Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-17, 22:56
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Δείγματα επιθετικότητας σκύλου

Παιδια καλησπερα εδω και τρεις μηνες εχω μετακομισει απο την πολη που εμενα και ηρθα αθηνα, εχω ενα θυληκο ντογκο αρτζεντινο το οποιο το ειχα αφησει στην μητερα μου μεχρι να τακτοποιηθω στην αθηνα, σε λιγες μερες θα μου φερει το σκυλι να μεινει και παλι μαζι μου, αλλα με αγχωνει το γεγονος οτι αρχιζει και αγριευει στον κοσμο, οσο καιρο ητΑν με την μητερα μου δεν εβγαινε συχνα βολτα γτ δεν μπορει να την κουμανταρει, καποιες σπανιες φορες το πηγαινε σε ενα γηπεδακι διπλα απο το σπιτι για να τρεξει λιγο και δεν εχει επαφες πλεον με πολυ κοσμο εκτος απο την μανα μου και τον πατριο μου, στους οποιους συμπεριφερεται πολυ κομπλε, αλλα οταν βλεπει αλλον ανθρωπο αρχιζει και γαβγιζει και αγριευει συμφωνα με τα λεγομενα της μητερας μου.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως θα καταφερω σιγα σιγα να το κοινωνικοποιησω παλι με τους ανθρωπους, καθως δεν το θελω σε καμια περιπτωση να ειναι φυλακας ο σκυλος και ουτε επιθετικος.

Επισης με εχει πιασει και ενα μικρο αγχος κατα ποσο θα ειναι απεναντι μου οπως ηταν και πως θα επαναφερω την σχεση που ειχα μαζι της γτ ηταν και λιγο μεγαλο το χρονικο διαστημα που εχουμε να βρεθουμε.

Υ.Γ. Η επαφη μαζι του ειδικα 5 μηνες πριν φυγω απο την πολη μου ηταν αριστη, ολη την μερα ειμασταν μαζι την εβγαζα βολτες και το βραδυ κοιμομασταν στο ιδιο κρεβατι και γενικα οταν ημουν σπιτι ηταν συνεχεια μαζι μου.
  #2  
Παλιά 26-01-17, 23:25
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Ηλικια του σκυλου?
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
  #3  
Παλιά 26-01-17, 23:29
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηλικια του σκυλου?
17 μηνών!
  #4  
Παλιά 26-01-17, 23:40
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Eπειδη ψαχνομαι με τις ρατσες τον τελευταιο καιρο για το επομενο κατοικιδιο και η συγκεκριμενη ειναι μια απ τις επιλογες...ομορφα σκυλια με ανεπτυγμενο το ενστικτο της προστασιας..ειτε θελεις ειτε οχι να το κανεις φυλακα,θα εχει απο ενστικτο αυτη την ταση,ειναι προστατευτικο.Πιθανον αυτο να του βγαζει και την επιθετικοτητα που διακρινεις.Επιδεχεται ευκολα εκπαιδευση αλλα επειδη εχει την ταση να επιβαλεται και σε εσενα θελει επιμονη και ισως και καποια εμπειρια..Επειδη ειναι και σε οριακη ηλικια για να αποκτησει κακα ''χουγια'' θα σου ελεγα να το πας για τη βασικη εκπαιδευση αν δεν εχεις το χρονο και την εμπειρια να το κανεις εσυ..Προφανως εστιασε στην κοινωνικοποιηση του..Επειδη η επιθετικοτητα ειναι απ τα πιο κακα χουγια συμβουλεψου καποιο εκπαιδευτη του ειδους,να παρεις σωστες συμβουλες..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
  #5  
Παλιά 26-01-17, 23:55
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπειδη ψαχνομαι με τις ρατσες τον τελευταιο καιρο για το επομενο κατοικιδιο και η συγκεκριμενη ειναι μια απ τις επιλογες...ομορφα σκυλια με ανεπτυγμενο το ενστικτο της προστασιας..ειτε θελεις ειτε οχι να το κανεις φυλακα,θα εχει απο ενστικτο αυτη την ταση,ειναι προστατευτικο.Πιθανον αυτο να του βγαζει και την επιθετικοτητα που διακρινεις.Επιδεχεται ευκολα εκπαιδευση αλλα επειδη εχει την ταση να επιβαλεται και σε εσενα θελει επιμονη και ισως και καποια εμπειρια..Επειδη ειναι και σε οριακη ηλικια για να αποκτησει κακα ''χουγια'' θα σου ελεγα να το πας για τη βασικη εκπαιδευση αν δεν εχεις το χρονο και την εμπειρια να το κανεις εσυ..Προφανως εστιασε στην κοινωνικοποιηση του..Επειδη η επιθετικοτητα ειναι απ τα πιο κακα χουγια συμβουλεψου καποιο εκπαιδευτη του ειδους,να παρεις σωστες συμβουλες..
Σε εμενα δεν προσπαθουσε να επιβληθει σε τοσο μεγαλο βαθμο γτ της το ξεκοβα απο την αρχη και δεν της εκανα και ολα τα χατηρια και οσες φορες (2-3) ετυχε να αγριεψει σε εμενα της εδειχνα οτι δεν φοβαμαι και δεν το εβαζα στα ποδια και μετα απο λιγο ηταν παλι νορμαλ (απλα τις φορες που αγριεψε ηταν οταν περνουσα κοντα απο το φαγητο της), τωρα με αγχωνει σε μεγαλο βαθμο πως θα συμπεριφερθει απεναντι μου αν θα με θυμαται κτλπ....που απο οσο ξερω δεν ξεχνανε και ευκολα τα σκυλια, πιο πριν το μεγαλυτερο διαστημα που εκανα να την δω ηταν μια εβδομαδα και μολις με ειδε ειχε για μιση ωρα πηγαινε περα δωθε απο την χαρα της και δεν σταματουσε να με γλυφει.
  #6  
Παλιά 27-01-17, 00:07
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

