Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-09-12, 16:38
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή Λάμπα UV και κυκλοφορία νερού

Θέλω να πάρω ένα εξωτερικό φίλτρο και μου έχουν δημιουργηθεί οι εξής απορίες:
  • Ήθελα να ρωτήσω για τις λάμπες UV σε ενυδρείο γλυκού νερού. Ξέρω ότι οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) θα μου πείτε πως δεν χρειάζεται, είναι περιττή κτλ. Εγώ θέλω να ρωτήσω αν κάνει κακό. Εννοώ ότι αν τοποθετήσω μια λάμπα UV θα δημιουργήσω πρόβλημα; Θα κάνω κακό σε φυτά, ψάρια, βακτήρια ή κάπου αλλού που δεν μπορώ να φανταστώ (λόγο απειρίας);
  • Το ενυδρείο μου είναι 180 λίτρα. Η κυκλοφορία 1100l/h (ονομαστική) είναι υπερβολική;
  • Τι είναι προτιμότερο για το εν λόγο ενυδρείο; Ένα φίλτρο με 1100l/h ή δύο φίλτρα με 300l/h;
Η τελευταία απορία μου έχει δημιουργηθεί γιατί το μεγάλο φίλτρο (1100l/h) δεν μου χωράει στο ντουλάπι της βάσης, ενώ τα μικρά (300l/h) χωράνε και τα δύο (ένα στο αριστερό και ένα στο δεξί). Επίσης αν θα πάρω τα δυο μικρά, το κόστος θα ξεπεράσει το κόστος του μεγάλου κατά 40¤..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-12, 17:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
  • Ήθελα να ρωτήσω για τις λάμπες UV σε ενυδρείο γλυκού νερού. Ξέρω ότι οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) θα μου πείτε πως δεν χρειάζεται, είναι περιττή κτλ. Εγώ θέλω να ρωτήσω αν κάνει κακό. Εννοώ ότι αν τοποθετήσω μια λάμπα UV θα δημιουργήσω πρόβλημα; Θα κάνω κακό σε φυτά, ψάρια, βακτήρια ή κάπου αλλού που δεν μπορώ να φανταστώ (λόγο απειρίας);
Κοιτα, οι ενυδριακες uv που πουλανε (ΠΑΝ-ακριβα) με κατι ισχυς για γελια (6-8-10 w ) δεν εχουν καμια σχεση με τα πραγματικα sterilizers νερου που φορανε απο καμια διακοσαρια βαττ και πανω, αλλα οπως και να χει το νερο ανακυκλωνεται και η μονιμη ακτινοβολια στειρωνει αρκετους οργανισμους.
Δε θελουμε αποστειρωμενο ενυδρειο, οπως δε θελουμε αποστειρωμενο κανενα απολυτως περιβαλλον (εκτος τις περιπτωσεις νοσοκομειακων περιβαλλοντων).
Ενας υγειης οργανισμος για να παραμενει υγειης πρεπει να δοκιμαζονται με επιτυχια οι αμυνες του, διαφορετικα απλα θα τον εξοντωσει ενα απλο κρυολογημα (οπως συμβαινει με τα φιλασθενα παιδια που οι υπερπροστατευτικοι γονεις τα ντυνουν σαν κρεμυδια).
Προσωπικα βρισκω ευεργετικη χρηση uv σε αλλα πραγματα (σε προετοιμασια νερου, σε κατεψυγμενες τροφες κτλ) αλλα αυτο επειδη ετσι κι αλλιως εχω θαλαμο uv μεγαλης ισχυος οποτε τον χρησιμοποιω και γι αυτους τους λογους καμια φορα. Αν δεν τον ειχα εννωειται δε θα αγοραζα για αποστειρωσεις εκει που δεν ειναι απαραιτητο.



