Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-09-14, 16:53
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Λευκα περριτωματα σε δισκους

Καλησπερα, εχω τρεις δισκους με λευκα περιττωματα ο ενας ο πιο μικρος εχει αδυνατισει πολυ....Απο αυτους ο ενας τρωει απο τις τροφες ενω οι αλλοι δυο εχουν να φανε πολυ καιρο, ο πιο μικρος ειναι συνεχεια κρυμμενος δινω την φορμα για διαγνωσεις ασθενειων και ενα βιντεο , οποιος εχει καποια καλη ιδεα τι πρεπει να κανω απο εδω και περα θα ειμαι πολυ υποχρεωμενος, επισης εχω καραντινα και flagyl σε αναμονη
επισης προληπτικα αναβαζω θερμοκρασια 0.5 καθε 24 ωρες απο 31-35
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1800x600x650 700λτ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:3 Μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: ΙΟΥΛΙΟΣ 2014
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 30
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 9 ΔΙΣΚΟΙ
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):20 HELENA
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 29C
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:2x30% ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ(200lt)
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:18/9/2014
10. ΧΡΗΣΗ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗΣ ΟΣΜΩΣΗΣ:ΝΑΙ
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


1.P
H:7
2.KH:3
3.GH:5
4.ΝΗ3 (αμμωνια):0
5.ΝΟ2(νιτρώδη):0
6.ΝΟ3(νιτρικά):5-20
ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ
ΣΤΑΓΟΝΕΣ: API

ΣΤΙΚΣ:

Ηλεκτρονική:


ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΣΧΟΝΤΟΣ-ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ


1.
ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ(ΝΑΙ/ΟΧΙ):ΟΧΙ
2.ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
3 ΔΙΣΚΟΙ
3.ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: ΕΝΑ ΜΗΝΑ
4.ΜΗΚΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ(ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ) :5-8 εκ

5.ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:1 αδυνατισμενο, 2 κανονικη
6.ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ :1 ακινητο,1 κρυμμενο, 1 κανονικη
7.ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):-λευκα ινωδη
8.ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):κανονικη
9.ΧΡΩΜΑ ΒΡΑΓΧΙΩΝ: οχι κοκκινα
10.ΤΡΕΦΕΤΑΙ(ΝΑΙ/ΟΧΙ):1ναι, 2 οχι
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ: οχι
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
οχι
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
οχι
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: οχι
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ :οχι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: οχι

http://youtu.be/UFWSsKu8SuE" width="425" height="344"> http://youtu.be/UFWSsKu8SuE" />BORKED

