Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-01-16, 15:03   #1
Let the games begin!
 
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix
Member
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος 18-01-16, 15:03
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Let the games begin λοιπόν ,που λένε και ..... στο χωριό μου!

Μετά από αρκετό διάβασμα στο φόρουμ, ήρθε η ώρα να αγοράσω επιτέλους το πρώτο μου ενυδρείο!!! Η αγορά τοποθετείται στο τέλος του μήνα οπότε σκέφτηκα να παρουσιάσω τις σκέψεις μου εδώ και αν κάπου λανθάνω (πράγμα πολύ πολύ πιθανό), αν μπορείτε να με διορθώσετε ή να μου προτείνετε εναλλακτικές ως πιο έμπειροι. Αν η απάντηση υπάρχει ήδη σε κάποιο θέμα μου αρκεί το link. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας αλλά και μου με ακούτε (διαβάζετε)!

Έχοντας ταυτόχρονα στο μυαλό μου τα όσα έχω διαβάσει αλλά και αυτό και αυτό, θα προσπαθήσω να κάνω ότι καλύτερο μπορώ ώστε να έχω ένα όμορφο αποτέλεσμα τόσο για μένα, όσο και για τα ψαράκια που θα φιλοξενήσω μακρυά από το πραγματικό τους σπίτι. Επίσης να γλιτώσω και το "ξύλο" στην παρουσίαση

Σαν πρώτο βήμα σκέφτομαι αναφορικά με το μέγεθος του ενυδρείου σύμφωνα με τις δυνατότητες χώρου κτλ. Το έπιπλο στο οποίο θα τοποθετηθεί το ενυδρείο έχει πλάτος 40εκ και μήκος 130εκ και μπορεί άνετα να σηκώσει το βάρος του ενυδρείου. Το ενυδρείο το σκέφτομαι γύρω στα 100 λίτρα με όσο γίνεται καλύτερο εσωτερικό φίλτρο και μέχρι 200 ευρώ. Σε αυτό σκοπεύω να φιλοξενήσω ψαράκια που θα έχουν απαιτήσεις στις οποίες να μπορώ να ανταποκριθώ ως αρχάριος και προφανώς θα "κάνουν" για το ενυδρείο μου. Υπάρχει και ένα στη λίστα στα 180 λίτρα αλλά μάλλον τρώει πόρτα γιατί, αν και δεν υπάρχει πρόβλημα με το βάρος, έχει μεγαλύτερο πλάτος από το έπιπλο μου...
Ψάχνοντας λοιπόν έχω "καταλήξει" στην πιο κάτω λίστα! (Τα παραθέτω και όλα μαζί)

Haquoss Evolution 100

Juwel Rekord 800

Juwel Rio 125

Juwel Rio 180

Κάθε γνώμη από εμπειρία στα παραπάνω δεκτή!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  AQUARIUM.jpg
Εμφανίσεις:  405
Μέγεθος:  42,0 KB  

Εμφανίσεις: 11514
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-16, 15:12
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

στη θεση σου θα εφτιαχνα ενα μονος μου.130χ40χ50....αφου το επιπλο αντεχει.αρκει να μπορεις φυσικα.δεν ειναι δυσκολο αν πιανουν τα χερια σου.και θα γλυτωσεις και λεφτα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-16, 15:34
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Αρχικά να προσθέσω ότι δε θέλω να πιάσω όλο το έπιπλο. Υπάρχει η περίπτωση της μετακόμισης, οπότε όσο και αν θέλω να φτιάξω κάτι πιο custom ίσως να μην είναι η κατάλληλη εποχή. Επίσης αν και ήταν από τα πρώτα που σκέφτηκα, νιώθω ότι χρειάζομαι μεγαλύτερη εμπειρία για να κάνω αυτό το βήμα. Να δω τι θέλω πιο πολύ μιας και είναι εντελώς νέα νερά αυτά για μένα. Οπότε ζητάω ένα πιο μικρό από τα 250-280 λίτρα που θα μπορούσα να χτίσω εκεί. Το φτιαχτό θα έρθει μακάρι να είναι το δεύτερο!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-16, 18:26
Το avatar του χρήστη ozgur_hfo
ozgur_hfo Ο χρήστης ozgur_hfo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2013
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα το μικρότερο της juwell. Νομιζω οτι είναι ποιοτικά προϊόντα και με φουλ εξοπλισμό. Εγώ είχα το 60αρι της ενα φεγγαρι. Καλη αρχή λοιπον.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-16, 12:45
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή Ψαροσύνθεση σε 125 λίτρα

Καλημέρα όλη μέρα! (μέχρι να το γράψω θα έχει πάει σίγουρα καλησπέρα και βάλε!)

