Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-08, 22:10
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Παρουσίαση κατασκευής ενυδρείου tanganyika, καπακιού και Moonlight με αισθητήρα φωτός

Μετά από πολύ καιρό και αρκετό κόπο, έχω την χαρά να σας παρουσιάσω την πρώτη απόπειρα μου για DIY κατασκευές σχετικά με τα ενυδρεία.
Εδώ και χρόνια διατηρούσα ένα αγορασμένο 60 lit, μέχρι που αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα για κάτι μεγαλύτερο και με διαφορετικό setup.
Μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα κατέληξα στις αφρικάνικες κιχλίδες της λίμνης tanganyika (για λίγα λίτρα).

Πριν αρχίσω την παρουσίαση οφείλω να ευχαριστήσω όλους τους φίλους του forum για τις κατά καιρούς παρουσιάσεις τους, που μου έδωσαν τις απαραίτητες ιδέες και γνώσεις. Για αυτό άλλωστε κάνω και εγώ την παρουσίαση, μήπως βοηθήσω σε κάτι και εγώ μελλοντικούς επίδοξους DIY κατασκευαστές.

Αρχίζουμε:
το ενυδρείο έχει διαστάσεις 90Χ45Χ40 με τζάμι 1cm και κόντρες πάνω κάτω 8mm.
Χωρητικότητα 160lt. Καθαρή χωρητικότητα περίπου 120lt.

Πρώτα έγινε μια πρόχειρη κατασκευή φορείου, όπου πάτησε το 5αρι μονωτικό της βάσης του ενυδρείου. Όπως αποδείκτηκε βοήθησε πολύ στις διάφορες μετακινήσεις του.



Το "κοκορετσάκι" είναι έτοιμο (δεν χρειάζεται περισσότερη περιγραφή αφού και εγώ χρησιμοποίησα τον γνωστό τρόπο που έχει περιγραφεί πολλές φορές)



Εδώ οι κάτω κόντρες...



Εδώ οι πάνω κόντρες...



Έγιναν εσωτερικές ενισχύσεις, μέχρι όμως το σημείο όπου θα έμπαιναν οι πάνω κόντρες και αφού μπήκαν, έπειτα συνεχίστηκαν μέχρι πάνω...



Ήρθε η ώρα για το Moonlight. Τοποθετήθηκαν 21 λευκά led υψηλής φωτεινότητας και μεγέθους 1cm, και 9 blue led 5mm. Ήθελα κάτι λίγο πρωτότυπο, οπότε χρησιμοποίησα και λίγα ηλεκτρονικά εξαρτήματα, έτσι προστέθηκε ένας αισθητήρας φωτός έτσι ώστε να αντιλαμβάνεται το φωτισμό του περιβάλλοντος χώρου και όταν υπάρχει αρκετό φως να ανάβουν τα λευκά led, ενώ αυτόματα όταν σβήσουν τα φώτα του δωματίου να ανάβουν τα μπλέ (αυτά βέβαια αν είναι ανοιχτός ο κεντρικός διακόπτης του Moonlight).

Εδώ η όψη του Moonlight...


και εδώ η καρδιά του συστήματος, η πλακέτα με τα ηλεκτρονικά...


Εδώ το κύκλωμα που χρησιμοποιήθηκε...



και εδώ μία προσθήκη στο κύκλωμα όπου προστέθηκε και ένα ποντεσιόμετρο για να λειτουργεί σαν dimmer για τα λευκά και μπλε led...



Συνεχίζεται….
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-08, 22:11
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

2ο ΜΕΡΟΣ

Η κατασκευή του καπακιού έγινε από κόντρα πλακέ θαλάσσης 9mm, από κάτω περάστηκε με πολλά χέρια οικολογικό βερνίκι νερού και από πάνω πρώτα βαφτηκε και έπειτα βερνίκι νερού 2 χέρια. Έγιναν δύο ανοίγματα για τις θυρίδες πρόσβασης και ένα μεγάλο όπου τοποθετήθηκε λεπτό τζάμι, όπου από πάνω θα έμπαιναν το φωτιστικό και το moonlight.

Το καπάκι...


Έγιναν ανοίγματα για σωλήνες, καλώδια κλπ.



Εδώ βαμμένο, έτοιμο με το τζάμι τοποθετημένο (διακρίνονται και δυο μαγνητάκια που θα χρησιμοποιηθούν για την στερέωση του φωτιστικού.

