Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-01-16, 10:29   #1
Γκαπυ και γαριδα japponica
anthia
Junior Member
Εγγραφή: 30-12-2015
Περιοχή: Λουτσα
Μηνύματα: 7

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
anthia Ο χρήστης anthia δεν είναι συνδεδεμένος 22-01-16, 10:29
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα σε ολους κ καλως σας βρηκα. Το ενυδρειο το οποιο διαθετω ειναι 120 λιτρα κ εχω μεσα μερικα γκαπυ κ μια γαριδα japponica η οποια εχει αλλαξει κ δερμα κ εχει γινει η διπλη απο οταν την αγορασα πριν 15 μερες περιπου. Υπαρχει ομως περιπτωση να ειναι επιθετικη ως προς τα ψαρακια μου? Εχω παρατηρησει καθως εχω χασει μερικα (λογω απειριας εκτιμω) οτι ενω το βραδυ ολα φαινονται φυσιολογικα μεσα στο ενυδρειο το πρωι ανοιγοντας το φως η γαριδα εχει το νεκρο ψαρακι πανω της κ το τρωει κ δ το αφηνει με τπτ. Μπορει να φταιει η γαριδα?
Να σημειωσω οτι τα νεκρα ψαρακια δ εχουν σχεδον ιχνος ουρας.
Κ ενα δευτερο ερωτημα (ελπιζω να μην σας κουρασα) ενω κανω εδω κ 3 μερες συστηματικες αλλαγες νερου 30% λογω αμμωνιας στο 0,3 δ πεφτει η τιμη της καθολου..Φταιει ισως το οτι το νερου ειναι απο την επιφανεια κ οχι απο τον πατο του ενυδρειου??
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας.
Εμφανίσεις: 2869
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-01-16, 10:47
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Καταρχάς ας απενοχοποιησουμε την γαρίδα. Δεν τα σκοτώνει αυτή τα ψάρια 100%, απλώς τρώει τα πτώματα τους!
Τα ψάρια πιθανόν να πεθαίνουν λόγω της αμμωνίας η οποία είναι τοξική για αυτά.
Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου; πως έστρωσε το φίλτρο;
Τα νεκρά ψάρια τα απομακρύνεις από το ενυδρείο;
Καλό θα ήταν να συμπληρώσεις την φόρμα από τις ασθένειες και να βάλεις κάποια φωτογραφία για να σε βοηθήσουμε.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-16, 10:48
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

καλημέρα!!!

η γαριδα δεν υπαρχει περιπτωση να σκοτωνει τα ψαρια..

πεθαινουν και μετα παει και τα τρωει απ ότι καταλαβες

το νερο από οπου και να το παρεις παλι δεν εχει πρόβλημα!!

μαλλον το φιλτρο σου είναι αστρωτο!!

moradin με προλαβες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-16, 11:18
anthia Ο χρήστης anthia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2015
Περιοχή: Λουτσα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς ας απενοχοποιησουμε την γαρίδα. Δεν τα σκοτώνει αυτή τα ψάρια 100%, απλώς τρώει τα πτώματα τους!
Τα ψάρια πιθανόν να πεθαίνουν λόγω της αμμωνίας η οποία είναι τοξική για αυτά.
Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου; πως έστρωσε το φίλτρο;
Τα νεκρά ψάρια τα απομακρύνεις από το ενυδρείο;
Καλό θα ήταν να συμπληρώσεις την φόρμα από τις ασθένειες και να βάλεις κάποια φωτογραφία για να σε βοηθήσουμε.
Αρα να αφησω τη γαριδουλα...τσαμπα την κατηγορησα... το ενυδρειο τρεχει περιπου 2 μηνες τωρα. Δ σας ειχα βρει πιο πριν κ απο τη λαχταρα μου να βαλω ψαρια πρεπει να τα εχω κανει μανταρα. λοιπον το ενυδρειο εχει μεσα βιολογικο υλικο θερμοστατη φιλτρο( συγκεκριμενα θα τα παραθεσω μολις παω σπιτι απο τη δουλεια για να καταλαβεις) αφου το γεμισα με νερο κ το εβαλα σε λειτουργια 10 μερες περιπου κ βαζοντας του αντιχλωριο το βελτιωτικο νερου κ βακτηρια (το γαλακτερο υγρο ) μετα εβαλα τα πρωτα γκαπυ. Ολα πηγαιναν καλα μεχρι που εβαλα εναν ξιφοφορο ο οποιος μου διελυσε το μισο ενυδρειο.ετρωγε οτι ζωντανο υπηρχε...τον εβγαλα κ εμειναν γκαπυ κ γαριδα. απο εκεινη τη μερα καθε λιγες μερες χανω κ ενα ψαρακι κ η στενοχωρια μου δ περιγραφεται. Επισης μεσα εχω τρια φυτα. Απλα κ με τις αλλαγες νερου η αμμωνια δ πεφτει κατω απο 0,3. δ ξερω τι κανω λαθος.Οσο ασχολουμαι τοσο χανω ψαρια.....
-------------------------
επισης δ αφηνω για κανενα λογω νεκρο ψαρι μεσα.. Μαλιστα τα δυο τελευταια τα εβγαλα λιγο πριν τα χασω...την ωρα του αναποδογυρισματος. Πως να στρωσω το φιλτρο??? >Συγνωμη για τις ισως αφελεις μου ερωτησεις ισως να επαναλαμβανομαι απλα εχω απογοητευτει παρα πολυ..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anthia : 22-01-16 στις 11:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-16, 11:28
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Μην απογοητεύεσαι, οι περισσότεροι εδώ μέσα κάπως έτσι ξεκινήσαμε άλλωστε...
Για να καταλάβεις 2 πράγματα για την αμμωνία καλό θα ήταν να διαβάσεις αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
και αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
Αφού μετράς αμμωνία, και το ενυδρείο τρέχει ήδη δύο μήνες μάλλον συμβαίνει ένα εκ των δύο:

