γίνεται )
Για τους άγριους δεν ξέρω τι κάνουν και τι νοιώθουν πάντως το ψάρι που είδα να πάει και να ρθει από τέτοιο διαγωνισμό (παραδόξως ο κακός κατοχός του δεν το πούλησε εκεί-κακώς για μένα) δεν είχε καμμία απολύτως σχέση με την κατάσταση που συνήθως βλέπω να έχουν έρθει ψάρια (ακόμα και εκτροφής) ή που βλέπουμε στα βιντεάκια από άγριους που μόλις πιάνονται και μεταφέρονται .Τι είδα λέω όχι τι άκουσα ή τι νομίζω ,έχει κάποια διαφορά .
Οι επαγγελματίες σίγουρα κάνουν τη δουλειά τους και καλά την κάνουν .Αυτοί γιατί είναι οι κακοί δεν καταλαβαίνω που ,φανερά , την κάνουν για να διαφημίσουν το στοκ τους και να αναδειχθούν και ο "α" Ιντιάνα Τζοουνς που πουλάει τη γνώση και την εμπειρία του (και ψάρια) παίζοντάς το αδέκαστος είναι ο καλός ? Δεν με πειράζει καθόλου να το κάνει ,έτσι θα αυτο-χρηματοδοτηθεί και έτσι βγάζει το ψωμί του και μακάρι να ήμασταν κάποιοι στη θέση του.Η υποκρισία είναι που με χαλάει ,η "θεοποίηση" , τα δήθεν και να παρουσιάζεται ως κριτής καταστάσεων (και ο χαρακτήρας του αλλά αυτό είναι δικό μου κόλλημα)
Εσένα σε ποια πρωταθλήματα σε "χρησιμοποίησαν" ποιοι και με ποιο τρόπο ?
Επειδή μάλλον δεν έχεις παρακολουθήσει πολλά(ούτε εγώ αλλά αν δεις συμμετέχοντες θα καταλάβεις), σε τέτοιους διαγωνισμούς σε πληροφορώ πως συνήθως η πλειοψηφία είναι ντόπιοι που πάνε κάνουν τη λόλα τους και επιστρέφουν σπιτάκι τους .Απλά και χαλαρά και συνεχίζουν τη ζωή τους και την ενασχόλησή τους χωρίς υπαρξιακά προβλήματα .Αυτοί που θα κάνουν τα μεγάλα ταξίδια είναι ή "κακοί" έμποροι ή πολύ τρελοί .Είπαμε ο καθένας με τα θέλω του.
Ποτέ ένας σοβαρός-επαγγελματίας και φτασμένος breeder δεν θα πάει τα καλύτερά του ψάρια ή αυτά που θα χρησιμοποιήσει σε αναπαραγωγή .Γιατί αυτά είναι το ψωμί του .Ούτε παιδάκια του, ούτε ζωάκια του . Με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο έφτασε να κάνει το χόμπυ του(γιατί για να ασχοληθούν το γουστάρανε ,δε το έκαναν στο επαγγελματικό προσανατολισμό θέλω να πιστεύω) επάγγελμα και να ζει απ'αυτό .Κάπως θα πρέπει να βρει και λεφτάκια,ε? Τα bulldog βρέθηκαν κάποιοι τσάκαλοι που τα πάσαραν ,βρέθηκαν και οι αντίστοιχοι ηλίθιοι που τα ζητούν και άρχισε η αγορά να κινείται .Το ηθικό και αισθητικό είναι άλλο ,αλλά γι αυτούς είναι δολλάρια-"καύσιμα". Αυτοί πάντως που θαυμάζω εγώ ούτε έχουν βγάλει ούτε πρόκειται να βγάλουν,οπότε μη το γενικεύουμε και φέρνουμε τη δισκο-αποκάλυψη Αν το κάνουν θα πέσουν στην υπόληψή μου, τι άλλο να πω?
Όσο για τους πρωταθλητές ,Miss Wold κλπ πρέπει να διαχωρήσεις τους ανθρώπους από τα ψάρια γιατί θα υπάρχει πρόβλημα .Αν και πολλές φορές δεν αμφιβάλλω πως και εκεί θα υπάρχουν παρόμοιες ,αναλογικά , καταστάσεις "αγοραπωλησίας"
Καλά κάνεις και διαφωνείς και έχεις τη γνώμη σου και απολύτως σεβαστή.Μη προσπαθείς όμως να πείσεις και όλους τους άλλους (όπως κι εγώ δεν θέλω) και να βάζεις "διαχωρηστικά" και "δρόμους"
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-04-11, 00:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιώργο, τα ίδια και χειρότερα ισχύουν για τα κοι! Για φαντάσου να μεταφέρεις σε ένα κουτάκι ένα ψάρι 90 εκατοστά... Προσωπικά δε μου αρέσει η ιδέα των διαγωνισμών αυτού του είδους, αλλά τί να κάνουμε, τα παρακολουθούμε και αυτά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-04-11, 00:08
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σε τι διαφωνω? Απο οτι βλεπω συμφωνουμε!!!

Δεν μπορω (και ουτε θελω) να πεισω καποιον αλλα να τον κανω να σκεφτει περα απο τις φωτο και τα πανηγυρια ... Στο εξωτερικο με τα δικα μου ματια βλεπω μια κατασταση και επειδη την βλεπω να ερχεται και προς τα δω καταγραφω τις σκεψεις μου!
Λαθος τροπος σκεψης ωστοσο ... σε οποιοδηποτε φορουμ δε πρεπει καποιοι να προσπαθουν να "διαμορφωσουν" συνειδησεις αλλα ειναι τοπος ελευθερης ανταλλαγης ιδεων ... δεν προσυλητιζει ... ενημερωνει ... προβληματιζει ... και ο καθενας με τα δικα του κριτηρια και σκεψη ακολουθει αυτο που κρινει καλυτερο!

ΟΛΑ οσα αναφερεις περιστρεφονται γυρω απο το χρημα και το συμφερων ... σε πληροφορω οτι στο διαγωνισμο στον AGA δεν πηρα μερος για τιποτα απο τα δυο! Ουτε καν για τη νικη!

Παράθεση:
Όσο για τους πρωταθλητές ,Miss Wold κλπ πρέπει να διαχωρήσεις τους ανθρώπους από τα ψάρια γιατί θα υπάρχει πρόβλημα .Αν και πολλές φορές δεν αμφιβάλλω πως και εκεί θα υπάρχουν παρόμοιες ,αναλογικά , καταστάσεις "αγοραπωλησίας"
Νομιζω αυτο ειναι το μεγαλυτερο λαθος του ανθρωπου ... τα ζωα δεν ειναι κατωτερα του αλλα αν οχι ισοτιμα μερικα ειναι και ανωτερα και αξιζουν τον ιδιο σεβασμο!! Ναι ειμαι κατα των καλλιστειων αλλα υπερ της Eurovision!!

Παράθεση:
Εσένα σε ποια πρωταθλήματα σε "χρησιμοποίησαν" ποιοι και με ποιο τρόπο ?
Δε θα το επετρεπα να γινει!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 22-04-11 στις 00:23
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-04-11, 00:31
Harry Ο χρήστης Harry δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Κόρινθος-Εκάλη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου Μήτσο..... και να συμπληρώσω επειδή βρέθηκα σε έναν απο τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς παγκοσμίως πριν κατι μηνες απλά επιβεβαιώνω οτι ανάμεσα στους ''φραγκατους'' (τις πόρσε και τις φερράρι δεν ειδα που αν αληθεύουν αυτά που άκουσα ο φετινος πρωταθλητής ειναι ενα παλικάρι που μονο ζαμπλουτος δεν ειναι) επαγγελματιες που διαγωνίζονταν, υπήρχαν και πάρα πολλοι χομπίστες σαν εμένα και σενα....

