Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 26-04-13, 12:04
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Μια Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε

Επειδη οπως λεει ο σοφος λαος καλιο γαιδουρόδενε παρα γαιδουρογύρευε θα ξεκινησω αυτο το θεμα απο τωρα για να μπορεσω να συγκεντρωσω καποιες αποψεις γυρω απο το ενυδρειο που θελω να στησω προκειμενου οταν ξεκινησω να ξερω ακριβως τι δρομο πρεπει να ακολουθησω.
δεν θελω να παω στο μαγαζι και να περνω αχρηστα πραματα η να ρωταω την ωρα που το γεμιζω τι κανει και την δεν κανει σε θεματα οπως ξυλα πετρες PH ψαρια κτλ.
ας τα παρουμε λοιπον απο την αρχη. το ενυδρειο μου ειναι αυτο

http://www.tails.co.nz/fish/tanks-an...aquarium-60ltr

ολη η πλατη ειναι γεματι με διαφορα υλικα για φιλτραρισμα και δουλευει με κυκλοφορητη ενω εχει και πατωμα με τρυπες (αποσπωμενο) για να φιλτραρει και το υποστρωμα.

εχω κανει καποιες αγορες οπως εχω πει και στο αρχικο μου post αλλα θα της βαλω και εδω για ευκολία

εχω ως τωρα αγορασει

1) ενα θερμομετρο ηλεκτρονικο με καλωδια που μπαινουν στο ενυδρειο και μετραει την θερμοκρασια σε 2 σημεια.

2) υποστρωμα για φυτα Fluval το μεγαλο σακι

3) Συστημα Co2 Fluval 88

4) ενα ξυλο με ωραιο σχεδιο (απο αυταπου βγαζουν κοκκινιλα στο νερο)

5) χρονοδιακοπτη ρευματος για το φωτισμο

6) Αυτόματη Ταιστρα

7) αντιχλώριο Prime

8 ) θερμόστατη fluval

9) μια Αποχη


οι σκεψεις που εχω γυρω απο αυτο το ενυδρειο ως τωρα ειναι οι εξης

1) θα ηθελα να εχει μεσα και ψαρια και γαριδες

2) στο forum ειδα κατι γαριδες με μπλε χρωμα και ιδανικα θα ηθελα να βαλω μεσα αυτες ή και αυτες

3) Για καποιο λογο ανεξηγητο αυτο το ψαρι μου εχει κολησει στο μυαλο...
το σκευτομαι πολυ σοβαρα για το 60αρι που λεω να φτιαξω καποια στιγμη μιας και διαβασα οτι μενει μικρος και δεν μεγαλωνει πολυ. Αν τελικα παω σε αυτο το ψαρι με τι αλλα ψαρια μπορω να το συνδυασω?
με γαριδες θα ταιριαξει?


4) θα μου αρεσε η ιδεα και των Buffer αλλα τα μικρα (Dwarf)δεν μαρεσουν πολυ χωρια που απο οτι καταλαβα και να στραβοκλάσεις ψωφανε. Υπαρχει καποιο μεγαλουτσικο που να μπορει να μπει? Αν μπορουσε δεν θα με χαλαγε να μην εχω τιποτε αλλο μεσα. αρκει να ηταν μεγαλουτσικο...

5) Επισης μου αρεσει πολυ και το Melanochromis johanni αυτο μπαινει μαζι με 2 θυλικα? και αν ναι μπορω να βαλω και γαριδες?

χμμμ προς το παρον αυτα.... αν προκυψει καποιο αλλο ψαρι η ερωτηση θα προσθεσω εδω.... το θεμα ειναι να καταλυξω σε ψαροσυνθεση για να αρχισω να προετοιμαζω το εδαφος σε οτι αφορα το τελειο περιβαλλον για αυτη....
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 27-04-13, 21:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα θεματα για τα kilifish ειναι εδω.υποψιν οτι παραπανω σου ειπα πως εμενα μου μοιαζει η φωτο για καποιο ειδος kilifish.δεν ειμαι σιγουρος.αν θες σωστη αναγνωριση περιμενε να σου απαντησει και καποιος αλλος.

για μονομαχους ειναι οπως στα ειπε ο chocopuma απο πανω.αυτους θα βρεις κυριως αλλα και imbelis.τωρα μπορει να ξεφυγει και κανεις διαφορετικος και να τον πετυχεις σε κανα μαγαζι αλλα θελει ψαξιμο.θα μπορουσες να βαλεις ενα αρσενικο Imbellis και κανα δυο θηλυκα στο ενυδρειο σου.αλλα θα πρεπει να το στησεις καλα το ενυδρειο με φυτα κλπ να υπαρχουν κρυψωνες αρκετες για τις κυριες...
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 28-04-13, 01:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Ελλάδα συνήθως θα βρεις veil tail & crown tail. Αν θες κάτι..."παραπάνω" δες εδώ http://www.aquabid.com/cgi-bin/aucti...0=115=120&1&cg