τα σκυλια ξερουν πολυ καλα που μπορουν να επιβληθούν.θα πρεπει να εισαι ετοιμος να την κανεις καλα ανα πασα στιγμη μεχρι που να καταλαβει ποιος ειναι ο αρχηγος.ακομα κι αν προσπαθησει να σε δαγκωσει δεν πρεπει να το βαλεις κατω.
ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα πρεπει να το κανεις.εχω Ελληνικο ποιμενικο (πολυ δυσκολοι χαρακτηρες) και οταν πλησιασω στο πιατο του κανει πισω και μου αφηνει το χωρο ελευθερο.αν πλησιασει αλλος θα τον κοψει στα δυο.ειναι καθαρα θεμα επικοινωνίας.
  #7  
Παλιά 27-01-17, 00:09
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Το θεμα δεν ειναι αν θα ειναι επιθετικο απεναντι σου..αυτο και απο τη δικη εμπειρια ,και επειδη κανω και γω μηνες να δω τα σκυλια αφου μενουν στο πατρικο μου,το αποκλειω σχεδον..το θεμα ειναι να μην ειναι ανεξελεγκτα επιθετικο προς αλλους ανθρωπους και ζωα γιατι αυτο θα ειναι προβλημα..Τωρα μεγαλη πειρα απο εκπαιδευση δεν εχω αλλα , με επιφυλαξη.., σου προτεινω μεγαλες βολτες με το σκυλο ελεγχομενο σε μερη που εχει κοσμο και στο σπιτι περιορισμο σε crate οταν εχεις κοσμο,να το βαζεις πριν την επισκεψη και οχι σαν τιμωρια αν αγριευει στους επισκεπτες..και επιμονη στις βασικες εντολες..Υπαρχει και φορουμ ελληνικο ειδικα για τη ρατσα,ρωτα και εκει ,θα ειναι πιο εμπειροι να σε κατατοπισουν..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
  #8  
Παλιά 27-01-17, 00:19
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα δεν ειναι αν θα ειναι επιθετικο απεναντι σου..αυτο και απο τη δικη εμπειρια ,και επειδη κανω και γω μηνες να δω τα σκυλια αφου μενουν στο πατρικο μου,το αποκλειω σχεδον..το θεμα ειναι να μην ειναι ανεξελεγκτα επιθετικο προς αλλους ανθρωπους και ζωα γιατι αυτο θα ειναι προβλημα..Τωρα μεγαλη πειρα απο εκπαιδευση δεν εχω αλλα , με επιφυλαξη.., σου προτεινω μεγαλες βολτες με το σκυλο ελεγχομενο σε μερη που εχει κοσμο και στο σπιτι περιορισμο σε crate οταν εχεις κοσμο,να το βαζεις πριν την επισκεψη και οχι σαν τιμωρια αν αγριευει στους επισκεπτες..και επιμονη στις βασικες εντολες..Υπαρχει και φορουμ ελληνικο ειδικα για τη ρατσα,ρωτα και εκει ,θα ειναι πιο εμπειροι να σε κατατοπισουν..
Αν εννοεις ενα που υπαρχει στο fb ειναι πολυ κακο σε θεμα επικοινωνιας, καταρχην η διαχειριστρια μιλαει πολυ ασχημα και χωρις λογο σε πολυ κοσμο και εχω σταματησει να γραφω εκει...και γνκ υπαρχει μια αισθηση οτι ο καθενας ειναι ετοιμος να την πει στον αλλον με το παραμικρο και να τον προσβαλει και οχι να τον βοηθησει...εγω προσωπικα εχω μαθει αλλιως με το aquatek που μπαινω εδω και πεντε χρονια περιπου και ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε επικοινωνια και προθυμοτητα στην βοηθεια καποιου που την χρειαζεται.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
τα σκυλια ξερουν πολυ καλα που μπορουν να επιβληθούν.θα πρεπει να εισαι ετοιμος να την κανεις καλα ανα πασα στιγμη μεχρι που να καταλαβει ποιος ειναι ο αρχηγος.ακομα κι αν προσπαθησει να σε δαγκωσει δεν πρεπει να το βαλεις κατω.
ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα πρεπει να το κανεις.εχω Ελληνικο ποιμενικο (πολυ δυσκολοι χαρακτηρες) και οταν πλησιασω στο πιατο του κανει πισω και μου αφηνει το χωρο ελευθερο.αν πλησιασει αλλος θα τον κοψει στα δυο.ειναι καθαρα θεμα επικοινωνίας.
