Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-02-13, 17:59
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Exclamation ΠΛΑΝΑΡΙΑ!!! Και τώρα τι;

Έχω πλανάρια. Και τώρα τι κάνω ; Διάβασα διάφορες συζητήσεις του φόρουμ καθώς και σε διάφορα άλλα τόσο ελληνικά αλλά και ξένα (αν και δεν τα πολυπάω καλά με τα αγγλικά). Κατάλαβα ότι δεν κινδυνεύουν άμεσα τα ψάρια μου αλλά πρέπει να φύγουν. Προφανώς προήλθαν επειδή τάιζα λίγο παραπάνω λόγω του ότι δεν έχω μετρήσει ακόμη νιτρικά (η ψαροσύνθεσή μου είναι ακόμη μικρή βέβαια - 10 ροδόστομοι, 18 νέον & καρδινάλιοι σε 180 λίτρα). Τώρα τι κάνω όμως;
Δεν υπάρχει η δυνατότητα για σκούπα μιας και είναι φουλ φυτεμένο, έχει παντού ξύλα και πέτρες και όπως καταλαβαίνεται η χρήση σκούπας είναι αδύνατη.
Το Panacur τελικά κάνει δουλειά; Θα έχω πρόβλημα με την βιολογία μου; Σαλιγκάρια και γαρίδες δεν έχω μέσα. Αν κάνει το Panacur που θα το βρω, πόσο θα ρίχνω, κάθε πότε και πόσο. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο (πχ μεγάλη αλλαγή, άνθρακα κτλ) μετά τι χρήση του; Αν δεν κάνει τι άλλο να ρίξω; Βοηθήστε παιδιά γιατί νομίζω πως είναι αρκετά αν όχι πολλά.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-02-13, 18:37
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Τα πλανάρια είναι το αποτέλεσμα υπερβολικής τροφής με συνδυασμό ελλιπούς φίλτρανσης-καθαρισμού.

Αν και δεν αποτελούν άμεση απειλή για τα ψάρια η δυνατότητα ραγδαίας εξάπλωσης τους με επακόλουθο την απότομη αύξηση αμμωνίας στο ενυδρείο μας επιφέρει θάνατο στα ψάρια.

Πριν πας σε χημική λύση που κατά τη γνώμη μου είναι η ύστατη λύση καλό είναι να κάνεις τα εξής:

Σταματάς το τάισμα εντελώς για μια βδομάδα και μετά ρίχνεις μόνο τόσο όσο θα φαγωθεί σε 5 λεπτά, αν καταλήξει στον βυθό περίσσια τροφή την αφαιρείς άμεσα.

Τα περισσότερα είδη ψαριών τρώνε τα πλανάρια αν είναι ακόμα μικρά σε μέγεθος και δεν έχει ξεφύγει ο υπερπληθυσμός τους.

Συχνές αλλαγές νερού(μέρα παρά μέρα) με σιφονάρισμα του βυθού όπου είναι δυνατό.

Οπωσδήποτε μέτρηση αμμωνίας και νιτρικών.

Καλό θα ήταν να βάλεις μερικά "ταπεινά σαλιγκαράκια" malaysian trumpet στο βυθό ώστε να καθαρίζουν ότι υπολείμματα τροφής υπάρξουν καθώς και κάποιο είδος physa fontinalis.

Αν υπάρχει δυνατότητα για τα λίτρα σου και δεν θέλεις να βάλεις λαθρεπιβάτες ώστε να ελέγχεις τον πληθυσμό τους μπορείς να βάλεις κάποιο apple snail
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-02-13, 18:47
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν πας σε χημική λύση που κατά τη γνώμη μου είναι η ύστατη λύση καλό είναι να κάνεις τα εξής:

Σταματάς το τάισμα εντελώς για μια βδομάδα και μετά ρίχνεις μόνο τόσο όσο θα φαγωθεί σε 5 λεπτά, αν καταλήξει στον βυθό περίσσια τροφή την αφαιρείς άμεσα.
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-02-13, 18:57
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδή;
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-02-13, 19:13
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

