Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-13, 22:19
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Αρρωστα γκαπυ κ αρκετοι θανατοι!!!

Γεια σας... Σε 2 εβδομαδες μου εχουν ψωφισει 2 θυλικα γκαπυ 1 αρσενικο γκαπυ κ 3 μικρα γκαπακια...... δεν ξερω γιατι....παρατιρω τα λεπια τους ισως ειναι ελαφρως ανασικομενα και εχουν κ μικρα στιγματα ασπρα...τι να κανω?

το ενυδρειο μου ειναι 110 λιτρα...απο τεστ ολα καλα... εχω μεσα γκαπυ, 2 νεον, ενα γατοψαρο και εναν πλεκο. κ αληθινα φυτα.....
Βοηθεια νομιζω οτι θα πεθανουν κιαλλα......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-04-13, 22:23
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

συμπληρωσε την φορμα...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298

η ψαροσυνθεση σου θελει καποιες διορθωσεις..συμπληρωσε κ τα λεμε!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-13, 22:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Συμπληρωσε αυτη τη φορμα οσο πιο αναλυτικα μπορεις.

Drospy και ich μαζι μου φερνουν τα συμπτωματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-04-13, 12:59
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 80x40x60 - 110 λιτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
Ιουνιος 2012
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: περιπου τα χρισουγεννα
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 28-30
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 νεον, 1 πλεκο, 1 γατοψαρο 2 θυλικα γκαπυ, απειρα μωρα γκαπυ
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): πολλα σαλιγκαρια (δεν ξερω πως λεγονται)
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): θερμοκρασια δωματιου
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: καθε 2 εβδομαδες. το 40 %
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 30 Μαρτιου
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορα την ημερα, tetra guppy και για τον πλεκο κ το γατοψαρο tetra pleco tablets

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:8,2
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):10-20ppm
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ναι
ΣΤΙΚΣ: -
Ηλεκτρονική: -
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
2 θυλικα γκαπυ
2. ΔΕΡΜΑ: κανονικο το ενα (οπως ηταν πριν) το αλλο εχει ελαφρως τα λεπια του ανοιχτα( δεν φαινετε καλα αλλα ετσι νομιζω)
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: το κιτρινο γκαπυ κολυμπαει σαν να το περνει το κυμα, το αλλο κανονικα
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):διαφανα στο κιτρινο γκαπυ κ σε μερικα μικρα ειναι κοκκινα κ χοντρα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): το κιτρινο πολυ σιγα, το αλλο κανονικα
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :το κιτρινο δεν τρωει κ πολυ, το αλλο κανονικα
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν 1 εβδομαδα περιπου
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: το αλλο ειχε πανω του κατι σαν αλατι...αλλα σημερα
δεν τα ειχε
ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: sera costapur
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 1η μερα 55 σταγονες και την 3η μερα αλλες τοσες
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
3 μερες
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: το κιτρινο ψαρι τιποτα το αλλο φαινετε να εγινε καλα
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :-
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: 1 σημερα
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :-
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
__________________________________________________ ___________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-13, 13:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για αρχη, η θερμοκρασια σου ειναι πολυ υψηλη για αυτα τα ειδη. Επισης, 28 με 30 ειναι τεραστια διαφορα θερμοκρασιας. Δεν εχεις ρυθμισμενο θερμοστατη?

Τις αλλαγες νερου με τι θερμοκρασια τις κανεις (ποια περιπου ειναι η θερμοκρασια δωματιου που γραφεις)? Ποση ωρα περιπου σου παιρνει η αναπληρωση του νερου?

Η ψαροσυνθεση σου ειναι εντελως λαθος. Τα guppies θελουν σκληρο νερο, ενω ολα τα αλλα μαλακο και περα του pleco, κοπαδι.

