Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-11-15, 13:25   #1
ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ
 
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89
Member
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος 04-11-15, 13:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα,είμαι καινούργιος στο χώρο του "ενυδρειακου χομπυ" και παρολο που εχω διαβασει αρκετα εχω ενα σωρο αλυτες αποριες..
Ξεκιναω λοιπον λεγοντας σας οτι ειμαι κατοχος ενος 40 λιτρου ενυδρειου εδω και 3 περιπου μηνες.Το ενυδρειο φερει φιλτρο HAILEA bt-200 που αποτελειται απο σφουγγαρι και mini siporax,ενος θερμοστατη EHEIM 50W,φωτισμο 11W (εργοστασιακο).Το υποστρωμα ειναι αμμος και εχουν τοποθετηθει 2 ανουμπιες και ενα microsorum pteropus πιασμενα σε διακοσμητικο ξυλο.Η ψαροσυνθεση τελειωσε πριν λιγες ημερες -και αφου βεβαιωθηκα πως εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου- και αποτελειται απο 6 γκαπυ (2 αρσενικα και 4 θηλυκα) καθως και 6 νεον τετρα,απο τα οποια τα δυο θηλυκα γκαπυ ειναι εγκυος και το ενα απο τα δυο ηδη μου προσεφερε 3 ψαρακια-τα υπολοιπα μαλλον γινανε μεζες-.Οι ερωτησεις μου ειναι πολλες και ενδεχομενως να ξεφευγω και απο το θεμα του τιτλου.
1)Εφοσον εχει τελειωσει ο κυκλος του αζωτου θα πρεπει να προσθετω στην εβδομαδιαια αλλαγη νερου βακτηρια;
2)Τα λιπασμα που βαζω PROFISH επηρρεαζει μηπως τα μικρα;
3)Την μανα την εχω ελευθερη στο ενυδρειο ωστοσο αγορασα μια γενηστρα για τα μικρα ωσπου να βρω κερατοφυλλο που στην Καβαλα κανενα pet-shop δεν εχει.Παρολαυτα,εαν βρω και βαλω τα μικρα με τα υπολοιπα πως θα τρεφονται;;Δεν θα πηγαινουν τα υπολοιπα να τρωνε ολη την τροφη των μικρων;
4)Οποιαδηποτε αλλη συμβουλη καλοδεχομενη.
Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.
Εμφανίσεις: 3194
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-15, 13:38
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Γιώργο καλώς ήρθες στο χόμπι,

Καταρχάς να ξεκινήσω με τα άσχημα νέα: έχεις πολλά ψαράκια για τα λίτρα του ενυδρείου σου, και ειδικά με τα γκάπυ και τις γέννες η κατάσταση μπορεί να ξεφύγει πολύ εύκολα.
¶σε που χρειάζονται διαφορετικές παραμέτρους νερού από τα νέον.

Τώρα όσο αφορά στιην απορία σου για τα βακτήρια:
Εγώ δεν χρησιμοποιώ βακτήρια στις αλλαγές μου, ποτέ δεν χρησιμοποίησα.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-15, 13:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο καλώς ήρθες στο χόμπι,

Καταρχάς να ξεκινήσω με τα άσχημα νέα: έχεις πολλά ψαράκια για τα λίτρα του ενυδρείου σου, και ειδικά με τα γκάπυ και τις γέννες η κατάσταση μπορεί να ξεφύγει πολύ εύκολα.
¶σε που χρειάζονται διαφορετικές παραμέτρους νερού από τα νέον.

Τώρα όσο αφορά στιην απορία σου για τα βακτήρια:
Εγώ δεν χρησιμοποιώ βακτήρια στις αλλαγές μου, ποτέ δεν χρησιμοποίησα.
+1000

Καλώς ήρθες και απο εμένα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-15, 14:11
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο καλώς ήρθες στο χόμπι,

Καταρχάς να ξεκινήσω με τα άσχημα νέα: έχεις πολλά ψαράκια για τα λίτρα του ενυδρείου σου, και ειδικά με τα γκάπυ και τις γέννες η κατάσταση μπορεί να ξεφύγει πολύ εύκολα.
¶σε που χρειάζονται διαφορετικές παραμέτρους νερού από τα νέον.

Τώρα όσο αφορά στιην απορία σου για τα βακτήρια:
Εγώ δεν χρησιμοποιώ βακτήρια στις αλλαγές μου, ποτέ δεν χρησιμοποίησα.
+1000 κι απο εμενα
Μετρήσεις έχεις;
Καλως ηρθες και καλη συνέχεια
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-11-15, 14:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!