Εχω delta tail αγορασμενο απο cosmozoo αλλα βεβαια ειναι λιγακι σπανιο να βρεις με ευκολια εδω στην Ελλαδα, απλα ετυχε
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 28-04-13, 08:39
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Λοιπον νομιζω οτι θα αποφυγω τα πολυ βαθια νερα και θα κοιταξω να παω απλα ενα βημα μπροστα, απο το προηγουμενο μου

εχοντας σαν μπουσουλα το αθρο του δισκοπαθη Γιώργος Κ
εχω καταληξει στις εξης ψαροσυνθεσεις


1)

4-5

Celestichthys margaritatus (Galaxy Rasbora, Celestial Pearl Danio - CPD)
4-5
Puntius titteya (cherry barb)Puntius titteya (cherry barb)

1 pleco .θα κοιταξω να βρω καποιον απο το post μου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71235



2) 4-5 tiger barbs
4-5 cories

1 pleco .θα κοιταξω να βρω καποιον απο το post μου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71235


3) 4-5 Puntius titteya (cherry barb)
3-4
Poecilia wingei (Endler)
2-3 Blue pearl shrimp


4) δεν ξερω ακομα....

Στο θεμα σκληροτητας νερο....
για καλη μου τυχη το φιλτρο του ενυδρειου ειναι στην πλατη και ειναι αμεσα προσβασιμο μια και ειναι διαμερισματα γεματα υλικα φιλτρων καθετα που το νερο πεφτει απο το ενα στο αλλο και βγαινει στο ενυδρειο απο το τελευτεο με τη βοηθεια κυκλοφορητη.

βρηκα τυρφη fluval και διαβασα και το ποστ με τα..... 2 καλτσακια.
οποτε τα βαζω σε ενα απο τα διαμερισματα.... δεν ξερω αν παιζει ρολο σε ποιο, για εμενα ειναι πανευκολο να τα βαζω- βγαζω, απλα ανοιγω το καπακι του ενυδρειου......και ξεκιναω

λεω οταν με το καλο ξεκινησω το ενυδρειο να πειραματιστω κατα τη διαρκεια του στρωσιματος με την τυρφη προκειμενου να δω τι προγραμμα πρεπει να ακολουθησω για να ριξω τις τιμες και να εχω και μια σταθεροτητα, μολις ξεκαθαρισει αυτο λογικα θα εχει περασει και ο καιρος του στρωσιματος και εφοσον ολα ειναι καλα παω και για ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 28-04-13, 08:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blue1979 Εμφάνιση μηνυμάτων


1 pleco .θα κοιταξω να βρω καποιον απο το post μου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71235

πλεκο σε 60 λιτρα ΔΕΝ χωραει.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 28-04-13, 09:00
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
πλεκο σε 60 λιτρα ΔΕΝ χωραει.
ειχα pleco σε 30 λιτρα κοντα 3 χρονια και ουτε ειχα μπει στη διαδικασια να το ψαξω, στο ποστ μου κοιταξα να βαλω μικρους οχι αυτους που γινονται 30 εκατοστα +

χωρια που ειχαμε γινει κολλητοι με αφηνε και να τον χαιδεψω και ηταν το τελευτεο ψαρι που χαρησα οταν σταματησα το ενυδρειο πηγε σε αντιστοιχο ενυδρειο και εζησε πολλαα χρονια ακομα.... αληθεια ποσο ζουν τα σκασμενα

περα απο το θεμα pleco

την τυρφη παιζει ρολο που τη βαζουμε? και αν ναι στο δικο μου φιλτρο σε ποιο διαμερισμα θα ηταν καλο να μπει? στο πρωτο? (εκει που πρωτο μπαινει το νερο?) στο τελευτεο? (λιγο πριν ξαναβγει στο ενυδρειο?) στο μεσαιο?
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 28-04-13, 09:11
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blue1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειχα pleco σε 30 λιτρα κοντα 3 χρονια και ουτε ειχα μπει στη διαδικασια να το ψαξω, στο ποστ μου κοιταξα να βαλω μικρους οχι αυτους που γινονται 30 εκατοστα +
ειχες γατοψαρο καποιου αλλου ειδους, (πιθανο ανσιστους) οχι πλεκο.
πλεκοστομος ειναι ονομασια που αφορα ενα συγκεκριμενο ψαρι (που δυστυχως εχει καταταλαιπωρηθει απο αρχαριους) το οποιο γινεται τουλαχιστο 30-40 εκατοστα σε φυσιολογικο χωρο.

