Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-04-09, 09:17
Το avatar του χρήστη Αντάρης
Αντάρης Ο χρήστης Αντάρης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Cool Πρόβλημα με Χρονοδιακόπτες

Έχω αγοράσει δύο χρονοδιακόπτες (αυτούς) και τους χρησιμοποιώ τον έναν για να ανοίγει τα φώτα του ενυδρείου και τον άλλον για ένα εσωτερικό φίλτρο (όχι σαν κύρια φίλτρανση αλλά για δημιουργία ανατάραξης).

Το θέμα είναι ότι εκεί που λειτουργούν κανονικά για μερικές μέρες, κάποια στιγμή χάνουν τις ρυθμίσεις τους και είναι σαν τους έχεις κάνεις ρεσέτ...

Τι συμβαίνει; Είναι δυνατόν και τα δύο κομμάτια να είναι ελαττωματικά; Μπορεί να τρέχει τίποτε άλλο με τα ρεύματα (είχα μια ιδέα μήπως με το άνοιξε-κλείσε δημιουργούνται παράσιτα που τρελαίνουν τα ηλεκτρονικά);

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-04-09, 15:11
Το avatar του χρήστη Alex1001
Alex1001 Ο χρήστης Alex1001 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2009
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Φιλε επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα με άλλη όμως μάρκα τον πήγα πίσω στο μαγαζί και τον άλλαξα με άλλο που και αυτός έκανε το ίδιο και αλλάχτηκε με άλλο είδος..
έκ των υστερων έμαθα πως όλη η σειρά ήταν ελαττωματική και το πρόβλημα παρουσιαζόταν επειδή η μπαταρία δεν κάνει καλή επαφή και με συστολή-διαστολή κάπου δεν τροφοδοτείται σωστά το ρολοι του χρονοδιακόπτη και χάνει την ώρα σαν να κάνει reset όπως το είπες.
(ένας καθηγητής ηλεκτρονικών βρήκε λύση - οι επαφές που κρατάνε την μπαταρία δεν είναι από σωστό υλικό)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-04-09, 15:41
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Έχω ακριβώς τον ίδιο και ήδη έχει κάνει reset δύο φορές μέσα σε 10 μέρες... Δε μου κάνει εντύπωση πάντως, είναι ότι φτηνότερο κινέζικο κυκλοφορεί στην αγορά...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-04-09, 15:59
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Ακριβος ειναι για κινεζος. Με 7 ευρω απο πρακτικερ, επισης κινεζος, μια χαρα.
Εχω καμια 10αρια κομματια πανω απο χρονο και ολα οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-04-09, 16:07
Το avatar του χρήστη Alex1001
Alex1001 Ο χρήστης Alex1001 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2009
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

πάντως αν το προϊόν δεν είναι στην εγγύηση προκειμενου να πεταχτεί με λίγο αλουμινόχαρτο η κάτι άλλο αγώγιμο μέσα μαζί με την μπαταρία μπορεί να λύσει το πρόβλημα προσωρινά.. η καλύτερα βοηθητικά. γιατί καλύτερο να αλλαχτεί με άλλη μάρκα πιο αξιόπιστη..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-04-09, 16:49
Το avatar του χρήστη Αντάρης
Αντάρης Ο χρήστης Αντάρης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Τον ξεβίδωσα να δω μέσα την μπαταρία που είπες. Της έδωσα μια δυο φορές με την άκρη του κατσαβιδιού αλλά δεν είχα κάποιο αποσυντονισμό. Φαίνεται να είναι σφικτά ενωμένο... τι άλλο να πω;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-04-09, 09:49
Το avatar του χρήστη Alex1001
Alex1001 Ο χρήστης Alex1001 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2009
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

όπως σου έγραψα φιλε μου το υλικό είναι μάπα μπορεί να είναι σφιχτό αλλα δεν είναι αρκετά αγώγιμο και στο σημείο που ακουμπάει την μπαταρία κάνει διακοπές με την συστολή-διαστολή.. τουλάχιστον εμενα που έκανε αυτό το πρόβλημα αυτή ήταν η αιτια
αυτός ο καθηγητής το είχε φτιάξει βάζοντας κάτι μέσα επειδή είναι πόλις καιρός δεν θυμάμαι τι έβαλε.. εγώ το έδωσα πίσω και πήρα άλλη μάρκα που δεν παρουσίαζε τέτοια προβλήματα..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-09, 12:44
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Έχω παρατηρήσει παρόμοιο πρόβλημα σε παρόμοιο ψηφιακό θερμοστάτη πρίζας και μου το εμφάνιζε όταν υπήρχε είτε μικροδιακοπή ρεύματος είτε κάποιο απότομο χτύπημα... Θα συμφωνήσω πάντως ότι πρόκειται για κατασκευαστικό ελλάτωμα και δε νομίζω να παίρνει διόρθωση...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-04-09, 13:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Απιθανο να ειναι επαφες.. Τα επαγωγικα φορτια που βαζετε επανω (δλδ τα μπαλαστ) την κανουν τη δουλεια. Αν προσθεσει κανεις ενα φιλτρο πριζας πανω στο χρονοδιακοπτη, πριν το φις του φορτιου, συνηθως το προβλημα λυνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-04-09, 13:37
Το avatar του χρήστη Αντάρης
Αντάρης Ο χρήστης Αντάρης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Ναι, κάτι τέτοιο υποψιάστηκα και εγώ. Θα δοκιμάσω αυτή την λύση με το φίλτρο και θα τα ξαναπούμε άμα είναι...