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-14, 21:58
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Το ανέβασμα της θερμοκρασίας... στην περίπτωση σου... μάλλον είναι σωστή κίνηση.
Το ΑΝ θα πρέπει να πας στους 34-35... θα φανεί.
ΑΝ απαιτηθεί να γίνει αυτό... θα τους κρατήσεις εκεί 7-8 μέρες, οπωσδήποτε.
Στο κατέβασμα όμως... θα πας πιο αργά... 1 βαθμό ανά 3-4 μέρες (κανονικά και στην άνοδο... αυτό θα έπρεπε να κάνεις... κατά την άποψη μου).
Η χρήση του Flagyl... θα βοήθαγε περισσότερο... ΑΝ τα ψάρια έτρωγαν (θα το έβαζες στην τροφή).
Τα έχεις δει να τρώνε (σίγουρα) όταν τα έβαλες (γράφεις στα συμπτώματα... 1 μήνα)... και σταμάτησαν μετά;
Το να τα'ί'ζεις 4 φορές την μέρα... ψάρια 5-8 εκ... είναι λάθος... τουλάχιστον 6.
Φωτογραφίες ή video... μπορείς να βάλεις; Θα βοηθήσει πολύ... ώστε να ΜΗΝ μιλάμε στον "αέρα".
Σπιρουλίνα... τα'ί'ζεις/τρώνε τα ψάρια σου;
ΑΝ πρέπει να ανέβει η θερμοκρασία... και τα σαλιγκάρια "βράσουν" εκεί μέσα... τι θα γίνει... στο ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-09-14, 22:24
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παρατήρησα οτι πριν ενα μήνα δεν πλησίαζαν τα δυο (εχω βιντεο) και το μικρό , (τις ωρες που ειμαι σπιτι και δεν δουλεύω ) οι ρουτίνες μου ειναι κανονικές και τα no3 δεν πανε πανω απο 20 , έκανα πολλές υποθέσεις , αλλα δεν ένιωσα κάποια ανησυχία , σπιρουλινα κάθε εβδομάδα μια μερα και τροφη σε σκόρδο ζουμί μια στις 15, όσο αφορά τα σαλιγκάρια όσα πρόλαβα τα έβαλα στο αλλο ενυδρειο, τα αλλα... Προέχει η υγεία των δισκων οποτε... Δυστηχως
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-09-14, 17:30
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ανέβα στους 30-31 βαθμούς... και παρατήρησε αν τα ψάρια που αναφέρεις ότι έχουν πρόβλημα... τρώνε έστω και λίγο.
Όταν πρωτομπήκαν... είχαν κάποια ιδιαίτερη προτίμηση σε κάποια τροφή;
Έχεις γράψει... συχνότητα τα'ί'σματος... αλλά όχι και τις τροφές, που τους τα'ί'ζεις.
Ενημέρωσε για να δούμε... ποία θα είναι η συνέχεια.
Όταν μέσα σε ένα ενυδρείο πεθαίνουν ζωντανά... η υγεία... πάει "περίπατο".-
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-09-14, 19:09
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411318940.096221.jpg
Εμφανίσεις:  331
Μέγεθος:  54,6 KB
Νίκο, αυτές τις τροφές εχω , προτίμηση είχαν στην κατεψυγμένη , τωρα παρατηρώ οτι με το που ανέβηκε η θερμοκρασία τα δυο άρχισαν να τρώνε Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411319152.832888.jpg
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  41,1 KB
Μονο το μικρό δεν εχει ακομα όρεξη , όμως άρχισε να κάνει βόλτες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-09-14, 21:32
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Με το τσιγκέλι... θα στα βγάζω;
Ανέβηκε... αλλά πόσο; Ποία είναι η θερμοκρασία του ενυδρείου σου... τώρα;
ΜΗΝ ανεβάσεις άλλο... γράψε να δούμε... τι θα πρέπει να κάνεις.
Βάλε κι ένα video (όταν θα είναι αναμμένα τα φώτα του ενυδρείου... και ΧΩΡΙΣ να "κυνηγάς" τα ψάρια (και τα στρεσάρεις).
Ξεκίνα να τα τα'ί'ζεις... μόνο σπιρουλίνα (της Ο.Ν. το 3ο κουτί από αριστερά... στην φωτογραφία... με το πράσινο καπάκι). Παρατήρησε προσεκτικά... ΑΝ την τρώνε.-
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-14, 04:19
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία ειναι στους 33 , θα μείνει εκεί για 4 ημέρες , την σπιρουλινα την τσακίζουν τα ψαρια μου αλλα αυτα που εχω στην φωτο δεν τρώνε πολυ το ενα το τιρκουάζ πιο πολυ και το μικρό καθόλου, μονο τσιμπολογάει στα ξυλα απο οτι εχω δει, βιντεο θα βγάλω το βραδάκι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-09-14, 01:46
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Γιατί... θα μείνει εκεί 4 μέρες;
2. Υπάρχει κάποια τροφή... που άρεσε σ' αυτό... που ΔΕΝ τρώει; Τι κατεψυγμένες) τους έδινες; Τους τα'ί'ζεις bloodworms;
3. Την περίμενα αυτήν την παρατήρηση... (ότι τσιμπάει στα ξύλα)... και είναι καλό σημάδι (για μένα).-
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-09-14, 05:05
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Θα μείνει 4 ημέρες η θερμοκρασία στους 33 γιατι τάδε Εφη ο Δάσκαλος Discus Fun , επισης δεν είχα παρατηρήσει οτι τα συγκεκριμένα δισκάκια είχαν προτίμηση σε κάποια συγκεκριμένη τροφη , ολα έτρωγαν τις τροφές στην φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-09-14, 05:42
Medfun Ο χρήστης Medfun δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-09-2014
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Αν κριθεί απαραίτητη η χρήση της μετρονιδαζόλης( Flagyl). πρέπει να προσέξεις
1 βγάζεις τον άνθρακα αν έχεις στο φίλτρο με τον καθαρισμό του.
2 απενεργοποιείς τα φώτα αδρανοποιεί το φάρμακο
3 αν δεν μπορεί να χορηγηθεί με το φαγητό τότε πας σε υγρή μορφή ενδοφλέβιας χρήσης flacon flagyl 500mg/ IV.
4 κρατάς την θερμοκρασία σε υψηλά επίπεδα.
5 θεραπεία για 6 ημέρες
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-09-14, 15:04
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μείνει 4 ημέρες η θερμοκρασία στους 33 γιατι τάδε Εφη ο Δάσκαλος Discus Fun , επισης δεν είχα παρατηρήσει οτι τα συγκεκριμένα δισκάκια είχαν προτίμηση σε κάποια συγκεκριμένη τροφη , ολα έτρωγαν τις τροφές στην φωτο
1. Δάσκαλο να σε πει... το πρώτο σου παιδί ωρέ.
2. Που έγραψα ωρέ... στους 33 για 4 μέρες εγώ; ΔΕΝ φοράς... τα γυαλιά σου;
"ΑΝ απαιτηθεί να γίνει αυτό... θα τους κρατήσεις εκεί 7-8 μέρες, οπωσδήποτε."
Έγραψα... ΑΝ απαιτηθεί... εφ΄όσον τα ψάρια δεις ότι τρώνε... ΔΕΝ θα ανέβεις... θα κατέβεις... γι' αυτό πάμε λάου-λάου.... αλλά με το "τρέξιμο" σου... 0.5 βαθμό ανά 24ωρο (θα ήθελα να ξέρω από που και πως προέκυψε αυτό)... ΔΕΝ σε πρόλαβα... ΠΡΙΝ πας πάνω από τους 31.
Κατ' επέκταση λοιπόν... ΔΕΝ έχει απαιτηθεί... προς το παρόν.
3. Τα λευκά περιττώματα... ΔΕΝ είναι πάντα και μόνο από εντερικά... ώστε να οπωσδήποτε απαιτείται φαρμακευτική αγωγή.
4. ΔΕΝ ξέρω σε ποία φωτογραφία αναφέρεσαι... αυτό που είδα εγώ είναι τροφή στο βυθό. ΑΝ ισχύει ότι μένει εκεί αφάγωτη για ώρες... θα πρέπει να την μαζεύεις.-
5. Ακόμα περιμένω το video... που θα έβαζες χτες (αν και στο ζήτησα... εξ' αρχής).-