Παράθεση:
αληθεια ποσο ζουν τα σκασμενα
ιδανικα πανω απο 20 χρονια



Παράθεση:
την τυρφη παιζει ρολο που τη βαζουμε? και αν ναι στο δικο μου φιλτρο σε ποιο διαμερισμα θα ηταν καλο να μπει? στο πρωτο? (εκει που πρωτο μπαινει το νερο?) στο τελευτεο? (λιγο πριν ξαναβγει στο ενυδρειο?) στο μεσαιο?
η τυρφη φυσικα και μπορει να μπει στο φιλτρο αλλα αυτο θελει εμπειρια διαφορετικα καλυτερα στο νερο προετοιμασιας.
Αν ξεκινησεις τα πειραματα σου πριν βαλεις μεσα ψαρια μπορεις να μαθεις εκ του ασφαλους, αλλα να θυμασαι πως τυρφη απο τυρφη εχει παντα διαφορα.
Αν τελικα επιλεξεις να την εχεις στο φιλτρο βαλτη σε καποιο μεσαιο διαμερισμο (πισω απο σφουγκαρι η filterwool)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 28-04-13, 09:33
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειχες γατοψαρο καποιου αλλου ειδους, (πιθανο ανσιστους) οχι πλεκο.
πλεκοστομος ειναι ονομασια που αφορα ενα συγκεκριμενο ψαρι (που δυστυχως εχει καταταλαιπωρηθει απο αρχαριους) το οποιο γινεται τουλαχιστο 30-40 εκατοστα σε φυσιολογικο χωρο.
Gold Nugget Pleco
http://www.liveaquaria.com/product/p...863&pcatid=863

Μεγιστο μηκος 6 ιντσες δηλαδη 15 εκατοστα.....

Approximate Purchase Size: 1-1/2" to 2-1/2"

και ο αλλος που ειχα ειχε φτασει τοσο, 15 εκατοστα και δεν ηταν αυτος! ηταν μαυρος με ριγες καφε

http://www.tropicalfishkeeping.com/f...420386-800.jpg

και τον ειχα σε 30αρι

και βαζω αυτον ( Gold Nugget pleco) σαν παραδειγμα γιατι ο χρηστης dimis1978 μου εγραψε οτι τα αλλα δεν ερχονται ελλαδα... αλλα ολα τα ειδη που εχω γραψει ειναι 5-6 ιντσων max

χωρια που θελει 2-3 χρονια να παει full size
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 28-04-13, 09:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

15 εκατοστα ψαρι ειναι τεραστιο για το ενυδρειο σου, πρεπει να βρεις κατι στο μισο μεγεθος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 28-04-13, 12:11
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

ευχαριστω για το info για την τυρφη, θα το δοκιμασω στο φιλτρο εννοειται πριν βαλω ψαρια αλλιως λεω να παρω φιλτρακι και θα το κανω εξωτερικα σε καποιο δοχειο για τις αλλαγες μου
αν το κανω ετσι ποσες μερες πριν την αλλαγη πρεπει να κανω την επεξεργασια? και οταν το κανω κλεινω το φιλτρακι και το αφηνω καπου μεχρη την επομενη επεξεργασια? στεγνο η πρεπει να μενει μεσα σε νερο? μιπως να παρω ενα ενυδρειακι απο αυτα τα πλαστικα τα μικρα και να το εχω να δουλευει συνεχεια φτιαχνοντας νερο για αλλαγες η θα ηταν υπερβολη?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
15 εκατοστα ψαρι ειναι τεραστιο για το ενυδρειο σου, πρεπει να βρεις κατι στο μισο μεγεθος
κατι τετοιο?

https://www.youtube.com/watch?v=LwqinoAkL5M
καπου διαβασα οτι ειναι πανακριβα 100 δολλαρια!!!!!!!!!
και το ειχα και στο ποστ με τα κουκλια και μαλλον δεν ερχεται Ελλάδα

ή κατι τετοιο?

Parotocinclus eppleyi
http://i2.photobucket.com/albums/y29...lus_sp3_01.jpg

σιγα μην υπαρχει ελλαδα!
-------------------------


δηλαδη για να καταλαβω και να βγαλω καποια συμπερασματα....για να εχω ενα red tail shark μερικα tiger barb και ενα Gold Nugget Pleco ποσα λιτρα ενυδρειο πρεπει να εχω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue1979 : 28-04-13 στις 12:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 28-04-13, 12:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blue1979 Εμφάνιση μηνυμάτων

σιγα μην υπαρχει ελλαδα!
το ποιασες...
δυστυχως ειμαστε λιγο χαλια αγορα.

Οτοκυκλοι ειναι κοπαδοψαρα οποτε ειναι κριμα να μπει ενας μονος (καπου υπαρχει ενα βιντεακι με καμια εκατοστη σε 1000ρι νομιζω και ειναι φανταστικο θεαμα)

εκτος απο το seriuslyfish και την fishbase υπαρχει και εξειδικευμενη βαση δεδομενων για γατοψαρα (δε θυμαμαι λινκ αλλα αν ρωτησεις δημοσια ολο και καποιος θα το θυμαται)


Παράθεση:
δηλαδη για να καταλαβω και να βγαλω καποια συμπερασματα....για να εχω ενα red tail shark μερικα tiger barb και ενα Gold Nugget Pleco ποσα λιτρα ενυδρειο πρεπει να εχω?
πολλα...
Τα μικρα ενυδρειακια (60ρακια, 100ρακια κτλ) ειναι καλυτερο να λειτουργουν για ενα μοναδικο ειδος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 28-04-13, 12:37
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ποιασες...
δυστυχως ειμαστε λιγο χαλια αγορα.

