Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-03-19, 11:45   #1
Αρχάριος - σκέψεις δημιουργίας ενυδρείου - Juwel 240 - ερωτήσεις για τα πάντα
Atakas
Junior Member
Εγγραφή: 13-01-2019
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Atakas Ο χρήστης Atakas δεν είναι συνδεδεμένος 15-03-19, 11:45
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλη την παρέα, πριν από μερικούς μήνες πήρα την απόφαση να πάρω ένα ενυδρείο. Ωστόσο (και προς τιμήν του) ο ιδιοκτήτης του pet-shop αφού μου εξήγησε πέντε βασικά πραγματάκια για τις ανάγκες του ενυδρείου αλλά και τις υποχρεώσεις μου απέναντί του μου είπε να διαβάσω πρώτα και μετά να αποφασίσω. Και κάπως έτσι βυθίστηκα στο μαγικό σας κόσμο. Πολλές ώρες διάβασμα και παρακολούθηση σχετικών βίντεο στο YouTube μπας και πάρω μια μυρωδιά για τις ανάγκες που έχει αυτό το hobby.

Έτσι λοιπόν, αφού βρήκα τον ιδανικό χώρο στο σπίτι (μακριά από μπαλκονόπορτα-άμεση έκθεση σε ηλιακό φως) και μετρώντας διαστάσεις βρήκα ότι μου κάνει το RIO 240 της Juwel. Ο χρόνος που έχω καθημερινά είναι ελάχιστος (πέρα από την Κυριακή – για τις απαραίτητες αλλαγές νερού κλπ).

Και τώρα ξεκινάνε οι ερωτήσεις:
1) Θέλω να κάνω ένα κοινωνικό ενυδρείο αλλά ταυτόχρονα να μην γίνει ψαρόσουπα ή να κυριαρχούν τα σαγόνια του καρχαρία μέσα σε αυτό. Σύμφωνα με το aqadvisor λέω να βάλω (και θέλω την γνώμη σας ή την πρότασή σας για άλλη σύνθεση):
a. 5 Angelfish– 15 Cardinal tetra – 6 Panda Cory ή Sterbai Cory ή
b. Εδώ φοβάμαι λίγο με τις γέννες γιατί λόγω περιορισμένου χρόνου δεν ξέρω τι γίνεται με τα μικρά: 12 Neon Tetra - 1 Bristlenose Pleco (Ancistrus sp.) - 8 Panda Cory ή Sterbai Cory - 15 Guppy - 1 Dwarf Gourami (Colisa lalia) – Σε αυτή την σύνθεση με φοβίζει ότι θα είναι όλα κούτσικα μέσα σε μια μεγάλη γυάλα και δεν θα φαίνεται τίποτα.

2) Το φίλτρο που έχει μέσα (Bioflow M – 3 l χωριτικότητας βιολογικού υλικού) φαίνεται να μην επαρκεί για τα λίτρα σύμφωνα με βίντεο χωρητικότητας βιολογικού υλικού από ponguru (youtube). Όπως επίσης η ροή του είναι 800l/h (βέβαια μπορεί να αλλάξει η αντλία σε 1000 l/h) που είναι λίγο για ενυδρείο ~240 l. Τι προτείνεται; Έχω διαβάσει αξιολογήσεις για τα πάντα. Ιδανικό πάντα είναι το sump αλλά με το έπιπλο της εταιρείας που δημιουργεί διαμερίσματα αμφιβάλω ότι χωράει κάτι. Μετά διάβασα για το eheim 600 (2217) αλλά σε κριτικές λένε ότι τα μεταλλικά κλιπσάκια χαλάνε με τον καιρό. Μετά για τα fluval 409 (το μόνο που χωράει στο έπιπλο) απ’οσο έχω καταλάβει πάλι είναι έτσι κ έτσι. Τώρα διαβάζω για το JBL 1502 που έχει 12l χωρητικότητα σε βιολογικό υλικό σε σχέση με τα 3 του «μαμά» αλλά δεν ξέρω αν αξίζει όπως επίσης πέρα από τα pet-city δεν έχω βρεί να το πουλάνε κάπου αλλού.

3) Φώτα, είναι αρκετά τα μαμά ή πάμε για juwel led spectrum που κοστίζει τα άντερά του αλλά ας πάει το παλιάμπελο; Ναι μεν μπορεί να κάνει dimming, moonlight, sunrise κλπ αλλά είναι αναγκαία πέρα από το αισθητικό κομμάτι; Επίσης τελικά ισχύει ότι το moonlight ενισχύει την ύπαρξη άλγης; Γιατί σε κάποια forum ξενόγλωσσα που έψαξα διάβαζα ότι το «σωστό» moonlight είναι σε διαφορετικό μήκος κύματος (wavelength) από αυτά των μπλέ λαμπών και γι’αυτό δημιουργείται άλγη…

4) Φυτά, δεν θέλω να μπλέξω με CO2, λιπάσματα κλπ. Ωστόσο θα ήθελα να φτιάξω κάτι όμορφο διότι ο χώρος που θα μπει να είναι για να φαίνεται και από τις 2 μεριές σαν ένα χαμηλό room divider.