Υπάρχει μια αρκετά μεγάλη μερίδα χομπίστων (μεταξυ των αλλων και εγω και πολλοι αλλοι φιλοι μου) που ασχολιόμαστε αποκλειστικά με αυτο το πράγμα... τους διαγωνισμους.... τους παρακολουθούμε κάθε χρόνο ειτε απο κοντά είτε απο το ιντερνετ και ειναι για μας όνειρο να συμμετέχουμε.... αν κάποιοι δεν καταλαβαίνουν οτι ειναι και αυτο μέρος του χόμπυ και τις γενικότερης τρέλας για τους δίκους που έχουμε δεν χρειάζεται να πείσουμε κανένα αλλα τουλάχιστον μην προσπαθούμε για το αντίθετο... περα απο τις αναπαραγωγές που κάνουμε πέρα απο την συλλογη δίσκων που έχουμε πέρα απο τα ''display'' ενυδρεια που έχουμε τουλαχιστον για την μερίδα ανθρώπων που συναναστρέφομαι μας ενδιαφέρουν Και οι διαγωνισμοι......

και αν τα παραπάνω συν τα λεγόμενα του Μητσου δεν ειναι αρκετα θα πω και κατι τελευταίο και προσωπικο..... τον περασμένο μήνα έδωσα 748 ευρώ στην ΔΕΗ (Μήτσο ξέρω πολυ καλα οτι και εσυ κατι 700αρια και 800αρια πληρώνεις) και το 80 με 90% των χρημάτων που έδωσα οφειλεται στους δίσκους που διατηρω - αναπαράγω - τουμπανιάζω και φαρμακωνω για να εκπληρώσω κάποτε το όνειρό μου να συμμετέχω σε διαγωνισμο..... την στιγμή που πλήρωνα αυτο το ποσο σκέφτηκα οτι δεν μετανιώνω ουτε για 1 ευρώ απο αυτα γιατι αυτο ειναι το χόμπυ μου... τουλάχιστον για μένα δεν θέλω δισκο να τον κοιτάω και να με κοιτάει........... αν λοιπόν δεν ειναι σεβαστή η τρέλα μου για τους διαγωνισμούς δίσκων και γενικότερα για το ψαρι αυτο, σε μια μεριδα ανθρώπων τουλάχιστον ας σεβαστούν τα λεφτά που χαλάω και οντος να μην προσπαθουν να πεισουν για το αντίθετο γιατι γινομαι ευαισθητος πάνω σε αυτο το θεμα...

Όσο για τους αυτού καθ' αυτου διαγωνισμούς αν δεν υπάρχει προσωπικη επαφη πρώτα, δεν γινοται να βγαινουν τέτοια συμπεράσματα και να λέμε έτσι στον αέρα για επαγγελματίες που θελουν να βγαλουν εκατομμύρια, για στημενους διαγωνισμους, για δαιγωνιζόμενους που ντοπάρουν ψάρια, για άθλιες συνθήκες διατηρησης σε διαγωνισμους, για ταλαιπωρία μεταφορας κτλ κτλ κτλ..... τα διαβάζουν και παιδια που ξεκινούν τώρα που δεν γνωρίζουν πολλα και αναμεσά τους μπορεί να κρύβεται ενα αυριανό ταλέντο στους διαγωνισμους δίσκων... στον τελευταίο διαγωνισμο καθόμουν δίπλα στην ομάδα των Ιταλών που μολις ανακοινώθηκε η πρόκριση του διαγωνιζόμενου απο την Ιταλία έγινε χαμώς (εμεις δεν ειχαμε καν ομαδα).....

Θα έλεγα να ξεκολήσουμε λίγο απο τα ίδια και τα ιδια να κοιτάξουμε λιγο μπροστά μας και αν δεν μας αρέσει τουλάχιστον να αφησουμε αυτους που τους αρέσει να κάνουν αυτο που μπορουν και ξερουν καλα να κανουν... ειμαστε πολύ μικροι να κρίνουμε τετοιους θεσμους, κριτες, διοργανοτες κτλ κτλ κτλ

Τελειώνοντας συγνωμη αν ο λογος μου ηταν, φανηκε, η ακουστηκε λίγο σκληρος αλλα ειναι σαν να βλεπω την ίδια ταινια χρόνια τωρα... και ενω αλλοι κανουν αλματα εμεις πάμε σταθερα με βηματα προς τα πίσω.... υπάρχουν και ψάρια εκτροφής εκτος απο άγριους και μας αρέσει να τα κατεβάζουμε σε διαγωνισμούς γιατι παιδευόμαστε για να τα φτιάξουμε....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-04-11, 00:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Χαρη οταν εχεις ενα χομπυ δε σκεφτεσαι τα λεφτα (αλλιως δε το ειχες εξαρχης αν δεν μπορουσες να το στηριξεις οικονομικα!!)

Και παλι για χρηματα ακουω (ειναι βαρετο) ...

Παράθεση:
δεν γινοται να βγαινουν τέτοια συμπεράσματα και να λέμε έτσι στον αέρα για επαγγελματίες που θελουν να βγαλουν εκατομμύρια, για στημενους διαγωνισμους, για δαιγωνιζόμενους που ντοπάρουν ψάρια, για άθλιες συνθήκες διατηρησης σε διαγωνισμους, για ταλαιπωρία μεταφορας κτλ κτλ κτλ.....
Ποιος εβγαλε συμπερασμα?
Οι ερωτησεις μου μηπως? Η η αδυναμια απαντησης τους? (δεν πηρα ακομα απαντηση αν οντως ντοπαρονται η αν "εκπαιδευονται" η αν ναρκωνονται!). Ερωτηματα εθεσα ... οχι θεσεις!
Τους στημενους διαγωνισμους που τους ειδες παλι?

Παράθεση:
γιατι παιδευόμαστε για να τα φτιάξουμε....
Το να μεγαλωσεις σωστα ενα ψαρι ειναι υποχρεωση σου μια που ανελαβες αυτη την ευθυνη! Παρολα αυτα πως θα "φτιαξεις" ενα ψαρι? Θα δωσει οτι εχει να δωσει με τη σωστη διατροφη και κατω απο σωστες συνθηκες!
Απο ποτε οι ανθρωποι φτιαχνουν ψαρια?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-04-11, 00:56
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παιδιά,όπως καταλάβατε και απο την συζήτησή σας το π******* το χρήμα είναι γλυκό.
Και γενικά,όταν το γεφθείς και σου αρέσει,θα ξεπεράσεις τα όρια ενός "φιλόζωου" και συνηδιτοποιημένου χομπίστα και θα φτάσεις, στο σημείο που φτάνουν τα συγκεκριμένα άτομα..

Προσωπικά,πιστεύω οτι και οι δυο πλευρές (Γιώργος Κ και Mios) έχετε δίκιο.
Κατ'αρχήν πιστεύω οτι ζωντανοί οργανισμοί δεν έχουν δουλειά σε τέτοιους διαγωνισμούς.Αντιθέτως,το display ενός όμορφου και καλοστημένου ενυδρείο,αν και οχι απόλυτα,δείχνει τις σωστές συνθήκες και τον σωστό τρόπο διαβίωσης αυτών των ζωντανών που το κατοικούν,είτε είναι γκάπυς,είτε είναι δίσκοι,αροουάνας,κόι κλπ..