Θα συμφωνησω σε ολα με τους παραπανω και θα κανω μια ερωτηση: ο κυκλος του αζωτου πως ξερεις οτι ολοκληρωθηκε? Εχεις μετρησεις και ποιες ειναι αυτες?

Επισης, ριξε μια ματια σε αυτο σχετικα με τις γεννηστες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-11-15, 14:43
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Αμμωνια και νιτρικα παραμενουν στο μηδεν να ναι καλα το μπολι
Το ph στο 7 για "ικανοποιουνται" και τα δυο ειδη και η θερμοκρασια ειναι μονιμα στους 26 βαθμους.
-------------------------
Να πω οτι εχω διαβασει σχεδον τα παντα για τις γεννηστρες τοσο για τα θετικα οσο και για τα αρητικα.Ωστοσο, η επιλογη που ειχα εφοσον δεν μπορω να βρω κερατοφυλλο και για να μπορεσω να σωσω οχι μονο απο τους γονεις αλλα και απο την ασιτια τα μικρα αποφασισα να παρω γενηστρα που επισημαινω ωστοσο πως ειναι μονο για μικρα και οχι για την μανα προκειμενου να ταιζονται.Απο κει και περα το νερο αλλαζει περιπου 10-20% καθε 2-3 μερες και 30-40% εβδομαδιαιως.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos_89 : 04-11-15 στις 14:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-11-15, 14:50
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το ph πως το εχεις στο 7 ; τι ph εχει η βρυση; gh ποσο έχεις;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-15, 15:24
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Η σκληροτητα κυμαινεται στο 6,5 dGH,οσο για το για το ph της βρυσης ειναι στο 7,5 και το κατεβαζω με sera ph minus,βεβαια δεν ξερω κατα ποσο απαραιτητο ειναι και αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-15, 20:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αμμωνια και νιτρικα παραμενουν στο μηδεν να ναι καλα το μπολι
Αμμωνια και νιτρικα εχεις μηδεν ή νιτρωδη?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-11-15, 20:50
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Αμμωνια 0
Νιτρωδη 0
Νιτρικα 20,
και επειδη εχουμε ξεφυγει λιγακι απο το θεμα μπορει καποιος να μου απαντησει στις ερωτησεις που παρεθεσα;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο καλώς ήρθες στο χόμπι,

Καταρχάς να ξεκινήσω με τα άσχημα νέα: έχεις πολλά ψαράκια για τα λίτρα του ενυδρείου σου, και ειδικά με τα γκάπυ και τις γέννες η κατάσταση μπορεί να ξεφύγει πολύ εύκολα.
¶σε που χρειάζονται διαφορετικές παραμέτρους νερού από τα νέον.

Τώρα όσο αφορά στιην απορία σου για τα βακτήρια:
Εγώ δεν χρησιμοποιώ βακτήρια στις αλλαγές μου, ποτέ δεν χρησιμοποίησα.
Μoradin μολις τωρα παρατηρησα πως εκανα ενα λαθος σχετικα με τα λιτρα.Το ενυδρειο ειναι 60αρι της HAILEA και οχι 40αρι οπως κατα λαθος εγραψα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos_89 : 04-11-15 στις 20:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-11-15, 20:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

E νιτρικα γραφεις ομως, βρε

Ξερεις, με τη συζητηση μπορει να βρεις πραγματα που αγνοεις...αλλα ας ειναι. Ας προσπαθησω να σου απαντησω και οποιος θελει συμπληρωνει:

-τα βακτηρια δε χρειαζονται για εμενα. Σε καμια περιπτωση, για να πω την αληθεια, παλι για εμενα. Το φιλτρο στρωνει με συγκεκριμενους τροπους και οχι μαγικα μπουκαλακια που κανεις δεν ξερει τι περιεχουν. Το μπολι μαζι με μετρησεις για επιβεβαιωση, αρκει και περισσευει για να εισαι σιγουρος οτι εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.
-δυστυχως, δυο ειδη με εντελως διαφορετικες απαιτησεις, δεν μπορουν να συμβιωσουν σωστα σε ενα ενυδρειο. Οσο πιο συντομα το παραδεχτεις για εμενα, τοσο αποφευγεις την περιπτωση να χρειαστει να αντιμετωπισεις προβληματα.