ΥΓ. ΜΗΝ απαντάς μόνο στα ερωτήματα... γράφε κι αν υπάρχει κάτι νεώτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-09-14, 20:12
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

http://youtu.be/Wjs3mi2UBiM


Το βιντεο απο το ενυδρειο, συγγνωμη που αργησε, τα νεα ειναι οτι σε δυο δισκους αλλαξε το χρωμα των κοπρανων τους σε καφε, ο μικρος συνεχιζει την ιδια κατασταση δεν τρωει κρυβεται και σημερα παρατηρησα οτι ξυνεται στα ξυλα....Καθαρα συμπτωματα hexamita, απο οτι εχω διαβασει...θα προσπαθησω να βγαλω καθαρη φωτο και να μου πειτε γνωμες,
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-09-14, 20:50
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411498075.297513.jpg
Εμφανίσεις:  395
Μέγεθος:  36,7 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411498109.063338.jpg
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  45,9 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411498134.779156.jpg
Εμφανίσεις:  342
Μέγεθος:  68,2 KB
Για αυτό το ψάρι μιλάω οτι δεν ειναι καλα και μάλλον εχει hexamita
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-09-14, 01:59
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
http://youtu.be/Wjs3mi2UBiM


Το βιντεο απο το ενυδρειο, συγγνωμη που αργησε,
Κάλιο αργά παρά ποτέ... συγχωρεμένος
τα νεα ειναι οτι σε δυο δισκους αλλαξε το χρωμα των κοπρανων τους σε καφε,
Πολύ καλό αυτό.
ο μικρος συνεχιζει την ιδια κατασταση δεν τρωει κρυβεται και σημερα παρατηρησα οτι ξυνεται στα ξυλα
Είναι ο μικρότερος σε μέγεθος ή είδα λάθος;
....Καθαρα συμπτωματα hexamita, απο οτι εχω διαβασει...θα προσπαθησω να βγαλω καθαρη φωτο και να μου πειτε γνωμες,
Έμαθες και τα συμπτώματα της xexamita... με εντυπωσιάζεις... η άποψη μου είναι... πως ΙΣΩΣ να κάνεις λάθος.
1. Πρώτον λοιπόν απ' όλα (αφήνω στην "άκρη" προς το παρόν το "στήσιμο" γενικότερα του ενυδρείου, που το θεωρώ σημαντικότατο)... ο βυθός σου ΠΡΕΠΕΙ να καθαριστεί. Αυτό όλο που υπάρχει εκεί κάτω... είναι εστία μόλυνσης (μακροπρόθεσμα) του νερού και όχι μόνο αφού μπορεί ακόμα και να επιρρεάσει τις συνθήκες του ενυδρείου.
2. Το ψάρι (ΑΝ μιλάμε για το μικρότερο) υπάρχει πιθανότητα να ΜΗΝ έχει ενσωματωθεί με τα μεγαλύτερα (τα είχες βάλει όλα μαζί; )... με αποτέλεσμα να ΜΗΝ τρέφεται.
Τόσα χρόνια γράφω για τον υποπληθυσμό... αν και έχεις 9 δίσκους ΜΗΝ σου φανεί παράξενο το ότι, η ομάδα μπορεί να ΜΗΝ είναι αρκετή, ώστε να τραβήξει και αυτόν να ανταγωνισθεί τους άλλους, οπότε... να φάει. Σε αυτό τώρα αν προσθέσεις και το μέγεθος... στο οποίο υστερεί... ΙΣΩΣ να είναι ο "καρπαζοεισπράκτορας" της παρέας.
3. Παραμένεις σε πρώτη φάση όπως είσαι από πλευράς θερμοκρασίας... τα'ί'ζεις μόνο σπιρουλίνα (το κουτί που σου έγραψα παραπάνω)... καθαρίζεις όσο καλύτερα γίνεται τον βυθό κάνοντας μια αλλαγή νερού και λίγο μεγαλύτερη από την συνηθισμένη (μεγάλη προσοχή στην θερμοκρασία... να ΜΗΝ πέσει πάνω από 1-2 βαθμούς)... και γράψε πάλι τις μετρήσεις του νερού σου... για να δούμε πως θα προχωρήσεις (στόχος είναι να αποφύγεις τα φάρμακα αν αυτό... είναι εφικτό).
4. Στην αλλαγή νερού... βάζεις μόνο όσμωση... κάνεις μίξη με νερό της βρύσης... περιέγραψε την διαδικασία που ακολουθείς.
5. Γράψε τα φίλτρα και τα υλικά... που έχεις μέσα.-
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-09-14, 04:56
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Λευκα περριτωματα σε δισκους

