Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Κιχλίδες Κ. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-13, 09:27
Το avatar του χρήστη ni_kh
ni_kh Ο χρήστης ni_kh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2013
Περιοχή: eleysina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή zebra convict αναπαραγωγη

Γεια σας!!!
Είμαι καινούρια εδώ και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.Έχω ένα ενυδρείο 220 λίτρα και μέσα έβαλα και ζευγάρι απο zebra convict.Μια μέρα ανοίγοντας το φως ειδα να υπαρχουν πολυ μικρα ψαρακια (σαν μυγακια) και καταλαβα οτι υπηρχε αναπαραγωγη.Επειδη μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν κι αλλα ηδη ψαριων πηρα τηλεφωνο στο pet city και μου ειπαν οτι δεν πρεπει να ειναι κανονικα μαζι με τα αλλα,ετσι κι εμεις φιαξαμε ενα διαχωριστικο με πλεγλα και τουλι ωστε να μην κινδυνευουν τα μικρα απο τα υπολοιπα ψαρια!!ειχε κανει περιπου 60+.τα προσεχε παρα πολυ και βγαλαμε μονο τον πατερα και αφησαμε την μανα με τα μικρα.μερα με την ημερα ομως χαναμε πολλα ωσπου δεν εμεινε κανενα.σημερα ειδαμε παλι αυγα και αρχιζουν να βγαινουν οι ουριτσες τους...αλλα δεν θελω να εχουν το ιδιο αποτελεσμα κι αυτα σαν τα αλλα!τι λαθος κανω??ααα ναι αγορασαμε και ειδικη τροφη με σταγονες βιταμινες για πιο συχνο ταισμα (αυτο δεν το ειχαμε κανει την πρωτη φορα γιατι δεν το ξεραμε).αν μπορεσει καποιος να βοηθησει ρε παιδια!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-13, 10:15
Το avatar του χρήστη Xristos1978
Xristos1978 Ο χρήστης Xristos1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2012
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή καλημέρα

Κακά εκανες και εβγαλες τον αρσενικο,αλλα στην συνεχεια θα βγαλεις και το θηλυκο,γιατι τα τρωη για να ξαναζευγαρωση.στην ουσια γενανε σαν κουνελια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-13, 10:38
Το avatar του χρήστη ni_kh
ni_kh Ο χρήστης ni_kh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2013
Περιοχή: eleysina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

ποτε πρεπει να βγαλω και την μανα??εχω δει οτι τα προσεχει και παιρνει την τροφη την λιωνει απο πανω τους για να τρωνε,φοβαμαι μηπως την χρειαζονται!!!Αν και εχω δει βιντεακια που παιρνουν τα αυγα κατευθειαν και τα βαζουν σε γυαλινα ειδικα δοχεια μεσα στο ενυδρειο και προφανως επιζουν!!!λες να βγαλω τους γονεις και να τα αφησω μονα τους???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-13, 13:07
Το avatar του χρήστη Xristos1978
Xristos1978 Ο χρήστης Xristos1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2012
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή καλημερα