Ο Pleco γινεται τεραστιος για τα λιτρα σου και ακομα, δεν αποκλυεται να εχει επιθετικη συμπεριφορα προς τα αλλα ηδη (αν δεν εχει ηδη), οταν αρχισει και μεγαλωνει. Αυτο σιγουρα στρεσσαρει τα ψαρια σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-04-13, 13:35
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Ελαφρώς ανοιχτά λέπια (εμφάνιση "κουκουνάρι")... παρατηρείται στην ασθένεια Dropsy.
2. Είναι τα πρώτα ψάρια που σου εμφάνισαν κάποια προβλήματα... ή είχες και απώλειες στο ενυδρείο;
3. Το ΡΗ και η θερμοκρασία που έχει το ενυδρείο είναι τελείως εκτός ορίων για τα νέον (όπως και ο αριθμός του πληθυσμού τους) και πιθανότατα για το γατόψαρο (ποίο είδος είναι; ).... καλό θα ήταν να απομακρυνθούν. Ακόμα και για τα γκάπυ όμως η θερμοκρασία θα μπορούσε να είναι πιο κάτω.... π.χ. στους 24 βαθμούς, αφού απαιτούν από 20-27 C.
Μερικές φωτογραφίες... ΙΣΩΣ βοηθούσαν περισσότερο.-
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-04-13, 14:08
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Εχω θερμοστατη αναμενο στους 28... αλλα εχω κ κανονικο θερμομετρο μεσα στο ενυδρειο κ δειχνει 29 ενω το ηλεκτρονικο θερμομετρο παιζει στην διαρκεια τησ ημερας...δεν ξερω γιατι το κανει. το αλλα δειχνει σταθερα 29...
η αλλαγη νερου γινεντε μεσα σε μιση ωρα. το νερο το βαζω σε λεκανη το πρωι με αντιχλωριο κ το βαζω στο ενυδρειο το απογευμα...
τα ψαρια μου ξερω οτι ειναι λαθος αλλα δεν εχω καπου να τα δωσω.... ο πλεκο μονο το γατοψαρο κυνυγαει κ αυτο πριν φαει μερικες φορες(δλδ σπανεια) αλλα τα εχω πετιχει να τρωνε μαζι την ταπλετα κ πριν τελειωσει τρωνε κ τα γκαπυ κ ο πλεκο ουτε κουνιετε.....
-------------------------
τα λεπια ειναι πολυ λιγο ανοιχτα.... ναι πρωτη φορα ειναι που το βλεπω στο ενυδρειο μου.... ειχα κ 3 θανατους.... 2 θυλικα γκαπυ κ ενα αρσενικο.... εκεινα τα 2 θυλικα ηταν πολυ ισυχα 2 μερες κ μετα τελος κ ο αρσενικος ειχε κατω την ουρα του σαν Γ κ ηταν πολυ μαζεμενα τα πτεριγια του.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sofia_04 : 10-04-13 στις 14:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-04-13, 14:13
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Μαλλον ειναι μικρος ακομη γι αυτο μοιραζετε το φαγητο του!Ειναι πολυ υψηλη η θερμοκρασια που εχεις!Πρεπει σταδιακα να την κατεβασεις στους 24-25!
Αν δεν μπορεις να τα δωσεις σε καποιον μπορεις να βαλεις μια αγγελεια στο φορουμ οτι τα δινεις και στην εσχατη να τα επιστρεψεις απο εκει που τα πηρες(στην ουσια μπορεις να κανεις μια δωρεα στο πετ-σοπ που τα πηρες και ριξεις μαυρη πετρα πισω σου)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-04-13, 14:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αρα, εχεις θερμοκρασια 29 στο ενυδρειο. Δεν εχει σημασια τι γραφει ο θερμαντηρας, δεν σημαινει οτι ειναι σωστη η θερμοκρασια του. Το θερμομετρο εχει σημασια. Εχω θερμαντηρα που για να εχει 25 βαθομους το ενυδρειο, πρεπει να τον ρυθμισω στους 27.

29 του ενυδρειου με 21-22 (λογικα) που εχει το δωματιο, ειναι αρκετος λογος για να στρεσσαριστουν αρκετα τα ψαρια (το ich δεν ειναι απιθανο να προηλθε απο εκει) και να εξασθενησουν.

Αλλα και μονοι τους οι μονιμοι 29 βαθμοι, μια χαρα αρκουν για να προκαλεσουν πολυ μεγαλο προβλημα στο ψαρια σου.

Τα νιτρικα ειναι σιγουρα μονο τοσα μεσα σε 10 περιπου μερες απο την αλλαγη νερου? Αν κρινουμε οτι κανεις ανα 2 εβδομαδες, μπορει να φτανονυ σε αρκετα υψηλα επιπεδα. Αλλο ενα πιθανο αρνητικο.

Το dropsy, ειναι ενα συμπτωμα ουσιαστικα και οχι ασθενεια και πολυ δυσκολη περιπτωση για το μελλον του ψαριου. Την ασθενεια δεν την ξερουμε στην ουσια. Απαιτειται σιγουρα καραντινα, γιατι πολυ πιθανο να επιρρεασει και τα υπολοιπα ψαρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-04-13, 14:23
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον ειναι μικρος ακομη γι αυτο μοιραζετε το φαγητο του!Ειναι πολυ υψηλη η θερμοκρασια που εχεις!Πρεπει σταδιακα να την κατεβασεις στους 24-25!
Αν δεν μπορεις να τα δωσεις σε καποιον μπορεις να βαλεις μια αγγελεια στο φορουμ οτι τα δινεις και στην εσχατη να τα επιστρεψεις απο εκει που τα πηρες(στην ουσια μπορεις να κανεις μια δωρεα στο πετ-σοπ που τα πηρες και ριξεις μαυρη πετρα πισω σου)
και ποιος θα τα παρει ρε συ με πιθανόν ick και dropsy?
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-04-13, 14:25
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

θα βαλω το δυο αρρωστα γκαπυ σε καραντινα για να μην κολλησουν τα αλλα κ θα ταιριασω την θερμοκρασια στο ενυδρειο... θα βαλω κ αγγελια... το πετ σοπ δεν τα περνει ρωτησα......
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-04-13, 14:26
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
και ποιος θα τα παρει ρε συ με πιθανόν ick και dropsy?
καποιος που εχει την δυνατοτητα καραντινας και νοσοκομειου κατεχει απο ρυθμιση ενυδρειου και αγαπαει τα ζωντανα ειτε ειναι αρρωστα ειτε υγιη

