Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Κιχλίδες Κ. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-02-13, 19:14
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Αν ειναι ανεβασμενο πρεπει να κανεις αλλαγη γιατι τα μικρα θα πεθανουν απο τα πολλα νιτρικα.Κανε αργα την αλλαγη νερου.Το νερο που θα βαλεις να ειναι ιδιας θερμοκρασιας και παραμετρων.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-02-13, 01:09
leventis Ο χρήστης leventis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-04-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

ο πλεκο το μονο καλο που μπορω να πω οτι κανει ειναι οτι οταν πεσει στο βυθο τροφη που δεν εχουν εντοπισει τα ψαρια μας απλα κανει σκουπα και τρωει τα υπολυματα ,αλγη δεν καθαριζει ουτε τα τζαμια γυαλιζει.
για ις αλλαγες του νερου ειναι σημ,αντικες απλα οταν εχεις μωρα μεσα κανε ποιο πολλες αλλαγες με λιγοτερα λιτρα δηλαδη αν κανεις πχ 30% φρεσκαρισμα μια φορα τον μηνα κανε 2 φορες απο 15 % τον μηνα ετσι δεν διαταρασεις και την θερμοκρασια σε αρκετο βαθμο και τα νητρικα ελεγχεις αλλα και δεν στρεσαρεις τα νεογνα με αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-02-13, 01:37
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leventis Εμφάνιση μηνυμάτων
ο πλεκο το μονο καλο που μπορω να πω οτι κανει ειναι οτι οταν πεσει στο βυθο τροφη που δεν εχουν εντοπισει τα ψαρια μας απλα κανει σκουπα και τρωει τα υπολυματα ,αλγη δεν καθαριζει ουτε τα τζαμια γυαλιζει.
για ις αλλαγες του νερου ειναι σημ,αντικες απλα οταν εχεις μωρα μεσα κανε ποιο πολλες αλλαγες με λιγοτερα λιτρα δηλαδη αν κανεις πχ 30% φρεσκαρισμα μια φορα τον μηνα κανε 2 φορες απο 15 % τον μηνα ετσι δεν διαταρασεις και την θερμοκρασια σε αρκετο βαθμο και τα νητρικα ελεγχεις αλλα και δεν στρεσαρεις τα νεογνα με αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας
1. αλλαγες κανουμε ανα βδομαδα και οχι ανα μηνα
2. Γιατι να σου πεσει τροφη στο βυθο? Ταιζουμε βλεποντας τι ταιζουμε και μονο οσο τρωνε τα ψαρια. δεν πεταμε απλα τροφη μεσα και οτι φανε
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-02-13, 02:24
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