Καλημερα, ο μικρός σε μέγεθος δισκος μπήκε στην πρωτη φουρνιά εισαγωγής στο ενυδρειο και με είχα εντυπωσιάσει για το θάρρος του αλλα και την όρεξη του, δεν είχα παρατηρήσει οτι ειναι θύμα των μεγαλύτερων σε μέγεθος δισκων, οταν μπήκαν και τα υπόλοιπα ψαρια τότε είδα κάποια επιθετικότητα αλλα οχι σε βαθμό που να σε τρομάζει πολυ , όσο αφορά για τον βυθό εχω κάνει σκουπα πολλές φορες εχει βγει και άμμος όμως που την εχω πλύνει και την βάζω παλι μέσα, αλλα το θέμα ειναι οτι διαταράσσεται ο βυθός και την αποφεύγω .... Η αλλαγη του νερου γίνετε με όσμωση και νερο απο προφιλτρα, εχω ενα βαρελι 200 λίτρα , εκεί μαζεύω όσμωση. Μετα παίρνω αλλο ενα βαρελι αλλα 200 λίτρα και φτιάχνω το την μίξη με νερο απο τα προφιλτρα πάντα με -10 Tds απο αυτα του ενυδρειου ωστε να κατεβάσω τις σκληρότητες και να κανω ph 6-6,5 , τα φίλτρα ειναι δυο, ενα eheim 2080 k sun sun και τα δυο εχουν ελαφρόπετρα , τα εχω καθαρίσει και τα δυο απο μια φορα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-09-14, 14:54
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εγώ βλέπω ότι... έχεις ΡΗ 7.
Για να ΜΗΝ αρχίσουμε κουβέντα επί του νερού και πάμε σε άλλο μονοπάτι... γράψε ποίες κατεψυγμένες τροφές τους δίνεις.
Το ότι μένει αφάγωτη τροφή στο βυθό σημαίνει 2 πράγματα...
α. ΔΕΝ τους αρέσει (αλλά ΔΕΝ το έχεις πάρει χαμπάρι. Τους παρακολουθείς με προσοχή; ).
β. Τους ρίχνεις... πολύ τροφή.
Αυτό είναι κακό για το νερό σου... και στο τέλος θα "τρέχεις".
1. Σε ένα "στρωμένο" και "ώριμο" ενυδρείο... ο βυθός είναι πεντακάθαρος (όχι βέβαια κι όταν η αφάγωτη τροφή μένει "στρώμα")... το δικό σου είναι ακόμα "άστρωτο".
2. Σε 3 μήνες λειτουργίας καθάρισες και τα 2 φίλτρα... γράψε τι το έκανες.
3. Έχω δει κι ένα άλλο θέμα με πρόβλημα (ραμιρέζι)... ελπίζω για το κάθε ενυδρείο, να χρησιμοποιείς... διαφορετικό εξοπλισμό.
4. Υπάρχει/βλέπεις κάποια βελτίωση στα άλλα 2 ψάρια; Πόσες μέρες βρίσκονται στους 33 C... πλέον ;
ΜΗΝ περιμένεις να σε ρωτάω... είμαι και γέρος άνθρωπΑς... βοήθα την κατάσταση.
Γράφω 10 γραμμές εγώ... και 2 εσύ.-
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-09-14, 16:50
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Λευκα περριτωματα σε δισκους

Με τόσες δουλειές που μου εχει βάλει να κανω που να προλάβω να γράψω παραπάνω εχω δυο διαφορετικά ενυδρεια με διαφορετικούς εξοπλισμούς οι ρουτίνες αλλαγη νερου ειναι οι ίδιες ενα βαρελι αλλαγής και για τα δυο ενυδρεια , εχω και πιο ευαίσθητα ψαρια μέσα στο 240 rio ,ροδοστομους και πάντα εχουν κατακόκκινο στόμα οποτε ούτε λόγος να γίνετε για κακής ποιότητας νερο , όσο αφορά το δισκαδικο την τροφη την τρώνε όση μένει την μαζεύω με σκούπα βυθού αμέσως , Α τωρα που το θυμήθηκα μέτρησα πριν 10 μερες περιπου αμμωνία 0,25 .... Ίσως απο την πολυ τροφη που έριξε η ταιστρα ... Έκανα δυο μεγάλες αλλαγές νερου και επανήλθαν σε κανονικα επίπεδα ,
Η θερμοκρασία ειναι 4 μερες σχεδόν στους 33 και το αποτέλεσμα που είδα ειναι οι δυο δίσκοι δεν εχουν λευκά κοπρανα και ο μικρός βγήκε απο την κρυψώνα του
Τα φίλτρα τα καθάρισα το sun sun πρiν την εισαγωγη των δισκων στο 700αρι( είχε προηγηθεί ενα 280αρι πριν) και το 2080 διότι είχε μειωθεί η απόδοση του πολυ ύστερα απο την εισαγωγη των ξυλων, και μείωσα και βιολογικό υλικό (τα είχα τιγκαρισμένο τα καλάθια)
Ενα αλλο που θυμήθηκα ειναι οτι μου έσπασε η βαλβίδα εξαγωγήςζτο 2080 και την κόλλησα με logo εφόσον πριν την είχα καθαρίσει με μπόλικο νερο βρύσης...
Πολλά σαλιγκάρια εχω και πηρα τα helena για να κανω δουλεια αλλα τα έβγαλα διότι εχω υψηλή θερμοκρασία

