Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 29-06-16, 16:39
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή Βοήθεια με λιπαρή επιφάνεια νερού

Οπως λέει κι ο τίτλος έχω σοβαρό πρόβλημα με πρωτεϊνικό φιλμ, δεν είναι αυτό καθ αυτό πρωτεϊνικό που πετσιάζει την επιφάνεια, απλά θολώνει η επιφάνεια του νερού σαν να έχει πέσει λάδι. Εννοείται πως έχω τη μεγαλύτερη ανατάραξη που θα γινόταν, εννοείται ότι μέρα παρά μέρα το καθαρίζω με χαρτί κουζίνας, μιλάμε δε λέει να φύγει, μου χει σπάσει τα νεύρα, αλλαγές νερού κάνω κάθε Σάββατο 60%, το προφίλτρο και το filterwool τα καθαρίζω και ενδιάμεσα της αλλαγής νερού, σταμάτησα δύο μέρες να ταϊζω και πάλι όμως εμφανίζεται, τι στο καλό συμβαίνει; Οι τροφές που ταϊζω είναι: sera vipagran μία φορά την εβδομάδα, sera vipachips οι ροζ ταμπλέτες για τα γατόψαρα μέρα παρά μέρα 2 απ αυτές γιατί έχω 7 γατόψαρα, sera wels chips ταμπλέτα πράσινη για τα ανκίστρους, μέρα παρά μέρα μία ταμπλέτα, tetra mini granules ως βασική τροφή για τα cherry barb, αυτή τη ρίχνω 3 φορές την εβδομάδα, tetra flakes 2 φορές την εβδομάδα, tetra pro colour μία φορά την εβδομάδα, επίσης μία φορά την εβδομάδα ρίχνω κατεψυγμένη brine shrimp. Η συχνότητα ταϊσματος όπως ανέφερα είναι μία φορά την ημέρα οι βασικές τροφές, μία φορά την εβδομάδα η κατεψυγμένη και 3 φορές την εβδομάδα 3 ταμπλέτες για τα γατόψαρα και τα ανκίστρους, η ποσότητες είναι ίσα ίσα να τελειώνουν σε λιγότερο από λεπτό, επίσης το Σάββατο δεν ταϊζω καθόλου. Οι μετρήσεις είναι ιδανικές με αμμωνία, νιτρώδη στο 0, νιτρικά στο 10-15 το συντηρώ με λιπάσματα μιας κι είμαι φυτεμένος, γενική σκληρότητα στο 6 ανθρακική στο 4, διοξείδιο στις 120 φυσαλίδες το λεπτό στα 90 λίτρα κι η διάχυση γίνεται με εσωτερικό ανεξάρτητο κυκλοφορητή, βοηθήστε να απαλλαγώ γιατί το έχω βαρεθεί.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 26-07-16, 22:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι δεν ειναι απτη βαζελινη.εκτος αν εβαλες παρα πολυ και πασαλειψες τον τοπο
αλλα και τοτε ακομα θα εβλεπες κομματια βαζελινης στο νερο και οχι λαδια.

κιεμενα για προβλημα απτις τροφες μου ακουγεται.
δεν ειχα ποτε θεμα που να μη λυνοταν με αναταραξη στην επιφανεια,και εριχνα πολυ φαι.ταιζα και 8 και 10 φορες τη μερα μια περιοδο.

δοκιμασε αλλες τροφες.για αρχη κοψε τις πρωτεινικες που δινεις(συνηθως τα κοκκινα χρωματα) και αντικατεστησε τες με αλλες.η ριχνε λιγοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 26-07-16, 23:06
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Λιπαρή επιφάνεια πολλες φορές σημαίνει πρόβλημα με τα φυτά.
Ωπα; Αυτο πρωτη φορα τ ακουω, δηλαδη;
Τι τροφες προτεινετε να μην ειναι λιπαρες;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρωτεϊνικό φίλμ στην επιφάνεια του νερού. Λάμπρος.Τ Αρχάριοι γλυκού νερού 11 23-02-16 18:10
Φυτό πάνω από την επιφάνεια του νερού; almost Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 08-08-10 11:41
Έντονες φυσαλίδες στην επιφάνεια του νερού !?! vassilis23 ¶λλα λαβυρινθόψαρα 7 24-03-10 20:28
Ασπρη επιφάνεια νερού kospets Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 19-01-10 12:00
Υπολείμματα σην επιφάνεια του νερού Moutralewn Γλυκό νερό - Γενικά 6 26-11-07 21:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03103 seconds with 15 queries