Για παραδειγμα: το ph minus δε βρισκω κανενα λογο να βαλεις σε ζωοτοκα. Θελεις να το κανεις για να "ισορροπησεις" την κατασταση με τα neon tetras, ομως. Δεν θα ειναι κανενα απο τα ειδη που φιλοξενεις ικανοποιημενο, ομως και οι "λυσεις συμβιβασμου", οδηγουν μακροχρονια σε οχι θετικα αποτελεσματα για κανενα απο τα 2 ειδη. Επισης, τετοιου ειδους σκευασματα δεν θα προτεινα σε καμια περιπτωση (παλι προσωπικη γνωμη), ακομα και αν τα ψαρακια σου απαιτουν μαλακο νερο. Υπαρχουν φυσικοι τροποι επεξεργασιας του νερου, που σιγουρα ειναι πιο ασφαλεις.

Ελπιζω να βοηθησα, καλη συνεχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-11-15, 21:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Ένα απ' τα βασικά είναι η ασυμβατότητα των ειδών που φιλοξενείς.
Κατά τη γνώμη κράτα τα γκάπυ που δεν χρειάζονται νερό επεξεργασμένο.
Στις ερωτήσεις:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Εφοσον εχει τελειωσει ο κυκλος του αζωτου θα πρεπει να προσθετω στην εβδομαδιαια αλλαγη νερου βακτηρια;ακόμα κι αν κάνουν αυτό που υπόσχονται εφόσον έχει αναπτυχθεί η βιολογία σου, δεν χρειάζονται
2)Τα λιπασμα που βαζω PROFISH επηρρεαζει μηπως τα μικρα;τα φυτά που έχεις δεν χρειάζονται λιπάσματα - πρόσεξε να μην έχεις και έξαρση φυκών/"άλγης"- αν τα επηρεάζει δεν ξέρω πως επιδρά στις παραμέτρους του νερού για να πω
3)Την μανα την εχω ελευθερη στο ενυδρειο ωστοσο αγορασα μια γενηστρα για τα μικρα ωσπου να βρω κερατοφυλλο που στην Καβαλα κανενα pet-shop δεν εχει.Παρολαυτα,εαν βρω και βαλω τα μικρα με τα υπολοιπα πως θα τρεφονται;;Δεν θα πηγαινουν τα υπολοιπα να τρωνε ολη την τροφη των μικρων;προμηθεύσου τροφή για μικρά, σε σκόνη ή τρίψε τροφή σε flake
4)Οποιαδηποτε αλλη συμβουλη καλοδεχομενη.
Οι υπόλοιπες συμβουλές δόθηκαν και απ' τους επάνω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-11-15, 11:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μια συμβουλη κι απο μενα: ΜΗ ριχνεις στο ενυδρειο οποιο υγρο πουλιεται στο εμποριο.
Μαθε να φτιαχνεις το ph σου και τις σκληροτητες με κανονικους τροπους κι οχι με οξεα και βασεις. Μεχρι να διαβασεις και να εισαι απολυτα σιγουρος για το τι κανεις μην ασχολεισαι καθολου με τετοιες ρυθμισεις, σε νερο βρυσης δε χανονται ψαρια, σε ενα λαθος με το ph ειναι πολυ πιθανο να δημιουργησεις προβληματα.
Ουτε μαγικα μπουκαλο-βακτηρια θες, (κατα τη γνωμη μου εξ αλλου απλα ειναι μπουκαλακια με απεσταγμενο νερο που δεν κανουν απολυτως τιποτα. Αλλα και να εχουν κατι, παλι δεν κανουν απολυτως τιποτα εκτος απο ζημια στην τσεπη σου).
επισεις δε θες ουτε λιπασματα, απλα σωστες εβδομαδιαιες αλλαγες νερου (30% περιπου)
Γενικα τη μονη προσθηκη που ΙΣΩΣ χρειαζεσαι ειναι το αντιχλωριο.
Αν μαθεις να αποχλωριωνεις μονος σου η αν εχεις ενα σωστο φιλτρο νερου δε το χρειαζεσαι ουτε αυτο.

κατα τ αλλα εχεις ασυμβατα ειδη και υπερπλυθισμο.