Σας ευχαριστώ όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-04-09, 16:27
Το avatar του χρήστη Alex1001
Alex1001 Ο χρήστης Alex1001 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2009
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Απιθανο να ειναι επαφες.. Τα επαγωγικα φορτια που βαζετε επανω (δλδ τα μπαλαστ) την κανουν τη δουλεια. Αν προσθεσει κανεις ενα φιλτρο πριζας πανω στο χρονοδιακοπτη, πριν το φις του φορτιου, συνηθως το προβλημα λυνεται.
φιλε μου απίθανο δεν είναι τίποτα.. εγώ επιμένω πως υπάρχει και αυτή η περίπτωση γιατί έτυχα συγκεκριμένους ψηφιακούς χρονοδιακόπτες για διαφορετικές χρήσεις σε 4 ανθρώπους που όλοι παρουσίαζαν το ίδιο πρόβλημα και σχεδόν όλοι επιστράφησαν πίσω στην εταιρία
ο μονος που κράτησε χρονοδιακόπτη (επειδή ήταν φτηνοί) ήταν αυτός ο καθηγητής που ισχυρίστηκε πως βρήκε την λύση (όπου περιέγραψα πιο πάνω) και γι αυτό δεν τον επέστρεψε!
όλοι τους παρουσίαζαν το ίδιο πρόβλημα όπως περιέγραψε το παιδί πιο πάνω.. με τι διαφορα πως εμενα το reset το έκανε από 2 μέρες αλλα μπορούσε να γίνει και μετά από 1 εβδομάδα χρησης! σε αυτόν που είχα στα χερια μου δεν φαινόταν πως η μπαταρία είναι ο φταίχτης γιατί βάλαμε και καινούρια και ήταν καλά σφιγμένη..

να συμπληρώσω πως το κατάστημα έφερε αργότερα διαφορετικής μάρκας χρονοδιακόπτες που δεν παρατηρήθηκε παρόμοιο πρόβλημα

anyway επειδή το παιδί έχει πάρει διαφορετική μάρκα ας το ψάξει μήπως το πρόβλημα είναι αλλου αλλα ας έχει υπόψιν και την δικη μου περίπτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-04-09, 17:37
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Όταν λέμε "φίλτρο στην πρίζα" τι ακριβώς εννοούμε? Φίλτρο είναί ένα πολύπριζο προστασίας με ασφάλεια ή ένα UPS?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-04-09, 15:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν εννοουμε UPS. Εννοουμε κατι πλαστικα κουτακια που εχουν και ενα ενδεικτικο συνηθως, με θυληκο σουκο απο τη μια και αρσενικο απο την αλλη. Τα ζηταμε σε καταστηματα ηλεκτρικων ειδων ως φιλτρα προστασιας και εχουν 3-4 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-04-09, 19:48
Το avatar του χρήστη Αντάρης
Αντάρης Ο χρήστης Αντάρης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Έχουν περάσει περίπου δύο εβδομάδες που αγόρασα και τοποθέτησα ένα καλής ποιότητας φίλτρο πρίζας (λέγε με 12 ευρώ ) και τα αποτελέσματα είναι θετικά μέχρι τώρα. Δεν παρουσιάστηκε κανένας αποσυντονισμός του χρονοδιακόπτη. Ελπίζω να μείνει έτσι.

Προσθέτω και αυτή την πληροφορία στην κουβέντα μήπως και βοηθηθεί κανένας άλλος συμφορουμίτης στο μέλλον.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
πρόβλημα, χρονοδιακόπτης


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
NO3 πρόβλημα AlexandraT Θαλασσινό νερό - Γενικά 33 28-11-08 23:32
πρόβλημα.. tie Αρχάριοι γλυκού νερού 5 16-03-08 01:02
Πρόβλημα με το φώς στο Rio 180 sea_land Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 30-08-06 14:44
Πρόβλημα με RO ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Δίσκοι 14 11-01-05 17:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05349 seconds with 15 queries