Α) Έπλυνες τα υλικά του φίλτρου με νερό βρύσης και το χλώριο σκότωσε την όποια βιολογία είχε. ή
Β) Το φίλτρο είναι ανεπαρκές για την ιχθυοφόρτισή σου (λόγω μικρού όγκου ή χαμηλής ροής)

Τι φίλτρο έχεις;


Αν γυρίσεις σπίτι με το καλό κάνε μας μια πιο αναλυτική παρουσίαση ακολουθώντας αυτή τη φόρμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298 ώστε να έχουμε περισσότερες πληροφορίες για το σύστημά σου και να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-16, 11:34
anthia Ο χρήστης anthia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2015
Περιοχή: Λουτσα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην απογοητεύεσαι, οι περισσότεροι εδώ μέσα κάπως έτσι ξεκινήσαμε άλλωστε...
Για να καταλάβεις 2 πράγματα για την αμμωνία καλό θα ήταν να διαβάσεις αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
και αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
Αφού μετράς αμμωνία, και το ενυδρείο τρέχει ήδη δύο μήνες μάλλον συμβαίνει ένα εκ των δύο:

Α) Έπλυνες τα υλικά του φίλτρου με νερό βρύσης και το χλώριο σκότωσε την όποια βιολογία είχε. ή
Β) Το φίλτρο είναι ανεπαρκές για την ιχθυοφόρτισή σου (λόγω μικρού όγκου ή χαμηλής ροής)

Τι φίλτρο έχεις;