Επιλεκτικές αναπαραγωγές,δεν είναι κακό να γίνονται,ίσα ίσα,επικροτώ τον πατέρα και την μητέρα της Jessica Alba πχ,ενώ σίγουρα θα σου κεντρήσει το ενδιαφέρον ένα εύμορφο και οχι τόσσο συνηθησμένο ζώο απο ένα κοινό (είτε ψάρι,είτε φίδι,είτε σκύλος)..
Αντίθετα είμαι κάθετος,στο να δίνουν στα ψάρια διάφορα φάρμακα,ωστε να είναι καλοσχηματισμένα,με πιο έντονα χρώματα κλπ..
Και στις 2 περιπτώσεις παρεμβαίνεις στην φυσική ομορφιά της φύσης (αν και στην 1η υπάρχουν πολλές προυποθέσεις να συμβεί αυτό,αντιθέτως με την 2η που τα ψάρια δεν θα βρουν ορμόνες στην λίμνη τους)..
Ακόμη,δεν θεωρώ σωστό,να εκθέτονται ζωντανοι οργανισμοί,είτε είναι δίσκοι είτε οτι αλλο,σαν είναι έργα τέχνης και κάδρα..
Και πιστεύω κάθε συνηδητοποιημένος χομπίστας,θα ενδιαφερόταν για την σωστή διαβίωση των ζωντανών του,παρά για το πόσσο ασυνήθιστα όμορφα και διαφορετικά είναι..


Επειδή θείξατε το θέμα WC,λέω να πω και απο εδω την άποψή μου..
Σίγουρα μετά απο αυτό κάποιοι μπορεί να με μισήσετε,να προσπαθήσετε να με θίξετε κλπ.Εγώ θα μιλήσω πάνω απ'ολα σαν ΦΙΛΟΖΩΟΣ και μετά σαν ένας χομπίστας που θέλει να δοκιμάζει τις δυνατότητες του.
Για τον κύριο Bleher,δεν γνωρίζω πολλα,εκτός απο το οτι είναι guru οσο αναφορά τις γνώσεις του για τους δίσκους.
Παρα ταυτα,ΠΟΙΟΣ φιλόζωος θα ήθελε να φιλακίσει μια μικρή ομάδα δίσκων,σε ένα ενυδρείο μόνο και μόνο για παρατήρηση,ή για φυγούρα η για ότι άλλο?
Βλέπω ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ μέρα σε φόρουμς,σάιτς,μπλογκς,ξένα και ελληνικά,να μιλούν για την καταστροφή στον Αμαζόνιο,για την καταστροφή των δασικών περιοχών κλπ..
Σκεφτήκατε ποτέ εσείς οι κάτοχοι των WC οτι συμβάλεται -έστω και λίγο- στην "μείωση" των ατόμων του συγκεκριμένου είδους?
Ποια η λογική ενός φιλόζωου να φυλακίσει ένα άγριο ζώο?γιατι?
Δηλαδή αν ζήσει και αναπαραχθεί,κλπ θα θεωρείτε οτι πέτυχε τον σκοπό του και το ψάρι πέρασε ζωή και κότα?
Αυτο είναι σεβασμός στην φύση?

Πιστεύω οτι πρέπει να αναθεωρήσουμε μερικές σκέψεις και πράξεις μας.
Μέρα με την μέρα πάμε απο το κακό στο χειρότερο,τουλάχιστον ας αφήσουμε τα ζώα στην ησυχία τους.Δεν μας φταίνε σε κάτι

Υ.Γ : Αυτά που έγραψα,δεν έχουν ίχνος ειρωνίας και δυσφήμησης προς κανένα άτομο του φόρουμ.Είμαι γραμμένος 3 χρονια +,και πολλούς απο εσάς σας θεωρώ ιντερνετικούς "μεγάλους" αδελφούς..
Δεν θέλω να σας θείξω,απλά έτσι είναι είναι ο λόγος μου.
Μπορεί με αυτό το μύνημα,να μπώ στο μάτι μερικών,αλλα παρολα αυτα,ότι και να γίνει ,τουλάχιστον σεβαστείτε την άποψη ενός φιλόζωου
Ευχαριστώ
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-04-11, 01:00
Harry Ο χρήστης Harry δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Κόρινθος-Εκάλη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαρη οταν εχεις ενα χομπυ δε σκεφτεσαι τα λεφτα (αλλιως δε το ειχες εξαρχης αν δεν μπορουσες να το στηριξεις οικονομικα!!)

Και παλι για χρηματα ακουω (ειναι βαρετο) ...
δεν ειπα οτι σκεφτομαι τα λεφτα.... και μπορω να το στηρίξω οικονομικά και το κάνω......

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος εβγαλε συμπερασμα?
Οι ερωτησεις μου μηπως? Η η αδυναμια απαντησης τους? (δεν πηρα ακομα απαντηση αν οντως ντοπαρονται η αν "εκπαιδευονται" η αν ναρκωνονται!). Ερωτηματα εθεσα ... οχι θεσεις!
Τους στημενους διαγωνισμους που τους ειδες παλι?
Γι αυτο γίνεται ολη η κουβεντα για αυτα τα 3? ε λοιπον οχι δεν ντοπαρονται (εχει σταμματησει απο τα τελη της δεκαετίας του 90 και αν γινεται ακομα οχι σε μεγαλες οργανωσεις και δεν ξεγελιούνται πια οι κριτες), ναι εκπαιδεύονται αλλα όχι πάντα και οχι απο όλους και οχι δεν ναρκώνονται.

Τους στημμενους διαγωνισμους το προλαβαινω γιατι οποτε γινεται παρόμοια κουβέντα καταληγει εκει....... η θα ειναι στημμενοι οι διαγωνισμοι ή θα ειναι ντοπαρισμένα τα ψάρια ή οι εκτροφεις το κανουν για τα φράγκα και ολα αυτα απο τον καναπέ μας
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-04-11, 01:28
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harry Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι αυτο γίνεται ολη η κουβεντα για αυτα τα 3?
Για πολλα ... κυριως αποριες μου ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harry Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι δεν ντοπαρονται (εχει σταμματησει απο τα τελη της δεκαετίας του 90 και αν γινεται ακομα οχι σε μεγαλες οργανωσεις και δεν ξεγελιούνται πια οι κριτες)
Δεν ξεγελιουνται γιατι οι ιδιοι καποτε τους ντοπαρανε?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harry Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι εκπαιδεύονται αλλα όχι πάντα και οχι απο όλους
Τι περιλαμβανει αυτη η εκπαιδευση?

