Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-01-16, 04:13   #1
Nέο Ενυδρείο, Πέτρες Λάβας & γενικές συμβουλές
Lightt
Member
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος 14-01-16, 04:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά,

Αυτές τις ημέρες έφτιαχνα το 1ο μου ενυδρείο.

Για να μην μακρυγορώ στο στρώσιμο χρησιμοποίησα ζωντανά βακτήρια εμπορίου και μετά από μετρήσεις με υγρά τεστ από σήμερα φιλοξενώ χαρούμενος 2 kribensis (ζευγάρι). Το ενυδρείο είναι 90 λίτρα μικτά με διαστάσεις 80 χ 30 χ 45 και χρησιμοποιώ ένα εσωτερικό φίλτρο με pump 600l/h, 2 βιολογικά υλικά , σφουγγάρι και βαμβάκι.

Αφού τους έκανα 1 ώρα προσαρμογή και αφού κρύφτηκαν για τα καλά για κανένα τρίωρο πλέον βολτάρουν αριστερά δεξιά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Με προβλημάτισε όμως κάτι και θέλω την συμβουλή σας.

Μέσα στο ενυδρείο έχω 2 μεγάλες πέτρες λάβας και μερικές κεραμικές μικρές.
Ανησυχώ μήπως τα ψαράκια γρατζουνίζονται και θα σας πω γιατί.
Παρατηρώ ότι όταν συνοστίζονται μεταξύ τους για να περάσουν από κάπου (παρεμπιπτόντως πάνε συνέχεια μαζί) ότι όπως κολάνε λίγο τρέμουν στην προσπάθεια να απεγκλωβιστούν. Λέτε να συμβαίνει αυτό που λέω;

Eίναι λίγο υπερβολικό αλλά θέλω να μάθω για να κάνω τις απαραίτητες κινήσεις.

Επίσης, σκέφτομαι να τους πάρω αυτές τις hobby σπηλιές με την τρύπα τις στρογγυλές που δεν ψευτίζουν τόσο. Είμαι γενικά κατά του ψεύτικου αλλά σε μία επιδρομή στο youtube είδα ότι γενικά τις προτιμούν και ότι τα ψάρια την καταβρίσκουν.

Τέλος, υπενθυμίζω ότι τα ψαράκια μπήκαν σήμερα. Μπορώ πχ αύριο να κάνω αλλαγές μέσα στο ενυδρείο με προσοχή και σιγά σιγά;
Θέλω να πω , αν υπάρχει πρόβλημα με τις πέτρες αυτές , θα πρέπει να παρέμβω να μεγαλώσω το άνοιγμα κλπ. Όπως και αν είναι να βάλω την σπηλιά πάλι πρέπει να παρέμβω.

ΥΓ. Επισυνάπτω φωτό. Το νερό είναι πολύ θολό ακόμα λόγω βακτηρίων και η κάμερα κακή.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0099.jpg
Εμφανίσεις:  430
Μέγεθος:  32,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0109.jpg
Εμφανίσεις:  319
Μέγεθος:  40,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0113.jpg
Εμφανίσεις:  318
Μέγεθος:  39,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0110.jpg
Εμφανίσεις:  327
Μέγεθος:  41,7 KB  

Εμφανίσεις: 4516
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-01-16, 09:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Πολύ καλή προσπάθεια για πρώτη φορά!
Μην ανησυχείς για τις πέτρες και μη πειράζεις τίποτα. Θα πρότεινα να βάλεις καμιά καρύδα (μισό κέλυφος καλά καθαρισμένο) για να φωλιάσουν και αν είναι ζευγάρι σύντομα θα δεις ουρίτσες
Θα έβαζα και μερικά φυτά επιφανείας (πχ Pistia).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-01-16, 13:32
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλως ηρθες!οντως πολυ καλη πρωτη προσπαθεια!!γραψε αν θες και τις μετρησεις των υγρων τεστ για σιγουρια να τις δουμε κι εμεις.ποσο καιρο σου πηρε να στρωσει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-01-16, 14:55
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ.
Θα κοιτάξω να βρω φυτά επιφάνειας και θα προσθέσω σίγουρα 1-2 βυθού. Για την καρύδα το έχω δει παντού ότι το κάνουν και θα τους το προσφέρω και εγώ