Έτοιμα και τα μικρά καπάκια των ανοιγμάτων...


Μπήκαν και αυτοκόλλητα λάστιχα για στεγανοποίηση και καλύτερη εφαρμογή



Για ντεκόρ κολλήθηκαν πέτρες με ειδική για ενυδρεία εποξειδική ρητίνη πάνω σε βάση DOW το οποίο στην συνέχεια κολλήθηκε με σιλικόνη στον πάτο του ενυδρείου. Το πάνω μέρος του μονωτικού καλύφθηκε με μείγμα σιλικόνης – άμμου. Οι πέτρες χρησίμευσαν και για να κρυφτεί ο εξοπλισμός.





Για το υπόστρωμα χρησιμοποιήθηκαν, λευκή άμμο (αγορασμένη), άμμο παραλίας και χαλίκι από λάβα. Επείσης κολλήθηκαν πέτρες για την δημιουργία ενός διαχωριστικού των δύο περιοχών του ενυδρείου.







Συνεχίζεται….
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-05-08, 22:12
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

3ο ΜΕΡΟΣ
Αφού έγινε το υποστρωμα ώρα να τελειώσει και το φωτιστικό, μπήκε μια λάμπα daylight 18w με ηλεκτρονικό ballast, εσωτερικά μπήκε αυτοκόλλητη αλουμινοταινία (αντί ανταυγαστήρα).


Στο πλαινό της κατασκευής διακρίνονται, το διακοπτάκι για το άναμμα του Moonlight, το ποντεσιόμετρο, ο αισθητήρας φωτός, και δύο χρονοδιακόπτες οι οποίοι χρησιμοποιούνται για τον προγραμματισμό των φώτων, της αεραντλίας και του κυκλοφορητή.



Πλάκα πλάκα έγινε λίγο χαμός αλλά χαλάλι...


Και τώρα φώτο από την ολοκληρωμένη κατασκευή. Στην βάση εξωτερικά του μονωτικού, κολλήθηκαν φέτες από ψιλό κόντρα πλακέ και πιχάκια, έτσι ώστε να μοιάζει σαν ξύλινη βάση.


Πάνω στο καπάκι διακρίνεται και ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο με Alarm (από Ebay)


Εδώ με την λάμπα 18 W αναμμένη…



Και μερικές λεπτομέρειες…






Συνεχίζεται…
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-05-08, 22:12
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

4ο ΜΕΡΟΣ
Πίσω από τις πέτρες, μπήκε ένας κυκλοφορητής στον οποίο συνδέθηκαν δύο σωλήνακια (αεραντλίας) τα οποία αφού κολλήθηκαν στις πάνω κόντρες, ρίχνουν το νερό από ψηλά (σε δύο σημεία)







Και άλλες λεπτομέρειες…





Εδώ δύο φώτο με τα λευκά ledακια






Και εδώ διάφορες με τα μπλε...







Εδώ ολοκληρώνεται η παρουσίαση (της κατασκευής), παρακαλώ να είστε επιεικείς καθότι ήταν η πρώτη μου προσπάθεια όπως ανέφερα εξ’αρχής.

Θα ακολουθήσει η παρουσίαση του ενυδρείου σε λειτουργία με τα ψαράκια που ήδη βρέθηκαν και προσφέρθηκαν από τον φίλο «Mikenuke», τον οποίο και ευχαριστώ πάρα πολύ. Ελπίζω «Mikenuke» να σου αρέσει το νέο ενυδρείο στο οποίο θα ζήσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-05-08, 07:58
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν μπράβο για την υπομονή που έχετε να φτιάχνετε διάφορα μόνοι σας (και για τον χρόνο που έχετε). Δε μ'άρεσε που στο καπάκι προεξέχει ένα σημείο που έχεις εξοπλισμό, ίσως μπορούσες να απλώσεις τον εξοπλισμό και να έφτιαχνες όλο το καπάκι λίγο πιο ψηλό για να μή φαίνεται έτσι αυτό το μέρος, όπως και τα δύο μπροστινά κομμάτια στο καπάκι που ανοίγουν αν μπορούσαν να είναι χωνευτά στο σταθερό καπάκι και να μην είναι λίγο πιο πάνω απο το σταθερό καπάκι (καταλαβαίνει κανείς τι λέω?). Όσο για τη διακόσμηση, δεν ξέρω απο τανκανίκα αλλά εγώ δε θα το χώριζα έτσι σε δύο περιοχές εκτός και αν είναι απαραίτητο, αλλά απ'αυτά που έχω ακούσει, δε θα το αφήσουν πολύ έτσι και θα αρχίσει να μπερδεύεται η άμμος, ισχύει; Θα' ναι καλύτερα... Βέβαια πολύ ωραίο το moonlight, φαίνεται πολύ όμορφο όταν είναι αναμένο το moonlight. Με βάση τι έκανες, νομίζω δεν ανέφερες τίποτα...Και πάλι μπράβο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-05-08, 08:00
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-05-08, 09:19
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια!!!!