γεννηστρες φυσικα και ΔΕΝ χρειαζονται. Ο προβληματικος γονος ειναι καλυτερα να χαθει παρα να εχει μελλοντικα προβληματα, ενω ο γονος που ειναι υγειης θα επιβιωσει (φυσικη επιλογη).
τα γκαπακια ειδικα με τοσες αιμμομιξιες φυσικα και βγαζουν και αρκετα ψαρακια με προβληματα, το να τα σωσεις και να μεγαλωσουν με προβληματα υγειας δεν ειναι και το οτι καλυτερο.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-11-15, 11:41
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια συμβουλη κι απο μενα: ΜΗ ριχνεις στο ενυδρειο οποιο υγρο πουλιεται στο εμποριο.
Μαθε να φτιαχνεις το ph σου και τις σκληροτητες με κανονικους τροπους κι οχι με οξεα και βασεις. Μεχρι να διαβασεις και να εισαι απολυτα σιγουρος για το τι κανεις μην ασχολεισαι καθολου με τετοιες ρυθμισεις, σε νερο βρυσης δε χανονται ψαρια, σε ενα λαθος με το ph ειναι πολυ πιθανο να δημιουργησεις προβληματα.
Ουτε μαγικα μπουκαλο-βακτηρια θες, (κατα τη γνωμη μου εξ αλλου απλα ειναι μπουκαλακια με απεσταγμενο νερο που δεν κανουν απολυτως τιποτα. Αλλα και να εχουν κατι, παλι δεν κανουν απολυτως τιποτα εκτος απο ζημια στην τσεπη σου).
επισεις δε θες ουτε λιπασματα, απλα σωστες εβδομαδιαιες αλλαγες νερου (30% περιπου)
Γενικα τη μονη προσθηκη που ΙΣΩΣ χρειαζεσαι ειναι το αντιχλωριο.
Αν μαθεις να αποχλωριωνεις μονος σου η αν εχεις ενα σωστο φιλτρο νερου δε το χρειαζεσαι ουτε αυτο.

κατα τ αλλα εχεις ασυμβατα ειδη και υπερπλυθισμο.

γεννηστρες φυσικα και ΔΕΝ χρειαζονται. Ο προβληματικος γονος ειναι καλυτερα να χαθει παρα να εχει μελλοντικα προβληματα, ενω ο γονος που ειναι υγειης θα επιβιωσει (φυσικη επιλογη).
τα γκαπακια ειδικα με τοσες αιμμομιξιες φυσικα και βγαζουν και αρκετα ψαρακια με προβληματα, το να τα σωσεις και να μεγαλωσουν με προβληματα υγειας δεν ειναι και το οτι καλυτερο.
Οσο αφορα το ph προσπαθουσα να το ρυθμισω λογω της ασυμβατοτητας μεταξυ των ψαριων και πλεον δεν χρησιμοποιειτε καθως τα neon εχουν φυγει.Απο κει και περα -διορθωστε με αν κανω λαθος- γνωριζω πως τα βακτηρια εχουν χρονο ζωης 24 ωρες και μετα πεθαινουν.Σε συνδυασμο οτι αυξανονται με γεωμετρικη προοδο αυτο το μεσοδιαστημα θανατου και ενεργοποιησης νεων βακτηριων θα εχει ως αποτελεσμα την αυξηση της αμμωνιας.Για αυτο το λογο χρησιμοποιω σχεδον σε καθε αλλαγη 2 φορες την εβδομαδα εκτος απο αντιχλωριο και βακτηρια προκειμενου να υπαρχει επαρκεις αποικια βακτηριων τοσο στο φιλτρο οσο και στο υποστρωμα για να ειναι μηδενικα τα επιπεδα της αμμωνιας.Τελος οτι αφορα τους γονους η γεννηστρα εχει φυγει και εχει αντικασταθει απο κερατοφυλλο
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-11-15, 12:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο κει και περα -διορθωστε με αν κανω λαθος- γνωριζω πως τα βακτηρια εχουν χρονο ζωης 24 ωρες και μετα πεθαινουν.Σε συνδυασμο οτι αυξανονται με γεωμετρικη προοδο αυτο το μεσοδιαστημα θανατου και ενεργοποιησης νεων βακτηριων θα εχει ως αποτελεσμα την αυξηση της αμμωνιας.Για αυτο το λογο χρησιμοποιω σχεδον σε καθε αλλαγη 2 φορες την εβδομαδα εκτος απο αντιχλωριο και βακτηρια προκειμενου να υπαρχει επαρκεις αποικια βακτηριων τοσο στο φιλτρο οσο και στο υποστρωμα για να ειναι μηδενικα τα επιπεδα της αμμωνιας.Τελος οτι αφορα τους γονους η γεννηστρα εχει φυγει και εχει αντικασταθει απο κερατοφυλλο