1)γεννα= αποτομη αλλαγη ιχθυοφόρτωσης αρα και επιβάρυνσης νερου
2)γεννα=καθημερινες μικρες αλλαγες νερου
3)γεννα=μεγάλωμα αρτέμιας (εκτος να τα ψάρια ειναι δεκτικα σε τροφη-σκονη)
4)θερμοκρασία ανεβάζεις στους 28-29 ΜΟΝΟ εαν ειναι μονα τους τα νεογνα μεσα..ειδαλλιώς ταλαιπωρεις τους γονεις...
5)για καθαριστές αγόρασε απο το μαγαζί που ψωνιζεις 2 zebra nerite snail ή ενα applesnail..κάνει πολύ καλη δουλεια..αλλα ανα 3 μερες θα του ρίχνεις κατι να μασουλάει(λιγο ζεματισμένο καρότο-ή αγγουρι ενα κομματακι)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-02-13, 15:52
Το avatar του χρήστη ni_kh
ni_kh Ο χρήστης ni_kh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2013
Περιοχή: eleysina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Απο την δικη μου εμπειρια με το pleco εχω δει να καθαριζει το τζαμι απιστευτα!Να το πιανει απο πανω μεχρι κατω και να μην αφηνει τιποτα!Το αλλο που ειχα δει ειναι οτι οταν ειχα το διαχωριστικο,στο μερος το οποιο το pleco δεν μπορουσε να παει ειχε γινει καταμαυρο.Οταν εβγαλα το διαχωριστικο και πηγε απο εκει τα εκανα ολα κατασπρα.Οποτε δεν νομιζω να μην κανει καποιο ειδος καθαρισμου.
Αυτο με το νερο και την αλλαγη καθημερινα απο λιγο θα το κανω!Παντως μεχρι στιγμης τα ψαρακια εχουν ψεθαρεψει και πηγαινουν γυρω γυρω στο ενυδρειο εξερευνοντας το!Προσπαθησα να τα μετρησω (αν και δυσκολο) και ειναι περιπου 35.Θα δουμε τις επομενες μερες...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-02-13, 16:07
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ni_kh Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την δικη μου εμπειρια με το pleco εχω δει να καθαριζει το τζαμι απιστευτα!Να το πιανει απο πανω μεχρι κατω και να μην αφηνει τιποτα!Το αλλο που ειχα δει ειναι οτι οταν ειχα το διαχωριστικο,στο μερος το οποιο το pleco δεν μπορουσε να παει ειχε γινει καταμαυρο.Οταν εβγαλα το διαχωριστικο και πηγε απο εκει τα εκανα ολα κατασπρα.Οποτε δεν νομιζω να μην κανει καποιο ειδος καθαρισμου.
Αυτο με το νερο και την αλλαγη καθημερινα απο λιγο θα το κανω!Παντως μεχρι στιγμης τα ψαρακια εχουν ψεθαρεψει και πηγαινουν γυρω γυρω στο ενυδρειο εξερευνοντας το!Προσπαθησα να τα μετρησω (αν και δυσκολο) και ειναι περιπου 35.Θα δουμε τις επομενες μερες...
Νομιζω σου εξηγησα. Δεν καθαριζει τιποτα. προσπαθει να φαιε το καημενο γιατι μαλλον δε του ριχνεις σωστη τροφη (εχεις αγορασει τροφη για πλεκο? αμφιβαλλω). ΣΥΝ το οτι η αλγη ΔΕΝ ειναι βρωμια.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-02-13, 16:35
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ni_kh Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την δικη μου εμπειρια με το pleco εχω δει να καθαριζει το τζαμι απιστευτα!Να το πιανει απο πανω μεχρι κατω και να μην αφηνει τιποτα!Το αλλο που ειχα δει ειναι οτι οταν ειχα το διαχωριστικο,στο μερος το οποιο το pleco δεν μπορουσε να παει ειχε γινει καταμαυρο.Οταν εβγαλα το διαχωριστικο και πηγε απο εκει τα εκανα ολα κατασπρα.Οποτε δεν νομιζω να μην κανει καποιο ειδος καθαρισμου.
Αυτο με το νερο και την αλλαγη καθημερινα απο λιγο θα το κανω!Παντως μεχρι στιγμης τα ψαρακια εχουν ψεθαρεψει και πηγαινουν γυρω γυρω στο ενυδρειο εξερευνοντας το!Προσπαθησα να τα μετρησω (αν και δυσκολο) και ειναι περιπου 35.Θα δουμε τις επομενες μερες...
Η αλγη ειναι η τροφη του.Απλα τρωγοντας την αλγη μενουν καθαρα τα μερη του ενυδρειου που ειχαν αλγη γι αυτο πολλοι τους λενε καθαριστες.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-02-13, 16:42
Το avatar του χρήστη ni_kh
ni_kh Ο χρήστης ni_kh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2013
Περιοχή: eleysina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