Λοιπόν , όσον αφορά τις τιμές μου . Ακολούθησα τις οδηγιές του σκευάσματος που θεωρητικά είναι γρήγορος εκκινητής ως εξής.
Το σκεύασμα αναφέρει πως στις 48 ώρες μπορείς σταδιακά να βάλεις τα πρώτα μικρά ψαράκια.
Εγώ στις 48 ώρες δεν έβαλα ψαράκια αλλά την απόχη μου μέσα με λίγη τροφή για να επιζήσουν τα βακτήρια και να παρατηρήσω την δράση τους.
Αυτό το έκανα μέχρι και χτες 7η μέρα όπου πριν βάλω τα kribensis μέτρησα τα παρακάτω

Αμμωνία <0.05
NO2 <0.01
PH 7,4 με 7,6

Τα συγκεκριμένα υγρά τεστ δεν έχουν στην κλίμακα τους το απόλυτο 0. Μέτρησα 2 φορές για σιγουρία και έβγαλα τα ίδια αποτελέσματα. Τώρα θα προμηθευτώ το N03 και θα σας γράψω σχετικά με την τιμή του.
Σύμφωνα, με τις οδηγιές μπορώ να συνεχίσω να ρίχνω τα βακτήρια έως την 10η μέρα για ασφάλεια με τα ψαράκια μέσα.
Από εκεί και πέρα θα πρέπει λογικά να τα προσθέσω και στις πρώτες 4-5 μερικές αλλαγές νερού / ανά εβδομάδα μιας και απ'ότι διαβάζω η βιολογία μου στο φίλτρο δεν θα επαρκεί ακόμα. Οι μετρήσεις να φανταστώ θα μου το δείξουν αυτό.

ΥΓ. Μία παρατήρηση που βλέπω από χτες. Από τότε που έκλεισαν τα φώτα του ενυδρείου χτες 03.00 το βράδυ, τα κριμπενσάκια είναι άφαντα . Καμία βόλτα ! Χωμένα στα βραχάκια. Έτσι έκαναν και χτες πρωτού ανοίξουν τα φώτα. Όταν άνοιξαν ξεκίνησαν τις εξερευνήσεις! Είναι φυσιολογικό;

Σας ευχαριστώ πολύ ! Πάω να δω για φυτά οπότε θα δω τις απαντήσεις σας λίγο αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-01-16, 15:19
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

σε 7 ημερες ειναι δυσκολο να εστρωσε σωστα η βιολογια.το οτι εχεις θεωρητικα μηδεν αμμωνια και νιτρωδη δε λεει κατι γιατι μπορει ταυτοχρονα να εχεις και μηδεν νιτρικα.κατι το οποιο σημενει οτι δεν εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.κανονικα επιθυμουμε πριν μπουν τα ψαρια να εχουμε μονο υψηλα νιτρικα και τιποτα αλλο για να ειμαστε σιγουροι οτι γινεται σωστη διασπαση της αμμωνιας σε νιτρικα αλατα.μετα κανουμε μια μεγαλη αλλαγη νερου για να πεσουν τα νιτρικα στα 5-10 και βαζουμε τα πρωτα ψαρια.

στην δικη σου περιπτωση τωρα για να μην ταλαιπωρησεις τα ψαρακια θα χρειαστεις τεστ νιτρικων και καθημερινες μετρησεις αμμωνιας-νιτρωδων-νιτρικων ωστε να εισαι σε θεση να κρατας τα δυο πρωτα σε μηδενικες τιμες με συχνες αλλαγες νερου και ελαφρυ ταισμα τουλαχιστον μεχρι να αποκτησει λιγο δυναμη η βιολογια και να μπορει να σταθει απο μονη της και η αλλαγη νερου να ειναι απαραιτητη μονο στο να κραταει χαμηλα νιτρικα και καθαρο νερο.

γι αυτο βιασου λιγο να αποκτησεις και το επομενο τεστακι και κανε καθε μερα μετρησεις.κανε και μια στο νερο της βρυσης για να δεις περιπου αν δειχνουν σωστα τα τεστ.τι μαρκα ειναι αληθεια?

το φιλτρο ποσο βιολογικο υλικο χωραει μεσα?γενικα θα προτιμουσα ενα εξωτερικο στα 90 λιτρα.πχ ενα fluval 206.εχε το νου σου σε καμια αγγελια μηπως βρεις κανενα σε καλη τιμη.ειναι πολυ πιο βολικο και εχει αρκετο χωρο για βιολογια.