τιποτα απλα το ειδα διπλα και μου αρεσε και το βαλα χαχαχ


επίσης.!!! μπορεις να κάνεις και το κόλπο με το πιατάκι το βραδυ,2 πιατακια του καφε με ενδιαμεσα κατι να τα κρατάει λιγο ανοιχτα και 2 ταμπλετες τροφή μεσα...το βαζεις το βραδυ το βγάζεις το πρωί..με 2-3 φορες θα τα ελατώσεις αρκετα....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος.Κ
Μπορούμε να φτιάξουμε μια παγίδα για αυτά. Αν βάλουμε ένα πιατάκι του καφέ στο βυθό και στη μέση μια κατεψυγμένη τροφή η μια ταμπλέτα για γατόψαρα η ακόμα ένα κομμάτι κρέας και το καλύψουμε με ένα φλιτζάνι αφήνοντας μια μικρή σχισμή (τοποθετώντας στο χείλος του 2-3 χαλικάκια) σε 12 η 24 ώρες θα έχουν μαζευτεί πολλά σκουλήκια και έτσι μπορούμε να τα αφαιρέσουμε. σωστή συντήρηση του ενυδρείου (αλλαγές νερού, σκούπα βυθού, προσοχή να μη ταΐζουμε υπερβολικά τα ψάρια).
συμφωνα με εδω ----> http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51303
__________________



Tάσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 19-02-13 στις 19:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-13, 19:26
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης.!!! μπορεις να κάνεις και το κόλπο με το πιατάκι το βραδυ,2 πιατακια του καφε με ενδιαμεσα κατι να τα κρατάει λιγο ανοιχτα και 2 ταμπλετες τροφή μεσα...το βαζεις το βραδυ το βγάζεις το πρωί..με 2-3 φορες θα τα ελατώσεις αρκετα....
-------------------------

Επίσης αν δεν έχουμε γαρίδες στο ενυδρείο πιο αποτελεσματικό είναι το κόλπο με το μπουκάλι

..και ότι σκουλήκι βλέπεις να περπατάει ..τσίμπα το!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-02-13, 13:02
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων

Επίσης αν δεν έχουμε γαρίδες στο ενυδρείο πιο αποτελεσματικό είναι το κόλπο με το μπουκάλι

..και ότι σκουλήκι βλέπεις να περπατάει ..τσίμπα το!
καλημερα φιλε μου. μπορεις να μας πεις λιγο πιο αναλυτικα το κολπο με το μπουκαλι;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-02-13, 13:21
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

κοβεις το λαιμο σαν να φτιάχνεις ενα αυτοσχέδιο χωνί,το σπρώχνεις με το λαιμο προς τα μέσα στο μπουκαλι (οπως βλεπεις στη φωτο) και ριχνεις και μερικες ταμπλετες τροφη,το γεμιζεις νερο και το βαζεις στο ενυδρειο..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-02-13, 13:35
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ φιλε μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-03-13, 16:15
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πλανάρια είναι το αποτέλεσμα υπερβολικής τροφής με συνδυασμό ελλιπούς φίλτρανσης-καθαρισμού.

Αν και δεν αποτελούν άμεση απειλή για τα ψάρια η δυνατότητα ραγδαίας εξάπλωσης τους με επακόλουθο την απότομη αύξηση αμμωνίας στο ενυδρείο μας επιφέρει θάνατο στα ψάρια.

Πριν πας σε χημική λύση που κατά τη γνώμη μου είναι η ύστατη λύση καλό είναι να κάνεις τα εξής:

Σταματάς το τάισμα εντελώς για μια βδομάδα και μετά ρίχνεις μόνο τόσο όσο θα φαγωθεί σε 5 λεπτά, αν καταλήξει στον βυθό περίσσια τροφή την αφαιρείς άμεσα.

Τα περισσότερα είδη ψαριών τρώνε τα πλανάρια αν είναι ακόμα μικρά σε μέγεθος και δεν έχει ξεφύγει ο υπερπληθυσμός τους.

Συχνές αλλαγές νερού(μέρα παρά μέρα) με σιφονάρισμα του βυθού όπου είναι δυνατό.

Οπωσδήποτε μέτρηση αμμωνίας και νιτρικών.

Καλό θα ήταν να βάλεις μερικά "ταπεινά σαλιγκαράκια" malaysian trumpet στο βυθό ώστε να καθαρίζουν ότι υπολείμματα τροφής υπάρξουν καθώς και κάποιο είδος physa fontinalis.

Αν υπάρχει δυνατότητα για τα λίτρα σου και δεν θέλεις να βάλεις λαθρεπιβάτες ώστε να ελέγχεις τον πληθυσμό τους μπορείς να βάλεις κάποιο apple snail
Δηλαδή Εννωεις ο,τι οταν βαζουμε υπερβολικη τροφη, αυτο ειναι :smt0 59
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-03-13, 16:22
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδή;
Xαχα...τι νομιζες οτι σου ελεγε?