vangelis21 Δεν ξερω γιατι...αλλα νομιζω οτι μου την λες συνεχεια :P φυσικα και εχω τροφη για pleco.ριχνω δισκια που το πιπιλαει!Εγω ομως αυτα εχω δει να συμβαινουν στο δικο μου ενυδρειο και ειπα να το πω γιατι μου εκανε εντυπωση!Ετσι κι αλλιως και στα pet shops μας τα πουλανε και ως καθαριστες οπως λεει και ο nikolakis94.Οσο για τα αλγη το ξαναλεω κι εγω......δεν το θεωρω βρωμια ισα ισα δειχνει οτι το ενυδρειο ειναι ζωντανο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-02-13, 17:12
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ni_kh Εμφάνιση μηνυμάτων
vangelis21 Δεν ξερω γιατι...αλλα νομιζω οτι μου την λες συνεχεια :P φυσικα και εχω τροφη για pleco.ριχνω δισκια που το πιπιλαει!Εγω ομως αυτα εχω δει να συμβαινουν στο δικο μου ενυδρειο και ειπα να το πω γιατι μου εκανε εντυπωση!Ετσι κι αλλιως και στα pet shops μας τα πουλανε και ως καθαριστες οπως λεει και ο nikolakis94.Οσο για τα αλγη το ξαναλεω κι εγω......δεν το θεωρω βρωμια ισα ισα δειχνει οτι το ενυδρειο ειναι ζωντανο!!!
και το οτι στο πετ σοπ στον πουλανε για καθαριστη το ειπες σαν επιχειρημα? τελοσπαντων, εγω και αλλοι σου ειπαμε τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανεις. Απο κει και περα εσυ αποφασιζεις αν θες το καλυτερο για τα ψαρια σου η απλα να κανεις αυτο που εσυ θες
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-02-13, 01:47
Το avatar του χρήστη ni_kh
ni_kh Ο χρήστης ni_kh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2013
Περιοχή: eleysina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

μεχρι στιγμης πανε ολα καλα και εχουν αναπτυχθει τα μικρα πολυ γρηγορα!Πρωτο συμπερασμα ειναι οτι μαλλον μου ψωφαγαν απο ασητια.Τα ταιζω 4 φορες την ημερα και ειναι απιστευτο πως ειναι η συμπεριφορα τους.Νερο αλλαζω καθε βραδυ απο 3 ποτηρια και κανω αντικατασταση με ιδιας θερμοκρασιας.Οι γονεις λιγο τσακωνονται και ειχα φοβηθει αλλα μαλλον ειναι υπο ελενχο!!!Τα μικρα ειναι περιπου 43 οσο μπορεσα να μετρησω!Ας μεγαλωσουν κι αλλο και θα αρχισουμε το μοιρασμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-02-13, 01:49
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ni_kh Εμφάνιση μηνυμάτων
μεχρι στιγμης πανε ολα καλα και εχουν αναπτυχθει τα μικρα πολυ γρηγορα!Πρωτο συμπερασμα ειναι οτι μαλλον μου ψωφαγαν απο ασητια.Τα ταιζω 4 φορες την ημερα και ειναι απιστευτο πως ειναι η συμπεριφορα τους.Νερο αλλαζω καθε βραδυ απο 3 ποτηρια και κανω αντικατασταση με ιδιας θερμοκρασιας.Οι γονεις λιγο τσακωνονται και ειχα φοβηθει αλλα μαλλον ειναι υπο ελενχο!!!Τα μικρα ειναι περιπου 43 οσο μπορεσα να μετρησω!Ας μεγαλωσουν κι αλλο και θα αρχισουμε το μοιρασμα!!!
ποσο καιρο τα εχεις και ειναι ακομα 43. Αν εχει περασει πανω απο 1-2 εβδομαδες μπραβο σου. Εμενα παντα μου εμεναν στο τελος καμια 10αρια. παντως 4 φορες την ημερα δεν ταιζα. 2-3 ισως
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-02-13, 13:44
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ni_kh Εμφάνιση μηνυμάτων
μεχρι στιγμης πανε ολα καλα και εχουν αναπτυχθει τα μικρα πολυ γρηγορα!Πρωτο συμπερασμα ειναι οτι μαλλον μου ψωφαγαν απο ασητια.Τα ταιζω 4 φορες την ημερα και ειναι απιστευτο πως ειναι η συμπεριφορα τους.Νερο αλλαζω καθε βραδυ απο 3 ποτηρια και κανω αντικατασταση με ιδιας θερμοκρασιας.Οι γονεις λιγο τσακωνονται και ειχα φοβηθει αλλα μαλλον ειναι υπο ελενχο!!!Τα μικρα ειναι περιπου 43 οσο μπορεσα να μετρησω!Ας μεγαλωσουν κι αλλο και θα αρχισουμε το μοιρασμα!!!
στα ποσα λιτρα αλλαζεις 3 ποτηρια?220 λιτρα δεν ειναι το ενυδρειο?Τοτε τα 3 ή ακομη και 53 ποτηρια δεν ειναι αλλαγη νερου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-02-13, 15:06
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