τελος το να κρυβοντε με κλειστα τα φωτα και να βολταρουν με ανοιχτα ειναι φυσιολογικο.το αντιθετο να σε φοβησει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-01-16, 15:38
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Μέτρησα πάλι τώρα αμμωνία και νο2 είναι στα ίδια με τα παραπάνω! Φεύγω αμέσως και πάω να πάρω το τεστ για τα νο3 και θα σας γράψω σύντομα για το αποτέλεσμα του!

Τα τεστ είναι της jbl , γερμανική μάρκα νομίζω. Την έψαξα στην ιστοσελίδα της και λίγο στο ιντερνετ και δείχνει γνωστή και αξιοπιστή. Θα κάνω και το τεστ της βρύσης που μου προτείνεις να δω συγκρίσεις!

Λοιπόν το φίλτρο όταν το αγόρασα είχε τα εξής μέσα : 1 κουτί ενυδρειακό βαμβάκι, ένα κουτί ενεργό άνθρακα, ένα μπλε σφουγγάρι και βιολογικό υλικό siporax.
Μετά τις πρώτες 3 ημέρες , έβγαλα το κουτάκι με τον άνθρακα και έβαλα μία κάλτσα με άλλο βιολογικό υλικό (αυτό το μακαρόνι). Χώρο έχει αρκετούτσικό, τα κουτάκια παίρνουν αρκετά και στην κάλτσα έβαλα μπόλικο και το χώρεσα μέσα.
Στο άμεσο μέλλον όταν το επιτρέψουν τα οικονομικά μου θα κοιτάξω για εξωτερικό φίλτρο λόγω του όφελους του γενικότερα!

Επανέρχομαι δριμύτερος με αποτελέσματα για τα νο3.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-01-16, 15:41
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ενταξει μια χαρα ειναι τα τεστ της jbl.τα εχω δοκιμασει και δειχνουν σωστα.παρε και τα no3 και ολα θα πανε καλα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-01-16, 15:51
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Τα jbl ειναι πολυ καλα τεστ για μενα τα καλύτερα ειναι πολύ ακριβής η μετρήσεις τους, ειδικά του ph αν εχεις κι αυτο με την μικρότερη κλιμακα ακομα καλύτερα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-01-16, 16:43
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Δεν προσθετεις αλλα ψαρια και ταισμα με φειδω.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-01-16, 19:31
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα και πάλι,

Έκανα το υγρό τεστ της jbl για τα no3. Είχε μέσα ένα υγρό και μία σκόνη. Ήταν λίγο ιδιαίτερο τεστ νομίζω το έκανα όμως οκ.

Το χρώμα που βγάζει δεν είναι σαφές. Είναι μεταξύ 0.5 με 1 Νο3.

Για πείτε καμμία ιδέα!

Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-01-16, 19:37
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Οτι λενε τα παιδια απο πανω,λογικά δεν εχει ολοκληρωθεί ο κυκλος του αζώτου, καλο θα ηταν να βρεις ΜΠΟΛΙ άμεσα μιας και εχεις ψαρια μεσα ,και οπως ειπε ο stav οχι αλλα ψαρια και τσιγκουνιά στο ταισμα.
Αν βαλεις αγγελία για μπόλι θα βρεις σίγουρα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-01-16, 19:44
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ειναι αυτο που σου ειπα και πριν.εφοσον εχεις τοσο χαμηλα νιτρικα δεν εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.ενας πολυ εμπειρος χομπιστας εχει την ικανοτητα να το δυναμωσει το συστημα χωρις απωλειες απλα με καθημερινες μετρησεις και αμεσες αλλαγες νερου οταν χρειαστει.

στην περιπτωση σου τωρα επειδη εισαι ακριβως πανω στο στρωσιμο αρα ολο το συστημα ειναι πανω σε μια κλωστη θα σου προτεινα να βαλεις μια αγγελια στην οποια θα ζητησεις μπολι απο ωριμο ενυδρειο.φυσικα να αναγραφεις περιοχη για να εξυπηρετηθεις πιο γρηγορα απο καποιον κοντινο σου.αυτη η κινηση θα σε γλυτωσει απο αρκετο τρεξιμο.μην ξεχνας οτι πρεπει να ταιζεις ελαχιστα.τα ψαρια δεν παθενουν τιποτα απο λιγο διαιτα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-01-16, 19:54
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Έχω ταϊσει ελάχιστα από χτες και μέχρι σήμερα ακόμα ούτε μπουκίτσα!