Οτοκυκλοι ειναι κοπαδοψαρα οποτε ειναι κριμα να μπει ενας μονος (καπου υπαρχει ενα βιντεακι με καμια εκατοστη σε 1000ρι νομιζω και ειναι φανταστικο θεαμα)

εκτος απο το seriuslyfish και την fishbase υπαρχει και εξειδικευμενη βαση δεδομενων για γατοψαρα (δε θυμαμαι λινκ αλλα αν ρωτησεις δημοσια ολο και καποιος θα το θυμαται)




πολλα...
Τα μικρα ενυδρειακια (60ρακια, 100ρακια κτλ) ειναι καλυτερο να λειτουργουν για ενα μοναδικο ειδος
Δηλαδη θα παει καποιος θα παρει εξοπλισμο φυτα ριζες θα δωσει 1000 +ευρω και θα μπορει να βαλει μεσα 2 ψαρια 15 εκατοστων και ενα κοπαδακι tiger barb?

μηπως ειναι λιγο υπερβολικο?

δηλαδη ετσι μου ερχεται να το κανω θαλασινο με 2 clowns και μια ανεμονη ποιο εντυπωσιακο θα ειναι!
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 28-04-13, 12:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

red tail
http://www.seriouslyfish.com/species...nchos-bicolor/
Maximum Standard Length

100 – 125 mm.
Aquarium Size

An aquarium with base measurements of 120 ∗ 45 cm should be the smallest considered.

Gold Nugget Pleco
http://www.seriouslyfish.com/species...cf-xanthellus/
Maximum Standard Length

150 – 180 mm.
Aquarium Size

Given the adult size an aquarium with base dimensions of 120 ∗ 45 cm or equivalent should be the smallest considered for long-term maintenance.

tiger barb
http://www.seriouslyfish.com/species/puntius-tetrazona/

Maximum Standard Length

50 – 60 mm.
Aquarium Size

Base dimensions of at least 80 ∗ 30 cm or equivalent are required.

επισης,προσπαθησε να αντισταθεις στο πειρασμο να κανεις ψαροσουπα.διαλεξε ψαρια απο την ιδια περιοχη,η εστω την ιδια ηπειρο.χρησιμοποιησε το serouslyfish καθε φορα που βλεπεις καποιο ψαρι που σου αρεσει.αλλιως βαλε ενα μονο ειδος(που ειναι και το καλυτερο για αρχη).

υ.γ λινκ για τα γατοψαρα http://www.planetcatfish.com/
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blue1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη θα παει καποιος θα παρει εξοπλισμο φυτα ριζες θα δωσει 1000 +ευρω και θα μπορει να βαλει μεσα 2 ψαρια 15 εκατοστων και ενα κοπαδακι tiger barb?

μηπως ειναι λιγο υπερβολικο?

καθολου.αν θελει ενυδρειο απροβληματιστο με ψαρια που θα τα κρατησει για χρονια,η τουλαχιστον για ολη τους τη ζωη,δεν ειναι καθολου παραξενο.αλλοι παιρνουνε ενυδρεια 1000 λιτρα για ενα μονο ψαρι.

αλλα σε μεγαλο ενυδρειο δεν ειναι τοσο περιορισμενα τα πραγματα.


δηλαδη ετσι μου ερχεται να το κανω θαλασινο με 2 clowns και μια ανεμονη ποιο εντυπωσιακο θα ειναι!
αν το κανεις θαλασσινο θα εχεις αλλα παγια εξοδα.αλλατια κλπ.και ουτε αυτο ειναι ευκολο.μη νομιζεις...

αν διαλεξεις σωστα ψαρια για το μεγεθος του ενυδρειου και τα λιτρα σου μπορεις να το κανεις πολυ ομορφο.αλλα παθαινεις αυτο που παθαινουν ολοι οι αρχαριοι και το επαθα κιεγω οταν ξεκινησα.θες να βαλεις μεσα οτι σου αρεσει.δυστυχως δεν γινεται ετσι.θα εχεις προβληματα κιεσυ και τα ψαρια.γιαυτο σου ειπα προσπαθησε να αντισταθεις στην ψαροσουπα.ολοι το ιδιο παθαινουνε.θα δεις οτι σε ενα τριμηνο το ενυδρειο σου θα σου φαινεται πολυ μικρο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 28-04-13 στις 12:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 28-04-13, 12:55
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

παιδια προσπαθω να μην κανω ψαροσουπα αλλα δεν ειναι ευκολο

οτι βλεπω ειναι παρα πολυ μικρο! ψειρα! ή δεν μου αρεσει, ειλικρινα εχω απελπιστει


απο την αλλη οι απαιτησεις που λετε ειναι τρελες δηλαδη ειλικρινα δεν αξιζει τον κοπο να δωσεις τοσα λεφτα για να κανεις ενα αδειο ενυδρειο και να ψαχνεις να δεις που ειναι το ψαρι!

απο την αλλη θες να κανεις και το σωστο....