Εμενα εχει τυχει να μου αγριεψει οταν παω κοντα στο φαι....στο μονο που μπορω να πω οτι εχω επιτυχια 100% ειναι οταν της βαζω φαγητο και αν δεν της δωσω εντολη να παει να φαει δεν το πλησιαζει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yo13 : 27-01-17 στις 00:19 Αιτία: Automerged Doublepost
  #9  
Παλιά 27-01-17, 00:24
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Oχι στο FB ..εδω.. http://dogo.forumsfree.org
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
  #10  
Παλιά 27-01-17, 01:18
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Καλησπέρα φιλε!
Οπως είχαμε πει και παλιότερα σε αντίστοιχο θεμα περί επιθετικότητας,η μόνη επιλογή που έχεις ειναι να το πας ή να ερθει εκπαιδευτής και να ξεκινήσετε παρέα την εκπαίδευση!
Την βασική υπακοή την μαθαίνεις εσυ και στην συνεχεια την δείχνεις στον αγαπημένο φιλο σου με τον εκπαιδευτή να σε καθοδηγεί σωστά δείχνοντας σου τις εντολές που με αυτές θα πορευτήτε στην συνεχεια της ζωής του!
Η συγκεκριμένη ράτσα εχει πολλες ιδιαιτερότητες και χρειάζονται έμπειρο ιδιοκτήτη!
Μακαρι να εχεις απλα στον χώρο που θα μείνει,γιατι ειναι ζωντανό που πρεπει να τρέχει καθημερινά!
Καλη συνεχεια.
  #11  
Παλιά 27-01-17, 01:23
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φιλε!
Οπως είχαμε πει και παλιότερα σε αντίστοιχο θεμα περί επιθετικότητας,η μόνη επιλογή που έχεις ειναι να το πας ή να ερθει εκπαιδευτής και να ξεκινήσετε παρέα την εκπαίδευση!
Την βασική υπακοή την μαθαίνεις εσυ και στην συνεχεια την δείχνεις στον αγαπημένο φιλο σου με τον εκπαιδευτή να σε καθοδηγεί σωστά δείχνοντας σου τις εντολές που με αυτές θα πορευτήτε στην συνεχεια της ζωής του!
Η συγκεκριμένη ράτσα εχει πολλες ιδιαιτερότητες και χρειάζονται έμπειρο ιδιοκτήτη!
Μακαρι να εχεις απλα στον χώρο που θα μείνει,γιατι ειναι ζωντανό που πρεπει να τρέχει καθημερινά!
Καλη συνεχεια.
Απλα κανω τις ερωτησεις μηπως καταφερω να βρω καποια λυση χωρις να σπαταλησω χρηματα, αλλα απο οτι βλεπω ειναι μονοδρομος και πρεπει αναγκαστικα να το κανω...εεε το σπιτι που μενω ειναι αρκετα μεγαλο, αλλα οταν θα το κατεβαζω θα το πηγαινω σε ενα γηπεδακι μπασκετ που εχει εδω διπλα απο το σπιτι μου....αλλα ετσι κι αλλιως πηγαινω κι εγω για τρεξιμο το βραδυ, οποτε μπορω να την περνω κι εκει μαζι μου, απλα η μετακομιση μου ηταν εκτος προγραμματος και ειναι κατι που εχει ταραξει τις ισσοροπιες και δεν ειμαι διατεθειμενος να την δωσω καπου αλλου, οπως βλεπω πολλους να δινουν τα σκυλια τους.
  #12  
Παλιά 27-01-17, 01:31
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Αμα πηγαίνεις για τρέξιμο με τον εκπαιδευμένο σκύλο σου θα ειναι απόλαυση!
Λόγο επικινδυνότητας της ράτσας πιστεύω επιβάλετε η εκπαίδευση!
Καλη συνεχεια φιλαρακι!
  #13  
Παλιά 27-01-17, 01:52
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Μια συμβουλη και απο μενα .Προσπαθησε να κουρασεις με καλο τροπο το σκυλι σου περνωντας ενεργεια.Να εκτονωνεται ο θυμος και η αγριαδα σε βολτες και παιχνιδια.Αυτο που σου βγαζρι μηπως ειναι η ελειψη του πραγματικου αφεντικου του(δλδ εσενα).Οταν εμεινε με τη μητερα σου πιστευω οτι αθελα της εχασε την αρχηγια και ο σκυλος το εκμεταλευτηκε.Κοινωνικοποιηση χρειαζεται με βολτες ,με επαφη κοσμου και ζωντανων.Παντα με επιβλεψη!
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
  #14  
Παλιά 12-02-17, 15:06
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Ίσως να μην είμαι ο πιο κατάλληλος για να μιλήσω εδώ, αλλά...