Η αποριες μου ειναι στο κινητρο του χομπιστα που θα παρει μερος σε αυτο το διαγωνισμο! Ασε το χρημα ... παμε παρακατω!
Μια που το εφερε η κουβεντα θεωρεις οτι δεν στρεσαρεται το ψαρι με ολα αυτα?
Αν μου ελεγες οτι ενας μικρος εχει ταλεντο να φτιαχνει ομορφα ενυδρεια (aquascape) ισως το καταλαβαινα ... Οπως το γραφεις ειναι ταλεντο να μεγαλωσει σωστα ενα ψαρι? Για μενα ειναι υποχρεωση (και ευθυνη) ... να κανεις οτι καλυτερο μπορεις για αυτο! Αν ενα ψαρι σου βγει πρωτο θα σε χειροκροτησουν ολοι ... γιατι? Επειδη ειναι ομορφο μορφολογικα? Τι εκανες εσυ για να το κανεις ετσι? Και τι ειναι αυτο το παραπανω που κανει καποιος που παιρνει μερος σε καποιον διαγωνισμο (εκτος της εκπαιδευσης)? Τα ευσημα τα παιρνεις εσυ ... η το ψαρι? Δηλαδη αν το μεγαλωσεις εσυ και μου το πουλησεις και παω με αυτο σε καποιο πρωταθλημα θα ειμαι μεγαλος και τρανος?? (Παντως ο αρχικος εκτροφεας ... τα παιρνει τα ευσημα ... και εκει βλεπω την εκμεταλλευση που προανεφερα! )

Απαπα τοσα πολλα ερωτηματα!! Εχω παρα πολλα ...

Για τα αγρια ... τα εκτροφης ... το χομπι εχω διατυπωσει τις αποψεις μου σε αλλα θεματα - δε θα ηθελα να επαναληφθω!!

Για τους στημενους διαγωνισμους δε το ανεφερα και ουτε με νοιαζει στη παρουσα φαση προσπαθω να εντοπισω το κινητρο ενος χομπιστα που θελει να παρει μερος σε ενα τετοιο πρωταθλημα!!
Μεχρι τωρα περα του χρηματικου θεματος δεν εχω παρει απαντηση!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-04-11, 01:53
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Διακρίνω μια επιθετικότητα προς τις σκεψεις του Γιωργου στις οποιες δεν ειδα κατι επιθετικο προς κανεναν, ουτε καμμια διαθεση να "πεισει" κανεναν.
Ομολογω οτι με ενοχλησε πολυ η φραση "ενω αλλοι κανουν αλματα εμεις πάμε σταθερα με βηματα προς τα πίσω", και θα ηθελα μια εξηγηση για το τι θεωρειται αλμα, και τι κινηση προς τα πισω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-04-11, 02:22
Harry Ο χρήστης Harry δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Κόρινθος-Εκάλη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Θα σου απαντήσω..... αλλά πρίν σου απαντήσω να σου πω το εξης..... αν ειναι για κάθε απάντηση που σου δίνω, να κανεις 10 διαφορετικες ερωτήσεις δεν θα κάνουμε άλλη δουλειά απο το να γράφουμε για κανα μήνα..... και επίσης αυτα τα πράγματα δεν μπορούν να γραφτουν σε ένα ποστ και να γινουν κατανοητά.... απο κοντα μπορουμε να μιλάμε ώρες ατελείωτες και να μην μας φθανουν.... κάποια πράγματα έπρεπε να τα ξέρεις και οχι να τα ρωτας αλλα τέλος παντον.....

για τα ντοπαρισμένα ψάρια πήγαινε ρώτα τον Κο Kuan πως τα ξεχωρίζει και αν εχει ποτε ντοπαρει ψάρια και αν δεν ξέρεις ποιος ειναι ελπίζω καποια στιγμη να εχεις την τιμη (και εγω) να τον γνωρισουμε.....

Η εκπαιδευση για κάθε χομπίστα ειναι διαφορετική υπόθεση..... για εμένα τα κυρια σημεια ειναι α)προσομοίωση ενυδρείου.... αυτο σημαινει οτι στους μεγαλυτερους διαγωνισμους δίσκων δίνουν απο πρίν στους διαγωνιζομενους τις διαστασεις των ενυδρείων τους καθώς και τι λαμπες χρησιμοποιούν κτλ.... οποτε φτιαχνεις ενα ενυδρείο με τις ιδιες διαστάσεις και λαμπες οπου θα περάσει κάποιο καιρο το ψαρι πριν φυγει για διαγωνισμο β)εξικοίωση με τον ανθρωπο.... στον διαγωνισμό θα περάσουν χιλιαδες ανθρωποι απο μπροστά του (ειναι δημοφιλείς οι ατιμοι οι διαγωνισμοι) και καλο ειναι να ειναι εξικειωμενο το ψαρι για να μην στρεσσαρεται επίσης χανεις πόντους απο τους κριτες αν το ψαρι ειναι κρυμμένο πισω στην γωνια και δεν στεκεται μπροστα στον κριτη με όλη το μεγαλείο που χαρακτηριζει τον δίσκο.... αυτο επιτυγχανεται με το να τοποθετηθει το ενυδρείο προσομείοσης σε χώρο στο σπίτι που περνανε συνέχεια άνθρωποι απο μπροστα αλλα και με αλλες μεθόδους (ξερει ο Φαν να τον ρωτήσεις για οικίες μεθοδους) και γ) προσομείοση μεταφοράς που περιλαμβάνει πολλά πραγματα μεταξυ των αλλων να βάζεις το ψάρι 1 μηνα πριν το διαγωνισμό σε σακουλα και κουτα για όσες ώρες θα κρατήσει η πτήση του και η μεταφορά του... αρχίζοντας απο 1 ωρα και αυξάνοντας σταδιακά......

υπάρχουν παρα πολλα ακόμα αλλα για εμενα αυτα ειναι τα ποιο σημαντικα.... αν με ρωτήσεις αν θα εκανα εκπαιδευση εγω θα σου ελεγα πως όχι..... οχι γιατι το λυπάμαι και αλλες τέτοιες βλακείες για μικρά παιδια...... αλλα γιατι το αποτέλεσμα που εχει η εκπαίδευση του δίσκου ειναι μικρής σημασίας για εμένα.... απο την αλλη δεν εχω την ανάλογη πειρα σε αυτο το πράγμα οπότε δεν μπορώ να πω περισσότερα....

οσο για το ταλέντο με aquascaping ειπαμε ειναι αλλο χομπυ.... εγω τελείωσα με την κυπουρικη ενυδρείου χρόνια πριν και ουτε θα την ξαναποιάσω.... η υποχρέωση να μεγαλώσεις ενα ψάρι ειναι ονως σημαντική.... να το μεγαλώσεις σε Show grade βαθμο ειναι ταλέντο και εκει παίζουν ένα κάρο πράγματα που και πάλι δεν μπορουν να ειπωθουν σε μια πρόταση και θέλει ενα κάρο συζητηση και κουβεντα γι αυτο... εγώ που νομιζα οτι ήξερα τουλάχιστον τα βασικα γι αυτο οταν μου ειπε την ρουτινα που ακολουθει ο Ταν στην Γερμανία μου πεσαν τα δόντια.... το 1/5 προσπαθησα απο την ρουτινα του να κανω στα δικα μου και ειδα αλλα ψαρια..... για το αν θα παρεις εσυ η το ψαρι τα ευσημα δεν απαντώ γιατι θηγεται η νοημοσίνη μου μόνο και μονο που με ρωτας μου κανει σαν να με ειρωνευεσαι δλδ..... ξερω θα μου πεις καμια σχεση γι αυτο μην απαντησεις και δεν απανταω και γω) οσο για τα ευσημα του εκτροφέα θα σου πω οτι στους νικητες ηταν και χομπίστες......