απο εμπηρια σου μιλαω,ασε το θηλυκο μεσα,οσπου δεις περιεργες αντιδρασεις προς τα μικρα,τοτε καλα ειναι να το βγαλεις,και γνωμη μου ειναι τα μικρα βαλτα σε ενηδρειο λιγω μεγαλο για να μεγαλωσουνε ποιο γρηγορα,γιατι αμα τα βαλεις οπως λες σε ειδικο πλαστηκο μεσα στο ενηδρειο δεν θα εχουνε αρκετο οξυγονο και δεν θα μεγαλωσουνε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-13, 14:19
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Oταν εχεις γεννα και μεγαλωνεις μικρα κανεις και παραπανω ταισματα σωστα?Τι φιλτρανση εχεις στο ενυδρειο σου?Τι αλλα ψαρια εχεις μεσα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-13, 20:12
Το avatar του χρήστη ni_kh
ni_kh Ο χρήστης ni_kh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2013
Περιοχή: eleysina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Τα ψαρια ειναι στο ιδιο ενυδρειο αλλα με ενα αυτοσχεδιο χωρισμα για να μην ερχονται σε επαφη με τα αλλα ψαρια.Τα υπολοιπα ειναι ενας δισκος ,2 silver shurk,ενας γλυφτης,1 fantom και 1 γκαμπι.Μεχρι στιγμης και ο πατερας βλεπω τα προσεχει πολυ και δεν ξερω αν χρειαζεται σε κατι για να τον αφησω η να τον βγαλω.Οσο για το ταισμα γινεται 4 φορες την ημερα με εμποτισμενες βιταμινες σε φιλαρακια.Οχωρος ο οποιος ειναι τα μικρα δεν ειναι μικρος,ειναι περιπου το 1/3 του ενυδρειου!
-------------------------
stivv27 δεν ξερω να σου πω για το φιλτρο...αλλα ειναι με βιολογικο καθαρισμο και ειναι περιπου 3-4 χρονων!!!Παντως δεν τα εχω απο την πλευρα που ειναι το φιλτρο γιατι ξερω οτι μερικα τα τραβαει στο σφουγγαρι.Ο αρσενικος χρειαζεται τιποτα η να τον βγαλω??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ni_kh : 04-02-13 στις 20:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-02-13, 21:43
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Βασικα πρεπει να βγαλεις τα παντα απο εκει μεσα!Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?
Εχεις κανει την γνωστη ψαροσουπα!Διαβασε καλα στους αρχαριους και βρες και τα προφιλ των ψαριων σου!Δεν εχουν καμια σχεση το ενα με το αλλο!Και λογικα δεν σε καλυπτει η βιολογια του φιλτρου σου και απο τις πολλες τροφες ανεβαζεις αμμωνια και γι αυτο χανεις τα μικρα!Αλλα ειναι σιγουρα και μεζες για ολα τα αλλα!Φουλ λοιπον για διαβασμα στους αρχαριους!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-02-13, 22:55
Το avatar του χρήστη ni_kh
ni_kh Ο χρήστης ni_kh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2013
Περιοχή: eleysina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

το ενυδρειο ειναι 220 λιτρα και δεν ερχονται σε επαφη με τα αλλα ψαρια αλλα κολυμπανε στο ιδιο ποιοτητας νερο!εχω σκοπο εντος των ημερων να δωσω τα ψαρια τα αλλα και να μεινουν μονα τους!ομως ειναι καλο να ειναι με τους γονεις η πρεπει να φυγουν και αυτοι???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-02-13, 00:21
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Δωσε τα αλλα ψαρια ασε το ζευγαρι μονο του και μετα θα στην ξανακανουν την δουλεια αυτα κουνελια ειναι!Απλα αυτην την στιγμη δωσε βαση στο να σωθουν οσα περισοττερα μπορεις βαλτα σε μια γεννηστρα-καραντινα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-02-13, 00:29
Το avatar του χρήστη ni_kh
ni_kh Ο χρήστης ni_kh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2013
Περιοχή: eleysina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

κατι ακομα αν ξερει καποιος....πρεπει να αλλαζω το νερο συχνα???να βαζω φαρμακα???εχω διαβασει και για ζωντανη τροφη που βοηθαει τα νεογνα να μεγαλωσουν γρηγοροτερα!!δωστε πληροφοριες ρε παιδια!!!!Ειναι κριμα να τα βλεπουμε για 2 εβδομαδες και μετα να τα χανουμε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-02-13, 00:33
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Δυστηχος στο τελος θα χασεις ολα τα ψαρια σου!Διαβασε ολα τα υπομνηματα στην κατηγορια αρχαριοι και θα σου λυθουν ολες οι αποριες!Τωρα αν δεν θες να διαβασεις και θες να στα δωσουν ολα στο πιατο ειναι αλλο καπελο! Αρχισε λοιπον τωρα απο εδω http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-02-13, 00:52
Το avatar του χρήστη ni_kh
ni_kh Ο χρήστης ni_kh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2013
Περιοχή: eleysina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

