Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-02, 21:22
test Ο χρήστης test δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Κομμένα μουστάκια στα Corydoras

--------------------------------------------------------------------------------
Title: Κομμένα μουστάκια
Post by: lurking_fear on 12/10/02 at 17:46:41
--------------------------------------------------------------------------------
Εδώ και αρκετές μέρες έχω παρατηρήσει ότι τα Corys μου (albino corydoras) έχουν μικρότερα μουστάκια από αυτά που είχαν κάποτε.Το χαλίκι που έχω στο ενυδρείο είναι στρογγυλεμένο και χωρίς αιχμηρές γωνίες,οπότε αποκλείεται να έπαθαν κάποιο ατύχημα στο χαλίκι.Το μόνο αντικείμενο με αιχμηρές άκρες είναι δύο βράχοι που έχω αλλά δεν έχω δει ποτέ τα συγκεκριμμένα ψάρια να βόσκουν σε αυτούς.Τα corys κλείνουν σε λίγες μέρες τον 1ο τους χρόνο μήπως έχει κάποια σχέση η ηλικία;Κατά τα άλλα είναι ζωηρά όπως συνήθως και δεν παρουσιάζουν κάποιο άλλο εξωτερικό πρόβλημα...Τα μουστάκια αυτά απ'ότι ξέρω είναι αισθητήρες με την βοήθεια των οποίων βρίσκουν την τροφή τους.Υπάρχει περίπτωση (αν όντως είναι κομμένα) να ξαναβγούν;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κομμένα μουστάκια
Post by: odoiporos on 12/11/02 at 04:04:53
--------------------------------------------------------------------------------
το ιδιο προβλημα εχω και εγω με τα albino corydoras. ουτε αρρωστα ειναι ουτε τιποτα. ακριβως οπως περιγραφεις τα δικα σου (ζοηραζ, δυνατα κλπ) αλλα εμενα ειναι μικρα, μερικων μηνων. στο ενυδρειο μου ειναι 3 μηνες περιπου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κομμένα μουστάκια
Post by: Giorgos on 12/11/02 at 13:09:02
--------------------------------------------------------------------------------
Υπάρχουν δύο εξηγήσεις:

1) Το ότι δεν τα βλέπεις να βόσκουν στις "αιχμηρές πέτρες" δεν σημαίνει πως δεν το κάνουν. Έχουν μπόλικο χρόνο να το κάνουν τη νύχτα που κοιμάσαι και δεν τα βλέπεις.
Τι μέγεθος έχει το χαλίκι σου; (προς lurking_fear και odoiporos)