για οτι αλλο ερώτημα εχεις που ειναι πολλα απαπα μόνο απο κοντά διοτι για μενα αυτο το ποστ με αυτα τα ερωτήματα και με αυτη την μορφη που εχει παρει μαλλον παραπληροφόρηση δινει παρα οτιδηποτε αλλο... φυσιολάτρης δεν ειμαι και το χομπυ μου δεν το θεωρω φυσιολατρικό..... ασχολουμε με εκτροφης ψάρια γεννετικά βελτιωμένα, μεγαλωμένα για διαγωνισμους και για μένα περνούν πολύ πιο ομορφα απο οποιονδήποτε βιοτοπο ή βιοτοπικο φτιαγμενο ενυδρείο.....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Διακρίνω μια επιθετικότητα προς τις σκεψεις του Γιωργου στις οποιες δεν ειδα κατι επιθετικο προς κανεναν, ουτε καμμια διαθεση να "πεισει" κανεναν.
Ομολογω οτι με ενοχλησε πολυ η φραση "ενω αλλοι κανουν αλματα εμεις πάμε σταθερα με βηματα προς τα πίσω", και θα ηθελα μια εξηγηση για το τι θεωρειται αλμα, και τι κινηση προς τα πισω.

Δεν υπάρχει καμια επιθετικότητα προς τον Γιώργο (επίσης ειναι moderator και μεγάλο παιδι) απλά γινεται συνέχεια λογος για το ιδιο πράγμα και εχει γινει και στο παρελθον (σε αλλο χωρο) με παρομοια λογια και θεωρώ μιας και ειναι πολυσηζητημενο οτι η επανάληψη η ξαναεπαναληψη και η ξαναεπαναληψη δημιουργεί λάθος εντυπώσεις οποτε καλό ειναι να υπαρξει και ο αντιλογος και μαλιστα ευγενικα ζητησα συγμωμη αν το υφος μου ειναι καπως......

τα βηματα προς τα πίσω ειναι οτι στο εξωτερικο γινονται κινήσεις διαγωνισμων, συλλογοι δίσκων διαγωνισμων, καινουριες οργανώσεις διαγωνισμών, ομάδες απο καθε χώρα με δισκους διαγωνισμών και εδω οχι μονο δεν κάνουμε κάτι αλλα στην ουσία καθόμαστε και ειτε το συζητάμε ειτε το κρίνουμε έιτε ρωτάμε να μαθουμε τι γινεται στους διαγωνισμους..... και ασχολιομαστε με το πως θα κοιμηθει ο δισκος..... δισκαδες ειμαστε με ολη την σημασία της λέξεως και προσωπικα εχω βαρεθει να ακουω για ψυχολογία δίσκου και πυρινικη δισκοφυσικη...... και πάλι συγνωμη αν ακουγομαι κάπως αν οντως ετσι ειναι δεν το ξανασυζητουμε....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Harry : 22-04-11 στις 02:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-04-11, 02:35
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το κινητρο σου μονο δεν μου ειπες και ΔΕΝ προκειται να μου πεις απο οτι φαινεται!

Παράθεση:
ασχολουμε με εκτροφης ψάρια γεννετικά βελτιωμένα, μεγαλωμένα για διαγωνισμους και για μένα περνούν πολύ πιο ομορφα απο οποιονδήποτε βιοτοπο ή βιοτοπικο φτιαγμενο ενυδρείο.....
Αληθεια το πιστευεις οτι οι γεννετικα βελτιωμενοι δισκοι ειναι βελτιωμενοι και να ζουν σε ενα μικρο ενυδρειο και να ειναι περα δωθε σε ενα βαλιτσακι στο μεγαλυτερο διαστημα της ζωης τους?
Αξιζει ολη αυτη τη ζωη ενα ψαρι? Ποσο μαλλον ενας δισκος? Η εξελιξη του χομπι ειναι αυτη? Η υπαρχει αλλος δρομος?
(τι να κανω οι ερωτησεις ερχονται η μια μετα απο την αλλη!!)

Παράθεση:
αυτο το ποστ με αυτα τα ερωτήματα και με αυτη την μορφη που εχει παρει μαλλον παραπληροφόρηση δινει παρα οτιδηποτε αλλο...
Αν το να εκθεσει καποιος τις ανυσηχιες του ειναι παραπληροφορηση τοτε ... το σβηνω κατευθειαν το θεμα!!
Δε ξερω τι τακτικη ακολουθουσες σαν συντονιστης αλλα εγω τουλαχιστον δεν προσπαθω ουτε να επιβαλλω ουτε να κανω πλυση εγκεφαλου στα μελη! Ουτε ενα φορουμ θα πρεπει να το κανει αυτο! Καταθετονται ολες οι ερωτησεις - απαντησεις και ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του. Προσωπικα δεν εχω καταληξει σε καποιο ... απλα προσπαθω να μαθω!

Και παλι εχουμε ενα "θεμα" με το κινητρο ... το δικο μου ειναι η γνωση και οχι η δαιμονοποιηση και η θεοποιηση απο την αλλη!

Παράθεση:
Δεν υπάρχει καμια επιθετικότητα προς τον Γιώργο (επίσης ειναι moderator και μεγάλο παιδι) απλά γινεται συνέχεια λογος για το ιδιο πράγμα και εχει γινει και στο παρελθον (σε αλλο χωρο) με παρομοια λογια και θεωρώ μιας και ειναι πολυσηζητημενο οτι η επανάληψη η ξαναεπαναληψη και η ξαναεπαναληψη δημιουργεί λάθος εντυπώσεις οποτε καλό ειναι να υπαρξει και ο αντιλογος και μαλιστα ευγενικα ζητησα συγμωμη αν το υφος μου ειναι καπως......
σε αυτο το φορουμ δεν εχει ξανασυζητηθει αν θυμαμαι καλα ... Τα ερωτηματικα μου παραμενουν απο τοτε που αναφερεσαι ... και μεγαλωνουν καθως βλεπω πως λειτουργουν ολα αυτα τα πρωταθληματα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-04-11, 02:44
Harry Ο χρήστης Harry δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Κόρινθος-Εκάλη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

ειχα πει οτι παραφέρθηκα με το θέμα και ξέρεις καλά οτι με αυτο το θέμα σπάω ενα ορκο σιωπής που έχω με τον εαυτό μου..... στην παρουσίαση του Μητσου μπηκα να γράψω μονο και μπαινοντας να ξανατσεκαρω τι εχει γινει ειδα ολο αυτο και με χτυπησε το ευαισθητο σημείο μου αυτο ειναι ολο...... αλλα τώρα με προσβάλεις αφου ξερεις ιδιως εγω οτι σαν συντονιστης με την ενοια του συντονιστή δεν ήμουν ποτε και μάλιστα ειχα ζητησει να μην με αποκαλεσουν ΠΟΤΕ ετσι (εισαι ο πρωτος)...... για την πλύση εγκεφάλου με προσβάλεις 2 φορες γιατι δεν λέω τιποτε αλλο απο το οτι υπάρχει και αυτο το χόμπυ ασχολουνται καποια ατομα με αυτο και δεν υπάρχει λόγος να γινεται ολη αυτη η κουβεντα περι ντοπας, αλχημιας στημμενων διαγωνισμων και ολα αυτα που συζητιουνται κατα καιρους.... για τα υπόλιπα δεν απαντω γιατι πάλι θα μπουμε στο φαυλο κυκλο των αντιπαραθέσεων και στην ουσια θα κανω παλι αυτο που κανουμε τοσα χρονια.... να το συζηταμε και να το συζηταμε να το φιλοσοφουμε και να το ξεχειλώνουμε........
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-04-11, 02:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Με το να "κατηγορουμαι" για παραπληροφορηση σαν συντονιστης ... οι τακτικες ειναι ειτε να επιβαλλω ειτε να κανω πλυση εγκεφαλου απλα αναλυω αυτο που περιεγραψες χωρις ωραιοποιησεις!!
Δεν με προσβαλε φυσικα αφου δεν ισχυει κατι τετοιο ... αν σε προσβαλει εσενα και δεν συντρεχουν λογοι ... τοτε αδικα σκοτιζεσαι!

