Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-09, 01:09
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή Ερωτηση για εξωτρικό φίλτρο Fluval 404

Λοιπόν, εχω μια ερώτηση (μπορεί να ακουστεί και χαζή ).

Σήμερα γεμισα το ενυδρειο μου με νερό και συνεδεσα και το εξωτερικό φίτρο, ένα Fluval 404. Σημειωτεον πως μιας και νεος με τα ενυδρεια, αυτή είναι και η πρωτη μου εμπειρια με εξωτερικά φιλτρα, μιας και το άλλο μου ενυδρειο έχει εσωτερικό.

Όλα καλά μεχρι εδω. Όταν έβαλα σε λειτουργια το φίλτρο και έχοντας την ροή εξόδου στο μεγιστο, η ταχυτητα/πιεση του νερού που έβγαινε ήταν πολύ μεγάλη. Η πίεση ήταν τετοια που το νερο χτυπούσε στη απέναντι μερια του ενυδρείου και τα έκανε όλα μουσκεμα, χωρια που άν έβαζα και το καπάκι με τον φωτισμό σίγουρα θα έσκαγε το νερό πάνω στις λάμπες.

Τον σωλήνα εισοδου του νερού τον έχω βυθισμένο μέσα στο ενυδρείο και απέχει περίπου 1-2 πόντους από το τον βυθό, ενώ το σωλήνα εξόδου τον έχω μισό πόντο πάνω από την επιφάνεια του νερού (επίσης να πώ πως η σταθμη του νερού είναι σχεδόν 5 πόντους κάτω από το καπάκι, ακόμα και λιγο πιο κάτω απο το ανώτατο επιτρεπόμενο όριο γεμισματος του ενυδρείου). Τα έβαλα έτσι σύμφωνα με τις οδηγίες εγκαταστασης και συναρμολόγησης του φίλτρου.

1η ερώτηση: Σ' αυτες τις θέσεις δεν πρέπει να είναι τοποθετημένοι οι σωλήνες?

2η ερωτηση: Είναι φυσιολογικό να έχει τόσο μεγαλη πίεση η έξοδος του νερού ή εγω μπορεί να έχω κάνει κατι λαθος?? Και στην τελική είναι βολική μια τόσο δυνατή πιεση. Συνεισφέρει σε τίποτα??

Όποτε μείωσα την ροή από την ειδική βανα λίγο περισσότερο από το μισό. Ολα καλά μεχρι εδώ. Αλλα εχω μια άλλη απορία/ερώτηση.

Η ονομαστική κυκλοφορία νερού που δίνει η εταιρεία για το φιλτρο είναι 1300 λίτρα/ωρα. Οκ, ας το δεχτουμε οτι αληθευει. Αν εγω μειωσω τη ροη της κυκλοφορίας στο μισό από τη βάνα, αυτόματα μειωνω και την απόδοση του φίλτρου να γυρνάει 650 λιτρα/ωρα?? Αν ναι, αυτό δεν αποτελεί μειονέκτημα??

Μήπως δεν έχω κάνει κάτι σωστα με την εγκατασταση του φίλτρου??
Αυτό συμβαίνει και σε άλλα φίλτρα εξωτερικα, άλλων εταιρειών?? Γιατί εχω δει άλλα παιδιά από το φόρουμ που έχουν συνδεσει σε 300λιτρα ενυδρεια και 2 εξωτερικά φίλτρα. Δεν γίνεται πλυντήριο η κατάσταση??