2) Ξέρω ότι τα μουστάκια (που έχουν τον σκοπό της γλώσσας) σε πολλά γατόψαρα επηρεάζονται από τις συνθήκες νερού και ιδιαίτερα από τα νιτρικά. Κάντε μερικές μετρήσεις να σιγουρευτείται.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κομμένα μουστάκια
Post by: lurking_fear on 12/11/02 at 14:03:35
--------------------------------------------------------------------------------
Τα νιτρικά μου είναι εντάξει πιστεύω (20 mg/lt). Τις πέτρες αυτές ανέκαθεν τις είχα στο ενυδρείο και το "πρόβλημα" εμφανίστηκε τώρα.Επομένως αν έφταιγαν οι πέτρες, το πρόβλημα θα το είχαν από την αρχή.Τέλος πάντων...Θα δούμε!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κομμένα μουστάκια
Post by: Tolis on 12/11/02 at 14:09:10
--------------------------------------------------------------------------------
Τα κορυδορακια εχουν λασπη στο φυσικο τους περιβαλλον...ακομα και ψιλο χαλικακι , με τον καιρο μπορει να τους "λειανει" λιγο τα μουστακια... Εγινε με τον καιρο ή ξαφνικα??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κομμένα μουστάκια
Post by: lurking_fear on 12/12/02 at 12:25:10
--------------------------------------------------------------------------------
Σταδικά πιστευώ.Ξαναβγαίνουν τα μουστάκια ή θα έχουν πρόβλημα τα corydorακια μου; :-/Τα 2 αυτά corys είναι τα πιο παλιά μου ψάρια,οπότε έχουν μεγάλη συναισθηματική αξία για μένα....!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κομμένα μουστάκια
Post by: Giorgos on 12/12/02 at 13:45:10
--------------------------------------------------------------------------------
Τα μουστάκια ξαναβγαίνουν... εφόσον διορθωθεί η πηγή που το προκάλεσε.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κομμένα μουστάκια
Post by: odoiporos on 12/12/02 at 16:29:43
--------------------------------------------------------------------------------
το ιδιο προβλημα εχω και εγω, το θεμα ειναι οτι μεσα στο ενυδρειο μου δεν υπαρχει απολυτως τιποτα αιχμηρο. το εχω κοιταξει προσεχτικα. οποτε τι μπορει να φταει? οτι λαβα, ουτε τιποτα που να το δικαιολογει. ακομα και το χαλικι μου ειναι μικρο 2-3 μμ. αρχισαν να τα "χανουν" σιγα σιγα. τι να κανω? υπαρχει θεραπεια?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κομμένα μουστάκια
Post by: Giorgos on 12/13/02 at 13:17:09
--------------------------------------------------------------------------------
Μα δεν έχουν κάποια αρρώστεια για να χρειάζονται θεραπεία. Απλώς το καλύτερο υπόστρωμα για τα corydoras είναι η άμμος. Είναι μεγάλο λάθος να μπαίνουν σε ενυδρεία που δεν έχουν πολύ ψιλό υπόστρωμα, όσο στρογγυλεμένο κι αν είναι. Έτσι φθείρονται σταδιακά τα μουστάκια (barbels) τους.

Κοίτα λίγο και τα νιτρικά σου μήπως ευθύνονται αυτά για την φθορά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-02, 01:16
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

Αν τελικα καταλαβα καλα, ολοι οσοι εχουν corydoras και δεν εχουν αμμο για βυθο στο ενυδρειο τους, το αποτελεσμα ειναι τα corydoras με το καιρο να χασουν τα μουστακια τους. κριμα.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-02, 02:12
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ε δεν θα το έλεγα αυτό...
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-02, 03:17
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Το δικο υποστρωμα ειναι με χαλικι...εχω 5 Corydoras και τα μουστακια τους ειναι σαν του Μαρκου Μποτσαρη !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-02, 04:00
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

οποτε πρεπει να κοιταξω τα νιτρικα μου. αλλιως δεν εξηγηται
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-02, 13:00
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μέτρα τα τρία Ν και ενημέρωσε.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-02, 16:01
lurking_fear Ο χρήστης lurking_fear δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Εγώ έχω μετρήσει τα τρία Ν και είναι όλα φυσιολογικά (ΝΗ3=0, ΝΟ2=<0.3, ΝΟ3=20 mg/lt). Παρόλα αυτά τα μουστάκια των ψαριών έχουν μικρύνει αισθητά...
__________________
Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-12-02, 02:24
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

τελικα ολα κανονικα. χμμ μακαρι να ηξερα τι συμβαινει. η πορεια θα δειξει. ελπιζω να ξαναμεγαλωσουν τα μουστακια τους.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-12-02, 20:13
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αφού οι μετρήσεις σας είναι καλές, η μόνη εξήγηση είναι ότι ευθύνεται το χαλίκι/υπόστρωμα ή/και κάποια πέτρα/διάκοσμος που υπάρχει στο ενυδρείο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-12-02, 23:48
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

υπαρχει περιπτωση να ετυχε στα 2 corydoras που πηρα?? εχω ελεγξει ολο το βυθο, δεν υπαρχει απολυτως τιποτα κοφτερο, τιποτα απολυτως, εκτος αυτου, το χαλικι μου δεν δικαιολογει οποιοδηποτε τραυματισμο για οποιοδηποτε απο τους φιλοξενους μου. θα δω στη πορεια τι θα γινει.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04706 seconds with 14 queries