αλλα ολα σε οδηγουν στο να πεις το " ε και?" και να πας στο pet shop και να λυσαξεις, βαζοντας μονο οτι σε συμφερει σαν οριο, στο κατω κατω βλαστηση εχω φυτα εχω ολα τα εχω το περνω και αν μεγαλωσει βλεπουμε!

δεν θελω ιδανικα να μπω σε αυτη τη διαδικασια γιατι ψιλογουσταρω να το κανω σωστα οχι γιατι εχω να δωσω αναφορα σε κανενα αλλα ετσι, γιατι ειμαι σε αυτη τη φαση.

αν δεν ειχα παρει το Co2 και το υποστρωμα ειλικρινα θα κοιταγα για skimmer τωρα αλλα και εκει τα ιδια θα ειχα ειμαι σιγουρος χαχαχα

πολυ πολυ πολυ απογοητευση
-------------------------
πρεπει να το σκευτω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue1979 : 28-04-13 στις 12:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 28-04-13, 13:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν υπαρχει λογος για απογοητευση.μολις στησεις αυτο το ενυδρειο σωστα και κολλησεις,θα δεις οτι αργοτερα θα θες και δευτερο πιο μεγαλο.οταν με το καλο στησεις το δευτερο στο μεγεθος που θα θες,βαλε οποιο ψαρι σου αρεσει.παρε χιλια λιτρα ενυδρειο και βαλε μεσα σαλαχια και "φαλαινες".δε λεει κανεις οχι απο εσενα εξαρταται.

αν και οι πιθανοτητες ειναι οτι αν κολλησεις με το ενυδρειο αργοτερα δεν θα σου αρεσουνε αυτα τα ψαρια που κοιτας τωρα και θα κοιτας αλλου.

κανεις μας δε μπορει να εχει τα ψαρια που του αρεσουνε οποια στιγμη τα θελει.κιεγω θελω αλτουμ αλλα περιμενω οταν θα μπορεσω.θα μπορουσα να τα ειχα παρει και να τα εβαζα σε 250 λιτρα και να λεω ενταξει ειναι,αλλα δεν θα ητανε.και δε θα εβλεπα και τις συμπεριφορες του ψαριου σωστα που ειναι ολη η χαρα της υποθεσης ενυδρειο.


οποτε πρεπει κιεσυ να κανεις καποιες "θυσιες" σε αυτα που θες και να δωσεις στα ψαρια αυτο που χρειαζονται.και σιγουρα αυτα θα σε αναταμειψουνε με τον τροπο τους.οποιο ειδος και αν ειναι,αρκει να εχουν οτι χρειαζονται.αλλωστε χομπι ειναι.δεν τελειωνει ποτε.

επιλογες για ψαρια εχεις αρκετες παντως.απλα δεν ψαχνεις σωστα...
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 28-04-13, 13:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν αλλαξεις "φιλοσοφια" περι του ποια ειναι η ευχαριστηση να εχεις ενυδρειο, θα εισαι παντα απογοητευμενος.

Το ενυδρειο δεν ειναι ενας τρισδιαστατος πινακας ζωγραφικης, που βλεπεις ολα τα "ωραια", μαζεμενα σε 60χ30χ40 εκ.
Μεσα σε αυτο δεν ζουν οργανισμοι που μπορουν να προσαρμοστουν στον τροπο ζωης μας, οπως οι γατες και οι σκυλοι (και τα περιστερια κατα καποιο τροπο - ημιελευθερα), που το εχουν κανει κι απο μονα τους ("ζητησαν" δλδ οικιοθελως, αυτη την απο κοντα διαβιωση).
Ζουν οργανισμοι που δεν "εξημερωνονται" και δεν προσαρμοζονται ευκολα σε αλλες συνθηκες απο αυτες που ειναι γεννημενα να ζουν και που εξαρτωνται 100% αποκλειστικα απο εμας.

Ειναι ενας χωρος που υπαρχουν και δραστηριοποιουνται ζωντανοι οργανισμοι, που εχουμε το "προνομιο" να εχουμε διπλα μας, μεσα στο σπιτι μας, και που θα συνεχισουν να ζουν αξιοπρεπως, αν το κανουμε να ειναι οσο πιο κοντα στο φυσικο περιβαλλον που εχουν προσαρμοστει εδω και χιλιαδες χρονια να ζουν αυτοι οι οργανισμοι.

Η ευχαριστηση του χομπι ειναι να μπορουμε να κανουμε τη δουλεια της φυσης, προσφεροντας ενα περιβαλλον με βιολογικη ισορροπια μεσα σε εναν αναγκαστικα περιορισμενο χωρο, και να βλεπουμε τις προσπαθειες μας να ανταμοιβονται με την φυσιολογικη και υγιεινη διαβιωση ολων των ειδων που φιλοξενουμε μακρυα απο αυτην (την φυση) και ετσι να τα παρατηρουμε απο κοντα να δρουν οσο πιο φυσιολογικα γινεται.