Αν γυρίσεις σπίτι με το καλό κάνε μας μια πιο αναλυτική παρουσίαση ακολουθώντας αυτή τη φόρμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298 ώστε να έχουμε περισσότερες πληροφορίες για το σύστημά σου και να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.
δ εχω πλυνει τπτ με νερο αλλα στις αλλαγες μου το νερο ειναι απο βρυση..αυτο παιζει ρολο...????βεβαια βαζω αντιχλωριο κ βακτηρια(λιγα) με καθε αλλαγη....ναι σιγουρα το απογευμα θα σας πω ακριβως οτι εχω στο ενυδρειο. Μα στην αρχη ειχα κ 2 γεννες αλλα δ ηξερα κ τα εφαγαν οι ασπλαχνες μανουλες... Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδια σας ειμαι υποχρεη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-16, 15:23
Το avatar του χρήστη Μισφιτ
Μισφιτ Ο χρήστης Μισφιτ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2015
Περιοχή: Παλληνη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anthia Εμφάνιση μηνυμάτων
δ εχω πλυνει τπτ με νερο αλλα στις αλλαγες μου το νερο ειναι απο βρυση..αυτο παιζει ρολο...????βεβαια βαζω αντιχλωριο κ βακτηρια(λιγα) με καθε αλλαγη....ναι σιγουρα το απογευμα θα σας πω ακριβως οτι εχω στο ενυδρειο. Μα στην αρχη ειχα κ 2 γεννες αλλα δ ηξερα κ τα εφαγαν οι ασπλαχνες μανουλες... Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδια σας ειμαι υποχρεη
T ζωοτοκα δεν εχουν προβ με τις αλλαγες με νερο βρυσης.Και ειδικα τα γκαπακια ως τα πιο ανθεκτικα και ευσπροσαρμοστα .Τωρα οσον αφορα τις ουρες εκτιμω οτι καποιο απο τα θηλυκα σου ειναι επιθετικο(συνηθως απο στρες ειδικα εαν δεν εχει καποιο σημειο να παει να κρυφτει γιανα γεννησει η να ηρεμησει).Αν δεν εχεις φυτα μεσα να κρυφτει ο γονος, δεν θα δεις ποτε να μεγαλανωνουν τα μικρα απο τις γεννες.Προσωπικα δεν εχω βαλει ποτε γενηστρα ουτε μετεφερα στην καραντινα μ καμια θηλυκια ποτε τοσα χρονια και δοξα τον θεο εχω μοιρασει σε παρα πολλα ατομα.Δοκιμασα και ξιφοφορους 1 φορα πριν χρονια αλλα επεσα σε τραμπουκους(τελειως χαλια χαρακτηρες) οποτε τα γυρισα πισω.
__________________
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια( και σε οποια εθνικοτητα προτιμαει ).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-01-16, 15:27
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μηπως ειναι κατι αλλο?
αν ηταν αμμωνια, η γαριδα σαν πιο ευαισθητος οργανισμος, δεν θα την ακουγε πρωτη?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-01-16, 16:16
anthia Ο χρήστης anthia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2015
Περιοχή: Λουτσα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μισφιτ Εμφάνιση μηνυμάτων
T ζωοτοκα δεν εχουν προβ με τις αλλαγες με νερο βρυσης.Και ειδικα τα γκαπακια ως τα πιο ανθεκτικα και ευσπροσαρμοστα .Τωρα οσον αφορα τις ουρες εκτιμω οτι καποιο απο τα θηλυκα σου ειναι επιθετικο(συνηθως απο στρες ειδικα εαν δεν εχει καποιο σημειο να παει να κρυφτει γιανα γεννησει η να ηρεμησει).Αν δεν εχεις φυτα μεσα να κρυφτει ο γονος, δεν θα δεις ποτε να μεγαλανωνουν τα μικρα απο τις γεννες.Προσωπικα δεν εχω βαλει ποτε γενηστρα ουτε μετεφερα στην καραντινα μ καμια θηλυκια ποτε τοσα χρονια και δοξα τον θεο εχω μοιρασει σε παρα πολλα ατομα.Δοκιμασα και ξιφοφορους 1 φορα πριν χρονια αλλα επεσα σε τραμπουκους(τελειως χαλια χαρακτηρες) οποτε τα γυρισα πισω.
