Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-14, 20:14
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή ζευγαρι και αναπαραγωγη?

Μολις πριν λιγο διαπιστωσα οτι εχω εξελιξεις στο ενυδρειο μου, Δυο δισκοι εδω και καποιο διαστημα εκαναν παρεα , και εδω και λιγες μερες επιασαν μια γωνια και οποιος αλλος ερχοταν προς το μερος τους τον εδιωχναν ....ακομα στο μπαστουνι του φιλτρου εχω δει αυγα....αλλα ψαρια δεν εχω,..σιγουρα ειναι αυγα γιατι εχω δει και στο αλλο ενυδρειο μου απο αλλα ψαρακια...εβγαλα ενα βιντεο για να δουν και οι πιο εμπειροι σε αυτο το θεμα http://youtu.be/kpUrQFTPoY4 ,....τωρα τι κανω???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-14, 20:17
Christopher Ο χρήστης Christopher δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2014
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

private το video
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-07-14, 20:18
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Christopher Εμφάνιση μηνυμάτων
private το video
δεεεν εχει ανεβει ακομα...υπομονη σε λιγο θα ανεβει!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-14, 23:25
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Κάποια από τα αυγά... είναι γονιμοποιημένα. Το σημείο που επέλεξαν... ΔΕΝ είναι βέβαια και το καλύτερο.
2. Κλασική συμπεριφορά... "δισκολούληδων" (γραμμένα τα έχω αυτά... στο Greek Discus).
3. Τα λευκά δεματικά που επέλεξες να δέσεις τις ρίζες... χτυπάνε πολύ άσχημα στο μάτι. Είναι αργά βέβαια... για να βάλεις μαύρα... πλέον.
4. Σταμάτα να παρενοχλείς τα ψάρια... συνεχώς. ¶στα στην ησυχία τους... κι ότι είναι να γίνει... θα γίνει. ¶λλωστε στις περισσότερες των περιπτώσεων... τρώνε τα αυγά, μέχρι να μάθουν. Αναπαραγωγή (επιτυχημένη) εκεί μέσα βέβαια... είναι αρκετά δύσκολο να δεις (σπάνιο... όχι ακατόρθωτο).
5. Αφού έχεις ανοίξει ήδη θέμα για τους δίσκους... γιατί ανοίγεις καινούργιο και ΔΕΝ τα γράφεις όλα εκεί... να είναι συγκεντρωμένα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-14, 23:30
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Τωρα τι να κανω , να παρω γέννηστρα η' να περιμενω να κάνουν και άλλες φορες αυγά; Αλλα αν ειναι γονιμοποιημένα σίγουρα εχω ζευγάρι !!! 90% ειμαι σίγουρος οτι ειναι ζευγάρι γιατι λιγο πανω απο την κοιλιά το πορτοκαλί εχει εξόγκωμα και το αλλο δεν εχει...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-07-14, 23:37
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Πιστεύεις ότι έχεις τον χρόνο και την δύναμη που απαιτείται για να ασχοληθείς με την αναπαραγωγή... αυτό είναι το κρίσιμο ερώτημα.
Το ότι υπάρχει ζευγάρι... αφού υπάρχουν γονιμοποιημένα αυγά... είναι σαφές. Το εξόγκωμα που λες... ΔΕΝ το καταλαβαίνω.-
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-07-14, 23:43
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Θα διαβάσω και θα πράξω ανάλογα, πάντως εχω σκοπό να κανω κάποια στιγμή μια προσπαθεια , !!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-07-14, 23:45
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Καλό κουράγιο.-
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-07-14, 07:38
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Καλημερα!!! Τελικα σημερα διαπίστωσα και δευτερο ζευγάρι που εχει κάνει αβγά πανω σε μια ριζα!!!Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1406525928.316951.jpg
Εμφανίσεις:  196
Μέγεθος:  37,3 KB
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-07-14, 17:42
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή ζευγαρι και αναπαραγωγη?