Καλα τραγουδα?

Ωραιο και το κολπο με το μπουκαλι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-03-13, 01:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

πρωτη φορα ακουω να θελει καποιος να κυριξει χημικο πολεμο στη ζωντανη τροφη

βλεπω τα νεον και τους καρδηναλιους να γεμιζουν το ομοιωμα σου με καρφιτσες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-03-13, 01:04
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
πρωτη φορα ακουω να θελει καποιος να κυριξει χημικο πολεμο στη ζωντανη τροφη

βλεπω τα νεον και τους καρδηναλιους να γεμιζουν το ομοιωμα σου με καρφιτσες
Μου το είπαν αρκετοί αυτό. Ότι είναι τροφή για τα ψάρια. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά για να το λέτε εσείς... Το θέμα όμως είναι ότι μετά από τόσες ημέρες αυτά κάνουν ακόμη πάρτι!!! Επίσης με έχει προβληματίσει πολύ το ότι από τα 3 apple snails που έβαλα πριν 2 εβδομάδες περίπου, τώρα έχει μείνει μόνο το ένα. Από τα 7 Helena που έβαλα προχθές, σήμερα είδα ένα νεκρό. Έχω διαβάσει πως τα πλανάρια σκοτώνουν σαλιγκάρια, γαρίδες κτλ αλλά ακόμη και τα ψάρια μπαίνοντας στα βράγχιά τους. Εσείς υποστηρίζετε πως αποτελούν μόνο τροφή γι' αυτά και όχι κίνδυνο. Δεν ξέρω. Απλά παρακολουθώ. Αν μου ψοφήσει και το 3ο apple ή δω και άλλο Helena νεκρό τι να κάνω; Επίσης μου είπατε πως θα φύγουν μόνα τους, όπως και ήρθαν κάτι το οποίο δεν έχει γίνει ακόμη. Πότε το βλέπεται να γίνεται αυτό;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-03-13, 01:52
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου το είπαν αρκετοί αυτό. Ότι είναι τροφή για τα ψάρια. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά για να το λέτε εσείς... Το θέμα όμως είναι ότι μετά από τόσες ημέρες αυτά κάνουν ακόμη πάρτι!!! Επίσης με έχει προβληματίσει πολύ το ότι από τα 3 apple snails που έβαλα πριν 2 εβδομάδες περίπου, τώρα έχει μείνει μόνο το ένα. Από τα 7 Helena που έβαλα προχθές, σήμερα είδα ένα νεκρό. Έχω διαβάσει πως τα πλανάρια σκοτώνουν σαλιγκάρια, γαρίδες κτλ αλλά ακόμη και τα ψάρια μπαίνοντας στα βράγχιά τους. Εσείς υποστηρίζετε πως αποτελούν μόνο τροφή γι' αυτά και όχι κίνδυνο. Δεν ξέρω. Απλά παρακολουθώ. Αν μου ψοφήσει και το 3ο apple ή δω και άλλο Helena νεκρό τι να κάνω; Επίσης μου είπατε πως θα φύγουν μόνα τους, όπως και ήρθαν κάτι το οποίο δεν έχει γίνει ακόμη. Πότε το βλέπεται να γίνεται αυτό;
Mπορεις να δωσεις τιμες ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-03-13, 08:16
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Δεν προκειται να φυγουν ποτε μονα ουτε αποτελουν τροφη για ολα τα ψαρια.
Μειωση του ταισματος,σκουπα βυθου και αλλαγες νερου ανα δυο,τρεις ημερες.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-03-13, 09:17
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Tα πλανάρια, εισχωρούν στο εσωτερικό των σαλιγκαριών και τα τρώνε από μέσα.Και δεν είναι τροφή για όλα τα ψάρια.
-------------------------
Θα σου πω τί είχα αντιμετωπίσει εγώ:

1. Κάποια στιγμή που είδα 1-2 πλανάρια στο ενυδρείο μου, έβαλα διπλάσια+ ποσότητα pimafix και μετά από λίγο έγινε χαμός. Γέμισε το νερό από πολύ μικρά σκουλήκια λεπτά και μικρά που στην αρχή νόμιζα ότι ήταν σκόνη από το βυθό μέχρι που είδα ότι κουνιόταν. Οι γαρίδες έκαναν πάρτυ και άδειασα σχεδόν όλο το ενυδρείο ρουφώντας μαζί και τα περισσότερα σκουλήκια.