Βλέπω ότι έχεις ανοίξει και άλλο θέμα, για τον ίδιο σκύλο, τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε.
Βλέπω ότι υπάρχουν αλλαγές στη ζωή σου.
Βλέπω ότι τα προβλήματα με τον σκύλο σου μεγαλώνουν.

Και θέλω να ρωτήσω κάτι. Στο προηγούμενο θέμα όλοι σου είπαν να πας σε εκπαιδευτή, όχι μόνο για τον σκύλο, αλλά και για να μάθεις κι εσύ κάποια πράγματα. Πήγες; Δούλεψες καθόλου με τον σκύλο σου; Διάβασες; Ρώτησες; Έμαθες;

Υπάρχουν θέματα για τα οποία δεν μπορούμε να περιμένουμε να εξελιχθούν. Σκέφτηκες ποτέ ότι μπορεί μια βόλτα να εξελιχθεί σε τραγωδία; Σκέφτηκες τις ευθύνες σου απέναντι στον σκύλο σου, στους συμπολίτες σου, αλλά και στην οικογένειά σου;

Τα λέω όλα αυτά καλοπροαίρετα και εντελώς φιλικά,

Η amalia έγραψε στο προηγούμενο θέμα σου κλείνοντας:
Δεν υπαρχουν επικινδυνες ρατσες παιδια... υπαρχουν ιδιοκτητες που δεν ειναι αρκετοι για καποια σκυλια συγκεκριμενου ταπεραμεντου.
  #15  
Παλιά 03-03-17, 01:02
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Το να παω σε εκπαιδευτη ειναι λιγο δυσκολο αυτη την στιγμη λογω του οικονομικου κομματιου και με την πρωτη ευκαιρια θα παω...Το σκυλι ηρθε σε εμενα και παλι, οι αντιδρασεις του απεναντι μου ειναι οπως ηταν, εχω αρχισει σιγα σιγα να την κοινονικοποιω ξανα με τα αλλα σκυλια και δεν εχει παρουσιασει επιθετικοτητα, εκτος απο ενα το οποιο ηταν χωρις λουρι, ηρθε κοντα της και της εκανε μια αποτομη κινηση και εκεινη αγριεψε, δεν προσπαθησε να το δαγκωσει...και οι ωρες που την βγαζω βολτα ειναι ωρες που δεν κυκλοφορει πολυς κοσμος, δεν την εβαλα με την μια στα βαθια για να εχει εκατονταδες ερεθισματα και να μν μπορει να τα διαχειριστει.


Υ.Γ. Συμφωνω με ολα που λες, απλα οπως ειδες αν ειχαμε καποιο τραγικο ατυχημα δεν θα ηταν ευθηνη δικια μου αλλα του ατομου που αφηνει το σκυλι του ελευθερο...και οπως ειπα αφου δεν μπορω να παω τωρα σε εκπαιδευτη το κανω σιγα σιγα μονος μου μεχρι να τα καταφερω να διαθεσω χρηματα για την εκπαιδευση της.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 03-03-17 στις 10:10
  #16  
Παλιά 03-03-17, 10:19
Το avatar του χρήστη kostasagk
kostasagk Ο χρήστης kostasagk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

τα σκυλια και τα παιδια όπως τα μαθεις είναι,αλλα επειδή δεν ειμαστε και δάσκαλοι ,υπαρχουν οι εκπεδευτες,σχετα με το κοστος σκεψου ποσο θα σου κοστηση ένα δαγκωμα σε καποιο ανθρωπο. δεν κανουμε οικονομια σε τετοια.
καποτε ειχα μια λυκαινα ασπρη τρομερο σκυλι αριστος φυλακας με τα παιδια μου τρομερη υπομονη ,μικρα τοτε δεν δαγκωσε ποτε κανενα μας δεν γριλιζε όταν τις περνανε το κοκαλο από το στομα ,όταν γενησε δεν μας ενοχλουσε να πλησιάζουμε τα κουταβια ,αλλα πολύ αγρια με τους ξενους .μια φιλη της κορης μου εχει στον πισινο το αποτύπωμα από το δαγκωμα επειδή βγηκανε μαζι στην αυλη. όταν την πηγα για εκπεδευση δυο εκπεδευτες δεν την αναλαβαναν ο τριτος την αφήσαμε να του επιτεθει και εγινε μαχη μεχρι να την καταφερη να την ηρεμηση . ετσι εκπεδευτηκε αλλα εβγαινε εξω με φιμοτρο παντα . τωρα εχω δυο ρωσικα ποιμενικα και ένα κοπρο όλα εκπεδευμενα αλλα εξοδο παντα με φιμοτρο.ζωο είναι δεν ξερεις τι θα του στραβωση και πως θα αντιδραση.το νου σου τετοιυ είδους σκυλοι είναι από φυση αρκετα επιθετικοι και θελουν πολοι προσεκτικο χειρισμο ,ένα δειγμα που πρεπει να προσεξεις είναι ότι όταν περνας από κοντα στο φαγητο γρυλιζει ,τουλάχιστον στο αφεντικο που την ταιζει δεν είναι καλος αιωνος.
__________________
Φιλιαν αγαπα