Στο πρωτο ζευγάρι που ειναι στο βιντεο δυστηχως σημερα διαπίστωσα οτι τα αυγά τα έφαγαν, στο δευτερο ζευγάρι στην φωτο υπαρχουν ακομα, αυτό που θελω να ρωτήσω ειναι, αν χρησιμοποιήσω το γνωστό κουτί ΙΚΕΑ, για γεννηστρα, 1) πρεπει να το βαψω γαλάζιο;2) μετα απο πόσο χρονικό διάστημα θα βαλω μέσα το ζευγάρι απο την πρωτη απόπειρα που έκαναν 3) απο φίλτρανση μπορω να χρησιμοποιήσω το ενα απο τα δυο φίλτρα (sun sun 303 που εχω στο κύριος ενυδρειο ) η πρεπει να παρω κάποιο αλλο αεροφιλτρο και ποιο αν εχετε υπόψιν σας4) το φιλτρο της γεννηστρας πρεπει να μπολιαστεί και μετα την απόπειρα της γέννας να δουλεύει στο μεγάλο ενυδρειο ;; Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-07-14, 22:39
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Το κουτί της ΙΚΕΑ... σου δίνει την δυνατότητα να βλέπεις τι γίνεται μέσα; Αδιαφανές... ΔΕΝ είναι;
Πως θα το καλύψεις... από πάνω; Θα κυνηγάς τους δίσκους... στο πάτωμα;
Ψάξε να βρεις πληροφορίες για το πως στήνεται μια γεννήστρα δίσκων... κι ακολούθησε τες.-
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-08-14, 08:00
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

η γνωμη μου ειναι να μην κανεις καταρχην βιαστικες κινησεις. η αναπαραγωγη των δισκων απαιτει υπομονη και λιγο χρονο. θα ελεγα να παρεις μια γυαλα 50-50-50 η καποια παρομια περιπου στα 100λ. καλυψε την γυρω γυρω με ασπρο η γαλαζιο αυτοκολητο (εκτος απο την μπροστινη πλευρα). βιολογια δεν χρειαζετε, παρα μονο ενα αεροφιλτρο και καθημερινες αλλαγες νερου και 60-70%. την θερμοκρασια θα την κατεβασεις σταδιακα στους 27β, αυτο λενε οτι προτρεπει τα ψαρια να γενησουν. καλο ταισμα, και μην τα ενοχλεις συνεχεια. να βαλεις την γενηστρα σε καποιο ησυχο συμειο και μην εχεις συνεχεια την μουρη σου!!!! κολημενη στο τζαμι. ενα απαλο φως, και σιγουρα ενα μικρο φωτακι για το βραδυ. και παλι μην κανεις βιαστικα πραγματα, αφου ξεκηνησαν να γεννανε θα ειναι ενεργα για αρκετο διαστημα. και πολυ υπομονη!!! υπαρχουν πολλοι φιλοι απο εδω μεσα που μπορουν να βοηθησουν. καλη επιτυχια και υπομονη. μην περιμενεις απο την πρωτη γεννα να βγαλεις και ψαρακια αν και δεν ειναι απιθανο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-08-14, 12:07
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω φιλε Γιώργο, ναι τελικα δεν θα πάω ακομα σε αναπαραγωγή , απλά οταν είδα αυγά απο ενθουσιασμό είπα να προχωρήσω αλλα όσο διαβάζω βλέπω οτι δεν ειναι τόσο εύκολα τα πράγματα, θέλει πολυ χρονο και φροντίδα , αργότερα θα δούμε αν υπαρχουν οι συνθήκες , ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η αναπαραγωγη. alexsia1600 Malawi 6 12-03-12 12:38
αναπαραγωγη κοι.πως;;; asteris_veroia Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 22-05-08 13:40
Αναπαραγωγη LDA 25? netblues Γατόψαρα Ν. Αμερικής 11 25-06-07 10:08
ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ KOI kingelvis Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 13-06-07 07:36
αναπαραγωγη deMetrIs Bettas 15 10-10-05 23:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06400 seconds with 14 queries