Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 12-10-11, 21:44
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ πολύ παιδιά Φίλε sopasis καλή αρχή με τα emersed. Το M. pteropus ειναι μια καλή επιλογή για αρχή. Είναι αρκετα ανθεκτικό στο κρύο και δεν χρειάζεται πολύ περιποιησή. Σε αντιθεση με την εντός νερού ανάπτυξη του, κανοντας το emersed μπορεις να το φυτέψεις στο χώμα. Αν θελεις μπορεις να το τοποθετησεις και σε ξύλο η πέτρες αλλα πρέπει να έχει νερό μέχρι ενα σημείο...προσοχή όμως να μην ειναι βυθισμένο στο νερό...
οταν λεσ να το φυτέψω εννοείς πιστεύω μόνο τα ριζίδια και όχι το κεντρικό ρίζωμα?
όσο για το νερό πιο είναι αυτό το σημείο?
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 15-10-11, 12:37
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sopasis Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν λεσ να το φυτέψω εννοείς πιστεύω μόνο τα ριζίδια και όχι το κεντρικό ρίζωμα?
όσο για το νερό πιο είναι αυτό το σημείο?
Τοποθετείς τον κόνδυλο στο χώμα (με τα φύλλα να έχουν φορά προς τα πάνω ) σπρώχνοντας τον κόνδυλο του φυτού ελαφρά προς το χώμα να μην θαφτεί τελείως αλλα να στηριχτεί όρθιο. Τις ρίζες μπορείς να της αφήσεις στην επιφάνια του εδάφους .

Όσον αφορά την καλλιέργεια με το νερό η στάθμη του νερού πρέπει να καλύπτει το υλικό που έχεις τοποθετήσει το φυτό και ελάχιστα τον κόνδυλο δλδ τα φύλλα του φυτού να είναι εκτός νερού και οι ρίζες να είναι μέσα στο νερό (θα ήταν καλύτερα το υλικό που θα τοποθετήσεις το φυτό να είναι πορώδες για να είναι πάντα υγρό)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 09-11-11, 03:43
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους ! Το άρθρο σου το βρήκα υπέροχο, πολύ ενδιαφέρον και πολύ καλή η παρουσιάση του! Εγώ αναρωτιόμουν το αντίθετο: Αν δηλαδή μπορούν φυτά της χέρσου να μεταπίψουν σε υδρόβια και να τα βάλω σε ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 27-12-11, 17:24
Jimakos Ο χρήστης Jimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Πρόβλημα με υγρασία

Καλησπέρα

Δοκίμασα για πρώτη φορά να κάνω καλλιέργεια εκτός νερού σε εσωτερικό χώρο χάρη σε αυτό το καταπληκτικό άρθρο.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν βλέπω ποτέ υγρασία στο καπάκι/ νάιλον. Μόνο μερικές σταγόνες εμφανίζονται καμιά φορά.

Είμαι σίγουρος ότι είναι κλειστό αεροστεγώς και ότι το χώμα είναι αρκετά υγρό γιατί όταν το βγάζω έξω στο μπαλκόνι πιάνει υγρασία σε 3 λεπτά. Όταν όμως το βάζω μέσα στο σπίτι κάτω από την λάμπα η υγρασία εξαφανίζεται από το νάιλον.

Η λάμπα που έχω είναι fluorescent day light 7000K και 25W (light output 125W) και την έχω πολύ κοντά πάνω από το δοχείο. Από ότι καταλαβαίνω η λάμπα δεν παράγει ζέστη οπότε δεν υπάρχει διάφορα θερμοκρασίας μέσα και έξω από το δοχείο.
Μπορεί να μου πει κάποιος παρακαλώ τι λάθος κάνω?
Μήπως έχω λάθος λάμπα?


Ευχαριστώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SetUp.jpg
Εμφανίσεις:  584
Μέγεθος:  125,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Light7000Kx25W.jpg
Εμφανίσεις:  500
Μέγεθος:  6,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 28-12-11, 23:38
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου, πολύ καλή προσπάθεια μην το βάζεις κάτω θα βρούμε λύση... αν αναπτυσσονται τα φυτά, η μη εμφάνιση της υγρασιας στο νάιλον δεν ειναι πρόβλημα....