Για να στήσω το ενυδρείο που θα αγοραστεί σήμερα θα πρέπει να καταλήξω στην ψαροσύνθεση και θα χρειαστώ αρκετή βοήθεια
Όταν είδα αυτό το ψαράκι πάντως πραγματικά ξετρελάθηκα!


Πηγή Φωτογραφίας

Οκ δεν είναι για το μήκος που έχει το ενυδρείο μου αλλά δε θα τρελαθούμε κιόλας! Τόσα όμορφα ψαράκια υπάρχουν!

Πάμε στα θέλω:
- Νερό βρύσης ή και πιο μαλακό με τη χρήση αντίστροφης όσμωσης (50-60 ευρώ δεν είναι τρομερό κόστος. Στην τελική φτιάχνεις νερό και για το ατμοσίδερο! )
- Φυτεμένο με εύκολα φυτά που δεν απαιτούν διοξείδιο (έχω βρει τη σχετική λίστα)
- Υπόστρωμα που να μην επηρεάζει το Ph αλλά να μην είναι φουλ λευκό (εδώ θέλω σίγουρα βοήθεια).
- Διακόσμηση με ξύλα ίσως και κάποιες πέτρες (οι πέτρες θα εξαρτηθούν από τα ψάρια περισσότερο αλλά και το τι θα βρω να μου αρέσει)
- Όμορφα ψαράκια για τις πάνω ζώνες αλλά και για το βυθό. Ιδανικά στο σύνολο 3 είδη. Ίσως σαλιγκάρια. Για γαρίδες δεν ξέρω δεν απαντώ. Διαβάζω πολλά και δεν θέλω να τα βάλω όλα μαζί ταυτόχρονα - ταυτόχρονα σαν το ανέκδοτο... Ξεκινάμε με τα ψαράκια και βλέπουμε.

Πάμε στα πρέπει τώρα! Αυτά τα καθορίζουν απ' ότι κατάλαβα τα ψαράκια....

Ας ξεκινήσουμε από τα ψαράκια λοιπόν και βλέπουμε.Έφτιαξα μια λίστα από ψαράκια τα οποία μου αρέσουν αρκετά και θα μπορούσαν πιστεύω να μπουν στο ενυδρείο μου αλλά και να συνδυαστούν μεταξύ τους (τα περισσότερα).

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιους συνδυασμούς με αυτά ή παρόμοια ψαράκια; (εντάξει το παραδέχομαι έβαλα και 2-3 που δε μπαίνουν ).

Επισυνάπτω τη λίστα και σαν φωτογραφία αλλά και σαν excel. Τις πληροφορίες της πήρα από το seriouslyfish και έχω και το link δίπλα στο αρχείο.

Περιμένω με αγωνία τις προτάσεις σας!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fish.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  93,0 KB  
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: rar Fish.rar (6,5 KB, 303 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-16, 11:46
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή Update

Τελικά αγοράστηκε το RIO125 (26/1) και μπήκε πάνω σε έπιπλο δικής μου κατασκευής που προυπήρχε. Μετά από αρκετές ημέρες αναμονής (12/2) έβαλα μαύρο χαλίκι (1-3χιλ) νερό (το οποίο το ταλαιπώρησα και με ταλαιπώρησε για να καθαριστεί), καθώς και μεγάλη δόση αμμωνίας 10ml περίπου. Στο κλασσικό φίλτρο του Juwel με τα μπλε και πράσινα σφουγγάρια πρόσθεσα στο κάτω μέρος και ένα ακόμα κουτάκι με κάτι σαν ελαφρόπετρα μέσα (Cirax το λέει η Juwel). Μέσα επίσης έβαλα 3 μικρές ρίζες μοπάνι αφού τις είχα βράσει και ήταν μια βδομάδα σε νερό που άλλαζε κάθε μέρα. Να πω στο σημείο αυτό ότι η ρύθμιση του θερμοστάτη είναι παραπάνω από "ενδιαφέρουσα". Με τα λίγα με τα πολλά κατάφερα να φέρω τη θερμοκρασία γύρω στους 26-27 βαθμούς (με θερμοκρασία δωματίου 20βαθμούς).