Ας μη πεις τιποτα για ντοπες κοκ ... αν μπορεις να απαντησεις το κινητρο σου θα με βοηθουσε πολυ να το βαλω στη "ζυγαρια" μου για να δω αν αξιζει ολος αυτος ο κοπος ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-04-11, 03:00
Harry Ο χρήστης Harry δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Κόρινθος-Εκάλη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

απλα μου αρεσει.......... δεν το εχεις δει.... οταν το δεις θα καταλάβεις...... οικονομικο κινητρο δεν έχω (βγαζω αρκετα με την δουλειά μου μαλλον το αντιθετο συμβαινει).... μεγαλομανια δεν έχω ελπίζω να το εχεις καταλάβει....... δεν θέλω να γίνω γνωστος μεσα απο αυτο δεν με ενδιαφερει άλλωστε δεν εχω δει κανα σουπερ σταρ δισκά και αν το ηθελα θα πηγαινα να γινω ή τραγουδιστης ή ηθοποιος οχι δισκας..... αλλα οταν καταπιαστεις με γεννετικη δισκου strain pattern μετρησεις πτερυγίων αποστάσεις ματιών, μεγεθη ματιών και οταν δεις και εσυ ενα τετοιο δισκο απο κοντα θα καταλαβεις απο μονος σου δεν χρειαζεται να σου πω τιποτα......
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-04-11, 03:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δε λεω οτι ειναι κατι κακο ... να αναζητας την τελειοτητα (με οτι κριτηρια εχει ο καθενας) απλα αναρωτιεμαι αν η ομορφια και η τελειοτητα στους δισκους ειναι μια μορφη καταρας και οχι προνομιο!
Τι διαφορα θα ειχε να εκανες μια καλη φωτογραφιση και να επαιρνες μερος με το καμαρι σου απο το να το τραβολογας σε διαγωνισμους?

Το ετσι μου αρεσει ... μου θυμιζει Σωσω απο τα εγκληματα!
Αναρωτιεμαι αν αρεσει και στο ψαρι ολη αυτη η ζωη! Απλα ...
Καλυτερα δε θα ηταν στην ενυδρειαρα σου μαζι με τα αλλα? Γεννετικα σταματησε να ειναι κοπαδοψαρο? Που κρυβεται οταν στρεσαρεται?

Hary ... snap out of it! Πηγαινε στο ενυδρειο και κοιτα το! Δεν σου "μιλαει"?

Σοβαρα δε τα εχεις αναρωτηθει ολα αυτα? Δε στα λεω για να σε κατακρινω αλλα για να προβληματιστεις -εστω να τα σκεφτεις!!

Οι προηγουμενες διαφωνιες δε με απασχολουν καθολου! Αλλωστε μεταξυ μας δεν ειχαμε απο οτι θυμαμαι (και αν ειχαμε το εχω ξεχασει!)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-04-11, 04:45
Harry Ο χρήστης Harry δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Κόρινθος-Εκάλη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

γιατι να ειναι καταρα?? πες μου ειλικρινα που βασιζεις αυτην σου την ανυσηχία.... έχω ψάρια που δεν έχουν φάει ρουτινα ''αγωνιστικη'' σε πληροφορώ οτι με φροντιδα εχουν φθασει σε αξιοπρεπες μέγεθος, υγεια κτλ.... δεν ειναι ομως ρε φιλε μου σαν τα αλλα που έχω λαμπεροι ολοστρογγυλοι πάντα ετοιμοι να ζευγαρώσουν και στα 1500 λιτρα που εχω ολα μαζι αυτη την στιγμη κουμάντο κανουν τα γομμάρια.... μονο και μονο αυτο μου φθανει.... απο κει και περα.... περα απο τον χώρο του ενυδρείου μου, μιας και ανέφερες για φωτογραφιες....... τις ειχα δει τις υποψηφιότητες πριν πάω στο διαγωνισμο.... και μαλιστα εχω μια οθονη 42 ιντσων...... και ειπα αυτα τα ψοφιμια θα πάω να δω?? μολις πηγα και τα ειδα τα ιδια ψαρια απο κοντα απλα δεν ξαναπα τιποτα γιατι απλα δεν υπάρχουν δεν γινεται καμια φοτο 'η λογια να μεταφέρει ολο αυτο που ειδα... αν δεν με πιστευεις το ιδιο επαθε και ο diamond ρωτα τον και θα σου πει.... μετα για ποια ζωη μιλας?? η ζωη των συνεχομενων αλαγων με φρεσκο νερο ρουφιγμα των ακαθαρσιων 2-3 φορες την μερα αφθονο φαγητο απο τα καλυτερα υλικα, ταλαιπωρια για 5-6 μερες...... αντε το πολυ να παει σε 2 διαγωνισμους οποτε 12 μερες και μετα ζωη χαρισαμενη σε ενυδρειάρα κάποιου συλλεκτη με 3000 λιτρα με οποια θυληκια θελει και οτι τροφη θελει?? γιατι εγω αυτο βλεπω... επισης αυτα τα ψάρια σπανια τα βλεπω να στρεσσαρονται (βασικα δεν τα χω δει ποτε να στρεσσαρονται) ειναι απαλαγμενα απο καθε ειδους στρεςς οταν πλησιαζεις απλα ερχονται κοντα σου... το εχω δει αυτο δεν περιγραφω κατι που διαβασα η φαντάστηκα.... έχω στειλει πολλες φοτο του δικου μου ψαριού απο δω και απο κει... αυτοι που το ειδαν απο κοντα μου φθανει το υφος που περνει η φατσα τους οταν το βλεπουν και δεν ειναι υφος κακομοιριας ουτε αηδίας..... δεν χρειάζεται καν να μου μιλησει το ψαρι γιατι δεν μιλάει φωνάζει οτι ειναι αρχηγος...... ριχνω πολυ δουλεια σε αυτο ασχολουμε ενα 3ωρο στην χειρότερη την μερα σε καλες μερες 6ωρο και πολλες φορες ολοκληρα σ/κ δεν χρειάζεται να αποδείξω σε κανένα οτι αυτο που κανω το κανω σωστα γιατι αφιερώνω την περισσοτερη ελευθερη μου ωρα σε αυτο..... αυτη την στιγμη που μιλάμε κανω αλλαγες.... και θα το τραβολογίσω και σε διαγωνισμους γιατι πέρα απο την φιέστα το πανηγυρι, την γιορτη τον χαβαλε την δικτύωση την προσωπικη επαφη με δισκαδες φτασμενους και οχι απαραιτητα εκτροφεις την προσωπικη δουλεια αλλων που βλεπεις πως μπορεις να την προσαρμοσεις σε σενα (τι ζευγαρώματα κανανε πως τα κανανε τι δυσκολιες ειχανε τι ρουτινες ακολουθουν).... περα λοιπον απο ολα αυτα... ειναι και μια αλλη λεξη που δεν γινεται να την πω δημόσια.....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων

Οι προηγουμενες διαφωνιες δε με απασχολουν καθολου! Αλλωστε μεταξυ μας δεν ειχαμε απο οτι θυμαμαι (και αν ειχαμε το εχω ξεχασει!)
Κακώς δεν σε απασχολουνε....... εδω μιλάμε για δίσκους και αυτη ειναι η Ελληνική Ιστορία του δίσκου και μάλιστα γραμμένη με τα μελανότερα χρώματα....... κολλημένη, κουρασμένη, γερασμένη, εξαντλημένη και σιγουρα μη αντιστρέψιμη.... μονο ιδιωτικες πρωτοβουλίες μας σωζουν δυστυχως....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Harry : 22-04-11 στις 04:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-04-11, 05:20
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

να πω και εγω κατι, αν και δεν ειμαι δισκας και δεν νομιζω ποτε να γινω(αλλα ποτε μην λες ποτε)
γινεται συνεχεια ντορος με τους δισκους, και οι δισκοι αυτο και οι δισκοι το αλλο,λες και δεν υπαρχουν αλλα ψαρια να γινε ντορος, αλλα δεν θελω να σχολιασω αυτο...παμε λοιπον παρακατω
ολοι εδω μεσα ειμαστε ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ, σωστα??
οριστε λοιπον τι σημαινει αυτη η λεξη: http://www.komvos.edu.gr/dictonlinep...&target_dict=1

αυτο λοιπον το αντιλαμβανεται ο καθενας οπως θελει.. δλδ ο κθενας τον ελευθερο του χρονο μπορει να τον κανει οτι εκεινος καταλαβαινει και θελει.
για αλλον, αυτο που μετραει ειναι να διατηρει τα ψαρια του τελεια μεσα στο σπιτι του στις καλυτερες συνθηκες και μπραβο του, απο την αλλη μερια ομως υπαρχει ενα κομματι που λεγεται "διαγωνισμος"
ε, δεν μπορει να πει κανεις λοιπον οτι αυτο ειναι λαθος, η οτι δεν πρεπει να γινεται, η τι νοημα εχει, η οτι ταλαιπωρουνται τα ψαρια και, και, και.... ειναι μερος του χομπι... πως χαιρομαστε δλδ με ελληνικες συμμετοχες στους διαγωνισμους για τα ενυδρεια? ετσι θα επρεπε να χαρουμε αν καποιος ειχε εναν "τελειο" δισκο και βραβευτει, η μια γαριδα με τρελο γκρειντ, η εναν τελειο χαλφ μουν κοκ.............. παει λεγοντας.
γενικα, η επιβραβευση οταν κανεις κατι και το κανεις καλα ειναι τελεια.
τωρα θα μου πεις οτι μπαινει το "εγω" μεσα... δεν διαφωνω ομως, ειναι μερος του χομπυ... πολλες πολλες ισως χρειαστει να το επιβραβευουμε ωστε να συνεχιζουμε!
μακαρι να μπορεσω και εγω καποια στιγμη και να φτιαξω αυτο που εχω μεσα στο κεφαλι μου και να μπορεσω να κατεβασω σε διαγωνσιμους ψαρια μου.... ειναι η τρελα μας γιωργο..
και ειναι αυτο που ειπα πιο πανω, ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα την λεξη "χομπι"...
αυτα απο εμενα συγνωμη αν σασ κουρασα, αλλα δεν με παιρνει ο υπνος
-------------------------
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zapatas : 22-04-11 στις 05:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-04-11, 09:01
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Οντως την λεξη χομπυ αλλιως την αντιλλαμβανεται ο καθε ενας.
Αν ο χομπυστας που ασχοληται με οποιουδηποτε ειδους ζωντανο οργανισμο εχει σαν αποκορυφωμα της χομπυστικης του σταδιοδρομιας τους διαγωνισμους,
τοτε καλητερα να ξεκινησει αερομοντελισμο η κατι αλλο...

Παράθεση:
και καλο ειναι να ειναι εξικειωμενο το ψαρι για να μην στρεσσαρεται επίσης χανεις πόντους απο τους κριτες αν το ψαρι ειναι κρυμμένο πισω στην γωνια και δεν στεκεται μπροστα στον κριτη με όλη το μεγαλείο που χαρακτηριζει τον δίσκο.... αυτο επιτυγχανεται με το να τοποθετηθει το ενυδρείο προσομείοσης σε χώρο στο σπίτι που περνανε συνέχεια άνθρωποι απο μπροστα αλλα και με αλλες μεθόδους (ξερει ο Φαν να τον ρωτήσεις για οικίες μεθοδους) και γ) προσομείοση μεταφοράς που περιλαμβάνει πολλά πραγματα μεταξυ των αλλων να βάζεις το ψάρι 1 μηνα πριν το διαγωνισμό σε σακουλα και κουτα για όσες ώρες θα κρατήσει η πτήση του και η μεταφορά του... αρχίζοντας απο 1 ωρα και αυξάνοντας σταδιακά....
.
Τα διαβασα ''ΟΛΑ'' εδω...
Συνεχιστε και προσπαθηστε κι αλλο να γινετε ολοι ''φτασμενοι'' δισκαδες(..KOI keepers, Betta keepers κτλπ..)!


Να καταλαβω και να σεβαστω μεχρι ενος σημειου τον επαγγελματια εκτροφεα που εκτρεφει απο δισκους μεχρι καναρινια και πηγαινει σε τετοια πρωταθληματα
γιατι επιδικνηει την δουλεια του και το ψωμι του μπορω.
Να καταλαβω ομως εναν χομπυστα που το κανει μονο και μονο για να θεωρηθει ''φτασμενος'' ειτε απο τον εαυτο του ειτε απο τον κυκλο του, δεν θα μπορεσω με τιποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-04-11, 11:57
Το avatar του χρήστη yiapas
yiapas Ο χρήστης yiapas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Περιοχή: ΑΜΦΙΑΛΗ-ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομολογω οτι με ενοχλησε πολυ η φραση "ενω αλλοι κανουν αλματα εμεις πάμε σταθερα με βηματα προς τα πίσω", και θα ηθελα μια εξηγηση για το τι θεωρειται αλμα, και τι κινηση προς τα πισω.
να απαντήσω με ερωτησεις;
-θεωρείς άλμα το κλείσιμο του χώρου του συλλόγου;
-θεωρείς άλμα την μη δημοσίευση πια του περιοδικού ενυδρείου;
-θεωρείς άλμα την έλλειψη των 2 τελευταίων χρόνων σε σεμινάρια που γινόντουσαν συχνα; (έστω απο προσπάθεια ιδιωτων και απο μαγαζιών)

και μερικές ακόμα...
-θεωρείς κίνηση προς τα πίσω της Τουρκίας που προετοιμάζεται να υποδεχτεί τον 2ο διαγωνισμό της με κορυφαίους δισκάδες και εκτροφείς;
-θεωρείς κίνηση προς τα πίσω τον διαγωνισμό στην Πολωνία τον Σεπτέμβρη;
-θεωρεις κίνηση προς τα πίσω την δημιουργία συλλόγου δισκάδων της Τσεχίας;

μπορώ να συνεχίσω ώρες αλλά αμφισβητείς τα λόγια του Χάρη χωρίς να έχεις παρουσιάσει ποτέ με επιχηρήματα το αντίθετο απο αυτό που λέει
και απλά σε ενοχλεί κάτι που είπε...

