Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-11-10, 15:59
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή Βοηθεια για Διατροφη Betta

Γεια σας παιδια οπως σας εχω πειι εδω στην κοζανη εχω εναν μονομαχο το ενυδρειιακι το εχω 3βδομαδες 20λιτρα καθαρα και εχω μεσα εναν μονομαχο και ενα apple snail.Το προβλημμα μου ειναι οτι η τροφη που ριχνω στον μονοαχο δεν την τροει και προτημαει τις ταμπλετες βυθου που ριχνω για το σαλιγκαρι...αλλα καμια φορα ουτε αυτες ακουμπαει...χτες του πηρα φυλλαρακια της tetra (menu) μπας και του αρεσουν αλλα τιποτα......τι να τον ταιζω δεν ξερω μου ειχατε πει για σκουλικακια αλλα το προβλημμα ειναι οτι εδω στην κοζανη δεν εχει τετοια εξειδηκευμενα μαγαζια...τι αλλο θα μπορουσα να τον ταισω η να του κατασκευασω καποια ευκολη τροφη..... ευχαριστω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-11-10, 16:04
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

grindal.τι φυλλαρακια του ριχνεις?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-11-10, 16:07
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorginakos Εμφάνιση μηνυμάτων
grindal.τι φυλλαρακια του ριχνεις?
της tetra menu που εχει 4διαφορετικα ειδη νυφαδων που τα εχει διιαχωρισμενα κοκκινα κιτρινα και τετοια αλλα δεν του αρεσουν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-10, 17:08
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

βρασε του αρακα,ξεφλουδισε τον και μετα προσπαθησε να ανακατεψεις πολυ καλα τον αρακα και τις νιφαδες χωρις να διαλυθουν στο νερο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-11-10, 17:16
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorginakos Εμφάνιση μηνυμάτων
βρασε του αρακα,ξεφλουδισε τον και μετα προσπαθησε να ανακατεψεις πολυ καλα τον αρακα και τις νιφαδες χωρις να διαλυθουν στο νερο
Sαν ενα μιγμα ψαροτροφης δηλαδη(οπως οταν πηγαινω για ψαρεμα) αν προσθεσω κκαι ιγο αλεθρι να γινει ακομα πιο "σκληρο" ετσι ωστε να μην διαλειεται θα ειναι οκ?σε ευχαριστω για την βοηθεια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-11-10, 17:22
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Δεν μπορείς να βρεις τους κόκκους της Ocean Nutrition (Atison betta pro) ή της Hikari? Μπορείς να δοκιμάσεις και αποξηραμμένα bloodworms tubifex black mosquito larvae κλπ ή κάποια άλλη τροφή για μονομάχους.. Αν δεν βρίσκεις τίποτα από αυτά στην Κοζάνη μπορείς να κάνεις παραγγελία (πχ http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...keywords=betta), μόνο δες τα μεταφορικά αν συμφέρουν

ΥΓ Αυτό με τον αρακά δεν το έχω δοκιμάσει, το έχεις κάνει? Το τρώνε καλύτερα από σκέτο αρακά δηλαδή?
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-11-10, 18:51
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

το εχω κανει και με bloodworms και flakes.ελπιζω να ποιασει και στον φιλο μας αν το δοκιμασει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-11-10, 18:58
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Γιατί ο τίτλος μου έφερε σε:
Βοήθεια για Διαρροή Tetra;
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-11-10, 17:22
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Το αφαλέστερο είναι να συνεχίσεις την ίδια διατροφή που είχε ο μονομάχος σου πριν τον πάρεις και σιγά σιγά να του εισάγεις αυτές που θες εσύ.

Ο δικός μου τρώει σχεδόν τα πάντα εκτός απο Spirulina Super Forte της Tropica.
Η διατροφή που του κάνω περιέχει κατεψυγμένα Bloodworms και Αρτεμια , Sera Flake Menu , αγγούρι ωμό , αρακά αποφλειωμένο και ελαφρά βρασμένο και omega one shrimp pellets.
Έχω επίσης δοκιμάσει με επιτυχία ψίχα απο χωριάτικο ψωμί , noodles με κοτόπουλο , γύρο κοτόπουλο , ντονερ , πατάτα τηγανιτή , μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα , μπέικον , χοιρινό σουβλάκι , μελιτζάνα απο ιμάμ , φασολάκι κοκκινιστό , κουνούπια , σκνίπες , μύγες , μυρμήγκια κ.α. Έχω δε την υποψία οτι τις μέρες νηστείας τρώει το κερατόφυλο.