Ένας λόγος που άργησα να το γεμίσω είναι και τα υγρά τεστ της API που παρήγγειλα απέξω. Χρειάστηκαν 10 ήμερες σκληρών διαπραγματεύσεων με τους αγρότες για να περάσουν τα μπλόκα και να φτάσουν στα χέρια μου.

Από 17/2 και μετά άρχισαν να αλλάζουν οι μετρήσεις και έδειχναν εκτός από αμμωνία και νιτρώδη - νιτρικά σε πολύ υψηλές συγκεντρώσεις. Στις 19/2 έκανα αλλαγή περίπου 50% του νερού και μετά από αυτή η αμμωνία μετρήθηκε γύρω στα 2ppm, νιτρώδη πάνω από 5ppm και νιτρικά γύρω στα 80. Στις 20/2 η αμμωνία μετρήθηκε σχεδόν στο 0 οπότε πλέον προσθέτω καθημερινά 2ml αφού και 21/2 αλλά και σήμερα 22/2 μετρήθηκε στο 0,25

Το στρώσιμο προχωράει κανόνι λοιπόν και περιμένω να ολοκληρωθεί ο κύκλος, ώστε να το φυτέψω και μετά από λίγο να μετρήσω σκληρότητες PH κτλ και να δω τι ψαράκια θα βάλω μέσα τελικά. Ίσως το πιο δύσκολο πράγμα στην όλη διαδικασία να είναι η αναμονή και χρειάζεται τρελή υπομονή για να μη βιαστείς!! Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι αν είχα την πρώτη αλλαγή νερού που έκανα σε βίντεο, δε θα έβγαζε τρελό γέλιο αν παιζόταν σε fast forward με μουσική αλλά Benny Hill!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-16, 13:40
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

εγω εχω να σου προτείνω το έξεις να δημιουγγσεις ένα βιοτοπικο ενυδρείο δηλαδή ψάρια και φυτά από μια συγκεκριμένη Ήπειρο εγω ασπουμε σε 150 λίτρα θα βάλω μια ομάδα απο κορι και ένα ζευγάρι από βολιβιανα ραμιιρεζι αφού είπες ότι παίζει να πάρεις και οσμοση μπορείς να βάλεις και μια ομάδα απο ροδοστομους κ να εισε άρχοντας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-16, 14:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Mε γεια.
Τωρα ειδα το θεμα σου και δεν προλαβα να συμφωνησω με τον tyrinthos.
Αφου ειχες μηκος 130 θα μπορουσες να το εκμεταλευτεις κολλώντας (με τη βοηθεια συνχομπιστων αν δεν γνωριζεις), ενα ενυδρειο με πλαινο φιλτρο τυπου αμβουργου και θα ησουν αρχοντας

Και το ριο 125 ειναι μια χαρα ενυδρειο για αρχη. 80 εκ μηκος μεν και θα σε περιορισει καπως σε επιλογες.
(Τωρα σου φαινεται μεγαλο αλλα στη συνεχεια θα δεις οτι ειναι περιορισμενες οι δυνατοτητες. Θυμαμαι ειχα παρει το 180-ενα μετρο μηκος- για πρωτο ενυδρειο και μου φαινοταν τεραστιο, και μετα απο χρονια που το ειχα ηδη δωσει, το ειδα σε ενα φιλο και σκεφτηκα αυτο το ενυδρειακι ειχα?)

Θα εχεις διαβασει τα αδυνατα σημεια των juwel.
α) δεν βρισκεις λαμπες εμποριου (που ειναι πιο οικονομικες και εξισου καλες) που να μπαινουν στο φωτιστικο λογω διαφορετικου μηκους.
β) Η αντλια και ο θερμαντηρας δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα.
Αντλια ευτυχως κατι εχουν βρει τα παιδια σε ημιτασιον (εξισου καλη, ιδια εταιρεια δλδ κατασκευης, αλλη ταμπελα). Γιατι αν χαλασει (και χαλανε γρηγορα, συνηθως στα 2 χρονια αρχιζεις και την περιμενεις. Αν χαλασει πιο νωρις, ευχης εργον θα ειναι για να την αντικαταστησεις με την εγγυηση) και αγοραζες μαμισια αντλια θα σου ερχοταν μια η αλλη με καλο εξωτερικο φιλτρο.
Οι θερμαντηρες της, ψιλοχαρβαλα και αδυναμοι. Παντως η ταλαιπωρια σου για να ζεστανεις το νερο δεν οφειλεται σε κακη ποιοτητα. Συνηθως οι θερμαντηρες εχουν μια ασφαλεια που κλεινει αυτοματα οταν λειτουργει πολυ ωρα η αντισταση (ασχετως αν εφτασε στη θερμοκρασια που εχεις ρυθμισει), για να μην υπερθερμανθει και καει.
γ) Το μπαλαστ που τροφοδοτει τις λαμπες, αν καει (δεν συμβαινει συχνα βεβαια), θελει εγχείρηση το καπακι και μετα φαινονται οι τομες και τα ραμματα. Δεν το συζηταμε για να αγοραστει καινουριο φωτιστικο. Παιρνουμε ολο το ενυδρειο καλυτερα.