Τα βακτήρια συνεχίζω να τα ρίχνω κανονικά για ασφάλεια; Είναι τα βακτήρια jbl denitrol.

Θα κοιτάξω για μπόλι και ελπίζω να βρω. Αλλιώς μου προτείνεις συχνές μετρήσεις και αλλαγές νερού;
Αν με τα βακτήρια τις επόμενες ημέρες μείνουν οι τιμές μου χαμηλά (νο2,νο4 & νο3) να προχωρήσω σε μερική αλλαγή νερού ή να το αφήσω;

Αν κατάλαβα καλά πρέπει να ελέγχω τις τιμές μου και αν κάποια τιμή πάει να φύγει από τα όρια να πάω σε μερική αλλαγή νερού 20-30%;

Σε ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-01-16, 20:01
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Προχώρησα με την σπηλίτσα που μου προτείνατε. Μου αρέσει πολύ!

Η alternanthera που βλέπετε (έχω και στην πλάτη δεξιά μία συστάδα) ξέρω πως είναι ρίσκο σαν φυτό.
Πήρα τις ταμπλέτες λιπάσματος flourish και τις έβαλα κοντά στην ρίζα και μακάρι να πιάσει το φυτό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0116.jpg
Εμφανίσεις:  238
Μέγεθος:  42,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-01-16, 20:25
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ταϊσει ελάχιστα από χτες και μέχρι σήμερα ακόμα ούτε μπουκίτσα!

Τα βακτήρια συνεχίζω να τα ρίχνω κανονικά για ασφάλεια; Είναι τα βακτήρια jbl denitrol.

Θα κοιτάξω για μπόλι και ελπίζω να βρω. Αλλιώς μου προτείνεις συχνές μετρήσεις και αλλαγές νερού;
Αν με τα βακτήρια τις επόμενες ημέρες μείνουν οι τιμές μου χαμηλά (νο2,νο4 & νο3) να προχωρήσω σε μερική αλλαγή νερού ή να το αφήσω;

Αν κατάλαβα καλά πρέπει να ελέγχω τις τιμές μου και αν κάποια τιμή πάει να φύγει από τα όρια να πάω σε μερική αλλαγή νερού 20-30%;

Σε ευχαριστώ πολύ
εφοσον τα αγορασες συνεχισε να ριχνεις την αναγραφομενη δοσολογια.
το επιθυμητο ειναι να μετρας μηδενικα NO2,NH3-4 και πανω απο 5 NO3.

μολις δεις να ξεφευγει απο το 0.5 που ειναι η ελαχιστη μετρηση θα κανεις αλλαγη νερου 50% με νερο ιδιας θερμοκρασιας μεχρι και 0.5 βαθμο χαμηλοτερη.οχι παρακατω.το νερο θα πρεπει να ειναι αποχλωριομενο κατα προτιμηση με τη χρηση seachem prime που ειναι υπερσυμπηκνωμενο και αποτοξικοποιει και την αμμωνια.

οταν ολα θα πανε καλα το μονο που θα βλεπεις να ανεβοκατεβαινει θα ειναι τα νιτρικα.αυτα εν μερη θα ορισουν και τις ρουτινες συντηρησης νερου-φιλτρου.σκοπος μας ειναι πριν την αλλαγη να μην εχουμε πανω απο 20 NO3 και φυσικα εφοσον ειναι στρωμενο τα υπολοιπα θα ειναι 0 η 0.5 αν αυτη ειναι η ελαχιστη μετρηση.

η συνιθισμενη αλλαγη νερου για ενα νορμαλ ενυδρειο ειναι 30% την εβδομαδα και για το φιλτρο οταν αρχισει να πεφτει η ροη του.στο περιπου αυτα γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.
εγω πχ κανω αλλαγη νερου 50% καθε 3-4 μερες γιατι σε αλλη περιπτωση τα νιτρικα βαρανε κοκκινοαντιθετα στο μικρο κανω 30% καθε 2 βδομαδες και τα νιτρικα ειναι στο 5 μονιμα.σε αυτο συμβαλει η διαφορετικη ιχθυοφορτιση και ο διαφορετικος τροπος ταισματος.
επισης στο μεγαλο καθαριζω τα φιλτρα(3 εξωτερικα) μια φορα το μηνα(το βιολογικο το πλενεις παντα με νερο ενυδρειου πολυ ελαφρα) και αλλαζω και το βαμβακι(ενυδρειακο παντα),ενω στο μικρο καθαριζω το φιλτρο με τον ιδιο τροπο καθε 6 μηνες..