4 φορες ειναι λίγες ...εγω θα τάιζα 6 και με ποικιλια οσο γίνεται...αλλαγη τουλαχιστον 20%
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-02-13, 16:05
Το avatar του χρήστη ni_kh
ni_kh Ο χρήστης ni_kh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2013
Περιοχή: eleysina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Ξερω οτι τα 3 ποτηρια νερο (αν και μεγαλα) ειναι λιγα αλλα για να μην γινονται αποτομες αλλαγες το κανω αυτο!Απολιες δεν εχω πολλες,εκτος απο 2-3 που δεν μπορεσα να σωσω στπ φιλτρο και βρηκα αλλα 2 κατω απο τις πετρες θαμμενα και αυτα μπορεσα να τα δω γιατι ηταν μπροστα στο τζαμι!Ισως να εχει κι αλλα που δεν τα εχω δει.Οσο μπορεσα να μετρησω τωρα ειδικα που ειναι και μεγαλυτερα ειναι 35!!!Αρκετα καλα θα ελεγα.Εχουν περασει 2 εβδομαδες και νομιζω οτι καλα παμε...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-02-13, 18:09
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

να κανεις μεγαλύτερες αλλαγες και οσο γινεται ιδια θερμοκρασία....βάλλει και καμια φωτο.
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-02-13, 23:17
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

ni_kh είναι λιγάκι περίπλοκο το θέμα με τα convicts. Κατ' αρχήν για να γεννήσουν χρειάζονται μόνο ένα πράγμα: νερό. Αυτό είναι και καλό και κακό.
Αυτή τη στιγμή έχεις μια γέννα, αλλά μετά από ένα μήνα θα ξαναγεννήσουν άλλα τόσα και οι γονείς θα επιτεθούν στα ήδη υπάρχοντα μικρά χωρίς κανένα οίκτο. Και μετά από ένα μήνα πάλι το ίδιο... Και μετά θα αρχίσουν όσα έχουν μείνει από τα πρώτα μικρά, κ.ο.κ. ...
Το καλό είναι ότι έχεις μεγάλο ενυδρείο για αρχάρια και βοηθάει, αλλά, πίστεψε με, μετά τη 2η γέννα θα γίνει σφαγείο εκεί μέσα...
Τον pleco δώσε τον πίσω ή βάλε μια αγγελία, ή βάλ'τον σε άλλο ενυδρείο. Ξέρεις ποιό είδος είναι και σε τι μέγεθος φτάνει? Και είναι σίγουρο ότι θα του επιτίθενται συνέχεια τα convict.
Αφού έχεις 220lt ενυδρείο γύρω στα 70 λίτρα αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα είναι αυτό που πρέπει να κάνεις.. Και 80 πάλι μια χαρά. Μην τη θεωρείς "μεγάλη" αλλαγή, καλό κάνεις, όχι κακό. Εννοείται νερό με αντιχλώριο και περίπου στην ίδια θερμοκρασία.
Επίσης δες από δω κι από κει μέσα στο φόρουμ θέματα, ειδικά αρχαρίων. Είναι χρήσιμο..
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-02-13, 02:29
Το avatar του χρήστη ni_kh
ni_kh Ο χρήστης ni_kh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2013
Περιοχή: eleysina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