K o δικος μου ξιφοφορος κανιβαλλος βγηκε δυστυχως..Ειχα γεννηστρα τις εβαλα μεσα αλλα επειδη λειπω ολη μερα δ τα προλαβα τα μωρα...ειχα ζητησει κερατοφυλλο στο φορουμ πριν λιγες μερες αλλα οσοι προσφερθηκαν μενουν μακρυα μου κ εγω δ εχω βρει καθολου χρονο να παω ειλικρινα.απλα ενω το βραδυ ειναι ολα μια χαρα χωρις προβληματα στις ουρες τα πρωινα συνηθως βρισκω κυριως αρσενικα ειτε νεκρα χωρις ουρα ειτε τη μιση ουρα διαλυμενη(ανοιγμενη). αν ηταν αυτο που διαβασα fin rot (συγχωρεστε με αν το λεω λαθος) μεσα σε λιγες ωρες θα πεθαινε???διαβασα εδω οτι θελει καποιες μερεσ....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως ειναι κατι αλλο?
αν ηταν αμμωνια, η γαριδα σαν πιο ευαισθητος οργανισμος, δεν θα την ακουγε πρωτη?
Ξερω οτι αν μια γαριδα αλλαξει κελυφος σημαινει οτι βρηκε καλο νερο η κανω λαθος?η δικια μου αλλαξε σε λιγες μερες αφου την εβαλα κ μετα πηρα αλλες δυο οι οποιες ειναι πολυ πολυ μικρουλες γιαυτο δ τις ανεφερα κ η μια επισης αλλαξε κελυφος κ μεγαλωσε..Δ μπορω να καταλαβω κ γιατι δ πεφτει η αμμωνια κατω απο 0,3 κ γιατι χανω τα ψαρακια μου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anthia : 22-01-16 στις 16:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-01-16, 16:21
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Με τι μετράς την αμμωνία;
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-01-16, 16:25
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το φιλτρο ειτε δεν εχει στρώσει ακόμα ειτε δεν εχει μεσα επαρκές η και καθολου βιολογικο υλικο ειτε και τα τρία μαζί, τα ψάρια αρρωσταινουν πεθαινουν απο την αμμωνία κ τα νιτρωδη μην ψάχνεις τι αλλο φταίει,φταίει η αμμωνία. Η αμανο ειναι πολυ ανθεκτικες δεν ειναι σαν τις άλλες γαρίδες γι αυτο την παλεύουν ακόμα. ΜΠΟΛΙ βρες αμεσα και διαβασε ξανα τον κύκλο του αζωτου και γενικά ολα τα υπομνήματα στην κατηγορία αρχαριοι γλυκου νερού
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-01-16, 17:06
anthia Ο χρήστης anthia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2015
Περιοχή: Λουτσα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τι μετράς την αμμωνία;
Mε υγρα τεστ.
-------------------------
[QUOTE=johnpecn`;916103]Το φιλτρο ειτε δεν εχει στρώσει ακόμα ειτε δεν εχει μεσα επαρκές η και καθολου βιολογικο υλικο ειτε και τα τρία μαζί, τα ψάρια αρρωσταινουν πεθαινουν απο την αμμωνία κ τα νιτρωδη μην ψάχνεις τι αλλο φταίει,φταίει η αμμωνία. Η αμανο ειναι πολυ ανθεκτικες δεν ειναι σαν τις άλλες γαρίδες γι αυτο την παλεύουν ακόμα. ΜΠΟΛΙ βρες αμεσα και διαβασε ξανα τον κύκλο του αζωτου και γενικά ολα τα υπομνήματα στην κατηγορία αρχαριοι γλυκου νερού [