Απο την αλλη, πολυ βολικο καπακι για ολες τις εργασιες συντηρησης και τοποθετηση ψυξης, καλης ποιοτητας κατασκευη γυαλας, πολυ καλο βολικο και γερο επιπλο.
Αυτα ομως μας ενδιαφερουν να ειναι καλα. Τα προηγουμενα (φιλτρο θερμανση) οι πιο πολλοι τα αλλαζουν εξ αρχης με αλλα.

Το φιλτρο του ειναι πολυ εξυπνα σχεδιασμενο για πολυ καλη φιλτρανση (ακομα και με τα μαμισια υλικα) σε λογικο μεγεθος και οχι πολυ γκουμουτσα, αλλα και με ενα μειονεκτημα.

Εχει εισαγωγη νερου και απο ψηλα, και αν πεσει η σταθμη κατω απο τις γρυλιες εισαγωγης, θα σταματησει η ροη και θα καει η αντλια.
Αυτο γινεται πολυ επικινδυνο το καλοκαιρι με την εξατμιση.
Ιδως αν υπαρχει ψυξη με ανεμιστηρακια, πρεπει να γινεται καθημερινα αναπληρωση.
Δλδ στις διακοπες πρεπει να υπαρχει ειτε αυτοματη αναπληρωση, ειτε ανθρωπος να αναπληρωνει.

Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-02-16, 14:36
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Να πω την αλήθεια μου κάνω ασκήσεις υπομονής να δω που θα κάτσει το νερό από άποψη σκληρότητας και μετά αποφασίζω τι θα βάλω μέσα! Επίσης εκτός από τις παραμέτρους του νερού μετράω και τις δυνάμεις μου στο λιγοστό χρόνο που έχω. Πολύ ενδιαφέρουσα η πρόταση σου Ηλία! Θα την έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου (γιατί αν την φέρω στο μπροστά τη βάψαμε! Τα παίρνω αύριο κιόλας! ).

Σπύρο σε ευχαριστώ για τη σύνοψη των πλεονεκτημάτων και των μειονεκτημάτων. Κάποια από αυτά δεν τα γνώριζα οπότε θα έχω το νου μου! Όσο για τη στάθμη του νερού που αναφέρεις και τις γρίλιες μου έκανε εντύπωση γιατί η προτεινόμενη max και mix στάθμη του νερού απέχουν μόλις 4 χιλιοστά δηλαδή ελάχιστα λίτρα (περίπου 10)!

Πάνω στο έπιπλο μήκους 1,30 φαίνεται κάπως μικρό και ας είναι 125 λίτρα... Αν ήταν πιο φαρδύ το έπιπλο θα ήμουν σε μεγαλύτερο ενυδρείο σίγουρα ( το 240)... Αλλά όταν το έφτιαχνα δεν είχα σκεφτεί το ενυδρείο βλέπεις...

Σκοπός μου βέβαια ήταν και να μην "μπλέξω" πολύ (δεν ξέρω πως μεταφράζεται αυτό ακριβώς δοκιμάστε google translate )μέχρι να καταλάβω ακριβώς τι παίζει με το ενυδρείο, το νερό, τα φυτά, το υπόστρωμα, τα χαλίκια, το φίλτρο, τα ψάρια κτλ. Επίσης ήθελα να μην ξεφύγω πολύ και σε κόστος, κάτι που θα γινόταν αν πήγαινα σε DIY χωρίς να ξέρω τι θέλω και πως... (αυτό μόνο με την πρακτική ενασχόληση trial - error κτλ)

Οπότε 125 μικτά, φωτισμός μαμά, φυτά εύκολα χωρίς υπόστρωμα και τα ψάρια ίδωμεν...
Και με το που εδραιώσει τη θέση του στο σπίτι και πάω και εγώ 2-3 "ενυδρειακά" βήματα παρακάτω, το κρατάω για νούμερο 2 πηγαίνοντας σε κάτι αρκετά μεγαλύτερο, καιρού επιτρέποντος πάντα.