Πολύ καλή προσπάθεια.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-05-08, 12:12
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

πολυ ομορφο και με πολυ μερακι φτιαγμενο
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-05-08, 13:30
Το avatar του χρήστη fotis478
fotis478 Ο χρήστης fotis478 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Μπραβο πολύ καλή προσπάθεια. Άντε να μπουν και οι ένοικοι να δείξει ακόμα πιο ωραίο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-05-08, 15:44
strinzis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Ενα μεγαλο μπραβο και απο εμενα!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-05-08, 16:29
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Αρχικά ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους για τα καλά τους λόγια. Ειλικρινά χαίρομαι γιατί δεν πήγε χαμένη τόση προσπάθεια και τόσος χρόνος. Επειδή ο ελεύθερος χρόνος δεν ήταν πολύ μεγάλος , η ολοκλήρωση της κατασκευής πρέπει να μου πήρε 2-3 μήνες, ούτε που θυμάμαι πότε ξεκίνησα. Αλλά το πήγαινα χαλαρά και το απόλαυσα (όπως προτείναν σε άλλα post παλαιότεροι DIY κατασκευαστές).

Τώρα όσον αφορά τις παρατηρήσεις:

Όσον αφορά το καπάκι, συμφωνώ για το σημείο που προεξέχει, αλλά αν έγινε αντιληπτό, κάτω από αυτό το σημείο υπάρχει τζάμι, το οποίο διαχωρίζει την θέση του εξοπλισμού από το ενυδρείο. Επειδή εκεί εκτός από τον φωτισμό, υπάρχουν και οι χρονοδιακόπτες, προτίμησα την σιγουριά της απόλυτης στεγανοποίησης, σε βάρος της εμφάνισης. Στο παλιό μου ενυδρείο, όπου έκανα και εκεί ένα πιο απλό σύστημα Moonlight, αλλά που ερχόταν σε επαφή με την υγρασία, τα ledακια άρχισαν μετά από αρκετό βέβαια καιρό να καίγονται.

Όσον αφορά τα δύο μπροστινά κομμάτια στο καπάκι, καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς γιατί πολύ απλά και εγώ έτσι σκεφτόμουν αρχικά να το κάνω και έτσι το σχεδίασα.



Αν δεις στις φώτο με το καπάκι φαίνονται τα πηχάκια που κολλήθηκαν εσωτερικά, με σκοπό να πατήσουν εκεί τα χωνευτά καπάκια.

Αλλά στην πορεία αποδείχθηκε αρκετά δύσκολο να κόψεις με την σέγα σε απόλυτη ευθεία και χωρίς να έχεις και πολύ ελεύθερο χώρο για τρίψιμο, λείανση. Οπότε το αποτέλεσμα ήταν άσχημο, δεν μπορούσα να έχω απόλυτη εφαρμογή της τρύπας του καπακιού και του κοματιού που θα έκλεινε την τρύπα. Οπότε πήγα σε εναλλακτικό σενάριο. Πάνω στο κομάτι όπου είχε κοπεί για κλείσει την τρύπα, κολλήθηκε ένα λίγο μεγαλύτερο κομάτι, το οποίο όμως είναι απόλυτα ίσιο και γωνιασμένο.

Η διακόσμηση έγινε έτσι γιατί σχεδιάστηκε για να φιλοξενήσει δύο είδη, ένα σε πέτρες και ένα σε κοχύλια και όπως είχα διαβάσει καλό θα είναι να υπάρχει και κάπιο φυσικό σύνορο των περιοχών.