εχω σκοπο να αναιβασω φωτογραφιες οσο φαινονται φυσικα!!!Τωρα με προβληματισες φιλε rtolis για αυτα που μου ειπες και εχεις απολυτο δικιο!!!Το pleco το εδωσα με διαφορα ωρων απο τα αλλα ψαρια...αλλα με τα μικρα τι θα κανω σε περιπτωση που ξανα γεννησουν????Δεν θελω καν να φανταστω οτι θα παθουν κατι τα μικρα απο τους ιδιους γονεις του!Το αλλο παλι που εχω ξανα γραψει ειναι οτι το ζευγαρι τσακωνεται εντονα πιανοντας τα στοματα τους...δεν ξερω αν ειναι καποιος κωδικας επικοινωνιας που εχουν μεταξυ τους η συμβαινει κατι αλλο.Παντως δειχνουν να τα προσεχουν και οι δυο!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-02-13, 03:07
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ni_kh Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω σκοπο να αναιβασω φωτογραφιες οσο φαινονται φυσικα!!!Τωρα με προβληματισες φιλε rtolis για αυτα που μου ειπες και εχεις απολυτο δικιο!!!Το pleco το εδωσα με διαφορα ωρων απο τα αλλα ψαρια...αλλα με τα μικρα τι θα κανω σε περιπτωση που ξανα γεννησουν????Δεν θελω καν να φανταστω οτι θα παθουν κατι τα μικρα απο τους ιδιους γονεις του!Το αλλο παλι που εχω ξανα γραψει ειναι οτι το ζευγαρι τσακωνεται εντονα πιανοντας τα στοματα τους...δεν ξερω αν ειναι καποιος κωδικας επικοινωνιας που εχουν μεταξυ τους η συμβαινει κατι αλλο.Παντως δειχνουν να τα προσεχουν και οι δυο!
κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες ακομα και τα κονβικτς τρωνε τα μωρα τους. Ακομα, ΠΟΤΕ δεν μπορεις να εχεις 2 ξεχωριστες γεννες απο το ιδιο ζευγαρι στο ενυδρειο. τα καινουρια μικρα θα τα φανε τα παλια μικρα (θα τα σκοτωσουν) και τα παλια μικρα θα τα σκοτωσουν οι γονεις απο το κυνηγητο
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 16-02-13, 16:14
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Το "kissing" που κάνουν είναι μια μορφή αντιπαλότητας κι αυτό. Εδώ υπάρχουν 'kissing gourami"...
Σου ξαναλέω όσο σκληρό κι αν ακουστεί: Έχεις ένα πολύ καλό μέγεθος ενυδρείου για αρχάρια. Μπορείς να ασχοληθείς με 10άδες άλλα ψάρια "ευκολομέτρια": Διώξε χωρίς καμία λύπηση τα convicts. Period.
Μπορώ να καταλάβω τον ενθουσιασμό σου όσον αφορά τη γέννα. Υπάρχουν κι άλλα ψάρια που γεννούν και μπορείς να νιώσεις το ίδιο συναίσθημα χωρίς να υπάρχει επιθετικότητα από τα ψάρια.
Δεν θα σου προτείνω άλλο συνδυασμό. "ξεφύλλισε" λιγάκι και θα δεις τι σου ταιριάζει.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 16-02-13, 16:18
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το "kissing" που κάνουν είναι μια μορφή αντιπαλότητας κι αυτό. Εδώ υπάρχουν 'kissing gourami"...
Σου ξαναλέω όσο σκληρό κι αν ακουστεί: Έχεις ένα πολύ καλό μέγεθος ενυδρείου για αρχάρια. Μπορείς να ασχοληθείς με 10άδες άλλα ψάρια "ευκολομέτρια": Διώξε χωρίς καμία λύπηση τα convicts. Period.
Μπορώ να καταλάβω τον ενθουσιασμό σου όσον αφορά τη γέννα. Υπάρχουν κι άλλα ψάρια που γεννούν και μπορείς να νιώσεις το ίδιο συναίσθημα χωρίς να υπάρχει επιθετικότητα από τα ψάρια.
Δεν θα σου προτείνω άλλο συνδυασμό. "ξεφύλλισε" λιγάκι και θα δεις τι σου ταιριάζει.
και μην ξεχναμε οτι οταν αλλα ψαρια καταφερουν και γεννησουν τοτε υπαρχει και η χαρα του οτι "μπραβο, τα καταφερα και τους προσεφερα σωστες συνθηκες". τα κονβικτς θα γεννησουν ετσι κι αλλιως!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 16-02-13, 16:46
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θες να χασεις ολα τα μικρα σου ΚΑΙ τον πλεκο τοτε αστον μεσα
πολυ απολητος εισαι .........
τον πλεκο γιατι να τον χασει ? ????
τα μικρα γιατι ???
ποιος σου ειπε οτι ο πλεκο δε καθαριζει ???
ποιος σου ειπε οτι δεν ειναι η δουλια του η το χομπι του ?
ποιο πανο λες οτι ο αρσενικος μπορει να τρωει τα μικρα η θυλικια δε μπορει να τα τρωει ?