Αυτό που συμβαίνει πιστεύω πως μπορεί να οφείλεται στην θερμοκρασία η στο αεροστεγές κλείσιμο του δοχείου. Με λίγα λόγια το νερό που ψεκάζεις δεν γίνετε υδρατμός. Κάποιες ερωτησούλες τώρα… αφού κλείσουν τα φώτα μετά δεν πιάνει καθόλου υγρασία το νάιλον ? τα φυτά αναπτύσσονται? Δοκίμασες να ανοίξεις μια μικρή τρύπα στο νάιλον για να μπει λίγος αέρας … …τι χώμα χρησιμοποίησες και πόσο συχνά ψεκάζεις ? και ένα tip βάλε πάνω από την λάμπα σου έναν ανακλαστήρα….να ρίχνει το φώς ομοιόμορφα προς τις καλλιέργειες έτσι ώστε να μην απλώνεται και χάνεις αρκετό φώς.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AQUA PURA : 29-12-11 στις 11:17
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 29-12-11, 15:07
Jimakos Ο χρήστης Jimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,

-Όταν κλείνω τα φώτα όχι δεν πιάνει υγρασία.
-Τα φυτά δεν είμαι σίγουρος αν αναπτύσσονται ακόμα γιατί είμαι στην έκτη μέρα και είναι νωρίς για να ξέρω. Πάντως δεν τα βλέπω να έχουν ξεραθεί η κάτι τέτοιο.
-Τρύπες είχα στο νάιλον καμιά δεκαριά (έγιναν με οδοντογλυφίδα).
-Ίσως βιάστηκα με το χώμα αλλά δεν μπορούσα να βρω Algoflash. Λέγεται "Βιοφύλ Plus" και είναι ελληνικό προϊόν. Είναι οικολογικό, 100% οργανικό φυτόχωμα και περιέχει φυλλόχωμα, τύρφη, οργανική ύλη και περλίτη (καμία χημική πρόσμιξη).
-Με το ψέκασμα είμαι ακόμα λίγο "βλέποντας και κάνοντας" γιατί το κάνω πρώτη φορά. Πάντως έχω καταλάβει ότι επειδή η καλλιέργεια είναι σε εσωτερικό χώρο σίγουρα χρειάζεται περισσότερο ψέκασμα από το να ήταν σε εξωτερικό χώρο.

Και επειδή πρέπει να κάνω πολλούς ψεκασμούς σκέφτηκα κάτι που με βοηθά πολύ και εμένα και τα φυτά.
Αυτή την φορά έβαλα καινούργιο νάιλον χωρίς καθόλου τρύπες και άνοιξα μία τρύπα ψηλά στην κάθε μεριά του πλαστικού δοχείου. Στην τρύπα χωράει ακριβώς το κεφάλι από το ψεκαστήρι μου οπότε και ψεκάζω από εκεί και από τις δύο μεριές οριζόντια. (βλέπε φώτο)

Έτσι δεν χρειάζεται να ψεκάζω ανοίγοντας το καπάκι και κάθε φορά να μου χαλάει το νάιλον και να παιδεύομαι. Με τις τρύπες αυτές και η καλλιέργεια αναπνέει και εγώ ψεκάζω με ευκολία και τελειώνω σε ένα λεπτό. Και σε περίπτωση που θέλω να μην αναπνέει η καλλιέργεια (πχ cuba) απλά κλείνω τις τρύπες με ταινία.

AQUA PURA η όποιος άλλος ξέρει θα ήθελα την γνώμη σας μήπως κάνω κάτι λάθος.
Για το TIP ευχαριστώ, έβαλα αλουμινόχαρτο γύρω γύρω και όλα ΟΚ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Holes.jpg
Εμφανίσεις:  606
Μέγεθος:  55,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 13-05-13, 14:10
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

η microsorum pteropus windelov μπορει να καλλιεργηθει emersed ??

Μολις εφτιαξα την πρωτη μου καλλιεργια Micranthemum umbrosum!