  • Παράθεση:
    Το ενυδρείο μου είναι 180 λίτρα. Η κυκλοφορία 1100l/h (ονομαστική) είναι υπερβολική;
η ονομαστικη κυκλοφορια συνηθως δεν εχει σχεση με την πραγματικη.
Ακουγεται αρκετη, αλλα ετσι κι αλλιως ειναι ευκολο να την περιορισεις αν δεις πως ετσι πρεπει. Να ανεβασεις ειναι κατι ανεφικτο, οποτε οσο μεγαλυτερη αντλια για μενα τοσο το καλυτερο

  • Παράθεση:
    Τι είναι προτιμότερο για το εν λόγο ενυδρείο; Ένα φίλτρο με 1100l/h ή δύο φίλτρα με 300l/h;
τα δυο ειναι παντα ασφαλεστερη επιλογη, και μονο για το λογο οτι αν καποιο χαλασει και πες πως σπαει ο διαολος το ποδι του και ειναι σαββατο βραδυ...
(για καποιο παραξενο λογο τοτε χαλανε ...ακριβως με το που κλεινουν τα μαγαζια )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-09-12, 10:23
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Unhappy

Ευχαριστώ Nick!!!
Κάποια άλλη γνώμη;
-------------------------
Καλημέρα!
Κάποιος άλλος εκτός του Nick;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 15-09-12 στις 10:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-12, 10:44
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

εγω εχω 1000 λιτρα κυκλοφορια σε 125λιτρο. Μια χαρα εισαι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-09-12, 17:01
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω 1000 λιτρα κυκλοφορια σε 125λιτρο. Μια χαρα εισαι
Εσύ είσαι υπέρ του ενός 1100 έναντι των δύο 300 απ' ότι κατάλαβα. Για την λάμπα UV;
-------------------------
Βρήκα και ένα άλλο με 900l/h. Νομίζω πως είναι καταλληλότερο για τα λίτρα μου (180). Με απασχολεί όμως η λάμπα UV ακόμη....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 15-09-12 στις 17:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-09-12, 17:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Για το ενα θεμα υπαρχουν ειδη ψαριων που θελουν μεγαλη ροη στο ενυδρειο και αλλα που θελουν λιγη η ελαχιστη! Εξαρταται λοιπον απο αυτα τα ειδη που θα διαλεξεις!

Για το θεμα της uv αδικα λεφτα το βλεπω και εγω ... δεν τη χρειαζεσαι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-09-12, 20:17
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το ενα θεμα υπαρχουν ειδη ψαριων που θελουν μεγαλη ροη στο ενυδρειο και αλλα που θελουν λιγη η ελαχιστη! Εξαρταται λοιπον απο αυτα τα ειδη που θα διαλεξεις!

