Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-09-12, 16:38
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή Λάμπα UV και κυκλοφορία νερού

Θέλω να πάρω ένα εξωτερικό φίλτρο και μου έχουν δημιουργηθεί οι εξής απορίες:
  • Ήθελα να ρωτήσω για τις λάμπες UV σε ενυδρείο γλυκού νερού. Ξέρω ότι οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) θα μου πείτε πως δεν χρειάζεται, είναι περιττή κτλ. Εγώ θέλω να ρωτήσω αν κάνει κακό. Εννοώ ότι αν τοποθετήσω μια λάμπα UV θα δημιουργήσω πρόβλημα; Θα κάνω κακό σε φυτά, ψάρια, βακτήρια ή κάπου αλλού που δεν μπορώ να φανταστώ (λόγο απειρίας);
  • Το ενυδρείο μου είναι 180 λίτρα. Η κυκλοφορία 1100l/h (ονομαστική) είναι υπερβολική;
  • Τι είναι προτιμότερο για το εν λόγο ενυδρείο; Ένα φίλτρο με 1100l/h ή δύο φίλτρα με 300l/h;
Η τελευταία απορία μου έχει δημιουργηθεί γιατί το μεγάλο φίλτρο (1100l/h) δεν μου χωράει στο ντουλάπι της βάσης, ενώ τα μικρά (300l/h) χωράνε και τα δύο (ένα στο αριστερό και ένα στο δεξί). Επίσης αν θα πάρω τα δυο μικρά, το κόστος θα ξεπεράσει το κόστος του μεγάλου κατά 40¤..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-12, 17:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
  • Ήθελα να ρωτήσω για τις λάμπες UV σε ενυδρείο γλυκού νερού. Ξέρω ότι οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) θα μου πείτε πως δεν χρειάζεται, είναι περιττή κτλ. Εγώ θέλω να ρωτήσω αν κάνει κακό. Εννοώ ότι αν τοποθετήσω μια λάμπα UV θα δημιουργήσω πρόβλημα; Θα κάνω κακό σε φυτά, ψάρια, βακτήρια ή κάπου αλλού που δεν μπορώ να φανταστώ (λόγο απειρίας);
Κοιτα, οι ενυδριακες uv που πουλανε (ΠΑΝ-ακριβα) με κατι ισχυς για γελια (6-8-10 w ) δεν εχουν καμια σχεση με τα πραγματικα sterilizers νερου που φορανε απο καμια διακοσαρια βαττ και πανω, αλλα οπως και να χει το νερο ανακυκλωνεται και η μονιμη ακτινοβολια στειρωνει αρκετους οργανισμους.
Δε θελουμε αποστειρωμενο ενυδρειο, οπως δε θελουμε αποστειρωμενο κανενα απολυτως περιβαλλον (εκτος τις περιπτωσεις νοσοκομειακων περιβαλλοντων).
Ενας υγειης οργανισμος για να παραμενει υγειης πρεπει να δοκιμαζονται με επιτυχια οι αμυνες του, διαφορετικα απλα θα τον εξοντωσει ενα απλο κρυολογημα (οπως συμβαινει με τα φιλασθενα παιδια που οι υπερπροστατευτικοι γονεις τα ντυνουν σαν κρεμυδια).
Προσωπικα βρισκω ευεργετικη χρηση uv σε αλλα πραγματα (σε προετοιμασια νερου, σε κατεψυγμενες τροφες κτλ) αλλα αυτο επειδη ετσι κι αλλιως εχω θαλαμο uv μεγαλης ισχυος οποτε τον χρησιμοποιω και γι αυτους τους λογους καμια φορα. Αν δεν τον ειχα εννωειται δε θα αγοραζα για αποστειρωσεις εκει που δεν ειναι απαραιτητο.



  • Παράθεση:
    Το ενυδρείο μου είναι 180 λίτρα. Η κυκλοφορία 1100l/h (ονομαστική) είναι υπερβολική;
η ονομαστικη κυκλοφορια συνηθως δεν εχει σχεση με την πραγματικη.
Ακουγεται αρκετη, αλλα ετσι κι αλλιως ειναι ευκολο να την περιορισεις αν δεις πως ετσι πρεπει. Να ανεβασεις ειναι κατι ανεφικτο, οποτε οσο μεγαλυτερη αντλια για μενα τοσο το καλυτερο

  • Παράθεση:
    Τι είναι προτιμότερο για το εν λόγο ενυδρείο; Ένα φίλτρο με 1100l/h ή δύο φίλτρα με 300l/h;
τα δυο ειναι παντα ασφαλεστερη επιλογη, και μονο για το λογο οτι αν καποιο χαλασει και πες πως σπαει ο διαολος το ποδι του και ειναι σαββατο βραδυ...
(για καποιο παραξενο λογο τοτε χαλανε ...ακριβως με το που κλεινουν τα μαγαζια )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-09-12, 10:23
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Unhappy

Ευχαριστώ Nick!!!
Κάποια άλλη γνώμη;
-------------------------
Καλημέρα!
Κάποιος άλλος εκτός του Nick;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 15-09-12 στις 10:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-12, 10:44
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

εγω εχω 1000 λιτρα κυκλοφορια σε 125λιτρο. Μια χαρα εισαι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-09-12, 17:01
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω 1000 λιτρα κυκλοφορια σε 125λιτρο. Μια χαρα εισαι
Εσύ είσαι υπέρ του ενός 1100 έναντι των δύο 300 απ' ότι κατάλαβα. Για την λάμπα UV;
-------------------------
Βρήκα και ένα άλλο με 900l/h. Νομίζω πως είναι καταλληλότερο για τα λίτρα μου (180). Με απασχολεί όμως η λάμπα UV ακόμη....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 15-09-12 στις 17:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-09-12, 17:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Για το ενα θεμα υπαρχουν ειδη ψαριων που θελουν μεγαλη ροη στο ενυδρειο και αλλα που θελουν λιγη η ελαχιστη! Εξαρταται λοιπον απο αυτα τα ειδη που θα διαλεξεις!

Για το θεμα της uv αδικα λεφτα το βλεπω και εγω ... δεν τη χρειαζεσαι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
λάμπα uv, uv lamp, εξωτερικό φίλτρο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κυκλοφορία νερού σε mbuna ενυδρειο ilias ts Malawi 6 05-09-12 11:10
κυκλοφορία σε 100 λίτρα kostas_pana Κυκλοφορία 14 14-10-11 16:58
Γνώμες για την καλύτερη κυκλοφορία νερού σε 400αρι malawi \/ag Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 20-08-11 15:27
Κυκλοφορία σε φυτεμένο nikosm1 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 01-12-09 22:12
Κυκλοφορία νερού chemical mac Γλυκό νερό - Γενικά 6 13-11-07 14:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04315 seconds with 13 queries