Φιλικά και πρόθυμος για κάθε διευκρίνιση.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-11-10, 21:36
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Ο δικος σου ειναι πολυ μεραρακλης για να τα τρωει ολα αυτα..... κανα πιιτογυρω του πετας?? αστειευομαι φυσικα θα δοκιμασω αγγκουρακι πιο βραδακι να σας πω...σε ευχαριστω πολυ παντως...
Υ.Γ μου φενετε πολυ παραξενο που τρωει ολα αυτα.... θα δοκιμασω προσεκτικα για να μην εχω προβλημματα με αμμωνιες κτλ..και παλι thanks
-------------------------
φιλοι μου τι να πω η ο δικος μου ειναι πολυ εκλεκτικος ή κατι δεν απει καλα αν και ο κουκλος ειναι μια χαρα πριν κανω την αλλαγη νερου σημερα τι αγγκουρι του εβαλατι καροτατι αρακα του εβρασα μονο αυτον ψηλοτσιμπισε τπτ αλλο..δεν ξερω ενα σαιτ που μου ειπατε παιδια πιο πανω πληρωνεις με αντικαταβολη ετσι?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη babis100nx : 22-11-10 στις 21:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-11-10, 23:06
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Δεν περίμενα να φάει λαχανικά, άλλωστε είναι κυρίως σαρκοφάγα ψάρια... Για το σαιτ δεν έχω παραγγείλει ποτε και δεν ξέρω αλλά θα το γράφει, μπορεί να τους ρωτήσεις ή να ρωτήσεις κάποιο μέλος που έχει παραγγείλει από κει...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-11-10, 00:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο ξηρα ταιζω: Atison betta pro, Sera Fd blodworms
Φρεσκια: Grindal και αν εχεις ορεξη να φτιαχνεις artemia ή/και daphia ή να καλλιεργεις λαρβες κουνουπιων. Aν πιανεις κανενα κουνουπι ταιζε του το.
Κατεψυγμενες: Ocean Nutrition bloodworms, artemia, dapnhia, mosquito

Μια φορα την εβδομαδα μουλιαζε τα FD bloodworms σε λιγες σταγονες fishtamine (βιταμινη)

Οι μονομάχοι είναι επιρρεπείς στην δυσκοιλιότητα, γι'αυτό καλό είναι να ταΐζονται μια φορά την εβδομάδα με ζεματισμένο για λίγα λεπτά και αποφλοιωμένο αρακά, κομμένο στα τέσσερα για να μπορεί να το φάει το ψάρι.
Προσέχεις να μη φαίνεται φουσκωμένο το ψάρι από το φαγητό και αποφεύγεις να ταΐζεις υπερβολική ποσότητα από κοινές τροφές όπως φυλλαράκι πελετάκια και αποξηραμένα κατεψυγμένα (FD) που μπορούν να διογκωθούν μαζί με το νερό μέσα στο στομάχι του ψαριού. Το μούλιασμα την ξηρής τροφής πριν το τάισμα θα μειώσει τις πιθανότητες για Bloating.
Τάισμα δύο φορές την ημέρα απο λιγο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-11-10, 00:17
Το avatar του χρήστη vaggeliscookman
vaggeliscookman Ο χρήστης vaggeliscookman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ιωάννινα-ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

petcumulus πολυ εμπιστοι κ συνεργασιμοι!στο site θα βρεις παρα πολλα καλουδια κ θα απαντηθουν οι αποριες σου απο τους "καταστηματαρχες"!!!ο τροπος παραγγελιας πολυ απλος κ υπαρχουν πληροφοριες στο site.εγω ειμαι πελατης τους κ πολυ ευχαριστημενος!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διατροφη multifasciatus aNe Tanganyika 3 29-09-10 13:19
HELP διατροφη σαλιγκαρεων reselie Σαλιγκάρια 11 22-05-10 08:51
διατροφη AXEL Malawi 8 04-11-07 05:16
διατροφη βυθοψαρων mikele Γατόψαρα Ν. Αμερικής 20 28-06-06 09:44
Νεος Betta καλει βοηθεια...... kostas Bettas 21 24-06-03 22:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04902 seconds with 13 queries