2. Κάποια άλλη στιγμή που είδα 1-2 πλανάρια στο ενυδρείο μου, έβαλα μια παγίδα. Χρησιμοποίησα 1 δοκιμαστικό σωλήνα (από τεστ νερού) έβαλα μέσα 1 κομμάτι χοιρινό λιπος και τον τάπωσα με ένα κομμάτι λεπτό πλέγμα από το οποίο θα χωρούσαν να περάσουν μόνο τα σκουλήκα. Μπλουμ όλο το βράδυ και το πρωί βγάλσιμο με εκατοντάδες πλανάρια πάνω του. Αυτό έγινε 2-3 φορές σε συνδυασμό με αλλαγές νερού και καλό σκούπισμα.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lion : 17-03-13 στις 09:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-03-13, 10:58
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mπορεις να δωσεις τιμες ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2?
NH3/NH4= 0
NO2= 0
NO3= 0
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν προκειται να φυγουν ποτε μονα ουτε αποτελουν τροφη για ολα τα ψαρια.
Μειωση του ταισματος,σκουπα βυθου και αλλαγες νερου ανα δυο,τρεις ημερες.
Έχω αρχίσει να το καταλαβαίνω πως δεν έχουν σκοπό να φύγουν από μόνα τους.
  • Σταμάτησα εντελώς το τάισμα για μια εβδομάδα αλλά τίποτα.
  • Η σκούπα βυθού είναι αδύνατον να γίνει γιατί το έχω φουλ φυτεμένο με αρκετά διακοσμητικά (ξύλα - πέτρες). Δες εδώ. Απ' ότι βλέπεις δεν μπαίνει σκούπα εκεί μέσα.
  • Έκανα τρείς φορές 50άρες αλλαγές μέσα σε 10 ημέρες περίπου.
  • Υπομονή μήπως και φύγουν έκανα....
  • Απ' όλες τις συμβουλές που μου δώσατε μόνο παγίδα δεν έβαλα ακόμη.
Θα δοκιμάσω και την παγίδα και αν δεν δω προκοπή ίσως ξεκινήσω κάποιο φάρμακο. Δεν το θέλω με τίποτα αυτό αλλά αν είναι η μόνη λύση.....
Το θέμα είναι ότι έχω σαλιγκάρια μέσα. Έχω αρκετούς λαθρεπιβάτες, ένα τελευταίο apple και πρέπει να έχουν επιζήσει 4 Helena. Θα μου πεις μέχρι να αποφασίσω αν θα ρίξω φάρμακο ίσως να μην υπάρχει τίποτα από τα παραπάνω με εξαίρεση του λαθρεπιβάτες που δεν ξέρω αν τους ενοχλούν αυτούς γιατί δεν βρίσκω νεκρούς όπως τα apple και τα Helena ή όταν βρίσκω είναι ελάχιστοι σε σχέση με τον πληθυσμό τους (μπορεί να βρίσκω 2-3 την εβδομάδα που ίσως να μην φταίνε τα πλανάρια γι' αυτό).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα πλανάρια, εισχωρούν στο εσωτερικό των σαλιγκαριών και τα τρώνε από μέσα.
Το είδα με τα μάτια μου.
Και δεν είναι τροφή για όλα τα ψάρια.
Το κατάλαβα και αυτό....
-------------------------
Θα σου πω τί είχα αντιμετωπίσει εγώ:

1. Κάποια στιγμή που είδα 1-2 πλανάρια στο ενυδρείο μου, έβαλα διπλάσια+ ποσότητα pimafix και μετά από λίγο έγινε χαμός. Γέμισε το νερό από πολύ μικρά σκουλήκια λεπτά και μικρά που στην αρχή νόμιζα ότι ήταν σκόνη από το βυθό μέχρι που είδα ότι κουνιόταν. Οι γαρίδες έκαναν πάρτυ και άδειασα σχεδόν όλο το ενυδρείο ρουφώντας μαζί και τα περισσότερα σκουλήκια.
Δεν ξέρω αν θα δοκιμάσω ακόμη φάρμακο. Φοβάμαι για την βιολογία και λυπάμαι και τα υπόλοιπα σαλιγκάρια που έχουν μείνει μέσα.