Φιλικά Δημήτρης

Υ.Γ.: Υπομονή και παρατήρηση και πάλι υπομονή και πάλι παρατήρηση! Πριν το βρέξω ρώταγα τι ψάρια θα βάλω! Λάθος που το βλέπω τώρα και γιαυτό το αναφέρω!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-02-16, 15:15
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Καλως ηρθες στο χομπυ και απο μερους μου.

Οσο στρωνεις μπορεις να πειραζεις το hardscape και τα φυτεψεις ταυτοχρονα,δεν θα επηρεασει τον κυκλο του αζωτου αυτο,στο λεω για να μην χανεις χρονο,να εχεις κατι να ασχολείσαι.

Στα ψαρια τωρα.
Βρες ποιο ψαρι σου αρεσει πιο πολυ απο ολα,αυτο που θα ηθελες να εχεις μεσα στην γυαλα σου και πανω του να χτίσουμε το ενυδρειο.
Απο το excel ανωθεν εφοσον πηγες στα 80 εκατοστα μηκος αποκλείεις boesmani και herb. Απο τα υπολοιπα ολα μπαινουν υπο τις σωστες προυποθεσεις.
Επισης δωσε μας μια φωτο του χαλικιου σου να δουμε αν μπορουν να μπουν τα corydoras.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-02-16, 15:51
Το avatar του χρήστη kompsognathous
kompsognathous Ο χρήστης kompsognathous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι οτι πολυ συντομα θα θελεις να μπλεξεις βαθυτερα στο χομπι να πας για παραδειγμα σε φυτεμενο φουλ, που κατα την αποψη ειναι μια οπτασια μεσα σε ενα σπιτι, μιας και εχεις μπολικα λιτρα.
Να φανταστεις εγω παλευω με ξεκινημα ζουγκλας (μικρη στο ματι ακομα) σε λιτρα μεγεθους ταπερ. 45λιτρα
Καλη αρχη , μην απογοητευεσαι, διαβαζε εδω μεσα ειναι πανεπιστημιο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-02-16, 17:27
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα dimis1978! Θα πάρω φωτογραφία το χαλίκι και θα το ανεβάσω το βραδάκι λογικά. Αν φυτέψω λογικά θέλω και 8 ώρες φώτα + κάποιο γενικό λίπασμα ή δεν χρειάζεται λίπασμα στην αρχή; Απλά φυτά θέλω όπως Anubias barteri, Vallisneria sp. Asiatica, java moss, Echinodorus bleheri, Crinum calamistratum, Cabomba caroliniana κτλ

@kompsognathous Χαμός από πληροφορίες θα έλεγα! Διαβάζω και θέλω να τα κάνω όλα ταυτόχρονα και τώρα!!χαχαχα! και διοξείδιο και ανεμιστήρες και λάμπες και κοντρόλερ και όλα Δεν απογοητεύομαι απλά προσπαθώ να πηγαίνω συγκρατημένα γιατί το έχω άχτι πολλά χρόνια το ενυδρείο και επιτέλους έφτασε η ώρα του! Σίγουρα ακόμα και σε λίγα λίτρα όπως τα δικά μου αλλά και ακόμα λιγότερα μπορείς να κάνεις πανέμορφα πράγματα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-02-16, 11:21
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Καλημέρα! Οι σημερινές πρωινές μετρήσεις δείχνουν ότι 3ppm αμμωνία εξαφανίζεται σε 24 ώρες το πολύ και τα νιτρώδη αλλά και τα νιτρικά είναι πολύ υψηλά. Οπότε θα κάνω μεγάλη αλλαγή νερού και το παρακολουθώ μερικές ημέρες ακόμα.