τα λες με τοση σιγουρια που στην προηγουμενη ζωη σου πρεπει να ησουν πλεκο
και στιν παραπροηγουμενη κονβικτ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες ακομα και τα κονβικτς τρωνε τα μωρα τους. Ακομα, ΠΟΤΕ δεν μπορεις να εχεις 2 ξεχωριστες γεννες απο το ιδιο ζευγαρι στο ενυδρειο. τα καινουρια μικρα θα τα φανε τα παλια μικρα (θα τα σκοτωσουν) και τα παλια μικρα θα τα σκοτωσουν οι γονεις απο το κυνηγητο
ολα τα ψαρια το κανουν αυτο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
και μην ξεχναμε οτι οταν αλλα ψαρια καταφερουν και γεννησουν τοτε υπαρχει και η χαρα του οτι "μπραβο, τα καταφερα και τους προσεφερα σωστες συνθηκες". τα κονβικτς θα γεννησουν ετσι κι αλλιως!
πωσ εισαι τοσο σιγουρος οτι οτι και να γινει θα γεννησουν ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 16-02-13 στις 16:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 16-02-13, 16:59
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ απολητος εισαι .........
τον πλεκο γιατι να τον χασει ? ????
τα μικρα γιατι ???
ποιος σου ειπε οτι ο πλεκο δε καθαριζει ???
ποιος σου ειπε οτι δεν ειναι η δουλια του η το χομπι του ?
ποιο πανο λες οτι ο αρσενικος μπορει να τρωει τα μικρα η θυλικια δε μπορει να τα τρωει ?

τα λες με τοση σιγουρια που στην προηγουμενη ζωη σου πρεπει να ησουν πλεκο
και στιν παραπροηγουμενη κονβικτ
-------------------------
ολα τα ψαρια το κανουν αυτο
-------------------------
πωσ εισαι τοσο σιγουρος οτι οτι και να γινει θα γεννησουν ?
1) ο πλεκο ουτε καθαριστης ειναι ουτε γλειφτεις. με λιγο διαβασμα θα το μαθεις κι εσυ

2) τα κονβικτ γινονται πολυ επιθετικα και αν ο πλεκο ειναι μικρος τοτε ειδικα ο αρσενικος κονβικτ σε περιοδο αναπαρωγης η μετα απο γεννα θα τον ξεσκισει (οπως και καθε αλλο ψαρι εκτος τη μητερα και τα μωρα). Ακομα τα πλεκο πανε και κολλανε σε οτι ψαρι βρουν το βραδυ.