οκ σ'ευχαριστω παρα πολυ!!!!!ξεκιναω διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-02-13, 01:42
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Τα μονα που χρειαζεται να εχεις στο μυαλο σου ειναι

- καλη ποιοτητα νερου (αν ανεβουν εστω και λιγο αμμωνια η νιτρωδη θα εχεις θανατους)

- ΜΟΝΟ οι γονεις μεσα με τα μικρα και ΚΑΝΕΙΣ αλλος. μερικες φορες ο πατερας τα τρωει αλλα οχι παντα. αν το δεις αυτο, τον βγαζεις

- ταισμα με οτι θες. απλα αν δινεις την τροφη των γονιων να την διαλυεις

- Αν εχεις κρυψωνες μονο καλο θα κανεις
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-02-13, 08:36
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Σε αυτά που λέει ο Βαγγέλης εγώ θα πρόσθετα άλλο ένα...

Τι θα τα κάνεις όταν μεγαλώσουν!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-02-13, 10:53
Το avatar του χρήστη ni_kh
ni_kh Ο χρήστης ni_kh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2013
Περιοχή: eleysina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Βαγγελη σευχαριστω παρα πολυ...μαλλον ηταν λαθος που εβγαζα τον πατερα πολυ νωρις!!ελπιζω να πανε ολα καλα....σημερα κι ολας τα εβγαλαν απο την κρυψωνα και τα προσεχουν και οι δυο καλα!!!
-------------------------
@plakas εχω σκοπο αν επιζησουν να κρατησω μονο αυτα στο ενυδρειο αφου ολα τα υπολοιπα θα τα εχω δωσει!!!Γιατι ομως με ρωτας?????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ni_kh : 05-02-13 στις 10:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-02-13, 14:18
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Γιατι θα σου ξαναγεννησουν πολυ συντομα και τα μικρα τους στον 6μηνα θα αρχισουν να γενναν και εκεινα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-02-13, 14:25
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ni_kh Εμφάνιση μηνυμάτων
@plakas εχω σκοπο αν επιζησουν να κρατησω μονο αυτα στο ενυδρειο αφου ολα τα υπολοιπα θα τα εχω δωσει!!!Γιατι ομως με ρωτας?????
Γιατί σε ρωτάω...

1. Γεννοβολάνε διαρκώς!
2. 220 λίτρα, δεν σε παίρνει να κρατήσεις ΟΛΑ όσα επιζήσουν... μάλλον άλλα 4-5 (1 αρσενικό και άλλα 3-4 θυλικά και πολλά θα είναι).....άσε που σε λίγο καιρό θα έχεις νέες γέννες
3. Το ζευγάρι γίνεται ΦΟΒΕΡΑ επιθετικό (Ο μόλις 10εκ. κατάδικος μου είχε κατατρομοκρατίσει το 25ποντο Όσκαρ μου!!)
4. Όταν αναγκάστηκα να τα δώσω (λόγω επιθετικότητας), τουλάχιστον εδώ στην Κύπρο, δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να βρώ πετσιοπ να τα χαρίσω!
5. Το ίδιο και τα μικρά, καλό θα είναι να έχεις κάποιο μαγαζί που ξέρεις ότι τα πέρνει.....γιατί (τουλάχιστον εδώ) ειδικά τους κατάδικους ΔΕΝ τους δέχονται όλοι.