2. Κάποια άλλη στιγμή που είδα 1-2 πλανάρια στο ενυδρείο μου, έβαλα μια παγίδα. Χρησιμοποίησα 1 δοκιμαστικό σωλήνα (από τεστ νερού) έβαλα μέσα 1 κομμάτι χοιρινό λιπος και τον τάπωσα με ένα κομμάτι λεπτό πλέγμα από το οποίο θα χωρούσαν να περάσουν μόνο τα σκουλήκα. Μπλουμ όλο το βράδυ και το πρωί βγάλσιμο με εκατοντάδες πλανάρια πάνω του. Αυτό έγινε 2-3 φορές σε συνδυασμό με αλλαγές νερού και καλό σκούπισμα.
Θα το δοκιμάσω αυτό με την παγίδα και βλέπουμε....
Σκούπα δεν μπορώ να κάνω. Τον λόγο τον εξήγησα πιο πάνω.
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 18-03-13 στις 10:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-03-13, 14:38
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
NH3/NH4= 0
NO2= 0
NO3= 0
????Ολα μηδεν??????Μηπως ειχες αμμωνια,νιτρωδη και εχασες τα apple?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-03-13, 14:47
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
????Ολα μηδεν??????Μηπως ειχες αμμωνια,νιτρωδη και εχασες τα apple?
Όχι δεν έχω. Καρατσεκαρισμένο....
Μετράω δυο ενυδρεία και υπάρχει διαφορά. Τα ψάρια που έχω δεν παράγουν προφανώς τόση αμμωνία ώστε να υπάρχουν πολλά νιτρώδη και κατ' επέκταση νιτρικά. Τα νιτρικά που προκύπτουν από το κύκλο καταναλώνονται από τα φυτά που είναι αρκετά. Τους έχω CO2, πολλά λιπάσματα και καλό φωτισμό (1+Watt/Lit) οπότε υπάρχει αυτό το αποτέλεσμα. Θέλω να βγάλω την Pistia και την φακή γιατί νομίζω πως μου τραβάνε αρκετά τα νιτρικά και τα στερούν από τα υπόλοιπα. Σε δεύτερη φάση θα κοιτάξω να αυξήσω την ιχθυοφόρτιση. Το θέμα μου όμως δεν είναι τόσο τα μηδενικά νιτρικά αλλά τα πλανάρια.

Τι να κάνω ρε γμτ....
-------------------------
Ο φίλος lion έγραψε οτι "δεν τρώνε όλα τα ψάρια τα πλανάρια". Τα σκαλάρια τα τρώνε;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 18-03-13 στις 14:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-03-13, 14:57
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Μολλυ,τιγρακια,γκουραμι,γκαπυ,μονομαχοι,αγγελοψαρα .Διαλεξε τι σου ταιριαζει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-03-13, 17:03
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι γαρίδες έκαναν πάρτυ...
Δηλαδή οι γαρίδες τα τρώνε;
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-03-13, 19:04
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