κατηγορούνται για ματαιοδοξία και για υπερμετρο εγωισμό τύποι που πάνε τα ψάρια τους σε διαγωνισμούς και αφήνονται απ'έξω απο αυτόν τον χαρακτηρισμό τύποι που θέλουν ένα χόμπυ κομμένο και ραμμένο μόνο στις ικανότητες τους και στα μέτρα τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-04-11, 12:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πανω που ειπα θα γινει σκοτωμος...το σωσανε και η συζητηση στα τελευταια ποστς εγινε πραγματικα απολαυστικη εκθετοντας απλως επιχειρηματα και οι 2 πλευρες.
μπορω να πω οτι αναγνωριζω τους στοχους και τους λογους και απο τις 2 πλευρες...απλα σε ολα αυτα που διαβασα κι εγω σταθηκα σε αυτα που επισημανε ο Κωστας με bold.

Παράθεση:
και καλο ειναι να ειναι εξικειωμενο το ψαρι για να μην στρεσσαρεται επίσης χανεις πόντους απο τους κριτες αν το ψαρι ειναι κρυμμένο πισω στην γωνια και δεν στεκεται μπροστα στον κριτη με όλη το μεγαλείο που χαρακτηριζει τον δίσκο.... αυτο επιτυγχανεται με το να τοποθετηθει το ενυδρείο προσομείοσης σε χώρο στο σπίτι που περνανε συνέχεια άνθρωποι απο μπροστα αλλα και με αλλες μεθόδους (ξερει ο Φαν να τον ρωτήσεις για οικίες μεθοδους) και γ) προσομείοση μεταφοράς που περιλαμβάνει πολλά πραγματα μεταξυ των αλλων να βάζεις το ψάρι 1 μηνα πριν το διαγωνισμό σε σακουλα και κουτα για όσες ώρες θα κρατήσει η πτήση του και η μεταφορά του... αρχίζοντας απο 1 ωρα και αυξάνοντας σταδιακά....
αυτη η "εκπαιδευση"...που μονο εκπαιδευση φυσικα δεν ειναι...ισως "διαδικασια εξοικειωσης σε στρεσσογονες καταστασεις" θα το ελεγα εγω..
ειναι κατι που εγω δε θα εκανα στα ψαρια μου με τιποτα. δε λεω οτι τα δικα μου αιχμαλωτα ψαρια περνανε μια ζωη οπως στη φυση...απλα αφου εχω αποφασισει να τα κρατησω σε κατασταση "φυλακης" δεν θελω τουλαχιστον να τα υποβαλλω και σε περαιτερω ταλαιπωριες. αυτη ειναι βεβαια απλως η δικη μου αποφαση και σκεψη.
το θεμα μου κρατα το ενδιαφερον. ευελπιστω να συνεχιστει ετσι πολιτισμενα η συζητηση για να μπορεσω να την παρακολουθησω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-04-11, 12:45
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harry Εμφάνιση μηνυμάτων
..... Η εκπαιδευση για κάθε χομπίστα ειναι διαφορετική υπόθεση..... και γ) προσομείοση μεταφοράς που περιλαμβάνει πολλά πραγματα μεταξυ των αλλων να βάζεις το ψάρι 1 μηνα πριν το διαγωνισμό σε σακουλα και κουτα για όσες ώρες θα κρατήσει η πτήση του και η μεταφορά του... αρχίζοντας απο 1 ωρα και αυξάνοντας σταδιακά......
Εδώ φίλε μου τα είπες όλα, ταλαιπωρείτε και στρεσσάρετε 10 και 20 φορές τα ψάρια, για να συνηθίσουν στην ταλαιπωρία και το στρεσσάρισμα,
ενώ θα μπορούσατε να τα υποβάλλετε 1 φορά σ' αυτή τη διαδικασία, αλλά τότε θα έφταναν ζαβλακιασμένα, επειδή δεν θα τους είχε ξανασυμβεί.
Αυτό και μόνο δείχνει πόσο τα σέβεστε σαν ζωντανά και όλα τ' άλλα περί τέλειων συνθηκών διατήρησης, δεν πείθουν κανέναν, όλα για την "διάκριση",
η οποία (αν μάλιστα δεν έχει και οικονομικό κίνητρο), απλά τρέφει την προσωπική σας ματαιοδοξία και δε νοιάζεται για την κακομεταχείριση των ψαριών.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
...Αν ο χομπυστας που ασχοληται με οποιουδηποτε ειδους ζωντανο οργανισμο εχει σαν αποκορυφωμα της χομπυστικης του σταδιοδρομιας τους διαγωνισμους,
τοτε καλητερα να ξεκινησει αερομοντελισμο η κατι αλλο...
...Να καταλαβω ομως εναν χομπυστα που το κανει μονο και μονο για να θεωρηθει ''φτασμενος'' ειτε απο τον εαυτο του ειτε απο τον κυκλο του, δεν θα μπορεσω με τιποτα...
Αυτή είναι η ουσία, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-04-11, 13:09
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Σε τι διαφερετε εσεις που κανετε τετοια καψωνια στα ψαρια σας δηθεν εκπαιδευωντας τα να αντεχουν πολλες ωρες μεσα στη σακουλα αλλα και να στεκωνται κλαρινο μπροστα σε κοσμο,
απο εναν αρχαριο π.χ. που τα αναγκαζει να ζουν στην αμμωνια λογο αγνοιας?
Εγω αν ημουν ψαρι μπορει να προτιμουσα την αμμωνια η τις μη τελειες συνθηκες απο αυτο το μαρτυριο...
Δεν διαφερετε σε τιποτα ουτε απο αυτον που κανει ενεση στα ψαρια για να τα χρωματισει.
Με τον ιδιο τυρανικο τροπο τα αντιμετωπιζετε και οι 2.
Τα ψαρια δεν τα ρωτησε κανεις.

Ειλικρινα δεν μπορω να συλλαβω πως μπορεις να κανεις αυτο το πραγμα στο καμαρι σου (γιατι μαλλων το καλητερο του ψαρι θα παει καποιος στον διαγωνισμο),
που το εχεις σαν παιδι σου...εγω φοβαμαι και να τους αλλαξω ενυδρειο οταν μεγαλωσουν...ευλαβικες κινησεις...και εσεις για ενα μηνα τα βαζετε για καποιες ωρες σε σακουλες να συνηθισουν και πηγαινοερχεστε συνεχεια μπροστα απο το ενυδρειο?

Αν οντως αυτη ειναι η διαδικασια ''προετοιμασιας'' των ψαριων και μπορω να φανταστω και χειροτερα, αλλα την αποδεχεστε και εχετε ονειρο ζωης κατι τετοιο, χανω πασα ιδεα.

Αν σε αυτο το θεμα μιλαγαμε για ΚΟΙ π.χ. δηλαδη για ψαρια 50-60-70 εκατοστων, θα ηταν ακομη πιο ενοχλητικο ολο αυτο!

Τελικα πηγε κανενας σας σε διαγωνισμο?
Εγινε φτασμενος??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποιο ειναι ποιο θορυβωδες??? drypes Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-04-09 21:21
Εμπρος στο δρόμο των δίσκων τραβώ! arkoujohn Δίσκοι 4 14-05-08 06:48
ποιο ειναι? georgetax Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 15-10-07 15:33
chiller, ποιο και από που? Theokyr Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 23-03-06 10:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16769 seconds with 13 queries