Οσο πιο φυσιολογικα και ισορροπημενα στηνεται ενα ενυδρειο, τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες εχει να λειτουργησει με επιτυχια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 28-04-13, 14:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ακριβως οπως ειπε ο απο πανω...
εν τω μεταξυ ενα ενυδριακι 60-100 λιτρων με ενα ψαρακι 7 cm (πχ μονομαχο) η με ενα χαρεμακι μονομαχους (σεν ενδεικνυται για αρχαριο) η γκουραμια μονο αδειο δεν ειναι... ΥΠΕΡ-πληρης θα ελεγα (εχω τετοια ενυδρεια και τα χαιρομαι πραγματικα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 28-04-13, 14:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βεβαια κανεις μας δεν ξεκινησε με αυτη τη φιλοσοφια.
Ολοι νομιζαμε οτι νομιζεις κι εσυ τωρα.
Στην πορεια συνειδητοποιησαμε τι "παιζει".

Γιαυτο και οι συμβουλες που σου δινονται (εκτος του Νικ74 που το τραβαει στο αλλο ακρο), ειναι για οσο πιο λιγοτερο "βαρυ", δυσλειτουργικο και προβληματικο στησιμο γινεται για αρχαριο, αλλα που να εχει και καποιο ενδιαφερον.
Παραλληλα να ειναι ετσι το στησιμο, ωστε μπορει να προλαβει να συνεφερει τα τυχων προβληματα και να μην εχει να ασχολειται με πολλα μαζι απο την αρχη (πχ να μη ξερει ακομα να κανει σωστη αλλαγη νερου και να θελει να ασχοληθει με ψαρια που θελουν εξειδικευμενες γνωσεις και διαδικασιες και που αν συμβει η "στραβη" να μη ξερει απο που του ηρθε, και που εχει κανει το λαθος)
Ετσι, συν το χρονο θα προλαβεις να διαβασεις και για τα πιο προχωρημενα του χομπι και να κανεις συνετα τις επιλογες σου, με περισσοτερη ασφαλεια και γνωση ως οπλο της επιτυχιας.

Απο μονος σου θα καταβαλεις και στην πορεια οτι η αφαιρετικοτητα και η απλοποιηση, ειναι η λυση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 28-04-13, 16:43
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
επιλογες για ψαρια εχεις αρκετες παντως.απλα δεν ψαχνεις σωστα...
Κοίταξα το άρθρο με τα ψαρια για 60 λίτρα έκανα και ερωτήσεις για ψαρια που έψαξε σε φόρουμ με λίστες ψαριών γλυκών νερού και μου φάνηκαν μικρά, τι άλλο να κάνω?

Θα είμαι ειλικρινής θέλω ένα σωστο βιολογικά ενυδρειο για τα ψαρια που θα επιλέξω αλλά όχι απαραίτητα σαν να έχω κόψει ένα τετράγωνο απο το βιοτοπο και να το έχω στο ενυδρειο θέλω να εχει κάτι καλλιτεχνικο ( το κύριο επάγγελμα μου ειναι γραφιστας 3d modeler) οπότε επιρεαζομαι

... Θα το πω απλα θα ήθελα ένα σωστά βιολογικά ζωντανό υδάτινο πίνακα


http://fuck-yeah-aquascaping.tumblr....bbits-live-23l


http://www.abovetopsecret.com/forum/thread862635/pg1

Μου αρέσουν τα εντυπωσιακά ψαρια η αλήθεια ειναι και δεν έχω βρει κανένα στο μέγεθος που προτείνετε που να μου κάνει wow

Όταν είδα τον κίτρινο πλακοστομο έπαθα πλάκα μου έπεσαν τα σαγονια,
http://m.youtube.com/watch?v=S0vct0u5iME
αν βρω ψάρι για το ενυδρειο μου στα λίτρα μου που να πάθω αυτή την πλάκα θα χαρώ πολυ αλλά δεν βρίσκω ....

Αλλά σας κουράζω και δεν το θέλω, θα κοιτάξω να σχεδίασω το aqua scape και βλέπουμε... Ειλικρινά δεν έχω ελπίδα ότι θα βρω κάτι... Ε αν ειναι να μη μου αρέσουν τα ψαρια που θα βάλω ας μου αρέσει τουλάχιστον το aquascape...

Αν παρόλα αυτά έχετε κάποια πρόταση και δεν σας κουράζει το να ασχοληθείτε περαιτέρω θα χαρώ να την ακούσω
Και πάλι σας ευχαριστω πολυ που ασχολείστε
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 28-04-13, 17:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

η αληθεια ειναι πως αν εντυπωσιαζεσαι απο μεγαλου μεγεθους ψαρια πρεπει να σκεφτεις σοβαρα και την αποκτηση μεγαλου μεγεθους ενυδρειου.
Μηπως θα εβρισκες πιο ενδιαφερον τις γαριδες σαν εναλλακτικη προταση?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blue1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου αρέσουν τα εντυπωσιακά ψαρια η αλήθεια ειναι και δεν έχω βρει κανένα στο μέγεθος που προτείνετε που να μου κάνει wow