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411569829.446466.jpg
Εμφανίσεις:  284
Μέγεθος:  40,4 KB
Αυτές οι δυο στα δεξιά ειναι οι κατεψυγμένες αλλα έκαναν σαν τρέλα για αυτές
Αλλο ενα που θελω να σημειώσω ειναι οτι οταν πάω να ταΐσω έρχονται προς το μερος 3-4 δισκάκια επισης και οταν κάθομαι πολυ κοντά στο τζαμί και τα παρακολουθώ
Απο χθες ταΐζω μονο σπιρουλινα osion μερα απο υπόδειξη του φίλου discus fan και περιμενω οδηγιες για τα επομενα βήματα μιας και δεν εχω πολυ εμπειρία ακομα στους δισκους
Πάντως πιστεύω οτι πρεπει να πάω στο επομενο βήμα δλδ 35 για μια εβδομάδα
Εχουν γιατρευτεί πολλά ψαρια μονο με αύξηση θερμοκρασίας.... ;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-09-14, 21:00
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τα γράφω με τυχαία σειρά...
1. Το να ανεβάσεις κι άλλο την θερμοκρασία χωρίς λόγο (το έκανες ήδη.. αν ξαναδεις τι σου έγραψα στο #4)... είναι κουτό... τα ψάρια σταματάνε να τρώνε εκεί πάνω.
2. ΝΑΙ... και μόνο με την αύξηση της θερμοκρασίας στους 35 βαθμούς... τα flaggellates... πάνε "περίπατο"... αλλά... οι ζημιές που αφήνουν στο εσωτερικό του ψαριού πρέπει να θεραπευθούν, γιατί μπορεί να προκαλέσουν μολύνσεις. Τα δικά σου... ξέρεις ότι έχουν flagellates;
3. ΑΝ μπόρεσα να δω καλά στη φωτογραφία (γέρικα μάτια έχω ωρέ... βγάλε μια πιο κοντινή )... είναι καρδιά γαλοπούλας και αρτέμια;
4. Έχεις τα'ί'σει καθόλου από τις κατεψυγμένες... στο διάστημα που η θερμοκρασία ανέβηκε; ΑΝ ναι... τα "προβληματικά" (αυτό είναι που μας ενδιαφέρει)... έφαγαν; Την σπιρουλίνα την τρώνε (πάλι με το τσιγκέλι θα στα βγάζω).
5. Ρίχνε λιγότερη τροφή σε ποσότητα (ειδικά με την τα'ί'στρα, που προφανώς ΔΕΝ είσαι εκεί για να την ελέγχεις). Καλύτερα να πεινάσουν λίγο και να τα τα'ί'σεις όταν θα είσαι εκεί... παρά να γίνει κανένα "μπαμ" στο ενυδρείο.-

ΥΓ. Γράφεις... "δεν εχω πολυ εμπειρία ακομα στους δίσκους"... αλλά και... "Πάντως πιστεύω οτι πρεπει να πάω στο επομενο βήμα δλδ 35 για μια εβδομάδα... μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό;
Πως γίνεται... κάποιος που ΔΕΝ γνωρίζει... να πιστεύει ότι... πρέπει να κάνει αυτό ή το άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-09-14, 21:35
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