Για βάση υπήρχε ήδη μια κατασκευή από επιπλοποιό, στον οποίο είχε τονιστεί ότι θέλουμε να πατήσουμε το (παλιό βέβαια) ενυδρείο. Οπότε το καινούργιο μπήκε στην θέση του παλιού και για σιγουριά έβαλα και δύο επιπλέον κόντρες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-05-08, 19:47
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Φυσικά μιλάω θεωρητικά και ξέρω οτι όποιος είναι έξω απ' τον χορό πολλά τραγούδια λέει, οπότε αφού μόνο έτσι γινόταν πρακτικά, μια χαρά είσαι! Και πάλι μπράβο! Περιμένουμε κι άλλες φωτογραφίες όταν βάλεις και τους ενοίκους όπως είπαν πιο πάνω.
------------------------------
Απ'την άλλη βέβαια, τώρα που ξαναείδα το σχέδιο σου, θα μπορούσες το μπροστινό μέρος του καπακιού να το σηκώσεις και αυτό, και ας ήταν κενό μέσα και θα ηταν ανεξάρτητο απο το πίσω μέρος που έχει τον ηλεκτρολογικό εξοπλισμό, έτσι και το πίσω μέρος του καπακιού θα παρέμενε στεγανό όπως θές αλλά και το μπροστινό θα ήταν στο ίδιο ύψος με το πίσω για λόγους καλαισθησίας (κατάλαβες τίποτα ή να κάνω σχέδιο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-05-08, 20:32
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Κατάλαβα , γιατί και αυτό το είχα σαν ενδεχόμενο σενάριο.
Απλώς σε αυτήν την περίπτωση έπρεπε να μπούν και περιμετρικά πηχάκια στο καπάκι, έτσι ώστε μέσω αυτών να πατάει στα τζάμια. Ενώ έτσι δεν χρειάζονται αφού το οριζόντιο μέρος του καπακιού πατάει στα τζάμια.
Και απο την άλλη φοβήθηκα μην τυχόν θα ήταν πολύ ογκώδες να είναι όλο το καπάκι σε αυτό το ύψος.
Δεν ξέρω, μπορεί και να ήταν καλύτερο, εγώ πάντως έκλεισα με τις κατασκευές για αρκέτο καιρό πιστέυω.
Ίσως μελλοντικά κάποιος άλλος το επειχειρήσει...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-05-08, 20:32
Το avatar του χρήστη Δημήτρης Δ
Δημήτρης Δ Ο χρήστης Δημήτρης Δ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Δημήτρης Δ
Προεπιλογή

Άκη πολύ καλό!!!
__________________
Με εκτίμηση
Δημήτρης.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-05-08, 20:54
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο. Πολύ καλή δουλειά.

Τα αυτοκόλητα λάστιχα που τα βρήκες
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-05-08, 22:46
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Λοιπον Ακη!
Κατ'αρχην συγχαρητηρια για την δουλεια που εκανες, στο κατασκευαστικο κομματι και μονο που κανεις κατι μονος (ο Καθενας) ειναι αξιοζηλευτο και αξιοθαυμαστο, και φανταζομαι με τι ικανοποιηση το βλεπεις αυτη τη στιγμη.
Βεβαια ειναι λιγο σαν μακαροναδες τα καλωδιακια σου, αλλα ειναι θεμα εξασκησης σιγα σιγα θα βελτιωθεις.

Τωρα για το ενυδρειο σαν στησιμο aquascaping θα σε απογοητευσω, ελπιζω οτι μαλλον εχεις παρανοησει καποιες εκφρασεις, αλλα το πιο πιθανο ειναι οτι ειναι λογω του οτι ακομη δεν εχεις εντρυφησει στην φιλοσοφια του "natural look".
Οταν λεμε φυσικο συνορο αναμεσα στις δυο περιοχες δεν εννοουμαι μια σειρα σκουρες πετρες κολλημενες στον πατο του ενυδρειου, θα υποθεσω οτι μονο διαβασες και δεν προσεξες τις φωτογραφιες, το αντιθετο δηλαδη απο το συνηθισμενο!
Φυσικο συνορο ειναι κατι σαν αυτο
Ειναι η μεσαια πετρα εδω

Πρεπει να ριξεις αρκετο διαβασμα ακομη, πιστευω μολις δεις την συμπεριφορα των υπεροχων αυτων μικρων ψαριων θα αρχισεις να μπαινεις στην δικη μου(μας) φιλοσοφια. Πρεπει να με κανεις περηφανο!