  #17  
Παλιά 03-03-17, 12:01
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yo13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα κανω τις ερωτησεις μηπως καταφερω να βρω καποια λυση χωρις να σπαταλησω χρηματα, αλλα απο οτι βλεπω ειναι μονοδρομος και πρεπει αναγκαστικα να το κανω...εεε το σπιτι που μενω ειναι αρκετα μεγαλο, αλλα οταν θα το κατεβαζω θα το πηγαινω σε ενα γηπεδακι μπασκετ που εχει εδω διπλα απο το σπιτι μου....αλλα ετσι κι αλλιως πηγαινω κι εγω για τρεξιμο το βραδυ, οποτε μπορω να την περνω κι εκει μαζι μου, απλα η μετακομιση μου ηταν εκτος προγραμματος και ειναι κατι που εχει ταραξει τις ισσοροπιες και δεν ειμαι διατεθειμενος να την δωσω καπου αλλου, οπως βλεπω πολλους να δινουν τα σκυλια τους.
Ειναι η ηλικια της "βλακειας" οπως τη λεω εγω. Για κανα χρονο θα δοκιμαζει τα παντα. Θα δει τι την παιρνει, τι οχι, θα αμφισβητει. Ξερεις ποσοι στον 1,5 χρονο λενε τα ιδια? "Μα μεχρι χθες ειχα ενα αρνακι, επαιζε με σκυλια, εκανε χαρα σε ανθρωπους και τωρα αγριευει και σε μενα" . Κλασικο dogo argentino... Ξερεις ενας εκτροφεας στην Ιταλια εχει την πιο ωραια επωνυμια - Angelo o Demonio

Eπειδη δεν εχεις εμπειρια (ειναι το δευτερο θεμα μου ανοιγεις σε λιγους μηνες )και εχεις απεναντι σου μια πολυ ιδιαιτερη φυλη, ειναι πραγματι μονοδρομος η εκπαιδευση στη βασικη υπακοη. Να εχεις στο μυαλο σου ομως κατι .. Οχι βια στα dogo και εναλλαγη σεναριων γιατι βαριουνται πολυ ευκολα. Να εισαι διπλα στον εκπαιδευστη και οτιδηποτε σε προβληματιζει να το λες. Να θυμασαι οτι η σκυλα ειναι δικια ΣΟΥ και εσυ θα ζησεις με τα αποτελεσματα της εκπαιδευσης της.
Το γεγονος οτι αγριευει οταν περνας διπλα απο το φαγητο της δειχνει ενα και μοναδικο σημαδι.. η σκυλα ΔΕ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ. Δουλεψε μαζι της απο το μηδεν με εναν εκπαιδευτη που γνωριζει τη φυλη. Δεν ειναι σπαταλη οπως λες, ειναι αναγκαιοτητα! Υπαρχουν εκπαιδευτες που πληρωνονται με την επισκεψη.. βρες τα χρηματα, μαζεψε τα και δεξου καποιες συμβουλες επαγγελματια.

Το να τη βγαζεις βολτα αργα τη νυχτα για να μη βλεπει κοσμο ή σκυλια δεν ειναι λυση. Τι θα κανεις οταν παει 6 ή 7 ετων? Tα dogo και γενικα τα μαστιφοειδη κορυφωνουν τον αισθημα της φυλαξης γυρω στα 4 που ολοκληρωνονται συναισθηματικα και εγκεφαλικα. Και μιλαμε για ενα κυνηγοσκυλο μεγαλου θηραματος με πολλες φυλες στο dna του. Εχω ζησει με πολλα ντογκο τα τελευταια 10 χρονια θα σου πω οτι ενα ενηλικο ισορροπημενο argentino ειναι ο καλυτερος συντροφος που μπορει να σου συμβει. Ειναι μεγαλη τυχη
  #18  
Παλιά 03-03-17, 12:30
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι η ηλικια της "βλακειας" οπως τη λεω εγω. Για κανα χρονο θα δοκιμαζει τα παντα. Θα δει τι την παιρνει, τι οχι, θα αμφισβητει. Ξερεις ποσοι στον 1,5 χρονο λενε τα ιδια? "Μα μεχρι χθες ειχα ενα αρνακι, επαιζε με σκυλια, εκανε χαρα σε ανθρωπους και τωρα αγριευει και σε μενα" . Κλασικο dogo argentino... Ξερεις ενας εκτροφεας στην Ιταλια εχει την πιο ωραια επωνυμια - Angelo o Demonio

Eπειδη δεν εχεις εμπειρια (ειναι το δευτερο θεμα μου ανοιγεις σε λιγους μηνες )και εχεις απεναντι σου μια πολυ ιδιαιτερη φυλη, ειναι πραγματι μονοδρομος η εκπαιδευση στη βασικη υπακοη. Να εχεις στο μυαλο σου ομως κατι .. Οχι βια στα dogo και εναλλαγη σεναριων γιατι βαριουνται πολυ ευκολα. Να εισαι διπλα στον εκπαιδευστη και οτιδηποτε σε προβληματιζει να το λες. Να θυμασαι οτι η σκυλα ειναι δικια ΣΟΥ και εσυ θα ζησεις με τα αποτελεσματα της εκπαιδευσης της.
Το γεγονος οτι αγριευει οταν περνας διπλα απο το φαγητο της δειχνει ενα και μοναδικο σημαδι.. η σκυλα ΔΕ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ. Δουλεψε μαζι της απο το μηδεν με εναν εκπαιδευτη που γνωριζει τη φυλη. Δεν ειναι σπαταλη οπως λες, ειναι αναγκαιοτητα! Υπαρχουν εκπαιδευτες που πληρωνονται με την επισκεψη.. βρες τα χρηματα, μαζεψε τα και δεξου καποιες συμβουλες επαγγελματια.