ολα αυτα θα τα βρεις στην πορεια φυσικα.η πορεια που πρεπει να ακολουθησεις αυτη τη στιγμη ειναι με τη σειρα..
1.μπολι αμεσα(θα βρεις μη φοβασαι)
2.μετρησεις.
3.καλως ηρθες στο χομπι και καλο διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-01-16, 18:08
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για όλα!

Είσαι κατατοπιστικότατος! Θα επανέλθω με νεότερα από αύριο και ελπίζω όλα να πάνε καλά!

ΥΓ. Είναι πολύ όμορφο το χόμπι !!!
-------------------------
Καλησπέρα παιδιά,

Να ρωτήσω κάτι. Το εσωτερικό φίλτρο που έχω λειτουργεί με υπερχείληση και επικοινωνούν τα δοχεία μεταξύ τους. Συγκοινωνούντα δοχεία κατά κάποιον τρόπο.
Στο 1ο μέρος μπαίνει το νερό και έχει τον θερμοστάτη , στο 2ο είναι τα υλικά μου (έχω ενυδρειακό βαμβάκι, μπλε σφουγγάρι , μακαρόνι και σιποράξ) και στο 3ο μέρος του είναι η αντλία όπου τραβάει το νερό και το πετάει πίσω. Είχα μία ιδέα αλλά δεν ξέρω αν επηρεάσει την κυκλοφορία του νερού.

Αν έβγαζα τον θερμοστάτη που είναι στον τομέα εισόδου νερού και έβαζα μέσα εκεί υλικά; Οπότε θα είχα 2 τομείς με υλικά φίλτρου. Δεν ξέρω αν αυτή η πατέντα βγαίνει , αν γνωρίζει κάποιος...

Θα επανέλθω σε καμμία ώρα με σημερινές μετρήσεις νερού!

Ευχαριστώ πολύ
-------------------------
O αρσενικός και μόνο αυτός, δείχνει μία επιθετικότητα προς το τζάμι.

Δεν ξέρω μήπως η αντανάκλαση τον μπερδεύει. Το κάνουν αυτό γενικά ε;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 15-01-16 στις 18:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-01-16, 18:20
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά έχεις φιλτροκούτι με 3 διαμερίσματα. Βάλε τον θερμοστάτη εκεί που είναι η αντλία, στο πρώτο τμήμα εισόδου του νερού βάλε υλικά κυρίως μηχανικής φίλτρανσης και στο επόμενο βιολογικής.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-01-16, 18:32
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Δεν έχει έξοδο για την αντλία στον τομέα του θερμοστάτη. Θα βγάλω μία φωτό πιο μετά να δεις ακριβώς την κατασκευή!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-01-16, 18:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Χώρο να μπει ο θερμοστάτης εκεί που είναι η αντλία έχει?
Βάλε μια φωτο.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-01-16, 05:28
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Kλεόβουλε δεν τράβηξα φωτό αλλά θα το κάνω αύριο. Έκανα τις μετρήσεις μου έστω και τώρα ξημερωμάτα..

Λοιπόν είμαστε ως εξής:
Mετρήσεις 16/01

PH 7,4-7,5 Εδώ κάνω μία παύση να αναφέρω κάτι που ίσως βοηθήσει και άλλους. Oι οδηγίες στα υγρά τεστ της jbl , ίσως και σε άλλες εταιρίες αναφέρουν τα μπουκαλάκια δοκιμής να ξεπλένονται με νερό από το ενυδρείο πριν την χρήση. Παρέλειψα σήμερα το σημείο αυτό και στο 1ο τεστ το χρώμα του αποτελέσματος ήταν πιο σκούρο και από το τελικό 7,6. Τα μπουκαλάκια είχαν ξεπλυθεί με νερό από τη βρύση. Ακολούθησα στη συνέχεια πιστά τις οδηγίες και επανέλαβα το τεστ λαμβάνοντας το σωστό αποτέλεσμα.
Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι φιλοξενώ το ζευγαράκι με τα κριμπένσις και έβαλα ένα μεγάλο κομμάτι φύλλο catappa στην προσπάθεια μου να μαλακώσω λίγο το νερό. Το μαγαζί που τα πήρα και ρώτησα πληροφορίες τα είχε μέσα σε Ph 6,5 γιατί τα είχε μπλέξει με κλόουν. Τους έκανα 1 ώρα προσαρμογή και αν εξαιρέσεις την ντροπαλότητα και το άγχος τους δεν δείχνουν να έχουν πρόβλημα με το νερό.