Για το θεμα της uv αδικα λεφτα το βλεπω και εγω ... δεν τη χρειαζεσαι!
Είμαι ανάμεσα σε τρείς επιλογές:
  1. Sera fil bioactive 400 + UV [116¤]
  2. Sera fil bioactive 130 + UV (X2) [77¤Χ2=154¤]
  3. JBL CristalProfi e901 Greenline [86¤]
Παραθέτω τα υπέρ και τα κατά σε κάθε ένα από αυτά:
  1. Υπέρ: α. Κυκλοφορία [δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό τόσο μεγάλη για τα λίτρα μου (180)]. β. Λάμπα UV (δεν ξέρω τελικά αν κάνει κακό ή καλό - Δουλεύει τελικά κατά της άλγης μόνο ή κάνει κακό και σε χρήσιμες ουσίες και οργανισμούς του ενειδρίου. Κατά: -
  2. Υπέρ: α. Λάμπα UV (δεν ξέρω τελικά αν κάνει κακό ή καλό - Δουλεύει τελικά κατά της άλγης μόνο ή κάνει κακό και σε χρήσιμες ουσίες και οργανισμούς του ενειδρίου. Κατά: α. Θα χρειαστούν δύο φίλτρα. β. Συνολικό κόστος. γ. Κυκλοφορία [είναι αρκετή 600 (300Χ2) λίτρα ονοματική κυκλοφορία για τα λίτρα μου (180);]. δ. Θα μου χρησιμοποιήσω και τα δύο ντουλάπια (αριστερό & δεξί) για να τοποθετήσω τα φίλτρα.
  3. Υπέρ. α. Κυκλοφορία [δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό τόσο μεγάλη για τα λίτρα μου (180)]. β. Χωράει στο ντουλάπι της βάσης. Κατά: Δεν έχει λάμπα UV (δεν ξέρω τελικά αν κάνει κακό ή καλό - Δουλεύει τελικά κατά της άλγης μόνο ή κάνει κακό και σε χρήσιμες ουσίες και οργανισμούς του ενειδρίου.
Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-09-12, 21:35
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Eγω θα πηγαινα στο jbl. Προχτες παρελαβα το e1500 και εχω παθει πλακα. Οσον αφορα τη UV, και η δικη μου γνωμη ειναι οτι τζαμπα λεφτα, ειδικα γιαυτα τα watt. Η ροη νορμαλ ειναι. 900/180=5 φορες τα λιτρα σου. ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ παντα. Ειναι ιδανικο κατα τη γνωμη μου προς χαμηλο, και αν χρειαστεις παραπανω ροη (αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις) βαζεις εναν μικρο κυκλοφορητη και εισαι κομπλε.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-09-12, 21:44
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγω θα πηγαινα στο jbl. Προχτες παρελαβα το e1500 και εχω παθει πλακα. Οσον αφορα τη UV, και η δικη μου γνωμη ειναι οτι τζαμπα λεφτα, ειδικα γιαυτα τα watt. Η ροη νορμαλ ειναι. 900/180=5 φορες τα λιτρα σου. ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ παντα. Ειναι ιδανικο κατα τη γνωμη μου προς χαμηλο, και αν χρειαστεις παραπανω ροη (αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις) βαζεις εναν μικρο κυκλοφορητη και εισαι κομπλε.
Και εγώ προς το JBL κλίνω.... Αν θελήσω κάποια στιγμή να κάνω χρήση λάμπας UV, βάζω μια ξεχωριστή στο λάστιχο της εισόδου ή εξόδου (δεν ξέρω που είναι καλύτερα) του φίλτρου. Τις λάμπες UV μόνο σε λίμνες τις χρησιμοποιούνε; Δεν μου απάντησε τελικά κάποιος (έγκυρα όμως) αν κάνει κακό (δημιουργεί προβλήματα) στο νερό του ενυδρείου και περεταίρω σε φυτά, ψάρια κτλ.....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-09-12, 21:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Υπαρχουν πολλα θεματα για την UV τι κανει και τι δε κανει!!

https://www.google.gr/search?q=aquat...w=1366&bih=690

Οι ιδιες αποριες εχουν απαντηθει εδω και πολλα χρονια και ξανα απαντουνται ...
Μια αναζητηση στο φορουμ λυνει πολλες αποριες
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-09-12, 21:49
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Θεωρητικα τελειως να σου πω μια γνωμη....πιστευω οτι ναι κανει κακο. Ο λογος ειναι οτι η χρηση της UV σε γενικη βαση ειναι για αποστειρωση. AN πραγματι καταφερει να αποστειρωσει κατι σαυτα τα watt η εν πασει περιπτωση παρεις μια αρκετα δυνατη uv, τα ψαρια πλεον θα ζουν σε ενα αποστειρωμενο περιβαλλον. Αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι λαθος, ουτε στην φυση γινεται κατι τετοιο, και το ανοσοποιητικο τους συστημα κανονικα πρεπει να δοκιμαζεται συνεχως με επιτυχια, για να μενει σε εγρηγορση. Ετσι σε μια πιθανη ασθενεια απο καποια προσθηκη αργοτερα, αν προσβληθουν πριν προλαβει να αποστειρωθει εκ νεου ΙΣΩΣ ναναι πιο ευαλωτα τα ψαρια....και ναχεις λυπηρες καταστασεις. Ολα αυτα δεν βαζω το χερι μου στη φωτια, αλλα διακρινω μια βαση σαυτα που λεω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-09-12, 22:50
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν πολλα θεματα για την UV τι κανει και τι δε κανει!!