Το να τη βγαζεις βολτα αργα τη νυχτα για να μη βλεπει κοσμο ή σκυλια δεν ειναι λυση. Τι θα κανεις οταν παει 6 ή 7 ετων? Tα dogo και γενικα τα μαστιφοειδη κορυφωνουν τον αισθημα της φυλαξης γυρω στα 4 που ολοκληρωνονται συναισθηματικα και εγκεφαλικα. Και μιλαμε για ενα κυνηγοσκυλο μεγαλου θηραματος με πολλες φυλες στο dna του. Εχω ζησει με πολλα ντογκο τα τελευταια 10 χρονια θα σου πω οτι ενα ενηλικο ισορροπημενο argentino ειναι ο καλυτερος συντροφος που μπορει να σου συμβει. Ειναι μεγαλη τυχη
Δεν τα θεωρω σπαταλη τα χρηματα, απλα αυτη την περιοδο ειναι λιγο δυσκολα...οσο για το φαγητο παρατηρησα κατι απο οταν ηρθε παλι σε εμενα, δεν μπορει να φαει χωρις να ειμαι διπλα της, κανει καποια αγριεματα αλλα οταν την χαιδευω την ωρα που τρωει, αλλα το μεγαλυτερο μερος του φαγητου το τρωει οταν ειμαι διπλα της και αν κραταω το μπολ της στα χερια μου, επισης δεν ειπα την βγαζω αργα για να μην βλεπει σκυλια, για να μην υπαρχουν παρα πολλα σκυλια το λεω και το παω βημα βημα για να γινει οπως ηταν πριν, γτ προφανως και θελω να εχει σχεσεις με αλλους σκυλους.
  #19  
Παλιά 03-03-17, 16:02
Το avatar του χρήστη arklaga2525
arklaga2525 Ο χρήστης arklaga2525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2016
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 111
Wink

Kαλυτερα να το πας για εκπαιδευση για την γενικοτερη αφσαλεια (ολων)
__________________
LAKI
  #20  
Παλιά 12-03-17, 16:24
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Από Τρίτη ξεκιναει μαθημα το σκυλι, ελπιζω να πανε ολα καλα!!!!!
  #21  
Παλιά 12-03-17, 18:32
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Θα δεις την συμπεριφορα του να αλαζει πολυ προς το καλυτερο.
Θα ηρεμησεις μια και καλη τωρα.
Επρεπε να το ειχες ξεκινησει απο την αρχη αλλα ποτε δεν ειναι αργα.
Τα σκυλια μαθαινουν παντα απλα οσο πιο μεγαλα τοσο περισοτερο χρονο θελουν. Μην φανταστεις πολυ.
Καλα μαθηματα λοιπον.
  #22  
Παλιά 23-03-17, 17:47
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yo13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να παω σε εκπαιδευτη ειναι λιγο δυσκολο αυτη την στιγμη λογω του οικονομικου κομματιου και με την πρωτη ευκαιρια θα παω...Το σκυλι ηρθε σε εμενα και παλι, οι αντιδρασεις του απεναντι μου ειναι οπως ηταν, εχω αρχισει σιγα σιγα να την κοινονικοποιω ξανα με τα αλλα σκυλια και δεν εχει παρουσιασει επιθετικοτητα, εκτος απο ενα το οποιο ηταν χωρις λουρι, ηρθε κοντα της και της εκανε μια αποτομη κινηση και εκεινη αγριεψε, δεν προσπαθησε να το δαγκωσει...και οι ωρες που την βγαζω βολτα ειναι ωρες που δεν κυκλοφορει πολυς κοσμος, δεν την εβαλα με την μια στα βαθια για να εχει εκατονταδες ερεθισματα και να μν μπορει να τα διαχειριστει.


Υ.Γ. Συμφωνω με ολα που λες, απλα οπως ειδες αν ειχαμε καποιο τραγικο ατυχημα δεν θα ηταν ευθηνη δικια μου αλλα του ατομου που αφηνει το σκυλι του ελευθερο...και οπως ειπα αφου δεν μπορω να παω τωρα σε εκπαιδευτη το κανω σιγα σιγα μονος μου μεχρι να τα καταφερω να διαθεσω χρηματα για την εκπαιδευση της.

Συγνώμη φίλε, αλλά η ευθύνη είναι ΟΛΗ δικιά σου. Είσαι απόλυτα υπεύθυνος για το τι θα προξενήσει το σκυλί σου. Δηλαδή αν έρθει ένα παιδάκι να χαϊδέψει το σκυλί σου και......... Τι θα πεις μετά;;;;


Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά με την εκπαίδευση και να χαρείς την αγάπη και την συντροφικότητα ενός τόσο μοναδικού πλάσματος, όπως είναι ο σκύλος.