Πάντα φιλικά!
Και καλή συνέχεια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-02-13, 14:53
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Εγω θα σου ελεγα αν σου αρεσουν τοσο πολυ αυτα τα ψαρια να κρατησεις στα 220 λιτρα ΜΟΝΟ 5-6 θυληκα γιατι δεν θα ξερεις τι να τα κανεις!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-02-13, 15:04
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα σου ελεγα αν σου αρεσουν τοσο πολυ αυτα τα ψαρια να κρατησεις στα 220 λιτρα ΜΟΝΟ 5-6 θυληκα γιατι δεν θα ξερεις τι να τα κανεις!
Εγώ εδώ θα διαφωνήσω αφού το 95% της αξίας αυτού του ψαριού είναι η συμπεριφορά του όταν είναι ζευγάρι.

Σίγουρα το να κρατήσεις κατάδικους έχει κάποιες δυσκολίες με αυτό το θέμα (της αναπαραγωγής) ....με σωστό και έγκαιρο προγραμματισμό θεωρώ ότι λύνονται αυτά τα προβλήματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-02-13, 15:09
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτά που λέει ο Βαγγέλης εγώ θα πρόσθετα άλλο ένα...

Τι θα τα κάνεις όταν μεγαλώσουν!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ni_kh Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαγγελη σευχαριστω παρα πολυ...μαλλον ηταν λαθος που εβγαζα τον πατερα πολυ νωρις!!ελπιζω να πανε ολα καλα....σημερα κι ολας τα εβγαλαν απο την κρυψωνα και τα προσεχουν και οι δυο καλα!!!
-------------------------
@plakas εχω σκοπο αν επιζησουν να κρατησω μονο αυτα στο ενυδρειο αφου ολα τα υπολοιπα θα τα εχω δωσει!!!Γιατι ομως με ρωτας?????

Γενικα οποιος εχει κονβικτ κανει τον εμπορα η τον αγιο βασιλη. μια δυο φορες το χρονο (εμενα γεννησαν 2 φορες σε 3 μηνες) χαριζει απο δω κι απο κει μικρα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-02-13, 15:29
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Ναι η συμπεριφορα του ζευγαριου ειναι πολυ ωραια και μενα με τρελεναν!Αλλα βρε Βαγγελη εδω βλεπεις οτι υπαρχει μια ψαροσουπα και μιλας για προγραμμα με τις γεννες?Αν ηθελε να κρατησει αυτα θα κρατουσε μονο και θα περιμενε να δωσει καποια στιγμη τα αλλα!Θα τα ειχε δωσει προχτες αν διαβαζε και εβλεπε οτι τα ψαρια εκει ειναι τερμα ακυρα!Και να χαρισεις που να χαρισεις?Σε 2 γεννες εχεις χαρισει πανω απο 150 ψαρια που θα παν ολα αυτα?Εκτος και αν κανεις το και σπας τα αυγα μολις τα γεννησουν!Αλλα θα ειναι δυσκολο να ξεστηνεις το ενυδρειο καθε τοσο για να χαλας τα αυγα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-02-13, 17:13
Το avatar του χρήστη ni_kh
ni_kh Ο χρήστης ni_kh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2013
Περιοχή: eleysina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

λοιπον παιδια εδωσα τα υπολοιπα ψαρια και εμεινε μονο το ζευγαρι με τα μικρα τους.Αφησα μονο ενα pleco για να καθαριζει το ενυδρειο αλλα βλεπω οτι ο αρσενικος εγινε πολυ επιθετικος ακομα και σε αυτον!!Εκανα και μετρησεις στο ενυδρειο μου και δεν ειναι τοσο καλα τα αποτελεσματα!!το ΝΟ3 και ΚΗ δεν μου βγηκαν καλα!ελπιζω να τα διορθωσω χωρις να επιρεασω τα μικρα!Οσο για τις γεννες αν καταφερουν και μεινουν τοσα πολλα οσα λετε...εχω να τα δωσω και μετα θα διαχωρισω αρσενικα με θυληκα για να σταματησουν αν γεμησω το πολυ!Θα γινω εμπορας η αγιος Βασιλης οπως λεει και ο Βαγγελης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-02-13, 17:39
leventis Ο χρήστης leventis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-04-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