Πολυ ενδιαφερον το θεμα αυτο νομιζω πρεπει να ξαναερθει στην επιφανεια!
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 13-05-13, 21:48
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
η microsorum pteropus windelov μπορει να καλλιεργηθει emersed ??
Συμφωνα με τη ιστοσελιδα αυτη http://www.aquaticplantcentral.com/f...ils.php?id=194 ναι μπορει να καλλιεργηθει emersed το συγκεκριμενο φυτο
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 18-05-13, 15:49
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

το Micranthemum umbrosum που εβαλα δεν εζησε.. μαλλον δεν ειχε αρκετο οξυγονο. θα κανω 2 πιο μεγαλες τρυπες στο πλαι για να ψεκαζω κιολας και θα ξαναδοκιμασω..
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 18-05-13, 19:05
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
το Micranthemum umbrosum που εβαλα δεν εζησε.. μαλλον δεν ειχε αρκετο οξυγονο. θα κανω 2 πιο μεγαλες τρυπες στο πλαι για να ψεκαζω κιολας και θα ξαναδοκιμασω..
Emersed propagation can be achieved, but high humidity and a wet substrate are required; if those conditions are met, it can be quite vigorous.

αποσπασμα απο τη σελιδα αυτη: http://www.aquaticplantcentral.com/f...ils.php?id=185

Ελπιζω να τα πας καλυτερα αυτη τη φορα με το συγκεκριμενο φυτο και να το δουμε σε φωτογραφια στις δοξες του
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 08-08-14, 09:00
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

ποοοοο παιδιά με τρελλάνατε και εμένα :Ρ

αφού κατασπάραξα και τις 6 σελίδες από το θέμα λέω να το δοκιμάσω :Ρ

εχώ 3-4 φυλλαράκια από LILAEOPSIS BRASILIENSIS και δεν χάνω κάτι να δοκιμάσω

λοιπών κάποιες ερωτήσεις που δεν κατάλαβα ή που θέλω να διπλο επιβεβαιώσω

1. το ποιο σημαντικό τώρα που είναι καλοκαίρι μπορώ να κάνω και να το αφήσω έξω σε σκιερό μέρος ???

2. χώμα βάζω οτιδήποτε φυτόχωμα από φυτώριο σωστά ??
3. τις πρώτες μέρες δεν ανοίγω τρίπες στο σελοφάν ??
4. πότε τις ανοίγω ???
5. αν ανοιξω μικρέ με καρφίτσα γίνεται ?? αν ναι πόσες περίπου ??

αυταααα
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 16-09-18, 22:24
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Ειπανα να βαλω την accicularis σε emersed για να την αυξησω. Θα μπει στον κυβο που θα στησω. Πηρα ενα πιατακι γλαστρας, γεμισα με φυτοχωμα, εβαλα και καποιες πετρουλες αναμεσα για να μπει καμια moss αυριο μεθαυριο και να το αποτελεσμα. Ολο το πιατακι θα μπει σε μεγαλο πλαστικο δοχειο για να κλειστει και να εχω την απαιτουμενη υγρασια. Σκεφτομουν να μην το ακουμπησω στον πατο του δοχειου αλλα πιο ψηλα, να βαλω 3-4 δαχτυλα νερο και τον θερμοστατη μεσα να ζεσταινει και να κανει περισσοτερη υγρασια...τι λετε, θα δουλεψει ετσι καλύτερα;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180916_194625.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  64,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180916_194617.jpg
Εμφανίσεις:  302
Μέγεθος:  53,1 KB  
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tι γίνεται αν παραμείνει το φίλτρο εκτός νερού? kalaxan Αρχάριοι γλυκού νερού 23 08-12-09 22:24
Alternanthera Lilacina εκτός νερού chrisx Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 02-09-08 21:10
Πλάσματα (!) γλυκού νερού (εκτός ψάρια) puravlos Γλυκό νερό - Γενικά 16 25-05-08 11:41
Τι γίνεται με τις ασθένειες εκτός νερού; Έχουν παρατηρηθεί μικρόβια σε ανθρώπους; batman_gardiki Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 22-03-08 20:40
καλλιέργειες σκουληκιών koko Γλυκό νερό - Γενικά 9 02-03-05 22:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07298 seconds with 14 queries