σε ολους αυτα αρεσουν, μονο που ο καθε ενας εχει τα δικα του γουστα για το τι θεωρει εντυπωσιακο.
Εγω πχ βρισκω εντυπωσιακοτερα απ ολα τα υπολοιπα ψαρια τους betta, αλλοι θεωρουν τους δισκους, αλλοι τις αφρικανες, καποιοι αλλοι τα γκαπυ, αλλοι τα χρυσοψαρα, αλλοι το μαχαιροψαρο...
ο καθε ενας εχει το δικο του προσωπικο γουστο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 28-04-13 στις 17:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 28-04-13, 17:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι φωτο που βλεπεις ειναι απο ενυδρεια διαγωνισμων.
Συνηθως αυτα στηνονται φωτογραφιζονται και τελος
ή το πολυ πολυ λειτουργουν για λιγο καιρο ετσι και μετα δεν εχουν καμια σχεση με τις φωτο
Για να κρατηθει σε καλη κατασταση ενα high tech φυτεμενο, πρεπει να εχεις πολλες γνωσεις και εμπειρια, να εισαι συνεχως απο πανω ..... και αν .... εισαι και τυχερος να παραμεινει στο 50% της φωτο για καμποσο διαστημα, μεχρι να αναγκαστεις να το στησεις απο την αρχη γιατι μονο τα diamonds are forever.
Για τα ψαρια φυσικα δεν συζηταμε κατα ποσο θα ειναι καλες αυτες οι διαδικασιες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 28-04-13, 17:47
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
η αληθεια ειναι πως αν εντυπωσιαζεσαι απο μεγαλου μεγεθους ψαρια πρεπει να σκεφτεις σοβαρα και την αποκτηση μεγαλου μεγεθους ενυδρειου.
Μηπως θα εβρισκες πιο ενδιαφερον τις γαριδες σαν εναλλακτικη προταση?
-------------------------



σε ολους αυτα αρεσουν, μονο που ο καθε ενας εχει τα δικα του γουστα για το τι θεωρει εντυπωσιακο.
Εγω πχ βρισκω εντυπωσιακοτερα απ ολα τα υπολοιπα ψαρια τους betta, αλλοι θεωρουν τους δισκους, αλλοι τις αφρικανες, καποιοι αλλοι τα γκαπυ, αλλοι τα χρυσοψαρα, αλλοι το μαχαιροψαρο...
ο καθε ενας εχει το δικο του προσωπικο γουστο
Σωστο.Και για να μπορεσεις να φιλοξενισεις τα ψαρια που σου αρεσουν πρεπει να εχεις και τον αναλογο εξοπλισμο.Ο μονομαχος στα 50 λιτρα οι αφρικανες στα 200 και τερατα στα κυβικα.Ετσι ειναι αυτα.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 28-04-13, 17:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι φωτο που βλεπεις ειναι απο ενυδρεια διαγωνισμων.

το πρωτο με το "δεντρο" και τη "Χομπιτ-οτρυπα" για να πω τη γνωμη μου το βρισκω πολυ κιτς για τα γουστα μου σαν τα καραβακια και τους δυτες των μαυρων εποχων...


πιο ομορφη ειναι η "επιμελως ατιμελητη" αναπαρασταση της αναρχης φυσης.
Στο δευτερο λινκ ειχε καποια καλα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 28-04-13, 17:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η γνωμη μου ειναι αφου "μπερδευεσαι" στο να διαλεξεις ψαρια,μη βιαζεσαι.δαβασε θεματα στην κατηγορια με τις παρουσιασεις ενυδρειων εδω μεσα να παρεις ιδεες πρωτα.

τα ενυδρεια που βλεπεις και λες "wow" εχουνε στηθει με πολυυυυυ εμπειρια...
δεν ειναι ετσι απλα οσο φαινονται.ουτε παραμενουν ετσι οπως τα βλεπεις για παντα.χρειαζονται λεφτα,εξοπλισμο,χρονο και εμπειρια.

ειναι πολλοι οι παραγοντες που επηρεαζουνε ενα ενυδρειο στο ποσο σταθερο και πετυχημενο θα ειναι και ειναι πολλα αυτα που θελουν προσοχη.

ολα αυτα ερχονται με διαβασμα,"πειραματισμους" και ανταλλαγη αποψεων με αλλους χομπιστες.κανεις δεν ξεκιναει κατι και τα ξερει ολα.ουτε υπαρχει κανεις εδω που να τα ξερει ολα.εμπειριες μοιραζομαστε.αλλα αφου υπαρχει η εμπειρια ετοιμη και μοιραζεται εδω μεσα, δεν ειναι κριμα να κανεις τα ιδια λαθη που καναμε οι περισσοτεροι στο ξεκινημα?

οσον αφορα τον πλεκο που σου αρεσει,αν διαβασεις λιγο για το ψαρι και τις συνηθειες του και τον τροπο ζωης του θα δεις οτι μολις μεγαλωσει λιγο δεν θα τον βλεπεις πια.θα καθεται κρυμενος σε καποιο ξυλο η τρυπα (ιδανικα σε τρυπα ξυλου)και θα μασουλαει το ξυλο.