οταν ειδα οτι και τα δικα μου κονβικτ μονο αυτια κουνελας δεν ειχαν επσξα και διαβασα πολλα αρθρα εχουν ολα δικιο αλλα η μικρη μου εμπειρειθα μου εδειξε οτι αν θελω να εχω σωστη γεννα και να δω να μεγαλωνουν τα νεογνα πρεπει
1) στη γυαλα να ειναι μονο το ζευγαρι
2)επειδη με συχνες αλλαγες του νερου μπορει να παθουν σοκ τα νεογνα καλο ειναι να κανεις ποιο συχνα αλλαγες αλλα με ποιο λιγο νερο,περιπου το 1/10 της γυαλας ασε που με τον τροπο αυτο απο οτι ακουσα μεγαλωνουν και ποιο γρηγορα(ετσι ακουσα μην το κρατας σαν σωστη διαγνωση)
3)μολις σκασουν τα νεογνα και αρχισουν να γεννανε ανεβασε η κατεβασε λιγο την θερμοκρασια του για να χασουν τον προσανατολισμο τους στις ορεξεις τους ,ετσι σταματανε για λιγο κερο να γενανεκαι θα προσεχουν τα μικρα τους.


ολα αυτα ειναι δικες μου δοκιμες δεν ειναι απαρετιτο να ειναι και σωστες αλλα σε εμενα επιασαν .
αν καποιος εχει διαφορετικη γνωμη ας διορθωσει
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-02-13, 17:58
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ni_kh Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον παιδια εδωσα τα υπολοιπα ψαρια και εμεινε μονο το ζευγαρι με τα μικρα τους.Αφησα μονο ενα pleco για να καθαριζει το ενυδρειο αλλα βλεπω οτι ο αρσενικος εγινε πολυ επιθετικος ακομα και σε αυτον!!Εκανα και μετρησεις στο ενυδρειο μου και δεν ειναι τοσο καλα τα αποτελεσματα!!το ΝΟ3 και ΚΗ δεν μου βγηκαν καλα!ελπιζω να τα διορθωσω χωρις να επιρεασω τα μικρα!Οσο για τις γεννες αν καταφερουν και μεινουν τοσα πολλα οσα λετε...εχω να τα δωσω και μετα θα διαχωρισω αρσενικα με θυληκα για να σταματησουν αν γεμησω το πολυ!Θα γινω εμπορας η αγιος Βασιλης οπως λεει και ο Βαγγελης
Δεν αφηνουμε ΤΙΠΟΤΑ αλλο μεσα. Πρωτα λες "μονο το ζευγαρι" και μετα λες "εναν πλεκο". Δε γινεται ετσι. Θα τα χασεις ολα στο τελος. Εξαλλου η δουλεια του πλεκο δεν ειναι να καθαριζει, ουτε δουλεια του ειναι, ουτε καλα το κανει, ουτε καποιο ενυδρειο χρειαζεται καθαρισμα τετοιο.


Οσο για τις πολλες τους γεννες υπαρχουν 3 δρομοι για μενα.

α) Δεν τα αφηνουμε να αναπαραχθουν η με καποιο τροπο χαλαμε τις αναπαρωγες. ΕΙμαι εντελως αντιθετος με αυτο

β) ειμαστε απλοι χομπυστες και οταν γεννανε ποσταρουμε στο φορουμ και χαριζουμε η πουλαμε τα ζωντανα (σε μικρες ηλικιες μονο για χαρισμα πανε συνηθως)

γ) ειμαστε εμποροι (δεν ειναι κατι κακο) και εχουμ 3-4 ενυδρεια με μωρα μονο και πουλαμε αναλογα τις ηλικιες και αναγκες.