φιλε κοιταξε!πλαναρια ειχα και εγω πριν δυο εβδομαδες και προσπαθησα να την καταπολεμησω οπως μου ειπαν τα παιδια εδω!(κανοντασ συχνες αλλαγες,σκουπα βυθου,ακομη και με παγιδες)αλλα το προβλημα οχι απλα συνεχιζε αλλα μεγαλωνε δηλαδη πολλαπλασιαζονταν συνεχως!για αυτο το λογο,συν του οτι φοβομουν για τα ψαρια μου(ενα οσκαρ μια αρογουανα και δυο clown loach)αποφασισα να χρησιμοποιησω φαρμακο!μετα απο αρκετο διαβασμα σε ξενα site αποφασισα να χρησιμοποιησω το panacur!εριξα μια φορα σε ποσοτητα 1mg/lt και σε 5 μερες εκανα αλλαγη νερου και επανελαβα τη θεραπεια για αλλη μια φορα!τωρα δεν υπαρχει στο ενυδρειο μου ουτε ιχνος πλαναριας και τα ψαρια μου ειναι μια χαρα!μονο που αν αποφασισεις να το χρησιμοποιησεις προσεξε τα εξης:
1)μην εχεις στα φιλτρα ανθρακα
2)μην εχεις μεσα σαλιγκαρια(τα σκοτωνει)αμα θες βαλτα σε ενα μικρο ενυδρειο καραντινα και αμα δεις μετα απο κανα μηνα οτι δεν εχει εμφανιστει πλαναρια ξαναβαλτα!στο λεω επειδη μορει να εχουν μεσα τους και να μην φαινονται)
3)δεν επηρεαζονται τα φυτα(εχω και εγω)
4)να παρεις το φαρμακο σε μορφη χαπιου(για να υπολογισεις την δοσολογια ακριβως στα 1mg/lt.ΣΤΟ λεω γιατι στα pet city το πουλανε σε μορφη παστας(εγω το πηρα απο κτηνιατρικο κυκλο)
5)το φαρμακο ειναι κυριως για σκυλια(μην σε ανησυχησει)!
αυτα.....ελπιζω να βοηθησα αλλα οτι προκυψει εδω ειμαι!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-03-13, 19:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ρε παιδια δεν ξερω αλλα εγω κατι λιγα που ειχα τα εκτιμησαν τα γκουραμακια δεοντως.
Τωρα αν ειναι τοσα πολλα που αρχιζουν να λειτουργουν σε βαρος του υπολοιπου οικοσυστηματος μαλλον το σωστο ειναι να ψαξεις να βρεις ποιο ειναι το λαθος κι οχι να κυριξεις χημικο πολεμο (αποψη μου παντα).
Αν για λιγες μερες προσπαθησεις να απομακρυνεις οσα μπορεις και κοψεις εντελως το ταισμα πιστευω θα πετυχεις καλυτερο αποτελεσμα απο το να ριξεις φαρμακα χωρις λογο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-03-13, 21:46
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Προς το παρών έχω την τύχη να έχει κολλήσει η γυναίκα μου εδώ και δύο εβδομάδες με το θέμα πλανάρια και το έχει αναλάβει η ίδια. Είναι όλη μέρα κολλημένη στο τζάμι με ένα ξυλάκι στα χέρια και μόλις δει κάποιο το λιώνει στα τζάμια. Η αλήθεια είναι πως έχουν αρχίσει και μειώνονται. Η αλήθεια είναι πως την κορόιδευα στην αρχή αλλά βλέπω πως έχει κάνει δουλίτσα. Είχα σταματήσει από την Παρασκευή το τάισμα και έριξα λίγο σήμερα. Τι να πω....; Θα δείξει... Αν τα καταφέρει πρέπει να ετοιμάζομαι για δώρο...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-03-13, 00:01
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από freediver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή οι γαρίδες τα τρώνε;
ΌΧΙ. Οι γαρίδες δεν τα τρώνε.
Και τελικά το pimafix δεν πείραξε καθόλου τα planaria αλλά εξόντωσε άλλα μικρά σκουλίκια (σαν ίνες υαλοβάμβακα 1-2 χιλιοστά) τα οποία έφαγαν οι γαρίδες.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-03-13, 00:13
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς το παρών έχω την τύχη να έχει κολλήσει η γυναίκα μου εδώ και δύο εβδομάδες με το θέμα πλανάρια και το έχει αναλάβει η ίδια. Είναι όλη μέρα κολλημένη στο τζάμι με ένα ξυλάκι στα χέρια και μόλις δει κάποιο το λιώνει στα τζάμια. Η αλήθεια είναι πως έχουν αρχίσει και μειώνονται. Η αλήθεια είναι πως την κορόιδευα στην αρχή αλλά βλέπω πως έχει κάνει δουλίτσα. Είχα σταματήσει από την Παρασκευή το τάισμα και έριξα λίγο σήμερα. Τι να πω....; Θα δείξει... Αν τα καταφέρει πρέπει να ετοιμάζομαι για δώρο...
Δεν νομιζω οτι βοηθαει μαλλον τα πολλαπλασιαζει τσεκαρε το λινκ να καταλαβεις τι εννοω http://www.youtube.com/watch?v=vXN_5...layer_embedded
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-03-13, 01:07
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομιζω οτι βοηθαει μαλλον τα πολλαπλασιαζει τσεκαρε το λινκ να καταλαβεις τι εννοω http://www.youtube.com/watch?v=vXN_5...layer_embedded
Εδώ δείχνει τι γίνεται όταν τα κόβεις. Όταν τα λειώνεις εντελώς; Συμβαίνει κάτι ανάλογο; Αν ισχύει αυτό θα έπρεπε να έχουν γίνει πιο πολλά ενώ στην περίπτωσή μου έχουν γίνει ελάχιστα. Για παράδειγμα σήμερα βρήκε μόνο ένα....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αυτα ειναι πλαναρια? johnsin Αναγνωρίσεις ειδών 4 30-07-12 17:01
Πλαναρια και film στο γαριδαδικο μου redman88 Γαρίδες του γένους Neocaridina 8 01-11-11 22:51
ich - και τώρα τί? ral Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 01-09-11 18:24
ασπρα πλαναρια moros Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 28-09-08 15:48
ΠΛΑΝΑΡΙΑ? ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? CHRISTOS 22 Δίσκοι 2 17-04-05 23:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09205 seconds with 15 queries