Πάντα φιλικά.
  #23  
Παλιά 25-03-17, 18:54
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratri1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αν έρθει ένα παιδάκι να χαϊδέψει το σκυλί σου και......... Τι θα πεις μετά;;;;
Το να ερθει ενα παιδακι για να το χαιδεψει θα ειναι σαν να αφησει καποιος το σκυλι του χωρις λουρι, οσο ηρεμο και να ειναι ενα σκυλι σε μια περιεργη κινηση που μπορει να κανει το παιδακι αθελα του, ισως δημιουργησει και περιεργη συμπεριφορα απο το σκυλι...και απο την στιγμη που το σκυλι μου ξερω οτι εχει αυτο το θεμα δεν αφηνω κανεναν να πλησιαζει ετσι ποσο μαλλον ενα παιδακι...και πολλες φορες το δαγκωμα ενος σκυλου σε ενα παιδακι δεν δειχνει παντα την ανευθυνοτητα του ιδιοκτητη, αλλα την ανευθυνοτητα ενος γονιου που εκθετει το παιδι του σε κινδυνο, εκει που θα ημουν εγω λαθος θα ηταν αν το αμολουσα και το αφηνα να κανει οτι θελει και παραλληλα να αφηνω τον καθενα να το πλησιαζει, ενω γνωριζω οτι υπαρχει ο κινδυνος ασχημης αντιδρασης.

Και ξαναλεω οτι ευθυνη φερουν ατομα που εχουν τα σκυλια τους ελευθερα, οχι οταν καποιος βγαινει με τον σκυλο και τον εχει με το λουρακι του...οποτε οχι δεν ειναι ευθυνη δικια μου αν ερθει καποιο σκυλι που ο αλλος το εχει ελευθερο και υπαρξει ατυχημα.

Υ.Γ. Δεν μιλαω επιθετικα απλα σου λεω πως το βλεπω απο την πλευρα μου...και επειδη εγιναν ετσι τα πραγματα ζοριζομαι σε αυτη την φαση οικονομικα για να αλλαξει η κατασταση, δεν ειναι οτι δεν κανω κατι.
  #24  
Παλιά 30-03-17, 22:53
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Να θυμίσω απλά ότι... ο νόμος υποχρεώνει τα σκυλιά μας στην βόλτα, να φέρουν φίμωτρο (και με λουρί).-
  #25  
Παλιά 31-03-17, 09:44
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Να θυμίσω απλά ότι... ο νόμος υποχρεώνει τα σκυλιά μας στην βόλτα, να φέρουν φίμωτρο (και με λουρί).-
+100.000.000.000.000.000
  #26  
Παλιά 31-03-17, 10:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε Yo13, δεν είναι μόνο ότι ο νόμος μας επιβάλει να βγάζουμε τα σκυλιά με λουρί και φίμωτρο,
αλλά είναι και η λογική πως όταν έχουμε ένα ζώο που έστω και μία στο εκατομμύριο μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα μας αναγκάζει να κάνουμε κάτι παραπάνω.
Γιατί με τη λογική που είπες πως φταίει και ο γονιός που ξέφυγε το πιτσιρίκι για λίγα δευτερόλεπτα και πήγε να χαϊδέψει το σκύλο και τον δάγκωσε, εσένα πως ξέφυγε από τη προσοχή σου το σκυλί και το έκανε αυτό ;
Και τελικά το δικό σου το ζωντανό δεν είναι κοινωνικό, όχι τα πιτσιρίκια ή κάποια άλλα πραγματικά κοινωνικά σκυλιά.
Γιατί έτσι στο τέλος θα πρέπει να βάζουμε και στα πιτσιρίκια λουριά όταν τα βγάζουμε έξω.
Επίσης με το σκεπτικό αυτό θα βγάζαμε βόλτες αρκούδες , λιοντάρια και τίγρης.
Δεν είναι έτσι όμως.
Χωρίς να βάζω νόμους κλπ, με την απλή λογική θα πρέπει και εμείς να προστατεύουμε τους γύρω μας από κάποιον κίνδυνο που μπορεί να προκαλέσει το δικό μας ζωντανό ή δικές μας ενέργειες,
και όχι μόνο να αυτοπροστατεύονται οι γύρω μας.
Είναι σαν μου λες πως οδηγάς στο δρόμο και σου πετάχτηκε ένα πιτσιρίκι και εσύ δεν πάτησες φρένο, αλλά πέρασες από πάνω του γιατί φταίει ο γονιός που ξέφυγε της προσοχής του αλλά και δεν ήταν και σε διάβαση πεζών.
Σκέψου το λίγο.
Μη θεωρήσεις πως είμαι από αυτούς που δεν αγαπούν τα σκυλιά ή γενικά τα ζώα,
το αντίθετο θα έλεγα.
Όσο με θυμάμαι είχα σκύλο στο σπίτι, αλλά πάντα ανάλογα με τις δυνατότητες μου και ειδικά στο να έχει ο σκύλος μου τον κατάλληλο χώρο και εγώ τον χρόνο να ασχοληθώ μαζί του.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