απαντηση στο 1
http://www.greekdiscus.com/test2000/...F0%E5%E9%E1%F2
απαντηση στο 2
ξερω οτι απο τα τρια που ειχαν προβλημα τα δυο συνηλθαν τρωνε κανονικα μονο το ενα εχει συμπτωματα hexamita
...Το πρώτο σημάδι της Hexamita είναι ότι συνήθως τα κόπρανα γίνονται λευκά και βλεννώδη. Αυτό οφείλεται στην προσκόλληση του παρασίτου στα τοιχώματα του εντέρου καθιστώντας το ανίκανο να διασπάσει τις τροφές. Το έντερο μη μπορώντας να διασπάσει τις τροφές και στην συνέχεια να αποβάλει τα υπολείμματα της, αντιδρά εκκρίνοντας μεγαλύτερες ποσότητες εντερικού υγρού με αποτέλεσμα να δημιουργείυαι αυτή η βλέννα. Κατά το παρόν στάδιο της εξέλιξης της νόσου, το ψάρι μπορεί να φαίνεται ότι εξακολουθεί να τρώει κανονικά και να συμπεριφέρεται φυσιολογικά. Η νόσος σιγά σιγά θα έχει πρόοδο και αύξηση των συμπτωμάτων. Είναι πιθανόν να εμφανιστεί και μια άλλη νόσος συγχρόνως η hole in the head(τρύπα στο κεφάλι) που θεωρείται ότι σχετίζεται άμεσα με τη Hexamita. Η θρεπτική ανεπάρκεια είναι ένας από τους λόγους της νόσου ''τρύπα στο κεφάλι'', καθώς ο οργανισμός αδυνατεί να πάρει στοιχεία όπως το ασβέστιο και έτσι αναγκάζεται και το απορροφά από το χόνδρο του κεφαλιού με αποτέλεσμα τη δημιουργία των τρυπών. Αυτές οι τρύπες όπως είναι λογικό δημιουργούν δευτερογενείς μολύνσεις στο ψάρι μας με αποτέλεσμα την ακόμα μεγαλύτερη εξασθένηση του. Τα συμπτώματα σε προχωρημένο πια στάδιο είναι σημαντική απώλεια βάρους, σκουρότερο δέρμα, λεπτότερο κεφάλι και τα ψάρια αρχίζουν να κρύβονται σε γωνίες κοιτώντας συνήθως τα τοιχώματα του ενυδρείου με το κεφάλι προς τα κάτω.
πηγη εδω http://www.greekdiscus.com/test2000/...-Hexamita-quot
απαντηση 3-4
ναι ειναι καρδια γαλοπουλα και αρτεμια, δυστηχως δεν την τρωγανε τα 2 απο τα τρια ψαρια, επισης την σπυρουλινα μονο το τυρκουαζ ετρωγε αλλα οχι πολυ, δεν ταισα κατεψυγμενες απο τοτε που ανεβασα θερμοκρασια, και σημερα ειδα οτι ετρωγαν κανονικα ολα εκτοσ απο το μικρο
απαντηση 5
θα το φροντισω εχεις δικιο και εδω
απαντηση ΥΣ
ΔΙΑΒΑΖΩ συνεχεια και βγαζω συμπερασματα, αν ομως ειχα και την εμπειρια δεν θα ρωταγα, οποτε σε ευχαριστω πολυ που με βοηθας , πραγματικα σε θεωρω μεγαλο δισκα,και σιγουρα οι γνωσεις σου θα βοηθησουν εμενα και οποιον αναγνωστη μελλοντικα διαβασει αυτο το θεμα και λυσει τις αποριες του..ολα αυτα τα γραφω με πολυ σεβασμο και οχι για να το παιξω εξυπνοτερος...μην παρεξηγηθουμε κιολας
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-09-14, 00:26
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Σου έχω δώσει ήδη απάντηση... αλλά ΔΕΝ την πρόσεξες... και μου βάζεις link.
Στο #11 έγραψα... "3. Τα λευκά περιττώματα... ΔΕΝ είναι πάντα και μόνο από εντερικά... ώστε να οπωσδήποτε απαιτείται φαρμακευτική αγωγή."... εσύ συνεχίζεις να πιστεύεις ότι τα ψάρια (τουλάχιστον τα 2 που άρχισαν να τρώνε, είχαν/έχουν Hexamita; Για το μικρότερο... επιφυλάσσομαι.
2. Ο Τάσος έκανε απλά... αυτά που σου περιέγραψα πιο πάνω (υπάρχει μάλιστα πιθανότητα να είμαι αυτός που έγραψε για πρώτη φορά σε Ελληνικό forum, για την άνοδο της θερμοκρασίας, σαν μέθοδο για τα flagellates).
3. Το ότι διαβάζεις είναι καλό... το κακό όμως είναι στο ότι... σου είναι αδύνατο (και απόλυτα φυσιολογικό) να μπορέσεις να "φιλτράρεις" την πληροφορία... τουλάχιστον προς το παρόν. Εγώ διάβαζα ότι βιβλίο δίσκων μπορούσα να βρω για αγορά... αλλά μετά από πολλά χρόνια ανακάλυψα πως ΔΕΝ είχα καταλάβει σωστά, όλα αυτά που έγραφαν. Πιο πολύ μπερδευόμουν να σου πω την αλήθεια... παρά έβρισκα λύση.
4. Ακόμα μια λεπτομέρεια... υπάρχουν λευκά και διαφανή περιττώματα... εσύ γνωρίζεις με σιγουριά, τι από τα 2 είχαν τα ψάρια;
ΑΝ μιλάμε λοιπόν για flagellates... θα πρέπει να γίνει και θεραπευτική αγωγή (όπως σου έχω γράψει ήδη παραπάνω... για αποφυγή τυχών λοιμώξεων). Τα φάρμακα προσωπικά τα απεχθάνομαι... γιατί μαζί με το καλό... κάνουν και την ζημιά τους (που ΔΕΝ είναι όμως ορατή). Όταν λοιπόν μπορώ να τα αποφύγω... το κάνω.
5. ΑΝ είχες δώσει προσοχή σε αυτά που έχω γράψει από την αρχή (ξαναδιάβασε τα πιο προσεκτικά)... θα είχες μείνει στους 31 βαθμούς και ανάλογα με την αντίδραση των ψαριών... θα προχωράγαμε. Τώρα όμως είσαι στους 33... και τα πράγματα είναι διαφορετικά.
6. Επειδή είμαι σε προβληματισμό με το μικρότερο ψάρι σου (το οποίο εξακολουθεί να ΜΗΝ τρώει)... θέλω μερικές απαντήσεις επιπλέον.
1. Ξύνεται ακόμα (όπως είχες γράψει);
2. Έχει σημαντική απώλεια βάρους (ορατά αδυνατισμένο);
3. Κόπρανα από ΟΛΟΥΣ τους άλλους δίσκους... βλέπεις;
Γράψε να δούμε... πως θα πας "παραπέρα"... και βάλε νέο video για να δούμε (ΧΩΡΙΣ να τους τρομάζεις).

ΥΓ. Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τα καλά σου λόγια... να παρεξηγηθούμε δύσκολο... το πολύ-πολύ... να σταματήσω να σου απαντάω.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-09-14, 05:07
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Λευκα περριτωματα σε δισκους