Όχι , δεν είναι έτσι ακριβώς, δεν γνωρίζω και δεν μας απασχολεί πόσο ζουν τα βακτήρια ή κάθε πότε ανανεώνονται, μας ενδιαφέρει μόνο ο χρόνος διπλασιασμού, που αυτός είναι 24 ώρες, αλλά δεν πρόκειται ποτέ να διπλασιαστούν αν δεν υπάρχει το κατάλληλο περιβάλλον, δηλαδή αμμωνία.
Από εκεί και πέρα εμείς δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα παραπάνω, ούτε να ρίχνουμε επιπλέον βακτήρια, αν δεν υπάρχει αμμωνία θα πεθάνουν, και αν υπάρξει αμμωνία , θα διπλασιαστούν σε 24 ώρες και θα την καταναλώσουν, είναι θεωρητικά αδύνατον να υπάρξει τόσο γρήγορα τόσο μεγάλη συγκέντρωση αμμωνίας που σε 24 ώρες και να διπλασιαστούν τα βακτήρια δεν θα την καταναλώσουν, εκτός και αν ρίξεις ένα κουτί τροφή στο ενυδρείο ή να αδειάσεις καθαρή αμμωνία ή να διπλασιάσεις την ιχθυοφόρτιση , χωρίς να είναι απαραίτητο να συμβεί αυτό και ας κάνεις όλα αυτά που είπα πριν. Επομένως θεωρώ υπερβολή ή ακόμα και σπατάλη να ρίχνεις βακτήρια. Αν έχεις το κατάλληλο όγκο βιολογικού υλικού που να μπορεί να υποστηρίξει μεγάλες αποικίες από βακτήρια δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, αλλά και ακόμα να έχεις πολύ μικρό φίλτρο , και να ρίχνεις βακτήρια, αυτά δεν θα μπορούν αγκιστρωθούν στο βιολογικό υλικό και θα πάνε χαμένα. Αφού στρώσει το ενυδρείο τα έτοιμα βακτήρια είναι σχεδόν παντελώς άχρηστα, και οι δηλώσεις που κάνουν οι εταιρίες για να ρίχνεις σε κάθε αλλαγή είναι καθαρά marketing.
Και κάτι πολύ σοβαρό ακόμα, αυτά τα μπουκαλάκια δεν έχουν έτοιμα βακτήρια με τη κυριολεξία της έννοιας, αλλά έχουν κάποιου είδους καλλιέργειες που χρειάζεται χρόνο για να δημιουργηθούν βακτήρια, άρα δεν είναι άμεσα αποτελεσματικά, το μόνο άμεσο είναι το μπόλι , και όταν λέμε άμεσο , εννοούμε πως είναι αποτελεσματικά ακόμα και σε πολύ λίγες ώρες , για αυτό μην αγοράσεις ξανά , πεταμένα λεφτά είναι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-11-15, 12:11
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι , δεν είναι έτσι ακριβώς, δεν γνωρίζω και δεν μας απασχολεί πόσο ζουν τα βακτήρια ή κάθε πότε ανανεώνονται, μας ενδιαφέρει μόνο ο χρόνος διπλασιασμού, που αυτός είναι 24 ώρες, αλλά δεν πρόκειται ποτέ να διπλασιαστούν αν δεν υπάρχει το κατάλληλο περιβάλλον, δηλαδή αμμωνία.
Από εκεί και πέρα εμείς δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα παραπάνω, ούτε να ρίχνουμε επιπλέον βακτήρια, αν δεν υπάρχει αμμωνία θα πεθάνουν, και αν υπάρξει αμμωνία , θα διπλασιαστούν σε 24 ώρες και θα την καταναλώσουν, είναι θεωρητικά αδύνατον να υπάρξει τόσο γρήγορα τόσο μεγάλη συγκέντρωση αμμωνίας που σε 24 ώρες και να διπλασιαστούν τα βακτήρια δεν θα την καταναλώσουν, εκτός και αν ρίξεις ένα κουτί τροφή στο ενυδρείο ή να αδειάσεις καθαρή αμμωνία ή να διπλασιάσεις την ιχθυοφόρτιση , χωρίς να είναι απαραίτητο να συμβεί αυτό και ας κάνεις όλα αυτά που είπα πριν. Επομένως θεωρώ υπερβολή ή ακόμα και σπατάλη να ρίχνεις βακτήρια. Αν έχεις το κατάλληλο όγκο βιολογικού υλικού που να μπορεί να υποστηρίξει μεγάλες αποικίες από βακτήρια δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, αλλά και ακόμα να έχεις πολύ μικρό φίλτρο , και να ρίχνεις βακτήρια, αυτά δεν θα μπορούν αγκιστρωθούν στο βιολογικό υλικό και θα πάνε χαμένα. Αφού στρώσει το ενυδρείο τα έτοιμα βακτήρια είναι σχεδόν παντελώς άχρηστα, και οι δηλώσεις που κάνουν οι εταιρίες για να ρίχνεις σε κάθε αλλαγή είναι καθαρά marketing.