Αμμωνία/ Αμμώνιο

Εδώ η μέτρηση μου βγάζει χρώμα πιο ανοιχτό από το ελάχιστο 0.05 που έχει το τεστ μου. Επανέλαβα μία μέτρηση και με στικ , δείχνει αμμωνία 0. Συνδιαστικά καταλήγω ότι η μέτρηση μου για σήμερα είναι 0.

ΝΟ2

0.01 - 0.025. Εδώ το χρώμα δεν ήταν εύκολο να το διακρίνω και να προσδιορίσω αν είναι στο 0.01 ή στο 0.025. Πάντως, τα ΝΟ2 δεν ήταν 0.

ΝΟ3

Όπως και χτες , (και που να αλλάξει από τη μία στιγμή στην άλλη)
0.5-1

Οι μετρήσεις νομίζω είναι αποδεκτές και το περιβάλλον μη τοξικό. Εγώ συνεχίζω να ταϊζω 1 φορά την ημέρα και γενικά λίγες μπουκίτσες.Ακόμα δεν τρέχουν κατευθείαν για φαγητό. Απομακρύνομαι και έρχονται μετά από λίγο και τρώνε τα μπιλάκια από κάτω.

Θα ήθελα με βάση τα παραπάνω να σας ρωτήσω.

Εγώ σύμφωνα με τις οδηγίες των ετερότροφων βακτηρίων της jbl μπορώ να σταματήσω πλέον να τα ρίχνω και να ξαναρίξω για ασφάλεια στις πρώτες αλλαγές νερού που θα κάνω. Από την άλλη, μπορώ να συνεχίσω ακόμα να τα ρίχνω, πάλι σύμφωνα με τις οδηγίες τους για extra ασφάλεια έως και 10 μέρες , δηλαδή μέχρι την Κυριακή.

Να σταματήσω και να δω πως θα ανταποκριθεί η βιολογία μου ή να τα ρίξω για ασφάλεια μέχρι την Κυριακή;

Εδώ, θέλω να πω πως το νερό είναι αρκετά ομιχλώδες λόγω της παρουσίας τους.

Ελπίζω να μην σας κουράζω με τις ερωτήσεις μου. Προσπαθώ να είμαι όσο πιο μεθοδικός γίνεται , για να γίνει μία σωστή δουλειά και ένα ωραίο περιβάλλον για τα κριμπενσάκια.

ΥΓ. Σκέφτομαι για ένα σύστημα που έχω δει ΑΟ πολύ φτηνό σε ευκαιρία. Απλά δεν ξέρω αν αξίζει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 16-01-16 στις 05:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-01-16, 08:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Εγώ θα συνέχιζα αλλαγές νερού (βάζε και τα υγρό της jbl αφού το έχεις) και ελαχιστότατο έως καθόλου τάισμα. Μετρήσεις και είσαι σε καλό δρόμο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-01-16, 05:22
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Γεια σας παιδιά καλημέρα,

Να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Την Τετάρτη που μας έρχεται είναι αισιίως μία εβδομάδα που θα έχω τα ψαράκια μέσα. Εκεί σκοπεύω να κάνω και μία αλλαγή νερού της τάξεως του 30%.

Με αφορμή αυτό πήγα σε έναν ενυδρειά να πάρω κάποια πράγματα, σε αρκετά γνωστό κατάστημα αποκλειστικά για ψαράκια και μου είπε:


1) Εφ'όσον έβαλα τα ψάρια και έριξα και 3 μέρες επιπλέον βακτήρια να σταματήσω, να δω πως θα σταθεί η βιολογία με τα υπάρχοντα και να μην αλλάξω νερό για 25 μέρες. Δεν ήταν σίγουρος για το αν αυτά τα βακτήρια μου μηδενίζουν και τα νιτρικά.