Επισυνάπτω φωτογραφίες του χαλικιού που έχω στο ενυδρείο μου. Η διάμετρός του είναι 1-3χιλιοστα και οι άκρες του είναι αρκετά στρογγυλεμένες. Λογικά σήμερα θα πάω να επιλέξω και μερικά φυτά να αρχίσουν τα πειράματα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160223_085131.jpg
Εμφανίσεις:  275
Μέγεθος:  141,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160223_085137.jpg
Εμφανίσεις:  266
Μέγεθος:  298,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160223_085253.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  187,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160223_085427.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  120,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-02-16, 11:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θύμισε μου πως στρώνεις, με τροφή η αμμωνία ;
Και πόσο καιρό το στρώνεις ;
Έχεις βάλει μπόλι ή βακτήρια ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-02-16, 11:41
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Στρώνω με αμμωνία χωρίς μπόλι, τροφή ή βακτήρια. Ξεκίνησα 12/2 με μία ποσότητα γύρω στα 10ml. Μέσα εκτός από το χαλίκι έβαλα 3 ρίζες (mopani είναι λογικά) με πέτρες από πάνω για να καθίσουν στον πάτο. Αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-02-16, 11:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

¶ρα βρίσκεσαι στις 10 ημέρες περίπου.
Κάνε μια καλή αλλαγή για να μειώσεις τα νιτρικά και πρόσθεσε αμμωνία. Και αφού η αμμωνία μηδενίζεται σε 24 ώρες να φροντίζεις να βάζεις καθημερινά. Το μυστικό είναι να υπάρχει συνέχεια αμμωνία, έστω και ελάχιστη και να μη μηδενίζει ποτέ, έτσι και η βιολογία θα διατηρείται αλλά και θα πολλαπλασιάζεται.
Θερμοκρασία όσο μπορείς πιο ψηλά 27-28 βαθμούς, επιταχύνεται η διαδικασία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-02-16, 11:53
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Αυτό ακριβώς κάνω! Σήμερα θα κάνω τη μεγάλη αλλαγή και ίσως φυτέψω και κάποια φυτά μαζί αν προλάβω να τα πάρω. Μετά πάμε βουρ για ψαράκια!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-02-16, 12:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Όχι ακόμα ψαράκια, περίμενε λίγο ακόμα, έχεις νιτρώδη, μία εβδομάδα υπομονή, μπορεί και παραπάνω.
Για να δεις ακριβώς που βρίσκεσαι,
κάνεις μια τεράστια αλλαγή,
βάζεις αμμωνία,
μετά την αλλαγή μετράς αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά,
και μετράς πάλι σε 24 ώρες
μόνο 10 ημέρες στρώνεις, αυτή η διαδικασία μπορεί να τραβήξει και μήνα, εξαρτάται βέβαια, πχ αν βάλεις φυτά, στις ρίζες των φυτών υπάρχουν βακτήρια, που θα πολλαπλασιαστούν και θα βοηθήσουν ακόμα περισσότερο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-02-16, 13:02
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Σίγουρα θα περιμένω ακόμα να "κάτσουν" οι παράμετροι του νερού όπως πρέπει. Να βρω και πως θα βάλω τα φυτά κτλ έχω χρόνο ακόμα! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-02-16, 17:18
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δυστυχώς για σενα το χαλικι σου δεν κανει για κορυς.
Η πρωτη φωτο δειχνει καθαρα οτι υπαρχουν κομματια αρκετα αιχμηρα για τα ευαισθητα μουστακια τους.

Μην σκας ομως, μπορεις να βαλεις ανετα τα υπεροχα stiphodon.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-02-16, 15:52
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Εχτές έκανα μία παρατήρηση που με βοήθησε να καταλάβω γιατί έχω πάει λίγο πίσω στο στρώσιμο. 4ppm αμμωνίας σχεδόν μηδενίζονται σε 12 ώρες (μέτρηση μετά από 12 ώρες 0,25ppm) και όχι σε 24! Οπότε έβαζα λίγη αμμωνία και τώρα άλλαξα τη δοσολογία ώστε να έχει διαρκώς αμμωνία το νερό και να ολοκληρωθεί ο κύκλος.

Πήγα και πήρα μερικά φυτά έδεσα ανούβιες πάνω στα ξύλα και γενικότερα ξεκίνησα το "χορό των φυτών". Ψάχνω και για πέτρες που να μου κάθονται καλά στο μάτι χωρίς να παίζουν με Ph - σκληρότητα, αλλά χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία ακόμα. Μετά το πρώτο φύτεμα προφανώς έγινε κόλαση μέσα οπότε έκανα και σκούπα πρώτη φορά. ελπίζω να τη συνηθίσω με τον καιρό...