https://www.google.gr/search?q=aquat...w=1366&bih=690

Οι ιδιες αποριες εχουν απαντηθει εδω και πολλα χρονια και ξανα απαντουνται ...
Μια αναζητηση στο φορουμ λυνει πολλες αποριες
Φίλε Γιώργο τα διάβασα σχεδόν όλα.... Μπορώ να πω ότι πιο πολύ μπερδεύτηκα παρά ότι έβγαλα άκρη - άποψη. Δεν ξέρω.... Τελικά μάλλον θα πάρω το JBL (δεν έχει uv) και αργότερα αν σιγουρευτώ (δεν ξέρω με ποιό τρόπο θα γίνει αυτό) ότι δεν κάνει κακό στο ενυδρείο (φυτά - ψάρια κτλ) θα πάρω μια ξεχωριστή. Εκεί που είχα μόνο την έννοια αν κάνει κακό ή όχι, μου δημιουργήθηκαν οι απορίες:
Πόσα watt, σε τι ροή, για πόσες ώρες, κάθε πότε, επηρεάζει τα λιπάσματα και αν λιπαίνω ώρες που δεν τη λειτουργώ, μετά από πόσες ώρες μπορώ να την ανάψω;
¶στα, καλύτερα να προσπαθήσω να λύσω το γόρδιο δεσμό παρά να αποφασίσω αν πρέπει να αγοράσω, αν ναι, ποιά είναι η κατάλληλη και πώς πρέπει να τη χρησιμοποιώ;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρητικα τελειως να σου πω μια γνωμη....πιστευω οτι ναι κανει κακο. Ο λογος ειναι οτι η χρηση της UV σε γενικη βαση ειναι για αποστειρωση. AN πραγματι καταφερει να αποστειρωσει κατι σαυτα τα watt η εν πασει περιπτωση παρεις μια αρκετα δυνατη uv, τα ψαρια πλεον θα ζουν σε ενα αποστειρωμενο περιβαλλον. Αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι λαθος, ουτε στην φυση γινεται κατι τετοιο, και το ανοσοποιητικο τους συστημα κανονικα πρεπει να δοκιμαζεται συνεχως με επιτυχια, για να μενει σε εγρηγορση. Ετσι σε μια πιθανη ασθενεια απο καποια προσθηκη αργοτερα, αν προσβληθουν πριν προλαβει να αποστειρωθει εκ νεου ΙΣΩΣ ναναι πιο ευαλωτα τα ψαρια....και ναχεις λυπηρες καταστασεις. Ολα αυτα δεν βαζω το χερι μου στη φωτια, αλλα διακρινω μια βαση σαυτα που λεω.
Εγώ πάλι κρατάω τις επιφυλάξεις μου. Ναι όντως συμφωνώ ότι κανένας οργανισμός δεν πρέπει να ζει σε απόλυτα αποστειρωμένο περιβάλλον. Μια τέτοιου είδους λάμπα uv δεν νομίζω πως έχει την ικανότητα απόλυτης αποστείρωσης. Ίσως δεν πρέπει να συγκρίνουμε τις συνθήκες που επικρατούν σε ένα ενυδρείο με αυτές της φύσης. Η φύση σίγουρα θα έχει δικούς της τρόπους αποστείρωσης - εξόντωσης επιβλαβών οργανισμών. Ας πούμε ένα παράδειγμα χρήσης.