5) Νιτρικά: Αξίζει denitrate – reactor και αν ναι έχετε να μου προτείνετε κάτι;

6) Άλγη: Φίλος που ασχολείται με φυτεμένα high-end μου λέει ότι χωρίς φυτά, CO2 κλπ θα έχω πρόβλημα. Τι κάνουμε με αυτό (πέρα από συγκεκριμένες ώρες φωτισμού);

Αυτά για τώρα, σίγουρα θα βγούν και άλλες απορίες στο μέλλον.

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.
Εμφανίσεις: 3880
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-19, 12:48
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Atakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλη την παρέα, πριν από μερικούς μήνες πήρα την απόφαση να πάρω ένα ενυδρείο. Ωστόσο (και προς τιμήν του) ο ιδιοκτήτης του pet-shop αφού μου εξήγησε πέντε βασικά πραγματάκια για τις ανάγκες του ενυδρείου αλλά και τις υποχρεώσεις μου απέναντί του μου είπε να διαβάσω πρώτα και μετά να αποφασίσω. Και κάπως έτσι βυθίστηκα στο μαγικό σας κόσμο. Πολλές ώρες διάβασμα και παρακολούθηση σχετικών βίντεο στο YouTube μπας και πάρω μια μυρωδιά για τις ανάγκες που έχει αυτό το hobby.

Έτσι λοιπόν, αφού βρήκα τον ιδανικό χώρο στο σπίτι (μακριά από μπαλκονόπορτα-άμεση έκθεση σε ηλιακό φως) και μετρώντας διαστάσεις βρήκα ότι μου κάνει το RIO 240 της Juwel. Ο χρόνος που έχω καθημερινά είναι ελάχιστος (πέρα από την Κυριακή – για τις απαραίτητες αλλαγές νερού κλπ).

Και τώρα ξεκινάνε οι ερωτήσεις:
1) Θέλω να κάνω ένα κοινωνικό ενυδρείο αλλά ταυτόχρονα να μην γίνει ψαρόσουπα ή να κυριαρχούν τα σαγόνια του καρχαρία μέσα σε αυτό. Σύμφωνα με το aqadvisor λέω να βάλω (και θέλω την γνώμη σας ή την πρότασή σας για άλλη σύνθεση):
a. 5 Angelfish– 15 Cardinal tetra – 6 Panda Cory ή Sterbai Cory ή
b. Εδώ φοβάμαι λίγο με τις γέννες γιατί λόγω περιορισμένου χρόνου δεν ξέρω τι γίνεται με τα μικρά: 12 Neon Tetra - 1 Bristlenose Pleco (Ancistrus sp.) - 8 Panda Cory ή Sterbai Cory - 15 Guppy - 1 Dwarf Gourami (Colisa lalia) – Σε αυτή την σύνθεση με φοβίζει ότι θα είναι όλα κούτσικα μέσα σε μια μεγάλη γυάλα και δεν θα φαίνεται τίποτα.Από ψαροσύνθεση θα διάλεγα την πρώτη, αλλά κάτσε να ακούσεις γνώμες και από τους γνώστες του είδους

2) Το φίλτρο που έχει μέσα (Bioflow M – 3 l χωριτικότητας βιολογικού υλικού) φαίνεται να μην επαρκεί για τα λίτρα σύμφωνα με βίντεο χωρητικότητας βιολογικού υλικού από ponguru (youtube). Όπως επίσης η ροή του είναι 800l/h (βέβαια μπορεί να αλλάξει η αντλία σε 1000 l/h) που είναι λίγο για ενυδρείο ~240 l. Τι προτείνεται; Έχω διαβάσει αξιολογήσεις για τα πάντα. Ιδανικό πάντα είναι το sump αλλά με το έπιπλο της εταιρείας που δημιουργεί διαμερίσματα αμφιβάλω ότι χωράει κάτι. Μετά διάβασα για το eheim 600 (2217) αλλά σε κριτικές λένε ότι τα μεταλλικά κλιπσάκια χαλάνε με τον καιρό. Μετά για τα fluval 409 (το μόνο που χωράει στο έπιπλο) απ’οσο έχω καταλάβει πάλι είναι έτσι κ έτσι. Τώρα διαβάζω για το JBL 1502 που έχει 12l χωρητικότητα σε βιολογικό υλικό σε σχέση με τα 3 του «μαμά» αλλά δεν ξέρω αν αξίζει όπως επίσης πέρα από τα pet-city δεν έχω βρεί να το πουλάνε κάπου αλλού.Ή θα βγάλεις το εσωτερικό και θα βάλεις ένα εξωτερικό, ή θα το αφήσεις σαν έξτρα κυκλοφορία και θα βάλεις και εξωτερικό(εγώ αυτό θα έκανα). Τα fluval δεν τα έχω σε πολύ εκτίμηση(τρώνε κολλήματα κάποια στο ξεκίνημα όταν βγουν από το ρεύμα). Τα Jbl είναι καλά αρκετά, και μπορείς να το βρεις και απ έξω!