Ο μικρός ο δισκος, ειναι το προβλημα , αυτό που παρατηρώ ειναι οτι ειναι συνέχεια κρυμμένο , εχει χάσει πολυ βάρος , τωρα που αυξήθηκε η θερμοκρασία βγαινει και λιγο έξω καμια φορα και παει κ κρύβεται στα αριστερά ξυλα, συνέχεια ειναι στα δεξιά
Τα κοπρανα στους άλλους δισκους ειναι καφέ και πράσινα(μάλλον λόγο σπυρουλινας) σε ορισμένους η συμπεριφορά τους ειναι κανόνικη , χθες έκανα και αλλαγη νερου 30% 200λιτρα...θα προσπαθήσω για βιντεο
Απλά ειναι δύσκολο να το τραβήξω διότι ειναι συνέχεια κρυμμένο , μπορει να βαλω καμια κοντινή φωτο , αργότερα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-09-14, 13:13
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τότε έχεις 2 επιλογές...
1. Να ανεβάσεις στους 35 το κύριο ενυδρείο (με τον τρόπο που είπα παραπάνω)... και όταν έρθει η ώρα φαρμακευτική αγωγή (αναγκαστικά σε ΟΛΑ τα ψάρια).
2. Να βγει ο μικρός σε νοσοκομείο (κανονικά στημένο... όχι όπως έκανες στο ραμιρέζι) και να συνεχίσεις εκεί την "ιστορία (κάτι που εγώ θα προτιμούσα).-
Διάλεξε τι θέλεις... και προχωράμε.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-09-14, 14:01
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Μονόδρομος η καραντινα ... Απο εξοπλισμό διαθέτω,
1.κουτι ΙΚΕΑ 60λιτρα
2.θερμαντηρα jagger 200watt
3.δυο αεραντλιες
4.φιλτρο μαζι με κυκλοφορητη 1000αρι και μηχανική υποστήριξη με σφουγγάρια Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411646209.135232.jpg
Εμφανίσεις:  258
Μέγεθος:  24,5 KB


Και απο φάρμακα μονο flagyl των 500 κάψουλες
Αυτα ειναι ενταξει;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-09-14, 19:54
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Να δω πότε... θα καταφέρουμε να μιλήσουμε την ΙΔΙΑ ενυδρειακή γλώσσα (και φυσικά ΔΕΝ αναφέρομαι μόνο σε σένα... πολλοί χρησιμοποιούν όρους με λάθος τρόπο).

Γιατί ΠΡΕΠΕΙ να γράφω... τα ίδια και τα ίδια;
1. Σε σένα ΔΕΝ έγραψα ότι... στο νοσοκομείο (άλλο πράγμα είναι η καραντίνα)... το φίλτρο είναι συνήθως περιττό; Αν υποθέσουμε ότι θα το χρησιμοποιήσεις... το υλικό που θα έχει μέσα... να είναι από το φίλτρο σου. Αερόφιλτρο διαθέτεις;
2. Το φίλτρο που έχεις... το χρησιμοποίησες για το ραμιρέζι... ή κάνω λάθος;
3. Αν ναι... του έχεις κάνει κάποια απολύμανση;
4. Το κουτί θα πρέπει να το καλύψεις εξωτερικά με κάτι σκουρόχρωμο (πχ. μαύρο χαρτόνι, ύφασμα, πλαστικό κλπ.)... όπως θα είχες κάνει και στο κανονικό νοσοκομείο. Αν από πάνω έχεις κάποιο κάλυμμα (πρέπει να βάλεις για να ΜΗΝ υπάρχει απώλεια θερμότητας)... θα πρέπει κι αυτό να καλυφθεί.
Στο σκοτάδι τα ψάρια είναι πολύ πιο ήρεμα. Το θέμα όμως που προκύπτει είναι... αφού ΔΕΝ έχεις κανονικό (γυάλινο) ενυδρείο... πως θα μπορέσεις να παρακολουθείς το ψάρι (και την θερμοκρασία ή ότι άλλο)... ΧΩΡΙΣ να το στρεσάρεις;
5. Ο θερμαντήρας σου είναι ικανοποιητικός και ΑΝ είναι καλιμπραρισμένος σωστά... θα ανεβάσει την θερμοκρασία εκεί που την χρειάζεσαι.
6. Το flagyl είναι εντάξει για την περίπτωση (φαντάζομαι ότι έχεις διαβάσει ήδη το πως θα το χρησιμοποιήσεις... ΜΗΝ γράφω και γι' αυτό).
7. Η σύλληψη και η μεταφορά του ψαριού θα πρέπει να γίνει... ΧΩΡΙΣ να φέρεις "τούμπα" το ενυδρείο και να πάθουν τα ψάρια "ταράκουλο".
8. Αγόρασε και eSHa 2000 να έχεις (ανάλογα με τα λίτρα σου) για να κάνεις και μια ελαφριάς μορφής (θα το συζητήσουμε όταν έρθει η ώρα αυτό), στο κυρίως... μετά το πέρας της θεραπείας, στο νοσοκομείο.-
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-09-14, 20:41
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Έγραψα τι διαθέτω, οχι οτι θα μπουν ολα, λοιπον στο ramirezi δεν είχα φιλτρο ούτε θερμαντηρα, εχω μια απορία σχετικά με τις αλλαγές του νερου κάθε 8 ωρες επι τρεις ημέρες αν χρησιμοποιήσω flagyl, στο προηγούμενο νοσοκομείο που έκανα στο ramirezi είδα οτι μετα την χορηγία φαρμάκων ανέβηκαν τα Tds ...στην αλλαγη νερου στο νοσοκομείο θα προσθέτω καθαρό νερο 'η απο το ενυδρειο, και οι συνθήκες θα πρεπει να ειναι ανάλογα με τα Tds , γιατι μέτρησα και 215 στο προηγούμενο , ψάχνω καιρο αυτές τις λεπτομέρειες και δεν τις βρήκα πουθενά , επισης χρειάζετε να παρω και αεροφιλτρο ;οχι δεν εχω απο δαυτο
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-09-14, 18:13
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Σου έχει πει κάποιος ότι... ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να μετράς το TDS σε κύριο δισκοενυδρείο; ΜΗΝ σε προβληματίζει.
2. Η μέτρηση του TDS στο νερό που βγάζει η Α.Ο. σου... πόσα ppm είναι; Του νερού... από τη βρύση σου;
3. Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις πχ. ένα αερόφιλτρο... αντί για σκέτο πορόλιθο (να σου φύγουν και τα ψυχολογικά).
4. Ετοίμασε τον χώρο... βγάλε και κάνα video να δούμε τι έκανες... και μετά να πάρεις το οκ... για να μπει το ψάρι.
5. Ελπίζω στο κύριο ενυδρείο... να είσαι ακόμα στους 33 βαθμούς.-
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-09-14, 19:18
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411751813.064603.jpg
Εμφανίσεις:  266
Μέγεθος:  37,1 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411751852.533900.jpg
Εμφανίσεις:  269
Μέγεθος:  29,2 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411751869.502035.jpg
Εμφανίσεις:  300
Μέγεθος:  32,0 KB