Για αρχή λοιπόν πήρα 5 Anubias barteri var. nana, 4 Echinodorus bleheri, λίγο java moss που την έδεσα πάνω σε ξύλο, και λίγο Cabomba caroliniana αν δεν κάνω λάθος. Οπότε το χόμπυ της εβδομάδας είναι η μετακίνηση φυτών σε διαφορετικές θέσεις προσπαθώντας να καταλάβω.... τι (μου) γίνεται!

Έχω δύο ερωτήσεις σε αυτό το σημείο:
- Χρειάζεται να ρίξω λίγο γενικό λίπασμα στα φυτά σε αυτή τη φάση; Με μέτρο προφανώς γιατί οι δοσολογίες στα μπουκαλάκια συνήθως είναι για φουλ φυτεμένα.
- Εφόσον έβαλα φυτά κρατάω τα φώτα ανοιχτά 7-8 ώρες την ημέρα, σωστά;
- Χρησιμοποιεί κάποιος κάποιο κοντάρι με πανί στην άκρη για να καθαρίζει τα τζάμια από μέσα χωρίς να κάνει το δύτη;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-02-16, 16:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquatix Εμφάνιση μηνυμάτων
- Χρησιμοποιεί κάποιος κάποιο κοντάρι με πανί στην άκρη για να καθαρίζει τα τζάμια από μέσα χωρίς να κάνει το δύτη;
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85516
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-02-16, 16:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.tetra.net/en/en/aquaristi...heibenreiniger
Δεν ειναι και για μεγαλο βαθος αυτο παντως
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-02-16, 16:26
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Καλές ιδέες και οι δύο ευχαριστώ!!

Λίπασμα ρίχνω λιγοστό ή δεν χρειάζονται ακόμα τα φυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-02-16, 17:00
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται επί της παρούσης.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-02-16, 17:42
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή Update 29/2/2016

Τα νιτρώδη έχουν πιάσει ταβάνι εδώ και 2 ημέρες (3 με τη σημερινή) οπότε προσέχω τα επίπεδα της αμμωνίας, μην την πατήσω όπως την προηγούμενη φορά, να ολοκληρωθεί το στρώσιμο. Τα νιτρικά υπάρχουν γύρω στο 40 αλλά μάλλον κάτι τρώνε και τα φυτά .

Δυστυχώς στο hardscape δεν πρόλαβα να κάνω πολλά πράγματα εκτός από αλλαγές σε θέσεις φυτών. Κάποια ξύλα τώρα που το βλέπω ίσως να πρέπει να φύγουν και να βρω κάτι άλλο στη θέση τους. Να γίνει λίγο αξιοπρεπές να ανεβάσω καμιά φωτογραφία να μου πείτε τη γνώμη σας. Λίπασμα δε ρίχνω ακόμα όπως είπαμε.

Αγόρασα κάποια πράγματα για να με διευκολύνουν στις ρουτίνες. Από μαγαζί στην Πειραιώς λοιπόν, αγόρασα βαρέλι 60 λίτρων για να κάνω τις αλλαγές (16 ευρώ τα 60 λίτρα, 18 τα 75 χωρίς βρύση). Επίσης πήρα αλφαδολάστιχο Φ16 (5/8 95λεπτά το μέτρο για την αντλία που πήρα με 29 ευρώ (Eheim 1000). Επίσης έβαλα ένα παλαιό χρονοδιακόπτη που είχα και ρύθμισα τα φώτα να παίζουν από 15:00-23:00 κάθε μέρα. Είχα πάρει και μια απλή σκούπα βυθού με αρκετό μήκος και τη δοκίμασα. Θέλει να πάρω τον αέρα και τσακίζει λίγο το λάστιχο στην πάνω μεριά. Αν καταφέρω θα βάλω μια γωνία και θα το φτιάξω. Θα δω και για τον καθαρισμό των τζαμιών ώστε να βγουν όλες οι ρουτίνες και να μπω σε μια σειρά.

Έκανα μέτρηση Ph και βγήκε 7,4. Οπότε με το που στρώσει το ενυδρείο θα δω και σκληρότητες και ανάλογα αποφασίζω.