Κατά την είσοδο νέων ψαριών (ειδικά από πετ-σοπ) μέσα στο ενυδρείο, δεν θα ήταν καλό η χρήση μιας τέτοιας λάμπας επί 24ωρο για κάποιες ημέρες;
Ένα άλλο. Κατά την εμφάνιση κάποιας παρασιτικής ασθένειας, δεν θα ήταν καλό να γίνει χρήση της λάμπας και αν δεν δούμε εξαφάνιση της ασθένειας να επέμβουμε μετά με φάρμακα;

Και ένα τελευταίο (ένα - ένα μου έρχονται), δεν θα ήταν καλή η χρήση της λάμπας μετά από μια θεραπεία για αποστείρωση τυχόν υπολειμμάτων..... ;

Δεν ξέρω, είμαι ΠΟΛΥ μπερδεμένος....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 16-09-12 στις 22:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-09-12, 23:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί που είχα μόνο την έννοια αν κάνει κακό ή όχι, μου δημιουργήθηκαν οι απορίες:
Πόσα watt, σε τι ροή, για πόσες ώρες, κάθε πότε, επηρεάζει τα λιπάσματα και αν λιπαίνω ώρες που δεν τη λειτουργώ, μετά από πόσες ώρες μπορώ να την ανάψω;


το να περνας το νερο της αλλαγης απο sterilizer (αληθινο sterilizer τουλαχιστο καμια εκατοστη βαττ, οχι απο τα jumbo...) αν και υπερβολη, δεν ειναι κακο, οπως και σε μια καραντινα παλι θα ηταν οκ αφου ενας οργανισμος που νοσει καλο ειναι να μπαινει κατα τη διαρκεια της θεραπειας του σε αποστειρωμενο περιβαλλον, αλλα το να δημιουργησεις ενα αποστειρωμενο ενυδρειο σιγουρα ειναι κακο, και ειναι απλη λογικη: οταν το ανοσιοποιητικο ενος οργανισμου αδρανει μετα αρχιζουν τα προβληματα.
Για μενα οχι μονο αχρειαστη ειναι αλλα κι επικινδυνη δυνητικα βεβαια και μακροχρονια.
Ακομα και στους αστροναυτες οταν ειναι να παραμεινουν πολυ καιρο σε σταθμους προσπαθουν να τους εισαγουν μικροοργανισμους στο σωμα ωστε να μην ειναι σε ενα μονιμα στειρο περιβαλλον (και μιλαμε για ενηλικες που ετσι κι αλλιως εχουν τα καταλληλα αντισωματα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-09-12, 23:08
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

ωραια ερωτηματα. Θα περιμενω και εγω μια απαντηση απτους πιο γνωστες λοιπον....α με προλαβαν
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-09-12, 23:23
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
το να περνας το νερο της αλλαγης απο sterilizer (αληθινο sterilizer τουλαχιστο καμια εκατοστη βαττ, οχι απο τα jumbo...) αν και υπερβολη, δεν ειναι κακο, οπως και σε μια καραντινα παλι θα ηταν οκ αφου ενας οργανισμος που νοσει καλο ειναι να μπαινει κατα τη διαρκεια της θεραπειας του σε αποστειρωμενο περιβαλλον, αλλα το να δημιουργησεις ενα αποστειρωμενο ενυδρειο σιγουρα ειναι κακο, και ειναι απλη λογικη: οταν το ανοσιοποιητικο ενος οργανισμου αδρανει μετα αρχιζουν τα προβληματα.
Για μενα οχι μονο αχρειαστη ειναι αλλα κι επικινδυνη δυνητικα βεβαια και μακροχρονια.
Ακομα και στους αστροναυτες οταν ειναι να παραμεινουν πολυ καιρο σε σταθμους προσπαθουν να τους εισαγουν μικροοργανισμους στο σωμα ωστε να μην ειναι σε ενα μονιμα στειρο περιβαλλον (και μιλαμε για ενηλικες που ετσι κι αλλιως εχουν τα καταλληλα αντισωματα)