Μπολι δυσκολο δ ξερω κανεναν που να εχει ενυδρειο.Θα εχεις δικιο σιγουρα!Να ρωτησω ομως λογικα σκεπτομενη δ θα επρεπε να αλλαξει εστω καπως η αμμωνια με σερι μερες αλλαγης νερου?????? (μπορει να ρωτησα χαζομαρα))):confused :

Σιγουρα ακομα ειναι αστρωτο παντως... Την εκανα την πατατα.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anthia : 22-01-16 στις 17:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-01-16, 17:18
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Εξαρτάται το ποσο πέφτει η αμμωνια από το μεγεθος των αλλαγών,δεν ξερω τι ποσοστό αλλάζεις. Βεβαια οσο και να αλλάζεις χωρις στρωμένο φιλτρο ,εσυ ταιζεις τα ζωντανά παράγουν ρύπους και ανεβαίνει ξανά ,μονο με στρωμένο φιλτρο επαρκές για την ιχθυοφορτιση και τα λιτρα σου θα γινει δουλειά. Αν δεις εδω σε πολλα θέματα με άστρωτα φιλτρα κανουν 2 και 3 αλλαγές νερου την μερα και παλι ομως εχουν αμμωνια. Αμα βαλεις αγγελία για μπόλι κάποιος θα βρεθεί κοντά σου. Επισης καλο ειναι να δεις τι υλικό υπαρχει μεσα στο φιλτρο εχει βιολογικό η ειναι μονο σφουγγαρι κι άνθρακας;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-01-16, 17:54
anthia Ο χρήστης anthia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2015
Περιοχή: Λουτσα
Μηνύματα: 7
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαρτάται το ποσο πέφτει η αμμωνια από το μεγεθος των αλλαγών,δεν ξερω τι ποσοστό αλλάζεις. Βεβαια οσο και να αλλάζεις χωρις στρωμένο φιλτρο ,εσυ ταιζεις τα ζωντανά παράγουν ρύπους και ανεβαίνει ξανά ,μονο με στρωμένο φιλτρο επαρκές για την ιχθυοφορτιση και τα λιτρα σου θα γινει δουλειά. Αν δεις εδω σε πολλα θέματα με άστρωτα φιλτρα κανουν 2 και 3 αλλαγές νερου την μερα και παλι ομως εχουν αμμωνια. Αμα βαλεις αγγελία για μπόλι κάποιος θα βρεθεί κοντά σου. Επισης καλο ειναι να δεις τι υλικό υπαρχει μεσα στο φιλτρο εχει βιολογικό η ειναι μονο σφουγγαρι κι άνθρακας;
θα προσπαθησω να το εξηγησω οσο μπορω... Εχω αντι για μακαρονια στρογγυλες μπαλιτσες λευκες μεσα σε δυχτακι απο πανω σφουγγαρι κ μετα υαλοβαμβακα...(αν με καταλαβες σου βγαζω το καπελο) αλλαζω σχεδον το 30% με 40% αλλα με το που ειχα βρει αμμωνια ειχα αλλαξει πανω απο το μισο... Α κ 1,5 μερα τωρα τα εχω αταιστα...Για αυτον το λογο....Το ειχα διαβασει εδω....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-01-16, 17:59
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Υπάρχει περίπτωση το φίλτρο να είναι στρωμένο αλλά να μην φτάνει η βιολογία λόγω μικρής ποσότητας υλικών. Μόνο αμμωνία μετράς; νιτρώδη; νιτρικά;
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-01-16, 18:03
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Οκ λογικα εχεις μικρομεκ η σιποραξ οποτε εχει βιολογικο μεσα τωρα υπαρχουν 2 περιπτωσεις η ειναι αστρωτο ακομα (λιγο περιεργο αφου το εχεις 2 μηνες ) η ειναι ανεπαρκές για τα ζωντανα σου. Ποσα ψαρια εχεις ; ποιο ειναι το φιλτρο; μηπως ξερεις την χωρητικότητα του; νιτρικα no3 εχεις μετρησιμα;
-------------------------
Διονύση μαζι γράφουμε
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 22-01-16 στις 18:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-01-16, 18:09
anthia Ο χρήστης anthia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2015
Περιοχή: Λουτσα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ λογικα εχεις μικρομεκ η σιποραξ οποτε εχει βιολογικο μεσα τωρα υπαρχουν 2 περιπτωσεις η ειναι αστρωτο ακομα (λιγο περιεργο αφου το εχεις 2 μηνες ) η ειναι ανεπαρκές για τα ζωντανα σου. Ποσα ψαρια εχεις ; ποιο ειναι το φιλτρο; μηπως ξερεις την χωρητικότητα του; νιτρικα no3 εχεις μετρησιμα;
Μολις γυρισω σπιτι θα συμπληρωσω τη φορμα που θα διαβασω κ τα πραγματα που εχω απο τα κουτια τους γιατι σας τα λεω πολυ γενικα κ ασχετσ κ σας μπερδευω κ ολους. Ευχομαι οταν γυρισω να υπαρχουν 18 γκαπυ ενα apple snail κ 3 γαριδες japponica κ να μην εχω αλλη απωλεια....κ σε καθε αλλαγη νερου βαζω λιγο απο βακτηρια αυτο το γαλακτερο υγρο......νιτρικα εχω μερες να κανω δ ξερω γιατι επικεντρωθηκα στην αμμωνια μολις εχασα ψαρακια πολλα... θα τα κανω ολα ευλαβικα κ θα σας τα πω αναλυτικα μηπως κ βγαλετε εσεις καμια ακρη παιδια γιατι εγω σηκωνω τα χερια......
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-01-16, 22:52
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μην βαζεις καθολου βακτηρια μαζι με την αλλαγη νερου. μπορει να οφειλεται και εκει η ζημια. δεν συμβαδιζουν υγρα βακτηρια και βιολογια φιλτρου. (σαν αρχαριος και εγω καποτε ειχα ανοιξει ενα παρομοιο θεμα και ρωτουσα αν μπορουσα στο δευτερο ενυδρειο που εστεινα τοτε να βαλω μπολι και βακτηρια μαζι, και τα παιδια μου απαντησαν οτι το μπολι μαλλον καταστρεφεται, οποτε το μπουκαλακι μακρια).
ασε το ενυδρειο να τρεχει μονο του, να τσεκαρεις τις μετρησεις σου και να κανεις αλλαγες νερου μεχρι να ισορροπησει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι γαριδα ειναι; (ninja shrimp) klipitiklopos Γαρίδες του γένους Caridina 4 27-01-12 15:40
Αμφιβια γαριδα. Raven Γαρίδες 15 17-01-12 01:05
γαριδα βραχου? (rock shrimps) liapakos Όλες οι άλλες γαρίδες 10 12-10-11 21:08
γαριδα! drak7family Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 09-03-10 08:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07376 seconds with 13 queries