Υ.Γ.: Τιμές και μαγαζιά τα έβαλα μήπως κάποιος θέλει κάτι παρόμοιο. Αν έπρεπε να τα βάλω αλλού ή να μην τα βάλω μου λέτε και το αλλάζω!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-03-16, 14:43
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή Almost there!

Καθαρά Δευτέρα λοιπόν, με τον ταραμά στα χέρια λέω δεν κάνω ένα τεστ να δω που βρισκόμαστε; Τα υγρά τεστ API άναψαν το γαλάζιο φως στα νιτρώδη οπότε είμαστε έτοιμοι για ψαράκια. Κρατάω αμμωνία γύρω στο 2-3 να υπάρχει και έκανα και αλλαγή νερού να μειώσω τα νιτρικά που ήταν στο ταβάνι! Το PH μετρήθηκε γύρω στο 7,3-7,4. Θα αγοράσω σήμερα τεστάκια και για Kh και Gh οπότε θα κάνω ολοκληρωμένες μετρήσεις και στη βρύση και στο ενυδρείο. Τα νιτρώδη σήμερα πάντως είναι σταθερά μηδέν αν και η αμμωνία "καταναλώνεται" κανονικά.

Και κάπου εδώ επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα ζητώντας τη βοήθειά σας με τα ψαράκια. Η πρώτη σκέψη (πριν καν πάρω το ενυδρείο) ήταν τα cherry barbs παρέα με σαλίγκαρους και kuhli loach. Είχα σκεφτεί και ένα άλλο είδος αλλά διάβασα πολλά για ασθένειες και άλλαξα γνώμη (dwarf gourami αν θυμάμαι καλά). Αργότερα ίσως έβαζα μερικές γαρίδες amano (και ένα καρχαρία να κόβει βόλτες τόσο χώρο θα έχω!). Από την άλλη μου φαινόντουσαν πολλά όλα αυτά αλλά από την άλλη αν δεν το έχεις ξανακάνει που να ξέρεις με τόσα που ακούς. ( η πρόταση από γνωστό petshop ήταν 15 barbs, 10kuhli, 10 sterbai και βάλε και μερικά από αυτά τα μπλε(neon tetra))

Θα ήθελα ψαράκια λοιπόν με τελικό μέγεθος γύρω στα 5 εκατοστά να παίζουν στην πάνω ζώνη. Στο σύνολο να υπάρχει μια κάποια ποικιλία χωρίς όμως να το πήξω ή να παίζω οριακά με τις αντοχές των ζωντανών ή του ενυδρείου. Όμορφα/α έντονο/α χρώμα/τα. Τα σαλιγκαράκια έχουν φάση οπότε επιμένω να θέλω μερικά και από αυτά αλλά όχι πάρα πολλά (5-6) και ότι γεννάνε χάρισμα .

Αν κάποιος έχει καταλάβει στο περίπου τι θέλω και έχει χρόνο και όρεξη να μου προτείνει κάτι είμαι όλος αυτιά! Έχω κάποια ψαράκια εδώ χωρίς όμως να είναι δεσμευτικά. Όπως είπα αν μου δίνονται πολλές περισσότερες επιλογές (για αρχάριο πάντα με ότι σημαίνει αυτό) με χαμηλότερες τιμές ph μπορώ να πάω όσμωση.

Ευχαριστώωωωωωω
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-03-16, 16:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θύμισε μας διαστάσεις ενυδρείου
Το νερό θα είναι βρύσης ή θα το μαλακώνεις ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-03-16, 16:44
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Είναι το Rio 125 με μήκος 80 πλάτος 35. Το νερό της βρύσης βγάζει 7,3-7,4 Ph και τόσο έχει και το ενυδρείο. Το απόγευμα θα κάνω και Gh Kh να δω και εκεί τι παίζει τόσο στη βρύση όσο και ενυδρείο. Η μεγαλύτερη δυσκολία μου είναι να καταλάβω το μέγιστο αριθμό ζωντανών ώστε να μην τον ξεπεράσω (αλλά ούτε να είμαι και οριακά). Θα προχωρήσω λίγο το φύτεμα το ΣΚ και θα ανεβάσω και φώτο. Κάθε πρόταση για τη σύνθεση δεκτή!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-03-16, 17:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν δεν μαλακώσεις το νερό ξεχνάς Νεον και Kulhi
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αρχαριος, ξεκίνημα, επιλογή ενυδρείου, ψάρια


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10154 seconds with 14 queries