Και κάτι πολύ σοβαρό ακόμα, αυτά τα μπουκαλάκια δεν έχουν έτοιμα βακτήρια με τη κυριολεξία της έννοιας, αλλά έχουν κάποιου είδους καλλιέργειες που χρειάζεται χρόνο για να δημιουργηθούν βακτήρια, άρα δεν είναι άμεσα αποτελεσματικά, το μόνο άμεσο είναι το μπόλι , και όταν λέμε άμεσο , εννοούμε πως είναι αποτελεσματικά ακόμα και σε πολύ λίγες ώρες , για αυτό μην αγοράσεις ξανά , πεταμένα λεφτά είναι
Κατατοπιστικότατος Τακη το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν κανεις για πωλητης
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-11-15, 12:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατατοπιστικότατος Τακη το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν κανεις για πωλητης
Σε ότι πρέπει και είναι αναγκαίο κάτι καταφέρνω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-11-15, 12:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ΜΗΝ ασχολεισαι με το ph αν δεν κατανοησεις ΑΠΟΛΥΤΑ τη σχεση του με τις σκληροτητες.
Η σκληροτητα -ειδικα η kh- λειτουργει ως μπαφερ σταθεροποιησης του ph. Οσο λοιπον η kh ειναι χαμηλη με ελαχιστες προσθηκες απ οτιδηποτε το ph αλλαζει δραματικα. Οσο η σκληροτητα αυξανεται ομως τοσο σταθεροτερο ειναι το ph και για να μεταβληθει απαιτειται μεγαλυτερη ποσοτητα οξεος.
Το νερο που ζουν τα νεον στον Αμαζονιο εχει απιστευτα χαμηλη ανθρακικη σκληροτητα οποτε με μια σταγονα λεμονι κατεβαζεις το ph για πλακα, δε συμβαινει το ιδιο και με το νερο της βρυσης μας.
Επισεις ο καθε βιοτοπος εχει καποια συγκεκριμενα οξεα τα οποια δημιουργουνται απο τα καταλοιπα της χλωριδας και ισως και της φυσης του εδαφους. Το πλησιεστερα υλικα που χρησιμοποιουμε ωστε να παραγει τανινες και χουμικα οξεα ειναι η τυρφη και τα ξυλα. Τα διαφανη ζουμια δεν ξερουμε τι ειναι αλλα το σιγουρο ειναι πως δεν εχουν σχεση με κατι που πρεπει να μπαινει σε ενυδρειο.
Ναι, οκ, ρυθμιζουν το ph, Ε ΚΑΙ? ολα τα οξεα απο ξυδι μεχρι υγρο μπαταριας το ιδιο κανουν, αλλα δεν ειναι αυτο το ζητουμενο.

Οσον αφορα τα "βακτηρια σε μπουκαλακια" ...αντε και να μην ειναι εντελως απατη και ας πουμε πως εχει κατι εκει μεσα, απ τη στιγμη που αυτο το κατι δεν τρωει την αμμωνια σε τι χρησιμευουν?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
δοκιμη αποτελεσματικοτητας σκευασματων βακτηριων maneni Γλυκό νερό - Γενικά 33 11-12-12 11:30
Ενθυλακωση νιτροποιητικων βακτηριων - Βακτηρια εμποριου delta66 Γλυκό νερό - Γενικά 4 15-03-11 23:36
δεν με παιρνει ο χρονος!! papanikos Αρχάριοι γλυκού νερού 12 29-09-10 14:42
Χρηση βακτηριων απο ετοιμα μπουκαλακια. Dimitrisss123 Αρχάριοι γλυκού νερού 60 11-09-10 15:46
χρονοσ φωτισμου stefapat Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 27-09-08 11:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07986 seconds with 13 queries