3) Δεν εχει βρεθει ακομα ο ανθρωπος που να ειχε ζευγαρι κονβικτ και να μη γεννησουν
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 16-02-13, 17:14
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) ο πλεκο ουτε καθαριστης ειναι ουτε γλειφτεις. με λιγο διαβασμα θα το μαθεις κι εσυ

2) τα κονβικτ γινονται πολυ επιθετικα και αν ο πλεκο ειναι μικρος τοτε ειδικα ο αρσενικος κονβικτ σε περιοδο αναπαρωγης η μετα απο γεννα θα τον ξεσκισει (οπως και καθε αλλο ψαρι εκτος τη μητερα και τα μωρα). Ακομα τα πλεκο πανε και κολλανε σε οτι ψαρι βρουν το βραδυ.

3) Δεν εχει βρεθει ακομα ο ανθρωπος που να ειχε ζευγαρι κονβικτ και να μη γεννησουν
ο πλεκο ειναι ενας αλγοφαγος τρομερο ψαρι αν τον ταιζεις σωστα δεν αφυνει αλγες που να μη τις μασησει εχω 4 και αλγες δεν εχω καθαρισει εδω και 1 χρονο
ο αρσενικος κονβικτ δε μπορει να κανει τιποτα σε εναν πλεκο μια και ειναι θορακισμενος η αροανα μου τις προαλες δαγκωσε εναν καταλαθος δεν επαθε τιν παραμικρη γρατζουνια λες να μπορει να του κανει ζιμια ενα τοσοδα ψαρακι παρα ενα θηριο 60 εκ με δοντια ????

τα πλεκο κολλανε σε δισκους γιατι τους αρεσει η βλενα τους οπως βεβαια και στα μωρα δισκακια που τρεφοντε απο αυτη

εγω τοσα χρονια που ασχολουμε δεν εχω δει πλεκο να κολλαει σε καποιο ψαρι μου

οσο για το διαβασμα δε μπορω να τα ξερω ολα για πες μας εσυ που τα ξερεις !!!!!!
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 16-02-13, 17:20
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Χάρη δεν θα έβαζα pleco μαζί με τα convict. Αρχίζεις και παίζεις με τις πιθανότητες μετά...
Κι επίσης δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στους πετσοπάδες ότι ο πλέκο που θα μου δώσουν, αν δε ξέρω κιόλας, ότι θα γίνει 30 εκατοστά.

Η συζήτηση πάει πάλι εκεί που δεν πρέπει...
Δεν θα συμβουλεύσω κανέναν αρχάριο να έχει κάποιο "γλύφτη" με convicts. Είναι πολύ απλό.
Το "καθαρίζει", "δεν καθαρίζει", με αφήνει αδιάφορο.
Σε λίγο θα συζητάμε και ποιός καθαρίζει καλύτερα. Λες και είναι Ariel και Skip με πράσινους και κόκκινους κόκκους...
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 16-02-13, 17:22
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ο πλεκο ειναι ενας αλγοφαγος τρομερο ψαρι αν τον ταιζεις σωστα δεν αφυνει αλγες που να μη τις μασησει εχω 4 και αλγες δεν εχω καθαρισει εδω και 1 χρονο
ο αρσενικος κονβικτ δε μπορει να κανει τιποτα σε εναν πλεκο μια και ειναι θορακισμενος η αροανα μου τις προαλες δαγκωσε εναν καταλαθος δεν επαθε τιν παραμικρη γρατζουνια λες να μπορει να του κανει ζιμια ενα τοσοδα ψαρακι παρα ενα θηριο 60 εκ με δοντια ????