3) Φώτα, είναι αρκετά τα μαμά ή πάμε για juwel led spectrum που κοστίζει τα άντερά του αλλά ας πάει το παλιάμπελο; Ναι μεν μπορεί να κάνει dimming, moonlight, sunrise κλπ αλλά είναι αναγκαία πέρα από το αισθητικό κομμάτι; Επίσης τελικά ισχύει ότι το moonlight ενισχύει την ύπαρξη άλγης; Γιατί σε κάποια forum ξενόγλωσσα που έψαξα διάβαζα ότι το «σωστό» moonlight είναι σε διαφορετικό μήκος κύματος (wavelength) από αυτά των μπλέ λαμπών και γι’αυτό δημιουργείται άλγη…

4) Φυτά, δεν θέλω να μπλέξω με CO2, λιπάσματα κλπ. Ωστόσο θα ήθελα να φτιάξω κάτι όμορφο διότι ο χώρος που θα μπει να είναι για να φαίνεται και από τις 2 μεριές σαν ένα χαμηλό room divider.

5) Νιτρικά: Αξίζει denitrate – reactor και αν ναι έχετε να μου προτείνετε κάτι;

6) Άλγη: Φίλος που ασχολείται με φυτεμένα high-end μου λέει ότι χωρίς φυτά, CO2 κλπ θα έχω πρόβλημα. Τι κάνουμε με αυτό (πέρα από συγκεκριμένες ώρες φωτισμού);

Αυτά για τώρα, σίγουρα θα βγούν και άλλες απορίες στο μέλλον.

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.
Για φυτά και φώτα κάτσε να μιλήσουν η μποστανάδες, αν και υπάρχουν αρκετά φυτά εύκολα ώστε να κάνεις κάτι ωραίο!
-------------------------
Καλώς ήρθες κιόλας στον μαγικό κόσμο του ενυδρείου!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tanganyiκας : 15-03-19 στις 12:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-03-19, 13:15
Atakas Ο χρήστης Atakas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2019
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

@Tanganyiκας Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Όσον αφορά το φίλτρο και εγώ αυτό σκέφτομαι αλλά έχω δει σε βίντεο οτι πίσω από το φίλτρο πιάνει "μπίχλα" άλγη και γι'αυτο ρωτάω και εδώ.

Τώρα για την ψαροσύνθεση μου ανέφεραν οτι εαν δημιουργηθεί ζευγάρι μεταξύ των αγγελόψαρων θα πέφτει πολύ ξύλο μεταξύ τους.

Περιμένω να διαβάσω και σχόλια άλλων.

Σε ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-03-19, 14:49
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Λίγη μπίχλα θα κρατάει αλλά δεν τρέχει τίποτα. Εγώ όπως κάνω την αλλαγή και γεμίζω το ενυδρείο, βάζω το λάστιχο να χτυπάει στην σχισμή και όλο και κάτι φεύγει!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-03-19, 15:49
Atakas Ο χρήστης Atakas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2019
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγη μπίχλα θα κρατάει αλλά δεν τρέχει τίποτα. Εγώ όπως κάνω την αλλαγή και γεμίζω το ενυδρείο, βάζω το λάστιχο να χτυπάει στην σχισμή και όλο και κάτι φεύγει!
Αν κατάλαβα καλά έχει το ίδιο ενυδρείο; αν ναι και έχει και την βάση του, μπορείς μήπως να μου πεις τια διαστάσεις έχουν τα εσωτερικά ωστε να ρίξω μια ματιά για εξωτερικά φίλτρα ή sump;

Σε ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-03-19, 20:29
Το avatar του χρήστη kwstas arta
kwstas arta Ο χρήστης kwstas arta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Monaxo
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Καταρχήν καλώς ήρθες,αν πάρεις το juwel καινούργιο έχει λεντ φωτιστικά 2χ29wattκαι είσαι εντάξει, για φίλτρο κρατά το εσωτερικό και για εξωτερικό πάρε τοjbl. 901η902 έχει 900λιτρα κυκλοφορία και κατανάλωση 11watt.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-03-19, 22:11
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Atakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κατάλαβα καλά έχει το ίδιο ενυδρείο; αν ναι και έχει και την βάση του, μπορείς μήπως να μου πεις τια διαστάσεις έχουν τα εσωτερικά ωστε να ρίξω μια ματιά για εξωτερικά φίλτρα ή sump;

Σε ευχαριστώ πολύ.
Δεν έχω το ίδιο, έχω ένα μικρότερο (120l)και ένα λίγο μεγαλύτερο(το vision 260l) χωρίς βάση. Απλά έχουν +- το ίδιο κουτί!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
juwel 240


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες και σκέψεις ενός αρχάριου anonymous20 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 3 05-03-11 00:14
Ερωτήσεις αρχάριου για diy CO2 Vaggos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 20-03-10 20:10
Ερωτήσεις Αρχάριου persival Αρχάριοι γλυκού νερού 52 26-09-09 19:42
ερωτήσεις αρχάριου ΓιώργοςΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 30-12-08 10:06
Σ.Δ.Ο.Ε - Σπουδή Δημιουργίας Ολοκληρωμένου Ενυδρείου.. seagle DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 17-11-07 20:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05190 seconds with 15 queries