2) Ζήτησα έναν πολύ φτηνό θερμοστάτη και την πιο απλή αντλία για να τα προετοιμάσω στον κουβά. Και εδώ έρχεται το κουλό. Μου έριξε Χ και μου είπε πως δεν χρειάζομαι τίποτα από τα 2. Λέω κουλό γιατί να πουλήσουν θέλουν.
Μου είπε άσε το νερό σε θερμοκρασία δωματίου μία μέρα και μην ανησυχείς για την κυκλοφορία του γιατί σε 1 ημέρα το νερό δεν χαλάει. Εδώ να σημειώσω πως επειδή απότι κατάλαβα το μαγαζί είναι δικό του , στήνει μέσα όλα του τα ενυδρεία. Δεν θέλω να τον ακυρώσω απλά δεν μπορώ να μη το διερευνήσω!

Αυταααά... και θα ήθελα την γνώμη σας!

ΥΓ. Την αλλαγή νερού θα την κάνω με μία σκουπίτσα βυθού που έχω. Γενικά κάτω μάζεψε η άμμος απότι βλέπω κατακάθι παρόλο που ταίζω λίγο. Πρέπει να ναι υπολείματα γενικά από το ξύλο και τα φυτά γιατί είναι πολύ νέο το ενυδρείο.
ΥΓ2. Ο αρσενικός μου κριμπενσάκος για πρώτη φορά σήμερα κυνήγησε λίγο την θυληκιά κανένα 5λεπτο. Αυτός έχει κοντά στα βράγχια 1-2 στίγματα , αλλά είναι με χρώμα. Νομίζω μπλε και λίγο κιτρινωπό. Το χρωματάκι του είναι και όχι κάτι για ανησυχια ε;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-01-16, 09:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ούτε να το σκεφτείς να μη κάνεις αλλαγή για 25 ημέρες. Ψάρια θες να φιλοξενήσεις , όχι βακτήρια. Επειδή κάποιοι πιστεύουν πως με τις αλλαγές πετάμε και βακτήρια που βρίσκονται στο νερό δεν κάνουν αλλαγές. Ο πληθυσμός αυτός των βακτηρίων είναι αμελητέος για αυτό δεν μας απασχολεί, τα βακτήρια που έχουν αγκιστρωθεί στο βιολογικό υλικό μας ενδιαφέρουν και αυτά δεν παθαίνουν τίποτα. Επίσης αν δεν γίνει αλλαγή για 25 ημέρες θα συσσωρευτούν τόσοι ρύποι που ακόμα και τα βακτήρια θα έχουν πρόβλημα. Αν γίνει αλλαγή όμως , θα έχουμε σωστό νερό και για τα ψάρια αλλά και για τα βακτήρια, γιατί θα εμπλουτίσουμε με οξυγόνο το νερό που το θέλουν και τα ψάρια αλλά και τα βακτήρια.
Αυτό με το βαρέλι τώρα, την αντλία την βάζουμε στο βαρέλι , όχι μόνο για τη κίνηση που θα αποτρέψει τη δημιουργία παθογόνων οργανισμών , αλλά με τη κίνηση θα εξατμιστεί το χλώριο αλλά θα φύγουν από το νερό το διοξείδιο αλλά και άλλα αέρια που βρίσκονται σε αυτό, άρα και αυτό δεν στέκει. Τον θερμαντήρα τον βάζουμε για να φέρουμε τη θερμοκρασία του νερού στην ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου, γιατί ακόμα και σε θερμοκρασία δωματίου να την αφήσεις , 17-20 βαθμούς, αν το ενυδρείο έχει 25, τότε θα έχουμε διαφορά θερμοκρασίας 5-8 βαθμούς κατά την είσοδο του νερού και ανάλογα με το ποσοστό αλλαγής μια σημαντική διαφορά θερμοκρασίας του νερού του ενυδρείου πριν και μετά την αλλαγή, αυτό μπορεί να προκαλέσει θερμικό σοκ στα ψάρια αλλά και τα στρεσάρει ταυτόχρονα. Πχ αν το ενυδρείο σου έχει 25 βαθμούς και κάνεις 10% αλλαγή με νερό που έχει θερμοκρασία 17 βαθμούς, τότε το νερό στο ενυδρείο θα κατέβει στους 24,2 αν το φρέσκο νερό έχει θερμοκρασία 19 βαθμούς τότε στο ενυδρείο η θερμοκρασία θα γίνει 24,4 και αν το φρέσκο νερό έχει 14 βαθμούς το ενυδρείο θα κατέβει στους 23,9, και όλα αυτά μόνο με 10% αλλαγή.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-01-16, 16:11
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Κατανοώ ακριβώς τι λες και θα προχωρήσω στην αλλαγή 20% νερού κανονικά και με θερμοστάτη και με αντλία.