τα πλεκο κολλανε σε δισκους γιατι τους αρεσει η βλενα τους οπως βεβαια και στα μωρα δισκακια που τρεφοντε απο αυτη

εγω τοσα χρονια που ασχολουμε δεν εχω δει πλεκο να κολλαει σε καποιο ψαρι μου

οσο για το διαβασμα δε μπορω να τα ξερω ολα για πες μας εσυ που τα ξερεις !!!!!!
Καλο ειναι να μην παρασυρουμε αλλους που δεν ξερουν με ανακριβειες.

1) ο πλεκο κολλαει σε ολα τα ψαρια
2) τα κονβικτ στις περιοδους που ανεφερα απο πανω θα τον τσακισουν τον πλεκο αν ειναι μικρος οπως ειπα και απο πανω
3) τα πλεκο δεν ειναι καθαριστες. Για να σου τρωνε ολη την αλγη τοτε απλα δε τους ταιζεις σωστα
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 16-02-13, 17:23
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

παίδες τι θα γίνει? Σταματάμε κάπου εδώ?
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 16-02-13, 17:35
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλο ειναι να μην παρασυρουμε αλλους που δεν ξερουν με ανακριβειες.

1) ο πλεκο κολλαει σε ολα τα ψαρια
2) τα κονβικτ στις περιοδους που ανεφερα απο πανω θα τον τσακισουν τον πλεκο αν ειναι μικρος οπως ειπα και απο πανω
3) τα πλεκο δεν ειναι καθαριστες. Για να σου τρωνε ολη την αλγη τοτε απλα δε τους ταιζεις σωστα
σε ποια αλλα ψαρια κολλαει βαγγελη ?
τη πρεπει να ταιζω δηλαδη εκτος χαπια βηθου με σπιρουλινα καροτο κολοκιθακι κλπ ζαρζαβατικα + γαριδεσ κλπ τρωφες που πεφτουν ?τοσο καιρο ταιζω λαθος ?????? πες μου πως θα τους ταιζω σωστα ?

αν ειναι 2 εκ θα του κανουν αν ειναι 10 -12 δεν
εχω δει 20 ρι δισκο να κανει επιθεση σε πλεκο 12 εκ οταν πηγε να του φαει τα αυγα το ενυδρειο συστηκε ο πλεκο δε καταλαβε τιποτα

δε νομιζω να λεω ανακριβιες ξερω πολυ καλα τι λεω εσυ τα λεσ απολυτα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
παίδες τι θα γίνει? Σταματάμε κάπου εδώ?
λυνουμε τις ανακριβιες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 16-02-13 στις 17:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 16-02-13, 17:40
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Ας σταματήσουμε παιδιά. Έχω ένα ενυδρείο 120lt μόνο με cirrhosus πχ. Εγώ το θέλω να είναι συνέχεια γεμάτο άλγες...
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 16-02-13, 17:43
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας σταματήσουμε παιδιά. Έχω ένα ενυδρείο 120lt μόνο με cirrhosus πχ. Εγώ το θέλω να είναι συνέχεια γεμάτο άλγες...
με αγγιστρακια τι θα ηθελες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 16-02-13, 17:48
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
με αγγιστρακια τι θα ηθελες
Που να δεις τι γίνεται να βρεις ζαρζαβατικά χωρίς λιπάσματα! Την άνοιξη έχει σπορά. Και για τα ψάρια και για μένα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
convict+convict white =? papanikos Κιχλίδες Κ. Αμερικής 12 05-04-11 23:45
convict??? rawnerve Αναγνωρίσεις ειδών 5 11-03-11 22:23
Hypancistrus zebra (zebra pleco) lo46 scissorhands Γατόψαρα Ν. Αμερικής 13 07-03-05 12:01
Μπορουμε να βρουμε ενα Hypancistrus zebra?(com. Zebra Pleco) mikenuke Γατόψαρα Ν. Αμερικής 14 25-09-03 23:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09754 seconds with 15 queries