ΤΙΡ: Ψαξε για βιοτοπους Tanganyika

Keep Walking!!!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-05-08, 22:59
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Μπραβο ρε Ακη,πολυ καλο.θα σου φερω και κανενα γκαπακι να βαλεις μεσα για να το στρωσεις χαχαχα. Τα λεμε απο κοντα ρε καρντασι. 25 Μαιου εχει συναντηση,ελα. Θελω να μαθω πως το εκανες μιας και μου αρεσε πολυ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-05-08, 12:11
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλά κάνεις και μου τα χώνεις Μιχάλη, θα σκεφτώ πως μπορούν να γίνουν κάποιες αλλαγές (εύκολες όμως). Κάθε αρχή και δύσκολη...

Όσο για τον φίλο που ρώτησε για τα αυτοκόλλητα λάστιχα, δεν είναι ακριβώς λάστιχα, τα χρησιμοποιούν στις ενώσεις των αεραγωγών και είναι κάτι σαν αφρώδες υλικό, με το οποίο έρχονται σε απόλυτη επαφή οι δύο επιφάνειες. Κυκλοφορούν σε διάφορα μεγέθη, φαντάζομαι σε μαγαζιά με υδραυλικά είδη θα μπορέσεις να βρεις.

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι το ίδιο υλικό τοποθετήθηκε στις ακμές των τζανιών, έτσι ωστε το καπάκι να πατάει πάνω σε αυτό και όχι πάνω στο τζάμι. Αυτό έγινε για να μην έχω τίποτα διαρροές των υδρατμών που συγκεντρώνονται στο καπάκι προς την εξωτερική πλευρά του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-05-08, 18:02
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akisG Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τον φίλο που ρώτησε για τα αυτοκόλλητα λάστιχα, δεν είναι ακριβώς λάστιχα, τα χρησιμοποιούν στις ενώσεις των αεραγωγών και είναι κάτι σαν αφρώδες υλικό, με το οποίο έρχονται σε απόλυτη επαφή οι δύο επιφάνειες. Κυκλοφορούν σε διάφορα μεγέθη, φαντάζομαι σε μαγαζιά με υδραυλικά είδη θα μπορέσεις να βρεις.
Ευχαριστώώώ. Θα το ψάξω.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-05-08, 21:17
Το avatar του χρήστη sackett
sackett Ο χρήστης sackett δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2007
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Χίλια μπράβο για τις κατασκευές!!!!!!!
Πολύ κακό κατά τη γνώμη μου aquascaping,φιλικά πάντα ετσι
__________________
Πέτρος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-05-08, 21:34
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sackett Εμφάνιση μηνυμάτων
Χίλια μπράβο για τις κατασκευές!!!!!!!
Πολύ κακό κατά τη γνώμη μου aquascaping,φιλικά πάντα ετσι
Δεκτόν . Η αλήθεια είναι ότι έχω μεγαλύτερη εμπειρία σε διάφορες κατασκευές, απ'ότι σε aquascaping, που ήταν στην ουσία η πρώτη μου φορά.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-05-08, 22:16
Το avatar του χρήστη sackett
sackett Ο χρήστης sackett δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2007
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Ιδέα:μπορείς αν θέλεις να κάνεις μικρότερο το στέλεχος του ποντεσιόμετρου και να προσαρμόσεις ενα κουμπάκι.Καθαρά για λόγους αισθητικής.Εγώ βρήκα κάποιο απο ενα παλιό ραδιόφωνο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  xx.jpg
Εμφανίσεις:  329
Μέγεθος:  158,3 KB  
__________________
Πέτρος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-05-08, 23:03
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Εγώ είχα αγοράσει ένα, αλλά μέσα στο χαμό δεν μπόρεσα να το βρώ και επειδή επιτέλους ήθελα να το τελειώσω, το άφησα έτσι.
Θα γίνει και αυτό στο Service Pack 1...
Ευχαριστώ πάντως για την ιδέα, και όποιος άλλος φίλος έχει κάτι να προτείνει για την αισθητική βελτίωση του ενυδρείου, καλοδεχούμενος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση ενυδρείου Tanganyika 2 georgetax Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 30 01-10-09 14:23
Παρουσίαση ενυδρείου Tanganyika georgetax Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 58 18-04-08 06:20
Επίδειξη κατασκευής ενυδρείου dimitrig DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 17-05-06 08:44
Ποιά είναι η βέλτιστη διαδικασία κατασκευής ενός ενυδρείου με κόντρες; olyon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 18-03-06 19:00
Πάλι πρόβλημα με γκαπίνα (φωτός) Dina Ζωοτόκα 8 13-02-06 20:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10122 seconds with 16 queries