  #27  
Παλιά 31-03-17, 11:43
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Να θυμίσω απλά ότι... ο νόμος υποχρεώνει τα σκυλιά μας στην βόλτα, να φέρουν φίμωτρο (και με λουρί).-
Κανενας Νομος δε το λεει αυτο.
  #28  
Παλιά 31-03-17, 12:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Από όσο διάβασα λέει αυτό
άρθρο 5, παρ. 2
2. Ο κάτοχος του ζώου συντροφιάς ευθύνεται για οποιαδήποτε βλάβη ή ζημιά, που προκαλείται από το ζώο, σύμφωνα με το άρθρο 924 Α.Κ.. Για τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς, εκτός από εκείνα της παραγράφου 5 του άρθρου 9, η αντίστοιχη ευθύνη βαρύνει τον οικείο Δήμο.
άρθρο 5, παρ. 3
3. Ειδικά ο ιδιοκτήτης σκύλου: α) μεριμνά για να γίνεται ο περίπατος σκύλων πάντα με συνοδό

https://nomoi.info/%CE%A6%CE%95%CE%9...5%CE%BB-5.html
επομένως με ή χωρίς φίμωτρο έχει την απόλυτη ευθύνη
--------------------------
Για φίμωτρο αναφέρει μόνο σε εκθέσεις, στο άρθρο 7, παρ. 2
Ζώα συντροφιάς, που εκδηλώνουν χωρίς αιτία επιθετική συμπεριφορά προς τα άλλα ζώα ή τον άνθρωπο, φέρουν υποχρεωτικά φίμωτρο ή απομακρύνονται από την έκθεση.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


  #29  
Παλιά 31-03-17, 12:56
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Εμενα το φιμωτρο δεν μου αρεσει σαν ιδεα και δεν το χρησιμοποιησα ποτε σε σκυλι μου. Αλλα τα σκυλια μου ηταν παντα δεμενα, πληρως ελεγχομενα και δεν ηταν ποτε επιθετικα. Ακομα και ντοπερμαν που ειχα δεν ηταν ποτε επιθετικα στη βολτα αν ερχοταν καποιος να τα χαϊδεψει. Στο σπιτι ηταν αλλη ιστορια, προστατευαν τον χωρο τους και ηταν επιθετικα (μεχρι να μπει ο "αγνωστος" μεσα και να δουν τα σκυλια οτι τον δεχτηκαμε και τον βαλαμε μεσα).
Τωρα ομως επειδη συμφωνω 100% μ'αυτα που λεει ο Τακης και δεν μπορουμε στο τελος να βγαζουμε εμεις τα παιδια μας με λουρια ή τα σκυλια μας που βγαζουμε δεμενα να κινδυνευουν ανα πασα στιγμη να γινουν θηραμα καποιου αλλου μεγαλοσωμου και επιθετικου σκυλου που ο ιδιοκτητης του τον αμολησε ελευθερο, και το φιμωτρο μπαινει στο παιχνιδι κανονικα.
Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας παιδια. Και σκυλο killer, και ανεκπαιδευτο γιατι δεν εφτασαν τα λεφτα και αντικοινωνικο γιατι δεν προλαβαινω να το βγαζω εξω συχνα και ελευθερο να τρεξει το καημενο...
Και μιλαω γενικα, οχι για τη συγκεκριμενη περιπτωση. Τα βλεπω και τα αντιμετωπιζω καθε μερα δυστυχως.
Η ελευθερια μας σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου...
Θελει λογικη και σεβασμο η υποθεση. Και αυτη και τα παντα στη ζωη.
Και οπως μελεταμε και διαλεγουμε τι ψαρια μπορουμε να παρουμε με βαση το τι ενυδρειο σηκωνει η τσεπη κλπ κλπ. ετσι πρεπει να μελεταμε και τι σκυλι θα παρουμε με βαση το τι μπορουμε να διαχειριστουμε.
Εγω προσωπικα θεωρω παντως οτι ολοι πρεπει να εχουμε τα σκυλια μας δεμενα. Δεν πεφτει το βαρος μονο σ'αυτον που εχει το "αγριο", "επικίνδυνο" σκυλι. Την περασμενη Κυριακη το πρωι προσπαθουσα να χωρισω ενα πιτμπουλ που ειχε αρπαχτει αγρια με ενα σεττερ γιατι και τα 2 ηταν ελευθερα στη βολτα. Και μαλιστα η ιδιοκτητρια του σεττερ απο τη μια εβριζε τον ιδιοκτητη του πιτμπουλ επειδη το ειχε ελευθερο (λες κι αυτη το ειχε δεμενο) και απ'την αλλη υπερηφανευονταν οτι το δικο της την επεσε στο πιτμπουλ και το δαγκωσε...!Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.
Επισης για την ιστορια να αναφερω οτι το πιτμπουλ δαγκωσε ασχημα τον ιδιοκτητη του πανω στον καυγα και ετρεχε στα νοσοκομεια...
Και τελικα τα χωρισαμε βρεχοντας τα με εναν κουβα νερο.
  #30  
Παλιά 31-03-17, 13:05
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Αλλο οι εκθεσεις, αλλο η μεταφορα με μεσα μαζικης μεταφορας και αλλο ο περιπατος του σκυλου.

Και βεβαια ο ανθρωπος εχει την αποκλειστικη ευθυνη για οτι προκαλεσει ο σκυλος του.

Εγω μονο για το φιμωτρο εγραψα.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Spot pee σκύλου gkontos Άλλα ζώα 13 12-01-15 00:08
Ο σκύλος και το δελφίνι peristerigeo Ιστοσελίδες στο Internet 3 10-03-14 13:23
Τι ράτσα σκύλου έχετε; giannis vih Άλλα ζώα 169 02-02-14 15:10
Επιλογή σκύλου tzimakos Άλλα ζώα 127 12-01-07 17:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11214 seconds with 15 queries