ουτε μπορεις να στησεις πρωτα το ενυδρειο οπως θες και μετα να διαλεξεις ψαρια οτι ναναι,γιατι αν διαλεξεις ψαρια που δεν ταιριαζουνε με το στησιμο σου αυτα θα στρεσαρονται και θα ψοφανε και μετα θα ψαχνεις να βρεις γιατι ψοφανε.

ο σωστος τροπος κατα τη γνωμη μου παντα ειναι να διαλεξεις τι ψαρια θες,και μετα να στησεις το ενυδρειο με βαση τις αναγκες τους.δεν χρειαζεται να το κανεις ακριβως βιοτοπικο.δηλαδη δε χρειαζεται να το κανεις "φωτογραφια"ενος συγκεκριμενου τοπου,αλλα μπορεις να το φερεις στα μετρα που θες εσυ οπτικα και να κανεις καποιο aquascape που να βασιζεται παντα στις αναγκες των ψαριων που θα διαλεξεις.χρησιμοποιοντας υλικα που να ειναι "γνωριμα" στα ψαρια και στο dna τους.

στησε ενα ενυδρειακι "ευκολο" και οταν δεις τι παιζεται και διαβασεις κανα δυο βασικα πραγματα και τα δεις αυτα στην πραξη θα καταλαβεις ποσο δυσκολο ειναι να κρατησεις ενα υγειες ενυδρειο

ξεκινα να διαβαζεις τα υπομνηματα στους αρχαριους.θα καταλαβεις πολλα.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 29-04-13, 21:53
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Τελικα καλα ειναι να καθεσαι στο pc να βλεπεις video στο youtube και να χαζευεις εικονες στο internet αλλα αμα δεν παρεις και λιγο τα ποδια σου δουλεια δεν γινεται.


πηρα λοιπον την αποφαση να παω σε μαγαζια να δω ψαρια

και ετσι πηγα σε 3

το τελευταιο ηταν και το καλυτερο, οχι σαν μαγαζι αλλα ειχε αρκετα και ειχε και μια ευγενεστατη κοπελα που ηξερε και 10 πραματα και ειχε και διαθεση να ασχοληθει

της ειπα τι παιζει και τα λιτρα μου και με πηρε με ευγενικο τροπο μακρυα απο κατι υπεροχες κιτρινες φωσφοριζε κιλχιδες και αρχισε να μου δειχνει ψαρια για τα λιτρα που εχω

λοιπον αρχικα μου τραβηξαν το βλεμα τα 1) dwarf goyrami τα βρηκα πολυ ομορφα! τα ειχε σε κοκκινο χρωμα αλλα μου ειπε οτι υπαρχουν σε πολλα χρωματα

επειτα ειδα απο κοντα το 2) Pearl Danio, και λεω το γιατι ειχε μονο ενα σε ενα ενυδρειο μαζι με αλλα ψαρια και εψαχνα να το βρω ποση ωρα.... πολυ ωραιο αλλα πολυυυυυυ μικρουλι επαθα σοκ με το μεγεθος αλλα σε κοπαδακι θα ειναι τελειοο!μετα ειδα τα tiger barb - τα Red Line Torpedo και αλλα barb και τα λατρεψα! πολυ ενεργεια!

τελος ειδα τιςκοκκινες γαριδες 3)
Red cherry shrimp και παλι επαθα σοκ! ειναι τοοοοσο μικρουλεεεςςς και ειχε και μια μαλλον μπλε το ιδιο μικρη χαχαχα εγω τις ειχα στο μιαλο μου σαν αυτες που τρωμε τις μικρουλες καμιααα σχεσηηηη
χαζεψα λιγη ωρα και τα υπολοιπα και εφυγα....

Γυριζοντας σπιτι ειπα να κοιταξω για τα barb και βρηκα αυτη τη σελιδα


http://waterworld.pk/html/barb.html

απο την οποια μου αρεσουν τα


4) Red Gill Sumatra Tiger Barb

5) Round banded

6) Checkerboard

7) Hi Fin

8 )
Red Line Torpedo

9) ODESSA-Odessa


εχοντας σαν μπουσουλα ολα τα παραπανω ψαρακια 1-9 (οχι μονο τα barb) τι ψαροσυνεσεις θα μου προτεινατε?

ξεκαθαριζω οτι ΔΕΝ εννοω ολα αυτα μαζι. απλα επειδη δεν ξερω χαρακτηρες περα απο τα tiger barb που λενε οτι ειναι διαολια και
πρεπει να ειναι σε κοπαδι και δεν θελω να μπλεξω με ψαροσουπες .... λεω να το αφησω στους εμπειρους ,
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρά λίγο τραγωδία... anko184 Αρχάριοι γλυκού νερού 24 17-11-11 02:13
Καλύτερα να ρωτάς παρά να πονάς.. almost Θαλασσινό νερό - Γενικά 39 04-02-10 22:20
κάλιο αργά παρά ποτέ george82 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 25-09-09 04:22
Κάλιο αργά παρά ποτέ THEOFANIS6 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 18-10-07 10:43
Κάλιο. ThDam Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 18-11-05 02:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12356 seconds with 13 queries