Έτσι την εχω στήσει , και χωρίς ψυχολογικά !!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-09-14, 20:21
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ βλέπω όμως να την έχεις καλύψει εξωτερικά... με σκουρόχρωμο χαρτόνι... ή κάποιο άλλο υλικό... όπως σου έγραψα (και εξήγησα και το γιατί).
Το πολύ πολύ... άφησε την μια πλευρά (ΌΧΙ αυτήν που "κοιτάει" στο δίπλα ενυδρείο και φωτίζεται έντονα το νοσοκομείο).... για να βλέπεις και το ποσοστό του νερού, που θα αλλάζεις.
Στο καπάκι του κουτιού... έχεις την δυνατότητα να του κάνεις ένα άνοιγμα 5εκ Χ 5 εκ. για να κοιτάς το ψάρι, από πάνω. Το άνοιγμα αυτό... να το καλύπτεις με κάτι. Και το καπάκι θα πρέπει να το καλύψεις (βάλε ένα χοντρό χαρτόνι... πχ. από μια χαρτόκουτα... στις ίδιες διαστάσεις) ... ώστε όταν πας να κοιτάξεις να ΜΗΝ φαίνεσαι σαν ένας τεράστιος όγκος που έρχεται καταπάνω στο ψάρι... από ψηλά (άρα κίνδυνος... και κατ' επέκταση... κοπάνημα δεξιά-αριστερά).
Οι αεραντλίες... τοποθετούνται ψηλότερα από τη στάθμη της επιφάνειας... γιατί ΑΝ γίνει η "στραβή" θα γυρίσει το νερό... θα τις πλημμυρίσει και θα τις κάψει (βραχυκύκλωμα)... ή τοποθετεις ανεπίστροφες βαλβίδες.
Τα υλικά έχουν και οδηγίες χρήσης... τις διαβάζεις;
Ο θερμαντήρας μπαίνει οριζόντια αλλά όχι διαγώνια (βάζεις φωτογραφίες... όταν τον τοποθετήσεις).
¶ντε... να το ψάρι να μπει μέσα.
Η θερμοκρασία (ΠΡΙΝ το βάλεις)... πρέπει να είναι στους 33,5-34. Θα περιμένεις κάποιες ώρες ώστε να την ελέγξεις (πχ. όλη την νύχτα)... για να είσαι σίγουρος (κατά προτίμηση το θερμόμετρο τσέκαρε το με του κυρίως ενυδρείου, για να δεις τις διαφορές)
Και εφόσον βγει... το κυρίως ενυδρείο... θα το κατεβάσεις στους 32.
Θα σου πω πότε... θα αρχίσεις με το Flagyl.-
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-09-14, 22:40
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411763741.894350.jpg
Εμφανίσεις:  300
Μέγεθος:  39,2 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411763767.959928.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  32,6 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411763795.528460.jpg
Εμφανίσεις:  288
Μέγεθος:  33,3 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411763923.573342.jpg
Εμφανίσεις:  275
Μέγεθος:  34,9 KB

Αυριο θα κανω το καπάκι , βάζω το νερο τωρα μέσα και θα κανω οτι μου είπες πριν βαλω το ψάρι μέσα , άντε να δούμε τι θα απογίνει , πρωτη μου φορα σε νοσοκομείο για δισκους!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-09-14, 23:08
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411765559.362614.jpg
Εμφανίσεις:  345
Μέγεθος:  36,7 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411765577.977507.jpg
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  31,5 KB


Τελικη προετοιμασια του νοσοκομείου , το καπάκι δεν κλείνει καλα επειδη γέμισε το κουτί ΙΚΕΑ και άνοιξαν οι πλευρές , επισης βρίσκει και στον θερμαντηρα,
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λευκα στιγματα στο κεφαλι Tanganyiκας Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 13-03-13 00:14
λευκα σημαδια scooby14 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 04-10-11 23:34
Δυο λευκα γατουλια fenaki12 ¶λλα ζώα 6 24-07-10 14:11
ΛΕΥΚΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ petros Γλυκό νερό - Γενικά 5 04-01-08 22:12
Λευκα σκουληκια σε ξιφοφορους Pritanis Ζωοτόκα 6 30-08-05 17:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,20502 seconds with 14 queries