Απλά εγώ δεν έχω ακόμα τα απαραίτητα βακτήρια στο φίλτρο είμαι στο στρώσιμο. Δεν έχει να λέει;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-01-16, 22:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Επειδή δεν έχεις την απατούμενη βιολογια θα πρέπει να εισαι προσεκτικός και το ενυδρειο υπο παρακολούθηση. Θα πρέπει να βρεις μπόλι αλλιώς θα παιδευτεις και εσυ αλλα και τα ψάρια σου. Μέχρι να βρεις όμως συνέχισε όπως σου ειπε ο Κλεόβουλος. Η φυση θέλει το χρόνο της
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-01-16, 23:35
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα,

Να σας ρωτήσω. Τα κριμπένσις μπορούν να ταιριάξουν με κάτι που να κολυμπάει ψηλότερα; Σε ψηλές ζώνες του ενυδρείου;

Επίσης , με σαλιγκαράκια πως τα πάνε;

Eυχαριστώ πολύ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 18-01-16 στις 23:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-01-16, 10:17
elatos Ο χρήστης elatos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Τα kribensis, από εμπειρία μου, όταν γεννήσουν γίνονται πολύ επιθετικά σε ότι κινείται στο ενυδρείο. Λίγα ψάρια μπορούν να επιβιώσουν κι αυτά είναι καλά αρματωμένα.

Το ψηλότερα για το μέγεθος του ενυδρείου σου δεν είναι ιδιαίτερα ψηλό.

Αλλά και πάλι, μπορεί να συνταιριάξουν με άλλα άγρια που θα σου συστήσουν κι άλλοι με μεγαλύτερη εμπειρία στο συγκεκριμένο είδος.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-01-16, 21:37
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή H συνέχεια

Παιδιά σας επισυνάπτω κάποιες φωτό για το πως προχωρώ με το ενυδρείο μου. Ελπίζω να σας αρέσει.

Σκέφτομαι λίγο να πειραματιστώ με αυτή την πέτρα αλλά δεν θέλω να τα ενοχλήσω και όλο το αναβάλλω!
Oι αμμόλοφοι όλοι μπροστά είναι δημιούργημα τους σε 5 ημέρες!

Αύριο θα κάνω την πρώτη αλλαγή νερού και ελπίζω να συνέλθει λίγο το θέμα με το bacteria bloom γιατί το νερό είναι πολύ θολό. (βλέπε πλαϊνη φωτό) Μήπως να βάλω άνθρακα ή θα συνέλθει;

Δεκτές όλες οι προτάσεις βελτίωσης!!!

Τα ψάρια βέβαια δύσκολα τα βλέπω και όσο τους δίνω φυτά , τόσο δυσκολότερο γίνεται χαχαχ. Επαναφέρω το θέμα μήπως θα ήταν όμορφο να βάλω μία μικρή ομάδα cherry barb ή danio να λειτουργούν σαν dither και να δίνουν κίνηση.

Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις πολύτιμες συμβουλές σας!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0129.jpg
Εμφανίσεις:  193
Μέγεθος:  40,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0130.jpg
Εμφανίσεις:  152
Μέγεθος:  44,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0132.jpg
Εμφανίσεις:  166
Μέγεθος:  33,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πέτρες λάβας theofilos Γλυκό νερό - Γενικά 1 18-10-13 13:27
Πέτρες λάβας Αλέξης6 Γλυκό νερό - Γενικά 19 21-05-13 17:18
Γενικές συμβουλές ErsaTs Αρχάριοι γλυκού νερού 8 02-11-10 00:31
Πέτρες λάβας violinist Γλυκό νερό - Γενικά 3 19-04-07 23:12
Πέτρες Λάβας? jpatou Malawi 6 31-08-04 12:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10277 seconds with 16 queries