Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-05-16, 15:57
s8enis Ο χρήστης s8enis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Σέρρες - Κύπρος, Λευκωσία
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Διάφορες Ερωτήσεις

Διάφορες Ερωτήσεις
Αυτό είναι το καινούργιο μου ενυδρείο (150 Μx60 Υ x 45 Π 400 λίτρα) που τρέχει από εχθες και από μπροστά είναι το παλιό που τρέχει περίπου 3 χρόνια. Έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με την μεταφορά των ψαριών , μιας και δεν θέλω να χάσω κανένα.
1. Στο μεγάλο δουλεύει ένα κινέζικο εξωτερικό που ήρθε μαζί με το ενυδρείο 1200 λτ/ώρα και στο μικρό 1 εξωτερικό τετρατεκ 600 λτ/ώρα και 1 εσωτερικό 600 λτ/ώρα . Το μεγάλο είναι 400 λίτρα και το μικρό 120. Για το στρώσιμο ρίχνω τροφή στο μεγάλο μέχρι για να μου εμφανιση αμμωνία για να ξεκινήσει ο κύκλος του (καμία εβδομάδα ελπίζω) και να μεταφέρω το Tetrateck στο μεγάλο για να βοηθήσει στον κύκλο. Θα δουλέψει έτσι η να περιμένω παραπάνω?

2. Από ότι βλέπω το κινέζικο δεν έχει πολύ δύναμη ώστε να έχει καλή κυκλοφορία μέσα στο νερό και με το tετρατεκ δεν νομίζω να γίνει και πλυντήριο.
Λύσεις:
Α. να το αφήσω με τα 2 φίλτρα με 1800 λίτρα/ώρα αλλά χωρίς δυνατή πίεση μέσα στο νερό.
Β. Να αφήσω το μεγάλο και να βάλω και έναν κυκλοφορητή μόλις στρώση (προτείνετε κανέναν)
Γ. Να αγοράσω ένα fluval fx 5 μεταχειρισμένο με150 euro η δεν θα κάνει δουλειά?
3. Όταν το πηρα το καθάρισα με κόκκινο ξύδι από κρασί (το οποίο περιέχει μεταδιθειωδες κάλιο αλλά δεν λέει πόσο %) από έξω για να φύγουν τα άλατα αλλά μπορεί να έπεσε και λίγο μέσα όταν το κα8αρισα το πολύ 10-15 ml. Έβαλα άνθρακα μήπως και το μαζέψει . θα πρέπει να αδειάσω το ενυδρείο όλο και να το ξαναγεμίσω? η να βάλω 2 γκαπυς που έχω να δω αν θα πάθουν τίποτα , αν και δεν μου αρέσει αυτή η λύση (βάρβαρος ... αλλά τι να κάνω.)
4. Για Tropheus με τόσο ύψος πόσα watt προτείνετε (θα μπει λεντοτενια)
[IMG][/IMG]
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-05-16, 16:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αδειασε το μεγαλο ενυδρειο και ξεπλυνε το. Το ιδιο και το φιλτρο του.
Στησε (βυθο πετρες κλπ), μετεφερε ολο το νερο απο το μικρο στο μεγαλο και στο τελος τα ψαρια, βαλε και τα δυο εξωτερικα φιλτρα να λειτουργουν και μετα αρχισε να συμπληρωνεις αργα αργα νερο (αποχλωριωμενο και παρομοιας ή λιγο πιο χαμηλης θερμοκρασιας) μεχρι να γεμισει.
Δεν χρειαζεται να γεμισει μεχρι πανω σε μια μερα. Αρκει να ειναι οι εισοδοι των φιλτρων μεσα στο νερο. Π.χ. βαζε απο 100-120 λιτρα καθε μερα μεχρι να γεμισει.
Αν στο στρωμενο εσωτερικο φιλτρο εχεις κεραμικα βιολογικα υλικα, μετεφερε τα στο φιλτρο του μεγαλου. Στιψε και τα σφουγγαρια του μεσα στο μεγαλο φιλτρο.
Ταιζε τις πρωτες 3-4 μερες με τσιγγουνια (πχ το 1/4 απο οτι ταιζες) και μετα αρχισε να αυξανεις σταδιακα το ταισμα, μεχρι να φτασεις στην νορμαλ ποσοτητα τροφης, πχ μετα απο 10 μερες συνολικα να εχεις επανερθει στη συνηθισμενη ποσοτητα ταισματος.
Κανε και τεστ νερου για σιγουρια (ΝΗ3 ΝΟ2).

Αν ειναι αφρικανικο το στησιμο (αν καταλαβα σωστα), θελεις πιο σωστο και πλουσιο στησιμο σε πετρα απο οτι εχεις στο μικρο.
Πρωτα ανοιξε θεμα στην αναλογη κατηγορια για το στησιμο της πετρας και του βυθου, ετσι ωστε να ειναι ετοιμο οταν θα μεταφερεις νερο, ψαρια και φιλτρο και να μη χρειαστει να πειραξεις τιποτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-05-16, 18:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλορίζικο το νέο ενυδρείο!
Μην ασχολείσαι με τον κύκλο του αζώτου αφού έχεις στρωμένο φίλτρο. Κάνε αυτό που λέει ο delta και είσαι έτοιμος.
Κατά τη γνώμη μου μια χαρά μπορείς να στηρίξεις βιολογικά το ενυδρείο με τα 2 εξωτερικά που έχεις και για καλύτερη κυκλοφορία απλά προσθέτεις έναν καλό κυκλοφορητή (γύρω στις 5000 λ/ω).
Για φωτισμό τα ψάρια δεν έχουν υψηλές απαιτήσεις. Και με δυό σειρές λεντοταινία θα είσαι εντάξει.
Θέλεις αρκετές περισσότερες πέτρες. Θα πρότεινα να φτιάξεις 2 όγκους όσο το δυνατό περισσότερο απομακρυσμένους, με μεγάλες πέτρες προσπαθώντας να φτιάξεις και αρκετές κρυψώνες ανάμεσα τους.
Ρίξε μια ματιά και σ' αυτά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27550
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81859
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-05-16, 00:32
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλοριζικο και με το καλο να το γεμισεις ψαρακια!!
στο μονο που θα σταθω ειναι η λεντοταινια..δεν ειναι πολυ καλη λυση νομιζω.παρολο που ειναι αδιαβροχη θα επηρεαστει απο την υγρασια και θα χαλασει.επισης πεφτει ευκολα η αποδοση της.καλο ειναι να κοιταξεις για κατι αλλο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διάφορες άλγες panos84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 28-04-15 15:17
διάφορες απορίες maria1983 Γλυκό νερό - Γενικά 7 26-03-10 13:48
Διάφορες ερωτήσεις (υπόστρωμα,φυτά,ψάρια,κλπ) x-nos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 48 27-02-04 02:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03868 seconds with 13 queries