Το παράδειγμά σου Nick είναι πολύ σωστό! Μπορεί όμως μια τέτοια λάμπα να δημιουργήσει απόλυτη αποστείρωση στο ενυδρείο; Το συγκεκριμένο φίλτρο όπως θα είδες έχει 5Watt. Αν πάλι θα έπαιρνα μια ξεχωριστή, θα έπαιρνα μια 15 - 20 Watt (έχω δει αρκετές 18Watt). Το ενυδρείο μου είναι 180 λίτρα. Πιστεύεις πως θα δημιουργούσα τέτοιο πρόβλημα (αδράνεια ανοσοποιητικού συστήματος) στα ψάρια μου με αυτά τα watt (5 ή ακόμη και 18 ) ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 16-09-12 στις 23:24 Αιτία: διορθωση
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-09-12, 23:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

επειδη το νερο διαρκως ανακυκλωνεται πιθανων να στειρωνει τα παντα ακομα και σε αυτες τις χαμηλες ισχυς. (εξ αλλου στειρωνει την πρασσινη αλγη, αυτο δεν ακουγεται και το οτι καλυτερο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-09-12, 23:34
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη το νερο διαρκως ανακυκλωνεται πιθανων να στειρωνει τα παντα ακομα και σε αυτες τις χαμηλες ισχυς. (εξ αλλου στειρωνει την πρασσινη αλγη, αυτο δεν ακουγεται και το οτι καλυτερο)
Έχεις δίκιο με όλα αυτά που λες. Ας κάνω όμως, για ακόμη μια φορά το δικηγόρο του διαβόλου. Αν έκαναν κακό (δεν μιλάω για την περίπτωση που δεν κάνουν απολύτως τίποτα - αυτό μπορεί άνετα να συμβαίνει) θα τις πούλαγαν οι εταιρίες; Εκτός από τις σκέτες, βλέπουμε να κυκλοφορούν και φίλτρα με ενσωματωμένες λάμπες (σαν αυτά που ήθελα να πάρω). Πως είναι δυνατόν να κάνουν κακό και αυτοί να τις προωθούν με διάφορους τρόπους; Διάφορες φιλοζωικές οργανώσεις δεν θα είχαν διαμαρτυρηθεί για αυτές τις συσκευές;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-09-12, 23:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οι φιλοζωικες οργανωσεις δεν εχουν διαμαρτυρηθει με χιλια δυο, και πρωτ απ ολα για τις γυαλες, με τις λαμπες αποστειρωσης θα ασχοληθουν ? (που στην τελικη κακο αυτουσια δε μπορεις να πεις πως κανουν, απλα το να ζει σε αποστειρωση ενας οργανισμος ειναι κακο)


οσο για τις εταιριες...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-09-12, 23:58
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Angry

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι φιλοζωικες οργανωσεις δεν εχουν διαμαρτυρηθει με χιλια δυο, και πρωτ απ ολα για τις γυαλες, με τις λαμπες αποστειρωσης θα ασχοληθουν ? (που στην τελικη κακο αυτουσια δε μπορεις να πεις πως κανουν, απλα το να ζει σε αποστειρωση ενας οργανισμος ειναι κακο)


οσο για τις εταιριες...
Όντως, οι μονομάχοι στα ποτήρια δίνουν και παίρνουν....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
λάμπα uv, uv lamp, εξωτερικό φίλτρο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κυκλοφορία νερού σε mbuna ενυδρειο ilias ts Malawi 6 05-09-12 11:10
κυκλοφορία σε 100 λίτρα kostas_pana Κυκλοφορία 14 14-10-11 16:58
Γνώμες για την καλύτερη κυκλοφορία νερού σε 400αρι malawi \/ag Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 20-08-11 15:27
Κυκλοφορία σε φυτεμένο nikosm1 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 01-12-09 22:12
Κυκλοφορία νερού chemical mac Γλυκό νερό - Γενικά 6 13-11-07 14:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08363 seconds with 15 queries