αρκει να ενημερωσει εκει που τα δινει το προβλημα μην τα παρει κανεις χριστιανος και τα ριξει στο ενυδρειο του και κολλησουν και τα αλλα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-04-13, 14:34
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Θα τα παρει πισω ο εξυπνος που της τα πουλησε!Και ας του πει οτι πουλαει μπαρουφες και οτι ειναι ενας ασχετος με ψυχουλες σρα χερια του!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-04-13, 22:32
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sofia_04 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω θερμοστατη αναμενο στους 28...
Εννοείς ότι... έχεις ρυθμισμένο τον θερμαντήρα στους 28 βαθμούς (για να μιλάμε τα ΙΔΙΑ Ελληνικά). Κάποιοι θερμαντήρες πχ. ο Jagger... καλιμπράρονται.
αλλα εχω κ κανονικο θερμομετρο μεσα στο ενυδρειο κ δειχνει 29 ενω το ηλεκτρονικο θερμομετρο παιζει στην διαρκεια τησ ημερας...δεν ξερω γιατι το κανει. το αλλα δειχνει σταθερα 29...
Η απόκλιση... είναι φυσιολογική. ΑΝ βάλεις 10 θερμόμετρα.. θα έχουν πιθανότατα μικρή απόκλιση μεταξύ τους... αλλά και κάποια από αυτά ίσως να συμβαδίζουν.... αυτό ΔΕΝ είναι τεράστιο πρόβλημα (ειδικά όταν μπορείς να καλιμπράρεις τον θερμαντήρα... σε σοβαρές αποκλίσεις πχ. της τάξης 3-4 βαθμών). Θα πρέπει να φροντίσεις ώστε να κατεβάσεις την θερμοκρασία στους 24-25 βαθμούς.... με μια διαφορά 1-2 βαθμών ανά 3-4 μέρες ή και πιο αργά.
η αλλαγη νερου γινεντε μεσα σε μιση ωρα.
Η ουσία εδώ είναι... η διαφορά της θερμοκρασίας του νερού... (ΑΝ υπάρχει).... και πόσο κατεβάζει την θερμοκρασία του ενυδρείου.... ώστε να γίνεται με ασφάλεια για τα ψάρια.
το νερο το βαζω σε λεκανη το πρωι με αντιχλωριο κ το βαζω στο ενυδρειο το απογευμα...
τα ψαρια μου ξερω οτι ειναι λαθος αλλα δεν εχω καπου να τα δωσω....
Αυτό σημαίνει ότι... απλά θα περιμένεις μέχρι να πεθάνουν;
ο πλεκο μονο το γατοψαρο κυνυγαει κ αυτο πριν φαει μερικες φορες(δλδ σπανεια) αλλα τα εχω πετιχει να τρωνε μαζι την ταπλετα κ πριν τελειωσει τρωνε κ τα γκαπυ κ ο πλεκο ουτε κουνιετε.....
-------------------------
τα λεπια ειναι πολυ λιγο ανοιχτα.... ναι πρωτη φορα ειναι που το βλεπω στο ενυδρειο μου.... ειχα κ 3 θανατους.... 2 θυλικα γκαπυ κ ενα αρσενικο.... εκεινα τα 2 θυλικα ηταν πολυ ισυχα 2 μερες κ μετα τελος κ ο αρσενικος ειχε κατω την ουρα του σαν Γ κ ηταν πολυ μαζεμενα τα πτεριγια του.....
Αυτό δείχνει ότι... στο ενυδρείο υπάρχει πιθανότατα κάποιο πρόβλημα. Τα ψάρια... ΔΕΝ πεθαίνουν, ΧΩΡΙΣ λόγο (και ΠΡΕΠΕΙ να εντοπιστεί η αιτία, για να ΜΗΝ υπάρξει συνέχεια).... πχ. η χρήση κάποιων φαρμάκων, μπορεί να έχει "διαλύσει" την βιολογία του φίλτρου σου.
Νομίζω ότι... στο τμήμα των αρχαρίων θα βρεις πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα να διαβάσεις (πέραν των ερωτήσεων που θέτεις)... οι περισσότερες απαντήσεις επί προβλημάτων, είναι γραμμένες πολλές φορές.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρρωστα red eye theo1981 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 19-04-12 20:46
Ξαφνικα θανατοι σε γκαπυ... hatzi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 27-03-12 10:27
ξαφνικοι θανατοι! oscar1 Γλυκό νερό - Γενικά 9 21-03-08 21:27
Αρρωστα Γκαπυ GIWRGOS Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 16 15-11-06 20:40
Θανατοι Ξιφοφορων pete_cy Ζωοτόκα 13 08-08-06 11:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06537 seconds with 13 queries