Ελπίζω να έκανα λίγο κατανοητες τις απορίες μου. Να σημειώσω επίσης πως το ενυδρειο είναι 320 λίτρα μεικτά, με διαστασεις 1,20χ42χ62.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-09, 06:28
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...Καλημερα!
...τον σωληνα εξοδου βαλτον κατω απο τη σταθμη του νερου(ενα ποντο καλα ειναι πιστευω)ετσι ωστε να "σπρωχνει" το νερο παραλληλα με την επιφανεια του νερου.
-Ετσι πετυχαινεις κυματισμο στην επιφανεια αρα και οξυγονωση του νερου και ταυτοχρονα δεν διωχνεις το Co2-αληθεια ειναι φυτεμενο το ενυδρειο σου?
Επειδη τον πρωτο καιρο και μεχρι να "στομωσουν" τα υλικα σου με βιολογια η ροη ειναι μεγαλη καλα ειναι να την κοψεις λιγο και αργοτερα με το πεερασμα του καιρου την ξαναανοιγεις παλι.
Κοβωντας τη ροη δεν κοβεις την ισχυ(watt) του φιλτρου σου δηλαδη δεν περιοριζεις την περιστροφη του impeler αλλα κλεινεις μια βανα μικραινοντας τη διαμετρο του σωληνα εξαγωγης σου...με οτι ισως αυτο μπορει να σημαινει(πολλοι υποστηριζουν οτι ζοριζεται ετσι το φιλτρο και μικραινει η διαρκεια ζωης του impeller).
Kαλα θα ηταν να μας ελεγες και την συνθεση του ενυδρειου σου-παρουσιαση
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-09, 09:39
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

lmaikl, ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Να βυθίσω την εξοδο μέσα στο νερό λές?? Τοτε στις οδηγιες εγκαταστασης γιατί αναφερει πως πρέπει να είναι 2-3 πόντους πάνω από την σταθμη??

Η ροή δηλαδή θα μειωθεί σιγά-σιγα. Πάντως όταν είναι πλήρως ανοιγμένη η βάνα βγαζει τρελή πίεση.

Όταν μειώνω τη ροή σίγουρα δεν μειώνω την ισχυη των βατ που δουλεύει ο κυκλοφορητής, αλλα αφού μειώνω την διαμετρο εισόδου-εξόδου του νερού, δεν μειώνω ταυτόχρονα και την ποσότητα λιτρα/ωρα που θα κυκλοφορεί το φίλτρο??

Επίσης, σύμφωνα με το βιβλιαρακι που συνοδεύει το φίλτρο, λέει πως από τι στιγμή που το φίλτρο είναι γεμάτο και γίνεται κανονική κυκλοφορία του νερού, δεν παίζει πρόβλημα άμα μειώσεις την ροή. Δεν βλάπτει το μηχανισμό του φιλτρου.

Αυτό τυχαίνει και σε άλλα φιλτρα, να βγάζουν τέτοια πίεση δηλαδή??

Ναι το ενυδρειο χθες που το γεμισα νερό, του έβαλα και φυτά. Παρουσίαση θα γίνει σύντομα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-09, 09:58
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

... και βάλε την εξαγωγή να βγάζει το νερό προς την απέναντι γωνία.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wcpaeb Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα αφού μειώνω την διαμετρο εισόδου-εξόδου του νερού, δεν μειώνω ταυτόχρονα και την ποσότητα λιτρα/ωρα που θα κυκλοφορεί το φίλτρο??
ναι.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lion : 08-05-09 στις 09:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-09, 16:33
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Την εξαγωγή του νερού την εχω βάλει να χτυπάει προς την απέναντι γωνία. Όταν πάω σπίτι θα βυθίσω και την έξοδο μέσα στο νερο. Απλώς με ανησυχει αυτή η πολύ μεγαλη πίεση του νερου κατα την έξοδο, γιατί δεν θέλω να ενοχλεί τα ψάρια και τα φυτά.
-------------------------
Μόλις πηγα σπίτι το νερό του ενυδρείου ήταν πάρα-πάρα πολύ θολό (ενω χθες που το γεμισα ήταν σχεδόν κρυσταλλο). Τελος πάντων βυθισα την εξοδο στο νερό και άφησα την ροη στο μεγιστο. Να δω αν θα καθαρίσει το νερό τωρα.

Επίσης η θερμοκρασία ηταν στους 29 βαθμούς, ενω είχα ρυθμίσει τον θερμοστάτη στους 26. Τον καλιμπράρισα κι αυτον για να δείχνει σωστα.

Ελπίζω να πάνε όλα καλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη wcpaeb : 08-05-09 στις 16:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Fluval 205 Filotas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 28-02-09 21:53
fluval 205/305 pipis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 09-02-08 03:06
Fluval 103 Fantom Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 28-02-06 11:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08010 seconds with 15 queries