προσωπικα ειμαι στο β). Ειναι πολυ ομορφα και καλα ψαρια και δε θα αφηνα κατι θετικο οπως ειναι οι αναπαραγωγες να γινει αρνητικο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-02-13, 17:59
Το avatar του χρήστη ni_kh
ni_kh Ο χρήστης ni_kh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2013
Περιοχή: eleysina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Αυτο με την αλλαγη του νερου το εχω ξανα ακουσει...αλλα για την θερμοκρασια και σημερα συγκεκριμενα που πηγα σε ενα pet city μου ειπε 28-29 βαθμους γιατι βοηθαει τα μικρα!!!Δεν ξερω τι θα γινει με το pleco που εχει απομεινει γιατι κατα τα αλλα ειναι πλεον μονα τους μεσα στο ενυδρειο!Θα ενημερωνω...σας ευχαριστω ολους!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-02-13, 18:05
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

τα μικρα μολις μεγαλωσουν λιγο χαρισε τα ή ανταλλαξε τα με τροφες σε πετ σοπ
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-02-13, 18:10
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ni_kh Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο με την αλλαγη του νερου το εχω ξανα ακουσει...αλλα για την θερμοκρασια και σημερα συγκεκριμενα που πηγα σε ενα pet city μου ειπε 28-29 βαθμους γιατι βοηθαει τα μικρα!!!Δεν ξερω τι θα γινει με το pleco που εχει απομεινει γιατι κατα τα αλλα ειναι πλεον μονα τους μεσα στο ενυδρειο!Θα ενημερωνω...σας ευχαριστω ολους!!!!
Αν θες να χασεις ολα τα μικρα σου ΚΑΙ τον πλεκο τοτε αστον μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-02-13, 18:33
Το avatar του χρήστη ni_kh
ni_kh Ο χρήστης ni_kh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2013
Περιοχή: eleysina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

τοτε να τον δωσω και αυτον!!!Απλα μετα δεν θα βρωμιζει το ενυδρειο???
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-02-13, 18:41
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ni_kh Εμφάνιση μηνυμάτων
τοτε να τον δωσω και αυτον!!!Απλα μετα δεν θα βρωμιζει το ενυδρειο???
μαλλον δε διαβαζεις τι σου γραψα και πιο πανω. Ποιος σου εχει πει οτι α) ειναι δουλεια τους να καθαριζουν β) οτι καθαριζουν γ) οτι εμεις δεν πρεπει να καθαριζουμε το ενυδρειο δ) οτι η αλγη ειναι βρωμια?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-02-13, 19:10
Το avatar του χρήστη ni_kh
ni_kh Ο χρήστης ni_kh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2013
Περιοχή: eleysina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

sorry δεν το ειχα διαβασει αυτο!!!!τ αλγη ειναι φυσιολογικο αλλα πιστευω οτι κανει δουλεια το pleco οσο και να καθαριζουμε εμεις!!τουλαχιστων ετσι νομιζω.Αν τα γνωριζα πιστεψε με δεν θα εμπαινα να ζηταγα την βοηθεια σας!!Θα τον βγαλω συντομα.
Το οτι ειναι ανεβασμενο το ΝΟ3 διαβασα οτι πρεπει να κανω μεγαλη ποσοτητα νερου αλλαγη,αυτο δεν θα επηρεασει τα μικρα???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
convict+convict white =? papanikos Κιχλίδες Κ. Αμερικής 12 05-04-11 23:45
convict??? rawnerve Αναγνωρίσεις ειδών 5 11-03-11 22:23
Hypancistrus zebra (zebra pleco) lo46 scissorhands Γατόψαρα Ν. Αμερικής 13 07-03-05 12:01
Μπορουμε να βρουμε ενα Hypancistrus zebra?(com. Zebra Pleco) mikenuke Γατόψαρα Ν. Αμερικής 14 25-09-03 23:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08510 seconds with 15 queries